Klok moet een uur vooruit IKON wijst verslag dood cameraman af Onderwijsbonden eisen vijf procent meer loon BRISTOL GROEIENDE KANS OP WACHTTIJDEN week-uit j week-in Tutap Alarm voor actie luchtterrorisme Minder wind 32e jaargang no. 66 aterdag 25 maart 1989 Q)(§ 0^S)[fü(! GROTE PA AS- MEUBELSHOW 2e Paasdag geopend I Doorbraak Afgewezen Uitdiepen Veerse Gat Dure les Illusies Olieramp dreigt voor Alaska na vastlopen van tanker NIEUW! Onderzoek VS naar uitlekken kapingsalarm CNV-bonden B*|ï voor mensen die Lijnbach MODEVOORDEELTJE Vanochtend perioden met zon, van middag toenemende bewolking en vanavond perioden met regen. Tot matig afnemende en naar zuidwest draaiende wind. Temperatuur 10 gra den. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond van 11.00 uur tot 16.00 uur. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN A DEN HAAG (ANP) - De zomertijd gaat morgen (eerste paasdag) vroeg in de ochtend - om 02.00 uur - in. De klok wordt dan officieel een uur vooruitgezet naar 03.00 uur. De zomertijd geldt tot zondag 24 september. Dan wordt in de nacht van zaterdag op zondag om 03.00 uur de klok weer een uur teruggezet. Ook de meeste andere landen in Europa kennen de zome- rijd. De data van het begin en het einde daarvan luiden als volgt: - Van 26 maart tot 24 september (net als in Nederland): Al banië, Andorra, België, Bondsrepubliek Duitsland, Bulga rije, Cyprus (Griekse en Turkse deel), DDR, Denemarken, Finland, Frankrijk, Gibraltar, Griekenland, Hongarije, Italië, Joegoslavië, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Mo naco, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, San Marino, Sovjetunie (Europese deel), Spanje (ook de Balearen en de Canarische eilanden), Tsjechoslowakije, Turkije, Zweden en Zwitserland. - Van 26 maart tot 29 oktober: Verenigd Koninkrijk en Ier land. anp -tot 24 september 1989-^ - Geen zomertijd: IJsland. Zorgen om drukte in de ziekenhuizen DEN HAAG (GPD) - De Nationale Ziekenhuis Raad is ongerust over een onverwachte piek in de bezetting van de Nederlandse ziekenhuizen. Al enkele maanden is het aantal bezette bedden twintig procent hoger dan normaal. De overkoepelende organisatie wil op korte termijn on derzoeken wat de oorzaken zijn. Als de ontwikkeling doorzet dreigt overschrijding van de capaciteit van de instellingen als gevolg waarvan wachttijden kunnen ontstaan voor patiën ten. Onderzoekers van de universi teit van Utah in de Verenigde Staten hebben een doorbraak gemeld in het proces van kern fusie. PAGINA 3 Een meerderheid van de Lim burgers wijst het beleid van bisschop Gvjsen van Roer mond af. PAGINA 5 Nederland gaat onder voor waarden akkoord met uitdie ping van de Westerschelde. PAGINA 9 De provincie wil in 1990 een nieuwe inrichting van het re creatiegebied rond de Veerse Gatdam. PAGINA 11 Harrisburg was een dure les voor de ontwikkeling van de kernenergie. PAGINA 13 Trainer Jo Jansen koestert nog altijd illusies over een kam pioenschap van Vlissingen. PAGINA 37 Wil de jeugd echt huwelijk huisje-herenleven? Opgeklopt proza van Harry Mulisch De nieuwe roman Vallende Ster is onmiskenbaar een Bernlef Redu, een boe- kendorp in de Ardennen Ondergrondse kunst in Brussel Spanje '36-39 Radio- en televisieprogram ma's Paaspuzzel. PAGINA 21, 22, 23, 25, 26 en 27. .052 Plant eens een boompje VVV-zonderling mr A. van Fraassen is het zat Moeizaam minnen in Italië ZMOK-onderwijs onbekend en onbemind Het uiterlijk als obsessie Denksporten. PAGINA 29, 31, 33 en 35. Binnen- en buitenland: 2, 3 en 5 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Radio, tv en kunst: 26 en 27 Sport: 37 en 39 Door de oplopende bezettingsgraad dreigen de ziekenhuizen hun budget ten te overschrijden. Dat kan de direc ties dwingen tot het uitstellen van be handelingen als operaties en het ma ken van röntgenopnamen. Dat vinden zij evenwel medisch nietverantwoord. Volgens de NZR is er geen verband met de onrust die het gevolg is van de afgebroken onderhandelingen over de cao voor verplegend en verzorgend personeel. De Nederlandse ziekenhui zen worden al jaren geconfronteerd met bezuinigingen tn een strakke budgettering. De rijksoverheid streeft ook al jaren naar het terug dringen van het aantal beschikbare bedden. Dat heeft elke ruimte uit de financiële capaciteit gehaald. Het Grootziekengasthuis in Den Bosch constateerde vorig jaar novem ber al een stijging van het aantal opge nomen patiënten. Die stijging is sinds dien gebleven. Onderzoek naar de oor zaken leverde niets op. Volgens direc teur patiëntenzorg P. Holland is noch de verpleegduur toegenomen, noch zijn de redenen voor opname veran derd. Hij signaleert een sterk toegeno men werkdruk voor het personeel en meldt dat het in het Bossche zieken- VALDEZ (RTR/DPA/AFP) - De volge laden Amerikaanse supertanker Ex xon Valdez is gestrand in de Golf van Alaska en lekt olie. Er is ten minste 23 miljoen liter ruwe olie in zee ge stroomd. De 335 meter lange tanker was aan het eindpunt van de Trans-Alaska pijplei ding geladen met 200 miljoen liter ruwe olie en op weg naar naar Long Beach, California. Rond middernacht plaatselijke tijd werd bekend dat de tanker was vastgelopen op 22 mijl ten zuiden van de olie terminal van Valdez. Het staat nog niet vast of de olie in de richting van de kust of naar open zee drijft. De kapitein van de tanker heeft gemeld dat de reddingsploegen zullen proberen de resterende olie over te pompen naar de tanker 'Exxon Baton Rouge' die zich in de buurt bevindt. huis al is voorgekomen dat operaties meer dan eens werden uitgesteld. Geneesheer-directeur C. Kostense van het Streekziekenhuis Walcheren con stateert ook in de beide ziekenhuizen in dit gebied een stijging in de bedbe- zetting, al zijn er op dit moment geen exacte percentages bekend. „Oorza ken vallen niet makkelijk aan te ge ven, dat zou giswerk zijn", zegt hij. „Je hebt altijd pieken en dalen". Of de si tuatie gevolgen heeft voor het zieken huisbudget valt pas in een later sta dium vast te stellen. JERUZALEM (AP) - Onder toezicht van zwaar bewapende politieman nen en militairen liepen christelijke pelgrims vrijdag over de Via Dolo rosa in Jeruzalem, de weg die Jesus Christus gegaan zou zijn op de dag van zijn kruisiging. Het aantal gelo vigen dat op Goede Vrijdag voor de kruisweg naar Jeruzalem was geko men, was veel kleiner dan in voor gaande jaren. Dat was ,naar werd aangenomen, een gevolg van de vrees voor geweld rond de Palestijn se opstand in de bezette gebieden. Daarom ook hadden honderden po litieagenten, leden van de grens troepen en soldaten stonden in groepjes van zes of acht de wacht be trokken langs de weg die de pel grims gingen. De processie naar de Kerk van het Heilige Graf werd ge leid door twintig rooms-katholieke Franciscaner monniken in zwarte pijen, die daarmee een in de veer tiende eeuw ontstane traditie voort zetten. Een van de grootste kruisen, zo'n 2,5 meter hoog, werd meegevoerd door een groep christelijke Palestijnen uit Jeruzalem, Ramalah en Betle- hem. SCHIPHOL (ANP) - De IKON zou graag zien dat een onderzoek naar de dood in El Salvador van de Neder landse cameraman Cornel Lagrouw internationaal wordt opgezet. De om roeporganisatie heeft kennis geno men van de inhoud van een beknopt verslag van commandant Ponce van het Salvadoraanse leger en wijst de inhoud daarvan af. Dat heeft L. Schenk, eindredacteur van de rubriek Kenmerk van de IKON, vrijdag op Schiphol verklaard bij te rugkeer van de IKON-ploeg uit El Sal vador. Schenk verklaarde verder „waardering" te hebben voor de on middellijke afwijzing van het rapport door minister Van den Broek van bui tenlandse zaken. „Het rapport is voor de IKON aanlei ding tot grote scepsis waar het gaat om het meer uitgebreide rapport, dat door de ambassadeur van El Salvador binnen een termijn van veertien dagen is toegezegd aan de minister", aldus Schenk. Voor de IKON is het rapport een extra aanleiding het voorstel van de Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) voor een eigen onderzoek door de Nederlandse regring te ondersteu nen. „Wij vragen ons af of een dergelijk onderzoek gezien de rapportage niet bij voorkeur internationaal zou dienen te worden opgezet", aldus Schenk. Het stoffelijk overschot van Lagrouw is vrijdag eveneens aangekomen in Ne derland. Woensdagochtend vindt in Hilversum een herdenkingsbijeen komst plaats, 's Middags zal Lagrouw in besloten kring worden gecremeerd in Lelystad. Verslaggever Cees Elenbaas, die de cameraploeg in El Salvador leidde, gaf bij aankomst nog eens een gede tailleerd verslag van wat er zich afge lopen zondag heeft afgespeeld in het dorp San Franciso Javier in de ooste lijke provincie Usulutan. (Zie ook pagina 9) Advertentie Het april nummer van Hart voor Dieren ligt nii bij uw boekhandel! SCHIPHOL - Annelies Helwegen (links), de vriendin van de in El Salvador omgekomen cameraman Cornel Lagrouw, bij haar aankomst gisteren op Schiphol. Zij was de geluidstechnicus van de IKON-ploeg. In haar hand draagt zij de camera van Lagrouw. AMSTERDAM (GPD) - De looneisen in de verpleging en andere semi-over- heidssectoren hebben ook het onder wijs geïnspireerd tot het stellen van hogere salariseisen. De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel ABOP vindt dat de onderwijssalaris- sen volgend jaar met vijf procent om hoog moeten. Voor dit jaar zijn de af spraken al rond. Ook de CNV-bonden stellen dergelijke eisen. Het Rijk moet de 200.000 leerkrachten volgend jaar twee procent extra beta len om de achterstand van de lonen in het onderwijs op die in het bedrijfsle ven, in te halen. De Abop wil boven dien 1,5 procent meer om de lonen reëel te verbeteren en eenzelfde per centage om de aanvangssalarissen op te trekken. Verder is de bond voor ver korting van de salarisschalen in het onderwijs, wat betekent dat leraren sneller hun hoogste salaris bereiken. De bond wil serieus werk maken van de arbeidsduurverkorting. De meeste leraren met een volledige baan werken nu nog steeds veertig uur in de week en dat moet 38 worden. Dat is ook goed voor de werkgelegenheid in het onder wijs, aldus woordvoerder Aat Slie- drecht vrijdag. Als minister Van Dijk van binnenland se zaken in het overleg over de ambte narensalarissen aan de verlangens van de bond tegemoet wil komen, heeft hij naar schatting 1,25 miljard gulden no dig. Minister Deetman van onderwijs zal weinig bezwaar hebben tegen ver hoging van de onderwijssalarissen, meent de Abop-woordvoerder. Als de eisen ingewilligd worden, gaat de be groting van onderwijs met een evenre dig deel omhoog. De meeste weer stand verwachten de leerkrachten dan ook van minister Ruding van finan ciën. Ook de CNV-onderwijsvakbonden KOV en PCO vinden dat de achter stand van onderwijsgevenden op de marktsector en op de ambtenaren snel moet worden ingelopen. Zij den ken met name aan versnelde afbouw van de extra salariskorting die de on derwijsgevenden enkele jaren gele den is opgelegd, en aan een verbete ring van de aanvangssalarissen. Een woordvoerder van beide bonden zei vrijdag nog niet te kunnen zeggen hoe hoog de looneis wordt. Het inhalen van de achterstand is vol- Slot zie pagina 5 kolom 6) LONDEN (UPI) - De Amerikaanse re gering gaat uitzoeken wie verant woordelijk is voor het uitlekken van een vertrouwelijke boodschap van de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten FAA met de waarschuwing dat Pale stijnen mogelijk een vliegtuig in Eu ropa zouden proberen te kapen. Dit heeft de Amerikaanse minister voor transport, Samuel Skinner, aange kondigd. In verband met de waarschuwing zijn op tal van luchthavens in Europa de veiligheidsmaatregelen verscherpt. In de boodschap, waarop de Britse krant Daily Express de hand wist te leggen, noemt de FAA de namen van drie Pa lestijnen. Volgens Skinner kan het uit lekken passagiers in gevaar brengen en het werk van inlichtingendiensten bemoeilijken. Volgens de Amerikaanse televisie maatschappij NBC werden de ka pingsplannen ontdekt door geheim agenten in Bayrut. De samenzweer ders zouden lid zijn van het „Volks front voor de bevrijding van Palesti- na-Algemeen Commando". Die groe pering, die onder leiding staat van Ah med Jibril, zou ook betrokken zijn ge weest bij de aanslag op het PanAm- toestel dat in december bij het Schotse Lockerbie ontplofte. Met o.a.: droomhond gezocht, tips bij de aanschaf van een trouwe viervoeter. een puzzelmarathon met fantastische prijzen! Söpftl van dieren houden Het alarm dat de laatste dagen over de Europese luchthavens golfde na een waarschuwing voor een mo gelijke vliegtuigkaping door Arabische terroristen omstreeks Pa sen, heeft veel onrust veroorzaakt. Overigens is dat meteen de eerste en de laatste gemeenschappelijke noe mer waaronder de reacties te verzame len zijn op het via de Britse krant Daily Express uitgelekte nieuws van de ge heime boodschap. Want kennis heb ben van zo'n dreiging over een aanslag op een vliegtuig levert nog niet voor ie dereen een recept, hoe nu vervolgens te handelen. Voorop staat de veilig heid van het internationale luchtver keer. Maar dat blijft voorlopig toch een betrekkelijk begrip. Rampen en inci denten van de laatste tijd hebben dat nog eens schril aangetoond. Voor een deel werden ze veroorzaakt door lucht terrorisme, zoals de ontploffing van het PanAm-toestel boven het Schotse Lockerbie. Na juist die luchtramp is de discussie ontbrand over de vraag hoe serieus eigenlijk met waarschuwingen over aanslagen en kapingen wordt om gesprongen. Mogen luchtreizigers er van uitgaan dat in zulke gevallen alles wordt gedaan om hen tegen aanslagen op hun leven te beschermen? Tot nu toe is het antwoord daarop verre van geruststellend. En dat verklaart de verwarring rond het jongste kapings alarm. In de nu ontstane chaos staan pu bliek en verantwoordelijke lucht vaartautoriteiten min of meer tegen over elkaar. Zeker na 'Lockerbie' komt van steeds meer kanten de eis dat waarschuwingen voor mogelijke terro ristische activiteiten publiek worden gemaakt. Op die manier kunnen reizi gers zelf beslissen wat zij doen: in goed vertrouwen op verscherpte veilig heidsmaatregelen toch op het (min of meer bedreigde) vliegtuig stappen of van de voorgenomen reis afzien dan wel reisplannen wijzigen. Inlichtin gendiensten en instanties die zich be zighouden met de veiligheid van het internationale luchtverkeer op hun beurt redeneren juist andersom. Zij vinden dat publieke meldingen van dit soort waarschuwingen tegendraads werken. De Amerikaanse president Bush wees er bijvoorbeeld in een inter view op dat publikatie van iedere waarschuwing ertoe kan leiden dat veel 'idioten' gaan opbellen met drei gementen. Bovendien komen er ook talloze loze waarschuwingen binnen. De beoordeling van het gewicht van dergelijke meldingen is bijzonder inge wikkeld. Publieke paniek dient de vei ligheid niet. Het risico is aanwezig dat verknipte figuren aldus het totale luchtverkeer kunnen lam leggen. In theorie snijden de argumenten hout, die pleiten voor vertrouwelij ke behandeling van dit soort waar schuwingen voor mogelijke acties van terroristen tegen vliegtuigen. Ze zou den moeten leiden tot zodanig opge voerde veiligheidsmaatregelen dat er eigenlijk niets kan gebeuren. Maar de werkelijkheid is nu eenmaal anders. In Groot-Brittannië bijvoorbeeld heeft de kwestie-Lockerbie al tot grote poli tieke spanningen geleid. De Britse mi nister van verkeer Channon is er door de oppositie van beschuldigd dat hij waarschuwingen over een dreigende bomaanslag op een Amerikaans lijn- vliegtuig - die uiteindelijk op 21 de cember werd gepleegd - te laat heeft verstuurd naar luchthavens en lucht vaartmaatschappijen. De bewuste be windsman heeft moeten toegeven dat in ieder geval één brief met details tus sen de kerstpost is geraakt en pas we ken na de luchtramp arriveerde. Zo'n nasleep van een vliegongeluk waarbij 270 mensen de dood vonden schokt het vertrouwen in het beleid. En dat was ook het geval met de actie van drie Britse teenagers die erin slaagden om ongezien de cockpit van een jumbojet op het vliegveld Heathrow binnen te dringen. Vliegtuigpassagiers kunnen onbeperkt vertrouwen in de veiligheid tegen luchtterrorisme pas aan ande ren schenken wanneer die veiligheid ook tot een zeer hoge graad is gegaran deerd. In het andere geval hebben ze er recht op te weten wat hen bedreigt. vdM. (Advertentie) AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vlissingen Tel. 01184- 15610 Advertentie Middelburg Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond tot 21.00 uur linnen basketbalschoen met Wit en zwart. Maten 35 - 45 van 39.95 per paar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1