kleintjes HISWA Israël Moskou wil bemiddelen in conflict EG en Iran Importdriiiveii bevatten vaak teveel landbouwgif PvdA eist helderheid over positie minister Deetman Twee tientjes terug voor uw oude pan! de PZC vandaag KRANTEN GEEN SPEERPUNT BK. Je eet tenslotte elke dag! Verzet tegen verandering van spelling 25 FEBRUARI T/M 5 MAART Dus snel reageren w nu het nog kan. Wegverkeer moet nóg veiliger Valbijl boven huursubsidie? Regelmatig buien 232e jaargang no. 50 Woensdag 1 maart 1989 Tegenvallers Sovjetunie Boekhandels Spelling Overval Hulp Vedette BEZORGD OVER ZAAK BOEK RUSHDIE Meevaller Grijp uw laatste kans in de spektaku- laire panneninruilaktie van BK, die loopt tot en met 4 maart a.s. (Geldt voor maar liefst 17 BK-kookseries.) Vooral in de ochtend duien, sommige met hagel en onweer. Later enkele op klaringen. Harde westelijke wind. Temperatuur 6 graden. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen DEN HAAG (ANP) - Alle telefoonabonnees in Nederland krijgen van de PTT 1,85 gulden per aansluiting terug op Mm nota. Met de regeling is 12 miljoen gulden gemoeid. Dit is het residtaat van het dinsdag gehouden overleg tussen PTT Telecom, de Consumentenbond en de ouderenbond ANBO. De regeling is een vervolg op een uitspraak van de Haagse rechtbank van 15 februari over de te hoge telefoonkosten die in 1987 door de PTT zijn berekend voor lokale gesprek ken. De ANBO, de Consumentenbond en een particulier spanden een civiele procedure aan omdat de PTT in 1987 een wanprestatie leverde door te hoge gesprekskosten in rekening te brengen voor lokale gesprekken. Het voorstel om alle abonnees 1,85 gulden terug te geven was afkomstig van de PTT. Het duurt waarschijnlijk nog enkele maanden voor de afrekening plaatsvindt. De Con sumentenbond en de ANBO zijn tevreden over het akkoord en de snelheid waarmee het is bereikt. Stakingsbrief naar grafische bedrijven AMSTERDAM (GPD) - Stakingen bij drukkerijen van kranten, tijdschriften en reclamemate riaal lijken onafwendbaar. De ledenraad van het Koninklijk Verbond van Grafische Onderne mingen (KVGO) heeft dinsdag de cao-eisen van de bonden afgewezen. Voorzitter T. Doezé van de FNV-bond 'Druk en Papier' kondigde daarop aan een tiental grafische bedrijven vandaag een ultimatum te zullen overhandigen, waarin een staking van onbepaalde duur wordt aange zegd, als niet binnen 48 uur op de eisen wordt ingegaan. Formeel zal de directies een 'protocol' worden aangeboden, waarin wordt vastgelegd dat 4 procent van de loon som wordt gestort in een nog op te richten fonds voor werkgelegenheid. Het kabinet schuift een deel van de tegenvallers van vorig jaar door naar 1990. PAGINA 3 De Sovjetunie vandaag: tus sen humanisering en verloede ring. PAGINA 4 Ieder jaar verdwijnt twee pro cent van de boekhandels. PAGINA 7 Spelling op de helling: niet tie- pies, maar wel eksellent. PAGINA 9 De politie heeft de overvallers van een juwelierszaak in Vlis singen na een wilde achtervol ging overmeesterd. PAGINA 11 Gisteravond laat hadden de grafische bonden nog niet bepaald welke bedrij ven vandaag, woensdag, een stakings aanzegging krijgen. Volgens een woordvoerder van de FNV-bond is er het 'luxe-probleem' dat de kaderleden van veel meer be drijven meldden dat de werknemers tot acties bereid zijn dan was ver wacht. Daaronder was ook het gra fisch personeel van de Provinciale Zeeuwse Courant, dat zich dinsdag middag vrijwel unaniem voor staking uitsprak. Kranten zullen overigens geen speer punt zijn van de officiële stakingen, al- Oud-Indiëgangers helpen scholen op Zuid-Sumatra. PAGINA 13 Jules Ellerman: de verschop peling werd weer een vedette bijPSV. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11,13,15 en 19 Sport: 20 en 21 Advertentie geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang fl, 15,-, 's avonds fl. 10- M| Gratis pendeldienst: volg IH 'l borden Q RAI IÉÏJ AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-stations dus Doezé, hoewel de actiebereidheid daar bijzonder groot is en wellicht spontane acties zullen uitbreken. Bij drukkerij/uitgeverij Vink Rota- druk in Axel (onderdeel van de PZC- holding) tekent zich actiebereidheid af. Doezé zegt zich bewust te zijn van het „publieks-onvriendelijke" karak ter van het niet verschijnen van dag bladen. Bovendien willen de bonden hun „nieuws wel kwijt", aldus Doezé. De officiële estafette-stakingen zullen zich in de eerste plaats richten op gro te drukkerijen van bijvoorbeeld recla- Slot zie pagina 11 kolom 7 UTRECHT (ANP) Minister van onderwijs Deetman zat dinsdag weer even in de schoolbank tijdens zijn bezoek aan de jaarbeurs in Utrecht waar hij de Nationale Onderwijstentoonstelling bezocht. De minister zei ter gelegenheid van de opening dat Nederland wat chauvi nistischer moet zijn als het om onderwijs gaat. Ondanks de problemen in het onderwijs kan volgens de minister ons land trots zijn op hetgeen op de Nederlandse scholen wordt gepresteerd. Hij verwees daarbij onder meer naar de snelle ontwikkelingen en vernieuwin gen die zich alleen al rond de computers in het onderwijs hebben voltrok ken. TEL AVIV (DPA- De gemeenteraadsverkiezingen in Is raël zijn dinsdag verlopen zonder grote incidenten. Bij na drie miljoen van de 4,5 miljoen Israëliërs waren voor de verkiezing van burgemeesters en gemeenteraden in 150 steden en gemeenten opgeroepen. Hoewel de rege ring de verkiezingsdag tot een officiële feestdag had uit geroepen ging volgens eerste schattingen minder dan 50 procent van de stemgerechtigden daadwerkelijk naar de stembus. In het Arabische Oost-Jeruzalem namen maar enkele honderden Palestijnen deel aan de verkiezingen, nadat politieke organisaties hadden opgeroepen tot een boy cot. Uit de wijken met een grote religieuze of ultra-ortho doxe joodse bevolking werd echter een hoge opkomst gemeld. Dit zou volgens Israëlische waarnemers de uit slag ten nadele van de grote partijen kunnen beïnvloe den. Foto: een vrouw verlaat een stembureau in Tel Aviv, langs gewapende militairen die de deur vrijwel versper ren. MOSKOU (AFP/DPA) - De Sovjetmi- nister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze heeft tijdens zijn bezoek aan Teheran met de Iraanse leiders gesproken over de affaire-Rushdie. Moskou wil helpen zoeken naar een oplossing voor de crisis in de betrek kingen tussen Iran en de Europese Ge meenschap. Dit maakte woordvoerder Gerasimov van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou, dinsdag bekend. Hij zei dat Moskou „bezorgd" is over de si tuatie. Sjevardnadze was het afgelopen week einde in Teheran, waar hij over de kwestie sprak met zijn Iraanse collega, Ali Akbar Velayati, en parlements voorzitter Hashemi Rafsanjani. Op de vraag of Sjevardnadze de zaak heeft aangeroerd in het gesprek met ayatol lah Khomeini, die Rushdie vanwege zijn boek „De Duivelsverzen" vogelvrij heeft verklaard, bleef Gerasimov het antwoord schuldig. Volgens de woordvoerder zal Sjevard nadze morgen de zaak bespreken met zijn Spaanse collega, Francisco Ordo nez, die naar Moskou komt. Spanje be kleedt op het ogenblik het EG-voorzit- terschap. Groot-Brittannië handhaaft zijn standpunt ten aanzien van de oproep van de Khomeiny om Rushdie ter dood te brengen. Het Iraanse parle ment besloot dinsdag de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te verbreken tenzij Londen binnen een week haar houding wijzigt. De rege- ring-Thatcher heeft het ultimatum van de hand gewezen. De Amerikaanse president George Bush heeft dinsdag, zonder een ver band te leggen met aanvallen met brandbommen op een Amerikaanse uitgeverij en twee boekhandels, ge waarschuwd dat zijn regering geen ge welddadige protesten in de VS tegen het omstreden boek zal tolereren. De aanslagen, waarbij een lichtgewonde viel, werden door niemand opgeëist. Het officiële Iraanse persagentschap IRNA heeft dinsdag tegengesproken dat minister Mohtashemi in een inter view heeft gezegd dat alle politieke ge vangenen zijn omgebracht. De kwestie van politieke gevangenen is niet aan de orde geweest, aldus IRNA. HILVERSUM (ANP) - Meer dan de helft van de druiven die uit Spanje en Italië komen bevat te veel landbouw- bestrijdingsmiddelen. Hoewel er geen direct gezondheidsrisico is, wordt geadviseerd deze druiven voor lopig niet te eten. Dat blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kon- takt, dat dinsdagavond in TROS Ak- tua tv is gepubliceerd. Behalve bij druiven zijn ook overschrijdingen ge constateerd bij paprika's uit Spanje. De hoeveelheden bestrijdingsmidde len die maximaal in voedsel mogen voorkomen zijn wettelijk vastgelegd in Nederland. Die regels verschillen per land. Met name landen rond de Middellandse Zee gaan nogal kwistig om met landbouwgif. Zo komen stof fen die in ons land zijn verboden zijn, met de druiven toch ons land binnen. Konsumenten Kontakt heeft de afge- (Advertentie) DEN HAAG (ANP/GPD) - Nog deze week zal de Tweede Kamer een inter pellatie houden over de positie van onderwijsminister Deetman. PvdA- woordvoerder Wallage vroeg dinsdag dë interpellatie aan omdat de positie van Deetman (CDA) de afgelopen we ken nadrukkelijk in het geding is ge weest. Met zijn besluit de bezuiniging van 50 miljoen gulden op de perso neelskosten van de kleine scholen te rug te draaien, heeft de minister de voortdurende onrust in het onder wijsveld alleen maar vergroot, aldus Wallage. Ook de gang van zaken rond de studie leningen heeft voeding gegeven aan de vraag of deze bewindsman wel vol doende in staat is zijn departement te beheren. Daarbij komt dat VVD-on- derwijsspecialist Franssen in het openbaar twijfels over de positie van Deetman heeft gezaaid. „Duidelijk zal moeten worden of deze minister wel beschikt over actieve steun van de re geringspartijen", zei Wallage. Kamervoorzitter Dolman vindt dat het debat snel, waarschijnlijk morgen. moet plaatsvinden aangezien de posit ie van een bewindsman in het geding is. Minister Deetman (Onderwijs) heeft in de laatste weken van vorig jaar een meevaller kunnen boeken van 134,6 miljoen gulden. Minister Ruding (Fi nanciën) heeft dit de Kamer gisteren laten weten in een nota over het ver loop van de begroting 1988. De meevaller betekent dat het finan ciële probleem waarmee Deetman eind 1988 nog binnen zijn begroting zat, aanzienlijk is verkleind. Kort voor de kerstvakantie bleek dat de minister van Onderwijs een tegenvaller op zijn begroting had van 330,3 miljoen gul den. Het kabinet besloot toen dat hele bedrag ten laste van het financierings tekort te brengen onder de voorwaar de dat Deetman het binnen vijf jaar zou terugbetalen: 66 miljoen gulden per jaar. Nu blijkt het financiële gat op de be groting van Onderwijs geen 330,3, maar 195,7 miljoen gulden te zijn. Daarmee wordt het probleem voor Deetman om het bedrag binnen vijf jaar terug te belaten via nieuwe bezui nigingen aanmerkelijk geringer. De lagere uitgaven op Onderwijs zijn vooral ontstaan door lagere personele uitgaven in het algemeen, geringere kosten voor het speciaal onderwijs, mindere nabetalingen aan beroeps- en volwassenenonderwijs en beperktere uitgaven voor boventallige leerkrach ten in het basisonderwijs. Ook bij de inkomsten kende Deetman een meevaller. De mogelijkheid om studieleningen met korting vervroegd af te lossen leverde vorig jaar 50,6 mil joen gulden meer op dan de gedachte 263 miljoen. Deze meevaller werd ech ter meer dan teniet gedaan door een tegenvaller bij de reguliere aflossing van studieleningen van 52,9 miljoen gulden. In zijn nota merkt Ruding ech ter op dat deze tragere aflossing van reguliere studieleningen in komende jaren tot hogere inkomsten zal' leiden. Ze moeten immers eens afgelost wor den. lopen maanden groenten en fruit laten keuren, dat te koop lag in groenten- winkels en supermarkten en op mark ten. Van de 184 produkten die werden gekeurd, bleken er 31 te veel bestrij dingsmiddelen te bevatten (17 pro cent). Verreweg de meeste overschrij dingen kwamen voor bij de druiven. Maar liefst 80 procent van de Spaanse druiven en 46 procent van de Italiaan se bleek niet in orde. Gebleken is dat in importprodukten vier maal zo vaak resten van bestrijdingsmiddelen wor den gevonden als in produkten van ei gen bodem. De controle op de naleving van de re gels is in handen van de keuringsdien sten van waren. Die controle komt vol gens KK echter als mosterd na de maaltijd. Tegen de tijd dat een steek proef is geanalyseerd, ligt het produkt al in de winkel. Het gaat de goede kant op met de veiligheid in het verkeer op de Nederland se wegen. Minister Smit- Kroes staafde deze medede ling gisteren in Den Haag met cijfers. Zo is het aantal verkeersdoden en -ge- wonden de afgelopen paar jaar steeds met vier procent gedaald en het ziet er naar uit dat deze lijn omlaag doorzet. Een bemoedigende ontwikkeling, ze ker wanneer in aanmerking wordt ge nomen dat het in het wegverkeer in juist diezelfde periode aanzienlijk drukker is geworden. Acties en voor lichting in het belang van veiliger au torijden beginnen hun effect te sorte ren. De automobilist wordt zich geluk kig meer en meer bewust dat zijn/haar eigen gedrag op de weg daartoe be langrijk kan bijdragen. Minder men sen kruipen met een borrel op achter het stuur. Bovendien werkt de ver scherpte controle op zo'n euvel als rij den onder invloed van alcohol preven tief. En dan is er het toenemend ge bruik van de autogordel, dat het aan tal verkeersslachtoffers terugdringt. Reden voor de minister Smit om ver dergaande maatregelen te nemen. Gisteren presenteerde zij haar Meerja renplan Verkeersveiligheid 1989-'93. Daarin wordt het beleid doorgetrok ken. Want hoe dan ook is een cijfer van 1335 doden in het verkeer - zoals in 1988 moest worden geregistreerd - nog altijd veel en veel te hoog. Er komt nu in Dordrecht een proef om na te gaan hoeveel de veilig heid van het verkeer ermee is gediend wanneer auto's ook overdag met licht aan rijden. In sommige landen (Scan dinavië) heeft men daarmee al wat lan ger ervaring. Blijkt ook in Nederland dat vooral de herkenbaarheid van de automobilist op de weg op deze manier aantoonbaar wordt verbeterd, dan staat niets invoering van een dergelij ke verplichting meer in de weg. Zeker wanneer het de bewindsvrouw van verkeer lukt om - zoals ze gisteren aan kondigde - daarover in Europees ver band sluitende afspraken te maken. Maar al te vaak gebeuren bij mist, op donkere dagen en bij andere hinderlij ke omstandigheden op de weg - als een lage zonnestand - naar verhouding veel ongelukken. De oorzaak is in dat soort gevallen nogal eens dat automo bilisten elkaar niet snel en goed ge noeg zien. Ieder middel om deze risi co-factor uit te sluiten is welkom. In een land met een zo grote autodicht heid als Nederland kan geen maatre gel onbeproefd blijven, die de ver keersveiligheid dient. Minister Smit behoort voor haar beleid op dit punt snel groen licht te krijgen. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) heeft nogal gretig in gestemd met een voorstel van een ad viescommissie om de individuele huursubsidie sterk aan banden te leg gen. Daarbij hanteert hij een grens van 250 gulden per maand. Hij wil ermee bereiken dat minder leegstaande duurdere huurwoningen op deze - on eigenlijke - manier door huurders uit de lagere inkomensgroepen worden betrokken. Dat voornemen is hem op vrij scherpe kritiek vanuit de Tweede Kamer komen staan, in het bijzonder van de kant van VVD en PvdA. Er wordt namelijk sterk betwijfeld of een dergelijke 'valbijl' boven de huursub sidie wel het effect zal hebben dat de staatssecretaris ervan verwacht. Het probleem, waarvoor Heerma bij zijn beleid voor de jaren '90 staat, is er vooral een van het wegwerken van gro te onevenwichtigheden die op de wo ningmarkt zijn ontstaan. De praktijk heeft immers uitgewezen dat er toene mende behoefte is aan woningen met lage huren, terwijl er daarvan in de laatste jaren volstrekt onvoldoende in aantal zijn gebouwd. Ombuiging van deze ontwikkeling is daarom in de eer ste plaats geboden, in samenhang met maatregelen om de nu in jaren scheef gegroeide situatie recht te trekken. Te weinig sociale woningbouw, daardoor een te groot beslag op het middel van de huursubsidie en te veel mensen die, gezien hun inkomen, te goedkoop wo nen: het zijn problemen die in eikaars verlengde liggen. Heerma heeft in drie richtingen tegelijk nog heel wat te re pareren. vdM. AMSTERDAM (GPD) - De Nederland se schrijvers en uitgevers zitten aller minst te wachten op een anderp spel ling van de Nederlandse taal. Eensge zind verzetten zij zich tegen de voor stellen die de Taalunie gisteren pu bliek heeft gemaakt. Zij vinden dat met het veranderen van de spelling de relatie met het verleden doorgesne den wordt, evenals die met andere ta len. Bovendien bestaat het gevaar dat waardevol literair werk terzijde ge legd wordt, enkel omdat de spelling verouderd is. De schrijver Harry Mulisch is fel tegen: „Straks is iedereen gewend aan het nieuwe woordbeeld en dan kan nie mand meer lezen wat er voor die tijd geschreven is". Degenen die de spel ling willen veranderen zijn „dommer dan de Duitsers, de Engelsen of de Fransen. Die doen dat toch ook niet? Zij houden hun taal in ere". (Zie ook pagina 9)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1