Ook bij Vlissingse zege geen rellen rond FC Den Haag Herma Meijer een talent als Yvonne van Gennip ...In het water met een wasknijper op je neus... Rob Druppers probeert 1500 meter Rattenrit eenvoudiger voor meer deelnemers INSCHATTING DOOR COMMISSARIS VAN POLITIE: Zondag demonstratie in zwembad Middelburg LUCTOR START MET AFDELING KUNSTZWEMMEN Italiaanse clubs vragen 60 miljoen Schaatssprint in Nederland nog misdeeld Demonstratie Iets moois Standen Overbelasting Junioren voetbal VLISSINGEN - Als Vlissingen afgelo pen zondag het bekerduel tegen FC Den Haag wel zou hebben gewonnen, dan zou deze voetbalwedstrijd ook goed zijn afgelopen. De Vlissingse commissaris van politie L. E. Schul- ler maakte deze inschatting donder dagmiddag tijdens een speciale ver gadering van de raadscommissie openbare orde in Vlissingen. Hij nam daarbij de medewerking in ogenschouw die de politie had gekre gen van leden van de supportersver eniging van FC Den Haag. Schuller vond het opmerkelijk dat het bestuur van FC Den Haag niets heeft onderno men. De commissaris van politie had de zondag voor de wedstrijd zelf con tact opgenomen met supporters van Den Haag. Verschillende raadsleden gaven aan dat zij hun hart vasthielden voor het geval Vlissingen zou hebben gewon nen. Burgemeester J. C. Th. van der Doef vond dat een onjuiste redenering. „Ik heb het besluit genomen de risico volle voetbalwedstrijd in Vlissingen te houden op grond van alle mogelijke adviezen. Ook als het anders was gelo pen dan zondag het geval was, zou ik nu zeggen: het was een juiste beslis sing". J. Schaap (d66) betreurde wel dat een groot aantal FC Den Haag-supporters op het veld wist te komen. Hij was blij dat de scheidsrechter om die reden het duel niet heeft afgefloten en dat de po litie niet heeft opgetreden. „De politie heeft de-escalerend gehandeld", oor deelde Schaap. Hij sprak daarvoor z'n waardering uit. Wethouder C. de Keij- zer van sportzaken vond dat alles was gedaan wat op de accommodatie van Vlissingen mogelijk is. De kunstzivemgroep van Luctor Henna Meijer nadat ze tijdens de Europese allroundkampioenschappen in West-Berlijn verrassend de 500 meter had gewonnen. MIDDELBURG - Iedereen heeft ze weieens op tv gezien tijdens de Olympische Spelen: meisjes die in badpak en met een wasknijper in de neus gelijktijdig de vreemdste ca priolen in het water uithalen Het lijkt of ze vaak minutenlang onder water blijven. Kortom: de olympi sche sport kunstzwemmen. In Zee land was deze tak van de zwem- sport nog niet doorgedrongen, maar aanstaande zondag is het zover. Een groep van negen meisjes van het Middelburgse Luctor et Emergo verzorgt dan een demon stratie in het zwembad van Middel burg. Een incident Niet als het aan Ma- riëtte van Kleven, Karin Valk en An- nemiek Langenhoff ligt. Dit drietal heeft de basis gelegd voor de komen de demonstratie en heeft grote plan nen. „We hopen dat er na de demon stratie weer een hele hoop meiden bij komen", zegt Annemiek Langen hoff. „Met deze eerste groep zijn we na een paar maanden al veel verder dan we vantevoren hadden kunnen dromen. Deze meisjes willen we bij elkaar houden om later eventueel naar wedstrijden te "gaan". Het initiatief werd een paar maan den geleden genomen. Mariëtte van Kleven had zes jaar terug ooit eens een cursus 'zwemvaardigheid kunstzwemmen' gevolgd en had in Vlissingen ook eens recreatief wat gedaan aan het kunstzwemmen. Ze wilde eindelijk wel eens wat gaan doen met die ervaring. „Toen Luctor zijn jublileum vierde hebben we meteen via de krant kenbaar ge maakt dat we een start wilden ma ken met het kunstzwemmen en dat we daarvoor meisjes zochten". De oproep bleef niet zonder gevol gen. Al in de eerste week reageerden er zo'n negental meisjes en dezelfde groep is sinds november van het vo rige jaar nog steeds actief. „Ze zijn allemaal verschrikkelijk enthou siast", vertelt Karin Valk, die Ma riëtte van Kleven kwam helpen in de begeleiding van de kunstzwem sters. „Ik doe de warming-up op het droge", legt ze uit. „Voordat de meisjes in he water gaan laat ik ze rekken en stretchen en bepaalde oe feningen afwerken. Dat soort oefe ningen zijn moeilijk te controleren als ze in het water zitten". Gaandeweg kwam het tweetal er ook achter dat ze iemand nodig had den, die wat figuren in elkaar kon zetten, aangepast aan het niveau en met bijbehorende muziek. Anne miek Langenhoff was de persoon waar ze naar zochten. „Ik kom uit Rosmalen en heb daar al eerder aan kunstzwemmen gedaan. Ik heb vooral al veel aan shows meege werkt", zo introduceert ze zichzelf. Vooral aan de shows houdt ze leuke herinneringen over. „We hebben ook shows gedaan tijdens perso- neelsfeestjes. Dan zat iedereen met een borrel in zijn hand langs het zwembad, terwijl wij onze figuren af werkten. Dan kreeg je vaak nog de leukste reacties". De ervaring die ze had opgedaan in Rosmalen was voldoende om zich aan het schrijven van een demon stratie te wagen. „In het begin gaat dat moeizaam, maar door schade en schande leer je. Je moet het gewoon doen". Waar Luctor et Emergo in ieder ge val wel in is geslaagd, is het op de been brengen van een aantal kunst zwemsters. In de rest van Zeeland is deze tak van de zwemsport nog niet doorgedrongen. Alleen in Vlissingen is weieens iets gedaan aan het kunstzwemmen, maar het betrof dan altijd een meer recreatieve vorm. Luctor et Emergo is de eerste vereniging in Zeeland die een kunst- zwemafdeling heeft die officieel is aangesloten bij de landelijke zwem- bond. Een reden voor de geringe populari teit is moeilijk te bedenken vindt het drietal. Mariëtte van Kleef: „Ik zat met drie andere Zeeuwen op de cursus. Die hebben alle drie niets ge daan met hun kennis". Karin Valk: „In het land heb je wel een aantal verenigingen met een grote afdeling kunstzwemmers". Annemiek Lan genhoff: „Misschien is het geen sport. Ik vind zelf dat het kunst zwemmen meer weg heeft van bal let". A. J. de Koene (pvda) vond de gang van zaken toch niet helemaal goed. De supporters van FC Den Haag gingen zich naar zijn mening in de tweede helft bij het doel van Vlissingen te buiten. „Ze zaten op een gegeven mo ment zelfs op het doel en probeerden ook de linkerdoelpaal te lichten. Dat is geen kritiek. Ik geef dit als feit". C. J. van der Weele (rechts protestants christelijke unie) gaf aan een zucht van verlichting te hebben geslaakt na af loop van de wedstrijd. Hij toonde zich wat huiverig voor de toekomst, met het oog op een eventuele professionele status van de VC Vlissingen. Het geld dat is uitgetrokken voor de organisa tie en de extra-politiebijstand, had hij liever aan wat anders willen besteden. J. Lust (vvd) was tevreden. „Ik had dit verwacht. Het was geen kleuter school-wedstrijd". l *1 J v p 1 „Toch heb je een behoorlijke condi tie nodig wil je in staat zijn om een aantal oefeningen af te werken. Daarnaast moetje goed kunnen tel len en een gevoel voor ritme heb ben", weet Karin Valk, die zegt dat ze in het begin met nogal wat voor oordelen hadden af te rekenen. Een groep meiden die op muziek en met wasknijpers in de neus zich in aller lei bochten wrongen, zoiets werkte op de lachspieren van de bezoekers van het Middelburgse zwembad. Valk: „Vooral de wedstrijdzwem mers keken in het begin met de no dige minachting. Nu ze zien dat er wat leuks is uitgekomen, is de reac tie veel positiever. We krijgen trou wens toch een heleboel medewer king binnen de vereniging. Iedereen is laaiend enthousiast". Over de groep meisjes is het drietal vol lof. Valk: „Het is een groep meis jes die schommelt in leeftijd tussen de tien en zestien jaar. Ze komen twee keer in de week trainen en we moeten ze meer afremmen dan acti veren". Van Kleven: „Het is gewoon opmerkelijk om te zien hoeveel ze vooruit zijn gegaan in een betrekke lijk korte tijd. Daar verbaas ik me nog het meeste over". Langenhoff: „In het begin waren we er nogal hui verig voor om ze al zo snel een de monstratie te laten zwemmen. Maar na verloop van tijd was dat gevoel verdwenen. Ik heb alle vertrouwen in de meisjes". Van de demonstratie moet men niet al teveel technische en artistieke hoogstandjes verwachten legt het drietal uit. „Je zult geen dingen zien die je tijdens de Olympische Spelen hebt gezien", waarschuwt Mariëtte van Kleven. „Het wordt een simpele demonstratie waar eerst één van de meisjes een aantal oefeningen laat zien. Daarna laat de hele groep zien wat ze in een paar maanden tij d heb ben geleerd". Volgens Annemiek Langenhoff is dat laatste ook het mooie van het kunstzwemmen. „Ge woon het gevoel datje met zijn allen iets moois creëert. Daar gaat het om". De demonstratie kunstzwemmen wordt zondagmiddag in het Poelen- daele-zwembad in Middelburg ge houden, aanvang 16.30 uur. De groep meisjes bestaat uit: Sonja Versluys, Jolka Klaayessen, Janna Tinbergen, Petra Tinbergen, Moni ca van de Meer, Jaimie 't Gilde, Priscilla Verdaasdonk, Claudia Verdaasdonk, Herma Jobse. Burgemeester Van der Doef had zich na afloop ietwat geërgerd aan voetoffi cials zoals Rob de Bakker - veilig heidscoördinator van de KNVB - die zich gedroegen als de beste stuurlui aan wal. De Bakker was zondag aller minst gelukkig met risico's waarmee de wedstrijd Vlissingen - Den Haag ge paard was gegaan. „Ik ben uitgegaan van een ingecalculeerd risico", al'dus de burgemeester. Sportwethouder De Keijzer vond het wat overdreven uit deze wedstrijd on middellijk allerlei conclusies te trek ken voor de toekomst: „Voetbalclub RBC uit Roosendaal speelt in de eer ste divisie twee wedstrijden waarbij meer dan twee politiemensen aanwe zig moeten zijn. Dat betaald voetbal in Vlissingen desastreus zou zijn, vind ik dan ook zwaar overtrokken". De volleybalstanden: Tweede div. B heren: Derde div. Rijnmond 15-42 F dames: Ekspalvo 15-39 Torpedo 15-44 DAC 15-28 Prov./DVO 2 15-38 Vollkei 15-27 M./Karanoi 15-37 Leynse/EWC 15-22 Sarto/P. 2 15-26 Rabo/Krimp. 15-21 Morres/Hulst 15-22 EAW 2 15-20 Mytilus 15-20 Sliedreeht 15-18 AKS 15-20 Orion 2 15-16 VCE/PSV 15-19 Trivos 15-14 Swinta 15-16 VCM 15-11 IKS'72 15-15 ACCO/DOS 2 15- 9 De Zebra's 15- 7 Leynse/EWC 15- 6 Derde div. Heren F heren: promotieklas: Tartw./VCH 15-38 IJVC 13-33 Morres.Hulst 15-36 WR 12-29 De Sterre 15-35 De Sterre 2 14-26 VC Goirle 15-30 De Polder 13-25 Odulphus 2 15-24 Dynamo'70 13-23 SetUp/P 15-24 Voorwaarts 14-21 Atak'55 15-19 Leynse/Evvc 2 12-17 Sarto/P. 15-17 Dynamo'70 2 13-17 Ovoco 15-16 BOK 12-11 TDK/Brevok 2 15-13 Labyellov 13-10 Scheldesport 15- 9 Mytilus 13- 1 Ever Ready 15-9 Dames Heren promotieklas: eerste klas: Leynse/Evvc 2 13-36 Ardito 11-33 Dynamo'70 13-35 Athanatos 12-29 Savok 13-23 De Kikkers 11-23 CVC 13-21 CVC 10-17 BOK 12-19 Morres/H. 2 11-17 Zuidzande 13-19 BOK 2 11-15 Morres/H. 2 13-18 Leynse/Evvc 3 11-14 Voorwaarts 13-17 Savok 11-10 SC Morres 13-12 Ardito 2 11- 5 Marathon 12- 7 Zuidzande 11-2 Mytilus 2 12- 3 Dames Dames tweede eerste klas: klas A: Savok 2 12-31 BOK 2 10-30 De Klomp 11-30 Wiska 11-21 Dynamo'70 2 12-25 Marathon 4 10-17 Marathon 3 10-17 Ardito 2 8-13 Ardito 11-17 Leynse/Evvc 3 11-12 Athanatos 12-15 Mytilus 3 11-10 Scheldesport 11-14 Mytilus 5 11- 5 Mytilus 3 12- 9 Sgravo 11-8 Marathon 2 11- 4 Heren tweede Dames tweede klas A: klas B: Sgravo 13-36 Sluvoc 11-33 Marathon 12-33 De Kikkers 11-26 Mytilus 2 13-26 Philippine 11-24 Dynamo'70 3 12-22 Voorwaarts 2 11-22 Delta Gym 12-19 Savok 3 11-21 Mytilus 3 13-19 Philippine 2 11- 8 WR 2 11- 8 Scheldesp. 2 9- 3 Ardito 3 12- 8 VCG 9- 2 Dynamo'70 4 12- 6 De Sterre 10- 2 Leynse/Evvc 4 11- 3 Heren tweede Dames derde klas B: klas A: Scheldesp. 2 10-27 Sgravo 2 11-29 De Sterre 3 9-19 WR 9-21 Voorwaarts 2 9-19 Atlas 9-18 Savok 3 9-19 Leynse/EWC 4 8-15 IJVC 2 8-18 Delta Gym 11-12 De Kikkers 2 9-11 Dynamo'70 4 11- 7 Voorwaarts 2 9-7 Dynamo'70 3 10- 3 Savok 2 10- 3 Philippine 10- 0 PISA (Reuter) - De Italiaanse vereni ging van profvoetbalclubs eist ruim 60 miljoen gulden als compensatie voor misgelopen inkomsten. Veel clubs ontvangen minder aan entree gelden, omdat er flink wordt vertim merd aan de stadions in verband met de wereldtitelstrijd van 1990. Luciano Nizzola, voorzitter van de ver eniging, heeft de Italiaanse voetbal bond en het Olympisch Comité -dat het Olympisch stadion in Rome be heert- om schadevergoeding ge vraagd. Door verbouwingen is een deel van de capaciteit tijdelijk niet te ge bruiken. Bovendien neemt in sommi ge gevallen het aantal plaatsen af door het vervangen van staan- door zit plaatsen. Nizzola zei dat het bedrag van zestig miljoen alleen op het huidi ge seizoen betrekking heeft. De som kan volgens hem betaald worden uit de winst die de Italiaanse bond onge twijfeld aan het toernooi zal overhou den. NIEUWEGEIN (ANP) - Drie Neder landse atleten doen komende week mee aan twee internationale indoor- atletiekwedstrijden in Spanje. Edine van Heezik, Rob Druppers en Han Kulker starten zondag in Oviedo en dinsdag in Sevilla. Druppers probeert het in Oviedo op de 1500 meter; woensdag eindigde hij tijdens het gala in Den Haag op dat nummer als vijfde in 3.48,00. Aan de wedstrijden van zondag in Sin- HEERENVEEN (ANP) - Herma Meijer is een talent a la Yvonne van Gennip. Toch mag de 19-jarige rijdster uit de kernploeg, die na het EK en het WK allround het komen de weekeinde deelneemt aan de wereldtitelstrijd sprint in Heeren veen, zich niet te veel spiegelen aan de drievoudig Olympische kam pioene. Leen Pfrommer, de coach van Jong Oranje die Meijer drie seizoenen on der zijn hoede had, vreest voor een slechte voorbeeldfunctie. „Meijer mag niet gaan denken dat het nor maal is, om op je 24-ste te stoppen. De schaatssport, de bond en niet op de laatste plaats zijzelf moeten lan ger profiteren van de mogelijkhe den die ze heeft. Van Gennip zou dat ook moeten doen." Pfrommer vergelijkt Meijer wat ta lent betreft met Van Gennip. Bo vendien ziet hij in een samenwer king van het tweetal de enige moge lijkheid de DDR de komende sei zoenen goed partij te bieden. „Het Nederlandse schaatsen heeft Van Gennip nog een paar jaar nodig, net zo goed als Meijer Van Gennip no dig heeft. Als Van Gennip stopt, is Meijer volgend jaar de beste van de kernploeg. Voor haar ontwikkeling is dat een slechte zaak. Ze heeft competitie nodig, die verder nie mand haar voldoende kan bieden. Met alle respect voor Stam, maar Meijer heeft gewoon meer talent." Voor de ontwikkeling van de Neder landse recordhoudster op de 500 meter is weerstand van groot be lang. Pfrommer: „Daarom vond ik dat ze dit seizoen de overstap naar de kernploeg moest maken, hoewel ze daar zelf anders over dacht. Was ze in de jeugdploeg gebleven, dan had ze wedstrijden te gemakkelijk gewonnen. Mentaal had dat tot lui heid kunnen leiden. Nu moest ze op boksen tegen Stam en Van Gennip. Bovendien kreeg ze te maken met de harde kwalificatie-eisen voor het EK en WK. In de loop van dit jaar is gebleken dat ze daaraan toe was," Dat Herma Meijer er in slaagde zich AXEL - De Zeeuws Vlaamse Automo bielsportclub (ZEVAC) start over morgen, zondag, het nieuwe rittensei- zoen. Bijna traditioneel is de Ratten- rit de openingsrit. Deze rit is dit jaar overigens 'verhuisd'. Normaal werd deze rit steeds in de omgeving van Sint Jansteen gereden, ditmaal zal de start en finish plaats vinden in Axel. Om te trachten meer deelnemers te trekken (ook afgelopen jaar was er over het gehele jaar genomen weer een lichte terugloop in het aantal deelne mers waar te nemen) is de Rattenrit vooral eenvoudig van aard. De Ratten rit werd deze keer uitgezet door Ron Roelandt, terwijl Jo Allefs als contro leur optrad. delfingen doet de Europese kampioe ne Elly van Hulst mee. Van Hulst wil een aantval doen op het wereldrecord 3000 meter (Zola Budd, 8.39,79). Nelli Cooman, die in Sindelfingen zou lopen, heeft afgezegd. Maas, gemeld als deelnemer in Oviedo en Sevilla, neemt eveneens rust in de aanloop naar de wereldtitelstrijd, die eind vol gende week in Budapest wordt gehou den. te plaatsen voor de grote toernooi en, verbaasde Pfrommer nauwe lijks. „Ik had het zien aankomen. Toen ze 14 jaar was zag ik haar voor het eerst. Het is moeilijk te voor spellen wie internationaal een grote kan worden. Bij Herma Meijer zag ik het meteen. Niet aan haar tijden, wel aan haar techniek. Ze heeft, glo baal, nog zo'n twee j aar nodig. In Al- bertville kan ze er staan." Jan-Wiebe Last, de trainer van de dameskernploeg, denkt dat ook. „Het enige waar we voor moeten waken is overbelasting. Verder zie ik geen problemen. Haar sprint is nu al goed, op de lange afstanden moet ze nog rijpen. Dat is een kwes tie van tijd. Ze heeft dit jaar een gro te sprong gemaakt. Volgend jaar wordt dat allicht iets minder. Maar ze is nu vrij gebleven van blessures. Ze heeft de overstap naar de kern ploeg goed doorstaan. We moeten dat volgend seizoen dus kunnen uit bouwen." Meijer maakte dit seizoen vooral in druk op de korte afstanden. In Cal gary verbeterde ze op 29 januari het Nederlands record op de 500 meter - hoewel nog niet officieel erkend - tot 40,53 seconden. Eerder had ze op de sprint de natio nale afstandstitel veroverd. Op het EK allround in West-Berlijn, waar ze als debutante overigens als ne gende eindigde, won ze goud op de 500 meter. Pfrommer ziet in Meijer dan ook meer een sprintster dan een all roundster. „Maar door haar enthou siasme heeft ze de problemen met het duurwerk overwonnen". Last ziet dat iets anders. „Meijer is een allroundster die goed kan sprinten. Dat is zeer belangrijk. Ze is open van karakter, wat de begeleding wel zo gemakkelijk maakt. Bovendien is ze gretig en leerzaam en kent ze haar eigen mogelijkheden. Ik denk niet dat er zo veel kan misgaan." Er bestaat de mogelijkheid deel te ne men in twee wedstrijdklassen en een toerklasse. De A-klasse heeft een leng te van ongeveer 35 kilometer; voor de B-klassers zijn de moeilijkste opgaven uit deze rit weg gelaten, waardoor de lengte voor deze deelnemers om en na bij de dertig kilometer komt te liggen. De toerklasse (waarin deelnemers met weinig of weinig ervaring van start kunnen gaan) tenslotte kent een leng te van 25 kilometer. De inschrijving voor deze oriëntatie- puzzelrit is zondag van 13.30 - 14.00 uur in café Sonnehoeck in Axel. Om 14.01 uur gaat de eerste deelnemer van start. Karlsruhe, 24 februari: Langenhuizen (60 mh), Elissen (60 m) Sindelfingen, 26 februari: Van Hulst (3000 m) Oviedo, 26 februari: Van Heezik (ver en 60 m), Van der Weide (hoog), Druppers en Kulker (1500 m) Sevilla, 28 februari: Van Heezik (ver en 60 m), Kulker (1500 m). Druppers (800 m). Door Harm Kuipers Tfomend weekeinde zal de Heeren- J\ veense ijsbaan het decor vormen voor het WK-sprint. Een betere am biance dan in Heerenveen kan men zich nauwelijks denken. Desondanks venvacht ik niet dat de Nederlandse rijders en rijdsters zich serieus in de verdeling van de medailles zullen mengen. Afgezien van incidenteel suc ces, zoals de zilveren medaille op de olympische 500 in Calgary van Yke- ma, hebben de Nederlandse sprinters altijd met bescheiden klasseringen op grote toernooien genoegen moeten ne men. En dat terwijl ons land bij het all- roundschaatsen al jaren mede de toon heeft aangegeven. Het sprintgebeuren heeft in Nederland altijd een ondergeschikte rol ten op zichte van het all-roundschaatsen ge speeld. Toen andere landen al een spe cifieke sprintkernploeg hadden, werd bij ons voor sprintwedstrijden vaak een aantal allrounders gerecruteerd. In de jaren zeventig was er een aantal allrounders die het langere werk niet goed beheersten, maar wel een aardi ge 500 en 1000 meter reden. Zij werden toen als sprintploeg aan de heren kernploeg toegevoegd. De sprinttop was echter zo smal, dat er bij grote wedstrijden allrounders ter aanvul ling iverden toegevoegd. De voor de hand liggende vraag is na tuurlijk hoe het komt dat ons land bij het sprinten weinig gewicht in de schaal legt. Naar mijn mening heeft Nederland wel degelijk sprinttalent, maar het sprintgebeuren heeft bij ons nooit de aandacht gekregen die het verdient en die het ook nodig heeft om met de internationale top mee te kun nen. Uiteindelijk is de sprint voor het publiek zeer aantrekkelijk om naar te kijken. Het all-roundschaatsen is qua trai ning tot en met uitgeplozen, terwijl aan het sprinten relatief weinig aandacht is besteed. Het formeren van een apar te sprintploeg is niet voldoende als de coach verstoken is van specifieke ken nis die in het buitenland wel voor han den lijkt. Wil de KNSB de Nederlandse sprinttop volwassen laten worden, dan zal er een andere aanpak nodig zijn. Wordt deze investering niet ge daan, dan blijft het succes teveel af hangen van toevalligheden. Ik ben van mening dat het sprinten in de trai nersopleiding wat trainingstechni- sche aspecten betreft meer aandacht moet krijgen dan nu het geval is. Daar naast verdient het sprinten ook aan dacht van wetenschappers. Juist de sprint lijkt me een discipline bij uitstek waar wetenschappers en praktijkmensen veel aan elkaar kun nen hebben. Zoals ik al in een eerdere kolom heb geopperd, lijkt het me ook nuttig al er regelmatig internationale contacten tussen trainers en begelei ders zijn. De investering loont zich waarschijnlijk op de wat langere ter mijn. Als het sprinten bij de heren er al bij hangt, bij de dames is dit zeker het ge val. Ook onze dames acht ik zeker in staat om met de juiste opvang en bege leiding over een aantal jaren de top te bereiken. Hopelijk ziet de KNSB in dat het matige resultaat van onze sprint- ploegen niet enkel op het conto van de coaches kan worden geschreven, maar dat dit mede het resultaat is van een te beperkte aanpak. De schaatssprint is een van de moei lijkste onderdelen van het hele schaatsgebeuren. Een 500 meter be staat uit een aantal delen. De start en de eerste honderd meter leggen de ba sis voor een goede uitgangssnelheid. De bochten zijn van eminent belang en de iets minder goede rijder laat hier kostbare tienden van seconden liggen. Vooral de laatste binnenbocht is ui terst moeilijk. De grote snelheid ver oorzaakt niet alleen een grote middel punt-vliedende kracht, maar de rij ders hangen zover met de schaatsen over dat de schoenen het ijs raken. Dit geeft gemakkelijk wegglijden en val partijen. Veel rijders, die merken dat de binnen bocht moeilijk te houden is, hebben de neiging omhoog te komen. Hierdoor is de bocht nog moeilijker te houden. De goede sprinters rijden voluit door, ook al kunnen ze de blokjes van de sneeuw- rand niet houden. In elk geval wordt dan geen snelheid verloren terwijl ie mand die iets heeft ingehouden op het rechte stuk opnieuw moet gaan ver snellen. Daarom moet voluit gereden worden. Dit betekent wel dat een klein foutje snel met een val wordt afge straft. Het is daarom op de 500 meter alles of niets. De 1000 meter is tech nisch gezien gemakkelijker maar vraagt meer uithoudingsvermogen. Dit alles maakt het sprinten zo moei lijk, maar ook zo boeiend. A-jun. Interr.: Middelburg Al-Rood Wit Al 7-0; B-jun. Interr.: Middelburg Bl-TSC BI 0-2; Hoofdklas B-jun.: VCK Bl-Breskens BI 5-2; hoofdklas 2 C-jun.: Yerseke Cl-HW Cl 3-0; hoofdklas 3 C-jun.: Dauwendaele Cl- Bruse Boys Cl 2-1; promotieklas A-jun.: Kruiningen Al-Dauwendaele Al 1-1; groep A4: Walcheren Al-Zeelandia Al 2-1, DFS Al-Oostkapelle Al 2-2; groep A5: Wissen- kerke Al-Kapelle A2 0-3; groep A6: Meeu wen Al-Zonnemaire Al 10-0, Duiveland Al- Serooskerke Al 1-1; groep A7: SSV Al-Hein- kenszand Al 4-0; groep A9: Terneuzen Al- Oostburg Al 5-0; groep AIO: Hoek Al-AZW Al 4-1; promotieklas 1 B-jun.: Mevo Bl-Jong Ambon BI 5-0, DFS Bl-Oostkapelle BI 0-2; promotieklas 2 B-jun.: Robur BI-Hoek BI 1-2; groep B5: Dauwendaele B2-Bevelan- ders BI 0-2, Bruse Boys Bl-Noormannen BI 1-0; groep B6: Zierikzee B2-Kruiningen BI 0-3; groep B7: Zeelandia Bl-RCS B3 11-0; groep B9: Dauwendaele B3-RCS B2 4-4; groep B10: Arnemuiden Bl-Meeuwen BI 5- 2; groep B12: Tern. Boys B2-IJzendijke BI 3-3; groep C4: SKNWK Cl-ZSC Cl 0-2, Meeuwen Cl-Middelburg C2 7-1; groep C5: SSV Cl-Brouwershaven Cl 2-9; groep C6: Lewed. Boys Cl-Luctor '88 Cl 0-9; groep C7: Renesse Cl-Mevo Cl 3-1; groep C9 (409) Dauwendaele C3-Kloetinge C2 3-9; groep Cl: Oostkapelle Cl-Dauwendaele C2 3-0; groep C13 (413) Hontenisse Cl-Vogelwaarde Cl 1-0; groep C14: Biervliet Cl-Spui Cl 7-3; groep C15: Terneuzen C3-Oostburg C2 1-1; groep C16: Tern. Boys Cl-Graauw Cl 3-2. Rest is afgelast!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 39