1 n r Boerenorganisatie kritiseert blokkade Grafici kondigen stakingen aan bij zes bedrijven Huisarts komt in awbz 0K-INRUILWAGENSH0W AARDBEIEN WITLOF Mini-prus&Maxi-keus Zware passagiers uit vliegtuig EVEN NAAR JAC. HERMANS 2f 250 gram 500 gram De spelling van hei Nederlands Later regen "LUBBERS: UITSTEL FINANCIERING Ruding Image Hart Moord Nachtmerrie Protest Odeklonje Maatregelen IMPORT Radio Geen Nederlandse betrokkenheid bij chemiefabriek Libië HAAGMAN ADVOCATEN 14 dagen lang: Vanmorgen opklaringen, vanmiddag toenemende bewolking. Vanavond pe rioden met regen. Matige ivestelijke ivind. draaiend naar zuid tot zuidoost. Middagtemperatuur 8 graden. 232e jaargang no. 51 endPonderdag 2 maart 1989 JelIei^aS COURAN jreng; °de Sjj •n ZGB nen t q.ITHENE tRTR) - Twaalf te zicare passagiers hebben een Grieks vliegtuig moe- uttejb verlaten voordat het toestel van het eiland kon vertrekken. biipe passagiers werd verzocht uit te stappen omdat het totaal gewicht van de q passagiers dat van brandstof en bagage overschreed, verklaarde een woord- im loerder van de staatsluchtvaartmaatschappij Olympic Ainvays woensdag. si \laria Lafi. een passagier, vertelde: „Het was komisch èn tragisch. Eerst begon- eisl.ien de passagiers met de bemanning te ruzieën en toen onder elkaar om vast te □oj^tellen wie het zwaarst was. Ik mocht wel mee ondanks mijn extra gewicht. Ik iZ Ven a°M maanden zwanger". enLfIet toestel liep twee uur vertraging op en de te zware passagiers vertrokken i ij net de volgende vlucht naar Athene. ste k, te gfl imen igm peril edst: erde« laatl cone voor milieu in impasse DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers wil dat het kabinet nu ™fnrgeen besluiten neemt over de financiering van het milieube- imcoleid, dat de komende tien jaar moet worden gevoerd. Het kabi- jg^'net kan zich beter beperken tot het uittrekken van wat extra ling geld voor het milieubeleid op de begroting-1990. Bij de forma- enMtie van een nieuwe regering kunnen dan definitieve knopen worden doorgehakt. 1 Premier Lubbers heeft dit voorstel in e 1kleine kring gelanceerd. Hij hoopt zo ge een eind te maken aan de impasse in de onderhandelingen over het milieu- e i-i; beleid dat tot 2000 moet worden ge- se 0-2 voerd. Het kabinet kan het nu al we- ■aven ken niet eens worden over dat Natio- e naai Milieubeleidsplan (NMP) van mi- Klite nister Nijpels. In politiek Den Haag wordt het als een nederlaag voor Nijpels gezien, indien het NMP geen gedegen financiële pa ragraaf bevat. De politieke situatie rond het NMP is zo ingewikkeld gewor den, dat de ministers vrijdag niet eens een nieuwe datum voor overleg heb ben afgesproken. Nijpels heeft de pre sentatie van zijn plan inmiddels met een maand moeten uitstellen. Lubbers heeft er vrijdag in de ministerraad op aangedrongen voor de zomer beslui ten te nemen over het NMP. In kringen rond het kabinet wordt aangenomen dat publikatie van het plan verder wordt vertraagd tot juni. tl Wf -4, c, jhtia ïoen.; 2 w( mals ipeiii I.V.Ï szen pe-W 15 4i 8 31 7 4 2 2 2! dder ;ld). f mer P. Jage iian K inBoï van holen ndse, indei k 3; 11 n Wa el, F. Oos -B. K J.D de B es 0-1 imbei L. Sta i. Lat B.K C. s 3; li Baris ;hoot is-D.! ppen l deE Ven lulda iooiiij uele» agtre Nop; ■rmue deJf uldet >ostei van R.l Gelukkig, geen Boeing! Het image-probleem van een vlieg tuigbouwer. PAGINA 4 De Gezondheidsraad wijst dis criminatie bij harttransplan taties van de hand. PAGINA 5 Rudolf Hess pleegde geen zelf moord, maar werd vermoord. PAGINA 7 Elvis Costello, de nachtmerrie van de opnametechnicus. PAGINA 13 De maat is vol voor het spe ciaal onderwijs: de mytyl school Zonneveld in Oostka- pelle protesteert. PAGINA 17 Eau de cologne ruikt anders dan odeklonje. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 9 Kunst en cultuur: 11 en 13 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 24 en 25 Binnen het kabinet bestaat nog geen spoor van overeenstemming over de maatregelen die nodig zijh om de ver ontreiniging van het milieu te bestrij den, en over de financiering van dat pakket. Nijpels ontmoet vooral verzet van minister Ruding (Financiën) en van zijn partijgenoot vice-premier De Korte (Economische Zaken). De Korte heeft ongeveer een maand geleden ge probeerd achter de schermen een ak koord te sluiten met landbouw-minis- ter Braks en minister Smit-Kroes (Verkeer) over een veel minder ver gaand en een goedkoper alternatief- NMP. Zij meenden dat voor de bestrijding van de verzuring de komende jaren een half milj ard per j aar extra nodig is Nijpels daarentegen denkt maar liefst 3,5 miljard gulden extra nodig te heb ben om de verzuring een halt toe te roepen. Volgens Economische Zaken kan Nederland nauwelijks wat doen aan het zuiniger gebruik van grond stoffen en aan het 'broeikas-effect'. Daar zijn internationale afspraken voor nodig. Binnen het kabinet circuleren mo menteel de volgende maatregelen, die een plaatsje moeten krijgen in het NMP: - een subsidie van 25 procent voor mi lieu-investeringen op boerenbedrij ven; - een subsidie van 35 procent (ongeveer. 330 miljoen) in de opzet van een groot schalige mestverwerking; - intensivering van het openbaar ver voer (zoals uitbreiding van het stads gewestelijk openbaar vervoer) gekop peld aan het duurder maken van het auto rijden, om op die manier het ge bruik van de personenauto met nog eens 5 a 10 procent te verminderen; - versnelling van investeringen in fiets paden, vaarwegen, goederenvoer over het spoor; - verhoging van de elektriciteitsprijs met 0,2 cent per kilowatt-uur om ver mindering van de uitstoot van onder andere stikstof door centrales te beta len; - 120 miljoen voor het schoonmaken van de bodems van rivieren en meren. Advertentie Aanbiedingen geldig van do. 2 t/m za. 4 maart 1989 en alleen in filialen met een groenteafdeling. DEN HAAG - Het door boze boeren met trekkers geblokkeerde ministerie van landbouw. DEN HAAG (GPD) - De CLO (Centrale Land bouw Organisatie) staat niet achter de spontane actie van boze boeren, die donderdag vrijwel de hele dag de toegangen van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag blokkeerden. De ambtenaren van het departement hadden daardoor noodgedwongen een vrije dag. De blok kade viel buiten de geplande demonstratie aan het eind van de driedaagse trekker-esafette. Op de slotdag trokken rond vijfduizend boeren met trekkers door de stad. Minister Braks weigerde aanvankelijk de petitie die de CLO de bewindsman wilde aanbieden, in ontvangst te nemen. Pas toen de blokkade in de loop van de middag werd opgeheven, was de be windsman alsnog bereid vertegenwoordigers van de CLO te ontvangen. Even voor vijf uur 's middags arriveerde de minis ter op zijn departement. Hij kreeg de petitie uit handen van voorzitter Doornbos van het Land bouwschap. Uit de petitie blijkt onder andere dat de Nederlandse agrariërs hun buik vol hebben van prijsdalingen binnen de Europese Gemeenschap. Van hun landbouw-minister Braks en zijn collega Nijpels van milieu eisen zij een redelijk milieube leid. De minister toonde begrip voor de moeilijke situatie maar deed geen toezeggingen. „Ik hoorde vanochtend op de radio dat het minis terie was bezet en dat was niet de afspraak. Het is een uiting van woedende boeren die ik mij wel kan voorstellen, maar niet goedkeur", zei woord voerder Geraads van de CLO. Met zo'n zestig tractoren hadden de akkerbouwers donderdagochtend om zes uur alle Ingangen van het ministerie geblokkeerd. Maandagnacht was tot deze actie besloten. De CLO had het graag an ders gezien. ,,We hadden een trekker-estafette georganiseerd naar het SER-gebouw. Vandaaruit zou iedereen naar het Malieveld gaan. Vervolgens hadden we om twee uur de minister een petitie wil len aanbieden en had overleg kunnen beginnen. Maar de actievoerders konden de veiligheid van minister Braks niet garanderen". In plaats van minister Braks nam voorzitter Doornbos de petitie op het Malieveld in ont vangst. Teleurgesteld omdat minister Braks zelf niet kwam opdagen, koelden enkele boeren hun woede door Doornbos met eieren te bekogelen. In zijn toespraak benadrukte Doornbos achter de ei sen van de boeren te staan. „Ik zoek vanmiddag Braks op en zal hem duidelijk maken hoe de ak kerbouwers er over denken", aldus Doornbos. Achtervolgd door enkele boeren moest hij zich na de toespraak snel uit de voeten maken. Later op de middag trok een groep van ongeveer 1500 boeren tegen de afspraak in naar het Binnen hof. Een poging om met tractoren het Binnenhof op te rijden, werd door de politie verhinderd. En kele boeren probeerden een politieauto die de toe gang tot het Binnenhof afsloot, weg te duwen. De politie greep hierbij in, waarbij de wapenstok ge bruikt werd. Omstreeks zes uur 's avonds verlieten de laatste demonstrerende boeren irf de stromende regen Den Haag. (Zie ook pagina 21) EINDHOVEN - De Spaanse aanvaller Emilio Butragueno ziet het PSV- stadion op zijn kop na het scoren van de openingstreffer in de ontmoeting met PSV. De Eindhovense Eiiropacuphouder kwam vlak voor rust op ach terstand, maar trok de score vlak na de pauze gelijk door een doelpunt van Romario. Verder kivam PSV niet en dat betekent dat de ploeg over veertien dagen in Madrid een loodzware opgave wacht. Roda JC liet zich in het Uefacuptoernooi van zijn slechtste zijde zien. De Limburgers hielden Sredets Sofia in de uitwedstrijd weliswaar op 2-1, maar de Nederlandse subtopper incasseerde in dat duel maar liefst negen gele kaarten. Twee daarvan kwamen op 7iaam van Wilbert Suvrijn, die daarom het veld vroegtijdig moest verlaten. (Zie ook pagina 25) DEN HAAG (GPD) - Vergaderingen van grafische werknemers bij zes be drijven hebben woensdag geleid tot een aankondiging van een staking. Henkes Senefelder in Purmerend, de kranten van Van der Loef (o.m. Dag blad Tubantia) en de Friese Pers (o.m. de Leeuwarder Courant), Drukkerij Smeets in Weert, Steenbergen in Gro ningen en de Salland Offset-drukkerij hebben een aanzegging gekregen dat er binnenkort gestaakt zal worden. De genoemde bedrijven kunnen vanaf vrijdag aanstaande georganiseerde acties verwachten. FNV en CNV stel len vandaag, donderdag, een ultima tum bij de directie van de Provinciale Zeeuwse Courant. Als de directie geen gehoor geeft aan de eisen van de bonden, wordt het werk vermoedelijk maandag om twaalf uur neergelegd. De aankondiging van gisteren bij de zes bedrijven was het gevolg van een weigering van de directies om een pro tocol te ondertekenen dat door de gra fische bonden was aangeboden. Vol gens dat protocol zouden de bedrijven akkoord moeten gaan met een uitke ring aan de werknemers van 6 procent van de lonen: twee procent recht streeks en vier procent voor nader in te vullen werkgelegenheidsbevorderen- de maatregelen. De werkgevers heb ben dit volledig van de hand gewezen. Zowel werkgevers als bonden lijken zich bij de onvermijdelijkheid van sta kingen te hebben neergelegd. De vast gelopen onderhandelingen over een nieuwe cao voor het grafisch personeel zullen de komende dagen door geen van beide partijen worden vlot getrok ken, zo blijkt uit de reacties van onder handelaars. Beide partijen willen niets A 13 Me weten van een onafhankelijke bemid delaar. „De grafische bonden zullen de ruim te moeten creëren", aldus de onder handelaar namens de werkgevers vereniging KVGO, mr. J.S. Dienske. Coördinator Van Noordenne van de grafische bond Druk en Papier van de FNV, heeft het veel te druk met de ac ties om te denken aan een nieuwe po ging de onderhandelingen op gang te brengen. Wel is de bond woedend over de uitla tingen van KVGO-voorzitter Hand- graaf, gisteren in het NOS-Journaal, waarbij de persoonlijke integriteit van bondsvoorzitter Doezé in twijfel wordt getrokken. Onderhandelaar Dienske zegt daarover het te betreuren dat het Journaal maar de helft van het inter view heeft uitgezonden. Bij de zes genoemde bedrijven kan de staking vrijdag al ingaan. Bij de druk kerij van kettingformulieren Lijnco in Groningen, Wolters Noordhoff in Gro ningen en Krips Repro in Emmen wordt vandaag over een staking ge praat en bij het kleine bedrijf Leyter en Nypels in Maastricht wordt de regio nale ledenvergadering van vrijdag af gewacht. zie ook pagina 17 DEN HAAG (GPD) - Er bestaan geen aanwijzingen dat ons land betrokken is geweest bij de levering van grond stoffen voor chemische wapens aan Libië. Ook van de mogelijke doorvoer van dergelijke goederen via de haven van Rotterdam is niets gebleken. Staatssecretaris Van Rooy (Economi sche Zaken) schrijft dit in een brief aan de Kamer. Spelling van de Neder landse taal komt - won derkinderen daargelaten - niemand aanwaaien. Spel ling moet je leren. Daarom zijn voorstellen tot verandering van de spelling, die niet echt een vereenvou diging brengen, maar meer tegemoet komen aan een zekere gemakzucht, moeilijk te verdedigen. Het rapport met aanbevelingen van de Nederland se Taalunie - een Nederlands-Belgi sche bevoegde instantie - dat deze week in Den Haag en Brussel op tafel is gelegd, verbetert de spelling van de Nederlandse taal op enkele punten en stelt voor de keuzevrijheid bij de spel ling van een groot aantal woorden in te dammen. Daartegenover haalt het verschrikkelijk veel overhoop en intro duceert het - in de drift om de oude op te ruimen - een nieuw soort chaos. Want wie altijd geleerd heeft om de spellingsvoorschriften op papier zorg vuldig toe te passen, moet nu plotse ling nieuwe regeltjes gaan leren. De vraag waar het om draait is: zijn de nieuwe regels, die de commissie van taaldeskundigen heeft geproduceerd, nu eigenlijk wel zo nodig? Het ant woord daarop is bepaald niet eendui dig. De commissie blijkt zich daar zelf ook het hoofd over gebroken te heb ben. Ze heeft haar voorstellen dan ook voorzichtig gedoseerd. Het rapport heeft daardoor alle contouren van een proefballon gekregen. 1 35 jaar is de Woordenlijst van de lederlandse taal ('het groene boekje') leidraad voor de officiële spel ling in dit land. Toen de regering daar mee in 1954 de schrijfwijze van het Ne derlands opnieuw had vastgelegd zijn tussen overheid, onderwijs en pers af spraken gemaakt over de zogenaamde voorkeurspelling van een nog tamelijk groot aantal woorden dat op twee ma nieren mocht worden geschreven. Er viel met die afspraken al die tijd rede lijk te leven (of liever: te schrijven en te lezen), - anders had dat 'groene boek je' het zeker niet zo lang volgehouden. Spelling is vooral een kwestie van ge wenning en die is er geleidelijk aan ze ker gekomen. De problemen, die er met de spelling in haar'huidige vorm bestaan, liggen in feite elders: in het onderwijs. In het voorontwerp van wet op de basisschool (1968) werd de na druk gelegd op bevordering van de creativiteit in het onderwijs; de schooljeugd zo min mogelijk lastig val len met regeltjes. In de praktijk kwam die aanbeveling erop neer dat twintig jaar lang op de scholen geen of nog nauwelijks les is gegeven in de spelling van de Nederlandse taal. Zoiets werkt bij velen door in slordig gebruik van de taal op schrift. Maar zo'n manco is niet te ondervangen met de invoering van nieuwe regeltjes, die tenslotte op hun beurt ook weer moeten worden ge leerd. Voor verandering van de spelling van de Nederlandse taal moeten trouwens in het algemeen zwaar we gende argumenten zijn. Zeker wan neer het om rigoureuze ingrepen gaat. Invoering ervan is een kwestie van wetgeving en van (veel) geld. De spel lingscommissie van de Nederlandse Taalunie is zich dat bewust geweest, want ze heeft al bij de aanbieding van haar rapport de verwachting uitge sproken dat er flink wat tegenstand uit onderwijs en uitgeverswereld te ver wachten zal zijn. De schrijver Harry Mulisch duidde meteen al op de conse quenties, toen hij vaststelde dat bij in voering van vérstrekkende nieuwe spellingsvoorschriften het totale Ne derlandse boekenbestand in één klap zal zijn verouderd. Aan ingeburgerde woordbeelden in de taal moet daarom niet zonder degelijke argumentatie worden gemorreld. Nederlanders heb ben er toch al een handje van om te rommelen met de spelling van hun taal. De poging van het Algemeen Ne derlands Persbureau (ANP) in 1987 om eenheid te brengen in de schrijfwijze van buitenlandse namen, heeft ook niet gebracht wat ervan werd ver wacht. De spelling van het Nederlands vereenvoudigen waar ze nu écht ver warrend werkt én ervoor zorgen dat de Nederlander van jongs af weer met de spellingsregels daarvoor- vertrouwd raakt: daarin zit waarschijnlijk nog de meeste winst bij wat de Nederlandse Taalunie nu voorstelt. vdM. (Advertentie) ROTTERDAM TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 010-1365233 (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - De vergoeding voor huisartsenhulp moet met ingang van volgend jaar uit het ziekenfonds pakket verdwijnen en worden over geheveld naar de algemene wet bij zondere ziektekosten (awbz). Patiën ten moeten de huisarts eerst zelf beta len, en krijgen later hun geld terug. De staatssecretarissen Dees (Volksge zondheid) en De Graaf (Sociale Zaken) opperen dat in een adviesaanvraag aan de ziekenfondsraad. De voorge stelde maatregelen, die al in eerdere nota's waren aangekondigd, maken deel uit van een totaal pakket om de gezondheidszorg verder te hervormen. De twee bewindslieden willen voor de zomer antwoord van de ziekenfonds raad. Met de uitvoering van het 'plan-Dek ker', zoals de hervormingen worden genoemd, is dit jaar begonnen. Bedoe ling van het plan is dat het onder scheid tussen particulier verzekerden en het ziekenfonds verdwijnt, en er een voor iedereen geldende basisverzeke ring tegen ziektekosten komt. Het 'ba sispakket' moet 85 procent van de voorzieningen dekken. De overheveling van de huisartsen hulp naar de awbz is vooral gunstig voor particulier verzekerden. Nu moeten zij zich nog apart verzekeren tegen de kosten van de huisarts. De awbz geldt voor iedereen. Behalve de huisarts worden ook naar de awbz overgeheveld de kosten van revalida tiecentra en epilepsiecentra en het erfelijkheidsonderzoek. Al met al (Slot zie pagina 3 kolom 6) zie ook advertentie: Bevelander-Faam-Vlissinger van 1 maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1