lan recycling-bedrijf in Sasse Dekkerspolder Raad Valkenisse wil een 'tweedelig' bos kan rand Zoutelande DA Oostburg verwijt en w loslippigheid Hulpbehoevende oudere: recht op eigen plekje Belgische minister bepleit maatregelen beheer Canisvliet Dorpsplein Koudekerke ondergaat metamorfose Jachtwerf protesteert tegen vergunning voor watersportvereniging streek WESTERING VAN HALF MILJOEN Oplossing DPNIEUW OVERLEG NODIG 'EliS EERDER OP DE HOOGTE ESTAFETTEDAG' OVER DEELHUIZEN TELOORGANG TEGENGAAN I- I i -- Happy Band houdt familie-avond in Dagboog Terneuzen Schade bij botsing Europarlementslid voor VVD-afdeling OOSTWATERING CONTRA ARNE VRIJDAG 17 MAART 1989 sbw 1 5 SAS VAN GENT - De houdstermaat- ihappij Sagro is van plan op het vuil- ■ortterrein van de Centrale Vuilver- srkende Industrie (CVI), een van liar bedrijven, in de Dekkerspolder Sas van Gent een compleet recyc- Big-bedrijf te vestigen. Daarmee is [In investering van ongeveer een half Biljoen gulden gemoeid. Be CVI heeft sinds 1987 een vergun ning voor een puinbreker. De mobiele Biinbreker, die over veertien dagen lerkzaam is, mag alleen worden ge- i-uikt voor het lage gedeelte van de lort. In december vorig jaar vroeg ligro gedeputeerde staten de vergun ing te wijzigen. Omdat het lage ge- telte nodig is voor bedrijfsafval, wil He CVI puin gaan breken op het opge- iiogde gedeelte van het terrein. Wan- jjLr dat mag, begint de houdster- iaatschappij met de aanleg van het icycling-bedrijf. Haast een puinbreker, worden ook een Houtbreker, een scheidingsinstallatie ioor bouwafval en een compostinrich- §ng- geplaatst. Sloopbedrijf Vermeu- |n, onderdeel van de Sagro-holding, Serhuist naar het stortterrein, evenals let kantoor van de CVI. Het recyc- Ing-bedrijf is dan een feit. Bouw- en sloopafval worden door de Syee breekinstallaties verwerkt tot as- Sfeltpuin, metselpuin en betonpuin. Af raai met bij voorbeeld zowel hout als ij ler wordt eerst gescheiden door de Scheidingsinstallatie. De compostin- Ichting tovert onder meer bermgras Sn snoeihout om tot compost. Met drie composteringsbedrijven is Sagro in onderhandeling over afname van de compost. Volgens bedrijfsleider W. Tollenaar sluiten de plannen mooi aan op de be stemming van de Axelse vlakte tot in dustriegebied. Ook vindt er bedrijfs- continuering plaats, als de CVI in 1992 niet meer mag storten. Als Sagro ook in het Sloegebied dezelfde vuilver- werkende installaties als in de Dek kerspolder kan realiseren, komt er een eind aan een groot probleem, vindt Tollenaar. „Sagro heeft dan een oplossing gegeven voor het totale pro bleem van bouw- en sloopafval en compostering voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen en Midden-Zeeland". Daarmee geeft Tollenaar een knipoog naar het plan in de Koegorspolder een puinbreker te installeren. Er mogen maar drie puinbrekers in heel Zeeuws-Vlaanderen komen, waarvan één in de Kanaalzone. Aangezien Sa gro die vergunning al heeft, vindt Tol lenaar het onzin nog te praten over een puinbreker in de Koegorspolder. Hij vindt de uitspraak van milieuwethou der J. van Rooyen van Terneuzen daarom zeer vreemd. Deze zei gisteren tijdens de vergadering van de milieu- commissie voor een puinbreker in de Koegorspolder te zijn. „In een brief uit 1986, waarin hij een advies gaf aan de provincie, stemde hij van harte in met een puinbreker in de Dekkerspolder. Nu wil hij opeens ook een puinbreker in zijn eigen gemeente. Ik heb daar zo mijn vermoedens over". Met haar plannen voldoet Sagro, zegt de Tollenaar, zo aan de wensen die de provincie vastlegde in haar Afvalstof- fenplan 1987-1992. Daarin staat dat lo kale bedrijven die bouw- en sloopafval verwerken en afval tot compost ver werken, positief worden benaderd. Sagro wil, aldus Tollenaar, toch nauw contact onderhouden met de gemeen te bij rtealisering van het recycling-be drijf. Maar hij bespeurt dat Sas van Gent welwillend is. Een verzoek het bestemmingsplan te wijzigen voor een geluidwal op het hoge gedeelte van de stortplaats, werd door de raad gehono reerd. Volgens de heer Adema van Rijkswa terstaat 'duurt het nog wel even' voor dat de wijziging van de vergunning- van Sagro een feit is. De procedure is binnen de provincie net gestart. Over de realisering van de recycling-plan- nen van Sagro gaat dus nog geruime tijd heen. KOUDEKERKE - Het in de ruilverka- lelingsplannen geprojecteerde bos lij Zoutelande kan de goedkeuring lan de gemeente Valkenisse niet weg dragen. De gemeenteraad drong don- Herdag aan op een aaneengesloten bos tij het kustdorp. De landinrichtings commissie wil aan beide kanten van outelande bos aanleggen. Ze had hierover overeenstemming bereikt niet b en w van Valkenisse. De raad floot het college echter terug. VVD-fractie, de CDA'er J. A. Domi- Hicus en de SGP hadden er moeite mee Wat door bosaanleg vanaf de provin ciale weg het zicht op het dorp en de duinen bij Zoutelande wordt ontno men. Dominicus wil absoluut geen ex tra bos in de gemeente. Hij karakteri seerde zichzelf als 'een roepende in de yoestijn'. De overige raadsleden toon- Hen zich in beperkte mate voorstander pan boomaanplant. Alleen de PvdA/ PPR-fractie ziet de bebossing jui chend tegemoe. 7e raad ging unaniem akkoord met de Structuurschets recreatie en toerisme, (waarin de hoofdlijnen van het komen de jaren te voeren beleid zijn vastge legd. Burgemeester drs W. J. Plomp zegde toe opnieuw met de landinrich tingscommissie te gaan overleggen over het bos bij Zoutelande. Deze com missie, die de ruilverkaveling van Wal cheren vorm geeft, wil verder bij Dis hoek en Biggekerke bos aanleggen. De raad (met uitzondering van deipvda/ ppr) koos gisteren voor een kleinere variant van het Biggekerkse bos. Me vrouw L. Jakobsen-Huibregtse ipvda/ ppr): „Het geplande bos is al gedeci meerd. Moet de rest nu ook nog weg?" Ze maakte er bezwaar tegen dat de schets bij voorbaat uitgaat van uit breiding van de verblijfsrecre^tie. In de ogen van haar fractie is dat eèn ver keerd uitgangspunt. Ze wierp dé vraag op waar e grens ligt. „Is de grens be reikt wanneer de toerist niet meet naar Valkenisse komt vanwege de grote drukte?" Plomp beantwoordde die vraag ontkennend. „Dat zou beteke nen dat we de kip met de gouden eie ren slachten. Het streven is een mini mum aan kwantiteit en een maximum aan kwaliteit", aldus de burgemeester. OOSTBURG - De Oostburgse CDA- fractie is boos op het college omdat b en w telkens uit de school zouden klappen over 'zaken die nog in de on derhandelingssfeer verkeren'. Frac tievoorzitter L. Cuelenaere-Faes vond het maar niets dat ze elke keer in de krant moest lezen hoe bepaalde ge meentelijke zaken er voor stonden. In een brief wezen de confessionelen ap het bekend worden van plannen voor een kuuroord in Cadzand, het iwembad in Breskens en een nieuwe gegadigde voor Vossekaai. „In het ver eden zijn er afspraken gemaakt met ïn tussen collegeleden over het open baar maken van zaken die nog in on derhandeling zijn", aldus de brief. B en w heten in eerste instantie schriftelijk weten te 'onderkennen dat in een en kel geval informatie aan de pers beter op een later moment had kunnen wor den verstrekt'. Het college voegde er echter direct aan toe: „In de meeste door u genoemde gevallen was de pers al volledig op de hoogte en vroeg enkel om een bevestiging. Overigens is ons niet gebleken dat deze berichten scha delijk zouden zijn voor de onderhande lingen". C. van de Ree-Slabbekoorn (PvdA) vond het sowieso onnodig om vergade- De heer W. Tollenaar voor de bergen puin in de Dekkerspolder die binnenkort verwerkt zullen worden wegenaanleg. tot materiaal voor TERNEUZEN - De Happy Band houdt dinsdag een familie-avond in De Dagboog in Terneuzen. Ouders, broers en zusters komen dan luisteren naar de muzikale vorderingen van deze muziekgroep voor verstandelijk gehandicapten. Ieder lid van de mu ziekgroep speelt zelfstandig een lied op het eigen instrument (een trompet, mondharmonica, trom, dwarsfluit, melodica, lyra, accordeon of orgel). De leden die orgel spelen moeten de proef met akkoorden afleggen. Elke speler krijgt daarna een individueel di ploma waarop het lied en het instru ment vermeld staan. De pupillen spe len De Moldau, Amazing Grace, Edel weiss, De Klok van Arnemuiden, Daar bij die Molen en tal van andere popu laire en klassieke stukken. Burgemeester C. Ockeloen, bescherm heer van de muziekgroep, zal de diplo ma's uitreiken. Dat gebeurt met enig feestelijk vertoon. Overigens zullen de leden van de muziekgroep ook samen een aantal muziekstukken ten gehore brengen. De leiding van de Happy Band is in handen van mevrouw Ba- rentsen. De familie-avond begint om 19.30 uur. De ravage bij Stoppeldijkveer VOGELWAARDE - Een vrouw is donderdagmiddag bij Vogelwaar de gewond geraakt toen de auto waarin zij zat in botsing kwam met twee andere voertuigen. De uit het Belgische Kallo afkomstige vrouw, S., werd per ambulance overge bracht naar ziekenhuis De Honte in Tertneuzen. Haar echtgenoot A. S. reed over rijksweg 61 richting Terneuzen. Ter hoogte van Stoppeldijkveer wilde S. een kleine vrachtwagen met aan hanger inhalen, maar zag tijdens de inhaalmanoeuvre een tegenligger naderen. S. begon te remmen en raakte, doordat het wegdek nat was, in een slip en botste tegen de aan hanger van de vrachtwagen. Vervol gens schoot de auto van S. dwars de linkerweghelft op. Tegenligger E. van C. uit Hulst kon een aanrijding niet voorkomen. S. zelf en zijn doch tertje bleven ongedeerd, evenals be stuurder Van V. De beide voertuigen werden totaal vernield en de aan hangwagen liep lichte schade op. ringen achter gesloten deuren te hou den. „Volledige openheid", vindt zij een beter parool voor een gemeentebe stuur. De rest van de raadsleden bleek echter toch wel met het standpunt van burgemeester J. Kruize in te stemmen dat 'bepaalde onderwerpen zich uit stekend lenen voor een besloten verga dering'. Ook Cuelenaere ging akkoord met de verklaring van de burgemees ter. Wel kreeg zij eerst nog een veeg uit de pan van T. Blok-van Herpen (Dorpsbelangen en Toerisme) omdat het CDA zelf begin dit jaar met ver trouwelijke gegevens naar de pers zou zijn gestapt. „We konden gewoon de volgende dag met naam en toenaam in de krant lezen wat er de vorige dag over plannen met de kuststrook was besloten". HULST - Bij een kop-staartbotsing in de Zoutestraat in Hulst zijn donder dagmorgen omstreeks negen uur twee auto's beschadigd. Bestuurder C. van D. uit Hulst gleed bij het remmen door en botste tegen de achterkant zijn voorganger, G. K. uit het Belgische Sint-Pauwels. Beide voertuigen hepen schade op. Gedeputeerde E. Maris-Koster bekijkt het ontwerp voor een deelhuis. TERNEUZEN - Ook ouderen die per manente zorg en verpleging behoe ven, hebben recht op een eigen plekje om zich terug te trekken. Ieder mens wil voor zichzelf een vertrouwde ruimte, ingericht met eigen dierbare spulletjes. Statenlid J. Boogerd- Quaak legde uit waarom zij zich zo in zet voor zogenoemde deelhuizen. Zij is als projectcoördinator betrokken bij de Humanistische Stichting voor Huisvesting Bejaarden die donder dag een 'estafettemiddag' over het op richten van deelhuizen hield in het Terneuzense Churchill Hotel. Het belang van 'nieuwe' woonvormen voor, gehandicapte, ouderen werd door geen van de overige zeven spre kers bestreden. In deelhuizen kunnen twaalf tot twintig van deze ouderen, die nu nog naar verpleegtehuizen wor den verwezen, wonen. Gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster (volkshuis vesting wees er op dat het idee van het deelhuis past in de huidige ontwikke lingen. Het aandeel van de'ouderen in de samenleving wordt steeds groter en ouderen willen ook zo lang mogelijk zoveel mogelijk zelf doen. Dat sluit nauw aan op de integratie van de ge handicapten in de 'dagelijkse woon- en leefomgeving'. De gedeputeerde wees er overigens op dat het overgrote deel van de ouderen zelfstandig woont. In 1985 woonde in Zeeland ruim 96 pro cent van de mensen tussen de 65 en 75 jaar zelfstandig; bij de 75-plussers was dit nog 76 procent, had Maris nage zocht. Met een paar schrijnende voorbeelden uit de praktijk toonde T. Delfgauw, consulent ouderenwerk Stichting Zee land, aan waarom het roer om moet. In de huidige 'zorgverlening' raken men sen vaak in een vicieuze cirkel. Een al leenstaande oudere man is thuis ge wend om laat uit bed te komen, 's mid dags en 's avonds een paar borreltjes te drinken en tot 's avonds laat plaatjes te draaien. Als hij hulpbehoevend wordt, valt hij een beetje tussen wal en schip. Hij komt net niet in aanmerking voor een verzorgingstehuis en gaat daarom naar een verpleeghuis. Omdat de man daar zijn levensstijl niet kan voortzetten, raakt hij ook geestelijk in de put en gaat zijn gezondheid harder achteruit. Ook echtparen die al tientallen jaren bijelkaar wonen, kunnen binnen kor te tijd in de problemen komen als één van beiden ziek wordt en niet meer door de ander verzorgd kan worden. „Eén van beiden moet worden opge nomen in het verpleegtehuis. De an der raakt in korte tijd zo uit balans en verzorgt zich zo slecht dat tot opname in een verzorgingstehuis (in een ander deel van de stad) wordt besloten", schetste Delfgauw. Maar de ouderen worden zelf ook mondiger. „Om het wat provocerend te zeggen: hun zorg is allereerst hun eigen zorg en het zal hen een zorg zijn hoe anderen denken dat die zorg er uit moet zien", betoog de de consulent ouderenwerk. De boodschap leek bij alle aanwezigen luid en duidelijk over te zijn gekomen. De Terneuzense wethouder J. van Rooijen (onder meer welzijn) conclu deerde dat de problemen 'wellicht op losbaar zijn als de financiering en de regelgeving gelijk getrokken worden'. Voor die financiële oplossing staan nog niet alle neuzen dezelfde kant op. (Van onze correspondent GENT - De Belgische gemeenschaps minister van binnenlandse aangele genheden Luc van den Bossche heeft een brief geschreven aan zijn Neder landse collega's waarin hij pleit voor beheersmaatregelen in het natuurge bied Canisvliet, gelegen tussen Sas van Gent en Zelzate. Enige tijd gele den waarschuwde Jo van den Steen, conservator van Canisvliet, voor de teloorgang van het gebied. Minister Van den Bossche richt zijn brief aan de Nederlandse ministers van landbouw en visserij, Brakx, en Nijpels van ruimtelijke ordening en milieubeheer. Hij kaartte het pro bleem ook aan bij gedeputeerde staten van Zeeland en het gemeentebestuur van Sas van Gent. De Belgische be windsman wijst op de verregaande achteruitgang van het natuurgebied. Hij herinnert eraan, dat de rijke fauna en flora de jongste jaren sterk werden aangetast. Volgens Van den Bossche is Canisvliet, gezien zijn unieke ligging- midden de Kanaalzone, praktisch op de grens met België, ook voor de Belgi sche bevolking van zeer groot belang en wordt het gebied druk bezocht door natuurliefhebbers, vogelliefhebbers en hengelaars. Met zijn brief speelde de minister in op de alarmkreet van de Gentenaar Jo van den Steen, die zich al meer dan 35 jaar inzet voor Canisvliet. Van den Steen heeft al die jaren het vogelbe- stand en de soorten broedvogels nauwkeurig opgetekend. De conserva tor is van mening dat indien niet drin gend maatregelen worden getroffen deze groene long ten dode is opge schreven. Zo heeft het gebied fel te lei den van overbemesting door de land bouw, er wordt ongecontroleerd ge jaagd, er is de luchtverontreiniging en het water wordt op onnatuurlijke wijze op peil gehouden ten behoeve van de landbouw. Canisvliet werd afgelopen jaren door het Nederlands bosbeheer, gewild of ongewild, beheert als een zo ne voor passieve recreatie en niet als een natuurreservaat, aldus de Belgi sche minister. Volgens een medede ling van zijn kabinet is het minister TERhfEUZEN - Europarlementslid mr Jessica Larive spreekt donderdag tijdens een vergadering van de afde ling Terneuzen/Sas van Gent van de VVD. Onderwerp van haar spreek beurt: 'Europa 1992'. De vergadering wordt gehouden in hotel 1' Escaut in Terneuzen en begint om 20.00 uur. Van den Bossche niet te doen om de mensen uit Canisvliet weg te houden. Hij deelt evenwel het standpunt van conservator Van den Steen, die al ja ren vraagt een bufferzone aan te leg gen tussen het natuurgebied en de aangrenzende landbouwzones. KOUDEKERKE - De plannen voor re constructie van het Dorpsplein in Koudekerke worden binnen enkele maanden aan de bevolking voorge legd. Burgemeester drs W. J. Plomp wil het plein leefbaarder maken voor de Koudekerkenaar en aantrekkelij ker voor de toerist. Hiervoor is in zijn ogen één van de grootste metamorfo ses van de Zeeuwse pleinen nodig. Het college van b en w brengt binnen kort een standpunt naar buiten. Na advies door de commissie ruimtelijke ordening wordt hierover een hoorzit ting gehouden. Elke belanghebbende kan zijn visie op de plannen geven. In een door de Vlissingse architect ir D. W. van Ouwerkerk gemaakte schets is onder meer sprake van terrassen rond de muziektent, een bakstenen muurtje rondom de kerk, ambachtelijke ver lichting en het versmallen van de weg waardoor ruimte voor parkeerplaat sen en leilinden ontstaat. De gemeenteraad van Valkenisse ging donderdagavond akkoord met de uit breiding van de Zoutelandse camping De Meerpaal. De exploitanten willen aan de noordkant een halve hectare grond aan hun terrein toevoegen. Het aantal standplaatsen kan daardoor worden opgevoerd van 121 naar 151. De fracties van het CDA en de PvdA/ PPR betreurden het dat nog niet aan alle kwaliteitseisen van de kampeer- wet wordt voldaan. Een buurman van de camping wil proberen de uitbrei ding tegen te houden. Hij heeft te kern nen gegeven een procedure bij de Raad van State aan te spannen wan neer de vergroting van het terrein doorgang vindt. Volgens burgemees ter Plomp proberen de twee partijen met tussenkomst van de gemeente de zaak te schikken. Hoewel enkele voorstanders al hadden becijferd dat deelhuizen in elk.geval goedkoper zijn dan de huidige verzor gingsmethodes vond drs J. Bultman, secretaris van de Ziekenfondsraad, dat alles nog eens precies op een rijtje moest worden gezet. Hij vond dat het plan voor de deelhui zen het 'waard is om realistisch uitge werkt te worden'. Het experiment met deelhuizen kan een goede aanvulling zij op de thuiszorgprojecten die mo menteel, onder meer in Zeeuwsch- Vlaanderen, lopen. „De financierings constructie moet echter nog wel goed nagerekend worden. Ook de toekom stige bijdragen uit het budget van het ministerie van wvc spelen natuurlijk een grote rol". Mocht de financiering- rond komen dan verwacht Bultman dat volgend jaar de eerste deelhuizen van de grond kunnen komen. DEN HAAG - Dat Jachtwerf Oostwa tering BV in Veere niet blij is met 'buurman' watersportvereniging Arne bleek gisteren tijdens een zitting bij de Raad van State in Den Haag. De werf vroeg daar om schorsing van de hin derwetvergunning die aan de water sportvereniging is verleend voor de jachthaven aan de Polredijk. Directeur J. Harten van Oostwatering BV liet via zijn raadsman weten dat zijn buren zorgen voor vervuiling, la waai en parkeerproblemen. In de hin derwetvergunning zijn volgens hem te weinig voorschriften opgenomen om daaraan paal en perk te stellen. De raadsman zei ook dat er sprake is van oneerlijke concurrentie, omdat de wa tersportvereniging ook niet-leden laat 'klussen' op het terrein. Overigens ging hij ook in op de voorge schiedenis: de gemeente Veere wilde de jachthaven destijds privatiseren. Zowel de jachtwerf als de watersport vereniging waren kandidaat. De ge meente koos voor de watersportver eniging. De woordvoerster van de gemeente wenste op die historie niet meer in te gaan. Ze wees op de al jaren bestaande situatie, die nu alleen maar beter zal worden omdat er voorschriften gelden. De watersportvereniging zal ook di verse voorzieningen aanbrengen, waardoor bijvoorbeeld vervuiling- wordt tegengegaan. „Als de jachtwerf zijn zin krijgt - en de vergunning wordt geschorst - heeft de watersportvereniging juist weer vrij spel," aldus de woordvoerster. Overigens hebben burgemeester en wethouders van Veere de bezwaren van jachtwerf Oostwatering niet be handeld, omdat die een dag te laat zouden zijn ingediend. Volgens direc teur Harten komt dat echter door de trage verwerking ten gemeentehuize. Hij zou de betreffende brief op vrijdag persoonlijk in de bus hebben gedaan. Volgens de gemeente werd hij echter pas vijf dagen later ingeboekt, al zat daar het Pinksterweekeinde tussen. De voorzitter van de afdeling geschil len van bestuur van de Raad van Sta te, dr. G. Veringa, maakt dinsdag zijn beslissing over de hinderwetvergun ning bekend. Het gaat dan om een voorlopige beslissing, waar de jacht werf om heeft gevraagd omdat de zoge heten bodemprocedure bij de Raad van State pas over vele maanden aan de orde komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 53