anDijke Zeehond Margrietje verdrinkt in visnet Boete arts voor moord 24 weken oude foetus Ziekenhuizen leggen grens bij 2,85 pet voor loonsverhoging Rellen in Kosovo na beperking autonomie JAKOBSEN MEUBELEN AATREGELEN OP SCHIPHOL de PZC vandaag JAKOBSEN MEUBELEN Van den Broek ontbiedt ambassadeur El Salvador l'AASSIIOVV eubelfabriek sterwijk Fokker: succes met dreigement Zeer onbestendig 232e jaargang no. 65 Vrijdag 24 maart 1989 AKANTIELAND PAASSHOW T/M 31 MAART VIER DIEREN NOG IN OOSTERSCHELDE Verbetering Huurbelasting Beter Mest Handje helpen Tentoonstelling Excursie Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43. 01640-65641. Geen acties voor Pasen op Schiphol 2e Paasdag geopend van 10.00-17.00 uur. ,vTouche Nova, een nieuwe hit! Paasprijs: 3 2-zits kombinatie vanaf f£A95f- nu voor 3.995,- Veel bewolking en vanochtend af en toe regen. Maximum temperatuur rond 10 graden. Later afnemende wes tenwind. Alle 1989-noviteiten op caravan- -2* Paasdag geopend- Hoek Rijksweg - Ringbaan West Trend '89-lijn campingmeubelen i w.o. Lafuma en Lallemand. I01100 -1 14 401 goes 'EELTJE JANS - Margrietje, een van de vijf zeehonden die zijn itgezet in de Oosterschelde, is ver lonken. Het jonge dier belandde ngeveer 40 mijl ten westen van IJ- uiiden in de netten van een vissers- 'aartuig en kon daar niet meer uitko- en. Aangezien een zeehond slechts 'ijf tot zes minuten onder water kan lijven, was het lot van Margrietje be- egeld. Het dier, het meest speelse van et uitgezette vijftal, is donderdag oor de schipper van de Goeree 41 vergedragen aan het Rijksinstituut 'oor Natuurbeheer (RIN), r P. J. H. Reijnders van het RIN be treurt de gang van zaken. „Maar het is een risico dat overal kan optreden. Vis sers zien het ook niet wanneer een zee hond in hun netten verstrikt raakt. Erg jammer, maar we hebben te ma ken met een proef en dan is deze ge beurtenis, ook al is die negatief, in elk geval een resultaat." Het feit dat Mar grietje, met haar zender nog op de vacht geplakt, ter hoogte van IJmui- den is gevonden, betekent dat het dier de Oosterschelde is ontzwommen. Mo gelijk was Margrietje op weg naar haar geboortegebied bij Terschelling. Wanneer de zeehond de Oosterschelde heeft verlaten, is niet duidelijk. Over het overbruggen van de afstand Oos terschelde - IJmuiden hoeft een zee hond niet bijzonder lang te doen. De beesten kunnen een zwemsnelheid van vijf tot tien kilometer per uur ont wikkelen. Dr Reijnders vertelt dat Margrietje er fantastisch uitzag. Ziek tes of verwondingen zijn vrijwel zeker uit te sluiten. Kort voor het verdrinken had het dier nog vis gegeten. „Dat be wijst dat het zelf vis vangen is gelukt. De overgang vanuit de creche in Pieterburen naar de vrije Oosterschel de gaat dus goed." De overige zeehonden die zijn uitgezet op de Roggenplaat bij Neeltje Jans maken het goed. Voor zover valt na te gaan verkeren ze in een puike conditie. Van drie van de vier is zeker dat ze tot nu toe het Oosterscheldegebied trouw zijn gebleven. Een dier meldt zich wat onregelmatiger. Volgende week zal er meer zekerheid zijn over de ver blijfplaats, stelt Reijnders. Annema- rie, Petra, Rienks en Ferdinand heb ben zich sinds hun aankomst in Zee land vorige week woensdag, al enkele malen laten zien aan de deskundigen van het RIN en de dienst Natuur, Mi- (Slot zie pagina 21 kolom 7) Margrietje Alarm voor kaping vliegtuig met Pasen LONDEN (DPA/GPD/ANP) - De Amerikaanse luchtvaartdienst FAA in Washington heeft alle internationale vliegvelden in Europa gewaarschuwd voor een vliegtuigkaping met Pasen door Arabische terroristen. „Ik kan niet de exacte formulering van de waarschuwing toelichten, maar zij is zeer, zeer drin gend", aldus een FAA-woordvoerder donderdag. Juist giste ren maakten drie mannen bekend dat zij ongezien op het Lon- dense vliegveld Heathrow een vliegtuig waren binnengedron gen. De Dienst Luchtvaart van de Rijkspo litie op Schiphol heeft voor de komen de dagen maatregelen getroffen, aldus een woordvoerder van de Rijkspolitie. Over de aard van de genomen maatre- ~elen wilde hij geen mededelingen oen, maar hij verwacht niet dat ze ge- olgen zullen hebben voor reizigers. De krant Daily Express uit Londen pu bliceerde donderdag een fragment^iit een geheime waarschuwing van Ale Amerikaanse luchtvaartautoriteiten. De waarschuwing dateert van 17 maart. Als mogelijke kapers worden drie Libanezen genoemd, die, eventu eel met een vals paspoort, uit Bah- rayn, Pakistan of Noordjemen zouden DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft de 65-jarige Haagse vrouwenarts J. E. donderdag veroor deeld tot 1.000 boete wegens moord op een foetus, die volgens deskundigen tussen 24 en 28 weken oud is geweest. De arts gaf in februari 1986 in het Haagse ziekenhuis Leyenburg op dracht tot het plegen van een abortus bij een 16-jarig meisje. Hij schatte de duur van de zwangerschap op 19 tot 20 weken, maar maakte geen echoscopie, om de leeftijd van de foetus exacter vast te kunnen stellen. De foetus kwam levend ter wereld en bleek op (Slot zie pagina 5 kolom 1 reizen. De FAA noemt deze informatie „geloofwaardig, maar niet bevestigd". Het Londense dagblad Today meldde dat veiligheidsfunctionarissen op luchthavens in verhoogde staat van paraatheid zijn gebracht. Daartoe werd overgegaan nadat veiligheids agenten, die in kringen van terroristen waren geïnfiltreerd, plannen voor een aanslag hadden ontdekt. De aanslag zou met Pasen worden uitgevoerd. Pi loten krijgen volgens de Britse pers een speciale SOS-code, die kan wor den uitgezonden zonder dat kapers het merken. Amerikaanse diplomaten en strijd krachten in Europa hebben te horen gekregen dat zij hun reisplannen voor Pasen maar beter kunnen veranderen. De Amerikanen vrezen dat kapers het vooral op één van hun toestellen heb ben voorzien, aldus de Daily Express. Drie mannen hebben donderdag ge zegd dat zij ongezien zijn doorgedron gen tot een onderhoudsafdeling van het vliegveld Heathrow in Londen waar zij video-opnamen maakten in een Jumbojet van British Airways. Zij wilden hiermee laten zien hoe slecht de veiligheidsmaatregelen op het vliegveld zijn. Het televisiesta tion Independent Televison News ITN zond de amateurvideo gisteren uit. UTRECHT - In Utrecht en Veldhoven demonstreerden donderdag enkele tientallen verpleegkundigen, zoals deze man die de leden van de Nationa le Ziekenhuis Raad bij de Utrechtse Jaarbeurs per megafoon toesprak. Ruim 250 betogers in Bennebroek hielden donderdagmorgen op de weg Haarlem-Leiden automobilisten aan om hun cao-eis toe te lichten. Desge- ivenst werd bij de bestuurders de bloeddruk gemeten. Het verkeer onder vond volgens de rijkspolitie weinig hinder. De regering trekt ruim 17 mil joen gulden uit voor verbete ring van de gehandicapten zorg. PAGINA 3 Invoering van een huurbelas ting leidt tot vorming van spe ciale buurten voor kansarmen en achter gestelden. PAGINA 5 De resultaten van de Postbank zijn vorig jaar beter uitgeval len dan verwacht. PAGINA 7 Provinciale staten van Zee land willen de invoer van dier lijk mest aan banden leggen. PAGINA 17 Rijkswaterstaat wil de ontwik keling van de plantengroei in het Krammer-Volkerak en Zoommeer een handje helpen. PAGINA 19 In het gebouw van de voorma lige Delta-Expo in Stellendam komt een nieuwe permanente tentoonstelling: 'De kraan van Nederland'. PAGINA 21 Boksers van de Vlissingse ver eniging DOS gaan op excursie naar het Oostblok. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 9,11, 13,14 en 15 Provincie: 17,19 en 21 Sport: 24 en 25 DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek heeft donderdagavond de am bassadeur van El Salvador ontboden, om ernstig protest aan te tekenen te gen de beschieting door een legerheli- kopter afgelopen zondag van de auto waarin onder anderen de neergescho ten Cornel Lagrouw werd vervoerd. Dit heeft een woordvoerder van het departement donderdagavond mee gedeeld. De bewindsman ging hiertoe over na een beknopt voorlopig verslag van de chefstaf van het Salvadoraanse leger te hebben ontvangen over de toe dracht rond de dood van Cornel La grouw. De minister heeft de ambassadeur dui delijk gemaakt met name geen genoe gen te kunnen nemen met de medede ling in het verslag dat de bemanning van de helikopter niet wist dat het een persauto was. Dit terwijl de auto van duidelijke borden met 'pers' en witte vlaggen was voorzien. Minister Van den Broek heeft, naast andere vragen, met name op dit punt volledige ophel dering geëist. Tevens is de ambassadeur dringend gevraagd welke maatregelen de Salva doraanse regering denkt te nemen om de veiligheid van journalisten in het land redelijkerwijs te verzekeren. Ten slotte heeft de minister aangedrongen op de grootst mogelijke spoed bij het door de Salvadoraanse regering toege zegde onderzoek dat tot een meer ge detailleerde weergave van de gebeur tenissen van afgelopen zondag moet leiden. Demonstratie van Albanezen in Urosevac. (Van onze correspondent) BUDAPEST Slechts tien afgevaar digden in het parlement van de Joego slavische autonome provincie Koso vo brachten gisteren de moed op nee te zeggen. De overweldigende meer derheid echter ging akkoord met de wijzigingen in de nieuwe Servische grondwet, waardoor het bestuur over Kosovo feitelijk in Servische handen komt. Verrassend was de uitslag van de stemming niet. In de Sloweense en Kroatische pers is de afgelopen weken herhaaldelijk melding gemaakt van intimidatie van volksvertegenwoordi gers. In gesprekken onder vier ogen op politiebureaus zou hen te verstaan zijn gegeven dat een stem tegen de Servi sche grondwet automatisch een aan klacht wegens 'contra-revolutionaire activiteiten zou opleveren. (Advertentie) Kom nu naar Meubelfabriek Oisterwijk en ontdek tijdens onze feestelijke Paasshow het verrassend nieuwe wonen. In kleur, met ouze nieuwe collecties Provence en Manor House of met onze exclusieve Oisterwyck-Collectie. Het verrassend nieuwe wonen. De Servische partijleider Slobodan Milosevic heeft nu zijn zin. Een maan denlange campagne tegen het Albane se 'nationalisme', 'extremisme' en 'ter rorisme' heeft als resultaat dat de pro vinciale leiding zich neerlegt bij de wensen van Servië. Maar het is wel een schijnoverwinning, die de (volgens Mi losevic en zijn aanhang onderdrukte) Servische minderheid in Kosovo ver moedelijk in een moeilijker positie brengt dan nu het geval is. Gisteren werd dat al aangetoond met een massale demonstratie in Urose vac, twintig kilometer van de hoofd stad Pristina. Tienduizend Albanezen trotseerden het demonstratieverbod en uitten hun woede over het gebeuren in het parlement. De rellen vonden plaats ondanks de aanwezigheid van naar schatting twintigduizend man oproerpolitie en speciale militaire een heden, die de naleving van demonstra tie- en stakingsverbod moeten garan deren. Ook uit andere plaatsen in de provincie worden korte proteststakin gen gemeld. In Kosovo heerst feitelijk de staat van beleg en de betrekkelijke rust van de laatste weken is schijn. De woede van de Albanese meerderheid tegen de 'bezettingsmacht' groeit. Officieel worden geen gegevens verstrekt, maar bronnen in Pristina melden dat al meer dan twintig Albanese leiders zijn gearresteerd vanwege 'staatsge vaarlijke activiteiten'. UTRECHT/VELDHOVEN (ANP) - De instellingen in het ziekenhuiswezen zien de 2,85 procent loonruimte die de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) vol gende week aan de overheid gaat vra gen, als grens voor een cao-akkoord met de vakbonden. Voor acties van de werknemers is begrip, maar het over nemen van de looneis van vijf procent zou ongeloofwaardig zijn en onrealis tische verwachtingen kunnen wek ken. De instellingen hebben geen geld om extra loonruimte te scheppen, zo is donderdag gebleken tijdens raadple ging van de leden in Utrecht en Veld hoven. De bonden lieten direct weten vast te houden aan de vijf procent, waarop de onderhandelingen zijnstukgelopen. AbvaKabo-bestuurder Adriaan Wirtz constateert dat er een grote kloof zit tussen wat de werkgevers willen en wat de de bonden eisen. „Het wordt niet geaccepteerd dat de werkgevers zeggen niet te weten waarvan de loon ruimte moet worden betaald". Volgen de week worden de leden geraad pleegd over het voeren van acties, die op 3 april zullen beginnen. DEN HAAG (GPD) - De voor Pasen aangekondigde stiptheidsacties van het ondersteunende personeel van de luchtverkeersleiding op Schiphol' zijn opgeschort tot dinsdagmiddag. De bonden AbvaKabo en Ambtena- rencentrum besloten tot uitstel na een uitnodiging van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om over de problemen te komen praten. De circa 450 medewerkers van de tech nische en administratieve diensten van de luchtverkeersbeveiliging eisen, net als de luchtverkeersleiders, een bijzondere regeling voor overwerk en gratificaties. Ministerie en luchtver keersleiders troffen vorige week een re geling, die inhoudt dat voor ingelever de verlofdagen komende zomer ver goedingen van 500 tot 1450 gulden bru to per dag worden uitgekeerd. Premier Lubbers bestrijdt dat een loonsverbetering voor het verple gend personeel via verlaging van de pensioenpremie voor de betrokken werknemers zou neerkomen op „een sigaar uit eigen doos". Lubbers wees er donderdag op zijn wekelijkse pers conferentie op dat de overreserves bij het pensioenfonds PGGM eveneens zijn gevormd door de werkgevers in deze sector en de burgers. In het gesprek met de NZR is een be langrijk punt of de werkdruk van het verplegend personeel de afgelopen ja ren is toegenomen en of de financiële ruimte ook is besteed aan het opvan gen van die werkdruk of hij voorbeeld is opgegaan aan investeringen in ap paratuur. De poging van de vlieg- t tuigfabriek Fokker om onder een schuld aan de Ne derlandse overheid ter grootte van 1,5 miljard gul den uit te komen, is een stevige disso nant in het succesverhaal dat het be drijf deze maanden vooral op de Ame rikaanse markt schrijft. Logisch daar om dat minister De Korte van econo mische zaken gebeten heeft gerea geerd op de aanval die Fokker-topman Nederkoorn vanuit het feestgedruis in New York ondernam op 'Den Haag'. Bij de ondertekening van het contract met American Airlines voor de leve ring van (nu en straks) 150 Fokkers-100 verweet Nederkoorn de Nederlandse overheid dat ze geen oog heeft voor in dustriebeleid. Fokker wil onderhande len met het rijk over nieuwe fmancie- ringsvormen. Het bedrijf wil - kort ge zegd -de terugbetalingsregeling van de staatssteun omzetten in een doorlo pend krediet voor de toekomst. Werkt de Nederlandse overheid daar niet aan mee, dan zou Fokker met de produktie weieens kunnen uitwijken naar het buitenland. Een fors dreigement. De Korte had er maar één woord voor: onbe hoorlijk. Hij stelde vast dat de Neder landse samenleving - zeg: de belasting betaler - grote risico's genomen heeft met de miljardensteun aan Fokker toen de vliegtuigfabriek diep in de ma laise zat. Nu het Fokker goed gaat kan er niet via één pennestreek worden af gerekend met dat nogal lamentabele bedrijfsverleden. Nog maar anderhalf jaar terug was Fokker zwaar noodlij dend. De ontwikkeling van twee nieu we toestellen tegelijk - de F-50 en de F- 100 - leek een haast onmogelijke op gaaf. Wilde Nederland op termijn nog iets van een eigen vliegtuigindustrie overeind houden, dan diende de over heid veel geld te pompen in Fokker. De bereidheid daartoe was er in Den Haag. Maar niet in cle vorm van een blanco cheque. De traumatische erva ringen met het RSV-debacle hadden in ieder geval tot een kritischer opstel ling bij Economische Zaken geleid. Steunoperaties aan vitale bedrijven in moeilijkheden moesten voortaan ge paard gaan met vrij straffe voorwaar den. Die werden op papier gezet en de Fokker-leiding ging daar in principe mee akkoord. Onder leiding van de even hard verguisde als bejubelde pre sident-directeur Frans Swarttouw waagde Fokker de gok op de Ameri kaanse markt. Achteraf is dat onder nemerszin van de bovenste plank ge bleken. Fokker heeft in korte tijd een klinkende internationale reputatie (her)opgebouwd. Sterk geworden voelt de Fokker-top zich nu in de posi tie dat ze eisen kan stellen. Op zich is er niets tegen zo'n hou ding. Fokker heeft een kassucces in huis en kan daarmee de toekomst van de vliegtuigfabriek veilig stellen. Dat is tegelijk goed voor de Nederland se economie en voor de werkgelegen heid. Een bedrijf ook dat een trekker van de eerste orde is voor de Neder landse export. De destijds nogal om streden steunoperatie van de overheid is omgezet in flinke winst: naar weers kanten felicitaties waard. Maar het succes moet de Fokker-top nu natuur lijk weer niet naar het hoofd stijgen. Verkapte dreigementen om met de tent naar het buitenland te vertrekken wanneer de Nederlandse overheid niet in alle opzichten aan de financiële ei sen van Fokker wil tegemoét komen, zijn buiten alle proporties. Fokker wil van het eigen verleden af en verlangt van het ministerie van economische zaken dat het dit boek ook maar snel sluit. 'Fokker heeft het oog op de toe komst gericht', roept Nederkoorn van uit New York. Allemaal best te begrij pen vanuit de overwinningsroes. Maar Fokker heeft ook verplichtingen te genover de Nederlandse samenleving op zich genomen en behoort die loyaal na te komen. Het mes op tafel is daar bij een oneigenlijk stuk gereedschap. In de directiekamers van Fokker moet men toch ook iets van het niet zo rooskleurige verleden hebben geleerd voor het zicht op de - nu glanzende - toekomst. vdM. (Advertentie) Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-37840. Donderdagavond koopavond, maandags gestoten. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1