Verschoort Vijf mensen gedood bij treinbotsing in Londen Thatcher: handen ineen slaan voor bescherming van ozonlaag xt inkwaterprijs mogelijk verdubbeld reactie op betogingen moslims Ë|ly van Hulst lobpt naar wereldrecord Time en Warner vormen grootste media-concern Mijnenjager Urk vrijdag terug uit Golf UUR FOTOSERVICE 232e jaargang no. 54 Maandag 6 maart 1989 Zuidafrika PZ(J/sport I Contract Drama Slimste ijkcijfers uurwaarde Rechtsorde Oproep symbolisch TWEEDE RAMP IN DRIE MAANDEN Walesa stapt op na legalisering van Solidariteit Kenia Vernieuwde Hiswa trekt minder publiek Zeeuws-Vlamingen gealarmeerd door brand in Belgische plasticfabriek Mededeling PZC-directie DEN HAAG (ANP/GPD) - De fractievoorzitters van drie grote partijen in de Tweede Kamer vinden het ontoelaatbaar dat in ons land wonende moslims tijdens demonstraties vrijdag en zaterdag hebben gedreigd met en opgeroepen hebben tot moord op de Britse schrijver Rushdie. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Lente Naast wolkenvelden ook ruime zonni ge perioden. Matige zuidenwind. Tem peratuur 15 graden. GOES-VUSSINGEN-ZIERiKZEE-HULST PROVINCIAL! :Ai BUDAPEST - Bijna een jaar geleden beloofde Elly van Hulst het wereldre cord op de 3000 meter op overdekte banen te breken. Zij deed die belofte vlak nadat zij in het sportpaleis van Budapest voor de eerste maal Euro pees indoorkampioene op de drie ki lometer was geworden. Zaterdag aan het eind van de middag kwam de 29- jarige Rotterdamse die belofte op im ponerende wijze na. Zij werd wereld kampioene en verpulverde het record van Zola Budd, die ruim drie jaar ge leden in Cosford 8.39,79 liep, met bij na zes seconden. Over gangmaking had Van Hulst bij het tweede toernooi om de wereldtitels in Budapest niet te klagen. De Schotse Liz MacColgan, die in Seoul zilver ver overde op de tien kilometer, was een perfec te haas. (zie ook pagina 11) IVD-leider Voorhoeve ziet niets in een verhoging van het 'piuurwaardeforfait. PAGINA 3 Botha en De Klerk voeren een jnachtsstrijd in Zuidafrika. PAGINA 3 Peter van Vossen tekent bij Be- |ueren een uniek contract. PAGINA 11 IVlissingen-drama kent toch Inog een goed einde. PAGINA 13 IDe Belgische wielerkampioen De Wilde was de slimste in Gent-Gent. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Kunst en cultuur: 5 Provincie: 7 en 9 Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Moslims in ons land hebben het recht te demonstreren tegen het boek De Duivelsverzen, zo betoogden WD- fractievoorzitter Voorhoeve en zijn CDA-collega De Vries maar oproepen tot moord is onaanvaardbaar. „Wie in ons vrije land woont, moet zich aan de wetten van de vrije rechtsstaat hou den", aldus Voorhoeve zaterdag op een WD-vergadering in Maassluis. Als de regering niet „snel en helder uit eenzet" welke stappen ze tegen de op roep denkt te ondernemen, zal de frac tie van D66 dinsdag in de Tweede Ka mer vragen stellen, zo kondigde frac tievoorzitter Van Mierlo zondag aan. Via zijn woordvoerster liet minister Korthals Altes van justitie zondag we ten geen commentaar te geven op de oproepen Rushdie te vermoorden. PvdA-Tweede Kamerlid A. Kosto, te vens voorzitter van de vaste kamer commissie voor justitie, vindt het „on gehoord" dat moslims in Nederland hebben opgeroepen tot de moord op Salman Rushdie. 'e angst voor lage kijkcijfers eemt hand over hand toe, leent Aad van den Heuvel. PAGINA 2 Directeur M. Rabbae van het Neder lands Centrum Buitenlanders (NCB) sloot zich bij de fractievoorzitters aan. Hij wil komende week een ge sprek met de moslim-organisaties in ons land om te voorkomen dat demon straties tegen Rushdies boek leiden tot oproepen de schrijver te vermoor den. Hij acht een dergelijke oproep in strijd met de Nederlandse rechtsorde. De Haagse en de Rotterdamse politie gaan naar aanleiding van de moslim demonstraties bekijken in hoeverre gerechtelijke stappen mogelijk zijn te gen degenen die hebben opgeroepen Rushdie te vermoorden. In Den Haag deden vrijdag vijfduizend moslims mee aan een grimmige beto ging tegen De Duivelsverzen. Voor het ministerie van justitie en de Britse am bassade verbrandden zij afbeeldingen van Rushdie en van het boek. Via spandoeken en mondeling riepen zij op tot het vermoorden van de schrij ver. Zaterdag demonstreerden in Rotter dam ongeveer zeshonderd mensen te gen Rushdie en diens boek. De demon- strantie verliep rustig, al werd in strijd met wat aangekondigd was wel opge roepen de schrijver te vermoorden. Bij een boekwinkel werd een pop ver brand die Rushdie moest voorstellen. Een woordvoerder van het Pakistan Islamitic Center in Nederland, Agha Mohsin, verklaarde dat de oproep van de moslim-demonstranten de schrij ver te vermoorden, symbolisch is be doeld. „De straf die hij verdient, de dood, kan alleen tot uitvoering wor den gebracht als Rushdie in een isla mitisch land komt. Wij houden ons aan de regels die in Nederland gelden, want de oproep tot moord is hier niet te realiseren". Een aantal treinstellen is van het talud gerold en in achtertuintjes van onder de spoorbaan staande huizen terecht gekomen. Een groep islamieten verbrandt zaterdag in Rotterdam een pop die de schrijver Salman Rushdie voor moet stellen. {Van onze correspondent) LONDEN - De veiligheid van het En gelse treinverkeer staat vandaag weer in het brandpunt van de Britse politiek. Niet alleen de oppositie, maar ook conservatieve lagerhuisle den zullen scherpe vragen stellen over de tweede grote treinramp bij Londen binnen drie maanden. Vijf mensen verloren zaterdag het leven toen twee treinen, beide op weg naar het belangrijke Londense Victoria- station, bij het Zuidlondense voor stadje Purley met elkaar in botsing kwamen. Meer dan zeventig mensen raakten gewond. Meteen na de botsing kwam er een grootscheepse reddingsactie op gang. Omwonenden begonnen onmiddellijk met hamers en bijlen, ramen en deuren van wagons te forceren om de inzitten den uit de ravage te bevrijden. Het gro te Mayday Hospital van Croydon nam meer dan zeventig gewonden op, waar van er vijf ernstig aan toe zijn. Drie maanden geleden kwamen bij Clapham 35 mensen om. Toen ging het om twee stampvolle forensentreinen. WARSCHAU (RTR) - De leider van So lidariteit, Lech Walesa, heeft zondag verklaard dat hij hoopt op te stappen als leider van het vakverbond als de ronde tafelconferentie tussen de Pool se regering en de oppositie leidt tot le galisering van het nog altijd verbo den vakverbond. Walesa verklaarde dat tegenover aanhangers van Solida riteit in de havenstad Gdansk. Nu zaten er aanzienlijk minder men sen in de treinen. Inspecteurs van British Railways heb ben al vastgesteld dat het ongeluk niet, zoals in Clapham, werd veroor zaakt door foute seinen. Nu wordt ge dacht aan mankementen in de remsys- temen en ook aan menselijke fouten. De beide treinbestuurders hebben de ramp overleefd en worden uitvoerig gehoord. De bestuurder van de achter op komende trein verklaarde dat hij ondanks krachtig remmen toch door rood licht reed. Getuigen uit die trein zeggen nadrukkelijk hebben gevoeld dat kort voor de botsing mnk wero ge remd. Het staat vast dat er een storm van kritiek zal losbarsten over British Railways kan rekenen op forse kri tiek. Labours woordvoerder voor transportzaken John Prescott, ver klaarde dat de directie van de Britse Spoorwegen het bedrijf voor een koopje wil laten draaien door perso- neelsbeperkingen en veel te lange werkuren. Ook het oude materieel en overbelasting van het systeem is een veel gehoorde kritiek. Met name in het drukke forensengebied ten zuiden van Londen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Twee van de belangrijkste Amerikaanse ondernemin gen op het gebied van media en entertainment, Time Inc. en Warner Com munications Inc., hebben zaterdag aangekondigd te zullen fuseren. Het resultaat van de fusie zal de grootste media-reus ter wereld zijn; een gi gant met een waarde van 18 miljard dollar. Het nieuwe bedrijf, Time Warner, zal in vrijwel elke sector van de media- en vermaaksindustrie een dikke vinger in de pap krijgen. Time Inc. is de uitgever van weekbladen als Time, People, Fortune en Amerika's bekendste sport-tijdschrift Sports Illustrated. Time Ine geeft verder boeken uit, en is de eigenaar van twee grote tv-kanalen. Warner Inc. bezit grote filmstudios, is de eigenaar van Lorimar Telepictures Corp. dat onder meer de tv-series Dallas en Falcon Crest produceert, en de eigenaar van platenmaatschappijen als Atlantic Records. Woordvoerders van Time en Warner zeiden gisteren dat tot de fusie is be sloten om een tegenwicht te bieden tegen Japanse en Europese media-gi ganten. „Alleen sterke Amerikaanse maatschappijen zullen overblijven als Europa '92 eenmaal een feit is", aldus de topman van Warner, Steven J. Ross. LONDEN (ANP) - Met een oproep aan alle regerin gen, de industrie, wetenschap en alle bewoners van de aarde mee te werken aan de bescherming van de ozonlaag heeft premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië zondag de driedaagse internatio nale conferentie over de aantasting van de ozon laag door drijfgassen (CFK's) in Londen geopend. Ongeveer 120 landen uit alle werelddelen zijn naar de Britse hoofdstad gekomen om aan de conferen tie, een initiatief van de Britse eerste-minister, deel te nemen. De premier zette uiteen dat deze conferentie niet is bedoeld om over bindende overeenkomsten ter be perking van de uitstoot van CFK's (chloorfluorkool waterstoffen) te onderhandelen. Dit moet volgens haar worden overgelaten aan het milieuprogramma van de Verenigde Naties. „We zijn hier om onze ken nis en ervaring uit te wisselen". Thatcher vindt dat de landen veel verder moeten gaan dan de 50 procent reductie, zoals het protocol van Montreal voor het jaar 1998 voorschrijft. Ze denkt aan een zo spoedig mogelijke vermindering van produktie en gebruik met minstens 85 procent en het volledig uitbannen voor de eeuwwisseling. De Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten zitten al op deze lijn. De grote industrieën denken de produktie van cfk's tegen 2000 tot nul terug te kunnen brengen. Maar chemiegigant Du Pont liet in een verklaring in Lon den weten dat wettelijke ge- en verboden com pleet met tijdsschema's daarvoor onontbeerlijk zijn. 's Werelds grootste producent van cfk's vreest een onnodige vertraging als regeringen blijven ste ken in vage verklaringen. President Daniel Arap Moi van Kenya deed een be roep op de industrielanden, de Derde Wereld te hel pen bij het verminderen van CFK-gebruik in de zich daar ontwikkelende industrie. Hij maakte zich verder zorgen over de gevolgen van de uitstoot van deze stoffen voor de opwarming van de aarde (het 'broeikaseffect'). Hierdoor kan het klimaat fundamentele veranderingen ondergaan. Het be wijs voor een ophanden zijnde ramp is volgens hem nu al zichtbaar. Moi verwees naar de lange en ernstige droogte op veel plaatsen in de wereld en de warmste winter die West-Europa sinds jaren heeft beleefd. Deskundigen op de conferentie lieten weten dat ze er steeds meer van overtuigd raken dat clk's een toe nemende rol spelen bij het ontstaan van het broei kaseffect. Volgens deskundigen warmen cfk's de aarde tienduizend keer sterker op dan kooldioxyde, die vrijkomen bij het stoken van fossiele brandstof fen, zoals olie en steenkool. LONDEN - De Britse premier That cher tijdens haar openingsrede. DEN HELDER (ANP) - De mijnenjager Urk zal vrijdag 10 maart om elf uur terugkeren in de thuishaven Den Hel der. Dit heeft het ministerie van de fensie bekendgemaakt. Met de terugkeer van de Urk komt een einde aan een periode van vijftien maanden waarin Nederlandse mijnen- jagers zijn ingezet in de Perzische Golf en de Golf van Oman. De Urk is op 5 april vorig jaar uit Ne derland vertrokken om de Hellevoet- sluis en de Maassluis af te lossen. Be gin dit jaar is de Urk uit de Golf ver trokken als gevolg van de wapenstil stand tussen Iran en Iraq. Tijdens hun verblijf in de Golf hebben de Nederlandse schepen onder meer vijf mijnen opgespoord en geasisteerd bij het verwijderen van een granaat aan boord van een tanker. De bemanning van de Urk zal na de aankomst in Den Helder worden toe gesproken door minister Bolkestein van defensie. AMSTERDAM (GPD) - De Hiswa 89, die gisteren na negen dagen in de Am sterdamse RAI werd afgesloten, heeft in totaal 123.000 bezoekers getrokken. Vorig jaar waren dat er 17.000 meer. Hoewel de organisatie van Neder lands grootste waterrecreatieten- toonstelling had gehoopt ongeveer 150.000 kijkers en kopers binnen de poorten te krijgen, zegt zij achteraf „zeker niet ontevreden" te zijn over de belangstelling van zowel het pu bliek als de vierhonderd exposerende bedrijven. De RAI en de Hiswa-vereniging, de club van Nederlandse waterrecreatie- bedrijven, kozen dit keer bewust voor het tonen van minder grote schepen (die op de 'natte' Hiswa in het najaar meer aandacht krijgen) ten voordele van een groter scala aan accessoires, de houtbouw, de surfsport en instellin gen die nauw aan de watersport zijn gelieerd. SAS VAN GENT - De politie heeft de bevolking van Sas van Gent en West- dorpe zondag met geluidswagens ge sommeerd ramen en deuren te sluiten na een brand waarbij lichte concen traties chloor vrijkwamen. De brand woedde in de plasticfabriek Sidaplax in het Belgische Gent. Na anderhalf uur kreeg de bevolking te horen dat er geen gevaar voor de volks gezondheid was. In Sas van Gent werd in verband met de brand tijdelijk een crisiscentrum van gemeente, politie en brandweer ingericht. Op diverse plaatsen werden metingen verricht. Maar volgens de Belgische autoritei ten is er geen enkel moment sprake ge weest van een vergiftigingsrisico. Wegens mogelijk ontploffingsgevaar werden inwoners uit de directe omge ving van de fabriek geëvacueerd. De fabriek ligt midden in de wijk Gent- brugge. De brand bij Sidaplax brak om zes uur zondagmorgen uit in een loods waar polystyreen lag opgesla gen. Het vuur ging gepaard met hevige rookontwikkeling en legde de loods in de as. De schade beloopt 5,5 miljoen gulden. (Zie ook pagina 7) De grafische bonden, Druk en Pa pier FNV en van het CNV, hebben in de pers aangekondigd hedenmid dag te 13.00 uur een stakingsactie voor onbepaalde duur bij de PZC te starten. Wij betreuren dat in hoge mate, maar vrezen dat de staking blijkbaar onvermijdelijk is. Mede door de onbekende duur van de ac tie verzoeken wij onze lezers en ad verteerders ernstig rekening te hou den met het niet verschijnen van de krant van morgen, dinsdag 7 maart 1989. De afdelingen administratie en redactie zijn niet direct bij de actie betrokken en als gebruikelijk be reikbaar. De PZC-kantoren zijn nor maal geopend. Het door de abonnees vooruitbe taalde bedrag voor het aantal niet verschenen kranten zal automa tisch in mindering worden gebracht op het toekomstig verschuldigde abonnementsgeld. Aan diegenen, die na 1 april niet meer als abonnee staan geregistreerd, zal restitutie na die datum plaatsvinden. Tenzij door de adverteerder anders verzocht, zullen aangeboden adver tenties worden geplaatst in de pro- duktietechnisch eerst haalbare ver schijning van de PZC. De adverten tie-orderafdeling in ons centraal kantoor, telefoonnummer 01184- 84360 of 84361, kan u nader inlich ten. Wij vragen uw begrip voor deze situatie van overmacht en het daar mee verbonden ongerief. Directie PZC JAAG (GPD) - De prijs van het drinkivater zal in het h, oosten en zuiden van het land in de komende jaren Jgen en uiteindelijk zelfs verdubbelen. \pidingbedrijven in die regio's moeten namelijk vaker gebruik maken van oppervlaktewater in van grondwater. Om van dat rivierwater goed •jater te maken, zijn forse investeringen nodig. De ning voor de winning van grondwater komt van de fczes en die maken daar steeds meer bezwaren tegen. li de directeur van het Gemeentelijk Waterleidingbe drijf Amsterdam, de heer Gast, zondag in Avro's Magazi- 716. De betreffende waterleidingbedrijven moeten in de komen de tijd honderden miljoenen investeren om de Mager van schoon drinkwater te kunnen blijven voorzien. De consu menten in die gebieden, die nu vaak minder dan een gulden per kubieke meter water betalen, zijn daar volgens Gast straks zo'n twee gulden voor kwijt. Dat komt overeen met de prijs die bewoners in het westen van het land nu al beta len, waar oppervlaktewater wordt gebruikt dat met name uit de Rijn en de Maas komt. Volgens Gast zal het ook met grote investeringen steeds moeilijker worden om van rivienoater goed drinkwater te maken. „Je moetje afvragen of het niet verboden moet wor den bepaalde stoffen te lozen, in plaats van ze er achteraf weer uit te zuiveren". olitici veroordelen edreigen Rushdie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1