almanak Gehavende zandzuiger Dijkgraaf Belgisch schap ontkent schuld aan lozing I Eerste I zwaluwen in Hulst gemeld Vondst wrak bommenwerper bij Kapelle Zeeuws-Vlamingen wellicht naar kuurbad op kosten ziekenfonds Vandalen vernielen geparkeerde auto Drie kindertheatergroepen gaven voorstelling in Goes Vandaag begin aanleg eerste glasvezelkabel dwars door zee wmmm Aanbieding GASOLIE IN ISABE Communicatiefout WOENSDAG 29 MAART 1989 Made in USA I tijdens een fietstocht gezien door I mingen van de eerste zwaluwen bij. I alle waarnemingen in april. Het gezeg- I de 'Eén zwaluw maakt nog geen zo mer' is zeker niet van toepassing op Kassa van modezaak in Goes gekraakt 'MIDDEN- EN NOORD-ZEELAND9 TERUGHOUDEND Reuma 989 De brand in het warenhuis in de Goese binnenstad was he vig geweest. De berichtgeving in de krant daarover evenzeer. Toch stapte de bejaarde vrouw de volgende dag de winkel bin nen, alsof er niets was voorge vallen. De klant is koning, nietwaar? En een koning laat zich bij de ingang niet tegenhouden door een bordje met de mededeling, dat zijn vertrouwde warenhuis door omstandigheden helaas tijdelijk gesloten is. Dus manoeuvreerde ze - tus sen alle geblakerde toonban ken door - vastberaden naar de plek waar het eens naar ge bak rook. En trof daar een heer die door z'n verzekeringsmaatschappij richting Goes was gezonden teneinde daar de schade in kaart te brengen. Een appeltaart, sprak de vrouw op gebiedende toon te gen de verzekeringsfunctiona ris. De man keek haar verbaasd aan. Heel even maar. En zei toen: „Taarten hebben we niet vandaag, maar ge rookte ham genoeg." ASSENEDE/PHILIPPINE - Dijkgraaf A. Rijckaert van de Zwartesluispol- der in België ontkent schuld in de af faire rond de lozing van 2000 liter gas- olie in het Isabellakanaal. Volgens hem is het lekken van de gasolie uit de tank van een tuinder vrijdag al be gonnen. Als gevolg van een communi catiefout werd de dijkgraaf, zo vertel de hij, niet op tijd door een collega in gelicht. „Als we niet op de hoogte worden gebracht, dan kunnen we er niets aan doen", zo stelt hij. Hoewel de vervuiling vorige week al begonnen was, moest de rijkspolitie in Zeeuwsch-Vlaanderen afgelopen zon dagmiddag alarm slaan. De geloosde gasolie was inmiddels via het gemaal bij Isabellahaven tot in het Nederland se Isabellakanaal doorgedrongen en bedreigde zelfs het recreatiegebied De Braakman. De Nederlandse politie lichtte na signalering de collega's van de Belgische Rijkswacht in. De dijkgraaf van het waterschap in de Zwartesluispolder wijt het falen van de Belgische signalering van de ver vuiling aan een communicatiefout. De griffier van het waterschap was, aldus zijn relaas, direct na de vervui ling ingelicht. Deze meldde de lozing direct aan de brandweer van Assene de. De brandweermannen van Assenede probeerden daarop het vervuilde wa ter tegen te houden door dammen in de waterlopen op te werpen. Door de regenval van twee weken geleden stond er echter zoveel water in de wa tergangen, dat het besmeurde water over de dammen heenliep. De griffier lichtte, aldus de dijkgraaf, ook de Wa termaatschappij Zuidwest-Nederland in. De bewuste persoon vergat echter de lozing aan dijkgraaf Rijckaert te melden. MIDDELBURG - Vandalen richtten in de nacht van maandag op dinsdag aan een geparkeerde auto op de Oost- perkweg in Middelburg voor 12.500 gulden schade aan. Het plaatwerk van de auto is vol deuken geschopt. Een portierraam werd ingeslagen en een radiocassetterecorder ter waarde van ongeveer 700 gulden ontvreemd. Uit een geparkeerde auto aan de Sint Pieterstraat is in dezelfde nacht even eens geluidsapparatuur gestolen met een waarde van 1.500 gulden. Om in de auto te komen vernielden de dieven ook een portierraampje. Bij het benzinestation van Fina aan de Kanaalweg werd een pompslang met een mes doorgesneden. „We weten nog niet precies wat ae toe dracht is. De griffier ging direct nadat hij de vervuiling gemeld had, met paasverlof naar Engeland. Hij komt morgen weer terug. Waarschijnlijk dacht onze griffier dat het met de ver vuiling niet zo'n vaart zou lopen en dat de brandweer het wel alleen af zou kunnen", zegt de Belgische dijkgraaf. Het besmeurde water is inmiddels bij de bron gezuiverd door de Belgische civiele bescherming en de Belgische brandweer, aldus Rijckaert. Hij zal de griffier nog op het matje roepen. Het Belgische gemaal bij de Isabella haven zo maar stilzetten, is volgens Rijkaard onmogelijk. Het is een auto matisch gemaal, dat bij het bereiken van een bepaalde waterhoogte vanzelf gaat malen. „Omdat het gemaal door computers wordt gestuurd, is er niet altijd iemand aanwezig. Dat is niet no dig." Toen het waterschap zondag werd in gelicht, werd de pomp van het gemaal onmiddellijk stopgezet, aldus dijk graaf Rijckaert. Daarmee weerspreekt hij eerdere berichten dat het lang duurde voordat het gemaal zijn werk staakte. „Ik ben zondag na binnen komst van het bericht van de lozing onmiddellijk naar het gemaal gegaan. Een van onze werknemers was toen al aanwezig. Hij had de pomp al stilge zet." zeeland den verwijderd. Het terrein moet gega randeerd bomvrij zijn, omdat het an ders niet verantwoord is er een spoor lijn op aan te leggen. De leider van de ploeg, kapitein J. Petterson, verwacht te dat het graafwerk vandaag (woens dag) of donderdag kan worden vol tooid. Zelfs voor een leek op het gebied van vliegtuigwrakken uit de Tweede We reldoorlog was het niet moeilijk de herkomst van het toestel vast te stel len. De band om het wiel van het vliegtuig was van het merk B. F. Goodrich Silvertown en droeg ten overvloede het opschrift Made in USA. Petterson had nadat de propellor uit de grond was gehaald al het idee dat het om een Lightning ging. Na enig poetsen kwam op een van de propel- lorbladen een geëtst serienummer te voorschijn. Dit kan definitief uitsluit sel verschaffen over de herkomst van het toestel. De tweemotorige Lightning deed dienst als jachtvliegtuig en lichte bommenwerper. Er bestonden twee uitvoeringen van: met een één- en met een tweepersoons bemanning. Het toestel kenmerkte zich door zijn dub bele staart. TERNEUZEN - Een bijzonder transport dinsdag op de Westerschelde. Vanaf de scheepswerf Scheldepoort in Vlissingen werd de zwaar gehavende Belgische zand zuiger Schelde II achterstevoren versleept naar Ant werpen. De Schelde II kwam begin december vorig jaar frontaal in aanvaring met de fruitjager Scamper Universal uit Sri Lanka ter hoogte van de boei 35 op de Westerschel de. Daarbij viel toen één dode. Bergers konden het schip ternauwernood boven water houden. Bij de Schel depoort werden noodreparaties verricht. Het sleep- transport werd verzord door de Unie van Reddings- en Sleepdiensten uit Antwerpen met de sleepboten Burcht, Wenduine en Wielingen. Het transport werd begeleid door patrouillevaartuigen van het Directoraat-Gene raal voor Scheepvaart en Maritieme Zaken van het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Volgens de eige naar van het schip zal de Schelde II voorlopig opgelegd worden in de haven van Zwijndrecht (B). Het is nog niet bekend wat er met het schip gaat gebeuren. w I HULST - Dinsdagmiddag werden bo- I ven een boerderij bij Liniedijk in I Hulst de eerste boerenzwaluwen waargenomen. Deze trekvogel, die in I september richting Afrika vliegt om daar ten zuiden van de Sahara te over- winteren, keert gewoonlijk in de eer- j ste helft van april naar ons land terug. I De eerste exemplaren in Hulst werden I Eddy Taelman, vogelkenner en lid van I de natuurbeschermingsvereniging De j Steltkluut. I Taelman houdt sinds 1981 de waarne- I Behalve vorig jaar, toen de eerste zwa- I luw zich op 30 maart meldde, vielen I deze zomers aandoende lentedagen. De zwaar gehavende zandzuiger wordt achterstevoren naar Antwerpen gesleept. KAPELLE - Graafwerkzaamheden bij het Kanaal door Zuid- Beveland hebben de wrakstukken van een Amerikaans vlieg tuig uit de Tweede Wereldoorlog aan het licht gebracht. Het is vermoedelijk een jachtbommenwerper van het type Lockheed Lightning P38, dat eind mei 1944 brandend neerstortte. Een bergingsploeg van de Koninklijke Luchtmacht heeft dinsdag een propel lor, een wiel, een verwrongen deel van de cockpit en vijftig a zestig kilo muni tie gevonden. Onduidelijk is nog of het toestel bommen aan boord had toen het zich in de grond boorde. Het vliegtuig ligt in de Joost Moer aan de westkant van het kanaal, even ten noorden van de spoorlijn Vlissingen- Bergen op Zoom. Daar wordt op dit moment gewerkt aan de voorbereidin gen voor de aanleg van de oprit naar de nieuwe Vlake-spoorbrug over het te verbreden kanaal. De slappe klei- en veenlagen moeten eerst worden weg- gegraven voordat het zandliehaam voor de oprit kan worden aange bracht. Vorige week donderdag stuitte een graafmachine op het wrak, drie meter onder de oppervlakte. Daar is toen geen bekendheid aan gegeven om te voorkomen dat schatgravers tijdens de paasdagen aan het zoeken zouden slaan. Niettemin gingen dinsdag ge ruchten dat iemand het afgelopen weekeinde een geladen 50-mm boord- kanon heeft opgediept op de plaats waar het vliegtuig ligt. De vijf man sterke bergingsploeg van het depót vliegtuig materiaal van de vliegbasis Gilze-Rijen heeft, bijge staan door twee specialisten van de explosievendienst, de taak alle wrak stukken op te ruimen. Op die manier kunnen ook eventuele bommen wor sen bergingsploeg van de vliegbasis Gilze-Rijen inspecteert de opgegraven resten van de Amerikaanse bommenwerper DEN HAAG (ANP) - Vanochtend, woensdag, is in alle vroegte ter hoog te van Domburg begonnen met de aanleg van de eerste rechtstreekse glasvezelkabel tussen het Verenigd Koninkrijk en Nederland. De nieuwe kabel zorgt zoals gemeld voor een aanzienlijke capaciteitsuitbreiding in het telecommunicatieverkeer tus sen beide landen. Via de kabel kunnen 12.000 telefoongesprekken tegelijk worden gevoerd, zo deelde PTT Tele com dinsdag mee. Nadat de kabel is gelegd wordt deze aangesloten op de bestaande infra structuur. De verwachting is begin au gustus de kabel in dienst te kunnen stellen. Het leggen van de kabel ge beurt met een speciaal daartoe uitge rust schip dat met een snelheid van ongeveer een zeemijl per uur een geul van een halve tot een meter diepte trekt in de zeebodem. Bijna gelijktij dig verdwijnt de zeekabel in de geul, die onmiddellijk daarna wordt opge vuld met hetzelfde bodemmateriaal. Op bepaalde delen van het traject is de Zeebodem te hard voor de kabelploeg. Daar wordt de kabel op de zeebodem gelegd. De glasvezelkabel is de eerste kabel tussen Nederland en het Ver enigd Koninkrijk die in de zeebodem wordt ingeploegd. Hiervoor is gekozen ter bescherming van de kabel en de zeevisserij. GOES - Bij een inbraak in een dames modezaak aan de Ganzepoortstraat in Goes is het afgelopen weekeinde de kassa leeggeroofd. De diefstal werd maandagmiddag bij het openen van de winkel ontdekt. De buit bedraagt 650 gulden. De inbreker(s) kwam(en) binnen na het openbreken van de voordeur. GOES - Drie kindertheatergroe pen - uit Ierland, Polen en Neder land - gaven dinsdagmiddag op het Stationsplein in Goes een zang-, dans- en toneelvoorstelling. Zij maken deel uit van een groep van ruim tweehonderd kinderen tus sen de zes en achttien jaar uit tien landen, die deze week meedoen aan het derde Internationale Kinder theaterfestival. Het door het International Chil dren's and Youth Theatre (ICYT) georganiseerde festival heeft het thema 'Op de rails', dat aansluit bij het 150-jarig jubileum van de Ne derlandse Spoorwegen. Volksdans vereniging De Babbelaars uit Hein- kenszand sloot de voorstelling af. Vooral de drie kinderen uit Poznan trokken de aandacht. Op onge dwongen wijze gaven zij Poolse taalles aan het publiek. De dertien kinderen van de Ierse groep Maeve Widger uit Dublin voerden korte to neelstukjes op met zang en dans. Kindertheatergroep Pimpernel uit Almelo gebruikte het idee van een Afrikaanse kindergroep uit Sierra Leone, die - evenals een groep uit Italië - door geldgebrek niet naar het festival kon komen. De dans ging over inboorlingen in Afrika die hun angst voor de eerste stoomtrein overwinnen. Pimpernel gaat in juni op uitnodi ging van de Sovjet-Unie naar Rus land. Het is volgens een van de festi valorganisatoren, Rupert Luitsz, waarschijnlijk de eerste keer dat een kindertheatergroep dit land be zoekt voor een tournee. Pimpernel bestaat nu zo'n tien jaar en heeft veel contacten gelegd met buitenlandse kindertheaters. Dit was voor de voorzitter van de groep, mevrouw Luitsz, aanleiding om het ICYT op te richten. Het ICYT heeft inmiddels drie internationale festi vals gehouden. VALKENBURG/CADZAND - Zieken fondsverzekerden in Zeeuwsch- Vlaanderen krijgen straks wellicht de kosten vergoed van een bezoek aan een kuurbad. Het Algemeen Zieken fonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen acht het niet uitgesloten dat kuuroorden volgend jaar al worden opgenomen in het aan vullend ziekenfondspakket. Het Zie kenfonds Midden- en Noord-Zeeland is veel terughoudender. Het heeft vooralsnog 'andere prioriteiten'. De eerste stap zal in Limburg moeten worden gezet. Er zijn vergevorderde besprekingen gaande tussen enkele Limburgse ziekenfondsen en het ther male kuurbad Thermae 2000 dat twee maanden geleden in Valkenburg de deuren opende. Directeur M. Ver schuur van Thermae 2000 verwacht stellig dat hij binnen een maand tot af spraken kan komen met de zieken fondsen. Zoals bekend bestaan inmid dels ook plannen voor de bouw van kuuroorden in Zeeland (Cadzand, Domburg en Vlissingen). Directeur C. H. Wellhüner van het Al gemeen ziekenfonds voor West-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen volgt de ontwikkelingen in Limburg met 'zeer grote belangstelling'. „Ik sta er zeker niet bij voorbaat afwijzend te genover", verklaarde hij gisteren des gevraagd. Het ziekenfonds zou er een sterkere concurrentiepositie mee kun nen veroveren. Maar, aldus Wellhüner, of het doorgaat is afhankelijk van 'kos ten en baten'. Hij wees erop dat zijn ziekenfonds begin dit jaar een aantal alternatieve geneeswijzen in het aan vullend verzekeringspakket heeft op genomen. Hij wil eerst bekijken hoe dat uitpakt. Zijn collega B. W. Meij van het Zieken fonds Midden- en Noord-Zeeland stelt zich vooralsnog zeer terughoudend op. Hij gaat er vooralsnog vanuit dat zijn klanten het aanvullend ziekenfonds pakket liever eerst zien uitgebreid met een aantal andere zaken. „Alternatie ve geneeswijzen zullen ongetwijfeld eerder aan bod komen". Hoger op het verlanglijste staat, denkt hij, ook het terugdringen van de 'eigen bijdragen' die ziekenfondspatiënten moeten be talen. Het kuurbad Thermae 2000 te Valken burg wordt op 14 april feestelijk ge opend door prinses Margriet. Momen teel brengen al 300 tot 700 mensen per dag een bezoek aan het bad. Directeur Verschuur van het Limburgse kuu roord: „Een regelmatig bezoek aan het kuurbad is niet alleen ontspan nend, het is ook heilzaam voor be paalde vormen van reuma, sommige ademhalingsstoornissen en huidaan doeningen. Thermaal baden is een on derdeel van de fysiotherapie. Wan neer een arts een verwijzing geeft voor de fysiotherapeut wordt dat door het ziekenfonds of de particulie re ziektenkostenverzekering vergoed. Ik verwacht dat dit straks, net zoals dat nu al in de Bondsrepubliek ge bruikelijk is, ook in Nederland op gro te schaal het geval zal zijn voor een kuur in een thermaal bad." Tot nu toe kwam het daar in Neder land nooit van, omdat een patiënt al leen maar in het buitenland een kuur kon ondergaan. „Dat bracht vaak hoge reis- en verblijfskosten met zich mee. Dat schrikte de meeste mensen af. Nu het kuurbad voor veel mensen naast de deur ligt, verwacht ik dat art sen in toenemende mate een kuur zul len voorschrijven", aldus Verschuur. Overigens komen sommige particulier verzekerden nu al in aanmerking voor een vergoeding. Leden van een uit Dublin afkomstige kindertheatergroep tijdens hun op treden in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13