PZC Fin L'AMOUR EN DAVID DE MOST belangwekkende zaken in erotisch jasje AFGELAST VERWACHT vrijdagkrant vrijdag 17 maart 1989 26 vondel mime 't kliekske concert jeugdtoneel matthaus passion reflex fifi Vamour concert De agenda blijspel jazz muziekschool koffieconcert musica cordis gitaarconcert liszt gasparone sanders en ko gasparone vrienden grap onderwerpen Het ensemble Camerata Trajectina schetst vandaag (vrijdag) een muzikaal portret van Joost van den Vondel, getiteld De honing vloeiende poeet in de burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis (20.15 uur). Camerata Trajectina is een ensemble dat zich voornamelijk richt op de Nederlandse muziek uit de 16de en 17de eeuw. De groep bestaat uit vjf zangers (sopraan, mezzo-sporaan. tenor, bas en alt) en twee muzikanten die de viola da gamba, de theorbe en de cither bespelen. Het ensemble brengt muziek van Sweelinck. Padbrué naast teksten en hoerenliedjes van Van den Vondel. Eberhard Kube brengt vandaag (vrijdag) in het kader van het Zuid nederlandse Mimefestival zijn solo-mimeprogramma Adam Heute in het Vlissingse Vestzaktheater (20.30 uur). Kube is de onbetwiste grootmeester van de Oost-Duitse pantomime. Hij werd voor zijn programma Adam heute onderscheiden met de DDR-Staatsprijs. Een opvallende onderscheiding omdat Kube in zijn programma veel kritiek levert op'het systeem van de socialisti sche serviceterreur'. zoals hij het zelf omschrijft. Eberhard Kube brengt traditionele pantomime op een zeer eigen manier. De uit Vlaanderen afkomstige muziekgroep 't Kliekske brengt van daag (vrijdag) het theaterprogramma In volle bloei in Ons Dorps huis in kruiningen (20.00 uur). De groep bestaat uit Rosita Tahon, Oswald Tahon, Wilfried Moonen en Herman Dewit. De vier leden van 't Kliekske maken gebruik van zo'n dertig verschillende instrumenten, variërend van een simpel fluitje tot hommel, draailier en doedelzak. In Den Dullaert in Hulst staat vandaag (vrijdag) een concert van docenten van de Zeeuwse muziekschool op het programma (20.00 uur). Medewerking verlenen Claire Clark (piano), Loes van Herwijnen (blokfluit), Anne-Marie Jansen (klarinet), Myra van Groenendael (viool), Sylvia van Prooyen (sopraan), Jos Verpoorten (clavecimbel), Paul Scheliebach (accordeon) en Rien Balkenende (piano). Op het programma staan werken van Brahms, Dvorak, Corelli, Johnston en Spohr. ZATERDAG Toneelgezelschap Ivonne Lex brengt morgen, zaterdag, de jeugd voorstelling De rattenvanger van Hameln in Den Dullaert in Hulst (14.00 uur). Het rustige stadje Hameln wordt op een dag opgeschrikt door de diefstal van de taart voor de burgemester en van kaarsen uit de kerk. De rust is compleet weg als de deftige juffrouw Kant vreselijke mon sters in de stad ziet. Beesten met gloeiende ogen, een dikke staart en grote tanden. De voorsteling leent zich uitstekend tot verschillende meespeelscènes zowel op het toneel als in de zaal. In de St. Baafskerk in Aardenburg wordt morgen, zaterdag, de Mat thaus Passion van Bach opgevoerd (14.00 uur). De uitvoerenden zijn onder andere Barbara Schlick (sopraan), Ulia Groenewold (alt), Ian Honeyman (tenor), Michael Schopper (bas), Guy de Mey (tenor- evangelist) en Peter Kooy (bas- de Christuspar tij). Medewerking verlenen het Koor en Barokorkest van De Neder landse Bachvereniging, het Amsterdam Baroque Orchestra en het jongerenkoor van de Sacramentskerk in Breda. Dirigent is Ton Koopmans. Dansgroep Reflex danst zaterdag 18 maart duetten uit het vierluik Partnership in de Middelburgse Stadsschowburg (20.30 uur). Partnership bestaat uit de choreografieën Avalon van Bob Foltz, A Noeud coulant van Hans Tuerlings, Afscheid van Karei vandeweg en Pas de Stops van Ellen Cornfield. Hierin komen verschillende dans stijlen aan bod. In het open jongerencentrum De Klomp in Ovezande brengen Fifi 1'Amour en David de Most een muzikaal cabaretprogramma (21.30 uur). Het van oorsprong Australische duo brengt theatraal, komisch, tra gisch en muzikaal cabaret in een zwoele en ruige sfeer van de nacht clubs, Fifi neemt de zang voor haar rekening, David zorgt voor de begeleiding op piano. In de Nederlandse hervormde kerk in Kloosterzande concerteren morgenavond, zaterdag Carien Verhenneman (clavecimbel) en Pa trick Beuckels (traverso). Het concert begint om 20.00 uur. Het duo uit Brugge brengt werken van Joh. S. Bach, diens zonen C. Ph.E. Bach en Joh. Chr. Bach en van Vivaldi. Beide uitvoerenden zijn docent aan het conservatorium in Gent. Het concert staat onder auspiciën van de culturele commissie Hontenisse. (Advertentie) vr, Vestzaktheater Vlissingsn 20.30 uur 17 EBERHARD KUBE in "Adam Heute" /solo-mime uit de DDR f 15'00; CJP/Pas 65 f 11,50 za. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 18 DANSGROEP REFLEX brengt choreografieën van o.a. Hans Tuerlings en Ellen Cornfield f 16,00; CJP f 9,50 zo. Kloveniersdoelen Middelburg 11.30 uur 19 KOFFIEKONSERT: GODFRIED HOOGEVEEN (cello) FRÉDÉRIC MEINDERS (piano) spelen werrken van o.a. Brahms, Debussy, Sjostakovitsj, Saint-Saëns f 8,00; CJP/Pas 65 f 6,00; jeugd t/m 12 jaar f 3,50 Geen voorverkoop - kaarten uitsluitend verkrijgbaar a/d zaal wo. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 22 DE HOOFDSTAD OPERETTE brengt "Gasparone" Zeer beperkt aantal kaarten f 31,00; CJP/Pas 65 f 26,00 uitsluitend verkrijgbaar a/d zaal vanaf 19.15 uur do. Stadsschouwburg "Middelburg 20.00 uur 23 DE HOOFDSTAD OPERETTE brengt "Gasparone" Zeer beperkt aantal kaarten f 31,00; CJP/Pas 65 f 26,00 in voorverkoop vr. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 24 ENSEMBLE ROB VAN REIJN in "Het Reijngoud Mysterie groots opgezet familiespektakel vol theatrale effekten, muziek en dans vooraf en in de pauze; videomime door Paula Vanes/f 19,00; CJP/Pas 65 f 14,00 za. de Rrins van Oranje Goes 20 00 uur 25 ENSEMBLE ROB VAN REIJN in "Het Reijngoud Mysterie" groots opgezet familiespektakel vol theatrale effekten, muziek en dans f 19,00; CJP/Pas 65 f 14,00 do. Vestzaktheater Vlissingen 13.3(3 uur 30 HAKIM de bekende mime-clown uit "Sesamstraat" brengt een programma voor kinderen van alle leeftijden duur ca. 60 minuten - geen pauze f 3,50 de Prins van Oranje Goes 16.00 uur HAKIM de bekende mime-clown uit "Sesamstraat" brengt een programma voor kinderen van alle leeftijden duur ca. 60 minuten - geen pauze f 8,50 VOORVERKOOP BIJ DE VWS TER PLAATSE VANAF 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Telefonisch reserveren Middelburg: 15256, Goes: 15154, Vlissingen: 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 Theaterlijn (01180) 11511 dag en nacht aktuele informatie Eigenlijk wilde Fifi L'A- mour in haar geboorte land Australië in de politiek gaan, maar uiteindelijk kwam zij in het echte theater terecht. „Dankzij het feit dat ik David ontmoette, heb ik mijn politieke visie op mu ziek kunnen zetten", meent de vrouwelijke helft van het duo Fifi L'Amour en David de Most, dat gewaagd en ondeu gend theater brengt, waarbij internationale klassiekers uit de geschiedenis van het cabaret op geheel eigen wijze worden geïnterpreteerd. Zo passeren liederen van Brecht, Piaf en Mariene Die trich de revue, evenals overi gens eigentijds materiaal uit de popmuziek. Fifi en David werken al negen jaar samen. Sinds twee jaar wonen ze in Amsterdam. Min of meer bij toeval rolde Fifi in het vak. Zij doorliep geen toneelschool, maar volg de wel dans- en zanglessen. Haar natuurlijke acteertalent wendde zij aan in kleine to neelstukjes en cabaret-achti- ge sketches tijdens demon stratieve bijeenkomsten en dergelijke. Niet haar politieke ambities, maar haar theatrale capaciteiten werden hierdoor gestimuleerd. „Doordat de mensen bleven vragen van, goh, kan je nog eens wat doen, want het is zo leuk, raakte het balletje aan het rollen. Dat was in het begin van de jaren zeventig". Fifi, evenals David inmiddels half de dertig, kwam bij een gezelschap te recht dat een breed terrein be streek, van pantomime tot het klassieke drama van onder anderen Shakespeare. Vijfjaar deed zij daar ervaring op en en maakte vervolgens deel uit van een theatergroep die was opgericht door drie leerlingen van danser en cho reograaf Lindsay Kemp, die ook het bewegingspatroon vorm gaf van mensen als Da vid Bowie en Kate Bush. „Op een gegeven moment had ik er echter geen zin meer in om an dermans of -vrouws woorden te herhalen. Ik wilde er eigen dingen aan toevoegen. Zo is mijn interesse voor cabaret ontstaan", vertelt Fifi, die uit een gezin komt waarin je hard moest praten om gehoord te worden, want iedereen had al tijd een hoop te melden. In het Australische cabaret wereldje liep zij David tegen het lijf, met wie zij een keer voor de grap optrad. Dat zou het begin betekenen van een intensieve samenwerking. Zodanig zelfs, dat de één nau welijks buiten de ander kan functioneren op het podium. Fifi treedt weliswaar het meest voor het voetlicht, maar muzikant David vormt een niet uit te wissen be standdeel van de show. Zijn ouders zongen in de opera en hadden graag gezien dat hun zoon concertpianist werd. Op het conservatorium be kwaamde hij zich in dat vak. „Nu zit hij in een duo dat niet bepaald aansluit bij de klas sieke traditie", gniffelt Fifi. Voordien deed David al een showprogramma met een zan ger, een travestiet, met wie hij onder meer een tournee door Nederland maakte. „David zorgt voor de muziek", stelt Fifi vast, „Zijn smaak gaat uit naar Brecht en Piaf, maar er zitten ook moderne dingen in, zoals een bewerking van een lied van The Doors. Ik noem mijzelf geen muzikante, maar zangeres en actrice. Het leuk ste vind ik een lied met een verhaal, waar ik iets mee kan doen, wat ik kan uitbouwen. Inderdaad, elke song is een op zichzelf staand toneelstukje". In het voorprogramma van de Engelse a capella-groep The Flying Pickets doorkruiste het duo heel Australië. Daar uit vloeide een uitnodiging voort om naar Londen te ko men. Het tweetal trad op in grote clubs en kreeg goede kri tieken, maar het sociale leven in 'die lelijke stad waar ze niet eens goede koffie hebben' be viel Fifi maar matig. David kende Amsterdam en twijfel de er niet aan dat zij zich daar beter op haar gemak zou voe len. Zij woont nu op het WG- terrein tussen tal van arties ten en kunstenaars en heeft het uitstekend naar haar zin. Fifi en David hebben niet te klagen over de belangstelling voor hun optredens - voorna melijk in het circuit van jonge rencentra - in Nederland. Op de televisie waren zij te zien in Vara's Nachtshow en bij TV3. Binnenkort hopen zij hun vleugels ook naar Duitsland en Frankrijk uit te slaan. Naar Australië zou Fifi hooguit jaarlijks een maand terug wil len om er te werken. „Het is een prachtig land, maar er wo nen slechts 16 miljoen mensen en dat is op zo'n gigantisch ge bied erg weinig. Daardoor zijn de mogelijkheden om te spe len ook beperkt". „Wij maken geen cabaret zo als men dat in Nederland kent, maar ik kaart wel dege lijk belangrijke onderwerpen aan, bijvoorbeeld hoe er te gen vrouwen wordt aangeke ken. Als ik gewoon een ver haal zou vertellen dat het zo slecht gesteld is met de posi tie van de vrouw, zou er nie mand naar luisteren. Daarom vertaal ik belangwekkende onderwerpen op een luchtige manier, niet alleen om ze over te brengen op jongeren, maar voor iedereen. We hebben opgetreden in het Vondelpark en daar stond van alles door elkaar, van kinde ren tot bejaarden en punkers. Overigens vormen jongeren centra wel een uitdaging, om dat veel van de bezoekers niet gewoon naar het theater gaat. In die zin is het leuk hen er op deze manier mee te confronte ren. Vaak is het een eerste kennismaking". Over het erotisch karakter dat aan de show wordt meege geven, zegt Fifi: „Vrouwen stellen zich meestal op een passieve manier op als het er otiek betreft, wel uitdagend, maar passief, zoals Marilyn Monroe, een beetje poezelig. Ik ben meer van het tijgerach tige type, ik ga er gewoon op af om te krijgen wat ik wil. Maar men moet dat wel zien als een parodie, met een vette kni poog. Deze vorm van show geeft mij de meeste vrijheid en daarom wil ik dit voorlopig blijven doen". Theater is voor Fifi niet alleen zaligmakend en er komt iets van haar vroegere politieke ambitie naar boven als zij 'ge zondheid' het belangrijkste in het leven noemt. „Niet alleen mijn eigen gezondheid, maar die van deze hele planeet. En gezien mijn naam moet ik na tuurlijk ook de liefde noemen, maar dan in het algemeen. Een leven zonder publiek kan ik mij best voorstellen, al zal ik er wel de voorkeur aan ge ven mensen om mij heen te hebben. Ik zou graag lerares zijn, jongeren interesseren mij. Of 'moeder' in een tehuis voor moeilijk opvoedbare kin deren. Ik heb er altijd van ge houden om in groepen men sen te verkeren. Maar ik heb ze niet nodig voor het applaus, zoals ik ook de schmink en het kostuum kan missen". FRANS P. J. DOELEMAN (Fifi L'Amour en David de Most treden zaterdagavond op in 'De Klomp' in Ovezande) David de Most en Fifi L'Amour. Toneelgroep Terneuzen speelt zaterdag 18 maart een blijspel' John Patrick in het Zuidlandtheater in Terneuzen. De Terneuzense toneelgroep zal voor de jaarlijkse uitvoering ij stuk Dwaasheid heeft haar eigen recht op de planken brengen. d regie is in handen van Leo Oomens. De Stichting Nieuwe Muziek heeft morgen, zaterdag, in de Midde burgse Kloveniersdoelen een dubbel-jazzconcert op het progra ma staan (21.00 uur). Medewerking verlenen het duo De Helling en Teeming Wombo Royal Kings. De Helling wordt gevormd door Hans Hasebos vibra toon, slagwerk) en Bart van Helsdingem drumms, steelpan) Teem® Womb of Royal Kings bestaat uit Herman te Loo (sopraan- en j sax, zang), Egon Kracht (bas) en Gert Jan Prins (drumms). Het strijkersensemble van de Zeeuwse muziekschool geeft zatei dag een concert in de Lutherse Kerk in Middelburg (20.00 uur). Het strijksensemble bestaat uit leerlingen en oud-leerlingen vand Zeeuwse muziekschool. Solistische mdewerking verlenen de doceii ten Carine Messer (hobo) en Han Beekman (viool) in het dubbelcon eert voor hoho, viool en strijkers in d klein van Bach. Het programni vermeldt verder 5 Bagatellen van Henk Stam (de eerste directed van de muziekschool, hij schreef dit voor het toenmalige strijkerseii semble), Sonate nr 1 in g van Rossini, 3 Zweedse volksmelodiëeru J. Svendsen en Divertimo 3 van L. Weiner. Dirigent is Rien Hille- brand. ZONDAG Godfried Hoogeveen (cello) en Frédéric Meinders (piano) geven zondag een koffieconcert in de Kloveniersdoelen in Middelburg (11.30 uur). Hoogeveen treedt regelmatig op als solist met orkest in recitals ei kamermuziekensembles in Europa, het Verre Ooste en Amerika. Hij is eerste solo-cellist van het Residentie Orkest in Den Haag. Ook Menders concerteert regelmatig in binnen- en buitenland. Hij heeft verschillende transcripties vanliederen en vioolstukken op zijn naam staan. Het duo speelt werken van Schubert, Debussy, Brahms en Cassado. Het Goese vokaal ensemble Musica Cordis geeft zondag een optre den in de Kapel van St. Maarten in Hoogelande (14.30 uur). Medewerking verlenen Patrick Lockefeer (dwarsfluit) en Ad van c Wege (spinet en orgel). Musica Cordis staat onder leiding van diri gente Tettie Wiechers. Het programma vermeldt zowel vocale als instrumentale werken van onder andere J. Desrez, J. Dowland, B Schmidt, P. Attaingnat, P. Bonnet en W. Byrd. Het gitaarduo Lydia Kennedy en Hein Sanderink geeft zondag een koffieconcert in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom (12.00 uur). Het tweetal besloot na verschilende solistische opredens zich te spe cialiseren in het repertoire voor twee gitaren. Kennedy en Sanderink spelen werken vanaf de Renaissance tot heden. Het programma van dit concert staan onder andere werken van J. S. Bach, M. Castelnue vo-Tedesco en F. Moreno Torraba. DINSDAG Violiste Vera Beths, cellist Anner Bijlsma en pianist Reinbert de Leeuw geven dinsdag een concert in het Terneuzense Zuidland theater (20.00 uur). Het drietal brengt een programma waarin de componist Liszt cen traal staat. Uitgevoerd woden Orphee, La Lugubre, Gondola 1 en2 en La Notta van Listz. Daarnast wordt het stuk Verklarte Nachf ran Schomnberg gespeeld, zodat het drietal en eeld geeft van de muzika le overgang van de 19de naar de 20ste eeuw. WOENSDAG De Hoofdstadoperette brengt woensdag Gasparone van Karl Mil locker in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De operette speelt zich af op Sicilië aan het begin van de 19-de eeuw Ales draait rond de geheimzinnige roverhoofdman Gasparone Be staat deze echt en weet de graaf Erminio meer van deze onbekende Ben je helemaal bekofferd is de titel van de jeugdvoorstelling die het duo Sanders en Ko woensdag op de planken van het Terneuzen se Zuidlandtheater zet (15.00 uur). Het duo Sanders en Ko geniet onder andere bekendheid door Se samstraat. Ben je helemaal bekofferd is een komisch en soms ontroe rend, maar steeds heel beweeglijk spel tussen een jongen en een meisje. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. DONDERDAG De Hoofdstadoperette brengt donderdag Gasparone in de Middel burgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Georgette Hagedoorn is donderdag te zien in Oude Nieuwe vrien den geschreven door Jos Brink, in De Stoelemat in Bergen op Zoom (20.15 uur). Oude Nieuwe Vrienden is een muzikale komedie die zich afspeelt in het bejaardentehuis De Stadelaer. Daar wonen nog slechts zeven bejaarden en het tehuis zal derhlave door bezuinigingsmaatregelen getroffen worden. De bewoners pikken dat niet en gaan onder aan voering van Colette, een ex-actrice en soubrette, actie voeren. Daar naast spelen verschillenden huiselijke problemen een rol. De opvoering van het stuk Decadence door De Tijd gaat donderdag in het Terneuzense Zuidlandtheater niet door. In de Middelburgse Stadsschouwburg is vrijdag 24 maart een se rie van korte videotapes te zien van Paula Vanes (14.00 uur). Het Ensemble Rob van Reyn brengt vrijdag 24 maart de mime-co- medy Het Reyngoud Mysterie met onder andere Rob van Reyn, Mark Kingsford en Henk Votèl (20.00 uur). Het belgische muzikale trio De Nieuwe Snaar brengt vrijdag 24 maart haar nieuwe produktie Hackadja in het Terneuzense Zuid landtheater (20.00 uur). De Jazz Activiteiten Stichting Zeeland heeft zaterdag 25 maart een jazzconcert op het programma staan. De Belgische band The Rudy Balliu Socety Serenaders treden op vanaf 21.00 uur. De mime-comedy Het Reyngoud Mysterie is zaterdag 25 maart te zien in De Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). De mime-clown Hakim uit Sesamstraat brengt donderdag 30 maart een jeugdvoorstelling in De Prins van Oranje in Goes (16.00 uur). Marijke Boon is donderdag 30 maart in Meulvliet in Tholen te zien met haar nieuwe programma Een jurk niet rozen (20.15 uur). Linda van Dijck en Kees Brusse zijn donderdag 30 maart te zien in de tragi-komdie Scheiding in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Velvet Schwarzes Theater uit Praag brengt donderdag 30 maart de voorstelling De Kleine Prins in De Stoelemat in Bergen op Zoom (19.30 uur). Georgette Hagedoorn en Marcel Maas in Nieuwe Oude Vrienden (De Stoelemat, Bergen op Zoom) De rattenvanger van Hameln Den Dullaert, Hulst)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 26