ende computerkrakers leverde KGB geheimen de PZC Opschudding bij aantreden Berlijns parlement rechts-radicalen EG wil in tien jaar af van schadelijk drijfgas BINNENHUIS ANVR PVDA-MOTIE GESTRAND ÏI vandaag Vanaf dinsdag geen PZC door stakingsactie Tutep wov Nieuw kenteken vermeldt letters-letters-cijfers 24 feb.-5 mrL Ahoy' Naturel Of In Kleur? Den Haag dagje wereld-centrum? 21 m Enkele buien 232e jaargang no. 52 Vrijdag 3 maart 1989 op zaterdag 4 maart gesloten. Platteland Lijnbach Spits Uitkeringen Schoon Detailhandel Schelden Miljoenen Kasseien Alarm Josephine van Gasteren overleden Ontdek het wonen zonder grenzen Er zijn vandaag opklaringen maar ook enkele buien. De ivind draait van zuidwest naar noordwest tot noord in de middag en is matig. Temperatuur omstreeks 9 grade. to jt' P>. De reisadviseurs van Zeeland ANVR-reisadviesburo's schepen vanavond in voor een studie/werk weekend naar London. Alle ANVR- reisburo's zijn daarom Maandag zijn wij graag weer tot uw dienst. REISADVIESBURO PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN 6. Di ■50i;I (Van onze correspondent) BONN De Westduitse contraspionage heeft een bende 'vj computerkrakers opgerold die zich toegang had verschaft tot geheime informatie van Amerikaanse en Europese mi ll i litaire instanties en bedrijven. De gegevens werden voor honderdduizenden guldens aan de Sovjetrussische gehei me dienst KGB doorgespeeld, ezov nsd; De Westduitse tv, die het schandaal onthulde, omschreef it se de zaak als het grootste spionageschandaal sinds de ont ken maskering van de DDR-spion Guillaume. Zijn arrestatie en i leidde tot de val van de toenmalige kanselier Willy Brandt, i dn De contra-spionagedienst noemde deze kwalificatie door n tra' B de tv-rubriek overdreven. Directeur Boeden zei in een eer ste reactie dat als de aanwijzingen hard gemaakt kunnen worden men te maken heeft met een nieuwe vorm van spio nage. Met de gebroken codes zouden de krakers toegang hebben gehad tot computers in het Amerikaanse ministerie van defensie, het centrale SDI-wapenlaboratorium en het ra ketonderzoekscentrum van de NASA. Verder werden Mos kou elektronische 'sleutels' voor computercentra van de Westeuropese ruimtevaart- en kernenergielaboratoria ge leverd. In West-Berlijn en Hannover werden donderdag bij inval len in verscheidene huizen drie mensen gearresteerd en grote hoeveelheden materiaal in beslag genomen. De cen trale van de bende was gevestigd in een huis in Hannover dat vlak voor de inval in allerijl was ontruimd. Vanuit dit huis zouden drie Westduitse computerkrakers via de tele foon zijn binnengedrongen in de belangrijkste westerse mi litaire en wetenschappelijke computers. Ze zouden in opdracht van twee KGB-agenten hebben ge handeld. De krakers verzamelden uiterst gevoelige gege vens en programma's uit de VS, Europa en Japan. De ge heime gegevens werden via de Westberlijnse metro naar Oost-Berlijn gebracht waar ze in een voor buitenlanders gebouwd flatgebouw pal aan de Muur door de KGB in ont vangst werd genomen. De Westduitse computerspionnen drongen ook door tot het hart van de grote Westeuropese elektronicaconcerns, die bezig zijn met de ontwikkeling van microchips. Volgens de Westduitse tv-zender NDR werden onder meer de codes van Philips, het Franse Thompson, SEL en Loewe Opta gekraakt. Verder bestelde de KGB complete industriële programma's, die het oostblok nodig heeft om de technolo gische kloof met het westen niet groter te laten worden. Een deskundige verklaarde gisteravond dat de Sovjetunie naar alle waarschijnlijkheid nog steeds toegang heeft tot de geheime informatie in de grote computercentrales. Sovl ;y(ij n eldfc' ed).: Ier ij ara mag blijven van Kamer DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman van Onderwijs heeft het spoeddebat over zijn politieke positie ruimschoots over leefd. De regeringsfracties van CDA en WD vonden het res pectievelijk niet 'ordelijk' en 'opportuun' politieke conse quenties te trekken uit hun scherpe kritiek op de bewindsman. Een kritische motie tegen Deetman van het PvdA-kamerlid Wallage strandde met alleen de steun van de linkse fracties. :a >eld|| 'Bt oysi l iewal ÏCS| ersei Bl-K ?nst Cl-t VI. looftj 'j 0, B en 1 0, Zifg das I Honfl lostij IFSl Bom ii u-I eroê j All [1SZÏ AMf 0-11 t 8-1 9: A2-1 L 3-2 'S I .erosj S-ju» J 3V idaet; LE Hoofdrolspeler in het door de PvdA aangevraagde spoeddebat was het WD-kamerlid Franssen. Hij weigerde gisteren het vertrouwen in Deetman op te zeggen, hoewel hij herhaaldelijk zijn onvrede over het beleid van Deet man te berde heeft gebracht. ,,U kunt niet beschuldiging op beschuldiging stapelen, zonder er de politieke ver antwoordelijkheid voor te nemen", meende Wallage. „Kritische kanttekeningen bij het on derwijsbeleid blijven, maar als de PvdA een politieke val uitzet dan lo pen wij daar als VVD gewoon om heen", aldus Franssen die luid hoonge lach van de*oppositie over zich afriep door er aan toe te voegen „het volste vertrouwen" in Deetman te hebben, „tot het tegendeel is bewezen". REYKJAVIK (AP) - In de cafés op IJsland wordt uit bundig gevierd dat voor het eerst in 74 jaar weer een biertje kan worden drinken. Er is een officieel einde gekomen aan het strenge alcoholverbod waartoe in 1908 na een referendum werd besloten. Het besluit werd in 1912 wettelijk van kracht. Daarna duurde het nog tot 1915 voor de IJslanders geheel door hun voor raad bier heen waren. De verkoop van bier en andere licht alcoholische dran ken is nu geheel vrijgegeven. De IJslanders zullen overi gens duur voor hun nieuwe luxe moeten betalen, want de regering heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om de schatkist met een hoog alcohol-accijns te spek ken. In een café zal aan de tap voor een pilsje een bedrag van 8 tot tien gulden moeten worden neergeteld. VLISSINGEN - Het ziet er naar uit dat de PZC met ingang van aanstaande dinsdag enkele dagen niet verschijnt. Het grafisch personeel van de krant gaat maandag voor onbepaalde tijd in staking. De PZC-directie weigerde donderdag in te gaan op een ultima tum dat door de grafische bonden werd gesteld. Bij drukkerij/uitgeverij Vink Rota- druk in Axel, onderdeel van de PZC- holding, was gisteren 25 tot 30 man be reid om volgende week het werk neer te leggen. Over de exacte duur van de staking in Vlissingen bestaat nog onduidelijk heid. De werknemers zelf beslissen wanneer ze in het kader van de lande lijke estafettestaking de 'fakkel' aan een ander bedrijf overdragen. Bij eer dere arbeidsconflicten in 1977 en 1982 werd in de meeste gevallen na drie da gen het werk hervat. PZC-directeur F. van de Velde bena drukte dat zijn krant vasthoudt aan het vorige week vrijdag ingediende eindbod van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen. „Dat aanbod is voor ons de absolute grens". (Zie ook pagina 9) Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vlissingen Tel 01184- 1S610 Jeanne Kooijmans wil vooral geen imitatie van Frits Spits worden. PAGINA 2 Minister De Koning is bereid de Uitkeringen te verhogen als de lonen worden gematigd. PAGINA 3 Schone handen of een schoon land? PAGINA 4 De Makro wordt voortaan als detailhandel aangepakt. PAGINA 5 9 o rp I Sia indl Gre abb: Bill renj n Bi lilipl Grol laril Hol l BI" lelt)'! ens: ■4 rsetei C1:| JFSl aoi' L dijkl Gro ciL illanl Pul 11: >cC| iresil Dosbj aingl jke 3-2 J afg'r'l lier, .meP ,e Grofl uw? Wie helpt dr J. Heestermans aan 4.000 scheldwoorden? PAGINA 7 CDA-woordvoerder Van Leijenhorst vond de uitleg van Deetman over het terugdraaien van de bezuiniging op de kleine scholen en de perikelen rond de studiefinanciering 'bevredigend'. Van Leijenhorst meende dat de be windsman zijn fractie tegemoet was gekomen, door de plattelandsscholen alsnog te sparen voor een door het parlement goedgekeurde bezuini ging. Het gat van ruim 200 miljoen op de on derwijsbegroting, wegens het misluk ken van de privatisering van de lenin gen, willen CDA en WD later dit jaar, bij de parlementaire behandeling van de wet studiefinanciering ter sprake brengen. Volgens de oppositie heeft Deetman de kamer tijdens de begrotingsbehan deling in december volstrekt onvol doende geïnformeerd over de haal baarheid van de bezuinigingen op de studiefinanciering. „De bewindsman heeft bezuinigingen op de begroting ingeboekt terwijl hij wist dat de infor matiseringsbank de bezuinigings maatregelen niet in één keer kon ver werken", aldus Wallage. Hij verwijt Deetman ook onzorgvuldigheid door de bezuiniging die de privatisering had moeten opleveren vast in te boe ken terwijl de onderhandelingen met de banken nog weinig concreets had den opgeleverd. Van onze correspondent) WEST-BERLIJN - Veiligheidsperso neel van het Westberlijnse stadspar- lement moest gisteravond ingrijpen toen demonstranten de rede verstoor den van de rechts-extremistische fractieleider Andres. Het eerste op treden van de Republikeinen in de districtsraden en het parlement van de stad-staat leidde binnen en buiten het gebouw tot betogingen. Verscheidene Republikeinse af gevaardigden liepen de zaal uit toen de Groenen hen omschreven als een partij die geestelijk en politiek zijn wortels heeft in het fascisme. Toen de Andres het woord kreeg verlieten alle Groenen, veel sociaal-democraten en enkele christen-democraten de zaal. De publieke tribune werd ontruimd toen demonstranten „nazi's raus" be gonnen te roepen en de Internationale zongen. De op tien plaatsen georganiseerde de monstraties trokken naar schatting 15.000 deelnemers, veel minder dan werd verwacht. Hoewel de politie was voorbereid op gewelddadige acties van de zogenaamde autonomen bleef het redelijk rustig in de stad. De mas saal aanwezige politie verscheen in normaal tenue zonder helm en schild, wat bijdroeg tot de redelijk ontspan nen sfeer. De Hema in Goes lijdt miljoe nen schade door een brand: de zaak gaat enkele weken dicht. PAGINA 9 Als Den Haag de WOV niet wil, moet gekozen voor een hang brug. PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Kentekenplaten van auto's zullen binnenkort de nieuwe combinatie van twee letters-twee letters-twee cijfers te zien ge ven. Dat staat in het donderdag verschenen personeelsblad van het mi nisterie van verkeer en waterstaat. De huidige combinatie van letters- cijfers-letters is bijna „op". Volgens de rijksdienst voor het wegverkeer kunnen met de nieuwe combi natie acht miljoen auto's op kenteken worden gezet. Dat betekent dat de dienst tot ruim na het jaar 2000 vooruit kan met de letters-letters-cijfers. De huidige combinatie dateert van 1978. Waarschijnlijk zullen evenals nu geen klinkers worden gebruikt om te voorkomen dat er „minder gewenste" woorden op de kentekenplaten ver schijnen. Zeker bij een combinatie van vier letters achter elkaar kunnen gemakkelijk schuttingwoorden ontstaan. Verzoeken om een speciaal kenteken worden niet langer gehonoreerd. In Nederland wonende Chinezen konden tot voor kort op verzoek een kente ken krijgen zonder een 4 erin. Het cijfer 4 is voor veel Chinezen een sym bool van ongeluk en dood. Hans Daams verkent het par cours van de Omloop Het Volk: kasseien, asfalt en dreigend noodweer. PAGINA 31 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Vrijdagbijlage: 17, 18, 19, 20 en 21 Wielerbijlage: 25, 26, 27, 28 en 29 Sport: 30 en 31 (Van onze correspondent BRUSSEL De EG-landen willen dat over tien jaar in de hele wereld een eind is gemaakt aan de produktie en het gebruik van de voor het milieu schadelijke CFK's, die on dermeer worden gebruikt in drijfgassen voor spuitbus sen. Vooruitlopend daarop willen de twaalf zelf al „zo snel mogelijk" komen tot een beperking van die stoffen met 85 procent ten opzichte van het huidige peil. De milieuministers van de EG namen daarover donderdag op initiatief van de Nederlandse minister Nijpels en diens Duitse collega een verklaring aan. Nijpels wil dat deze 'chloorfluorkoolwaterstoffen' (CFK's) in Nederland al in 1995 volledig zijn uitgebannen. Nu al is de poduktie sterk beperkt. De CFK's komen behalve in drijfgassen ook voor in het koelsysteem van koelkasten, brandblusapparaten, schuimplastic (piepschuim) en sommige oplosmiddelen. De chemische industrie is al op grote schaal bezig alterna tieven te ontwikkelen. De CFK's worden beschouwd als hoofdoorzaak voor de aantasting van de ozonlaag. Overigens zal altijd een beperkte produktie van CFK's blij ven bestaan, omdat die stoffen ook voor medische doelein den moeten kunnen worden gebruikt. Minister Nijpels deed donderdag het voorstel om de milieu ministers voortaan twee maal per jaar verantwoording te laten afleggen over hun milieubeleid voor de milieucom missie van het Europees Parlement. Over dit plan is nog niet beslist. (Advertentie) Ais er niet snel beschermende maatregelen worden ge troffen, wordt het milieu onherstelbaar aangetast. Dat is in het kort de waarschuwing, die tien hoogleraren van de Landbouwuniversiteit in Wageningen schriftelijk aan minister-president Lubbers hebben gestuurd. „Met grote bezorgdheid volgen wij de verdergaande ach teruitgang van het milieu op verschillende terreinen, zowel mondiaal, continentaal als nationaal", aldus de hooglera ren, die de boodschap mede richten aan de Franse premier Rochard en mevrouw Brundtland, de eerste minister van Noorwegen. Lubbers, Rochard en mevrouw Brundtland zijn de initiatiefnemers voor een milieuconferentie op 11 maart in het Vredespaleis in Den Haag. De hoogleraren schrijven dat het zeker honderd jaar duurt een eenmaal vervuilde bodem weer in de oude staat terug te krijgen. ROHE staat voor 'n unieke kollektie rotanmeubelen. Door topontwerpers vormgegeven en handmatig geproduceerd. Dat garandeert uitstekend zitcomfort! Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 01 I 12-1318 Vrijdag koopavond Het was zo'n vindingrijk initiatief en het leek zo mooi te worden: Den Haag een dag lang het centrum van de wereld met een grote internationale conferentie over het mi lieu. De datum ervoor werd lang ge heim gehouden, de voorbereidingen speelden zich in de grootste stilte af, want het ging tenslotte om een subtie le diplomatieke onderneming. Het plan ertoe was ontsproten aan het brein van de Franse premier Rocard. Hij vroeg zijn Nederlandse ambtge noot Lubbers om het Haagse Vredes paleis voor dit doel open te stellen. En de Noorse minister-president me vrouw Brundtland werd bij de organi satie betrokken vanwege haar opval lende activiteiten in de sfeer van de in ternationale strijd tegen verloedering van het milieu. Maar naarmate de dag van de conferentie - volgende week za terdag, 11 maart - dichterbij komt, worden verwarring en irritaties er om heen groter. Dat komt in de eerste plaats door de volstrekt willekeurige manier, waarop uitnodigingen voor deelname zijn verstuurd. Geïnviteerd zijn 23 landen, naar het lijkt met de ogen dicht op de wereldkaart geprikt. Maar veel méér landen zijn om ondui delijke redenen gepasseerd. En dat doet meteen afbreuk aan het interna tionale 'gewicht' van deze milieu-con ferentie. Want als wie of wat zitten die 23 daar? In Den Haag hebben de uitleggers van het kabinet-Lubbers hun argu menten bij de hand. „De 23" (landen als Zimbabwe, Malta, Ivoorkust en Jordanië zijn van de partij) moeten fungeren als voortrekkers van een gro te internationale beweging tot redding van het milieu. Het is de bedoeling dat zij op 11 maart in het Haagse Vredes paleis een aanzet zullen geven tot de oprichting van een supra-nationale or ganisatie onder de vlag van de VN. Dat nieuwe orgaan zou veel ruimere be voegdheden moeten krijgen dan de be staande milieu-organisatie van de VN, de UNEP. De organisatoren van de mi lieu-conferentie mikken op onder meer dwingende internationale maat regelen tegen aantasting van de ozon laag en het gevaar van het broeikasef fect. VN-lidstaten zouden onder inter nationale dwang de uitstoot van ver vuilende stoffen moeten tegengaan, op straffe van voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag (Vredespa leis) te worden gesleept. Zo'n doelstel ling is gedurfd. Afspraken tussen lan den over een gezamenlijke aanpak van de milieuvervuiling zijn nog al te vaak vrijblijvend, worden onvoldoende con creet uitgewerkt en missen internatio nale sancties. Mooi initiatief dus, dat van "de 23", die een soort voortrek kersrol moeten gaan spelen. Maar of een hoog ideaal, dat op een zo rommelige manier wordt uit gedragen, echt weerklank zal onder vinden is nu al zeer de vraag geworden. De organisatoren van de Haagse inter nationale milieu-conferentie hebben namelijk de fout begaan om een be langrijk deel van de Europese partners van deelname uit te sluiten. In Brussel wordt hen dat niet in dank afgenomen. Op eigen houtje een milieu-conferen tie beleggen met zulke grote preten ties wordt in het EG-hoofdkwartier min of meer beschouwd als een poging om de poten onder het gemeenschap pelijk milieubeleid weg te zagen. Met '1992' voor de deur niet zo'n slimme manoeuvre natuurlijk. Het lijkt er veel op dat de keuze van de landen die mo gen meedoen aan deze internationale milieu-conferentie toch te veel uit de losse pols is gemaakt. Dat getuigt niet van een scherp inzicht in het ingewik kelde patroon van wereldwijde ver houdingen. Op voorhand is daarmee ook het succes van de conferentie be grensd. De voorbereiding van een dag je Den Haag als het centrum van de wereld blijkt - nu omringende landen er schouderophalend op reageren - haastwerk te zijn geweest. Internatio naal zal het effect van de conferentie daaraan worden afgemeten: een op roep van een bont gezelschap landen zonder achterban en samenhang. vdM. AMSTELVEEN (ANP) - De actrice Jo sephine van Gasteren is woensdag op 72-jarige leeftijd in haar woonhuis te Amstelveen overleden. Haar laatste rol in het toneelstuk Fa rewell Sister George heeft de actrice vorig jaar december moeten beëindi gen wegens ziekte. De crematie zal dinsdag plaatsvinden. (Zie ook pagina 7) (Advertentie) 't Grootste woonoverzicht Internationaal meubelnieuws Belgisch Meubelmuseum Kijk op keukens Nieuwe design-trends Woondecorum Acrylaat zeefdruk voor elke 1000-ste bezoeker. Open: 11.00-17.00 en 19.00-22.30 uur Zaterdag en zondag: 11.00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1