PZC Gemeente Duiveland in recreatieschap Diaserie vooral bedoeld als vestigingspromotie B en w van Bruinisse vrezen kaalslag in onderwijs volwassenen Brandweer Haamstede maakt kans op een nieuwe garage Westenschouws weiland wordt parkeerterrein streek 22\ Keisers Markus-Passion in Bergse Gertrudiskerk Raad Bruinisse bezorgd over stijging uitgaven voor bibliotheekwerk AUTOBEDRIJF VAN DUKE NA AFSPRAKEN OVER BIJDRAGE Schilderijen 'ZIERIKZEE, STAD VOL GEHEIMEN' BRIEF AAN TWEEDE KAMER 'TERING NAAR DE NERING' Toerisme GROEN WIJKT VOOR AUTO'S Nissan. Je blijft erin rijden. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 Solisten Adviesraad in Goes vergadert ligifl - I i .ju Raadscommissies Westerschouwen vergaderen B en w Kapelle bieden financiële steun aan VVV Overgangsklas zaalvoetbal: geen verandering NOORDGOUWE jj NISSAN NIEUWERKERK - De gemeente Dui veland zit weer in het natuur- en re creatieschap De Grevelingen. Nu er een maximum is afgesproken voor de gemeentelijke bijdrage in de tekorten draaide de raad het besluit uit 1987 te rug om uit het schap te treden. In 1986 nam de gemeente zitting in het schap, onder voorwaarde dat binnen een jaar de verdeelsleutel van de kos ten veranderd zou worden. Toen dat niet gebeurde, besloot de raad uit het schap te stappen. In overleg met on der andere de overige deelnemende gemeenten is nu bepaald dat de bij drage van de gemeenten ten hoogste ongeveer een ton is. Het CDA-raadslid A. R. I. van der Hoek wilde graag van burgemeester A. Bergshoeff weten of de 100.000 gulden een exacte grens is. Bergshoeff zei te hopen dat de tekorten inderdaad niet nog groter worden. Hij gaf aan dat de deelnemende gemeenten samen meer stemmen hebben in het bestuur dan de provincies en het rijk. De gemeen ten hebben derhalve volgens de burge meester een zekere invloed op de ver deling van de dekking van de tekorten. BERGEN OP ZOOM - Hortus Musi cus Religiosus in Bergen op Zoom geeft donderdag een uitvoering van de Markus-Passion van Rein- hard Keiser. Het concert is te be luisteren in de Bergse Gertrudis kerk. Behalve de instrumentale en vocale afdelingen van Hortus Mu sicus Religiosus werkt een aantal solisten aan de uitvoering mee. Sinds de herontdekking van Jo- hann Sebastiaan Bachs Matthaus- en Johannes-Passion in het begin van de 19e eeuw genieten deze com posities zo'n grote populariteit dat andere passies, die voordien even befaamd waren, in de vergetelheid zijn geraakt. Ook de Markus-Pas sion van Reinhard Keiser (1674- 1739) behoort daartoe. Het werk werd vermoedelijk in 1717 in Ham burg gecomponeerd. Het verscheen in 1963 in druk. De laatste decennia wordt het beeld doorbroken dat de passies van Bach, hoe ver ze ook bo ven andere uitsteken, de enige zou den zijn. Lijdensoratoria van Schütz, Telemann, Handel èn de Markus-Passion van Keiser worden steeds vaker uitgevoerd en krijgen algemene erkenning. De grote vermaardheid die Keiser destijds genoot ais opera-compo nist zal er wel debet aan zijn dat zijn tijdgenoten zijn Markus-Passion hebben gekenschetst als een van de mooiste passies uit die tijd. Zelfs Jo- hann Sebastiaan Bach vond het niet alleen de moeite waard het werk regelmatig uit te voeren; hij heeft het bovendien bijna geheel overgeschreven. Het is aan dit Bach-handschrift te danken dat het werk bewaard is gebleven, want de moderne heruitgave is hierop geba seerd. Solisten tijdens het concert in Ber gen op Zoom zijn de tenor Jacques Hermans (evengelist), de bas Philip Verduit (Christus), de sopranen El len van Ham en Monique Jimkes, de counter-tenor Steve Dugardin, de alt Jeanette Vermeulen, de tenoren Michel de Kort en Peter-Paul Hout- mortels en de bas Rob Daane. John van der Beemt (violoncello) en Toi- ne Jimkes en Bram de Wolf (orgel) vormen het continuo. Voorafgaande aan de Markus-Pas sion brengt Hortus Musicus Reli giosus het motet Vom Leiden Christi van Andreas Hammersch- midt (1612-1675) ten gehore, om- raamd door twee koraalvoorspe len van Johann Sebastiaan Bach, vertolkt door Bram de Wolf. Het geheel staat onder leiding van Hans Smout. Het concert begint om 20.15 uur. De PvdA kon zonder meer instemmen met hernieuwde deelname. De so ciaal-democraten hebben altijd al ge vonden dat ze bij het schap betrokken moeten blijven, zo herhaalde woord voerder C. J. Hillebrand. De VVD legde zich bij het voorstel neer, al was ze er niet gelukkig mee. Want de liberale fractie blijft de indruk houden dat de gemeenten in het schap weinig te ver tellen hebben. Ook het CDA en de SGP stemden voor. Wel drong de SGP-er L. Meer man aan toe te zien op de zondagsrust op en om De Grevelingen en vond hij dat 'kermis-achtige activiteiten' op zondag geweerd moeten worden. Bur gemeester Bergshoeff kon hem niet te vreden stellen: „Het is er druk. dat weet u." Aan de zondagsheiliging, zo als een klein deel van de bevolking die wilo, kan niet tegemoet worden geko men. Binnenkort komen in het gemeente huis twee schilderijen te hangen uit een particuliere verzameling. Het ene is een afbeelding van Oosterland, het andere van Ouwerkerk. De kunstwer ken kosten samen 800 gulden, een be drag dat de raad er graag voor op tafel legde. Een brief waarin Duiveland protest aantekent tegen het verplaatsen van het rij-examen naar Goes, ligt al we ken op het departement. In die zin kwam de gezamenlijke brief voor de gemeente Duiveland dan ook te laat, zei Bergshoeff in antwoord op een vraag van Meerman. Tijdens de rond vraag probeerde Meerman verder een discussie te ontlokken over de vorige week gevoerde onderwijsacties. Zoals gebruikelijk gingen b en w daar niet op in, omdat de rondvraag niet bedoeld is om uitvoerig met elkaar van gedach ten te wisselen. Eén van de onderioerpen die ook te zien is in de diaserie 'Zierikzee, stad vol geheimen'. BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse deelt volkomen de ernstige zorgen van de Zeeuwse Dag/Avond scholengemeenschap (mavo, havo, vwo en heao) over de toekomst van het volwassenenonderwijs in Zee land na 1990. Donderdagavond onderschreef de ge meenteraad in een openbare vergade ring een brief van het college van bur gemeester en wethouders waarin deze bezorgdheid kenbaar wordt gemaakt aan de Tweede Kamer. In die brief wordt onder meer gesteld dat wanneer de voorstellen van wet niet veranderen 'voor Zeeland kaalslag in aanbodmo gelijkheden en in spreiding zal volgen'. Het gemeentebestuur van Bruinisse vreest, en volgens wethouder van on derwijs C. J. van Liere wordt die vrees door alle gemeenten van Schouwen- Duiveland gedeeld, dat wanneer de plannen worden doorgezet, de toch al bestaande achterstandsituatie in Zee land alleen maar groter zal worden. „En een dun-bevolkte provincie als Zeeland heeft er recht op dat daarmee rekening gehouden wordt". Tevens vraagt Bruinisse de Tweede Kamer bijzondere aandacht voor de door het Zeeuwse volwassenenonderwijs reeds naar voren gebracht ideëen en gedach ten. Alle fracties waren het roerend eens met de door wethouder Van Liere (Al gemeen Belang) voorgelezen brief. Ook de SGP onderschreef de inhoud van harte. Woordvoerder G. E. Houte kamer betoogde dat de onderwijssi tuatie in Zeeland wordt afgemeten aan voor de randstad geldende maatsta ven. Dat komt neer op een neerwaart se spiraal want die maatstaven gaan totaal niet op voor Zeeland, en al hele maal niet voor Schouwen-Duiveland, aldus Houtekamer. Raadslid M. Maaskant - Okkers (Alge meen Belang) luchtte haar gemoed met de uitspraak: „Ze maken er weer een achtergebleven gebied van: een witte vlek". Waar straks minister Bukman nog op losgelaten moet wor den, voegde haar CDA-collega J. Hui- zer hier onmiddellijk aan toen. Alle fracties waren het verder volmon dig eens met burgemeester T. H. Hek man dat het plaatselijk basisonder wijs op bijzonder waardige wijze actie heeft gevoerd. College en gemeente raad onderschreven tevens het onge noegen van de Bruse leerkrachten, van zowel de openbare als de bijzonde re basisschool, over de formatiekor- tings-voorstellen van minister Deet- man. De gemeenteraad was het ermee eens dat ook over dit onderwerp een brief wordt verzonden, overigens niet aan de Tweede Kamer maar rechtstreeks aan minister Deetman De bewinds man van onderwijs en wetenschappen krijgt daarin te lezen dat b en w 'toch wel onder de indruk zijn gekomen van de in Bruinisse gevoerde actie.' Hem wordt verder gewezen op het vol gens het college gezagsgetrouwe ka rakter van de Zeeuwse en in het bijzon der de Bruse bevolking. „Dat deson danks uw plannen aanleiding gaven tot een protestactie in deze gemeente zegt voldoende over de mate van ver ontrusting," aldus b en w. GOES - De raad voor de maatschap pelijke dienstverlening en volksge zondheid Goes vergadert maandag voor het laatst onder zijn huidige naam. De gemeenteraad van Goes be sloot deze maand tot een nieuwe ad viescommissie met de naam raad voor zorg en volksgezondheid. De 'ou de' raad, met onder meer een dage lijks bestuur, secties en een algemeen bestuur werkte te traag. In voorko mende gevallen duurde het soms drie maanden voor een advies werd ver strekt. De 'nieuwe' raad moet die pe riode aanzienlijk verkorten. De raad oude stijl bespreekt in zijn laatste vergadering onder meer een subsidie-aanvraag van de Raad van Kerken Goes. De kerken vragen een bijdrage van 500 gulden voor hun werkzaamheden op het gebied van vluchtelingenwerk. Op de agenda staat verder het project-plan preven tieve jeugdzorg, waarin de samenstel lers een opsomming geven van activi teiten. De vergadering begint om 19.30 uur in de Prins van Oranje te Goes. Wethouder C. J. van Liere ZIERIKZEE - In het stadhuis in Zie rikzee heeft een gezelschap genodig den donderdag de officiële presenta tie van de diaserie 'Zierikzee, stad vol geheimen' bijgewoond. Burgemees ter inr J. J. P. M. Asselbergs legde uit dat het gemeentebestuur de laatste tijd vrij actief is met publieksvoor lichting. Hij noemde de nieuwe fol ders over de musea en het stadhuis en de uitgebreide mededelingen in de pers. Het gemeentebestuur was ver volgens van mening dat bij publiek svoorlichting een promotieserie be hoort. De diaserie, gemaakt door Jaap Wol- terbeek uit Middelburg, vervangt de uit de jaren '70 daterende film 'Zierik zee, stad als een kasteel', van dezelfde maker. Deze film is door veranderin gen in mode, vervoermiddelen en si- tuaties verouderd. Het gemeentebe stuur van Zierikzee koos voor een dia serie, omdat deze gemakkelijk kan worden aangepast en vervangen. Bo vendien is van de serie een videoband gemaakt, die geschikt is voor bedrij ven, scholen, en dergelijke. In de loop van het jaar worden versies in het Frans, Duits en Engels vervaardigd. Asselbergs dankte Jaap Wolterbeek, tekstschrijver Ad Hanneman en de werkgroep die aan de tot standkoming van de diaserie hebben meegewerkt. De diapresentatie begint met de ge schiedenis van Zierikzee en toont oude landkaarten, verhaalt over de mee krapcultuur, de scheepvaart en de langzame verarming van de stad. De watersnoodramp blijkt een keerpunt. Hierna werd Zierikzee welvarender. De belangrijkste monumenten van de stad passeren de revue, evenals het in terieur van de verschillende musea. Onder meer worden de Vismarkt, de molens, de stadspoorten, de oude ha ven en het Burgerweeshuis met de beeldentuin belicht. Vervolgens wordt een blik geworpen op de bereikbaar heid van Zierikzee, de scholen, de markt, de café's en restaurants en het ziekenhuis. BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse maakt zich zorgen over de stijgende bijdragen aan gemeen schappelijke regelingen. De algemene kritiek was donderdagavond tijdens de openbare vergadering vooral ge richt op de stichting gemeenschappe lijke bibliotheekvoorziening Schou wen-Duiveland. CDA-fracieleider J. Huizer kreeg de in druk dat de gemeenschappelijke rege lingen niet geneigd zijn 'de tering naar de nering te zetten'. Burgemeester T. C. Hekman vond dat overdreven. „Ik bestrijd dat er met geld gesmeten wordt." Namens de fractie Lijst Van de Velde waarschuwde A. J. Bal: „De stijging van de gemeentelijke bijdragen voor het bibliotheekwerk mag niet ongeli miteerd doorgaan." Wethouder C. J. van Liere (Algemeen Belang) was het in grote lijnen eens met de forse kri tiek. Overigens wees hij op het stand punt van de provinciale bibliotheek dat de bibliotheken onmogelijk naar behoren kunnen functioneren met minder personeel. „Maar", aldus wet houder Van Liere, „als de stijgende lijn in de begrotingsuitgaven doorgaat, komen we onherroepelijk in grote pro blemen." Overigens deelde hij mee dat op 12 april in Zierikzee een bespreking zal plaatsvinden tussen de wethouders van Schouwen-Duiveland, die het bi bliotheekwerk behartigen en de ver antwoordelijk gedeputeerde mevrouw Hommes - De Vries. Misschien krijgen we dan wel te horen dat de provincie nog iets kan doen, hoopte wethouder Van Liere. mie - ..*£77 Het stuk weiland voorgronddat een parkeerterrein moet worden. WESTENSCHOUWEN - Het ziet er naar uit dat een meerderheid van de gemeenteraad van Westerschouwen ermee instemt dat een waardevol stukje weiland in Westenschouwen in een parkeerterrein verandert. Dat werd donderdagavond duidelijk in een vergadering van de commissie voor openbare werken van die ge meente. Alleen de fractie van de PvdA maakte een voorbehoud en ook een deel van de VVD-fractie zal waar schijnlijk tegen het plan stemmen als het in de gemeenteraad wordt bespro ken. Het bewuste weiland vormt een groe ne onderbreking in een lange rij van voornamelijk vakantiewoningen en caravans, tussen de uiterste westpunt van Westenschouwen en het dorp Burgh. Het college van burgemeester en wethouders erkent, dat de oplos sing van een parkeerterrein in het wei land niet fraai is. Ambtelijk onderzoek heeft echter uitgewezen, dat een ande re geschikte plaats ontbreekt. De aanleg van het parkeerterrein is vooral nodig om de parkeerdruk van enkele horecabedrijven op te vangen. Omwonenden hebben er moeite mee dat langs de bestaande wegen par- keerstroken komen. Om de visuele hinder van de auto's wat weg te ne men, zijn B en W van plan een haag van twee meter hoog om het parkeerter rein aan te leggen. Het commissielid G. J. W. van der Salm had daar enige moeite mee. Hij vroeg zich af of de politie wel achter deze oplossing staat, omdat door de haag een onoverzichtelijke situatie on tstaat. Van der Salm had ook proble men met het feit dat weer een stukje groen moet worden opgeofferd. „En dat alleen maar omdat mensen het ontzien om 50 meter te lopen en hun auto 's zo dicht mogelij k bij een horeca bedrijf willen zetten."De andere com missieleden spraken van de 'minst slechte' oplossing en schaarden zich om die reden achter het plan. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen gaat onderzoeken of het mogelijk is een nieuwe garage voor de brandweer van Burgh-Haam- stede te bouwen. De huidige garage staat aan de Schuitkant, maar daar is weinig ruimte voor uitbreiding. Ook is die situatie in verband met de uit- ruksnelheid van de brandweer niet ideaal. Een mogelijk nieuwe plaats is een terrein achter de Katholieke kerk in Burgh-Haamstede. Wethouder A. J. Padmos (CDA) opper de donderdagavond die suggestie in een vergadering van de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen. En met enig succes, want de leden van de commissie voel den er wel voor. Het commissielid me vrouw C. van der Have-Eikelenboom (vvd) kwam meteen met het idee om in die nieuwe garage ook het materiaal van de Rode Kruis-brigade en van de strandreddingsdienst onder te bren gen. Dat zag ook de PvdA-er G. J. W. van der Salm wel zitten, maar hij voegde er meteen de waarschuwing aan toe eerst goed met alle betrokken partijen te overleggen. Van het belang van derge lijk overleg was wethouder Padmos zich zeer wel bewust, zo bleek uit zijn antwoord. De nieuwe brandweergarage zou in systeembouw opgetrokken moeten worden en zal ongeveer 550.000 gulden kosten. Het gebouw kan plaats bieden aan de brandweerauto's, die nu nog op verschillende lokaties geparkeerd staan. Ook is er ruimte voor de auto van de ME, zo bleek uit de woorden van de heer Padmos. Wonen, werken, cultuur en recreatie vormen de boventoon van het laatste deel van de diaserie. Het oog van de kijker wordt gestreeld met beelden van zeilen op de Oosterschelde, de mosselfeesten, de toeristendagen, de havenfaciliteiten; Maar ook de mu ziekschool, sportmogelijkheden, de bibliotheek, de dansschool en de to neelvereniging trekken aan het oog voorbij. De bij elkaar 160 dia's tonen in zestien minuten de belangrijkste aspecten van Zierikzee, niet zozeer als toerismepromotie, maar meer als vestigingspromotie. De maker Jaap Wolterbeek vertelde na afloop van de presentatie, dat hij ze ker vijf maanden met het maken van de serie bezig is geweest. Hij is uitge gaan van een puntenlijst met onder werpen, waar tijdens de opnamen wat is bijgekomen en wat afgevallen. Na de officiële presentatie gaf de gemeente ook haar inwoners gelegenheid de se rie te zien. Tegelijkertijd werden in de trouwzaal de films 'Zierikzee, stad als een kasteel' en 'Elf eeuwen Zierikzee uit 1949 gedraaid. HAAMSTEDE - De adviescomnj sies voor financiën en voor algemJ en bestuurlijke zaken (ABZ) in del meente Westerschouwen houd] openbare vergaderingen in het j meentehuis te Haamstede, op dinsd 28 februari en woensdag 1 maart. Agendapunten voor de commissi; fi| nanciën zijn onder meer aankoop dranghekken en vervanging strai vuilcontainers, aankoop autokra nieuwe verlichting rondom de kerk Burgh, aankoop van grond voor cc pensatielokatie Rampweg en subsi speelzalen. De vergadering van commissie financiën begint om 191 De commissie ABZ vergadert 1 ma vanaf 16.00 uur over de ontwerpen meenschappelijke regelingen we voorzieningsschap De Zuidhoek Zierikzee en reinigingsdienst Sch| wen-Duiveland te Kerkwerve. KAPELLE - Burgemeester en wem ders van Kapelle zijn bereid de een startsubsidie van 3000 gulden een exploitatiesubsidie van 7000 den toe te kennen. De VVV moet in ni beginnen met een klein kantooi bij de jachthaven in Wemeldinge een folder-servicepost in een win(e in Kapelle. De VVV werd vorige w( opgericht. Het voorstel komt aan orde tijdens de gemeenteraadsveri dering van dinsdag 28 februari. De gemeenteraad spreekt verder o' de reconstructie van de Dijkwel straat in Kapelle. Na geruime tijd v onderhandelen met de bewoners o> de aankoop van gronden, heef het c lege van b en w in principe besloten van de dure verbetering af te zien en kiezen voor een goedkope oplossin J De vergadering begint om 19.30 uuiT het Kapelse gemeentehuis. MIDDELBURG - Deze week stonde er maar twee wedstrijden op het p| gramma van de overgangsklas zal voetbal regio Walcheren/Bevelaa Middelburg haalde het veel lager g klasseerde Draadkrabbers met 11 onderuit en Raja Wali behaalde c kleine 3-2 winst op SC Torna. De vo orde op de ranglijst werd door d( wedstrijden niet veranderd. De stand: 1 Van Ruiten Fruit 17-30,2 's-hJ Arendskerke 17-26, 3 Middelburg 18-233 Raja Wali 17-20, 5 Roovers Sport 16-161 PZEM 16-16,7 Welsinge 16-15,8 De Pantal» 18-14, 9 Taxicentrale Vlissingen 18-13, 10 Draadkrabbers 16-12, 11 SC Toma 16-10,12 De Belt 15-5. Het wedstrijdprogramma, uioensdagl maart, sporthal Baskensburg, VUssing" 18.30 uur Taxicentrale Vlissingen - PZl!| 19,25 uur Roovers Sport - 's-Heer Aren kerke; vrijdag 3 maart, sporthal Kruiti\ len, Middelburg: 19.50 uur Raja Wali - singe, 20.40 uur Draadkrabbers - De Bi Uitvoering Muziekverenig Con Amore uit Noordgouwe verzol zaterdag de jaarlijkse uitvoering inlf dorpshuis in Noordgouwe. Het te voor de pauze staat volledig in i teken van de muziek. Na de pauze i ren leden van Con Amore het tond stuk 'De Lellebellen' op. Con Amq herhaalt de uitvoering op zaterdag! maart in het dorpshuis in Kerkwerl Beide uitvoeringen beginnen om 19| uur. De commissie bracht verder een posi tief advies uit over een voorstel van het college van burgemeester en wethou ders om drie aanplakzuilen voor het dorp Renesse te laten vervaardigen. Op die borden moeten allerlei evene menten worden aangekondigd. Ze die nen ter vervanging van borden die mo menteel aan lantaarnpalen bevestigd worden. Mevrouw Van der Have deed in de discussie over dit voorstel de sug gestie om ook voor Burgh-Haamstede dergelijke zuilen te laten vervaardi gen. Daar was Van der Salm het niet mee eens. Hij voelde meer voor het idee van het college om bij wijze van proef te bekijken hoe de zuilen het in Renesse doen. Als ze goed gebruikt worden en aanslagen van vandalisme doorstaan, kunnen de andere Wester- schouwse dorpen aan bod komen. Wethouder Padmos liet weten dat het college de suggestie van mevrouw Van der Have nog eens zal bekijken. 25 EN 26 FEBRUARI 1989 ALARMNUMMER 01184-14444 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur H. J. M. Sleegers, Noordgouwe, 01112-1480. Spreekuur voor spoedgevallen 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vffl 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bnffl Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119* 1280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 ufl Bruinisse, Oosterland en NieuwëB kerk: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. PeJ Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. 01113-hB Dierenartsen (Vanaf. zat. 9.00 uur): M. Haamstede, tel. 01115-2254. Tandartsdiensten Spreekuren voor spoedgevallen zatjen zon. 16.30-17.00 uur: A. Broere, krapstraat 7, Brouwershaven, 01119-1588. Apotheek: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, PJ 01110-12906, geopend zat. van 989 12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zon. van 12.00-12.30 uur en van 18 18.30 uur. Wijkverpleging: Voor dringende hulpvragen is Aj dienstdoende wijkverpleegkundige (7 x 24 u.) te bereiken via het tel.noj 01184-14444. K. Buth, -NISSAN" 1,'114-TAi'l Kerkring 37 Nieuwerkerk 01114-1364

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 32