erlies koopkracht oor milieuplannen Compromis in de maak voor commerciële TV Allerlaatste Fokker boekt enorme order voor F 100 mode COMPENSATIE MINIMA KOST 2 MILJARD Regering van Griekenland treedt af Nederlanders ontcijferen oeroud kleitablet 7 V Zotte vertoning rond kernenergie Capriolen met omroep-tientje Vanochtend buiig 132e jaargang no. 59 frijdag 17 maart 1989 Grote voorjaarsshow tuin- en parkmachines en tuinkassen Persfusies Fregatten Zeeaas Bijdragen Bedrijfssluiting BRIEF BRINKMAN IN MINISTERRAAD Kijk- en luistergeld herenmode Klap voor Boeing MADAME COUTURE Lijnbach In de ochtend vallen er nog buien, som mige zelfs met hagel. Vanmiddag klaart het op en is er zon. De noordelij ke wind is matig, aan de kust vrij krachtig. Temperatuur 7 graden. /machinefabriek/ motorenrevisieBEZOEK onze show op vrijdag 17 maart van 10.00 tot 21.00 uur tuinmachines en zaterdag 18 maart van 9.00 tot 16.00 uur in Krabbendijke. j.w. frisostra at 31. krabbendijke tel. 01134-1255-2175 .^STERDAM (ANP) - Indien er nu verkiezingen zouden lorden gehouden dan zou de onlangs opgerichte Vrou- icnpartij zeventien zetels krijgen. Dat blijkt uit een repre- ntatieve steekproef die het onderzoeksbureau Inter ew heeft gehouden onder 400 Nederlanders. Uitgesplitst liar politieke voorkeur blijkt dat de potentiële stemmers 3 de Vrouwenpartij uit alle politieke groeperingen afkom stig zijn. Van de mannelijke ondervraagden zou zes pro cent en van de vrouwelijke ondervraagden twaalf procent op de Vrouwenpartij hebben gestemd. Op de vraag of men bekend ivas met het feit dat de Vrou wenpartij is opgericht antwoordde 67 procent van de on dervraagden bevestigend. )EN HAAG (GPD) - Om het koopkrachtverlies voor de minima, dat zal ontstaan door uitvoe- fing van het milieuplan van minister Nijpels, op te vangen is twee miljard gulden nodig. Dat blijkt tti-t berekeningen die het ministerie van VROM heeft gemaakt op basis van gegevens van bet Centraal Planbureau. Al lijkt het nog oneindig ver, de zomer nadert al weer. De de taillist heeft al volop zomermo- de in huis. Vandaag bij de PZC een bijlage met een overzicht van de nieuwe lijnen, stoffen en kleuren. Een vrouwelijke belij ning verdringt de strenge za kelijkheid. Het beeld wordt be paald door ragdunne vloeien de stoffen, comfortabele mo dellen en Oosterse invloeden. VANAF PAGINA 29 De Tweede Kamer wil snel een regeling voor persfusies. PAGINA 3 De KMS maakt na een smeer geldaffaire toch nog een kleine ka?is op een Griekse fregat- tenorder. PAGINA 9 De zeeaasspitterij in de Ooster- schelde levert miljoenen aan zwart geld op. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 18 en 19 Vrijdagbijlage: 21, 22, 23, 26 en 27 Advertentie Peugeot 205 GTi motor bouwjaar km.stand kleur extra's cat.prijs nu 115 pk jan. 1987 40.000 donkergrijsmetallic getint glas, LM-velgen, centrale vergrendeling 35.500,- 26.500,- Peugeot 405 1900 GR bouwjaar jan. 1988 km.stand kleur extra's cat. prijs nu 12.700 wit getint glas. centrale vergrendeling, elektrische ramen, achterspoiler 36.900,- 29.750,- official Peugeot Dealer De minima zullen relatief het meeste merken van allerlei milieumaatrege len. Heffingen op vervuilende produk- ten komen bij de minima het hardst aan. Zij gaan er door de plannen van Nijpels in de komende vier jaar 1 a 1,5 procent op achteruit. Om dat te voor komen, is twee miljard gulden nodig. Nijpels heeft in het kabinet nog aller minst overeenstemming bereikt over de vraag waar het geld voor zijn plan nen vandaan moet komen. De minis ters De Korte van Economische Zaken en Ruding Financiën vinden dat Nij pels die kosten zelf moet dragen. Nij pels voelt daar niets voor. „Alleen om dat vijf jaar geleden toevallig is beslo ten volkshuisvesting en milieu samen te voegen in één departement, zouden de huurders voor de milieumaatrege len moeten opdraaien. Dat is onzin", zo redeneert men bij VROM. Gemiddeld gaat de koopkracht door de milieuplannen overigens maxi maal 0,4 procent omlaag. Nijpels vindt dat acceptabel. Iedereen moet bijdragen aan het schoonmaken van ons milieu. Het CPB heeft voorts berekend dat de milieuplannen (die in april bekend worden gemaakt) een vrij gunstig ef fect op de economie kunnen hebben. Weliswaar zal de export aanvankelijk dalen, als in het buitenland geen soort gelijke maatregelen worden genomen. Daar staat echter tegenover dat de werkloosheid met ruim 50.000 perso nen extra zal dalen, het financierings tekort 0,4 procent extra lager uitkomt en het produktievolume van de bedrij ven met 0,6 procent zal toenemen. Overigens zal de werkgelegenheid in bepaalde sectoren afnemen, maar dat wordt meer dan gecompenseerd door een toename in andere sectoren, voor al in die van de milieutechnologie. De particuliere consumptie zal als gevolg van Nijpels' maatregelen zelfs nog iets toenemen. Voorzitter F. Hanko van de Industrie bond CNV vindt dat werknemers niet het slachtoffer mogen worden van be drijfssluitingen als gevolg van mi lieu-eisen. Ondanks alle technologi sche verbeteringen zullen sommige bedrijven nooit in staat zijn zonder milieuvervuiling te produceren. Slui ting is dan onvermijdelijk. Hanko zei dit tijdens een ledenvergadering voor werknemers in de chemische indus trie in Rozenburg. Hij vindt dat er een pakket maatrege len moet komen om de sociale gevol gen van zo'n sluiting omwille van het milieu op te vangen: „Als de maat schappij als geheel sluiting van zo'n bedrijf noodzakelijk vindt, moeten we ook de verantwoordelijkheid voor de werknemers accepteren". ATHENE (AFP) - Alle leden van het Griekse kabinet hebben donderdag ingestemd met het verzoek van pre mier Andreas Papandreou om af te treden. Papandreou wil voor de zesde keer sinds de socialisten in 1981 ver kiezingen wonnen een ministerswis seling doorvoeren, zo is uit welinge lichte Griekse bronnen vernomen. De vorming van een nieuwe regering zou binnen korte tijd haar beslag krij gen. Papandreou zou volgens waarne mers op deze manier proberen het ima go van zijn regering wat te verbeteren. Staatssecretaris Van Houwelingen (midden) presenteert met een aantal militairen de DOV-jaarkaart. DEN HAAG (ANP) - Defensie overweegt om niet alleen dienstplichtigen, maar ook het overige defensieperso neel een openbaar-vervoer kaart te verstrekken. Staatssecretaris Van Houwelingen verklaarde donder dag in Amersfoort, bij de presentatie van de eerste De fensie kaart Openbaar Vervoer (DOV) voor dienstplich tigen, dat de invoering van een OV-jaarkaart voor de bijna 80.000 burger- en militaire ambtenaren wordt ovenoogen. De DOV, die circa 40.000 dienstplichtigen in staat zal stellen gratis met trein, bus of tram te reizen, zowel voor woon-werkverkeer als voor privé-doeleinden, wordt ge leidelijk ingevoerd. De eersten die de kaart ontvangen zijn de 6500 dienstplichtigen die in maart opkomen. De staatssecretaris liet in het midden of de kaart voor ambtenaren in tegenstelling tot die van dienstplichti gen ook recht geeft op geheel gratis woon-ioerk- en pri- vé-vervoer. Hij verklaarde klachten te hebben ontvan gen over het huidigeingewikkelde en tijdrovende" sys teem van declaratie van reiskosten. Met de invoering van een OV-jaarkaart kan dit systeem sterk worden vereenvoudigd. DEN HAAG (ANP) - Samenwerking op basis van vrijwilligheid tussen omroepen en uitgevers is het compro mis dat vandaag, vrijdag, in de minis terraad zal worden besproken, naast een verduidelijking van de voorwaar den waaronder commerciële televisie in Nederland mogelijk zou zijn, zo is donderdag door welingelichte bron nen rond het Binnenhof bekend ge maakt. De voorstellen voor een modernisering AMSTERDAM (ANP) - Vlerken tegen de klok: als laatste worstelde deze studente met de vragen van het tenta men macro economie III van de universiteit van Amsterdam, dat donderdag in de Jaap Edenhal werd afgenomen. van het omroepbestel staan verwoord in een brief van acht kantjes, die minis ter Brinkman van WVC aan de minis terraad heeft verstuurd. In de brief wordt gewag gemaakt van drie varianten: voortzetting van het publieke bestel met uitbreiding en fle xibilisering van de STER, invoering van een duaal bestel waarin de voor waarden voor de omroep/uitgevers combinatie ATV/EPTV zijn neerge legd en een geheel nieuwe variant, die individuele samenwerking' van omroe pen met uitgevers mogelijk maakt. In de laatste variant wordt de moge lijkheid geschapen voor individuele omroepen samen te werken met uitge- LEIDEN (ANP) - Twee Nederlandse deskundigen hebben een oeroud klei tablet uit de voormalige Phoenici- sche havenstad Oegarit ontcijferd. Dit is donderdag meegedeeld door prof. dr. T. de Jong, astronoom aan de Universiteit van Amsterdam, die het werk samen met dr. W. van Soldt, as- syrioloog aan de Rijksuniversiteit in Leiden verrichtte. De exacte ontcijfering van dit kleita blet verschaft belangrijke informatie over de vertraging van het draaien van de aarde in de afgelopen drieduizend jaar. Bovendien is de vondst van be lang voor het onderzoek naar andere processen die het draaien van de aarde beïnvloeden, zoals de getijdenwerking van de zon of de langzame verandering van de ijsmassa's aan de poolkappen. Het kleitablet blijkt een nauwkeurig verslag van een zonsverduistering, die op 5 maart 1223 voor Christus heeft plaatsgevonden om 13.20 uur. vers. Omroepen mogen in dit voorstel, in tegenstelling tot de huidige situatie, winst maken voor derden. Zendge machtigden die de huidige situatie verkiezen, hoeven daaraan niet mee te doen. Het maken van winst binnen deze constructie zou vooral gezocht moeten worden in de uitbating van programma's en de combinatie van bladen en programma's, zoals nu ook al gebeurt in bij voorbeeld populair wetenschappelijke programma's. De STER zou in deze variant zijn oor spronkelijke status behouden, zij het dat de mogelijkheden worden uitge breid. Programma-onderbrekende re clame wordt echter niet toegestaan. Het zogenoemde programma-voor schrift, waarin staat dat de omroep verenigingen een gevarieerd pro gramma met informatie, amusement, kunst en cultuur moeten brengen, blijft gehandhaafd. De omroepen blij ven binnen deze constructie voorts verzekerd van de inkomsten uit de kijk- en luistergelden. AVRO, TROS, Veronica en de uitge vers Elsevier, Perscombinatie, De Te legraaf en VNU ATV-EPTV) zeggen in geen enkele nieuwe variant geïnteres seerd te zijn. Volgens een woordvoer der is het wachten nog steeds op een concreet antwoord van het kabinet of er een duaal bestel (commerciële naast publieksomroep) kan komen en onder welke voorwaarden. (Advertentie) vooraanstaand op het gebied van herenmode Hoek L. Delft/ Segeersstraat, Middelburg westhavendijk 148 goes 01100 20620 AMSTERDAM (GPD) De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij American Airlines zal woensdag in New York een contract tekenen voor 150 vliegtuigen van het type Fokker 100. Fokker hoopt dit jaar in Amerika orders voor zo'n vier- tot vijfhonderd vliegtuigen te sluiten. United Airlines, Delta Airlines, USAir en Bra- niff staan op het punt grote aantallen Fokker 100's te bestellen. Met de order van American Airlines is een be drag gemoeid van tenminste 6.5 miljard gulden. Dat is voor zover bekend de grootste industriële order uit de Nederlandse geschiedenis. Fokker zal de vliegtuigen eind 1990 beginnen af te leve ren met een tempo van zo'n drie per maand. American Airlines is niet de eerste Amerikaanse maatschappij die Fokker 100's bestelt. Al eerder plaatsten USAir (20 20) en Braniff (12 6) orders voor het vliegtuig. Beide maatschappijen zullen in de nabije toekomst zeker nog meer Fok kers afnemen. USAir overweegt haar twintig op ties in vaste orders om te zetten en twintig opties erbij te nemen. De order van American Airlines is echter veruit de grootste voor de Fokker 100 tot nu toe. Het vaste orderboek voor de Fokker 100 wordt in een klap meer dan verdubbeld. De Fokker 100 telt in totaal 287 vaste orders en 103 opties. De beslis sing van American zal mogelijk het besluit van andere Amerikaanse maatschappijen bespoedi gen. Want ook in de vliegtuigwereld geldt: wie het eerst komt. die het eerst maalt. De order van een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij voor een Europees vliegtuig is een enorme tegenslag voor Boeing en McDonnell Douglas. Boeing brengt speciaal een verkorte versie van de 737 op de rnarkt om de Fokker 100 buiten de deur te houden. Dat is niet gelukt. Fokker houdt er rekening mee nog voor deze zo mer opnieuw een reuzeorder binnen te halen bij United Airlines. Het zou hier om zo'n tweehon- Geleidelijk aan c begint door te dringen hoe zot de vertoning is, die in Den Haag wordt opgevoerd rond om kernenergie. Het kabinet heeft besloten om in deze regeerperio de niet meer te besluiten over eventue le uitbreiding van het aantal kerncen trales in Nederland. Kan het nog vager en/of besluitelozer? Na jaren van uit stel - sinds de ramp met de kerncen trale in het Russische Tsjernobyl - wordt de zaak nu gewoon op haar be loop gelaten. Aanvankelijk kwamen er voorspelbare reacties uit de samenle ving. De bestrijders van kernenergie toonden zich opgelucht dat er in ieder geval tot aan het jaar 2000 geen nieuwe kerncentrales meer zullen worden ge bouwd. Ze stelden daarbij vast dat het kabinet voorlopig tegemoet komt aan de opvattingen over deze kwestie bij een grote meerderheid van de bevol king in dit land. Voorstanders van de bouw van nieuwe kerncentrales - zoals de directie van de PZEM en van de sa menwerkende elektriciteitsproducen ten (SEP) - zijn teleurgesteld. Zij vin den dat een kans wordt gemist. In werkelijkheid zijn deze reacties (van weerskanten) voorbarig en gewaagd. Het kabinet heeft namelijk helemaal niets gedaan. Het heeft - bij herhaling - een definitieve beslissing voor zich uit geschoven. Zoiets getuigt allesbehal ve van politieke durf en duidelijkheid. Ontdaan van alle grauwsluiers en mistige argumenten heeft het ka binet eigenlijk alleen maar vastge steld dat het niet de vingers wil bran den aan een vraagstuk dat letterlijk en figuurlijk blaartrekkend van karakter is. Met de verkiezingen van 1990 in het vooruitzicht willen de regeringspartij en even af van alles wat met kernwa pens en kernenergie te maken heeft. Jarenlang hebben deze kwesties bo ven de stembussen gezweefd. Steeds opnieuw waren dan omtrekkende be wegingen nodig om te verbergen aat standpunten met een stevig houvast eigenlijk ontbraken. Voor 'ja' tegen kernenergie is geen enkele politieke partij in Nederland meer te vinden. Waarom dan niet nu meteen een dui delijk 'nee'? Het kabinet is daar kenne lijk nog altijd niet aan toe en mist tege lijk het vermogen dit helder van argu menten te voorzien. Vandaar zo'n be slissing die alles maar weer in de lucht laat hangen. Dat is doodzonde, want het komt er gewoon op neer dat de on zekerheid blijft bestaan. Onzekerheid óók over de vraag of de huidige regeer- ploeg eigenlijk wel goed raad weet met het verschijnsel kernenergie en wat daar verder allemaal aan vastzit. Door weg te lopen voor een echte beslissing heeft het kabinet de kwestie buiten de discussie geplaatst. En dat is een poli tiek zwaktebod. Minister Brinkman (cultuur) mag langzamerhand wel een speciale ambtenaar aanstellen om uit te leggen waarom een aantal jaren geleden is be sloten, de financiering van regionale omroepen in Nederland gedeeltelijk via de provincies te laten lopen. Na tuurlijk, hij vond dat de omroepbijdra ge - zoals die nationaal wordt geheven voor radio en televisie - niet omhoog kon in het belang van regionale omroe pen. Op zichzelf respectabel. Maar hij vond tegelijkertijd dat er overal in Ne derland regionale omroepen moesten komen. Omdat hij die vanuit zijn de partement maar gedeeltelijk wilde fi nancieren, stelde hij vast dat de pro vinciebesturen aan de burger maar een extra heffing moesten opleggen om een derde van de jaarlijkse exploi tatiekosten van de regionale omroe pen te kunnen dekken: het bekende tientje aan omroep-opcenten dus. Als of de burger daarvan een warm gevoel zou krijgen, - niet betalen aan Brink man, maar wèl aan het provinciehuis. In de praktijk wordt het tientje - vol gendjaar ook in Zeeland - gewoon via de dienst omroepbijdragen geïnd. Met meer inkomsten uit de STER-reclame voor de omroep in aantocht overweegt Brinkman nu om de algemene om roepbijdrage te verlagen in de orde van grootte van een tientje per jaar. Zou het niet verstandiger zijn om die rare financiering van de regionale om roepen via de omweg langs de provin cies nu eerst maar eens op te heffen? Misschien kan de omroepbijdrage dan met nóg een tientje omlaag. vdM. (Advertentie) ware klasse verloochent zich niet L. Delft 111 Middelburg Advertentie derd vliegtuigen gaan. Ook Delta is in de markt voor de Fokker 100. American heeft nu echter met de Fokker 100 een voorsprong van tenmin ste een jaar op de concurrentie. De grote uitdaging waar Fokker nu voor staat is de produktiecapaciteit van de Fokker 100 uit te breiden. Dat moet Fokker omdat de luchtvaart maatschappijen snel hun vliegtuigen willen heb ben. Fokker is onder meer in onderhandeling met de Amerikaanse vliegtuigbouwer Lockheed over het starten van een tweede eindlijn in de Verenigde Staten. Intussen wordt ook op andere mogelijkheden voor uitbreiding van de produk- tie gestudeerd. AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 43S2 NA VUssfngen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1