evangene iad nog leen tweede bedrijf Voedselproduktie geen zaak voor vrije markt Evangeliste Goeree krijgt voorwaardelijke straf voor belediging Rijbewijs wordt eerder ingenomen De Koning behoudt greep op specialist binnen- en buitenland PTT licht voor over gevaren van 06-lijnen )EKKINGSTEKORT 290 MILJOEN Vrouw in auto verbrand Werkloosheid licht gestegen Verzoek om parlementair onderzoek Twee Breda EUROPARLEMENTARIËR: RAMP VOOR BOER EN MILIEU JODEN BELEDIGD IN TIJDSCHRIFT 0 Kty VRIJDAG 17 MAART 1989 I het bedrijf Dönya Import-Export had Belgen veranderen planten via genen in medicijnfabriek DE NOBELAER PvdA pleit voor woonlastenheffing Welft iANP) - Het oude deel van Amsterdam, gegrond- W-st op houten palen, moet worden gesloopt als de tempe- mtuur door het broeikaseffect enkele graden stijgt. Ook Mndere historische steden treft dan een soortgelijk lot. Bil blijkt uit onderzoek van het Internationaal Instituut foor Stedelijk Milieu in Delft naar de gevolgen van de op- Wanning van de aarde voor veertien Europese steden. Di- Wcteur T. Deelstra en zijn medewerkers gingen ervan uit Baf het gehalte aan kooldioxide, wat onstaat bij het stoken Han fossiele brandstof, in de atmosfeer verdubbelt. Daar- loor stijgt de gemiddelde temperatuur op aarde met 3,5 Braden C. De ijskappen in de polen smelten dan af en de 'espiegel stijgt. eelstra verwacht dat het grondwaterpeil in Amsterdam meer gaat variëren. Op het ogenblik staan de palen geheel onder water ivaardoor ze goed blijven. Als ze afivisselend droog en nat staan, gaan zij rotten, wat de fundering aan tast. Huizen gaan verzakken en scheuren vertonen. Uitein delijk rest sloop. De onderzoekers geven aan welke maatregelen de steden kunnen treffen om rampen te voorkomen. Het gaat om be dragen die nauwelijks zijn op te brengen. Rijke gedeelten in Europa kunnen misschien op tijd de juiste stappen onder nemen, in het zuiden is dit niet mogelijk. Volgens Deelstra bestaat het gevaar dat de kwaliteit van het stedelijk leven in Zuid-Europa zo verslechtert dat con flicten uitbreken of een volksverhuizing naar het noorden ontstaat. jPlan-Oort duurder dan was verwacht 3DEN HAAG (GPD) - De belastinghervorming en -verlaging die met ingang van 1990 doorge- I voerd moet worden, kost meer dan verwacht. Jaarlijks komt minister Ruding (Financiën) vol- Igens de huidige schattingen 290 miljoen gulden tekort om de plannen volgens Oort te financie- en. Hoe dit gedekt moet worden is nog onduidelijk. RIO DE JANEIRO (AP) - Een buschauffeur, die niet meedoet aan de tweedaagse staking in Brazilië, wordt belaagd door twee stakers, die de voorruit van de bus aan diggelen slaan. De tweedaagse staking, uitgeroe pen door de twee grootste vakbonden van Brazilië, is een protest tegen de anti-inflatieplannen van de rege ring. Ondanks de staking gingen miljoenen arbeiders toch aan het werk. De staking verliep over het algemeen vreedzaam. Vakbondslieden spraken van de grootste staking uit de geschiedenis van het land. ROTTERDAM (GPD) - C. Y. (33), de 3 lot levenslang veroordeelde moorde- naar van zes mensen in het Delftse ca- 1 te 't Koetsiertje, heeft vanuit zijn cel I in de Scheveningse gevangenis ook (zaken gedaan via Dönya Holding, jEerder werd bekend dat 'de schutter van Delft'in de gevangenis heimelijk J WlltClS opgericht. Dit blijkt uit de schriftelijke reactie van Ruding en zijn staatssecretaris Koning op opmerkingen over de voor- stellen-Oort vanuit de Eerste Kamer. Beide bewindslieden laten doorsche meren dat het onder Oort nieuw in te voeren laagste belastingtarief van cir ca 35,2 procent, met twee nrocent om hoog moet. Dit als gevolg van de ope ratie-Dekker in de gezondheidzorg. Bij de berekening over de kosten van het plan-Oort is geen rekening gehou den met de door de Tweede Kamer af gedwongen tijdelijke belastingtoeslag voor alleenstaanden. Zoals bekend zou de alleenstaandentoeslag hele maal vervallen. Het handhaven van de toeslag in 1990 kost 100 miljoen gulden bij de belastingen en 130 miljoen bij de sociale premies. C. Y's tweede bedrijf heeft echter nooit officieel bestaan, aldus curator mr J. J. Trommel van de inmiddels bankroete .gevangene. Nog onduidelijk is waar- Ivoor Y. de zogenaamde BV heeft ge bruikt. Op een bankrekening stond /el een bedrag van 30.000 gulden ten bate van de Dönya Holding. Dit be- [drag is inmiddels overgeheveld naar Uie hoedel van het im- en exportbedrijf mzal - met de rest van de boedel - wol len gebruikt om crediteuren van Y. Ichadeloos te stellen. Curator Trommel is nog steeds op bek naar een deel van de boekhou- ing van Dönya Import-Export. Vanaf le oprichting van het bedrijf in 1 mei 1987 tot en met augustus 1988 heeft hij ie cijfers terug kunnen vinden. Gedu rende die periode werd de boekhou ding gedaan door een Rotterdams ac countantskantoor. Bij de berekening van het jaarlijkse tekort voor de plannen-Oort zijn Ru ding en Koning er wel van uitgegaan dat talrijke maatregelen in de belas tingsfeer die de uitgaven moesten dekken inderdaad tot stand komen. Of dat zo is, is echter in een aantal ge vallen twijfelachtig. Zo moet een andere waardering van de reserves bij pensioenfondsen en verze keraars voor de belastingen 750 mil joen gulden extra per jaar opleveren. Het wetsvoorstel dat dit moet regelen is er echter nog steeds niet. Er wordt hierover nader technisch overleg ge voerd. De betrokken instellingen zijn fel tegen. Verder hebben Ruding en Koning nog een aantal maatregelen geboekt ter waarde van 325 miljoen gulden per jaar, waarvoor nog geen voorstellen zijn ingediend. Bij hun berekeningen hebben beide bewindslieden geen re kening gehouden met de besparingen die optreden bij de belastingdienst door de voorstellen-Oort. Die worden geschat op ruim 60 miljoen gulden per jaar. Ruding en Koning laten de Senaat verder weten dat ongeveer 100.000 mensen er door Oort meer dan vijf pro cent in koopkracht op achteruit zullen gaan. Zij berichten ook dat mensen met inkomens tussen 41.500 en 83.000 gulden 34 procent van de tariefverla ging in Oort zelf betalen via het aan scherpen van aftrekposten. Bij nog ho gere inkomensgroepen is het percen tage dat men zelf op deze manier be taalt 83 procent. Vanaf augustus 1988 - het moment waarop het fout ging met het bedrijf van Y. - ontbreken de boeken en be scheiden. Onder bepaalde omstandig heden is dat volgens Trommel een strafbaar feit (eenvoudige of bedriege- lijke bankbreuk). Het verlies dat zeker tien bedrijven sindsdien hebben geleden, doordat Dönya orders plaatste maar niet be taalde, blijft tot op heden 'beperkt' tot ruim een miljoen gulden. Er hebben zich geen nieuwe schuldeisers gemeld bij curator Trommel. HORST (ANP) - In de Noordlimburgse gemeente Horst is donderdagavond een vrouw bij een gecompliceerde au tobotsing levend verbrand. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. Ter hoogte van de camping Lohorst wilde de vrouw met haar auto linksai slaan. Ze werd aangereden door een achterop komende vrachtwagen en botste vervolgens tegen twee perso nenauto's. Er ontstond brand waarbij de vrouw is omgekomen. GENT (AFP) - Een Belgische firma Plant Genetic Systems is er in ge slaagd planten door genenwijziging in „fabrieken" van geneesmiddelen te veranderen, zo heeft zij meegedeeld. De techniek van 'moleculaire cultuur', die nu bij planten wordt gebruikt, was al in zwang om via dieren onder meer serums en bacteriën te kweken, maar bij een plant is het simpeler. Deze leeft op water en voedingsstoffen, terwijl een dier moet worden gevoerd en ver zorgd. Planten produceren bovendien zeer rendabel en effectief. Grote hoeveelheden van de gewenste stoffen concentreren zich in stabiele vorm in specifieke delen, zoals zaden, en de winning van de stoffen daaruit is eenvoudig. Het gaat om farmaceu tisch hoogwaardige chemische verbin dingen van aminozuren, peptiden ge naamd. Zo kan koolzaad bloedfacto- ren en groeihormonen leveren voor mens en dier. De methode levert aanzienlijke econo mische voordelen op vergeleken met de huidige produktiewijze in de chemi sche en farmaceutische industrie. PGS gaat naar eigen zeggen niet zelf geneesmiddelen maken, maar zich al leen toeleggen op de teelt van de plan ten, eerste zuivering en levering van de aldus verkregen halffabrikaten aan de industrie. AMSTELVEEN (ANP) - De Ziekenfondsraad stelt een subsidie van 936.000 gulden beschik baar voor een experi ment met thuisdialyse onder begeleiding van een verpleegkundig dia lyse-assistent. Bekeken wordt of er meer patiën ten kiezen voor thuis dialyse als die deskun dige begeleiding aanwe zig is. De raad buigt zich in zijn vergadering van volgende week over een ontwerp-besluit hier over. Het aantal patiënten dat thuis spoelt, lijkt jaar lijks af te nemen. Meer mensen gaan voor dialy se naar het ziekenhuis. Om die groei op te van gen moet thuisdialyse worden, bevorderd, al dus het ontwerp-besluit. ZWOLLE (GPD) - De voedselproduk tie moet niet worden uitgeleverd aan de vrije markt en de consument moet meer over hebben voor gezond eten. Dat pleidooi hield de Groninger pas tor-Europarlementariër Herman Ver beek gisteren in Zwolle bij de presen tatie van zijn boek 'In Boeren Han den'. Verbeek stelt daarin dat het landbouwbeleid dat nu in de EG wordt gevoerd, leidt tot een ramp voor het milieu en een ramp voor de boeren. Door het streven naar een vrije markt voor agrarische produkten worden vooral de kleine boeren doodgedrukt (Advertentie) in domburg heeft het specifieke van de nieuwe mode in de kollektie gecreëerd omdat de bedrijven steeds groter moe ten worden. Die grote bedrijven wor den vervolgens compleet beheerst door multi-nationale ondernemingen die grote belangen hebben in de agro business en die er alles aan doen om de produkties te verhogen. Daartoe wor den er veelvuldig (lees:onverantwoord veel) chemische produkten gebruikt. Die ontwikkeling is niet alleen scha delijk voor de kleine boerenbedrij ven, maar ook de ontwikkelingslan den worden afgeremd om zelf vol doende voedsel te produceren. De gro te bedrijven kunnen het immers goed koper. Dat gaat dan wel ten koste van de kwaliteit van de produkten, ver oorzaakt uitputting en vervuiling van de bodem en is de oorzaak van het bestaan van legbatterijen en dergelij ke. Met zijn boek voert Verbeek een harts tochtelijk pleidooi voor een andere aanpak. Hij vindt dat boeren voor min der produkten een beter inkomen moeten krijgen, waardoor ze niet ge dwongen worden om hun bedrijf te stoppen of door te gaan met onverant- BELGRADO (RTRi - De nieuwe premier van Joegosla vië, Ante Markovic, heeft donderdag gezegd verregaan de hervormingen te zullen doorvoeren om de ernstigste economische crisis sinds de Tweede Wereldoorlog het hoofd te bieden. Markovic zei dat Joegoslavië te kampen heeft met een gierende inflatie die kan stijgen tot 1000 procent. De economie van het land kan alleen worden hersteld door het terugdringen van de rol van de overheid en het in voeren van de vrije markt, aldus de als liberaal bekend staande Markovic. ..Wij hebben een nieuw moreel nodig dat door alle krachten in de samenleving wordt aangehangen, het moreel van winnaars"aldus Markovic (64) in een toe spraak in het parlement nadat zijn nieuive kabinet zon der tegenstemmen was goedgekeurd. Zijn speech werd rechtstreeks door de radio uitgezonden. De eerste-minister zei dat ,,het noodzakelijk is nu al te beginnen met het hervormingsprocesRechten en be voegdheden moeten door de staatsinstellingen worden overgedragen...aan de markt". DEN HAAG (GPD) - De PTT begint deze zomer een voorlichtingscam pagne, waarin de Neder landse bevolking geïn formeerd wordt over verantwoord gebruik van de commerciële 06- nummers. De PTT wil verder voor particulie ren een blokkeringsmo gelijkheid voor 06-num- mers invoeren. Hier door kan op verzoek van de individuele abonnee de PTT ervoor zorgen dat deze nummers niet meer gedraaid worden. Het aantal 06-verslaaf- den dat de telefoonreke ning niet kan betalen, wordt geschat op enkele DEN HAAG (ANP) - In de nieuwe ver- keerswetgeving wordt de invorde ringsmogelijkheid van het rijbewijs verscherpt. Minister Smit-Kroes (ver keer) heeft dat donderdagmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld. Volgende maand gaat het voorstel voor een nieuwe verkeerswet om ad vies naar de Raad van State. Minister Smit verwacht het voorstel in het vol gend parlementaire jaar bij de Tweede Kamer aanhangig te maken. Bij een debat over een tussentijdse wij ziging van de Wegenverkeerswet deel de Smit-Kroes verder mee, dat haar collega Korthals Altes (justitie) in de loop van volgende maand komt met een notitie over de afwikkeling van de aansprakelijkheid van schade na on gevallen. De Kamer stemde met de voorgestel de wijziging in. De wijziging geeft weg- beheerders de mogelijkheid tot het ne men van verkeersmaatregelen, in het belang van het verkeer zelf en/of inge geven door motieven die ontleend zijn aan de belangen van natuur en milieu of aan de belangen van energiebespa ring. Zo kunnen - op grond van de nieu we wettelijke regels - natuurgebieden voor wegverkeer worden afgesloten. Advertentie woorde wijze van werken. Die andere aanpak komt er op neer dat de produk- tie van voedsel een publieke zaak moet worden waar de overheden re gels voor stellen en niet de bedrijven. De consument zal voor dat verbeterd voedselaanbod meer geld moeten be talen. Professor Lucas Reinders, autoriteit op milieugebied, die het eerste exem plaar van 'In Boeren Handen' in ont vangst nam, zag lichtpunten in de hou ding van de consument. Het scharre- lei, dat weliswaar duurder is, heeft bin nen een paar jaar het batterij-ei ver drongen in de supermarkt. Perenkwe kers bestrijden de perebladvlo via een natuurlijke aanpak. Naar zijn mening is er nu in de landbouw een crisis aan de gang die vergelijkbaar is met de cri ses uit de jaren zeventig van de vorige eeuw en de jaren dertig van deze eeuw. Na zo'n diep dal veranderen de inzich ten vaak radicaal, betoogde hij. De schrijver zelf vestigt zijn hoop op een verbond waar de politiek niet doof voor kan blijven: een coalitie van boe ren, consumenten en van de milieube weging. honderden. De PTT ver dient per dag een mil joen gulden aan de 06-lij- nen. Voor de campagne trekt PTT Telecom en kele miljoenen guldens uit. Met tv-spotjes en bij sluiters bij telefoonreke ningen, hoopt ze het aantal probleemgeval len terug te dringen. LEEUWARDEN (ANP) - De evangelis te Jenny Goeree (51) uit Zwolle is don derdag door het gerechtshof in Leeu warden veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar we gens belediging van het joodse volks deel. In het door haar en haar echtgenoot Lucas uitgegeven blad Evan schreef ze in 1985 dat de joden zelf verantwoor delijk zijn voor wat hun in de loop der tijden is overkomen. De vervolging en uitroeiing door het nazi-regime zijn een gevolg van het afwijzen van Jezus Christus als Zoon van God, aldus de Goerees. Procureur-generaal mr W. R. Rosingh had twee weken geleden vier maanden onvoorwaardelijk tegen Jenny Goeree geëist. Haarman Lucas (52), met wie ze in een echtscheidingsprocedure is ver wikkeld, stond nog niet terecht, omdat de dagvaarding niet rechtsgeldig was. Hij krijgt een nieuwe dagvaarding. De Hoge Raad vernietigde eerder het arrest van het gerechtshof in Arnhem dat het paar eind vorig jaar vrijsprak. In oktober 1986 achtte de Zwolse rechtbank het echtpaar wel schuldig aan belediging van de joodse bevol kingsgroep maar hij legde geen straf op. Zowel in Zwolle als in Arnhem was vier maanden onvoorwaardelijk geëist. De president van het gerechtshof wijst er in zijn motivering op dat de beledi ging op zich ernstig genoeg is voor een onvoorwaardelijke celstraf. Boven dien wekt de evangeliste geenszins de indruk dat ze de belediging van de jo den in de toekomst wil voorkomen. Het Hof besloot echter te volstaan met een voorwaardelijke straf, omdat het aannemelijk acht dat de geschriften niet primair erop gericht waren de jo den te beledigen. Bovendien liet het Hof bij de uitspraak meewegen dat Goeree een blanco strafblad heeft. Jenny Goeree zegt in een reactie dat ze niet van plan is de komende twee jaar een blad voor de mond te nemen. Een eventuele gevangenisstraf vreest ze niet: „Het is voor een evangeliste een eer de gevangenis in te gaan." DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (Socia le Zaken) wil de Wet inkomens vrije beroeps beoefenaren, na dit jaar verlengen. Zo wil de be windsman de mogelijkheid houden om in te grijpen in de inkomens van medisch specialis ten. De Koning zal het wetsvoorstel ter verlen ging van de wet binnenkort bij de Kamer indie nen. De minister maakte zijn plan gistermorgen in de Kamer bekend. Volgens hem is verlenging van de Wet inkomens vrije beroepsbeoefenaren no dig omdat het allerminst vaststaat dat dit jaar met de specialisten overeenstemming wordt be reikt over aanpassing van hun inkomens. De specialisten zijn de laatste groep waarvoor de wet geldt. Met alle andere vrije beroepsbeoefena ren zijn afspraken over hun inkomens gemaakt. Behalve zijn uitlatingen over het verlengen van de Wet inkomens vrije beroepsbeoefenaren en de andere tariefopzet, wilde De Koning geen andere maatregelen aankondigen indien het overleg- Van Aardenne mocht mislukken. In financiële zin levert het beraad bij Van Aardenne geen ne gatieve effecten op. Op 1 januari werd de vergoe ding voor praktijkkosten tot 100.000 gulden ge middeld verlaagd, een bezuiniging van 45 mil joen gulden. Voor 1 januari aanstaande staat een verdere verlaging van de praktijkkosten-vergoe- ding te boek tot 80.000 gulden. Alleen als het overleg-Van Aardenne een bruik- <\Ö- J ~NV*Vefe- 0yV^V° 1V2- tv ,yö baar alternatief oplevert, zal die verlaging niet doorgaan, aldus De Koning. Het overleg-Van Aardenne kwam onder druk van de Kamer tot stand. In november verleden jaar vroegen alle grote fracties om een nieuw overleg tussen alle betrokkenen over de inkomens van de specialis ten. Dit nadat de specialisten actie hadden ge voerd in de ziekenhuizen en zij ook anderszins elke inkomensmaatregel voor de rechter bestre den. DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil een woonlastenheffing invoeren. Deze heffing legt een verband tussen het in komen van de huurder en de prijs en kwaliteit van de woning. De heffing laat de huurder de vrije keus om door te stromen naar een duurdere woning. Verplicht verhuizen wijst de PvdA af. Dat is een van de voorstellen die de PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft neergelegd in de nota Uitgangs punten volkshuisvestingsbeleid 2000. De nota is een weergave van het beleid dat de fractie in de jaren '90 voorstaat en tevens een reactie op de nota van staatssecretaris Heerma van volks huisvesting. Volgens de PvdA komt de nota Heer- ma erop neer dat mensen, die gelet op hun inkomen te goedkoop wonen, uit hun huis kunnen worden gezet. „Dat gaat mij te ver", zei kamerlid Schaefer donderdag bij de presentatie van de PvdA-nota. Oogmerk van de woonlastenheffing is volgens de PvdA niet het bedrijven van inkomenspolitiek, maar een beter functioneren van de woningmarkt. El ders in de nota heet het echter dat de woonlastenheffing bedoeld is om een rechtvaardiger verdeling van de woon lasten te realiseren. DEN HAAG (GPD) - Het werkloos heidscijfer is in het afgelopen kwar taal met 8000 gestegen. In de periode december 1988 tot februari 1989 wa ren gemiddeld 428.000 mensen werk loos. Vooral toegenomen is de werk loosheid die langer dan een jaar duurt, onder mannen boven de 35 jaar. Er is bij de cijfers geen rekening gehouden met invloeden van het sei zoen. Dit blijkt uit de meest recente cijfers van het CBS. In een toelichting stelt het CBS dat de toename te gering is om daaruit ook een 'echte' stijging te concluderen. Gezien de ontwikkeling in de tweede helft van 1988 conclu deert het bureau zelfs dat de werkloos heid in feite onveranderd is. Voorts waarschuwt het CBS voor on nauwkeurigheids-marges in de cijfers. Alleen grote verschillen die zich over een langere periode aftekenen mogen worden beschouwd als indicaties voor werkelijke ontwikkelingen, aldus het CBS. Wat het bureau als een groot ver schil beschouwt en wat zij een langere periode acht is onduidelijk. DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Kontakt-Groep Verzetsgepensioneer- den (LKG) wil een parlementair on derzoek naar de wijze waarop het de bat over vrijlating van de „Twee van Breda" is voorbereid. Zij dringt hier op aan in een brief die donderdag naar de Tweede Kamer is gestuurd. De LKG vindt het onderzoek noodza kelijk nu een duidelijke reactie van het parlement op „als schokkend ervaren uitlatingen" die door C.C. van den Heuvel van de zogenoemde Groep van Negentien na het debat in een week blad werden gedaan, is uitgebleven. Het kabinet besloot tot vrijlating van de twee oorlogsmisdadigers na overleg met negentien vooraanstaande Neder landers. Uit de gewraakte uitlatingen, waaron der door de LKG als zeer negatief erva ren opmerkingen over het verzet, blijkt volgens haar dat bij sommige mensen van deze groep heel andere motieven voor vrijlating golden dan officieel werd voorgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5