PZC Grensstreken moeten beleid arbeidsmarkt op elkaar afstemmen Zeeland niet gesloten voor (inter)nationaal verkeer... Verzet tegen kernwapens neemt steeds verder af provincie Studiedag 200 leerlingen muziekschool VOOR OVERWINTERING IN DELTA EG moet gelijke spuitregels invoeren VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 1 9 Karrevelden ift voor Akka STUDIEBIJEENKOMST IN GENT ontactavond Rooie Vrouwen Bestelbus kantelt een aanrijding I Middelburg - In het bericht in de [PZC van donderdag over een gift van Koninklijke Maatschappij De [Schelde aan kinderdagverblijf Akka in Middelburg stond abusievelijk ver geld dat het ging om een bedrag van W.500 gulden. Dit moet 1.750 gulden zijn. Verschillende MIENT-JAN FABER IN VLISSINGEN: Ledenvergadering NCRV in Middelburg Hanteerbaar Informatiemarkt over kort hoger onderwijs Samen sterk MIDDELBURG - De Middelburgse Concertzaal is aanstaande zaterdag liet trefpunt van meer dan tweehon derd leerlingen van de Zeeuwse mu- ïiekschool. Zij ontmoeten elkaaar daar op een studiedag, studeren er en kele muziekwerken in en voeren die tenslotte samen uit. Dat gebeurt om 16 uur. De uitvoering is toegankelijk voor luisteraars. Uit de deelnemende leerlingen worden drie ensembles samengesteld. Het gaat om een groep, waarin vrijwel alle bespeelde instrumenten vertegen woordigd zijn, een vergelijkbaar en semble maar dan op een hoger speelni- veau en een blokfluitensemble. De deelnemers aan deze ontmoetings dag komen per bus uit alle Zeeuwse re gio's waar een muziekschool is. De lei ding berust bij de heren Ger Blom, Pierre van Broekhoven, Harry Schroe- vers en Mathieu Meys en de dames Loes van Herwijnen en Marja Smet. Het slotstuk van de ontmoetingsdag bestaat uit een optreden van het slag werk-ensemble van de Zeeuwse mu ziekschool onder leiding van Jan An- thonisse. Opvanggebieden rotganzen bepleit THOLEN - Er moeten zo snel mogelijk opvanggebieden ko men voor rotganzen die jaarlijks overwinteren in het Deltage bied. Daarvoor kan gebruik worden gemaakt van buitendijk se terreinen zoals het Krammer-Volkerak, de Grevelingen, de Yerseke Moer, maar ook van binnendijkse cultuurgronden, zo als de karrevelden in het zuiden van Tholen. Dit bepleitten vertegenwoordigers van milieuorganisaties, landbouw en overheid donderdagavond tijdens een thema-bijeenkomst over de rotgansproblematiek in Tholen. De opvanggebieden moeten overbodige schade aan landbouwgewassen terugdrin- jen. De Zeeuwse Delta is sinds mensenheu genis één van de meest geliefde foura- geer- en overwinteringsgebieden van de rotgans. Milieubeschermers en vo gelaars kijken jaarlijks vol verlangen uit naar de eerste trek. „Als ik de eer ste gans zie. dan doet dat me goed", aldus Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie. De landbouwers de len dat genoegen geenszins. De ganzen doen zich bij gebrek aan voldoende, kwalitatief goed zeegras te goed aan araszaad en wintergraan. Het feit dat de akkerbouw rekening moet houden Siet meeëters is allang geacepteerd. Maar er is een grens. Landbouwer A A. van Nieuwenhuyzen uit Sint-Philips- land: „De boer heeft zijn kennis niet verworven om ganzehoeder te spelen". Om de pijn voor de landbouw wat te verzachten, vergoedt het ministerie van landbouw jaarlijks enkele hon derdduizenden guldens aan opgevre ten wintergraan en graszaad. De ge voelsmatige schade - zeker zo belang- rijk voor de akkerbouw - blijft. „De boer is tolerant", aldus Van Nieuwen- hifzen, „maar hij tolereert niet dat [ifi jonge gewas wordt opgevreten. gaat de boer aan z'n hart". Schadevergoeding is niet de oplossing oor de problematiek. Alle inleiders varen het daarover met elkaar eens. Als het aan drs A. M. M. van Haperen van het consulentschap natuur, milieu [en faunabeheer ligt, komen er opvang gebieden in het Krammer-Volkerak. ïen werkgroep studeert op een be- [heersvisie. „En in die visie wordt zeker [gekeken naar de rotganzen", aldus [Van Haperen. „Maar dat zal niet vol- jdoende zijn. Je moet ook binnendijks ikijken". de opvanggebieden beheerd worden door deskundigen, liefst boeren. De boer heeft namelijk de kennis in huis om voedsel te telen, zowel voor mense lijke als dierlijke consumptie. De Fli- plandse akkerbouwer schreef de toe nemende eetlust van de rotganzen op de binnendijkse gebieden in Tholen en Sint-Philipsland juist toe aan een ver minderde kwaliteit buitendijks voed sel. „Rotganzen voorspellen verontrei niging", meende Van Nieuwenhuyzen. „Er zijn fijnproevers onder de ganzen. De boer registreert zo'n verschijnsel snel, omdat zijn eigen dieren ook zo reageren. Daar moet iets aan gedaan worden. Verjagen is onnatuurlijk; ja gen hoort bij de strijd in de natuur. De boer begrijpt de rotgans best, maar de gans begrijpt de boer niet". 'Een vlucht rotgangzen, klaar voor de landing. [Milieubeschermer Kramer liet zich kritisch uit over eventuele opvangge bieden in natuurgebieden. „Ik vind niet dat de ganzen daar zouden moe ten fourageren. Die gebieden zijn met veel maatschappelijk geld aange kocht en gemaakt. Die gebieden zijn ;er voor het ontwikkelen van een ma- 'Ximale natuurwaarde". Volgens hem [zijn cultuurgronden en karrevelden fourageergebieden bij uitstek. „On der één voorwaarde: tijdens de over winteringsperiode mag er dan niet ge- aagd worden op andere beesten, zo als hazen". Bij de ruilverkaveling op Tholen kan al rekening worden ge houden met de rotganzen. „Die foura geergebieden kunnen vergroot wor den in het kader van de verkaveling". [Volgens Van Nieuwenhuyzen moeten GOES - De afdeling Zeeland van de Rooie Vrouwen (Vrouwen binnen de [PvdA) houdt woensdag 1 maart een «ontactavond met als thema Vrou- j>ven bellen Vrouwen. Dit is een orga nisatie die vrouwen met problemen [telefonisch te woord staat. Gepraat zal worden over de proble men die Vrouwen bellen Vrouwen on dervinden doordat gemeenten in Zee land weigeren subsidie te geven. De [bijeenkomst, die gehouden wordt in [Wouwenontmoetingscentrum Jet aan Zusterstraat in Goes, begint om ».15 uur. ZIERIKZEE - Op de Rotonde bij Zie- hkzee is donderdagmiddag om 15.15 "ur een bestelbus omgekanteld bij (en aanrijding. [Automobilist M. J. van 't H. uit Brou wershaven kwam van de Grachtweg en wilde de rotonde oprijden in de rich- j'ing Brouwershaven. Daarbij verleen de hij geen voorrang aan de bestelbus, [bestuurd door C. J. B. uit Moerdijk, die j°P de rotonde reed richting Bruinisse. Ge bus dreigde door de klap tegen een lantaarnpaal te rijden. Daarop gooide 1 bestuurder zijn stuur om zodat de ;bus kantelde. De bestelbus werd aan [beide kanten zwaar beschadigd en de [Mo van Van 't H. aan de voorzijde. Qj (Van één onzer verslaggevers GENT - Er moet een zeer nauwe sa menwerking tot stand komen tussen de instanties die zich in Zeeuwsch- Vlaanderen en Belgisch Vlaanderen bezighouden met de arbeidsvoorzie ning. Topambtenaar P. van Bijster- veld van de Europese Commissie heeft daar donderdag op aangedron gen. Volgens Van Bijsterveld (hij is hoofd administrateur van de dienst sociale zaken en werkgelegenheid van de Eu ropese Commissie) is het absoluut noodzakelijk dat de beide grensstre ken het beleid voor de arbeidsmarkt op elkaar afstemmen. Van Bijsterveld zei dat donderdag in Gent tijdens een studiebijeenkomst, georganiseerd door de Belgische Rijksdienst voor Ar beidsvoorziening. Thema van die bij eenkomst: 'Oost-Vlaanderen, West- Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen, is dat één arbeidsmarkt?' Gedurende twee dagen proberen vertegenwoordi gers van de Belgische en Nederlandse arbeidsvoorziening en enkele Belgi sche vakbondsbestuurders dat vraag teken te vervangen door een ant woord. Voor Van Bijsterveld staat het ant woord al nagenoeg vast. Zeeuwsch- Vlaanderen en Belgisch Oost- en West-Vlaanderen vertonen in een aan tal opzichten belangrijke overeen komsten: het gaat om relatief welva rende streken met tot op zekere hoog te gelijkwaardige economische struc turen. Bovendien en dat is mooi meegenomen wordt aan weerszij den van de grens dezelfde taal gespro ken. Dat alles bij elkaar biedt volop mogelijkheden om tot een hechte sa menwerking te komen, meent Van Bij sterveld. Volgens cijfers van het CBS en de Benelux Economische Unie (1986) werken in Nederland ruim 14000 Belgen; 1600 Belgen zijn werkzaam in Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens die zelfde cijfers verdienen 3700 Nederlan ders in België hun brood, van wie bijna duizend Zeeuws-Vlamingen. De EG-topambtenaar sprak zich don derdag uit voor de oprichting van een wat hij noemde transnationale stuurgroep. Die stuurgroep zou een re gionaal getint actieprogramma moe ten ontwerpen om gezamenlijke knel punten weg te werken. Het gaat om knelpunten op het gebied van arbeids markt en werkgelegenheid, arbeids voorwaarden en sociale zekerheid, be roepsopleiding en onderwijs. Van Bij sterveld gaf de vertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandse ar beidsvoorziening onder meer het ad vies mee serieus de mogelijkheden af te tasten om te komen tot een geza- menlij k arbeidsvoorzieningskantoor in het Zeeuws/Vlaamse grensgebied. Bovendien zou bekeken moeten wor den of de stichting van een gemeen schappelijk Vlaams/Nederlands cen trum voor beroepsopleiding haalbaar is. Directeur H. F. van Luijk hij is één van de deelnemers aan de studiebij eenkomst reageerde donderdag po sitief op de suggesties van Van Bij sterveld. Volgens Van Luijk is er al ge ruime tijd sprake van regelmatige contacten tussen het Gewestelijk Ar beidsbureau in Zeeuwsch-Vlaande ren en de Rijksdienst voor Arbeids voorziening in Belgisch Vlaanderen. Tot concrete resultaten heeft dat ech ter nauwelijks geleid. Voornaamste hobbel: de regelgeving in de beide landen is nog altijd onvoldoende op elkaar afgestemd. In het verleden zijn op Europees ni veau verdragen gesloten, waarin de bereidheid wordt uitgesproken een nauwe samenwerking op sociaal ge bied te bevorderen. Zo heeft de Raad van Ministers in 1968 met het Ver drag van Rome in de achterzak het recht van het vrije verkeer van werk nemers in de Europese Gemeenschap vast gelegd. In de praktijk is daar, zo klonk het gisteren in Gent, niet zo heel erg veel van terecht gekomen. Met 1992 voor de deur wordt het tijd om daar nu eindelijk eens werk van te ma ken. Een hechtere samenwerking tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgisch Vlaanderen op het terrein van het ar- beidsvoorzieningenbeleid zou in dat opzicht een stap in de goede richting zijn, meent Van Bijsterveld. têmrnÊm Voorzitter J. Schaefer (links) van de vaste kamercommissie voor ruimtelijke ordening, tijdelijk om onbekende reden wat moeilijk ter been, gaat met commissaris de koningin dr C. Boertien middenop het Middelburgse Abdijplein het gezelschap voor, op weg naar de lunch. MIDDELBURG - „Wil Zeeland dan niet kiezen?". Enigszins verbaasd fronst een aantal leden van de vaste kamercommissie voor ruimtelijke ordening de wenkbrauwen. De commissie, op toernee langs de Ne derlandse provincies, blijkt tijdens een 'ochtendje Zeeland' een opmer kelijke belangstelling aan de dag te leggen voor het vraagstuk van de noord-zuid-wegverbindingen. Het provinciebestuur vraagt het rijk om twee routes van nationale bete kenis: zowel een centrale Deltaweg (via de Zeelandbrug) als een kust weg (over de koppen van de eilan- den)Dammenweg). Is dat niet teveel van het goede?, willen verschillende commissieleden weten. Ziet Zee land de vaste Westerschelde-oever- verbinding dan toch als een verbin ding voor (inter)nationaal verkeer? Nee, antwoordt VVD-gedeputeerde E. Maris-Koster (ruimtelijke orde ning), als ze probeert om de kamer leden van de redelijkheid van het Zeeuwse standpunt te overtuigen. „De WOV is in de eerste plaats be doeld om Zeelands havenschapsge- bieden (Vlissingen en Terneuzen) met elkaar te verbinden. Maar we zetten er natuurlijk geen bordjes bij verboden voor nationaal en interna tionaal verkeer". Datzelfde, zo maakt ze de kamerleden duidelijk, geldt voor die twee noord-zuid-rou tes. Die zijn alletwee 'van belang voor Zeeland, maar ook voor niet- Zeeuwen': de centrale Deltaroute vooral voor zakelijk verkeer en de kustweg in de eerste plaats voor toe risten en recreanten. De kamercommissie, zo benadrukt de gedeputeerde, moet haar nu ook weer niet verkeerd begrijpen. Het is niet de bedoeling dat Zeeland, zo als wel vanuit het Rotterdamse wordt bepleit, een asfaltbaan wordt in de richting van de Engels- Franse kanaaltunnel. „Want we willen ons gebied ook open hou den". Het PvdA-statenlid D. J. Holt- kamp verduidelijkt: Zeeland kiest wel degelijk, de provincie kan zich namelijk heel goed vinden in het re geringsvoornemen om de Westbra bantse Zoomweg aan te wijzen tot hoofdtransportas. De kamercommissie trok de afgelo pen vier dagen in sneltreinvaart langs de Nederlandse provinciebe sturen om reacties te verzamelen op de Vierde Nota voor de ruimtelijke ordening, het regeringsstandpunt over de toekomstige inrichting van het land. Deze nota, die in april of mei de tweede kamer passeert, heeft vooral geleid tot een fanatieke strijd van de grote steden om het predi kaat 'stedelijk knooppunt'. In de luwte van die strijd probeert Zee land -bij gebrek aan grootstedelijke allure- erkenning te verkrijgen voor het Westerscheldebekken als ge bied van (inter)nationaal econo misch belang. Gisterochtend tijdens een ontmoe ting met de kamercommissie in de filmzaal van het provinciaal voor lichtingscentrum probeerde de ge deputeerde dat streven, inmiddels door minister Nijpels gehonoreerd, kracht bij te zetten. De kamerleden kregen daartoe de film 'Zeeland voortvarend' te zien. En ze mochten een speciaal voor hen vervaardigd boekwerkje mee naar huis nemen Daarin wordt het provinciale stand punt nog eens met kracht van argu menten geëtaleerd. Daarin ook aan dacht voor het toeristisch-recreatief 'speerpunt' Neeltje Jans, de recrea tie in de Westhoek Schouwen, de in richting van de Deltawateren, de kustweg (Dammenroute) en de cen trale Deltaroute (Zeelandbrug). De burgemeester van Vlissingen, J. C. Th van det Doef, kreeg gelegen heid om aan te geven dat zijn ge meente, samen met Middelburg, als 'stadsgewest' wil gaan fungeren. Er was ook een aantal vertegenwoordi gers van maatschappelijke organi saties present. Voorzitter H. C. van der Maas van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) kreeg de vraag voorgelegd hoe hij aankijkt tegen de invloed van gewasbescher mingsmiddelen, ook wel landbouw gif genoemd, op het milieu. Hij bena drukte dat de landbouw zich in de richting van de agribusiness moet ontwikkelen wil deze sector over eind blijven. „Dat kan alleen maar als de plantaardige produktie normale kansen krijgt. Milieucriteria moe ten dat niet onmogelijk maken". De landbouw, zo zei hij, kan niet goed uit de voeten met de criterianota van minister Nijpels' milieube leidsplan. „De milieucriteria ma ken het de landbouw in Zeeland welhaast onmogelijk". MIDDELBURG - De NCRV houdt maandag 13 maart de provinciale le denvergadering in de Schouwburg in Middelburg. De vergadering begint om 19.30 uur. NCRV-voorzitter drs Th. D. Jansen houdt een toespraak met als titel 'De NCRV - nu en in de toekomst'. De vergadering houdt zich vo.or de pauze bezig met huishoudelijke zaken, waaronder de benoeming van leden in de Verenigingsraad en Provinciale Commissie. Voorts is programmama ker Henk Mochel aanwezig om vragen van leden te beantwoorden. In de spre- kershoek radio en televisie kunnen de aanwezigen van gedachten wisselen met algemeen directeur mr A. Duijser en verschillende programmaleiders. Ook de NCRV-Vereniging is vertegen woordigd met een sprekershoek waar voorzitter Jansen, mr J. Wytema en K. Koopman belangstellenden te woord zullen staan. Verder kan een aantal be zoekers deelnemen aan de quiz Thari's Toer. De ledenvergadering wordt be sloten met een optreden van fluitiste Berndien Stenberg. VLISSINGEN - Kernwapens dreigen ingeburgerd te raken. Naarmate er in de ontspanning tussen Oost en West meer successen worden geboekt, neemt het verzet tegen nucleaire be wapening af. De verwachting is dat over enkele jaren een overgrote meer derheid van de westerse bevolking zelfs de noodzaak van kernbewape ning zal onderschrijven. Die voorspelling deed landelijk secre taris Mient-Jan Faber van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) donder dag in Vlissingen. Hij sprak daar in het wijkcentrum Open Hof voor de Vlis- singse kern van het IKV. De recente toenadering tussen Rus land en de Verenigde Staten heeft vol gens Faber een onverwachte wending gegeven aan de discussie over kernbe wapening. Tijdens de Koude Oorlog was het verzet tegen de schijnbaar on stuitbare wapenwedloop groot. Het vorig jaar ondertekende INF-verdrag, dat de vernietiging' van alle middellan ge kernraketten met zich meebracht, was een kentering. Faber: „De Sovjet- Unie komt sindsdien met steeds nieu we voorstellen, en gaat zelfs voort op het pad van de eenzijdige ontwape ning. Natuurlijk, de Russen hebben nog veel wapens, en door binnenland se problemen kunnen ze ook moeilijk anders, maar ze zeggen toch maar te gen het Westen: als je je goede geld aan modernisering van kernwapens wilt besteden, dan doe je dat maar". Die houding plaatst de westerse lan den - aldus de IKV-secretaris - voor een probleem. Zonder directe vijand is er immers geen reden om tot fnodernise- ring van het nucleaire wapenarsenaal over te gaan. „Toch", zei Faber, „wil de NAVO de wapens vernieuwen. Waar om? Omdat ze verouderd zijn, en om dat alle westerse regeringen het be staande defensiesysteem van conven tionele en nucleaire wapens willen handhaven. Minder wapens, zeker, maar dan wel beter: dat is de gedach tegang in militaire en politieke krin gen". In die redenering is een nieuwe taak voor de kernbewapening weggelegd. IKV-secretaris Mient-Jan Faber tij dens zijn toespraak in het Vlissingse wijkcentrum Open Hof. Faber introduceerde in dat kader de term 'zitwapens'. „Dat zijn raketten", hield hij de ruim veertig aanwezigen voor, „die niet meer nodig zijn voor directe afschrikking in een Koude Oorlog. Nee, ze liggen ergens in een kelder opgeslagen, voor het geval zich over vijftig of misschien honderd jaar een vijand zal aandienen. In Frank rijk wordt er nu gesproken over wa pens, die niet afschrikken, maar ont raden. De raketten ontraden een po tentiële tegenstrever iets te onderne men". Die ontwikkeling zal met zich mee brengen, dat de publieke opinie voor kernbewapening gewonnen zal wor den. Dat is volgens Faber in Frankrijk en Engeland reeds het geval. „De filo sofie is dan, dat het rustige wapens zijn, die je niet moet afschaffen. Ze zijn ook niet tegen één specifiek land ge richt. De voorgestelde modernisering speelt daar op in. Het belangrijkste be sluit dat eraan zit te komen betreft de middellange afstandsraketten. Die mogen niet meer op land worden ge zet. Maar ze kunnen wel op zee en on der vliegtuigen in stelling worden ge bracht. Dat is wat de NAVO wil berei ken". Voor het IKV is het volgens Faber moeilijk om nu het bewapeningspro bleem hanteerbaar te houden. Princi pieel tegen zijn is - meende hij - niet voldoende. Maar wat dan, vroeg hij zich af. In dat opzicht noemde hij het van groot belang dat Oost en West met elkaar in gesprek blijven. „Onderhandelingen kunnen tot bin dende verdragen leiden over wapen vermindering, dat is afgelopen jaar ge bleken. Dus daar ligt een kans. Een an dere mogelijkheid is dat het testen van kernwapens aan banden wordt gelegd. Steun aan de eilandbewoners in de Stille Oceaan, waar de Fransen kern proeven nemen, kan van belang zijn". Tot slot wees hij op een mogelijke schaduwkant van de vorming van een EG-markt. De opheffing van de inter ne grenzen gaat samen met de sluiting van de buitengrenzen. De ontwikke lingen in Oost-Europa baarden hem in dat verband zorgen. „Terwijl wij sterk worden, versnippert de wereld aan onze oostgrens heel snel. Oost-Europa bevrijdt zich, de situatie wordt er steeds onstabieler. Met alle economi sche en sociale problemen dreigt het gebied het Mexico van Europa te wor den. Moeten we voor die mensen onze deur sluiten? Ik denk dat er voor velen van ons een opdracht ligt om daar ver andering in te brengen". MIDDELBURG - De Open Universi teit in Middelburg houdt zaterdag een informatiemarkt over kort hoger on derwijs. Het gaat daarbij om een nieu we methode, waarbij studenten afge ronde, kortlopende cursuspakketten krijgen aangeboden. Momenteel zijn er korte opleidingen beschikbaar in bedrijfskunde, informatica en finan- cieel-economisch overheidsbeleid. Dat aanbod wordt de komende jaren uitgebreid. De nieuwe cursussen du ren twee tot drie jaar. De Open Universiteit hoopt met de pakketten voor korter onderwijs meer variatie in de studierichtingen te bren gen. De duur van de reguliere opleidin gen - gemiddeld 5400 uur - was een be zwaar van de studie aan de Open Uni versiteit. Wie de cursussen naast een al dan niet volledige baan volgde moest er rekening mee houden dat het tien jaar kon duren voor het einddiploma werd behaald. Om de motivatie zo lang op een aanvaardbaar peil te hou den viel vele studenten zwaar. Het kort hoger onderwijs is mede be doeld om dat motivatieprobleem te ondervangen. Elke korte cursus met een studiebelasting van 1000 tot 1500 uur levert een certificaat op. De studie pakketten zijn samengesteld in over leg met het bedrijfsleven. .Consulent Theo Beker van het Middelburgse stu diecentrum van de Open Universiteit zegt daarover: „Wie een korte cursus heeft gevolgd maakt echt grote kans op een baan. Dat is zeker van belang voor wie nu geen werk heeft. Het kort hoger onderwijs is een uitstekende manier om jezelf aantrekkelijker te maken voor werkgevers". Als positief punt noemt hij daarbij de mogelijk heid van studiefinanciering, voor het geval het eigen inkomen ontoereikend mocht zijn om de studie te betalen. Per 100 uur wordt 220 gulden in rekening gebracht. Voor dat bedrag krijgt de student het cursusmateriaal, twee jaar studiebegeleiding en kan er gebruik worden gemaakt van audio-visueel materiaal en compuier-apparatuur. De informatiemarkt wordt morgen (zaterdag) van 10 tot 14 uur in het sou terrain van de Zeeuwse Bibliotheek gehouden. ZIERIKZEE - Wanneer in 1992 de Eu ropese binnengrenzen verdwijnen, moeten er gelijke regels komen voor het al dan niet toestaan van gewasbe schermingsmiddelen. Volgens de voorzitter van Cebeco-Zuidwest J. van Iwaarden, is het 'te dol' dat voor bestrijdingsmiddelen de grenzen ge handhaafd blijven. Fel keerde Van Iwaarden zich tijdens de donderdag in Zierikzee gehouden algemene ver gadering tegen mogelijke oneerlijke concurrentie binnen de EG. Van Iwaarden hield zijn gehoor voor dat een middel dat hier niet goed is voor het milieu, ook over de grenzen schade berokkent. Harmonisatie vond hij een gerechtvaardigde eis: „Denkt u zich eens in wat er gebeurt als bij ons middelen verboden worden die in Bel gië en Frankrijk vrij te verkrijgen zijn. Moet er dan achter iedere boer een op sporingsambtenaar staan, of denkt men in Den Haag dat die landen slechts te voet bereikbaar zijn?" Van Iwaarden vond dat een selectief gebruik van gewasbeschermingsmid delen ook in de toekomst mogelijk moet blijven. Een verbod van bijvoor beeld 60 a 70 procent van de huidige middelen leek hem desastreus voor de produktie en kwaliteit van de gewas sen. In de toekomst zal beslissend voor het voortbestaan zijn wie de beste pro duktie- en afzetstructuur heeft en wie het meest aan de wensen van de consu ment tegemoet komt. Samenwerking met anderen is voor Cebeco van groot belang. En hij voorspelde dat kosten vermindering en afstoten van de niet- renderende activiteiten in de toe komst noodzakelijk zullen zijn. De sterke stijging van de rente en verho ging van de lonen zoals in andere be drijfstakken het geval is, baarden hem grote zorgen. Hij pleitte daarom voor loonmatiging. Van de overheid en de samenleving vroeg de voorzitter tijd voor Cebeco zich aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Het overschakelen van voedingsmiddelen naar niet voor consumptie-geschikte artikelen als bio-ethanol en plastic, kost volgens Van Iwaarden minstens tien jaar. „Brussel en Den Haag moeten de moed opbrengen om ons daartoe de gelegenheid te geven. Wij zullen de maatschappij duidelijk moeten ma ken wat de schade is als de landbouw verpaupert". Het grote aantal afzetcoöperaties en handelaren is volgens Van Iwaarden niet in het belang van de teler. De con currentie vihdt niet plaats op het boe renerf, maar bij de eindverbruiker, al dus de voorzitter. Cebeco-Zuidwest zal zich inzetten om samenwerkings vormen van de grond te krijgen. „Sa men sterk, uit welbegrepen eigenbe lang". Drs W. Adema, algemeen directeur van Cebeco Handelsraad, sloot zich daarbij aan: „Van dorpscoöperaties zijn we naar regionale verbanden over gestapt. We gaan nu toe naar een nog kleiner aantal. Schaalvergroting, maar nadrukkelijk met meer aan dacht voor de leden". Hij hield een vra gensteller voor dat het wat dat betreft niet uitmaakt of de afdeling een coöpe ratie is of een bv: „De leden blijven het voor het zeggen hebben". De prioriteiten van de Handelsraad liggen de komende jaren bij afzet en verwerking van produkten. Interna tionale uitbreiding, overnemen van bedrijven en product- en organisatie ontwikkeling zijn daarnaast volgens Adema van het grootste belang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 19