Biimenvaarttanker met cunieen vast op havendam Hansweert Pasen in Zeeland: zomerse taferelen De Elderschans wordt groot recreatiegebied Vijf aanhoudingen na vechtpartij Renesse VIA ONBEMAND GEMAAL Man probeerde ex-vriendin te wurgen in Brouwershaven DINSDAG 28 MAART 1989 Inbrekers stelen sieraden uit woning Buurtbewoner snapt dief in Goes Reddingboot sleept bootje haven binnen Korter Laksheid Oogletsel bij vechtpartij op Oostwal Goes BURGEMEESTER AARDENBURG: GROTE GROEP OP DE VUIST Gesprek Brand onder restaurant aangestoken Jongetje (5) bij val van dak gewond Ontruiming Bussen verf door ruit slaapkamer PZC zeeland ANSWEERT - Het met 1550 ton cumeen geladen tank chip Dordrecht 29 van rederij Broedertrouw uit Zwijn- recht is zondagmorgen tegen zes uur vastgelopen op de avendam in Hansweert. De schipper had bij het over- chakelen van de automatische bediening op het hand- verk problemen, waarna het schip met volle snelheid op havendam voer. Een sleepboot heeft het schip weer vlotgetrokken. De aanvaring gebeurde bij hoog water. Door het zakken van het water zou het vaartuig steeds vaster komen te zit ten. De sleper Alpha van de firma Polderman uit Hans weert was binnen tien minuten ter plekke en wist het schip op volle kracht los te trekken. De tanker is voor inspectie afgemeerd in de haven van Hansweert. De Dordrecht 29 was op weg van Dow Chemical in Terneuzen naar het Duit se Duisburg. Het binnenvaartschip vervoerde de chemische stof cu meen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te wa ter is bij het vastlopen geen cumeen vrijgekomen. Alarm rond lozing olie vanuit België PHILIPPINE - Een grote hoeveelheid gasolie uit het Belgische Assenede is afgelopen weekeinde bij Philippine ongestoord de grens overgepompt. Het vermoeden bestaat dat de olie reeds donderdagnacht uit een tank van een tuinder in Assenede is gelekt en zich daarna heeft vespreid over de watergangen in de omgeving. Pas zondagmiddag om half vier werd alarm ge slagen. Dat gebeurde op Nederlandse bodem, toen de gasolie al door het Belgische gemaal te Isabellahaven in het Nederland se Isabellakanaal werd geloosd. De rijkspolitie in Zeeuwsch-Vlaande ren trok, nadat burgers de olielaag hadden gesignaleerd, onmiddellijk bij hun collega's aan de overzijde van de grens aan de bel. Toch duurde het nog anderhalf uur voordat iemand het (tot dan toe onbemande Belgische gemaal stopzette. Inmiddels was de verontrei niging twee kilometer Nederland-in- waarts gevorderd. Rijkswaterstaat legde nabij de Braakman een olie- NIEUW-NAMEN - Bij een inbraak in de woning van de familie B. in de Hul- sterloostraat in Nieuw-Namen zijn za terdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur sieraden ontvreemd. De daders dron gen de woning binnen via het wc- raampje. De bewoners waren op het moment van de inbraak afwezig. Na het hele huis te hebben doorzocht, verliet men de woning via een slaapka merraam en een plat dak. De politie kon geen nadere mededelingen doen omtrent de waarde van de gestolen sie raden. GOES - Bij toeval heeft een Goese- naar zondagmorgen omstreeks zes uur een dief ontdekt. De buurtbewoner zag J. P. (25) uit Goes een brandgang aan de Goese Oostsingel inlopen en liep hem achter na. P. zette het op een lopen. Hij keek daarbij voortdurend achterom, zag derhalve de boom aan het eind van de doodlopende brandgang niet en bot ste er tegenaan. De dochter van de buurtbewoner had inmiddels de poli tie gebeld met de mededeling dat de man vijf tassen bij zich had. Die had hij, naar de inmiddels gearriveerde po litie later bleek, uit een woning gesto len. In de tassen zaten autopapieren, giro betaalkaarten en -pasjes. BRESKENS - De reddingboot Java- zee uit Breskens is tweede paasdag uitgevaren om een bootje op te pikken met machinepech. Het bootje, 'Delta 179' lag bij een boei in de Wielingen. Een patrouilleboot verleende assis tentie omdat het bootje in het vaar water lag. De Javazee werd omstreeks twee uur gewaarschuwd door de kustwacht van Westkapelle. De reddingboot nam het bootje op sleepbouw en bracht het naar de haven van Breskens. Aan boord van de Delta waren vijf perso nen. De boot is eigendom van een Belg uit Mechelen. scherm in het water. Dat voorkwam dat de olie tot het recreatiegebied De Braakman kon doordringen. Gevaar voor de drinkwatervoorzie ning in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft er niet bestaan. Weliswaar neemt de drinkwaterzuivering De Braakman via het Isabellakanaal Belgisch pol derwater in, maar deze inname was reeds vrijdag gestopt. Dat gebeurde naar aanleiding van een sterk ver hoogd nitraatgehalte in het water. De drinkwaterzuivering van de Water maatschappij Zuid West Nederland maakt sinds vrijdag uitsluitend ge bruik van water uit de Biesbosch. lands kanaal. „De zon schijnt en het heeft geen druppel geregend, het ge maal had helemaal niet mogen werken." Ook vond de dijkgraaf het een ongebruikelijke gang van zaken dat er op Eerste Paasdag niemand van het personeel op het gemaal was, ter wijl de vijzels wel werkten. „Ik heb ook wel zo'n verhaal gehoord", aldus dijkgraaf F. C. Verhelst van het Nederlandse waterschap De Drie Am bachten, „ik denk ook wel dat deze vervuiling voorkomen had kunnen worden. Het is verschrikkelijk jammer dat niemand in België dit in een eerder stadium signaleerde." Van boze opzet is volgens Verhelst geen sprake. „Ik heb gesprekken ge had met de dijkgraaf in de Zwarte- sluispolder en met de rijkswacht. Ik heb geen reden om aan te nemen dat zij het expres naar Nederland hebben gepompt. Het is puur een ongeluk." De Zeeuws-Vlaamse dijkgraaf denkt dat de schade voor het milieu in zijn waterschap wel meevalt. De olielaag was al verdund voordat deze Neder land bereikte. Fris vonden ze 't wél, de Belg Bruno Hendricks en zijn vriendin Cécile Geor ges. Ze kwamen het paasweekeinde naar Zeeland om te surfen, maar waag den zich zondag tóch even in badkleding in het water. „Doordat het nauwe lijks waait, valt aan surfen niet te denken. Je moet toch wat", zei Hendricks. Maar het tweetal hield het na een sprintje langs de oever voor gezien. Anders dan die jongeman die gisteren aan het strand van Oostkapelle onvervaard een duik in de Noordzee nam, vervolgens enkele baantjes trok en daarmee allerwege bewonderende blikken van de talloze strandbezoekers oogstte... VLISSINGEN - Zonovergoten stranden vol wandelaars, zonaan- bidders en zelfs al enkele koene zwemmers, drukbezette terrasjes en een hausse in de ijsverkoop: Zee land beleefde - onverwacht - een welhaast ongekend zomerse Pasen en dat nog wel zo vroeg in het jaar. Hotels, bungalowparken en kam peerterreinen in de kustgebieden bereikten een bezettingsgraad van 80 procent of méér. Van de buiten landse gasten hadden de Duitsers - maar dat is inmiddels traditie - dui delijk de overhand. Ook Schouwen-Duiveland gaf het af gelopen weekeinde dat zomerse beeld te zien. Informatrice Tineke Deurloo van het WV-kantoor in Burgh-Haamstede schatte dat 80 procent van de toeristen uit Duits land afkomstig was. Zaterdag zaten de hotels en appartementen in Re- nesse al vol. De VVV aldaar stuurde de mensen door naar Burgh-Haam- stede. Informatrice Deurloo hoefde geen 'nee' te verkopen; ongeveer 10 procent van de ruimte in de hotels en appartementen in Burgh-Haamste de was tijdens de paasdagen nog vrij. Kamperen deden alleen sportieve- lingen, wel waren de eigenaren van caravans in grote getale naar de camping getrokken. Tineke Deurloo had de indruk dat er meer dagjes mensen dan gewoonlijk met de paas dagen naar de Westhoek waren ge trokken. Velen verkozen een plekje aan het strand. Daar niemand op het mooie weer had gerekend, leverde dat aardige taferelen op van mensen die zich zoveel mogelijk van hun win- terkledij probeerden te ontdoen. Als de metereologen het weer goed had den voorspeld, waren volgens de in formatrice beslist nog meer mensen richting Zeeland gegaan. Maar ook zonder hen noemde zij de paasdagen in Westerschouwen 'zeker niet min der druk' dan vorig jaar. Een groot aantal toeristen deed ook Zierikzee aan. Negentig procent van de hotels en appartementen zat daar volgens informatrice Caroline De Vrieze vol. Vooral de historische bin nenstad en de haven bleken geliefde plaatsen. De Zeelandbrug telde afgelopen weekeinde naar schatting van een woordvoerder 10 procent minder voertuigen dan vorig jaar met de paasdagen. Vooral Duitsers maak ten gebruik van de brug, Nederlan ders werden aanzienlijk minder ge signaleerd. De drukte op de Brou- wersdam was gigantisch en de ande re toegangsweg tot Schouwen - de stormvloedkering - werd door me nigeen bekeken. De zeer jonge stran den langs Neeltje Jans bleken geen geheime plekjes meer te zijn. Ook de Delta-expo op het voormailge werkeiland kon een groot aantal be zoekers verwelkomen. Sinds zater dag passeerden ruim 5000 mensen de kassa's. De gasten brachten de maandag avond veelal door in de file. Pas in de loop van de avond waren die opge lost. Burgemeester ing J. M. H. M. van Rest van de gemeente Sas van Gent, waar toe Philippine behoort, zei gisteren dat er een diepgaand onderzoek komt naar de olievervuiling. Indien het klopt, aldus de burgemeester, dat de lozing van olie reeds donderdagnacht is begonnen, dan mag men spreken van grote laksheid bij de Belgische overheden. Ook mevrouw Van Rest vond dat het naar verhouding erg lang duurde vooordat de machinist van het gemaal op zijn post was om de vijzels stil te zetten. De dijkgraaf van de Zwartesluispol- der, waartoe Assenede behoort en die ook het beheer heeft over het gemaal in Isabellahaven, was in het Paas weekeinde niet voor commentaar be reikbaar. Zijn collega in de naburige polder, dijkgraaf W. van den Hauwe van de Isabellapolder, was zeer ver baasd over de lozing op het Neder- GOES - Twee 22-jarige inwoners van Wissenkerke, R. I. en J. K., zijn zater dagmorgen rond vier uur in elkaar ge slagen bij een vechtpartij op het par keerterrein aan de Oostwal in Goes. I. liep ernstig oogletsel op en moest in het Oosterscheldeziekenhuis worden opgenomen. K. kwam er vanaf met een dikke lip en een blauw oog. Zondag hield de politie de vermoede lijke daders aan, A. P. v.d. B. 18) en M. J. d. K. (17), beiden uit Wolphaartsdijk. De onenigheid ontstond nadat een van de jongelui uit Wolphaartsdijk tegen een slachtoffer opliep. Vervolgens gin gen hij en zijn maat met de Wisseker- kenaren op de vuist. V. d. B. en K. wer den zondag aangehouden en in het Goese politiebureau in verzekering ge steld. Wandelaars én fietsers genieten op eerste paasdag van het fraaie weer op de Veerse Gatdam. „Een topbezetting met de Paasda gen, maar over het algemeen korte re vakanties". Die indruk hebben re- creatie-ondernemers op Walcheren na de 'slijtageslag' van het afgelo pen Paasweekeinde. Hotels, kam peerterreinen en bungalowparken zaten voor gemiddeld 80 procent - en in veel gevallen zelfs vollédig - vol met Duitsers. Toch zijn de Ooster buren in het algemeen iets terug houdender met het boeken van meerweekse vakanties. „Kon je voorheen je appartement kwijt voor twee tot drie weken, nu blijft dat al snel beperkt tot een dag of tien", zegt P. Bommeljé van het gelijknamige verhuurbedrijf uit Domburg. De vroege Pasen en de wintersport, die veel vakantiegasten net achter de rug hebben, zouden wel eens de voornaamste oorzaak kun nen zijn van hun terughoudende op stelling. Bij het Badmotel Westkapelle waren de kamers afgelopen weekeinde uit verkocht. „Niks bijzonders: met Pa sen willen de mensen eruit, weer of geen weer", gelooft eigenaar W. v.d. Tol, die verwijst naar de topdrukte in het buitenland om zijn mening te staven. Het onverwacht goede weer speelt maar een bijrol, verzekert de hotelier. „Al is het voor een attractie als De Keukenhof natuurlijk wél be langrijk dat de zon schijnt". Een vol gende piek verwacht hij rond 1 mei, in West-Duitsland een vrije dag. Dan (Slot zie pagina 7 kolom 3) Om vervuiling van recreatiegebied De Braakman te voorkomen, legde rijkswaterstaat zondag een oliescherm in het Isabellakanaal aan. Een telefoongesprek van oma tot kleinzoon van drie jaar oud. „Hallo jongen, hoe is het?". „Goed oma". „Wat heb je vandaag gedaan?" „Gewandeld in het bos". „En wat doe je vanmiddag?" „Boodschappen, met mam ma". „Zo. Wat eten julie van avond?" Even stilte. „Ik weet het niet. Maar dat vind ik wel een goeie vraag". RENESSE - Vijf mannen uit Rotter dam en omstreken zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden tijdens een vechtpartij in Renesse. Een groep van twintig a dertig jonge lui uit Rotterdam en Dordrecht ging nabij discotheek De Stulp met elkaar op de vuist. Vervolgens werden met bakstenen de terrasruiten van de dis co ingegooid. Een aantal betrokkenen moest de hulp van een arts inroepen om de wonden te verzorgen. De vechtpartij in het drukke Renesse deed zich even na sluitingstijd (2.00 uur) voor. Ingrijpen van zes aanwezi gen politieagenten van het korps Schouwen-Duiveland kon niet verhin deren dat de jongeren op de vuist gin gen. Eén persoon werd gestoken met een mes en verschillende anderen lie pen een blauw oog op. De verwondin gen werden behandeld door een arts. Na de knokpartij richtte de agressie zich volgens de politie op het terras van de discotheek. Ruiten van het ter ras werden met bakstenen ingegooid. De politie hield vijf mannen aan, te we ten de Rotterdammers S. B. (21), R. v.d. V. (22), J. L. L. (19) M. K. (18) en G. V. (19) uit 's Gravendeel. Ze brachten de nacht verder door in een cel van het bureau in Zierikzee. Na verhoor zijn ze zondag vrijgelaten. Eerder op de avond, rond midder nacht, werd de 22-jarige C. S. uit Düs- seldorf in de onderarm gestoken met een mes. Na het hechten van de wond in het Rode Kruisziekenhuis in Zierik zee kon S. naar huis. De politie had maandag de dader nog niet achter haald. Volgens de politie-woordvoer- der werd S. zonder aanleiding gesto ken. B. v. G. uit het Duitse Dornhage vond zaterdagavond haar aan de Wilhelmi- naweg in Renesse geparkeerde auto gekanteld terug. De wagen was flink beschadigd. AARDENBURG - Er bestaan plannen om van De Elderschans in Aarden burg, een voormalige verschansing, één groot recreatiegebied te maken. Dat onthulde burgemeester mr E.F. Jongmans van Aardenburg zaterdag tijdens een bijeenkomst van cam- pinggasten van De Elderschans. Vol gens de burgemeester kan pas over twee maanden bekend worden ge maakt hoe de plannen voor het gebied er precies uitzien en welke investeer ders) erin zijn geïnteresseerd. In het plan worden de huidige cam ping, het terrein Ydewalle daarnaast en het Van Dongensportpark, waaron der het oude openluchtzwembad van TERNEUZEN - Een brand in de open ruimte onder een restaurant aan de Otheensche Kreek in Terneuzen, die zondagmiddag ontstond, kon op tijd worden geblust. Toen de brandweer arriveerde had het personeel van het restaurant de klus al geklaard. De brand heeft wel een polyesterboot die onder het restaurant lag en enkele elektriciteitsdraden vernield. Volgens de politie is de brand aangestoken. Ge tuigen hebben een 'jeugdig persoon' hard zien weglopen en zagen daarna dat er rook onder het restaurant van daan kwam. GOES - De vijfjarige R. F. uit Goes is zondagmorgen bij het spelen op de in aanbouw zijnde school aan de Noord- hoeklaan in Goes van het dak geval len. Het jongetje kwam op het beton terecht en liep daarbij hoofdletsel op. Over de ernst van de verwondingen kon de politie maandag niets meede len niet zeggen, maar het jongetje ver keert volgens de woordvoerder niet in levensgevaar. Aardenburg, betrokken. Dat alles ge legen rond het voormalige Van Eeg- henhuis waarin sinds kort de Volksho geschool Zeeland is betrokken. Jongmans liet zich niet uit over de de tails. Wel opperde hij dat er mogelijk bungalows in het recreatiegebied ko men te staan. Getracht zal worden, al dus de burgemeester, een camping in het plan in te passen. Het mislukte plan Ydewalle, een project van Zee land BV, is hiermee volledig van de baan. Volgens de burgemeester is het ook maar beter om de naam Ydewalle helemaal te vergeten. 'Recreatiege bied De Elderschans', wordt de nieuwe naam. Raadslid H.C.A. van Rie (D66) reageer de gisteren bezorgd op de plannen. Van Rie spant zich al jaren in om het Aardenburgse zwembad, dat lekt, op geknapt te krijgen. „Ik weet helemaal niet wat de burgemeester van plan is, maar het komt bij mij over als groot spraak." „Ik blijf met het gevoel zitten dat ik iets niet vertrouw. Ik weet niet wat er van waar is, maar ik hoor namen van mensen die met dit project zwart geld wit willen wassen." Vooruitlopend op het plan hebben alle vaste gasten van de camping een ontruiming per 1 januari 1990 aange zegd gekregen. Volgens de burge meester en de eigenaar van de cam ping, de Volkshogeschool Zeeland, is dat een voorzorgsmaatregel zolang nog niet bekend is wat er precies met de camping gebeurt. De laatste be heerder ervan ging vorig jaar failliet en het terrein en de opstellen bevin den zich in een deplorabele toestand. TERNEUZEN - De familie K. aan de Diepenbrockstraat in Terneuzen werd zaterdagavond opgeschrikt door het rinkelen van glas aan de voorzijde van de flatwoning. Er ble ken twee bussen met blauwe verf door de ruit van een van de slaapka mers te zijn gegooid, als gevolg waar van het meubilair werd besmeurd. Men heeft nog twee personen hard weg zien lopen. De politie, die veronder stelt dat de bussen vanaf de galerij zijn geworpen, sluit niet uit dat het om een wraakactie gaat. BROUWERSHAVEN - Een 46-jarige inwoner van Brouwershaven, J. W. D„ heeft in de nacht van zaterdag op zon dag geprobeerd zijn vroegere vrien din en plaatsgenote C. van N. (44) in haar woning te wurgen. De vrouw wist zich te bevrijden en schakelde de politie in. Die rekende de man een aantal uren later in. De verdachte wordt vandaag (dinsdag) voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. D. drong omstreeks vier uur 's nachts via de achterdeur de woning van het slachtoffer binnen. In haar slaapka mer probeerde hij Van N. te wurgen. De vrouw kon zich losmaken en vluchtte via het balkon naar buiten. Op straat vond vervolgens een worste ling tussen het tweetal plaats. De vrouw rukte zich los en kon zich bij bu ren verschansen. Daar werd de politie gebeld. In de loop van de nacht heeft de politie de man van zijn bed gelicht en ingesloten in het bureau in Zierik zee. De aanleiding tot de wurgpoging moet volgens de woordvoerder van het politiekorps Schouwen-Duiveland ge zocht worden in de 'relatie-sfeer.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5