Plan vervoer mestoverschot in binnenschip Overweldigend aantal bezwaren tegen COVRA in beeld .gat in de ozonlaag is ook een gat in de markt. Boete voor bewaren van gestolen auto-emblemen Boete en een week voorwaardelijk voor stomp in discotheek Nieuw onderkomen Centrum Ontwikkelingssamenwerking AANTASTING Schoffelmachines dringen gifspuit in landbouw terug provincie 11 VRIJDAG 17 MAART 1989 VEEL INTERESSE VOOR IDEE MINISTERIE Haalbaar INSTITUUT KRIJGT DE RUIMTE Tweede lijn EXTRA PERSONEEL INGEZET OM STROOM TE VERWERKEN Dwaas Derde Wereld TERNEUZENAAR VOOR POLITIERECHTER Amsterdammertje POLITIERECHTER MIDDELBURG WERKTUIGENDAGEN LIEMPDE Zandkreeksluis tijd gestremd DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van verkeer en waterstaat werkt aan een plan waarmee zowel het mestoverschot als de overcapaciteit in het vervoer (voornamelijk in de binnen scheepvaart) kan worden weggewerkt. Binnenschippers en vrachtrijders, maar ook zeeschepen en treinen zouden overtol lige mest moeten gaan vervoeren naar gebieden, waaronder Zeeland, waar de natuurlijke mest kan worden afgezet. Bet plan, waarmee zo'n 4 miljoen ton flest per jaar is gemoeid, zou in de ja ren negentig gerealiseerd kunnen wor den. Bij de Internationale Tankvaart- vereniging is men zeer geïnteresseerd de uitwerking van het plan. De On afhankelijke Nederlandse Schippers- jfond is vooral benieuwd naar de tech- ijtische aspecten. Onderzoek heeft uitgewezen dat bij vrijwel alle boerenbedrijven waar Sest vandaan komt een geschikte Vaarweg binnen een straal van 15 km -janwezig is. Tankschepen en droge-la- lingschepen met een binnentank ha- ;|n volgens het plan de mest op en ver- Voeren deze naar bewerkingsplaatsen, Baarvoor onder meer aan Terneuzen wordt gedacht. Daar wordt de vloeiba re mest door verhitting ingedikt. Er ontstaat dan een compact produkt dat tevens van ziekte- en onkruidkiemen k ontdaan. ,£>e ingedikte en droge mest kan ver bolgens per schip, vrachtwagen of Irein naar de afnemers worden ver- woerd. In het kader van het vervoers plan van Verkeer en Waterstaat hield fle Friese firma Stork een proef met het ndikken van de mest. De resultaten varen positief. Het water dat uit de nest vrijkwam was zo zuiver dat het jp het oppervlaktewater kon worden geloosd. Verwacht wordt, dat de vervoers- en erwerkingsplannen economisch haalbaar zijn. Een Franse bankcom- binatie heeft zich inmiddels bij her haling bereid verklaard het geheel te financieren als de Nederlandse over heid zich in de beginfase garant zou stellen voor rente en aflossing. Daar over zal dan een politieke beslissing genomen moeten worden. Ook over de afzet van de bewerkte mest is men op het ministerie hoopvol. Een raming van het Landbouw Econo misch Instituut laat zien dat binnen de Europese Gemeenschap jaarlijks 4 miljoen ton afgezet kan worden en bin nen Nederland 3 miljoen ton. Voor de beginfase mikt het ministerie op een aanvoer van natte mest naar de ver werkingsplaatsen van 3 miljoen ton. Daarvan blijft dan de helft over om naar behoeftegebieden te transporte ren. Verkeer en Waterstaat verwacht veel afzetmogelijkheden naar de Veenkolo niën, de IJsselmeerpolders en de Zeeuwse- en Zuidhollandse eilanden. De buitenlandse belangstelling voor verwerkte Nederlandse mest komt vooral uit het noorden van Frankrijk, het zuiden van Spanje en in mindere mate uit Zuid-Frankrijk. Alle gebie den zijn met een binnenschip en zee schip te bereiken. Tijdens de uitwerking van de plannen kwam men op het ministerie ook tot de ontdekking, dat door realisering het rendement van de vaarwegen zal ver beteren. De inzamelpunten moeten vooral komen langs de vaarwegen in Brabant en Limburg omdat uit dat ge bied het grootste mestaanbod komt. Als vestigingsplaatsen voor de verwer king wordt gedacht aan Amsterdam, Weert en Terneuzen en mogelijk loka- ties lang het Belgische Albertkanaal. .MIDDELBURG - Het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zee land (COS-Zeeland) opent eind mei of ljegin juni zijn nieuwe werk- en kan toorruimte in de Lazarijstraat in Mid- delburg. De vier part-time krachten 'werken hier al sinds maandag 6 '"maart. Het nieuwe pand is ongeveer Slrie keer zo groot als de oude ruimte pan de Middelburgse Dam. Iet COS-Zeeland begon daar in fe bruari 1985 belangstellende groepen bn organisaties in Zeeland te advise ren, ondersteunen, begeleiden en sti- nuleren op het gebied van de ontwik kelingssamenwerking en de Derde We- (reld. Inmiddels heeft het COS vele contacten met gemeentelijke, kerke- llijke en regionale instanties en met lontwikkelingssamenwerkingsgroe- pen in Zeeland. Het aantal contacten neemt volgens P. Joosse, de coordina tor van COS-Zeeland, nog steeds toe. Hij zegt dat het nieuwe pand daarom look een investering is in het beeld van ween professionele organisatie. De Nationale Commissie voor voor lichting en bewustwording van Ont wikkelingssamenwerking (NCO) sub sidieert 75 procent van de onkosten van het COS-Zeeland. De overige 25 i procent moet komen uit onder meer de j betaalde dienstverlening voor ge- i meentelijke adviesraden of andere ka- i pitaalkrachtige instanties. De coördinator zegt, dat vooral het j steeds uitbreidende documentatiema- jteriaal de extra ruimte zal benutten. Het gaat om basisliteratuur en speci fieke informatie, zoals cursusmate- riaal. Ook is in het nieuwe pand meer i werkruimte voor de vrijwilligers van het COS en geïnteresseerde bezoe kers. Joosse stelt met nadruk dat het I onafhankelijke en ongebonden cen trum voor iedereen toegankelijk is. Aan het einde van de middeleeuwen was op de plaats waar nu de Lazarij- straat ligt, een laserie gevestigd. Deze bestond uit een kapel en woningen voor melaatsen. Eén huis echter was voor een niet-melaatse, die de aalmoe zen voor de leprozen moest ontvangen van de burgerij die liever op een veilige afstand bleef. „Dit lijkt op wat veel mensen denken dat Derde Wereld hulp is. Wij bedelen echter niet en be schouwen de Derde Wereldlanden op basis van gelijkwaardigheid", zegt Joosse. Het COS-Zeeland is niet rechtstreeks bezig met ontwikkelingssamenwer king, omdat het een tweedelijnsorga nisatie is. „Wij kunnen beter inhaken op datgene wat er al is op dit gebied en proberen deze activiteiten een pro fessionele vorm te geven", zegt de coördinator. „Ontwikkelingssamen- werkingsgroepen moeten niet het kringloop-stencil sfeertje blijven. Waarom zou de Derde Wereld het niet verdienen om professionele aandacht te krijgen? Als wij een school benade ren met voorlichtingsmateriaal, moe ten we concurreren met talloze ande re organisaties, die in de samenleving werkzaam zijn. Het materiaal moet dan gelijk zijn aan dat van die ande ren". Het COS-Zeeland houdt samen met onder andere de gemeente Goes, het Asielzoekerscentrum (AZC) en het In formatiecentrum voor Ontwikkelings samenwerking, beide in Goes, de cam pagne 'Grenzeloos'. Net als in april 1988 tijdens het culturele tournee 'Noord-Zuid nodigt u uit', dat in Goes begon, wordt 'Grenzeloos' gehouden in het AZC Bergzicht. Het doel van de actie is meer bekendheid te geven aan de nroblematiek van de Derde Wereld. Mevrouw L. Wijgman. medewerker bureau milieuzaken van de provincie, heeft haar handen vol aan het verwer ken van de stapels bezwaarschriften. MIDDELBURG - Het Zeeuws pro vinciaal bestuur heeft ongeveer 2500 bezwaarschriften ontvangen tegen de komst van het nationale opslag- en verwerkingscomplex voor radioactief afval naar het Sloegebied. Een ongekend groot aantal. Nooit eerder zijn tegen een project in de provincie zoveel pro testen verstuurd. Tegen een eerste vergunningaanvraag van de NV Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA), eind 1987, werden ruim 300 bezwaar schriften ingediend. De bezwaren hebben betrekking op verschillende wetten en procedures: kernenergiewet, wet verontreini ging oppervlaktewateren, bouwver gunning, milieu-effectrapportage. Om te voorkomen dat de bezwaren naar allerlei instanties moesten worden gestuurd, treedt het provin ciaal bestuur op als brievenbus en doorgeefluik. Bij de provinciale grif fie zijn extra mensen ingezet om de onverwachte proteststroom zo snel mogelijk te verwerken. Elk bezwaar schrift wordt geregistreerd en ter be handeling doorgezonden. Het pro vinciaal bestuur geeft geen inhoude lijk oordeel. De eerste vergunningaanvrage van COVRA had indertijd betrekking- op een lokatie op het PZEM-energie- complex. Na sterk verzet vanuit het dorp Borssele, werd een plaats bij de Kaloothaven gekozen. Daarvoor zijn de vergunningen gevraagd die nu zoveel weerstanden oproepen. Het overgrote deel van de bezwaren wordt gevormd door een standaard brief. Opvallend is het grote aantal inwoners van woonkernen op Zuid- Beveland dat zo'n modelbezwaar in leverde. Maar ook vanuit Walcheren is massaal protest gerezen, in de vorm van handtekeningenlijsten. Evenals bij de eerste rpnde loopt als een rode draad door de bezwaren dat de vestiging van COVRA Zee land onveiliger maakt, dat de sterk verontreinigde Westerschelde nog meer wordt belast en dat de kans op nieuwe kerncentrales bij Borssele groter wordt. Nieuw element is de roep om een peiling onder de omwo nenden. Ook klinkt de kritiek op het gemeentebestuur van Borsele luid door. Daarnaast zijn er bezwaren te gen het verbranden van besmette vloeistoffen en kadavers en de keuze van opslag van hoog-radioactief af val. Individuele boeren en hun organisa ties tonen zich bevreesd voor waar devermindering van have en goed, alsmede voor een dreigende vermin derde verkoopbaarheid van agrari sche produkten. In verschillende be zwaarschriften wordt de ruime re servering aan grond die COVRA pleegt, gekoppeld aan komende im port van radioactief afval naar Ne derland. Als het toch moet, bouw dan alleen voor wat er aan bestaand radioactief afval in Nederland te verwachten is - luidt de teneur. Der halve geen vergunningen afgeven voor het deel van het complex, dat pas na 2005 in bedrijf moet komen, aldus verschillende milieuorganisa ties. De stichting Miljoenen Zijn Tegen noemt het dwaas en onverant woord alle radioactieve afval van de komende 100 jaar juist in een buitendijks gebied op te slaan, ter wijl bekend is dat verstrekkende klimaatgevolgen eraan komen (ge paard gaande met zeespiegelrij zing, overstromingen en vloedgol ven). Deze stichting wijst er ook op dat mogelijkheden voor snelle eva cuatie van de bevolking ontbreken, dat het complex midden tussen risi codragende industrieën komt en dat er geen betrouwbare informa tie over te verwachten stralingsbe lasting is. In enkele bezwaarschriften moet de Borselse burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel - voorstander van COVRA's komst - het ontgelden. Daarentegen krijgt wethouder drs P. J. Vollaard - tegenstander - een pluim. Het bedrijf Ovet acht de ves tiging van COVRA maatschappe lijk noodzakelijk, maar dringt aan op een waarschuwingsprocedure voor omliggende bedrijven. De Wal- cherse deelnemers aan de gesprek ken over het conciliar proces con stateren dat het afvalcomplex een bedreiging voor de schepping is. v-' TERNEUZEN - Is het uitsluitend bezorgdheid om Moeder Natuur of ook een handige reclamecampagne voor een nieuw Brits produkt? Mar garet Thatchers oproep aan iedere wereldburger om de ozonlaag in onze dampkring te sparen is in elk geval op z'n plaats. Volgens dr ir H. A. C. M. Spaas, manager milieuza ken van Dow Benelux in Terneuzen, is Thatchers streven om in het jaar 2000 alle ozon-aantasters te hebben uitgebannen niet alleen terecht maar ook haalbaar. Het Amerikaan se plasticconcern doet nu nog - ook vanuit Terneuzen - mee aan het af breken van de ozonlaag. De ozonlaag, die ons beschermt te gen gevaarlijke zonnestraling, wordt rap afgebroken door onze koelkas ten, spuitbussen en piepschuim. Deze en veel andere alledaagse arti kelen zijn gevuld met CFK's, chloor fluorkoolwaterstoffen. Veel sneller nog dan enkele jaren geleden werd aangenomen tast dit reukloze, on brandbare, handige en doorgaans veilige gas de ozonlaag aan. „Vroe ger hadden we het idee dat we een ideaal gas hadden", aldus Spaas, „en we dachten dat het kleine beetje CFK dat in de industrie wordt ge bruikt niet van betekenis was voor die kolossale ruimte van onze damp kring. Nu zijn de effecten duidelijk." Het Britse chemieconcern ICI heeft 400 miljoen gulden uitgegeven aan onderzoek naar een vervanger voor CFK's. Het moet een nieuwe gas soort zijn die zichzelf al heeft vernie tigd voordat hij de ozonlaag bereikt. „Bedankt Maggie", moet ICI hebben gedacht toen het 'zijn' premier op de Londense ozon-conferentie de we reldmarkt zag openen voor de ver koop van dit nieuwe gas. Het gat in de ozonlaag is tegelijk een gat in de markt. Niet alleen ICI maar ook Du Pont en de wat kleinere Nederlandse CFK-producent AKZO zijn bezig met iets nieuws. Zo legden de dertien grote CFK-producenten in de wereld vijftig miljoen gulden op tafel om de resultaten van hun laboratorium werk te beproeven op hun eventuele giftigheid. Het nieuwe gas mag na melijk netzomin als de oude CFK's giftig zijn. Dow Chemical Terneuzen, verant woordelijk voor vijf procent van de Nederlandse CFK-uitstoot, kan kie zen. De plasticfabriek begint dit jaar met de aanpassing van een nieuwe Styrofoam-produktielijn. Styrofoam is het piepschuim dat Dow op grote schaal als isolatiema- veilige CFK over vijfjaar in de han del te hebben en in de tussentijd teriaal verkoopt. Dat wordt nu nog 'volgeblazen' met gewone CFK's, namelijk CFK-12. Straks kan een nieuw gas worden toegepast. De Zeeuwse Milieufederatie en de stichting Natuur en Milieu vermoe den dat het nieuwe middel nog niet veilig genoeg is. Zij denken dat het CFK nummer 22 is. Spaas: „Die is het in ieder geval niet. Ik denk dat de milieugroepen het wel zouden moe ten toejuichen indien we CFK-22 zouden gebruiken want daarmee zou het probleem al veel kleiner zijn." AKZO-chemie hoopt een volstrekt Manager milieuzaken van Dow-Behelux, ir H. A. C. M. Spaas: alle ozon-aantasters voor 2000 is terecht en haalbaar..." ..uitbannen kunnen fabrikanten het gas Demeon bij haar kopen. Woordvoerder N. Sommer van AKZO in Amersfoort claimt dat dit middel de ozonaantas- ting met alvast dertig procent ver mindert. Dow zegt niet welk gas zij voortaan wil gebruiken. Toch moet het een be ter middel zijn dan Demeon en is het ook beter dan CFK-22. Want Dow is van plan zijn aandeel in de ozonsloop terug te brengen van vijf procent naar 0,2 procent. Dow-Styrofoam krijgt straks geen stempeltje met 'ozonveilig'. Het pu bliek zal het nieuwe blaasmiddel, maar ook de nieuwe koelvloeistof of de spuitbusvulling op een andere manier leren herkennen: aan het prijskaartje. Volgens Spaas is het on vermijdelijk dat de produktiekosten stijgen. De huidige CFK 11 of 12 is niet alleen vanwege zijn eigenschap pen ideaal, maar ook vanwege de in koopprijs die de fabrikanten ervoor neerleggen. „En als het ons is gelukt met dat nieuwe middel ons schuim op te blazen, zijn we er nog niet", zo constateert Spaas, „dan moeten we dat proces naar de fabriek toe verta len. Ook dat kost tijd en geld. Niet alleen voor ons maar voor een hele boel kleinere verbruikers van blaas- schuimen. Die zijn afhankelijk van de nieuwe know-how van hun leve ranciers. Wij zullen in ieder geval onze afnemers hierin assistentie ver lenen." Een stempeltje om de milieubewuste burger te gerieven zal niet helpen, vindt Spaas, „en ik denk ook niet dat het elders zinvol zal zijn." De uit stoot van CFK's moet bij de bron worden aangepakt, de producenten van het gas, en niet bij de gebruiker ervan, de haarlakfabrikant of de koelkastenbouwer. „De toepassin gen van CFK's zijn zo veelzijdig dat je die nooit kunt controleren. Alleen met een algeheel verbod op het ma ken ervan weet je zeker dat ze nooit meer worden gebruikt." Veel landen hebben tot nog toe ver zuimd het Protocol van Montreal van 1987 te ondertekenen, een docu ment waarin wordt vastgelegd het CFK-gebruik in 1998 met vijftig pro cent moet zijn verminderd. Het was de eerste belangrijke stap, vooral door Westerse landen gezet. Met name Derdewereldlanden en China blijven hierin achter. Nu willen Thatcher en de haren nog verder gaan, namelijk tot honderd procent in 2000. Spaas: „Wat in de Derde Wereld nog wordt gemaakt zou straks wel eens het bepalende volume kunnen zijn. Die landen hebben ook de CFK's van de huidige soort. Die zijn eigenlijk te goed. Ze worden 'volledig gehaloge- neerd' genoemd. Met andere woor den: in het molecuul ervan worden naast koolstof alleen de halogene atomen chloor en fluor aangetroffen. Samen hebben ze een zeer stabiel hu welijk. Na verpulvering van piep schuim of bij het openroesten van een koelkast op de vuilnisbelt vliegt dit gas ongehinderd naar grotere hoogten. Pas wanneer het met ozon in aanraking komt gaat het fout. Niet alleen wordt de CFK-verbinte- nis ontbonden, maar ook de ozon valt daarbij uiteen in gewone zuur stof. De oplossing wordt door ICI, Akzo en de anderen gezocht in een niet- volledig gehalogeneerde CFK. Dat is een brekebeentje. Eén waarin een waterstof-atoom op de plaats van een chloor-atoom in het molecuul wordt gezet. Eenmaal in de open lucht houdt dit huwelijk niet lang stand. Het valt uiteen en is onscha delijk geworden. De mens heeft de technische midde len om zelf ozon te maken. Dat uit blazen op de Zuidpool, waar het grootste gat zit, is niet het ei van Co lumbus. Spaas: „Het fietst niet van zelf naar boven. Je hebt daar een schoorsteenpijp van enige tientallen kilometers hoogte voor nodig. Het milieu is wel te beïnvloeden maar misschien beïnvloed je het precies verkeerd. Ozon in de hogere luchtla gen is goed. want het houdt ultravio lette straling van de zon tegen. In de lagere luchtlagen helpt het mee aan de zure regen." Joost van Leeuwen MIDDELBURG In het vroege voor jaar van 1988 was er in Terneuzen geen Mercedes veilig voor de verniel zucht van een groepje jeugdige van dalen. Drie jongens'in de leeftijd van veertien tot zestien jaar braken waar zij maar konden de sterren, die wa gens van dit merk sieren, af. Ze wer den gepakt toen ze inmiddels 57 van deze emblemen hadden verzameld. Dinsdag stond de 27-jarige Terneuze- naar M. H. D. op beschuldiging van he ling van de sterren voor de politierech ter in Middelburg. Hij werd betrapt toen hij in een plaatselijk café zes ster ren in ontvangst nam. De overige, die hij thuis had liggen, dumpte hij daarna in een container. De jongeman, die in perfecte punk-uit rusting voor het hekje stond, zei dat hij heling wel een erg zware beschuldiging- vond voor wat hij had gedaan. Hij had de sterren alleen maar voor de jongens bewaard, had er geen geld voor gege ven en was ook niet van plan geweest om ze te verkopen. Officier van justitie mr T. H. Lind eiste 300 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk. Poli tierechter mr G. H. Nomes vonniste conform de eis. De 33-jarige G. A. M. R. uit Axel moest zich verantwoorden voor diefstal van een televisietoestel en een klok uit een zomerwoning in Zaamslag, begin maart vorig jaar. Hij zat zonder geld en wilde erg graag een tv hebben. R. kon de verleiding niet weerstaan toen hij vrij makkelijk via een openstaand raam de woning binnen kon komen. Hij nam en passant ook nog de klok mee, die hij voor 35 gulden van de hand deed. Hij zei destijds wel recht op een uitke ring te hebben gehad, maar door aller lei misverstanden kwam het geld maar niet los. De officier kon daar wel begrip voor opbrengen, maar wees hem erop dat hij zijn problemen niet op die ma nier moest oplossen. Zijn eis was 750 gulden boete waarvan 350 gulden voorwaardelijk. Rekening houdend met het lage inkomen van R. vonniste de politierechter een week gevange nisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. C. F. F. (28) uit Terneuzen botste in au gustus in de De Jongestraat in zijn woonplaats rond vier uur's nachts op een 'Amsterdammertje', waarna bleek dat hij veel te veel gedronken had (2.14 promille). F. verklaarde dat hij alleen in het weekeinde voor de ge zelligheid dronk. Maar de officier was van mening dat er bij een dergelijk hoog promillage geen sprake meer was van gezelligheidsdrinken. Rekening houdend met het feit dat F. vrachtwagenchauffeur is, maar dat zijn baas hem tijdelijk ander werk kan geven, eiste hij negen maanden rijont zegging waarvan drie maanden voor waardelijk, twee weken gevangenis straf voorwaardelijk en 1500 gulden boete. Zijn advocaat mr J. A. M. de Kerf voerde aan dat zijn cliënt al zwaar gestraft was voor zijn misstap. Zijn auto was bij de botsing geheel vernield en voor het gevloerde paaltje had hij ook al ruim 400 gulden moeten neertel len, daar zijn verzekering niets wilde vergoeden. Mr Nomes verlaagde de boete tot 1200 gulden maar volgde voor de rest de eis. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft dinsdag de 20-jarige Goesenaar J. J. A. G. S. conform de eis tot een gevangenisstraf van een week voorwaardelijk (proeftijd twee jaar) en 400 gulden boete veroordeeld voor mishandeling. Tijdens een opstootje in de discotheel El Torro in zijn woon plaats stompte hij een 22-jarige bezoe ker midden in het gezicht, waardoor deze zijn neusbeen brak. Op een vraag van de politierechter of hij veel gedronken had antwoordde S. dat dat wel meeviel 'want het was nog vroeg'. „Twee uur 's nachts, vindt u dat vroeg?", informeerde politierechter mr G. H. Nomes, „U begint zeker pas rond twaalf uur te leven". Officier van justitie mr T. H. Lind wees S. erop dat hij wel moest oppassen, daar hij vorig jaar al eens voor openlijk geweld was veroordeeld. S. sprak nogal luchtig over het gebeurde, waarop mr Lind op merkte: „U doet net of u alleen maar tegen hem aangelopen bent. U moet goed weten dat u voortaan uw handen thuis moet houden". Om hem daaraan te herinneren kreeg hij de voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd. R. G. van Z. (27) uit Vlissingen werd conform de eis tot acht weken voor waardelijk en vijftig uur dienstverle ning veroordeeld voor twee inbraken in zijn woonplaats in maart vorig jaar. Bij een hotel in de Badhuisstraat kwam hij door een klapraam binnen en nam er een televisie weg. Twee da gen later sloeg hij zijn slag in het zie kenhuis, waar hij samen met een maat twee schrijfmachines, twee rekenma chines en een toetsenbord van een computer meenam. Van Z. was des tijds verslaafd aan heroïne, maar is volgens zijn advocaat nu vrijwel van de drugs af. Om die reden mag hij de gevangenisstraf dan ook afdoen met dienstverlening. LIEMPDE - De landbouwmechanisa- tiebedrijven spelen al volop in op de te verwachten maatregelen om het gebruik van chemische bestrijdings middelen in de land- en tuinbouw te rug te dringen. In Nederland zijn in middels al vijftig merken schoffelma chines op de markt, waarmee onkruid mechanisch te lijf kan worden ge gaan. Bovendien zijn er vijftien mer ken spuitmachines, die chemische stoffen op een zodanige manier ver werken dat de schade aan het milieu meevalt. Een en ander vertelde ir J. Heester mans van het consulentschap bedrijfs- uitrusting akker- en tuinbouw in Wa- geningen donderdag tijdens de pre sentatie van de 33e Werktuigendagen die 8, 9 en 10 mei in het Brabantse Liempde worden gehouden. Het the ma van deze tweejaarlijkse openlucht tentoonstelling van de stand van za ken op het gebied van de mechanisatie in de land- en tuinbouw sluit nauw aan bij de actualiteit waarmee de agrari sche sector thans te maken heeft: 'De kwaliteit van de produktie in relatie tot het milieu'. De organisators ver wachten dan ook dat de demonstra ties van technologie die agrarische on dernemers in staat stelt te beantwoor den aan de steeds strenger wordende milieu-eisen, veel belangstelling zul len trekken. Heestermans vond de ontwikkeling van mechanische schoffelmachines en spuittechnieken die het milieu ontzien 'verwonderlijk en verheugend'. Want, zo zei hij, de effectiviteit van de chemi sche middelen en de doelmatigheid van het werken met spuitapparatuur met grote werkbreedten - tot 33 meter - hebben de mechanische onkruidbe- strijding enigszins op de achtergrond geschoven. Heel begrijpelijk, meende hij overigens, omdat boer en tuinder het werk met minder arbeidskrachten moeten zien uit te voeren. De laatste tijd wordt de aandacht van de boeren met grote nadruk gevestigd op de noodzaak hun spuitapparatuur regelmatig te laten te controleren, zo dat die met zo min mogelijk chemische middelen hun werk kunnen doen. Heestermans ging ervan uit dat in de toekomst ook kunstmeststrooiers aan dergelijke inspecties zullen moeten worden onderworpen wanneer, zoals hij verwachtte, de toegediende hoe veelheid meststoffen dient te worden verlaagd. Ir J. L. Leidekker, consulent bedrijfs- uitrusting in de veehouderij, stelde vast dat de superheffing in de melk veehouderij niet alleen een goed in strument is gebleken om de produktie in deze sector te beheersen. Ook de mestproblematiek kan ermee in de hand worden gehouden. Hij beklem toonde dat de tijd waarin het milieu werd beschouwd als een franje, waar in perioden van economische nood aan voorbij kan worden gegaan, definitief voorbij lijkt te zijn. Leidekker betoog de dat de agrarische bedrijfstak in de publieke opinie hoog kan scoren, wan neer ze goed en duidelijk zou laten blij ken dat ze zich bewust is van haar mede-verantwoordelijkheid voor een schoon en leefbaar milieu. De Werktuigendagen in Liempde wor den steeds zeer druk bezocht. Twee jaar geleden passeerden 120.000 perso nen de toegangshekken. De organisa tors houden ook nu weer rekening met een bezoekersaantal dan boven 100.000 ligt. De manifestatie op het landgoed Velder trekt zoveel publiek, omdat nieuwigheden op het gebied van hulpmiddelen, machines en appa ratuur voor boer en tuinder niet alleen worden tentoongesteld (in ruim 600 stands), maar ook gedemonstreerd. Een deel van deze presentaties wordt begeleid door medewerkers van de voorlichtingsdiensten van het minis terie van landbouw, zodat sprake is van objectieve informatieverstrek king. In actie zijn dit jaar onder meer te zien schoffelmachines, rijenspuiten die de gewasbeschermingsmiddelen alleen op de planten en niet op de strook grond ertussen aanbrengen, testbanen voor spuitmachines en spuitcomputers. KATS - De Zandkreeksluis bij Kats is van maandag 17 tot en met vrijdag 21 april dagelijks zes uur gestremd voor de scheepvaart. In die week krijgen de tandwielkasten van de sluisdeuren aan de kant van het Veerse Meer een onderhoudsbeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11