Een regel gratis op 'n Kleintje in dePZC 'Vieze' watersporter gewaarschuwd Uitstel bezuinigingen voor de kleine scholen 'Ongevalletje' levert belastingvoordeel op Geen woning bij hogere huursubsidie dan 250 PREI EN VARKENSLEVER de PZC vandaag TREKKERS ONTREGELEN VERKEER Boze boeren belagen Braks Antwerpen stuurt een bemiddelaar Af en toe zon 232e jaargang no. 49 Dinsdag 28 februari 1989 Europese tv Ontucht Terug LPG Recreatie Topduel Aantal gevallen van nekkramp zal nog toenemen Agent richt dienstpistool op boze boer DEETMAN TREKT PLAN VOORLOPIG IN Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Varkenslever, 10.0 gram ©@©@.&5 albeit heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. rpi emidden van alles wat in X deze weken actie voert, staakt en protesteert, trok ken gisteren in Zeeland en in het noorden van het land en kele duizenden boze akkerbouwers op de trekker naar verzamelplaatsen voor een luidruchtige waarschuwing per estafette aan minister Braks van landbouw. Wanneer bij dat soort van optochten leuzen worden meegevoerd als 'akkerbouw in de knel' lijkt het misschien voor veel buitenstaanders op een kreet om aandacht voor een vraagstuk, zoals er dertien in een do zijn gaan. Tenslotte is ook het effect van acties sterk aan inflatie onderhe vig. Toch kan het boerenprotest zó niet worden afgedaan. Daarvoor was het gisteren te grimmig van karakter, daarvoor heeft het een te donkere ach tergrond en vooral ook een te lange voorgeschiedenis. Vorig jaar al was er als uitlaatklep van de grote bezorgd heid in deze agrarische sector een mas sale demonstratie (in Bleiswijk) tegen de manier waarop het Europese land bouwbeleid prijzen en rendementen van de akkerbouwers in Nederland af breekt. Braks werd toen (nog vriende lijk) gevraagd daar wat tegen te doen. Immers: de opheffing van bedrijven, die het in de toekomst van graan- en andere akkerbouwprodukten moeten hebben, zou als gevolg van dat Brus selse beleid nog wel eens veel sneller kunnen verlopen dan de ZLM onlangs nog berekende (30 procent in de ko mende tien jaar). Schipbreuk Zuidpool Wisselend bewolkt. Af en toe zon maar ook een enkele winterse bui. Maximum temperatuur rond 7 graden. Wind west-zuidwest toenemend tot krachtig of hard. HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN Zie pagina 10 PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN OEN HAAG (ANP) - Watersporters die zonder meer hun al dan niet lichamelijke afval deponeren in openbaar water, moeten op hun tellen passen. Als zij hun leven niet beteren, lijn er van overheidswege boetes op komst. Minister Braks Ilandbouw en visserij) gaf deze waarschuwing maandag in ten overleg met de vaste kamercommissies voor landbouw en voor midden- en kleinbedrijf over zijn recreantennota. Braks gaf aan dat zijn collega Nijpels van milieubeheer naarstig doende is met maatregelen om de milieuvervui ling door watersporters een halt toe te roepen. Mocht die oproep geen gehoor vinden, dan zijn wettelijke maatrege len niet te vermijden, liet Braks weten. In jachthavens en grote ivatersportaanleghavens is de kwaliteit van het water door het gebruik van onder meer onderwatertoiletten behoorlijk bezig te verzieken. Er zijn te weinig voorzieningen voor het afgeven van chemisch toi- letafval en de inhoud van vuilwatertanks. Braks heeft al aangekondigd dat er een grootscheepse campagne op til is om watersporters onder de neus te wrijven dat op basis van vrijwilligheid voorzieningen zijn geboden. Massaal protest Zeeuwse boeren GOES - Ruim tweehonderd protesterende akkerbouwers hebben maandagmiddag het verkeer op de weg Goes-Zierikzee ernstig belemmerd. Met hun trekkers zorgden de boeren tussen 1 en 4 uur voor kortdurende blokkades bij kruispunten, afslagen en op de opritten van de Zeeland- brug. Met tweehonderdvijftig andere collega's waren de boeren 's morgens naar Goes gekomen om actie te voeren tegen het Europese en het nationale landbouwbeleid. De vierhonderdvijftig akkerbouwers vormden de eerste etappe van de lan delijke trekker-estafette, die woens dag in Den Haag eindigt met de over handiging van een petitie aan land bouwminister ir G. J. M. Braks. Het verzamelpunt voor de boeren uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden-Zee land was de Grote Markt in Goes. Die was veel te klein om alle trekkers te kunnen bergen. De politie liet hon derdvijftig landbouwvoertuigen toe. De andere driehonderd werden naar het Molenplein aan de rand van de bin nenstad verwezen. Voorzitter H. C. van der Maas van het overlegorgaan der drie landbouworga nisaties in Zeeland stelde bovenop de :abine van een trekker vast dat boeren ^een oproerkraaiers, beroepsactie- i Minstens de helft van de pro gramma's op televisie moet Europees zijn. PAGINA 3 De directeur van een jonge- renkliniek in Zetten wordt ver dacht van ontucht met pupil len. PAGINA 5 Jules Croiset is op de weg te rug: het publiek moet zien dat er iets met me is gebeurd. PAGINA 9 De Zeeuwse pomphouders ne men een loopje met de beveili ging van de LPG-pompen. PAGINA 11 i Zeeland krijgt meer rijksgeld voor het opkrikken van de openluchtrecreatie. PAGINA 13 De topontmoeting met Real Madrid levert PSV twee mil joen gulden op. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond:4 Varia: 6 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 18 en 19 'V v HILVERSUM (ANP) - In de komende weken worden in ons land nog tiental len nieuwe gevallen van nekkramp verwacht. De golf van deze besmette lijke meningitus is niet, zoals de ge neeskundige hoofdinspectie in Den Haag vorige week nog verwachtte, aan het afnemen. Dit verklaarde C.A. Postema, genees kundig inspecteur infectieziekten, maandagavond voor de AVRO-televi- sie. voerders of anarchisten zijn, maar dat ze bereid zijn te knokken voor het voortbestaan van hun bedrijf. Hij GOES - Bij de acties van de Zeeuwse boeren deed zich maandag een grim mig incidentje voor toen een politie agent die zich bedreigd voelde zijn dienstpistool op een tractorbestuur der richtte. Ter hoogte van Wilhelminadorp deed de politie een vergeefse poging de pro testerende landbouwers van de auto weg naar de Zeelandbrug te weren. De stoet trekkers moest over de parallel weg rijden, waardoor blokkades zou den worden voorkomen. De boeren blokkeerden echter het kruispunt bij de Deltaweg en slalomden tussen poli tiemotoren en wachtende auto's. Eén agent voelde zich kennelijk bedreigd door een op hem af rijdende tractor. Hij trok zijn pistool en richtte dat op de bestuurder. Kort daarop besloot de politie te wijken voor de onverzette lijkheid van de boeren en gaf de weg vrij. maakte duidelijk dat de akkerbou wers zich eerder gepest dan gesteund voelen in de moeilijkheden waarin ze zich bevinden. Zijn klacht: de Neder landse overheid doet in tegenstelling tot de regering van andere landen in de Europese Gemeenschap te weinig om de nadelige gevolgen van het EG-be- leid te compenseren. Sterker nog: met de voorgenomen heffing op het ge bruik van kunstmest en de terugdrin ging van bestrijdingsmiddelen lijkt het er volgens Van der Maas op alsof de Nederlandse overheid de vaderlandse akkerbouw bewust kapot wil maken. De drastische prijsverlagingen als ge volg van maatregelen in de Europese Gemeenschap om de overproduktie te beperken en het uitblijven van een na tionaal beleid ter ondersteuning van de akkerbouw zijn de afgelopen jaren al verscheidene keren aanleiding ge weest voor de akkerbouw massaal in actie te komen. Resultaat is uitgeble ven en nu het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen aan banden lijkt te worden gelegd, dreigt de stem ming onder de akkerbouwers, zo zei Van der Maas, over te slaan naar agres siviteit. Dat bleek toen de stoet van tweehon derd trekkers - de Zeeuws-Vlaamse boeren keerden vanuit Goes recht streeks terug naar huis - over de auto weg naar de Zeelandbrug reed, in plaats van over de parallelwegen langs (Slot zie pagina 11 kolom 7) BELGRADO (AFP) - De 1.300 Albanese mijnwerkers van Trepca, in de Joegoslavische provincie Kosovo, die sinds acht dagen hongerstakend onder de grond ver bleven, zijn maandagavond begonnen hun mijnschach ten te verlaten. Dat heeft het officiële persagentschap Tanjug gemeld. De mijnwerkers eisten het ontslag van de partijleider van Kosovo, Rahman Morina, van de partijleider van Pristina (de hoofdstad van Kosovo), Husamedin Azemi, en van het lid van het Centraal Comité van de commu nistische partij, AU Sukrija. De arbeiders beschuldigen hen ervan de belangen van Albanezen in Kosovo te heb ben verraden. Maandagavond is de mijnwerkers schriftelijk het ont slag toegezegd van Sukrija. De twee anderen hadden enkele uren daarvoor reeds gezegd hun functie te zullen opgeven. Daarop begonnen de arbeiders naar boven te komen. Deze operatie zou, aldus Tanjug, met zorg dienen te ge schieden en gezien de gezondheidstoestand van de sta kers ivaarschijnlijk uren in beslag nemen. Eerder op de avond hadden ooggetuigen geconstateerd dat op diver se plaatsen in Kosovo militaire eenheden waren opge steld. Foto: Uitgeputte mijnwerkers in een van de gangen van de tinmijn. DEN HAAG - De bezuinigingen van 50 miljoen gulden op de personeelssterk te van kleine scholen en het dag avondonderwijs zijn uitgesteld tot 1 augustus 1990. Minister Deetman van Onderwijs en de vier onderwijsbon den verwachten daarover vandaag (dinsdag) formeel éen akkoord af te sluiten. De Zeeuwse afdeling van de grootste onderwijsvakbond ABOP zegt voor alsnog 'niet ongelukkig' te zijn met het resultaat. Overigens moet Deetman zijn plannen nog voorleggen aan het kabinet. Te gen de bezuinigingen, die het voortbe staan van veel kleine scholen bedrei gen, is de laatste weken veel geprotes teerd. Het afblazen van de gewraakte bezui niging wordt bekostigd uit gelden voor de kortdurende vervanging van zieke leerkrachten. Daarvan is minder ge bruik gemaakt dan was verwacht. Bo vendien levert het niet doorgaan van de maatregel Deetman geld op, omdat hij nu geen leerkrachten hoeft te ont slaan. Dat maakt immers een sociaal plan overbodig. Het overleg over de formatiebeperken- de maatregelen is volgens Deetman nog niet afgerond. Hij wil het overleg over de maatregelen en het daarbij be horende sociale plan hervatten in sep tember dit jaar. Het overleg moet zijn afgerond vóór 1 januari 1990. De VVD weigert ieder commentaar op het nakende akkoord. Het CDA heeft 'met warme belangstelling kennis ge nomen van de toenadering tussen Deetman en de bonden' en wacht met verder commentaar tot het akkoord formeel is ondertekend. De PvdA is op gelucht dat de maatregel van de baan is. PvdA-Kamerlid De Cloe gaat ervan uit dat de bezuiniging „slechts op pa- (Slot zie pagina 3 kolom 7) De trekkers, waarvan sommige getooid met de Zeeuwse vlag, reden massaal over de Zeelandbrug richting Schouwen- Duiveland. APELDOORN (ANP) - Door een „bedrijfsonge valletje" zijn de auto kosten van de werkne mer onbeperkt belas tingvrij vergoedbaar in het nieuwe loon- en in komstenbelastingstel sel volgens 'Oort'. Dat geldt ook voor verhuis kosten, kosten van ver blijf buiten de woon plaats en kosten van kantoorruimte. Staatssecretaris Koning van financiën wil aan deze onbedoelde vrij stellingen nog dit jaar met een afzonderlijk wetsontwerp een einde maken. De onbelaste autokos tenvergoeding gaat dan per 1 januari 1990 weer naar maximaal 44 cent per kilometer, zoals oor spronkelijk in de bedoe ling van zowel regering als Tweede Kamer lag. De staatssecretaris kon digde dit maandag aan (Advertentie) DEN HAAG (ANP/GPD) - Verhuurders mogen geen wo ningen toewijzen aan iemand die in die woning meer dan 250 gulden huursubsidie per maand zou krijgen. Alleen als er geen andere oplossing gevonden kan worden, kun nen gemeentebesturen toestemming geven voor over schrijding. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting is het eens met deze aanbeveling van een commissie die de beheers baarheid van de individuele huursubsidie heeft bestu deerd. Heerma zei dat maandag bij de presentatie van het rapport van de commissie. Heerma zal de aanbevelingen van de commissie meene men in zijn definitieve nota Volkshuisvesting in de jaren '90, die eind april naar de Tweede Kamer gaat. De staatsse cretaris onderstreepte nog eens dat individuele huursubi- sidie ondanks de stijgende kosten onmisbaar blijft. Uit een onderzoek van de Technische Universiteit Delft, dat Heerma maandag eveneens ontving, blijkt dat huur subsidie in het algemeen terecht komt bij de groep voor wie ze bestemd is, de laagstbetaalden. Uit dit onderzoek bleek tevens dat de hoeveelheid beschikbare huurwoningen met een lage huur de laatste jaren is afgenomen, terwijl het aan tal huishoudens met lage inkomens dat zo'n woning zoekt juist toenam. De 'Commissie beheersbaarheid huursubsidie' vindt daar om dat de hogere inkomensgroepen die een goedkope huurwoning bezetten, gestimuleerd moeten worden te ver huizen, bijvoorbeeld door bij nieuwbouw meer rekening te houden met hun eisen. In een eerste reactie zei staatssecrectaris Heerma ook dit advies te zullen opvolgen. Over gedwongen doorstroming van deze groepen naar duurdere woningen, zoals Heerma dat bepleit, heeft de commissie formeel geen oordeel. Maar in bedekte termen werd Heerma te verstaan gegeven dat hij daar beter van kan afzien. Daarover was de commissie -waarin huurders, woningbouwverenigingen en gemeenten zitting hebben- eensgezind. op een spreekbeurt in Apeldoorn. De fout moet gezocht worden in de aanvaar ding van een wijzigings voorstel dat door de Tweede Kamer op 2 ja nuari is aangenomen. Eventuele andere fouten zullen eveneens, zo snel mogelijk na de behande ling van de voorstellen Oort door de Eerste ka mer (in april), worden hersteld. Maar er gebeurde een jaar lang niets. Intussen komen nieuwe kostenverhogende maatregelen op de boeren af: om de schade aan het milieu terug te dringen worden landbouwers gedwongen om hun produktiemetho- des aan te passen. En dat kost geld, veel geld. Grootste grief van de akker bouwers is dat de politiek - minister Braks voorop - hun problemen niet se rieus neemt. Ze voelen zich tamelijk al leen staan in hun moeilijkheden. Be drijven die doorlopend met verlies draaien en/of interen op eigen vermo gen redden het niet. Vandaar ook nu weer de oproep aan Den Haag om na tionale steunmaatregelen, die het na deel van de lage prijzen voor de akker bouwprodukten moeten compense ren. Wat het boerenprotest vooral wil duidelijk maken is dat het niet gaat om een reeks van toevallige tegenval lers in de Nederlandse akkerbouw, maar dat het voortbestaan van een he le agrarische sector op het spel staat. Braks weet heel goed waar de schoen wringt. De boze boeren willen met hun trekker-estafette richting Den Haag bereiken dat hun problemen daar ein delijk eens openlijk worden erkend en niet langer worden verzwegen. Het is het minste wat ze mogen vragen. De Antwerpse schepen (wethou der) voor havenzaken mr Jan De- vroe heeft zich vorige week in Terneu- zen ontpopt als een soort apostel voor betere verhoudingen tussen België en Nederland. Hij vindt het hoog tijd wor den de patstelling tussen beide landen te doorbreken, die nu al jaren achter een een nautische en waterkwalitatie- ve verbetering van de rivier de Schelde in de weg staat. Devroe zegt zich groen en geel te ergeren aan de wederzijdse agressieve taal tussen Brussel en Den Haag, die verhindert dat Antwerpen de toegang tot de haven kan aanpas sen en dat beide landen gezamenlijk voor de zuivering van het Scheldewa- ter een beleid uitstippelen, maatrege len treffen en de controle daarop uitoe fenen. „We moeten onze energie einde lijk eens gaan besteden aan zakelijk en concreet overleg, want dat is in ons beider belang". Devroe heeft natuur lijk gelijk als hij dat zegt. Er is sinds het nooit bekrachtigde akkoord tus sen België en Nederland over de be kende ontwerp-waterverdragen in 1975 nauwelijks enige vordering ge maakt in de richting van concreet ge zamenlijk beleid. Het doorlopend zoe ken naar zondebokken bij elkaar voor het uitblijven van werkelijke overeen stemming over de inhoud van die ver dragen, heeft niet meer opgeleverd dan dat er veertien jaren zijn ver prutst. In België zijn intussen de staatkun dige verhoudingen zodanig veran derd dat het federatieve gewest Vlaan deren op belangrijke terreinen eigen zaken kan regelen. De zorg voor de wa terkwaliteit valt daar ook onder. 'Den Haag' zou er goed aan doen beleidsma tig in te spelen op de wat nieuwere Vlaamse geluiden, die zo'n bestuurder als Devroe vertolkt. Antwerpen neemt in een week twee opmerkelijke initia tieven. Het laat per motie in de ge meenteraad weten waar de acceptatie grens voor een Westerschelde-oever- verbinding (WOV) ligt - wel een tun nel, maar geen brug - en het stuurt een invloedrijke schepen voor havenzaken vooruit om vastgelopen overleg los te wrikken. Dat zijn ontwikkelingen van betekenis. Zeeland kan zo'n hand schoen het beste maar snel opnemen en in Den Haag deponeren. In de rela tie Nederland-België zijn bemidde laars met enige durf tamelijk zeldzaam geworden. ydM PUNTA ARENAS (RTR) - Opnieuw is in het Zuidpoolgebied een schip op de rotsen gelopen. Het gaat nu om een Peruaans onderzoekschip, dat zondag vastliep, zo heeft de Chileense marine maandag bekendgemaakt. Het wordt niet uitgesloten dat er olie is wegge lekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1