PTT belooft nog dit jaar 06-blokkade Londen waarschuwt voor nieuwe aanslag vliegtuig IJSBERGSLA EN SPEKLAPJES JTkeukens de PZC vandaag Ambassadeurs EG-Ianden kunnen terug naar Iran schelfhorst B JOURNALISTEN BOOS OP VAN DEN BROEK Acties van werknemers op Schiphol GROTE PAAS-MEUBELSHOW PAAUWE'S WONINGINRICHTING Geweld winnaar in El Salvador Koel en buiig 132e jaargang no. 62 )insdag 21 maart 1989 in Goes Acties Kiertje Te laag Auto-arm Mislukt Reclame Betaald Uitslag Verrast Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, 1 CA per krop Speklapjes met zwoerd, 500g4.753.49 C QQ kilo albort heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Stijging aantal gevallen meningitis Vanochtend nog buien met kans op hagel of omveer. Vanmiddag afnemen de buiigheid. maar iveer toenemende bewolking en vanavond regen. De uiest-zuidwesten ivind neemt af naar 4 tot 5 Beaufort. bij Zuidvlietstraat 124 Schuttershof 8 Tel. 01100-20840 Tel. 01100-13185 oor de 3-1 door 60ji| |eN HAAG (GPD) - Om '06-verslaafden' tegen zichzelf te Jeschermen, maakt PTT Telecom het nog dit jaar moge- Ijk om het bellen van babbellijnen te blokkeren. Door een tchnische aanpassing kunnen individuele abonnees jaarna geen 06-lijnen meer bellen. Dat is een van de pun- jfii uit de grote campagne die PTT Telecom deze zomer ïegint tegen de 06-verslaving. Set 'afsluiten' van babbellijnen gebeurt alleen op verzoek lan de abonnee. Gebleken is dat 06-verslaafden rekenin- len van ettelijke duizenden guldens bij elkaar bellen en daardoor in ernstige financiële problemen komen. Minister Smit-Kroes heeft gedwongen afsluiting of een verbod op de babbellijnen afgewezen. Hoeveel abonnees voor een blokkade in aanmerking ko men, is niet bekend. Ook over de kosten per afsluiting kan de PTT nog geen mededeling doen. Nu is het voor werkge vers met een moderne telefooncentrale al mogelijk om 06- lijnen voor toestellen in hun bedrijf te blokkeren. De campagne van PTT Telecom gaat enkele miljoenen gul dens kosten. Gedacht wordt onder andere aan televisies pots en bijsluiters bij de tweemaandelijkse afrekeningen. is tot onderzoek Idood cameraman )EN HAAG (ANP/GPD) - Tot verbijstering van de Nederland- Ise Vereniging van Journalisten NVJ heeft minister Van den iBroek van buitenlandse zaken maandag geweigerd een nader |onderzoek te laten instellen naar de omstandigheden waaron- Ider zondag de 30-jarige Nederlandse free-lance cameraman ICornel Lagrouw in El Salvador om het leven is gekomen. De NVJ liet weten dat „hierover het laatste woord nog niet is ge lsproken". De regering wil wel opheldering van El Salvador over de beschieting door he- I likopters van de wagen waarin de neer geschoten Lagrouw werd vervoerd naar een ziekenhuis. Die wagen was voorzien van witte vlaggen en borden met daarop 'pers'. Het Amerikaanse Comité voor de Be scherming van Journalisten eist van de Salvadoraanse regering een snel en L volledig onderzoek naar de dood zon- De verpleegkundigen zullen bij het mislukken van de cao-on derhandelingen vanaf 3 april actie voeren. PAGINA 3 De deur naar een commerciële omroep is opeen kiertje gezet. PAGINA 4 De officiële cijfers over het aantal aidspatienten in ons land zijn vermoedelijk te laag. PAGINA 5 De Middelburgse gemeente raad wil de binnenstad op ter mijn auto-arm maken. PAGINA 9 Een poging om een fusie te be werkstelligen tussen Ter Welle in Goes en de mbo-poot van de Waaijenburgh te Middelburg is mislukt. PAGINA 11 Het kabinet houdt er aan vast, dat regionale en lokale omroe pen geen reclameboodschap pen mogen uitzenden. PAGINA 13 Volgende week begint een com missie een onderzoek naar de mogelijkheid betaald voetbal te spelen in Vlissingen. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 16 en 17 Advertentie dag van drie journalisten, onder wie Lagrouw. Minister Van den Broek zei maandag vanuit Brussel dat de dood van La grouw een betreurenswaardig inci dent" was, maar dat van opzet hem tot dan toe niets gebleken was. De NVJ, die eist dat een onderzoeksploeg naar El Salvador gaat, stelde dat er geen sprake was van een ongeval omdat La grouw vanaf ongeveer 100 meter werd neergeschoten. „Vanaf die afstand moet de schutter heel goed hebben kunnen zien dat Lagrouw een camera man was en geen guerillastrijder". De ploeg, die werkte voor de IKON, be stond behalve uit Lagrouw, uit de in Kloetinge geboren verslaggever Cees Elenbaas, geluidstechnicus en vrien din van Lagrouw Annelies Helwegen en een plaatselijke chauffeur. Elen baas vertelde maandag dat nadat La grouw was geraakt, de camera is blij ven doorlopen. Die beelden werden in de reportage maandagavond in de ru briek Kenmerk van de IKON uitge zonden. in gevaarlijke situaties te begeven. De verwachting was dat er vlak voor de verkiezingen een bestand zou ko men tussen de regering en de guerilla- strijders. „Juist daarom hebben we na rijp beraad opdracht gegeven voor de reportage. Maar iedereen werd volle dig verrast door de razendsnelle esca latie van geweld de afgelopen dagen". Koole noemde het verder de morele verantwoordelijkheid van de IKON om de ontwikkelingen in Midden- Amerika te blijven volgen, zeker na de dood van de vier medewerkers in 1982. Maandag is het stoffelijk overschot van Lagrouw, die al vanaf 1985 in het Nicaraguaanse Managua woonde, naar San Salvador vervoerd. Vandaar uit zal het naar Nederland worden ge bracht. NOORDWIJKERHOUT (GPD) Politievrouwen uit (van links naar rechtsTanzania, Italië, België, Kame roen en Nederland maandag met elkaar in gesprek ter gelegenheid van een internationale conferentie voor vrouwelijke politie-agenten in Noordwijkerhout. Bij de opening zei minister van binnenlandse zaken Van Dijk dat het Nederlands politiekorps in de nabije toekomst voor 25 procent uit vrouwen moet bestaan. Daartoe zal de overheid vooral de carrière-mogelijkheden van vrouwen binnen het politie-apparaat moeten verbete ren. Op dit moment maken vrouwen niet meer dan ze ven procent van het bestand uit. Van Dijk hield zijn toehoorders, ongeveer 300 politie vrouwen uit 39 landen, voor dat de mannencultuur bij de politie moet verdwijnen. „Vrouwen moeten hun plaats krijgen in het korps". De overheid kan hierin bij dragen door vooral concrete carrière-mogelijkheden te bieden aan vrouwen die hun toekomst zoeken bij de po litie. Daarnaast zullen ook de zwangerschapsregeling en de mogeijkheden voor kinderopvang onder de loep worden genomen. „Het belangrijkste obstakel is echter de promotie-regeling"aldus Van Dijk. Van Dijk vroeg de vrouiven gedidd te oefenen. „Het zal enige jaren vergen voordat het politiekorps een goede afspiegeling vormt van de samenleving" IKON-directeur Koole zei maandag dat toen de groep het voorstel indien de om de verkiezingen in El Savador te verslaan, hen was gezegd zich niet Officiële uitslagen bevestigden maandag de door ultra-rechts opgeëi ste overwinning bij de bloedige presi dentsverkiezingen in El Salvador. Volgens een eerste uitslagen heeft Fredy Cristiani van de ultra-rechtse ARENA-partij bijna 55 procent van de stemmen behaald. Cristiani ver klaarde dat hij tot nieuwe gesprekken met de linkse guerrilla wil komen. De christen-democraat Fidel Chavez Mena staat volgens de officiële cijfers op 35 procent. Links, dat onder leiding van verzetsleider Guillermo Ungo voor het eerst aan verkiezingen mee deed, zou slechts 3 procent van de stemmen hebben gekregen. De Verenigde Staten beschouwen de presidentsverkiezingen als een succes voor de democratie. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, maandag in Was hington gezegd. (Zie ook pagina 9) MANAGUA - Foto van Cornel Lagrouw met zijn vriendin, vorig jaar genomen in Bluejïelds in Nicaragua. Van onze correspondent) LONDEN Het Britse ministerie van vervoer heeft vliegvelden en lucht- SCHIPHOL (ANP) - Medewerkers van de ondersteunende diensten van de luchtverkeersbeveiliging (LVB), aan gesloten bij de AbvaKabo en het Ambtenarencentrum hebben maan dagmiddag besloten tot stipheidsac- ties. Die moeten donderdagmiddag om 17.00 uur van start gaan. Dit is maandagmiddag door AbvaKabo-on- derhandelaar R. Cornelisse meege deeld. De eerste gevolgen van deze acties op de afhandeling van het luchtverkeer kunnen mogelijk al na een dag te mer ken zijn. Op deze wijze hopen de LVB- medewerkers van de technische en ad ministratieve diensten te bereiken dat ook voor hen bijzondere overwerk- of gratificatieregelingen zullen worden getroffen, zoals die afgelopen vrijdag door het ministerie van verkeer en wa terstaat zijn ingevoerd voor de ver keersleiders van de LVB. Of de acties ook tijdens de paasdagen zullen worden voortgezet wilde Corne lisse niet meedelen. Hij wilde alleen kwijt dat de veiligheid van het lucht verkeer door de acties op geen enkele wijze in het geding zal komen. vaartmaatschappijen gewaarschuwd voorde mogelijkheid van een nieuwe bomaanslag door middel van explo sieven, die in een radio-cassetterecor der zijn verborgen. Op de Britse luchthavens zijn daarop verscherpte veiligheidsmaatregelen genomen. Intussen groeit de politieke irritatie over de halsstarrige weigering van de minister van transport Paul Channon om in het Lagerhuis opening van za ken te geven over de wijze waarop hij de waarschuwingen heeft behandeld die vooraf gingen aan de bomaanslag- op de Jumbo-jet van PanAm boven het Schotse dorpje Lockerbie. Daarbij kwamen op 21 december vorig jaar 270 mensen om. De oppositie blijft er op aandringen dat de minister een verkla ring aflegt in het parlement en de druk op de bewindsman groeit met de dag. Channons ministerie heeft zondag be kendgemaakt dat een op 19 december gedateerde waarschuwingsbrief aan luchthavens en luchtvaartmaatschap pijen voor een mogelijke bomaanslag- pas begin januari op de post is gedaan. PanAM verklaarde dat de maatschap pij de brief, met foto, pas 17 januari ontving. Channon heeft in het Lagerhuis ver klaard dat de brief slechts een aanvul ling vormde op de waarschuwing die op 22 november per telex werd gege ven. Maar de Britse pers schrijft dat, nog afgezien van de foto van de bomre- corder, de nadere gegevens in de twee de waarschuwing douaniers beter in staat zouden hebben gesteld de bom te ontdekken. BRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EG-landen in Iran, die een maand geleden voor overleg werden teruggeroepen uit protest tegen de op roep van Khomeini om de Britse schrijver Salman Rushdie te ver moorden, kunnen terugkeren naar hun standplaats. De EG-ministers van buitenlandse zaken hebben maandag in Brussel besloten een „ge leidelijke terugkeer" mogelijk te ma ken, aldus minister van buitenlandse zaken Van den Broek. In de praktijk zullen Italië, Ierland, Griekenland en Portugal hun diplo matieke vertegenwoordiger onmiddel lijk terugzenden, aldus diplomaten in Brussel. De Nederlandse ambassa- (Advertentie) deur Horak stapt waarschijnlijk nog deze maand op het vliegtuig naar Te heran, zo zei Van den Broek. Groot- Brittannië, dat naar aanleiding van de affaire zijn betrekkingen met Iran heeft verbroken, brengt in deze situa tie voorlopig' geen verandering. Minister Van den Broek constateerde dinsdag dat de maatregel zijn uitwer king als politiek signaal niet heeft ge mist. ,,De onaanvaardbare uitspraken van Khomeini zijn aan de kaak ge steld", aldus de bewindsman.De EG- landen hebben hun afspraak om voor alsnog geen contacten op hoog poli tiek niveau met de machthebbers in Iran te onderhouden, dinsdag ver lengd. II SAN SALVAD OR - Journalisten in San Salvador protesteren met een spandoek tegen de moord op hun collega's, onder wie de Nederlander Cornel Lagrouw. In El Salvador heeft de tra ditie van het geweld dat verkiezingen overheerst, zich afgelopen weekend weer volop doen gelden. Na afloop moesten niet alleen de stem men, maar ook een respectabel aantal doden worden geteld. Wanneer daar onder dan ook een Nederlander - een cameraman van de IKON-televisie - is, komt de burgeroorlog in dit geteister de Middenamerikaanse land extra scherp in de belangstelling. Zeven jaar geleden werd onder verdachte om standigheden een complete televisie ploeg van dezelfde omroep in El Salva dor om het leven gebracht. Beide ge weldsincidenten maken duidelijk dat in al die tijd - ondanks hoopvolle teke nen - de vrede nog geen stap dichterbij is gekomen. De kleine kans daarop, en kele maanden geleden, is sinds zondag weer helemaal verkeken. Het linkse verzet in het land en de christendemo cratische regering van de vorige, zieke president José Napoleon Duarte heb ben een poging ondernomen om hun contact anders te laten verlopen dan via de wapens. Maar het bleek al snel een vergeefse poging. De guerrilla's be sloten daarop de verkiezingen met ge weld te verstoren. En het regeringsle ger heeft alle mogelijke moeite gedaan dat geweld te verhinderen en voor de buitenwereld af te schermen. Trou wens, het resultaat van deze verkiezin gen belooft voor de naaste toekomst ook niet veel goeds. Wanneer inder daad de kandidaat van de extreem rechtse Arena-partij de nieuwe presi dent wordt, zal de oorlog tegen de 'communisten' in El Salvador er alleen maar grimmiger en uitzichtlozer op worden. Bijna tien jaar nu al is El Salvador - gelegen in het hart van een rijtje Middenamerikaanse landen, die stuk voor stuk verscheurd worden door in terne conflicten - met zichzelf in oor log. De geschiedenis van de overgang van het feodale stelsel naar de demo cratie wordt er met bloed geschreven. Een kwart eeuw geleden was de bevol king nog volledig overgeleverd aan de luimen van veertig goed boerende fa milies, die elke sociale verandering te genhielden. De strijd tegen het on recht die toen begon is overigens nog niet verder gekomen dan een geweld- spiraal van linkse en rechtse terreur, waarin de voorbije acht jaar al zo'n 70.000 doden zijn gevallen. Politieke moorden, ontvoeringen, verdwijnin gen, intimidaties en martelingen wa ren in El Salvador aan de orde van de dag. Militairen maakten er vergaand de dienst uit. Bij het anti-guerrillabe- leid in dit land was vrijwel alles geoor loofd en bleef tegelijk veel onder de dekmantel. Het linkse verzet op zijn beurt is jarenlang bezig geweest om de Salvadoraanse samenleving met sabo tage en gewapende aanvallen op het regeringsleger te ontregelen. Sinds 1980 heeft Duarte - door de Verenigde Staten beschouwd als een gematigde figuur én daarom vanuit Washington stevig gesteund - daar als burgerpresi dent tussendoor gelaveerd, maar hij is er niet in geslaagd om een werkelijke vredesdialoog tussen regering en re bellen op gang te brengen. Een ander halfjaar geleden gesloten vredesover eenkomst van de vijf Middenameri kaanse presidenten in dit roerige ge bied heeft wat dat betreft nog niet veel tastbaar resultaat opgeleverd. Met de verkiezingen van een nieu we president in het vooruitzicht groeide in El Salvador de hoop op een bestand tussen het gewapend verzet ën het regeringsleger. Daarom ook was er veel internationale belangstelling voor de politieke koers in dit land, dat zich een democratie noemt, maar alle trekken heeft van een militaire dicta tuur. Zou er echt een eind komen aan het jarenlange gruwelijke geweld en aan de schending van de mensenrech ten? Het tegendeel is gebleken. De be volking kon slechts naar de stembus in een complete oorlogssfeer. En de om standigheden, waaronder burgers, mi litairen, rebellen en vertegenwoordi gers van de pers op deze verkiezings zondag in El Salvador het leven heb ben gelaten, lijken de toon te zetten voor de nieuwe politieke situatie. De rol van de even omstreden als zwakke Duarte is uitgespeeld. Zijn opvolger van de rechtse Arena-partij maakt be paald niet de indruk veel toenadering te zoeken tot de linkse verzetsbewe ging, die ook in het democratisch pro ces van het land wil worden opgeno men. Het-geweld in El Salvador lijkt daarom - opnieuw - de verkiezingen te hebben gewonnen. De dialoog is er weer verder weg dan ooit. En de duiste re krachten hebben er opnieuw vrij spel. Kortom, de stembus van het lu gubere perspectief. vdM. UTRECHT (ANP) - Het aantal geregi streerde gevallen van meningitis in ons land is de laatste tien dagen geste gen met twaalf. Een patiënt is in de afgelopen periode overleden. Van de 183 gevallen van de ziekte die sinds 1 januari van dit jaar zijn gemeld betreffen er 119 „gewone" meningitis of nekkramp. Daaraan zijn dit jaar nu zes mensen overleden. De overige pa tiënten lijden aan meningokokken sepsis, een vorm van meningitis waar bij een bacterie het bloed vergiftigt, waaraan sinds het begin van het jaar veertien mensen zijn gestorven. In to taal zijn er aan de ziekte in dit jaar al acht patiënten meer overleden dan ge durende het hele vorige jaar. Loskade 45 Middelburg - 01180 - 2 91 01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1