I I Een regel gratis óp 'n Kleintje in de PZC Belasting kan eerder straffen bij ontduiking Discovery in de ruimte Nasionale Partij schaart zich achter nieuwe leider BROCCOLI EN VARKENSSCHNITZEL Zeeuwse boeren zijn bereid tot harde actie PSV-Ajax zondag op tv 'ELE MILJARDEN ZOEK Nederlandse marechaussees naar Namibia Noorderlicht was te zien in Nederland Wacht nog even tot donderdag.... - Herenkleding kopen? Cellen Windenergie Lijkwade MACHTSSTRIJD BOTHA EN DE KLERK LIJKT VOORBIJ Broccoli, 1 500 gram 1.0*7 Varkensschnitzel, gepaneerd, 1AQ ïoo g IrtC? 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Later regen 2e jaargang no. 56 Dinsdag 14 maart 1989 Ervaring Ministeries kibbelen over regeling aftrek onderhoud eigen huis Ergernis Mndbouw Kanker Tranen HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN Zie pagina 11 STEUTEL HERENMODE DEN HAAG (ANP) - Op veel plaatsen in het land is maandag avond het noorderlicht te zien geweest. Talrijke politiekorp sen kregen telefoontjes van ver ontruste mensen die allerlei kleuren in de lucht zagen. Het bleek te gaan om het noorder licht, een natuurverschijnsel dat in ons land maar weinig voorkomt, aldus een woord voerder van de volkssterre- wacht Simon Stevin in het Bra bantse Hoeven. Het noorderlicht ontstaat wan neer de zon erg actief is. De zon stuurt een stroom elektrisch ge laden deeltjes uit, ook naar de aarde. Deze deeltjes worden aan getrokken door het magnetisch veld van de noordpool en botsen daar op deeltjes in de bovenste lagen van de atmosfeer. Bij die botsing ontstaat licht. „Het was net of er in de lucht gol vende, gekleurde gordijnen te zien waren", aldus de woordvoer der van de volkssterrewacht. BraHHMMHBHMMMMMMMn1 DEN HAAG (ANP) - De belasting inspecteur mag al in de fase dat hij het aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting bestudeert de belas tingplichtige een boete van maxi maal honderd procent opleggen voor opzettelijk verzwegen in komsten. Staatssecretaris Koning stelt dat voor in een maandag bij de Tweede Kamer ingediend wets voorstel. Tot dusver heeft de inspecteur die mogelijkheid pas als hij binnen vijf jaar nadat de aanslag is vastge steld verzwegen inkomsten ont dekt. De positie van de belasting betaler wordt echter ook versterkt. Tot dusver moet de belastingbeta ler zijn onschuld bewijzen wil hij onder de boete uitkomen. Volgens het wetsvoorstel moet de inspec teur vooraf aannamelijk maken dat er sprake is geweest van opzet of grove schuld. De mogelijkheden van de belas tingbetaler om met succes tegen de boete te protesteren met een ver wijzing naar het feit dat hij de op het eerste gezicht verzwegen in komsten toch, op een wat versluie rende wijze heeft verwerkt, worden daarentegen weer wat ingeperkt. De opbrengst van het wetsvoorstel wordt met een slag om de arm ge raamd op 115 miljoen gulden aan belastingen en boetes en op 60 mil joen gulden aan premies volksver zekeringen. Dan is niet alleen onze internationale lente- en zomercollectie compleet, maar kunt u ook profiteren van onze jubileum actie. Steutel Herenmode viert het 85-jarig begijn. CAPE CANAVERAL (AP) - Met bijna twee uur vertraging wegens mist en harde wind in de hogere luchtlagen, is maandagmorgen om 9.57 uur plaat selijke tijd (15.57 uur Nederlandse tijd) vanaf de Amerikaanse ruimtebasis Cape Canaveral in Florida het ruimteveer Discovery gelanceerd. Tijdens de vijf dagen durende vlucht zal de vijfkoppige bemanning een 200 miljoen gulden kostende communicatiesatelliet in de ruimte brengen en wetenschappelijke experimenten uitvoeren met ratten en bevruchte kip- peëieren. De vlucht van de Discovery is de 28ste van het Amerikaanse ruimteveer programma en de derde sinds de ramp met de Challenger in januari 1986. De lancering van het 113 ton wegende en ruim drie miljard gulden kosten de ruimteschip was in verband mechanische mankementen bijna een maand uitgesteld. De Discovery wordt bemand door commandant Michael Coats (43), piloot John Blaha (46), de bemanningsleden James Buchli (43) en Robert Sprin ger (46), beiden mariniers, en de arts dr. James Bagian (36). Coats en Buchli zijn eerder met een ruimteveer gelanceerd. Het veer moet zaterdag op de luchtmachtbasis Edwards in California landen. Bonden hekelen de krokodille- tranen van het kabinet en werkgevers over de recent af gesloten cao's. PAGINA 4 De nieuwe vleugel van de ge vangenis in Scheveningen staat leeg door het grote perso neelstekort. PAGINA 5 Minister De Korte pleit voor meer windenergie in Zeeland. PAGINA 13 Pastoor Raf Latoir weet alles over de Lijkwade van Turijn. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 17, 19 en 21 Sport: 22 en 23 (Van onze correspondent KAAPSTAD - De fractie van de rege rende Nasionale Partij in het Zuid- afrikaanse driekamerparlement heeft zich maandagavond unaniem achter partijleider F. W. de Klerk ge schaard in de machtstrijd tussen hem en president P. W. Botha. In een ver klaring na afloop van een spoedbe raad van de fractie zeggen de 133 NP- parlementariërs dat de leider van de meerderheidspartij in het parlement en de president een en dezelfde per soon moeten zijn. Daarmee adviseren zij Botha indirect om zo snel mogelijk af te treden ten gunste van De Klerk. De al enige weken slepende macht strijd tussen De Klerk en Botha kreeg zondagavond een dramatische wen ding, toen de laatste onaangekondigd op de televisie verscheen en zei dat hij niet van plan is om voor het einde van zijn officiële ambtstermijn, begin vol gendjaar, terug te treden. De 73-jarige Botha, die begin januari door een lich te beroerte werd getroffen en sinds dien met ziekteverlof is geweest', zei ook er niet over te piekeren om nog dit jaar verkiezingen uit te schrijven, zo als de meerderheid in de Nasionale Partij wil. Botha, die woensdag zijn ambt als pre sident zal hervatten, ontkende ook dat hij erop uit is om ten koste van alles zijn machtspositie te behouden: „Het enige wat ik doe is van mijn grondwet telijke bevoegdheden gebruik ma ken", aldus Botha, die eraan toevoeg de de indruk te hebben dat De Klerk de afgelopen weken door verkeerde personen is geadviseerd. De Federale Raad, een belangrijk ad viesorgaan van de partij, besloot uit eindelijk in meerderheid achter De Klerk te gaan staan en met die zeker heid kostte het hem weinig moeite om ook de fractie unaniem achter zich te krijgen. Na afloop van de fractie-bijeenkomst zei De Klerk dat Botha zo snel moge lijk van de beslissing van de Federale Raad en de fractie op de hoogte zal worden gesteld en dat deze zal worden uitgenoding om over de nieuwe situa tie van gedachten te wisselen. Volgens de Zuidafrikaanse grondwet kan Bo tha praktisch niet worden afgezet en moet hij dus vrijwillig aftreden. De Klerk zei dat het tijdstip van zo'n ge sprek volledig afhankelijk is van Bo tha zelf, die vandaag pas weer in Kaap stad zal terugkeren. DEN HAAG (GPD) - Tussen de minis teries van Financiën en van VROM dreigt een conflict over de mate waar in de rijksoverheid het onderhoud aan eigen woningen financieel zou moeten ondersteunen. VROM is voor alsnog niet van plan voor dat doel een subsidieregeling te maken ter ver vanging van een weggevallen belas tingmaatregel bij Financiën. Dit on danks het feit dat minister Ruding ten behoeve van de subsidieregeling al 9,5 miljoen gulden aan zijn collega Nijpels heeft overgemaakt. (Advertentie) •NGEN (ANP) - CD A-fractieleider De Vries heeft maan- gavond tijdens een spreekbeurt in Dongen gepleit voor vorming van fondsen om het probleem van armoede in ÏÏederland aan te pakken. Wp Vries zei dat armoedebestrijding een benadering op maat vereist. Met algemene maatregelen kun je er weinig Bm doen, aldus De Vries. Hij wees erop dat echte fïnancië- problemen het meest, maar niet uitsluitend voorkomen de minima. k bij hogere inkomens kunnen schulden tot hoge finan- le moeilijkheden leiden. Met een verhoging van de uitke- igen met 1 of 2 procent is het probleem van de nieuwe moede niet op te lossen, aldus de CD A-fractieleider. Volgens De Vries is te denken aan verruiming van het fonds Bijzondere Bijstand of aan de vorming van een nieuw steunfonds. De Vries zei verder dat de keuze voor het loslaten van de koppeling van loon en uitkeringen in het begin van de ja ren '80, nodig en onvermijdelijk was. „Hel was een keuze tussen sociaal beleid op de korte of op de lange termijn. Nu het economisch weer wat beter gaat kunnen de uitkerings gerechtigden geleidelijk weer meedelen in de wehuaarts- groei, mits de loonontwikkeling ingehouden blijft en het aantal banen sneller blijft groeien dan het aantal uitkerin gen". aldus De Vries. anpak van fraude et geld van EG (Van onze correspondent) jjRUSSEL De twaalf EG-landen zullen nauwer gaan samenwerken bij de bestrijding van de raude met EG-gelden. Ook zullen zij proberen de talloze EG-regels helderder en daardoor linder fraude-gevoelig te maken. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Eerst zonnig, later vanochtend toene mende beivolking en vanmiddag en vanavond regen. Maximum tempera tuur 9 graden. Tot hard of stormachtig toenemende zuidwesten wind. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer dertig Nederlandse marechaussee's vertrek ken in april naar Namibia, waar zij als leden van de VN-vredesmacht toe zicht zullen houden op de verkiezin gen. Dit heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) de Tweede Ka mer meegedeeld. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties Perez de Cuellar heeft Neder land dezer dagen formeel gevraagd een detachement te leveren voor de VN-vredesmacht, die officieel bekend staat als UNTAG, de United Nations Transition Assistance Group for Na mibia. Voor transport en logistieke en medische verzorging, zijn de VN ver antwoordelijk. De kosten van de uitzending, perso neelskosten inbegrepen, worden ge raamd op 3,4 miljoen gulden. Het is nog niet bekend of de door de VN te vergoeden kosten alle meerkosten die met de uitzending zijn gemoeid zullen dekken. Aanvankelijk was de omvang van de VN-vredesmacht, die een militair en een civiel deel omvat, gesteld op 7.500 man. Teneinde de kosten van de ope ratie zo veel mogelijk te beperken, werd op aandringen van de permanen te leden van de Veiligheidsraad de om vang teruggebracht tot 4.650 man. Het civiele deel van deze macht werd uitgebreid van 360 tot 500 man aange zien de Namibische politie, waarop UNTAG toezicht moet houden, sedert 1979 aanzienlijk in omvang is toegeno men. Voor zover thans bekend zullen aan dit civiele deel zestien landen bij dragen. Het Nederlandse detachement zal ge heel bestaan uit beroepspersoneel dat ervaring heeft met vredesoperaties. De marechaussees worden daarom ge- recruteerd uit manschappen die bij het Nederlandse Unifil-detachement hebben gediend in Libanon en/of heb ben deelgenomen aan de MFO-vredes- macht in de Sinai op basis van de Camp David-akkoorden.Gezien het te verwachten betrekkelijk zelfstandige optreden in internationale VN-politie- teams, zijn de deelnemers ten minste onderofficier. Luitenant-kolonel van de marechaus see K. C. Roos (43), momenteel dis trict-commandant in Noord-Brabant, zal de leiding hebben over het deta chement. Volgens de woordvoerder was er een ruim voldoende aanbod vrijwilligers voorhanden, ondanks het criterium dat men reeds ervaring moest hebben. Protesterende boeren voor het Landbouwcentrum in Goes. GOES - Een groot deel van de Zeeuw se akkerbouwers is bereid en van plan actie - en zo nodig harde actie - te blij ven voeren voor een beleid dat deze sector uitzicht verschaft op een bete re toekomst. Tijdens een blokkade van het Landbouwcentrum in Goes, maandagmgrgen, bleek dat de boeren het allerminst voor gezien houden met de trekkerestafette naar Den Haag twee weken geleden. De stem ming wordt grimmiger, zeker nu landbouwminister ir G. J. M. Braks heeft laten weten dat hij niet van plan is iets aan de verlaging van de graan prijs te doen. Met een kleine zestig tractoren ver sperden ongeveer tweehonderd boe ren vanaf zes uur 's morgens de toe gang tot het Landbouwcentrum, waar in provinciale diensten van het Minis terie van landbouw en visserij zijn ge huisvest. De circa honderdveertig' ambtenaren die vanuit het kantoorge bouw aan de Westsingel werken, kon den er niet in. De actie was op touw ge zet door de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). De protesteren de boeren lieten weten dat ze pas zou den vertrekken na een gesprek met, de hoogste vertegenwooriger van Braks in Zeeland, ir C. A. C. J. Oomen. De directeur landbouw, natuur en openluchtrecreatie, zoals Oomens functie voluit luidt, verbaasde zich zeer over deze eis. Hij herinnerde eraan dat de ZLM in navolging van de lande lijke boerenorganisatie Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité het over leg met Braks en diens vertegenwoor- digers heeft opgeschort. Hij vond het vreemd dat daarop een blokkade wordt gekozen als middel om toch tot een gesprek te komen. Oomen liet ZLM-voorzitter H. C. -van der Maas aanvankelijk weten dat er wat hem betrof geen sprake zou kun nen zijn van een gesprek zo lang de boeren het beleg van het Landbouw centrum nog niet hadden opgeheven. Later nam hij genoegen met de verze kering van de actievoerende akker bouwers dat ze het veld zouden ruimen nadat Van der Maas het geprangd ge moed der boeren onder woorden had gebracht. De voorzitter van de ZLM legde uit dat de blokkade van het Goese Land bouwcentrum moet worden gezien als een onderstreping van de pogingen de politiek in Den Haag zodanig te bewer ken dat een landbouwbeleid uit de bus komt dat meer rekening houdt met de belangen van de akkerbouw. „De ak kerbouw vraagt de maatschappij of die zelfde maatschappij van mening is dat er in de toekomst nog behoefte be staat aan deze bedrijfstak", aldus Van der Maas. „We hebben er recht op dat te weten en niet met een kluitje in het riet te worden gestuurd". Hij vroeg Oo men om bijval voor zijn stelling dat het de akkerbouw in Zeeland slecht gaat er dat dit gevolgen zal hebben voor veel boerengezinnen, voor de leefbaar heid op het plateland en voor de eco nomie. Die bijval wilde Oomen niet zonder meer geven. Tot grote ergernis van Van der Maas, die de directeur land bouw, natuur en opènluehtrecreatie in diens antwoord herhaaldelijk in de rede viel. Oomen verklaarde dat het voor het ministerie van landbouw twijfel leidt dat de akkerbouw in moeilijkheden verkeert. Ter discus sie staat wel de vraag hoe die proble men moeten worden aangepakt. Hij zei zich niet aan de indruk te kun nen onttrekken dat de landbouworga nisaties zich wel heel sterk richten op het ongedaan maken van de graan prijsverlaging. Waarop Van der Maas hem onder luide gejuich van de de monstrerende boeren onderbrak: „Maar we worden gedwongen nu eerst naar onze portemonnee te kijken. Het water staat ons aan de lippen". Uitein delijk erkende Oomen dat de akker bouw zich in ernstige moeilijkheden (Slot zie pagina 15 kolom 6) HILVERSUM (ANP) - De competitiewedstrijd PSV-Ajax wordt komende zon dag rechtstreeks door de NOS op de televisie uitgezonden. Om de belangstelling voor andere voetbalwedstrijden niet te verminderen, is het aanvangstijdstip van het duel verschoven naar 17.30 uur. De NOS heeft het treffen tussen beide ploegen in 1987 ook al eens uitgezonden. In verband met het verslag van PSV-Ajax begint Studio Sport zondag (Ned. 3) om 17.25 uur. De uitzending duurt tot 20.00 uur. Het tweede deel van Studio Sport na het Journaal van acht uur komt te vervallen. aDat hebben de ministers van financien Tan de twaalf maandag in Brussel af gesproken. Op verzoek van de Europe se Commissie werd voor het eerst uit- fcebreid over het probleem van de frau- fie met EG-subsidies gesproken. Volgens schattingen zou met die frau- Be jaarlijks tien miljard gulden, ofwel tien procent van de Europese begro- Jing gemoeid zijn. Vast staat dat aller- ïinst omdat men een volstrekt onvol doende inzicht in de EG-fraude heeft, ilnister Ruding (financien) zei giste- en dat de twaalf het erover eens zijn dat meer aandacht voor zowel preven tie als controle op fraude nodig is. Con crete maatregelen zijn maandag ech ter nog niet afgesproken. Volgens Ruding zijn zowel de Europe- e Commissie, het dagelijks bestuur yan de EG, als de EG-ministerraad (de Jdstaten) mede-verantwoordelijk oor het ontstaan van fraude. Beide Boeten daar ook het nodige tegen Ilgemeen is men het er over eens dat JG-riehtlijnen veel te ingewikkeld lijn en vaak juridisch niet water licht, waardoor slimme fraudeurs hun gang kunnen gaan. Dat gebeurt vooral op het punt van de landbouw subsidies. ,We hebben afgesproken dat we gaan roberen alle EG-regels bij hun formu- al te toetsen op fraudegevoelig- eid", aldus Ruding. Ook zullen de ontrolediensten in de lidstaten meer aan samenwerken dan tot nog toe. uding erkende dat het vrijwel onmo- elijk is om alle duizenden bestaande G-regels op hun fraudegevoeligheid oor te lichten. Wel zal men vanaf nu Ik nieuw voorstel door deskudnigen aten bekijken alvorens het van kracht ordt. eel van die regelingen komen echter as na langdurige en moeizame onder- andelingen tot stand. Het gaat daar bij vaak om millimeterwerk. Het is dan ook niet reeel te verwachten dat minis ters zo'n discussie zullen overdoen als een regeling niet waterdicht blijkt. Dat speelt vooral nu de EG steeds gro ter wordt en onderhandelingen dus steeds moeilijker worden. „Maar het is de taak van iedereen om zelfs tijdens moeilijke onderhandelingen hierop te blijven letten", aldus Ruding. De inbreng van de overheid in het onderzoek naar de oorza ken van kanker kan groter. PAGINA 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1