Transfer Silooy was in december al rond Arie Selinger zwicht voor Japanse miljoenen PEC speelbal voor PSV: 0-5 Beenhakker en Cruijff voeren koude oorlog 'ZAKENKABINET DENKT VOORUIT ROTTERDAMMERS BLIJVEN STEKEN OP 1-1 Wouters drie weken in gips Danny Blind VOLLEYBALBONDSCOACH VERLAAT ORANJE Armoedig DUEL IN MINUTEN BESLIST Schoonheid DINSDAG 28 MAART 1989 I Met Michels of Beenhakker als tech- I nisch directeur - de onderhandelin- I gen worden waarschijnlijk binnen een Iweek afgerond hoopt Ajax, overi- Igens nog lang niet uitgekocht, PSV I volgend seizoen naar de kroon te kun- I nen steken en en passant wat rondjes I Europa Cup mee te pikken. Het be- I stuur, schijnbaar ongehinderd door de FIOD-affaire, denkt daarnaast de sponsor-inkomsten binnen korte tijd te kunnen verdubbelen. ^i|ff i Leo Beenhakker BARCELONA (GPD) Leo Beenhakker en Johan Cruijff hebben gisteren de koude oorlog tussen beider clubs die elkaar aanstaande zaterdag tref fen, aangewakkerd met enkele uitspraken die de Spaanse kranten vandaag met grote koppen publiceren. Nu Real Madrid en FC Barcelona na hun zeges dit weekeinde op respectievelijk Valladolid en Betis Sevilla elkaar sportief nog altijd niet veel ontlopen, vechten ze hun duel in afwachting van de belangrijke eerste dag van april op andere fronten uit. Beenhakker noemde zijn collega gisteren voor de microfoon van een groot radiostation een 'pobre hombre', een scheldwoord dat het best te vertalen is met 'zielig mannetje'. De trainer van Real deed die uitspraak naar aanlei ding van Cruijffs kritiek op het feit, dat Beenhakker een voetballer als Bu- tragueno vorige week buiten de basis liet. Beenhakker ging nog even door met te zeggen dat Cruijff net zo fel anti-Madrid begint te worden als het bestuur van Barcelona. De repliek kwam even later van Cruijff zelf, die de opmerkingen van zijn Nederlandse collega niet al te hoog opnam. „Beenhakker heeft zich door de radio laten gebruiken om Barcelona aan te vallen. Een teken dat ze in Ma drid nerveus zijn, terwijl in voorgaande jaren juist Barcelona zenuwachtig was. Dat mag ik wel. Bij Real probeert men de rust in de kleedkamer van Barcelona te verstoren, maar dat lukt ze dus niet". jax denkt alleen og aan toekomst AMSTERDAM (GPD) - De blessu re van Jan Wouters blijkt veel ern stiger dan aanvankelijk gedacht. De Ajacied, vorige week dinsdag tijdens de training van het Neder lands elftal aan de rechterknie ge raakt, meldt zich vandaag bij de gipsmeester van het Amsterdamse AMC-ziekenhuis. De knie gaat voor drie tot vier weken in het gips. Het meespelen van Wouters in de inter land tegen Westduitsland op 26 april is daardoor uiterst onzeker geworden. Wouters, onder behandeling van de chirurgen Marti en Van Loon, tobt met een verrekking van de binnen ste knieband. De kans is groot dat het seizoen voor de middenvelder, die minstens drie weken zal moeten revalideren, voorbij is. De liesblessure van doelman Men zo, tegen PSV uitgevallen, is minder ernstig. Menzo, gisteren tegen Haarlem vervangen door Doesburg, denkt aanstaande zondag tegen FC Groningen weer van de partij te kunnen zijn. IaMSTERDAM (GPD) - Het nieuwe zakenkabinet van Ajax begint tekenen van voortvarend- Iheid te vertonen. In Amsterdam telt alleen nog de toekomst en het bestuur, gesouffleerd door Ide technische staf, heeft de blik reeds verlegd naar volgende seizoenen. Het voor twee miljoen [gulden terughalen van Silooy, voor het duel tegen Haarlem (5-0) door de kennelijk onvermijde lijke Jan Rietman aan het publiek gepresenteerd, en het openbreken van het contract van [Bergkamp worden gezien als voorbodes van een nieuwe bloeiperiode. Bij het technisch beleid dient een rap port van de trainers Kohn, Van Gaal en Hulshoff als leidraad. Het trio pleit in het werkstuk voor een dubbele be zetting van alle posities in het elftal. Ajax gaat derhalve nog op zoek naar een rechterspits die als stand-in van Van 't Schip kan gaan fungeren. Daarnaast zijn de oefenmeesters bui tengewoon gecharmeerd van Rutten van FC Twente. Ajax zou inmiddels bij FC Twente het eerste recht van koop hebben bedongen. Voorts is de club, met het naderende afscheid van Arnold Mühren in het achterhoofd, voorzichtig op zoek naar een linker middenvelder die de strijd met Ri chard Witschge moet aangaan. Met het bestuur van Volendam hoopt Ajax binnenkort de onderhandelingen over huurling Jonk, waarschijnlijk een blijvertje in De Meer, te starten. Met Menzo, wiens contract tussentijds werd opengebroken, is Ajax inmiddels reeds (mondeling) tot overeenstem ming gekomen. Winter, met Blind en Scholten de enigen van de basis-elf AMSTERDAM (ANP) - Ajax-voorzitter Michael van Praag verwacht met het aantrekken van Sonny Silooy voor de komende jaren een spil voor het elftal in huis te hebben gehaald. De 25-jarige verdediger tekende maandag het con tract, dat hem voor zeven jaar aan de Amsterdamse club bindt. „We zijn blij dat je op het oude nest terug bent", aldus Van Praag. Voor het duel met Haarlem 5-0) werd Silooy, die zaterdag met Racing Paris had gewonnen van Cannes, opnieuw voorgesteld aan het Amsterdamse publiek. De 21-voudig international tot de fans: „Voor mij is er in Nederland maar een club. Dat is Ajax." De Zaandammer speelde eerder in de periode 1981-1987 157 com petitiewedstrijden voor Ajax, dat al in december rond was met de Fransen. Racing wilde echter niet, dat de overgang voor de tweede helft van maart be kend werd. van gisteren waarvan het contract af loopt, wordt binnenkort aan de onder handelingstafel verwacht. Volgens directeur Arie van Eijden hoeft geen enkele speler het slachtof fer te worden van de ambitieuze toe komstplannen. Over het vertrek van diverse werknemers valt echter te praten. In dat verband worden de na men genoemd van Scholten, Blind, Verlaat, de aan FC Groningen uitge leende Meijer, Sneekes, momenteel spelend in het shirt van Volendam, en Keizer uit het tweede elftal. Van Toulon, al dan niet oprecht geïn teresseerd in Rob Witschge en Van 't Schip, beiden tegen Haarlem opnieuw verwezen naar de reservebank, heeft Ajax de buik inmiddels vol. Met de Franse middenmoter, in Nederland vertegenwoordigd door de schimmige Peter van de Rijt, vallen geen afspra ken te maken, zo meent Van Eijden. „Ik wil eerst die Roland Courbis (geld schieter en trainer van Toulon, red.) hier wel 'ns zien. Met al die vrijblijven de praatjes schieten we niks op". Haarlem vroeg gistermiddag om moei lijkheden, zoals trainer Dick Advocaat naderhand mismoedig aanstipte, en kreeg ze ook. Ajax had ook zonder Wouters en Menzo geen kind aan Haarlem, dat geen enkele positieve bijdrage aan de tweestrijd kon leveren en derhalve niks in De Meer te zoeken had. Geïnspireerd door de winst op PSV schudde Ajax de in alle opzichten falende opponent al na 22 minuten van zich af. Jonk, dit seizoen pas twee maal scorend, profiteerde in de 15e en 22e minuut van snuggere voorarbeid van Pettersson en voor de pauze mocht zo waar Blind het gat vergroten tot drie treffers. Daarna viel er voor de 12.600 toeschou wers bar weinig meer te genieten, al maakte de temperatuur veel goed en blijft ieder balcontact van Bryan Roy een lust voor het oog. Zonder zich bo venmatig in te spannen, integendeel zelfs, draaide Ajax in de tweede helft de teller op vijf. Bergkamp, als rechter spits niks beter dan Van 't Schip, en Scholten in de laatste minuut waren na rust de twee Ajacieden die van de falende Haarlemse defensie mochten scoren. Ajax - Haarlem 5-0 (3-0). 15. Jonk 1-0, 22. Jonk 2-0,35. Blind 3-0, 68. Bergkamp 4-0, 90. Scholten 5-0. Scheidsrechter: Van Riel, toe schouwers: 12.600. Gele kaart: Atteveld (Haarlem). VENLO (ANP/GPD) Joop Hiele was gistermiddag na de 1 1 tegen VVV een van de weinige Feyenoorders die met een voldaan gevoel op de wed strijd konden terugzien. De doelman van Feyenoord, die na een afwezig heid van viereneenhalve maand zijn come-back vierde in het eerste elftal, had geen schuld aan het Venlose doel punt, behoedde zijn ploeg in de slotfa se voor een nederlaag door een ge vaarlijk schot van Jos Luhukay uit de hoek te tikken en maakte ook verder een betrouwbare indruk. Alleen bij het uittrappen van de grond had Hiele nog wat problemen. Hij kreeg zijn rechtervoet moeilijk onder de bal en liet dat uittrappen na de rust over aan Marcel Brands. Joop Hiele, die vanaf de tribune nauwlettend werd gadegeslagen door bondscoach Thijs Libregts, plakte ogenschijnlijk ook wat meer aan zijn doellijn dan vroeger. Hiele: „Ik had me voorgenomen om heel rustig te spelen, de critici staan gereed om m'n nek af te snijden als het fout mocht gaan. Ik sta onder een ge weldige druk. Ik vind zelf dat het rede lijk goed gegaan is. Van de knie heb ik geen last meer, wel van de spieren er omheen". Feyenoord-trainer Rob Ja cobs: „Joop heeft een goeie wedstrijd gespeeld, maar erg moeilijk heeft hij het niet gehad". Feyenoord heeft in het verleden zelden met een goed resultaat de Koel, de thuishaven van VVV, verlaten. Vorig seizoen liep de Rotterdamse ploeg in Venlo tegen een competitienederlaag aan en werd de ploeg bovendien door WV uit het bekertoernooi geschoten. „Dan zijn we er ditmaal met dat gelijke spel van 1-1 goed afgekomen", pro beerde maandagmiddag Feyenoords oefenmeester Rob Jacobs met een ver wijzing naar de resultaten van verle denjaar de ondermaatse prestatie van zijn ploeg goed te praten. door respectievelijk Roth en Hoff man. De Rotterdammers zagen zich plotse ling geconfronteerd met een brutaal de aanval zoekend VVV. De Venlose ploeg, vechtend tegen een dreigende degradatie, zag haar tomeloze inzet tien minuten na de hervatting beloond met de verdiende gelijkmaker. Van dichtbij knalde invaller Stewart de bal voorbij de kansloze Hiele. Feyenoord raakte volkomen van slag. Met name de verdediging stuntelde op ontstellende wijze. Het was constant open huis bij de gastvrije Rotterdam mers, die blij mochten zijn dat de Ven- Ionaren de mooiste kansen onbenut lieten. En het moet de aanwezige bondscoach Thijs Libregts goed heb ben gedaan te zien, hoe Joop Hiele met een schitterende reflex VVV's lichtge wicht Luhukay van het winnende doelpunt afhield. VVV - Feyenoord 1-1 (0-1). 17. Smolarek 0-1, 56. Stewart 1-1. Scheidsrechter: Reygwart, toeschouwers: .7000. Gele kaart: Roth (Feye noord). Joop Hiele maakte zijn rentree en voorkwam een nederlaag van Feyenoord in Velo tegen VVV. De Rotterdamse doelman heeft aan populariteit nog niets ingeboet en kreeg tientallen verzoeken om handtekeningen. Vreugde bij Ajax na een treffer van Jonk. VlnrBergkamp. Blind, Winter, Petterson, Jonk en Roy. Feyenoord bleek geen lering te hebben getrokken uit het recente verleden, hoewel de Maasstedelijke formatie ze ker niet slecht begon. Na ruim een kwartier zette Smolarek de bezoekers op voorsprong. Met enkele fraaie kap- bewegingen misleidde de Pool enkele VW-verdedigers en schoot onhoud baar in. Feyenoord hield VVV onder druk, maar mocht toch blij zijn dat de thuis ploeg in de eerste helft de stand niet recht trok, want bij de schaarse Venlo se uitvallen bleek de Rotterdamse de fensie bepaald niet in haar beste doen. Al bleef doelman Joop Hiele door het volledig falen van de Venlose schutte rij, moeilijk werk bespaard. Het kwalitatief bijzonder armoedige treffen werd er in de tweede helft be paald niet beter op. Met name Feye noord bakte er niets meer van. Ter verontschuldiging voor het povere optreden van zijn ploeg kon oefen- meester Jacobs aanvoeren, dat hij in de rust noodgedwongen twee spelers moest vervangen. Nortan (duizelig en schouderblessure) en Smolarek (en kelblessure) kwamen niet meer terug in het veld. Ze werden vervangen NIEUWEGEIN (GPD) - Teleurge steld, maar vooral nuchter en met een opmerkelijk gevoel voor reali teit reageerden de spelers van het Nederlands volleybalteam gisteren op het vertrek van Arie Selinger. De bondscoach wordt voor het astronomische bedrag van rond de vier miljoen gulden voor drie jaar sportadviseur bij Daiei, een multi nationaal concern met vier sportaf- delingen in Japan. Dat het afscheid van de 52-jarige Amerikaan, die revolutionaire ver anderingen en successen te weeg bracht bij het nationale herenvol leybal, nog lang zal nadreunen, laat evenwel geen enkele twijfel. Daar voor waren de uitstraling en de au toriteit van Selinger, die in novem ber '85 als clubcoach van Martinus naar Nederland kwam, te groot. In die zin laat de volleybalprofessor voorlopig een grote leegte achter. Of zoals NeVobo-voorzitter Piet de Bruin opmerkte: „We juichen deze stap niet toe, maar tonen er wel be grip voor als een professionele trai ner zich zo kan verbeteren. Wij gaan niettemin door met dit beleid en hebben van de spelers de verzeke ring gekregen dat zij dat ook wen sen". Ron Zwerver, de 21-jarige interna tional, was de eerste om te onder kennen dat er geen gemakkelijke periode voor de deur staat. „Ieder een kijkt nu nog meer naar ons dan in het verleden", stelde hij vast. „Sommige trainers en clubverte genwoordigers zullen ongetwijfeld gaan proberen het voorbereidings programma te dwarsbomen. Daar tegen zullen we ons moeten wape nen. Het maakt de druk en de ver antwoordelijkheid heel groot. Maar ik denk dat we mentaal sterk ge noeg zijn dat op te vangen. Mogelijk dat onze ontwikkeling door het ver trek van Selinger zelfs beter en snel ler gaat". Voor Selinger, die Nederland met zijn prestaties groot internationaal aanzien gaf, was de stem van de spe lers en hun toekomstfilosofie van doorslaggevende betekenis bij het nemen van zijn besluit. „Als de groep uit elkaar was gevallen dan was ik niet weggegaan", verwoord de de volleybalgoeroe zijn gevoe lens. „Eerst waren de reacties heel negatief. Er waren zelfs spelers, die wilden stoppen. Maar een dag later dachten ze er toch anders over. Pas nadat ze me ervan hadden over tuigd dat ze samen op deze weg wil den doorgaan en me duidelijk had den gemaakt, dat ze zich sterk ge noeg voelden zonder mij, heb ik ge tekend. Ze vonden zelf ook dat ik dit uiterst ongewone financiële aanbod niet mocht laten lopen". Desondanks tekende Selinger afge lopen zaterdag de verbintenis met het Japanse concern, die tot decem ber 1992 geldt, „met bloedend hart". „Aan de ene kant ben ik blij en ver eerd door de aanbieding, aan de an dere kant maakt het me droevig. Het is hetzelfde gevoel dat een vader heeft als hij een kind kwijtraakt, om- dat het op zichzelf wil gaan wonen. Zo'n band heb ik met deze twaalf jongens ook opgebouwd. Ik weet niet of ik een goede beslissing heb genomen. Tenminste emotioneel gezien. In Nederland wist ik wat ik had en welk doel we nastreefden, in Japan zijn er nog zoveel onzekerhe den. Daarvoor ken ik het land, de cultuur en de gewoontes onvoldoen de. Daar staat echter een financiële onafhankelijkheid voor de toe komst tegenover. Als ik jong was ge weest, had ik het uit ambitieuze overwegingen niet gedaan". De bondscoach beëindigt zijn werk- zaamheden officieel per 1 augustus. Het EK-kwalificatietoernooi in het Westduitse Friedrichshafen (begin juni) vormt echter min of meer het eindstation van zijn taak bij de na tionale ploeg. De NeVobo wacht de niet geringe taak een waardig en adequate opvolger voor de Ameri kaan te vinden. Bij die speurtocht krijgt hoofdsponsor Nationale Ne derlanden, die binnenkort het sa menwerkingsverband met de bond voor drie jaar zal verlengen, ook een stem in het kapittel. Johan Cruijff ZWOLLE (ANP) - PEC Zwolle heeft zich de ideale sparringpartner getoond om het zelfvertrouwen van PSV op te vijzelen. De Zwollenaren legden de landskampioen geen strobreed in de weg, zodat na de nederlagen tegen Real Madrid en Ajax een rui me overwinning gevierd kon worden: 5-0. „We moesten gewoon", verklaarde trainer Guus Hiddink het geconcentreerde spel dat zijn ploeg in de beginfase demonstreerde. „We konden ons niet nog een misstap permitteren". PEC Zwolle-trainer Theo Laseroms benadrukte dat het verlies was inge calculeerd. Dat het doek zo snel zou vallen, had ook hij niet verwacht. „Na negen minuten kon het boek dicht", verzuchtte Laseroms. Op dat moment hadden twee fouten van PEC-verdediger Frank Veldwijk de landskampioen al op 2-0 gebracht. Eerst gaf de lange voorstopper Hans Gillhaus teveel vrijheid, zodat deze ongehin derd een hoekschop van Gerald Vanenburg kon in koppen. Dat was in de zevende minuut en de Zwolse degradatiekandidaat was nog niet op de helft van PSV geweest. Twee minuten later was de wedstrijd beslist, toen Veldwijk de doorgebroken Vanenburg in het strafschopgebied omver duwde. Romario be nutte de door scheidsrechter Van der Wiel toege kende strafschop feilloos. De collectieve, geconcentreerde jacht op de bal leid de dan ook vlot tot het tweede doelpunt. Vanenburg veroverde de bal op het middenveld en kreeg na een een-twee combinatie met Romario een vrij veld voor zich. Tot Veldwijk wat al te opzichtig aan de noodrem trok. Heel even mocht PEC het initiatief overnemen. PSV-doelman Patrick Lodewijkx stop te echter het schot van Edwin Duim. Het Eindhovense antwoord resulteerde na 21 mi nuten in de derde treffer. Edward Linskens pas seerde eerst Alex Kamstra en kapte vervolgens Veldwijk uit. Romario was ter plaatse om zijn voorzet uiterst nonchalant in te tikken. Dat aan het doelpunt de geur van buitenspelluchtje had. deed niets af aan de schoonheid ervan. Nog voor de wedstrijd een half uur oud was, stond de vierde treffer op het scorebord. Van ruim twintig meter afstand haalde Ronald Koeman verwoestend uit. Via het lichaam van de onzekere PEC-doelman Gert Abma verdween de bal onder de lat. Daarna maakte PSV zich niet al te druk meer. De tweede helft was een verplicht nummer. Fred Pa trick mocht wat nauwelijks effectieve jongleeracts demonstreren en Lodewijkx kreeg een enkel wan hoopsschot te verwerken. Romario was nog een keer succesvol. Nadat Fred Leusink Vanenburg in het strafschop gebied ten val had gebracht, kreeg hij van elf meter de kans zijn seizoen to taal op zestien te brengen. Ge legenheidsspeaker Jack Spijkerman zorgde ervoor dat er na rust ook nog af en toe iets te genieten viel. PEC Zwolle-PSV 0-5 (0-4). 7. Gillhaus 0-1, 9. Romario (straf schop) 0-2, 21. Romario 0-3, 27. Koeman 0-4, 75. Romario istrafschopi 0-5. Scheidsrechter: Van Riel. Toeschouwers: 12.000. Gele kaart: Leusink (PEC). Arie Selinger gaat miljoenen verdienen in Japan. I i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11