anDijke HISWA Moslims demonstreren in Den Haag tegen boek Dagbladen toch doelwit stakingen van de grafici Luchtverkeer in de VS met chaos bedreigd JAKOBSEN MEUBELEN vandaag week-uit week-in ijnbachbv JAKOBSEN MEUBELEN I Kerncentrales eelieden in e boot met ideorecorders hülsta !2! AMSTERDAMSE VERKOPER BEDREIGD Petitie NAAST ACTIES HANDELSDRUKKERIJEN adidas^ Cao-conflict rond drukpers Musea 25 FEBRUARI T/M 5 MAART meubelmakers Onrust Westduitse grafische sector VOOR AUTO- EN CARAVANONDERHOUD: AUTOSERVICE Bovag- en ANWB-erkend APK-keuringsstation Zowel grote als kleine onderhoudsbeurten Banden, accu's en uitlaten Afspraken en informatie: bel met Hans Steenhard Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100-14560 (tst. 6) GOES Dit jaar is er geen besluit over de bouw van kerncentrales meer te verwachten. PAGINA 5 Om de toekomst van het Zeeuws Museum en het Zeeuws Biologisch Museum veilig te stellen is op korte termin één miljoen gulden nodig. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3,5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 9 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 41 en 43 Jan T oor op in Den Haag: lofzang op het experiment. Letters Letteren: Jan Hanlo, een leven in brieven Boudens en Brussel mans, rumoerige Belgen Een andere 't Hart te boek Milan Kundera vertaald Film: een korf vol festi vals Dustin Hoffman in Rain Man Plastisch: Ca ret Visser, zien en omzien Jaap Drupsteen en de vor men The Voice: Sinatra, goud en glitter. PAGINA 23, 24, 25, 27 en 29 Persen stil. Géén krant. Waarom? Stellingen en strijdpunten in de grafi sche sector De zeehond in Zeeland Washington moordstad Kinderop vang op de vrije markt Oogsten met lood: paffen in de polder Denken en doen: puzzelen, dammen, schaken, bridgen. PAGINA 33, 34, 35, 37 en 39 OTERDAM (ANP) - Een lange zee- is kan heel vervelend zijn. Om die erveling enigszins op te heffen dach- n ten minste zes zeelieden in Rotter- am er goed aan te doen voor een ~cht prijsje een videorecorder aan te haffen. elaas gingen ze alles zes voor enkele onderden guldens het schip in. De do- ~n zagen er prachtig uit en de video- corders nog beter. De apparaten ble- en echter waardeloos te zijn. Het wa- ~n lege omhulsels, dummies of oude pparaten in een nieuw jasje. De zes eelieden deden aangifte van zwendel ij de Rotterdamse politie. Ze werden llemaal aangesproken in het haven- ebied of op de kade naast het schip, oorzover bij de politie bekend, heeft e zwendel tot nu toe alleen in het ha- engebied plaatsgevonden. - (Advertentie) zaterdag en zondag 10-17 uur toegang tl. 15,— Gratis pendeldienst: volg borden Q RAI AMSTERDAM ral Groei van economie zet door DEN HAAG (GPD) - De economie zal dit jaar groeien met 3,5 procent, een half procent meer dan waarop werd gerekend. Ook voor volgend jaar wordt een verdere stijging van de groei voorzien. Deze gunstige ontwikkelingen van de Nederlandse economie blijken uit de eerste, nog niet definitieve berekenin gen van het Centraal Planbureau (CPB) voor het eind deze maand te ver schijnen Centraal Economisch Plan 1989. Het voorlopige stuk van het Planbureau circuleert binnen de Cen traal Economische Commissie (CEC), een groep topambtenaren, en op de meest betrokken ministeries. Volgens het Planbureau leidt de hoge re economische groei tot een hogere produktie in de bedrijven. Dit jaar neemt die met een kleine 4 procent toe, volgend jaar met ruim 3 procent. Het nationaal inkomen (het bedrag dat wij allemaal samen verdienen) stijgt in 1989 en in 1990 met 3 procent. Door de aanhoudende groei zal het fi nancieringstekort van de overheid vol gend jaar op 4,8 procent kunnen uitko men. Tot nu toe mikt het kabinet op 5,25 procent. Een verschil van een klei ne twee miljard gulden. De gunstige gang van zaken heeft ook effecten op de koopkracht. Dit jaar gaat de werknemer er gemiddeld 3,5 procent op vooruit, voor 1990 wordt die vooruitgang nu geraamd op 4,5 procent. Voor de laagste inkomens is er minimaal koopkrachtbehoud. Het beeld wordt nog versterkt door reeds in het beleid opgenomen dalingen van premies en belastingen. Door een ho gere koopkracht is er tevens een voortgaande stijging van de con sumptieve bestedingen mogelijk (tus sen 3 en 3,5 procent). De verdere groei betekent eveneens een verdere daling van de werkloos heid. Dit jaar is die daling naar ver wacht 15.000, in 1990 nog eens 10.000. Het aantal banen kan dit jaar stijgen met 100.000 terwijl voor volgend jaar met een groei van 80.000 moet worden gerekend. Met de cijfers over de werkloosheid en het aantal te ontstane nieuwe banen blijft het CPB bij eerdere voorspellin gen zoals die eind 1988 al werden opge steld ten behoeve van het kabinet. Het Planbureau heeft bij de nieuwe be rekeningen nog geen rekening gehou den met de effecten van loonsverho gingen zoals die in recent afgesloten cao's zijn opgenomen. Ook wordt uit gegaan van een ten opzichte van 1988 gelijkblijvende dollarkoers en rente stand. Geen rekening is bovendien ge houden met tegenvallers bij de rijks uitgaven. Op de finishlijn is Nelli Cooman al zeker van haar zaak. Links Merlene Ottey, die als derde eindigde. Rechts Gwen Torrence, winnares van het zilver. BUDAPEST - Nelli Cooman blijft de snelste vrouw ter wereld op de kortste sprintafstand, de 60 meter. Vrijdagavond prolongeerde de donkere Rot terdamse haar wereldtitel in Budapest op een manier, die vriend en vijand verraste. Een onwillige bilspier leverde haar twee weken geleden in Den Haag de eerste nederlaag in twee jaar op, maar bij de wereldtitelstrijd in Budapest bewees 'snelle Nelli' haar klasse weer. In een fractie meer dan zeven seconden (7.05) was de zaak beslist. Nelli Cooman heeft vijfjaar de kortste sprint die de internationale atletiek officieel kent, beheerst. Twee weken geleden kondigde zij haar afscheid als indoor-atlete aan, maar de wereldtitel, die ze vrijdag veroverde, bracht haar aan het twijfelen. „Dit is zo mooi, zo'n heerlijk gevoel. Mis schien ga ik wel door", aldus Cooman, die volgens haar zeggen zó door zenuwen werd geplaagd dat ze twee dagen niet had kunnen eten. In de finale bleek ze zich weer tot het uiterste te hebben opgeladen met een sprint van wereldklasse tot gevolg. (Zie ook pagina 41) BEgresRUMK»AHiifeemssssmaaes DEN HAAG - Een demonstrerende Moslim houdt een brandend boek omhoog tijdens de demonstratie in uen Haag. Het was overigens geen exemplaar van Rushdies Satanic Verses, maar betrof een symbolisch gebaar. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 5000 moslims hebben vrijdagmiddag in Den Haag gedemonstreerd tegen de uitgave van Salman Rushdies boek Duivelsverzen. Op de spandoeken waren teksten te lezen zoals „Dood aan Rushdie" en „Wie Allah beledigt wordt gestraft". Voor de Britse ambassade werd een boek verbrand, terwijl betogers riepen om de dood van Rushdie. Voor het mi nisterie van justitie gingen posters van het boek en af beeldingen van de auteur in vlammen op. In Amster dam werd betoogd tegen de bedreiging van de schrij ver. De eigenaar van de Amsterdamse boekhandel Dickens Bookshop, die vrijdag in een krantenadvertentie Rush dies werk te koop aanbood, heeft op aanraden van de politie zijn zaak voorlopig gesloten nadat hij door een onbekende telefonisch met de dood was bedreigd. Voor zover bij de politie vrijdagavond bekend was, zijn geen andere Amsterdamse boekwinkels bedreigd. Eer der zijn dreigementen binnengekomen bij de importeur van het boek en bij uitgeverij Veen in Utrecht, die werkt aan de Nederlandse vertaling. Een delegatie van de demonstranten in Den Haag wil de de Britse ambassadeur een petitie aanbieden, maar deze was niet aanwezig. Daarop beëindigden de actie voerders omstreeks kwart voor vijf de demonstratie. Bij het ministerie van justitie zat men toen te wachten, omdat daar eerder een petitie zou worden afgegeven. Pas na vijf uur 's middags arriveerde de delegatie. De petitie werd overhandigd aan het plaatsvervangend hoofd staats- en strafrecht, die beloofde het stuk naar de minister te zullen sturen. In de petitie staat dat de moslims in Nederland zeer ver ontrust zijn door het boek, omdat het de moslims in hun geloofsbelevenis kwetst en de profeet Mohammed en zijn vrouwen belastert. Bij minister Korthals Altes wordt erop aangedrongen verspreiding in Nederland van het gewraakte boek te verbieden. De overhandiging verliep in een vriendelijke sfeer, al dus de woordvoerster van het ministerie. Ruim honderd mensen hebben vrijdag in Amsterdam betoogd tegen de Iraanse bedreigingen aan het adres van Rushdie. „De bedreigingen zijn een vorm van fanatisme die niets te maken hebben met geloof maar met terreur die doet denken aan fascisme", zo zei het Amsterdamse ge meenteraadslid R. van Duyn in een toespraak. Het raadslid, dat onlangs zijn baard afschoor uit protest tegen ayatollah Khomeini, zei te betreuren dat tijdens de demonstratie in Den Haag is opgeroepen tot moord. Lokale afdelingen van onder meer D66, PvdA, en de WD, steunden de demonstratie. (Zie ook pagina 3). AMSTERDAM (GPD) - Ondanks hun aankondiging dat dagbladen geen speerpunt zouden worden bij de sta kingen van grafici, hebben de bonden meteen aan het begin van hun estafet te-actie een aantal kranten aange pakt. Vandaag en waarschijnlijk ook maandag komt de Leeuwarder Cou rant niet uit. Na het uitkomen van de maandagochtendeditie treft dat lot ook de Provinciale Zeeuwsche Cou rant, die een week geleden al het doel wit was van een wilde actie. Maandagmiddag lopen ultimatums af bij Sijthoff Pers (Haagsche Courant, het Binnenhof, Rotterdamsch Nieuws blad) in Den Haag, en Wegener (onder meer Apeldoornse Courant) in Apel doorn. Het dagbladbedrijf Van der Loeff (onder meer Dagblad Tubantia) is een staking aangezegd, maar pas maandagochtend wordt besloten wan neer. Bij de Nederlandse Dagblad Unie (Algemeen Dagblad, NRC, Het Vrije Volk) besluiten de grafici maandag middag en dinsdagochtend over ac ties, die donderdag zouden kunnen be ginnen. Door een staking, sinds vrijdagavond, bij Smeets Offset in Weert, worden het verschijnen van de Europese edities (Slot zie pagina 13 kolom 7) Advertentie Trein Toegangbiljetten bij NS-stations (Advertentie) §KANTOORINSTALLATIES Snelle levering van de /kleine dagelijkse kan toorartikelen, en effi- ciënte afwerking van grote /orders. Een groot leve- Tel. 01184-10740 /ringsprogramma. Komt u Fax 01184-13307 'gerust eens kijken. VLISSINGEN Industrieweg 1-3 (Van onze correspondent WASHINGTON - Het Amerikaanse lucht- en treinverkeer dreigt ernstig ontwricht te worden door een staking van het technisch personeel bij de luchtvaartmaatschapppij Eastern, en mogelijke solidariteitstakingen bij andere luchtvaart en treinmaatscha- pijen. Het technisch personeel van van Eastern kondigde aan vrijdag middernacht (vanmorgen 6 uur Ne derlandse tijd) het werk neer te leg gen, als er geen overeenkomst zou zijn over de loonsverlaging die de lucht vaartmaatschappij wil doorvoeren. Eastern, de zevende luchtvaartmaat schappij van Amerika, heeft de laatste jaren grote verliezen geleden. Het be drijf probeert de verliezen te beperken door van het personeel te eisen loon in te leveren. De technici weigeren daar aan mee te werken. De vrees bestaat bij Eastern dat een staking van enige omvang het faillissement van de lucht vaartmaatschappij tot gevolg zal heb ben. Dertig senatoren hebben president Bush gevraagd in te grijpen, omdat een dergelijke ontwrichting van het vervoer ernstige consequenties kan hebben voor de Amerikaanse econo mie. Maar president Bush heeft aange kondigd dat hij niet zal ingrijpen in het conflict. De president heeft de be voegdheid een commissie te benoe men die het arbeidsconflict nader be studeert. Dat zou een afkoelingsperio de van 60 dagen betekenen. De presi dent heeft een dergelijk advies naast zich neer gelegd. Tenzij er op het laat ste moment een compromis gevonden wordt, zal een groot deel van Ameri- ka's vluchten aan de oostkust, waar Eastern de meeste vluchten heeft, stil komen te liggen. Advertentie Adidas TENNISSCHOEN met versterkt voorblad Ingebouwd contrefort. 2 kleuren PU-zool. Inlegzool met gewrichtssteun. kleur lichtgrijs Maten 36 - 46 Adviesprijs 79.95 Alléén vandaag bij I Bristol slechts Het komplete Hülsta programma vindt u voortaan bij Jakobsen Meubelen. Hülsta? Dat zijn bedden, slaapkamers, het zijn kasten en volledige aanbouw- sy sternen. Speciale audio-video meubels uit de Hülsta Topside kollektie als u uw ogen en oren wilt strelen. Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-37840. Donderdagavond koopavond, maandags gesloten. Het cao-conflict in de gra fische industrie ligt op straat. Een week geleden brak het overleg tussen vakT bonden en werkgevers aan de onderhandelingstafel af. Meteen volgden 'wilde acties', waardoor een aantal dagbladen - ook de PZC - niet kon verschijnen. Inmiddels hebben de bonden de actiebereidheid onder hun leden gepeild en de organisatie van werkonderbrekingen en stakingen op zich genomen. Het ziet ernaar uit dat komende maandagmiddag ook bij de ze krant de persen zullen worden ge stopt. Zoiets komt hard aan in de be drijfsvoering en snijdt tamelijk diep in het maatschappelijk verkeer, waarvan een krant deel uitmaakt. Partijen bij het mislukte overleg zijn nu verzeild in een krachtmeting op de werkvloer en de uitkomst daarvan is volstrekt onge wis. Velen stellen zich daarom de vraag: hebben de bonden in de grafi sche bedrijfstak eigenlijk niet veel te vroeg en te overhaast tot inzet van het stakingswapen besloten? Het ant woord daarop wordt omgeven met vaagheden. En dat roept op zijn minst twijfels op. Twijfels of werkelijk alle speelruimte in de onderhandelingen over een nieuwe cao is benut, of werke lijk koortsachtig is gezocht naar ope ningen in het overleg toen de zaak dreigde vast te lopen. Naar buiten toe is in ieder geval on voldoende aannemelijk gemaakt dat het moment al was aangebroken om tot staking over te gaan. En dat manco belast de acties die nu aan de gang zijn. Het conflict is in een fase ge raakt, waar het met een beetje meer goede wil om te luisteren naar eikaars argumenten nog niet had hoeven be landen. Moeilijk kan namelijk worden ontkend dat de partners in het overleg elkaar al een flink stuk waren gena derd. Maar de zaak liep klemvast, toen er een hoog lopend verschil van me ning ontstond over een stuk stijging van de produktiviteit binnen de be drijfstak. De vakbonden hebben dat als loonruimte vertaald en er een aan tal harde eisen op gebaseerd. De werk gevers op hun beurt stellen vast dat die loonruimte gewoon niet bestaat en wijzen de eisen van de bonden af. Ein de verhaal. Begin van de acties. Toch speelt op de achtergrond van het nu toegespitste conflict veel meer mee. In de strijd om de grafische cao-1989 weerspiegelt zich het nieuwe élan van de vakbeweging. Acties en stakingen leveren weer wat op, nu het beter gaat met de economie. En de grafici zijn nu eenmaal strak georganiseerd (ver plicht lidmaatschap van de vakbond) en hebben zich altijd thuisgevoeld in een voortrekkersrol. Het kamp van de werkgevers daartentegen staat onder voortdurende druk, omdat het is sa mengesteld uit een mengelmoes van grote en duizenden kleine bedrijven met zeer wisselende en vaak krappe rendementen. Samen moeten ze een cao afsluiten en daarbij is het gevaar dat de organisatie uiteenvalt - met al le gevolgen, óók voor de vakbeweging - in situaties als nu levensgroot aanwe zig. Dat verklaart mede hun harde op stelling. Uiteraard kan ook technische werknemers bij een dagblad het recht op staking niet worden ontzegd. Maar zo'n zwaar middel heeft wel in grijpende gevolgen. Wanneer de krant niet verschijnt, wordt de lezer gedu peerd. Een deel van de informatievoor ziening wordt lam gelegd. In de samen leving valt bovendien een communica tiekanaal weg. En dat is altijd een ge voelig verlies. De verantwoordelijk heid voor het uitgeven van het sta kingsparool bij een krant is dan ook een bijzondere. De beslissing ertoe be hoort uiterst zorgvuldig te worden af gewogen. Er kunnen op zijn minst vraagtekens worden gezet of dat bij dit uit de hand gelopen conflict wel gede gen genoeg is gebeurd. Nu het moment van praten kennelijk (tijdelijk) voorbij is, treden de automatismen van de sta king in werking. Het zou van beide par tijen in het conflict verstandig zijn wanneer ze zo snel mogelijk de weg te rug naar de onderhandelingstafel op zoeken. Want daar zullen ze voor de sa menstelling van een nieuw pakket ar beidsvoorwaarden tóch weer moeten terechtkomen. Wat meer uithoudings vermogen, wat betere communicatie over en weer en wat meer wisselgeld op zak bij de onderhandelingen, - dat al les zou de grafische werkgevers en vak bonden een volgende keer niet mis staan. vdM. HAMBURG (DPA) - Niet alleen in Ne derland maar ook in de Bondsrepu bliek rommelt het in de grafische sec tor. Duizenden werknemers staakten donderdag en vrijdag uit protest te gen plannen om het werken op zater dag uit te breiden. Volgens de vakbond werd er donder dag oor 21.000 mensen in 215 bedrijven niet gewerkt, waardoor talrijke kran ten, zoals de Frankfurter Allgemeine, niet uitkwamen of alleen met een noodeditie. Vrijdag kwamen op 94 plaatsen 14.000 werknemers in actie. De vakbond is alleen bereid de vrije za terdag op te offeren voor de produktie van kranten en tijdschriften. De werk gevers willen echter dat ook in andere drukkerijen op zaterdag kan worden gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1