PZC Van VoOenhove: produktie van snelle auto's geldverspilling Meer samenwerking misdaadbestrij ding Zwervers weer dakloos Kamerleden niet blij met opheffen drugteam Reageerbuisbevruchting mag nog niet in het ziekenfondspakket X De \Lrenigde Spaarbank doet meer voor de particulier. binnen- en buitenland VOORWAARDE VOOR VRIJE GRENZEN Kabinet maakt voor de zomer paspoortplan «96 91122330 Muilkorfgebod voor pitbulls in Haarlem VRIJDAG 17 MAART 1989 IeiDEN (GPD) Het opzetten van een gezamenlijk opsporingsregister, het harmoniseren van Set visa-systeem en een nauwere samenwerking tussen politie en justitie-apparaten. Deze har- Se eisen noemde minister Korthals Altes (justitie) donderdagmorgen op een congres in Leiden fis voorwaarden voor de definitieve totstandkoming van het zogenaamde Schengen-akkoord. poeren blokkeren "Vssen met tractors 9 3m tien uur boden ruim duizend boe- i 'en, die het niet eens zijn met het land- I )ouwbeleid van minister Braks, com- I nissaris der koningin W. Meijer een j retitie aan. Meijer liet de boeren weten I lat de landbouwsector meer steun I /erdient dan deze op dit moment I crijgt. Meijer beloofde zijn standpunt I n Den Haag kenbaar te maken. Wapenhandel TWIJFEL AAN ARGUMENTEN REGERING A N PNIEUWSTELEFOON f ZIEKENFONDSRAAD WACHT DISCUSSIE AF: Onderzoek C ompetentiestrijd Compensatie premie ziekenfonds uithuis geplaatste kinderen Smit-Kroes komt geld tekort voor personeel Kamer wil beloofde 1000 arbeidplaatsen voor Molukkers Opent u voor 50,- per jaar een Visa Voordeel-re kening bij de Verenigde Spaarbank, dan beschikt u meteen over een handig betaalmiddel in de vorm van de Visa Card. Deze creditcard is met 6 miljoen acceptatiepunten (waarvan 20.000 in Nederland) veruit de grootste ter wereld. U kunt er bijna overal mee betalen zonder contant geld op zak. Uw handtekening is voldoende. En natuurlijk is uw Visa Card gratis verzekerd tegen verlies en/of diefstal. II Wilt u een creditcard, maar hebt u nog geen Visa Voordeel-rekening? Vul dan de bon in, of bel 020-5205640. Dan krijgt u snel een duidelijke folder over de Visa Voordeel rekening. Daarin leest u precies welke voordelen er nog meer aan vast zitten. Zoals het onbeperkt gratis gebruik van Eurocheques en een mogelijk heid tot 3% rente op uw betaalrekening. Voor persoonlijke informatie bent u welkom bij elk kantoor van de Verenigde Spaarbank. DE VISA VOORDEEL-REKENING men HAAG GPD- De auto-industrie doet geen pogingen 0(11 de autosnelheden te beperken. Ze blijft geld steken in 'Mderzoek om auto's nog harder te kunnen laten rijden. Met is een vicieuze cirkel die doorbroken moet worden in mt belang van de verkeersveiligheid. Dit zei mr. Pieter van mottenhoven. voorzitter van de Raad voor de Verkeersvei- Imjheid. in een bijeenkomst van buitenlandse diplomaten in ■bt Haag. Sa/; Vollenhoven vindt het geldverspillmg en bespottelijk K de hoge snelheden waarmee personenauto's kunnen Mjden. te gaan beïnvloeden door elektronica van buitenaf. Wolgens Van Vollenhoven zoti de auto-industrie er zelf voor Moeten zorgen dat de snelheden van auto's beperkt wor- jE,,, Hij verwijt de industrie dat zij ..zich zelfs ondermij- Be/id opstelt ten opzichte van de noozakelijkemaatschap pelijke aanvaarding van de maximumsnelheid". Hij vraagt zich af waarom er nog auto's gemaakt worden die 220 of 240 kilometer per uur kunnen rijden, terwijl binnen kort de maximumsnelheid overal in de wereld tussen de 120 en de 140 kilometer komt te liggen. In ons land valt nog steeds elke zes uur een verkeersdode, elke zes minuten een verkeersgewonde en elke dertig se conden vindt een verkeersongeval plaats. Toch is er daling te zien in de verkeersslachtoffers en daar heeft de auto-in dustrie de laatste decennia een ongelooflijke bijdrage aan geleverd, aldus Van Vollenhoven. Dat er een daling is gekomen in het aantal slachtoffers in het verkeer, is vooral te danken aan verbeteringen aan de auto's zoals de kooiconstructie, de ivegligging en de ver lichting. Bit akkoord, vooruitlopend op de eco- Biomische eenwording van de EG eind ■92. zou in de loop van volgend jaar ■noeten worden ondertekend door de fcenelux-landen, Westduitsland en Frankrijk. Bolgens Korthals Altes gaat het niet lan voornamelijk naar de economi- iche voordelen van samenwerking te minister Korthals-Altes - SSEN (ANP) - Een demonstratie van oeren in Drenthe heeft donderdag- chtend tot een grote verkeerschaos n Assen geleid. In navolging van de -.-boeren in Groningen en Friesland, die I voensdag in hun provincies detnon- I itreerden, kwamen donderdag de ■j weren die zijn aangesloten bij het I Drents Landbouwgenootschap in ac- lie DEN HAAG (ANP) - De regering zal voor het zomerreces de Tweede Ka mer nader informeren over de ver dere plannen met betrekking tot het paspoortproject. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dat de Kamer donderdag laten weten. Met zijn mededeling komt Van den Broek tegemoet aan een wens van de Kamer om meer duidelijkheid op dit terrein. Hij beloofde een rapportage waarin taakverdeling en coördinatie bevoegdheden van de meest betrok ken ministeries aan de orde komen. kijken. „Men moet niet alleen oog heb ben voor een vrij verkeer van goede ren, diensten en werknemers. Ook de effectieve bestrijding van terrorisme en criminaliteit zijn van belang". Hij noemde het onaanvaardbaar dat er tussen de landen van het Schen gen-akkoord zulke opvallende ver schillen in wapenwetgeving zijn. „Terwijl in Nederland een licentie is vereist voor wapenbezit zijn wapens in België en Frankrijk vrij verkrijg baar. Daar moet door onderhandelin gen verandering in komen". Volgens de minister is België wel bereid de wapenverkoop te bemoeilijken, maar toont Frankrijk weinig bereidheid aan de Nederlandse wensen tegemoet te komen. Overigens erkende Korthals Altes dat de Nederlandse politie nu nog niet vol doende is uitgerust voor internationa le samenwerking op het vlak van terro- risme-bestrijding. ..Daarvoor ontbre ken op dit moment de financiële mid delen, maar daar zal in de naaste toe komst zeker in geïnvesteerd moeten worden". De minister deed de sugges tie de samenwerking 'simpel te begin nen' in de grensgebieden. Afspraken over wie de leiding heeft bij bepaalde operaties zijn daarbij naar zijn mening belangrijk om verwarring te voorko men, zoals die een tijdje terug ont stond toen terroristen met een auto bus vol burgers de grens tussen Neder land en Westduitsland passeerden. AMSTERDAM (ANP) - Drie iveken na de start van een opvangtehuis voor daklozen in de Sarphatistraat in Am sterdam zijn de bewoners al weer op straat gezet. Klachten van buurtbewoners waren de oorzaak van het sluiten van het tehuis. Na de uitzetting werd de situatie op de stoep besproken. DEN HAAG (GPD) - CDA-Tweede Ka merlid Gualthérie van Weezei is 'bui tengewoon ongelukkig' met het voor nemen het Landelijk Verdovende Middelenteam op te heffen. De 'beeld vorming naar buiten toe' vereist vol gens Van Weezei dat het zogenoemde 'Turkenteam' blijft bestaan. „Voor Turken is Nederland een aan trekkelijk land om handel in te drij ven", aldus de CDA-er. Hij wijst erop dat de Nederlandse regering niet over gaat tot uitwijzing van Turken die zich schuldig hebben gemaakt aan drugs- (Advertentie) handel, omdat in Turkije de doodstraf voor hen dreigt. „En die wordt daar ook uitgevoerd". Van Weezei twijfelt eraan dat de rege ring doorslaggevende argumenten heeft voor het opheffen van het team. Overdracht van kennis van het Tur kenteam aan de nieuw op te richten in terregionale teams wijst Van Weezei vooralsnog af, omdat daarmee het beeld dreigt te ontstaan dat geen ernst wordt gemaakt met de bestrijding van drugshandel door in Nederland ver blijvende Turken. AMSTELVEEN (GPD) - De Zieken fondsraad vindt dat de zogeheten IVF-behandeling (reageerbuisbe vruchting) nog niet in het zieken fondspakket moet worden opgeno men. Het is weliswaar een goede en betaalbare behandeling bij onvrucht baarheid, maar er moet niet vooruit worden gelopen op de komende dis cussie over de nieuwe basis- en aan vullende ziektekostenverzekeringen. I>it staat in een ontwerp-advies dat de ZFR donderdag 23 maart zal vaststel len. In afwachting' van de politieke besluit vorming over de verdere fasen van het zogenoemde plan-Dekker (gezond- heidszorg-nieuwe-stijl) wil de ZFR de behandeling blijven subsidiëren tot 1 januari 1991. In maart 1986 werd een subsidie toegekend, die het uitvoeren van 1600 IVF-behandelingen in vijf zie kenhuizen mogelijk maakte. Toen werd besloten een zogenoemd kosten-effectiviteitsonderzoek te houden. Doel daarvan was de over heid, op basis van de resultaten van de studie, te adviseren over het al dan niet opnemen van de zogeheten in vi tro fertilisatie in het verzekerings pakket. De capaciteitsgroep economie van de gezondheidszorg van de Rijksuniver siteit Limburg voerde dit onderzoek uil. Uit het rapport blijkt dat de methode goede resultaten biedt in gevallen van dubbelzijdig afgesloten eileiders. Ruim 20 procent van de paren die met IVF worden behandeld krijgt één of meer kinderen. De kosten zijn f 2500 per behandeling. De kosten van een voldragen zwangerschap bedragen ongeveer f 25.000. Op grond van deze resultaten moet dus worden geadviseerd Volgens het ZFR-advies kan de kwestie niet los worden gezien van de meer algemene vragen in de te vernieuwen ziektekos tenverzekering. Hierbij gaat het ook om de problema tiek van de grenzen van de groei van het pakket en de discussie over de sa menstelling van het basis- en aanvul lend pakket in een mogelijk toekom stig stelsel van ziektekostenverzeke ringen. VVD-woordvoerder Dijkstal kan wel leven met de overdracht van de be voegdheden naar interregionale poli tieteams. Wel wil hij van de regering weten hoe de kennis-overdracht wordt geregeld. Dijkstal betwijfelt of geld- en personeelsgebrek de reden zijn van de opheffing van het Turken team. Door het Openbaar Ministerie wordt dat aangevoerd om de ophef fing te verklaren. Maar volgens de VVD-er gaat het om een 'competentie strijd' tussen de verschillende politie teams, die tot nog toe mensen 'uitleen den' voor de vorming van het lande lijk drugsbestrijdingsteam. Ook de PvdA wenst tekst en uitleg over de voorgenomen opheffing. De partij vraagt zich af hoe deze beslis sing valt te rijmen met de prioriteit die minister Korthals Altes (Justitie) geeft aan bestrijding van de grens-over- schrijdende criminaliteit. UTRECHT (ANP) - Ouders van uit huis geplaatste kinderen kunnen het nominale deel van de ziekenfondspre mie (6,50 gulden per maand) dat zij voor hun kind moeten betalen, terug krijgen. De Stichting Ombudsteam is daarover schriftelijk geïnformeerd door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, zo is donderdag meegedeeld. De betrokken ouders - „wellicht tien duizenden" aldus de stichting - moe ten vanaf 1 januari het nominale deel van de ziekenfondspremie vergoeden aan de pleegouders van hun kinderen. Zij komen echter niet in aanmerking voor kinderbijslag en hebben dus ook geen recht op de verhoging die daarin is opgenomen om de maandelijkse 6,50 gulden te compenseren. De Stichting Ombudsteam heeft die kwestie aangekaart bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het ministerie heeft de stichting deze week laten weten dat het bedrag van de nominale premie, onder overleg ging van bewijsstukken, is terug te ontvangen bij het bureau van de kin derrechter. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft de komende jaren extra geld nodig om tekorten op haar personeelsbegroting te dekken. Voor dit jaar bedragen die tekorten, die voor de helft structureel zijn, volgens een voorlopige raming 45 miljoen. De bewindsvrouw schrijft dit in een brief aan de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De tekor ten worden volgens Smit-Kroes ver oorzaakt doordat de financiële doel stelling van de afslankingsoperatie pp het ministerie niet is gehaald. Er zijn weliswaar taken afgestoten maar die werden vooral uitgevoerd door ambtenaren in de lagere salaris schalen. Daardoor is het te bezuinigen bedrag niet gehaald. In totaal moeten op verkeer en waterstaat 1.640 van de circa 17.000 banen verdwijnen. HAARLEM (GPD) Pitbull-terriërs en aanverwante soorten moeten bin nenkort in Haarlem gemuilkorfd over straat. De Haarlemse gemeenteraad nam unaniem het besluit een muil korfgebod in te stellen. De belangrijkste reden voor de raad is dat 'het aantal gevaarlijke beten door deze honden onevenredig groot is'. Ook de vaststelling dat agressief ge drag bij deze honden is gefokt en dus een blijvend probleem vormt, was voor de raad belangrijk argument het dra gen van een muilkorf verplicht te stel len. Bij overtreding kan een straf worden opgelegd van maximaal twee maan den hechtenis of 5000 gulden boete. Mocht justitie het nodig vinden, dan kan het dier in beslag worden geno men. Volgens de Stichting Consument enk Veiligheid worden jaarlijks 50.000' mensen in Nederland door een hond gebeten. Van hen moeten 33.000 zich onder doktersbehandeling stellen. De medische kosten van hondebeten be dragen 12 miljoen gulden. Advertentie In het laatst gehouden kamerdebat over de gang van zaken rondom invoe ring van een nieuw fraudebestendig paspoort vroeg het PvdA-kamerlid De Visser om overheveling van het pas poortproject van het departement van buitenlandse zaken naar dat van bin nenlandse zaken. De Visser verzocht gisteren na de toezeggingen van minis ter Van den Broek zijn motie voorlopig niet in stemming te brengen. DEN HAAG (ANP) - Het arbeidsplaat- senbeleid voor Molukkers moet zoda nig worden versterkt dat de beloofde duizend nieuwe arbeidsplaatsen bij de rijksoverheid, de overige overhe den, semi-overheidsbedrijven en in de gesubsidieerde en gepremieerde sector er ook echt komen. De Kamer nam daarover donderdag een motie aan. Alleen de VVD stemde tegen. De motie was ingediend door PPR-fractievoorzitter Beckers-de Bruijn, die de regering herinnerde aan de op 21 april aan de Molukse gemeen schap gedane belofte. De 1000 banen zouden er vóór 1 januari van dit jaar zijn. De beste credit card is ode de voordeligste 3% Het gemak van de Visa Credit Card. Gratis gebruik van Eurocheques. Hoge rente op uw saldo. Ja, nu wil ik alles weten over de voordelen van de Visa Voordeel-rekening. Naamm/v Straat Postcode_ Plaats Deze bon sturen naar: Verenigde Spaarbank, Antwoordnummer 602, 1000 PA Amsterdam. 'Een postzegel is niet nodig. U kuftt ons ook bellen: 020-5205640. verenigde spaarbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7