J roen licht kabinet oor commerciële tv Britse politie zou dader PanAm-aanslag kennen Voetbalsupporters dreigen met chaos in de stadions De kunst van het goed verzekerd zijn. electra Nederlanders reden 166 miljard km de PZC vandaag week-uit week-in ijnbachbv iegeringspartijen blij met modernisering Senaat akkoord met Cheney als minister van defensie VS waarschuwing britten per post kwam te laat A.G. verzekeringen. Meesters in zekerheid. Spiegelgevecht over uitkeringen Droog (32e jaargang no. 60 faterdag 18 maart 1989 VERHUUR Huurbelasting Leiding Musea Waarschuwing JAKOBSEN MO DES Lamp v.d. maand Droog met overdag perioden met zon. Maximum temperatuur rond 8 gra den. Wind zuidiuest-zuid, vanavond toenemend tot krachtig. Kampeerauto's, caravans en vouwwagens Kleine en grote bestelwagens Personenbusjes Gesloten en open aanhangwagens Speciale tarieven voor langere termijn huren Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100-11440 GOES PROVINCIALE CQURA „.V HAAG (ANP) - Alle Nederlanders te zamen hebben \orig jaar binnenslands 166 miljard kilometer afgelegd. De liobiliteit lag daarmee vijf procent hoger dan in 1987 (159 miljard kilometer) In 1980 reisde men nog 144 miljard kilo- liet er. Dat blijkt uit vrijdag verschenen CBS-cijfers. Het totaal met personenauto's afgelegde aantal reizigers kilometers steeg met zes procent. Per trein werd drie pro cent meer afgelegd, terwijl het gebruik van bus, tram en metro met vier procent daalde. Fietsers legden vijf procent meer kilometers af. EN HAAG (GPD) - De regeringspartijen CDA en VVD hebben verheugd gereageerd op de oorstellen van het kabinet om het huidige omroepbestel te liberaliseren. Naast garanties oor het voortbestaan van de publieke omroepen, wordt in principe aan iedereen die daarvoor Loeit, de mogelijkheid geboden met commerciële televisie te beginnen. Daarvoor is het kabi net bereid een vierde televisienet te openen en initiatieven op de kabel toe te laten. kabinetsplan Het kabinetsplan valt in twee delen deel deel: het zogenoemde duale be Het CDA noemt het „evenwichtig" en meent dat het vol doende armslag biedt aan de publieke omroepen. De VVD spreekt van een „heel redelijke oplossing", omdat het kabinet een eerlijke kans biedt aan omroepen die op de commerciële toer willen gaan. Beide partijen zien de uit komst van het kabinetsberaad als een overwinning voor zichzelf. WASHINGTON (REUTER) - De Ame rikaanse Senaat heeft vrijdag met al gemene stemmen de benoeming van Ihet Congreslid Richard Cheney tot j minister van defensie goedgekeurd. Cheney werd door president George Bush voorgedragen, nadat de Senaat John Tower als nieuwe baas van het Pentagon had afgewezen. Cheney zal waarschijnlijk volgende week worden beëdigd. Daarmee heeft Bush, bijna twee maanden na zijn aan treden als president, zijn kabinet ein delijk rond. De benoemingsprocedure voor Cheney werd in sneltreinvaart af gehandeld, nadat Tower door de De mocratische meerderheid in de Senaat was afgewezen omdat hij een drank probleem zou hebben en naar de smaak van de senatoren te nauwe ban den met de wapenindustrie had. Staatssecretaris Heerma voelt niets voor de invoering van een huurbelasting. PAGINA 5 Vrouwen hebben nog steeds een beperkte inbreng in de lei ding van scholen. PAGINA 7 De Zeeuwse musea, die op za terdag en zondag open zijn krijgen van de provincie een premie. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 9 Provincie: 13, 15, 17, 19 en 21 Sport: 46 en 47 Jan Verkade, de laatste van de club van Gauguin Wordt Liefde en goudvissen van Jac ques Gans een klassieker? Achterbergde tiende verza meling Nijhoff in wereldtaal Stephen Spender voerde oorlog tegen de censuur De Malevich-stunt van Wim Bee- ren Etty Midder analyseert Mozart 150 jaar schilderen met licht, de geschiedenis van de fotografie. Uitgelicht: Wim Riemens, Paul de Nooijer en Paul Huf. PAGINA 25, 26, 27, 29, 30 en 31. Fundamentalistische bas tions in het westen De be handeling van aids-patiënten verkent de grenzen van de zorg Het hbo moet ondernemen Tweespalt verpulverde voet- balbolwerk Middelburg Denksporten en puzzel. PAGINA 37, 39, 41, 43 en 45. uiteen. Voorop staat dat het huidige omroepbestel hoe dan ook, ingrijpend gemoderniseerd moet worden. „Om de Europese uitdaging aan te kunnen", aldus minister Brinkman van WVC, na afloop van het nog geen drie uur du rend kabinetsberaad. Deze face-lift houdt een verhoging van de Ster-zendtijd in. Bovendien mag de Ster flexibeler gaan opereren, door bij voorbeeld reclame voor sportartikelen te koppelen aan sportprogramma's. Met liberalisering wordt ook bedoeld dat uitgevers en de bestaande omroe pen samen programma's mogen gaan maken, waardoor sponsering mogelijk wordt. Het tweede onderdeel van het kabi netsplan opent de mogelijkheid het huidige bestel in tweeën te knippen, in een commercieel en een niet-commer- stel. Dat is een bevestiging van het re geerakkoord, waarin eveneens de deur op een kier werd gezet voor het duale bestel. Om zoveel mogelijk gegadig den een kans te geven, is het kabinet bereid daarvoor een vierde of zelfs een vijfde zender in het leven te roepen en initiatieven op de kabel toe te laten. Brinkman voegde eraan toe dat zich naast de ATV-omroepen (Avro, Tros en Veronica) al een tweede gegadigde hëeft gemeld om het commerciële ex periment aan te gaan. Het kabinet laat er feitelijk geen mis verstand over bestaan dat het duale bestel niet de voorkeur heeft. „Wij leggen nu een alternatief (de moderni sering) op tafel. Wij vragen omroepen en uitgevers daar eens naar te kij- Slot zie pagina 3 kolom 7) ROTTERDAM (ANP) Moeder ijsbeer bracht haar kind vrijdagmiddag in de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp een vis. De baby-beer, waarvan het geslacht nog niet bekend is gemaakt, werd eind november vorig jaar geboren. Gisteren werd het ijsbeertje voor het eerst aan de buitenwereld getoond. Van de toren, links nog in volle glorie, bleef slechts een puinhoop over. PAVIA (AP) - In het centrum van de Noorditaliaanse stad Pavia is vrijdagmorgen een uit 1090 daterende kerktoren ingestort. Daarbij zijn twee mensen om het leven gekomen en 25 gewond geraakt. Volgens een functionaris van de bescherming burgerbevolking wordt er niemand vermist, maar zal het zoeken in het puin ook vandaag nog worden voortgezet. Bijna honderd brandweerlieden hebben vrijdag' in de puinhopen die restten van de 78 meter hoge toren naar overlevenden gezocht. De toren stortte om negen uur 's ochtends in. De rode stenen van het gebouw liggen ver spreid over het hele plein voor de nabijgelegen 501 jaar oude kathedraal. De kathedraal zelf bleef onbescha digd. Een aan de voet van de toren gevestigde kranten kiosk werd verpletterd en verschillende winkels rond het plein liepen schade op. Volgens een woordvoerster van de gemeente waren er geen tekenen dat de toren op instorten stond. Wel is een aantal tegels aan de toren vervangen, en waren er tij dens deze werkzaamheden hekken om de toren ge plaatst om voorbijgangers te beschermen. Tevens heb ben deskundigen onlangs onderzocht of de toren een grondige restauratiebeurt nodig zou hebben na de zwa re stormen van augustus vorig jaar. Volgens een functionaris van de gemeentelijke dienst voor monumentenzorg is de instorting van de toren het gevolg geweest van het vergaan van de mortel tussen de stenen. LONDEN (RTR/UPI/DPA) - De Britse politie heeft de identiteit achterhaald van degene die de bom heeft geplaatst in de PanAm-Boeing die vorig jaar de cember explodeerde boven het Schot se plaatsje Lockerbie. Dat meldden vrijdag verscheidene Britse kranten. De Times en de Guardian zeggen van hoge regeringsfunctionarissen te heb ben vernomen dat de politie de identi teit en verblijfplaats weet van de per soon die de bom aan boord van de Boeing 747 heeft gebracht. Een woord voerder van de Britse minister van Verkeer Paul Channon zei niets te we ten van enigerlei bekendmaking. Volgens de Schotse krant Daily Re cord is de bom met een vlucht uit het Midden-Oosten naar Frankfurt ver voerd, waar werd overgestapt op de PanAM-vlucht 103 via Londen naar New York. De daders bevinden zich nu waarschijnlijk in het Midden-Oosten. Intussen is er opnieuw ophef ontstaan over de vraag of de autoriteiten wel op tijd hebben gewaarschuwd voor een mogelijke aanslag. Minister Channon sprak donderdag beschuldigingen te gen dat de Britse regering de lucht- vaartmaatschapijen niet op tijd heeft gewaarschuwd. Eerder had een woordvoerder van Pa- nAm gezegd dat de regering in Lon den twee dagen voor de ramp in Loc kerbie een waarschuwing had verzon den. Daarin werd gewezen op de mo gelijkheid van een bom in een radio- casetterecorder (wat in Lockerbie ook inderdaad het geval bleek te zijn). De brief arriveerde echter met een vertraging van een maand als gevolg van de kerstdrukte bij de posterijen. Dit nieuws heeft de woede gewekt van sommige nabestaanden van de 270 mensen die bij de ramp in Lockerbie omkwamen. Zij noemen het onvoor stelbaar dat de Britse regering een der gelijke waarschuwing via de post ver stuurt. De nabestaanden eisen het af treden van de regering-Thatcher. (Advertentie) KANTOORINSTALLATIES I ledereen kan profiteren I van de Lijnbach service-/ 1 dienst. Preventief, snel en/ I vakkundig. Ook voor com-/ 1 puters en randapparatuur./ Ónze t.d. staat open voor/ 'n kijkje. Advertentie BETER GEKLEED VOOR HET ZELFDE GELD llfKA jf VLISSINGEN Industr Industrieweg 1-3 Tel. 01184-10740 Fax 01184-13307 KANAALSTRAAT 55 OOST SOUBURG (Advertentie) AMSTERDAM (ANP) - Voetbalsup porters uit Utrecht, Den Haag, Am sterdam en Rotterdam hebben met chaos in de voetbalstadions gedreigd als de KNVB de invoering van de voetbalpas niet intrekt. De suppor ters zijn in staat op grote schaal on derling kaartjes uit te wisselen zodat fans van verschillende clubs in dezelf de vakken kunnen belanden, zo stel len de supporters vrijdag in een ver klaring. De fans erkennen het gevaar van het uitwisselen van kaarten, maar stellen de KNVB voor dat risico verantwoor delijk. „Degene die de eerste wedstrij den vaststelt waarbij de pas verplicht is, neemt daarmee een groot risico om dat geen enkele side-supporter een pas heeft en desondanks toch de wedstrijd wil volgen. In de nabije toekomst wor den acties gevoerd zowel binnen als buiten de stadions, bij wedstrijden van het Nederlands elftal, bij de KNVB in Zeist of op elk willekeurig moment", zo waarschuwen de supporters. De KNVB heeft de pas ruim een maand geleden ingevoerd onder de naam „clubkaart". De supporters vin den de pas discriminerend omdat al leen de bezoekers die een uitwedstrijd willen bijwonen zo'n pas moeten heb ben. Daarnaast zou de invoering van de pas feitelijk neerkomen op de invoe ring van de legitimatieplicht omdat „elke opsporingsambtenaar of sup poost op elk willekeurig moment een supporter kan vragen de pas te tonen of die in beslag kan nemen op grond van subjectieve waarnemingen". De supporters hebben twee advocaten in de arm genomen die gaan uitzoeken welke juridische stappen tegen invoe ring van de pas te nemen zijn. „Het is de bedoeling om meteen na de invoe ring van de passen proeljprocessen uit te lokken", zo licht een woordvoerder van de Stichting F-side toe. „Op korte termijn zijn we niet van plan acties in de stadions te ondernemen, maar bij de eerstkomende wedstrijd van het Nederlands elftal willen we wel van ons laten horen." Zie ook pagina 46 De één maakt van de kunst z'n vak, de ander I van zijn vak een kunst. A.G. verzekeringen in a Utrecht verstaat de kunst van goed verzeke-1 ren als geen ander. I Door meer dan 150 jaar ervaring zijn wij meesters in schade- en levensverzekeringen. Uw assurantie-adviseur ként ons. Pallas Athenedreef 10 Postbus9888 3506GW Utrecht Telefoon (030)643911 Het was eigenlijk een spiegelgevecht, het de batje in de Tweede Kamer deze week over de hoogte van de sociale uitkeringen. Achter de regeringstafel twee CDA- ministers, van wie er één (Ruding, fi nanciën) constateerde dat het kabinet nog steeds vasthoudt aan de nullijn en de ander (De Koning, sociale zaken) er kende dat hij 'voor eigen rekening en risico' toch wel enige ruimte voor een verhoging ziet zitten. Formeel moes ten ze het wel met elkaar eens zijn; achter de gesloten deuren evenwel be gint de politiek van bevriezing van de uitkeringen in het regeringskamp van CDA en VVD steeds verder te ontdooi en. Die verandering van klimaat zat al een tijdje in de lucht. Maar ze zet snel ler door dan verwacht. Van steeds meer kanten worden pogingen onder nomen om de inkomens van de werkenden en niet-werkenden weer beter op elkaar af te stemmen, tot op zekere hoogte weer te koppelen. Daar zijn argumenten en aanleidingen voor. Het gaat aanzienlijk beter met de Ne derlandse economie, zodat het niet verantwoord is bepaalde groepen uit te sluiten van de voordelen daarvan. De sociale fondsen melden de laatste tijd omvangrijke reserves. Bovendien zijn er Tweede-Kamerverkiezingen in aantocht (1990); iets leuks voor de mensen verkoopt op zulke momenten goed. CDA-minister De Koning vond het tijd om een voorzet te geven met de aankondiging dat er volgend jaar on der bepaalde voorwaarden best ruim te is voor een verhoging van de uitke ringen. En ook de VVD liet in haar pas verschenen ontwerp-verkiezingspro- gramma merken 'iets extra's' te willen doen. De vakbeweging heeft op die om slag in denken actief ingespeeld. Afgelopen week kwamen FNV en CNV met het voorstel om sociale uitkerin gen en minimumloon per 1 juli aan staande met 0,7 tot 0,8 procent te ver hogen. Bovendien rekenden ze voor dat herstel van de koppeling tussen lo nen en uitkeringen mogelijk is zonder dat de rijksbegroting daarmee ernstig wordt belast en zonder dat de premies voor de sociale verzekeringen omhoog moeten. En daarmee is de lange tijd 'bevroren' discussie over dit heikele onderwerp weer helemaal terug. Uiter aard heeft de PvdA dit hernieuwde pleidooi meteen van harte gesteund. Want samen met de vakbeweging heb ben de sociaal-democraten de afgelo penjaren vergeefs gepoogd om de vol automatische koppeling tussen lonen en uitkeringen in de praktijk hersteld te krijgen. Maar dat bleek een boks wedstrijd tegen een muur. CDA en WD voelen er niets voor die koppeling opnieuw te leggen. Ze hebben dat deze week zonder omhaal van woorden la ten weten: slecht voor de werkgelegen heid en onbetaalbaar. Bovendien ver liest de politiek iedere greep op het fi nanciële en inkomens-beleid van de overheid; loononderhandelingen in het bedrijfsleven worden dan weer be palend en dat is veel te riskant. Toch geeft de tegenstelling tussen Ruding en De Koning aan dat ook het CDA steeds meer moeite begint te krijgen met sociale uitkeringen op achterstand. De regeringspartijen wil len wel wat doen aan de uitkeringen, maar zijn doodsbenauwd om met eni ge directe maatregel door te schieten. Tactisch gezien hebben ze er alle be lang bij om het hele probleem op dit moment zo verward mogelijk te hou den. Geen harde toezeggingen, maar onduidelijke beloftes; de zaak aankij ken en een werkelijke reparatie van de uitkeringen nog even uitstellen. Dat schept ruimte voor een wat royaler ge baar in het verkiezingsjaar. Bovendien houden CDA en VVD in dat geval hun handen vrij om in een volgend kabinet van deze samenstelling ('Lubbers-3') niet verder te gaan dan een variant van wat de laatste jaren is gebeurd: het niveau van de uitkeringen koppe len aan de prijsstijgingen. De PvdA heeft afgelopen week in het kamerde bat geprobeerd meer helderheid te krijgen over de koers die het kabinet denkt uit te zetten als het gaat om de inkomensafstand tussen werkenden en niet-werkenden. Dat is niet gelukt. De contouren van de verkiezings strijdpunten beginnen zich weliswaar af te tekenen, maar de werkelijke be doelingen blijven bewust vaag. Het wordt dus opletten voor de kiezer. vdM. (Advertentie) Halogeen vloerlamp, 50 W. incl. dimmer, in chroom van 475,- voor Goes: D. Leupen, Lange Vorststr. 89 tel. 01100-16070 Zierikzee: D. Leupen, Dam 23 tel. 01110-12119 LAMPEN GRATIS OPHANGEN (bij besteding boven 100,-)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1