Rotterdamse Euromast toegelaten tot Federatie Belangrijke Torens BINNENHUIS 24feb.-5mrt.Ahoy' Protest tegen drugsoverlast Meerderheid bevolking voor verplichte aids-test Konsumentenman Vara beticht Van Dam van drankprobleem iCTIES VAN DE BAAN andaag JVleubelfabriek Oisterwijk m vrijdagkrant PROF. SMALHOUT: AIDSTEST EN MELDINGSPLICHT OMROEPVOORZITTER NAAR RECHTER Begrafenis van Japans tijdperk Het Natuurlijke Wonen. Zonnige perioden 232e jaargang no. 47 Vrijdag 24 februari 1989 A Rushdie Grenzen Politie Winst Dok Scheldewater Ykema Struikelblok Westduitse schrijver H. Kirst overleden Vrijwilligheid gSnrisNUFFELMARKT"INIDE zeelandhallen te goes ZATERDAG 25 FEBRUARI Ontslag HET VERRASSEND MEUWE WOIVEÏV... Kom nu naar Meubelfabriek Oisterwijk en ontdek het verrassend nieuwe wonen. In kleur, niet onze nieuwe collecties Provence en Manor House. Maar natuurlijk ook met onze traditionele Oisterwyck-collectie Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43, 01640-65641. Eerst zonnige perioden. Vanmiddag toenemende bewolking gevolgd van avond door regen. Maximum tempera tuur rond 6 graden. HAARDEN-KEUKENS-PARKET Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROTTERDAM (GPD) De Euromast heeft zich tussen de allerhoogsten der aarde geschaard. Rotterdams 185 meter hoge trots is sinds kort namelijk lid van de Federatie van Belangrijke Torens. Deze club van zestien torens is op ini tiatief van de eigenaars van de Eiffeltoren in Parijs opge richt. Een ander lid is de CN-tower in het Canadese Toron to, naar verluidt het hoogste (onbewoonde) gebouw van je wereld. Het Rotterdamse Euromastje valt daarbij waarschijnlijk in het niet maar zal volgens bedrijfsleider Frans Biemans toch proberen zijn woordje mee te spreken. „Voor ons bete kent het lidmaatschap internationale promotie," verwacht .Misschien dat in de toekomst gedacht kan worden aan een soort route langs de torens". Dat laatste kan nog heel wat voeten in de aarde hebben want de torens liggen niet bepaald bij elkaar in de buurt. Een greep uit het ledenbestand van de Federatie van Be langrijke Torens: de Toren van Sydney, Telecom Toren in Londen, Donauturm in Wenen, Funkturm in Berlijn, Toren van Montreal, Olympische Toren in Calgary en ook het Empire State Building in New York al is dit geen echte to ren. Volgens Biemans is het de bedoeling dat uiteindelijk tach tig torens lid worden van het nu nog selecte groepje hoog bouw. „Er is geloof ik zelfs sprake van een Reis om de We reld in Tachtig Torens als attractie," aldus de bedrijfsleider van de Euromast. Op 13 mei zal vanaf de Eiffeltoren een Eurovisieprogram ma worden uitgezonden waar alle torens van de federatie aan bij zullen dragen. Akkoord bereikt over bouw-cao PZC De Westduitse regering wil via de Verenigde Naties proberen Khomeiny te bewegen zijn op dracht Rushdie te vermoorden in te trekken. PAGINA 3 De EG-commissie wil dat niet tot eind 1992 gewacht wordt met het afschaffen van de con trole aan de binnengrenzen. PAGINA 3 De politiechefs van gemeente en rijkspolitie beginnen een ei gen onderzoek naar de gewenste niveaus van politie zorg in Nedereland. PAGINA 5 Philips heeft over het jaar 1988 een winst gemaakt van meer dan een miljard gulden. PAGINA 6 Het oude Scheldepoort'dok dat nu in Lissabon ligt is een gevaar voor het Portugees mi lieu PAGINA 15 Nederland en België moeten een volkomen nieuw beleid gaan voeren voor de zuivering van het Scheldewater. PAGINA 17 Jan Ykema vindt dat hij weinig kans heeft op een madaille tij dens het WK-sprint in Heeren veen. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 15, 17, 19, 21, 22 en 23 Sport: 25, 26 en 27 PAGINA 7, 9, 10, II, 12 en 13 Advertentie 't Grootste woonoverzicht Internationaal meubelnieuws Belgisch Meubelmuseum Kijk op keukens Nieuwe design-trends Woondecorum Acrylaat zeefdruk voor elke 1000-ste bezoeker. Open. 11.00-17.00 en 19.00 22.30 uur Zaterdag en zondag: 11.00-17.00 uur Ontdek het wonen zonder grenzen WOERDEN (GPD) Werkgevers en bonden hebben afgelopen nacht een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 250.000 werknemers in de bouw. De bonden zijn de werkgevers in ver regaande mate tegemoet gekomen op het punt van de rooster- vrije dagen. Met het akkoord is de dreiging van acties in de bouw weggenomen. Probleem gisteravond laat was nog dat de werkgevers het onderling niet met elkaar eens konden worden. De or ganisatie voor de grond-, weg- en wa terbouw had de meeste moeite met de nieuwe voorstellen. Het belangrijkste struikelblok tij dens de onderhandelingen was de ar beidstijdverkorting. Werkgevers stel den als dringende eis dat een aantal verplichte vakantiedagen rond de kerst zou worden geruild tegen roos- tervrije dagen. De bonden waren in eerste instantie fel tegen, maar lieten maandag al blijken in ruil voor concessies op het gebied van de vut toch water bij de wijn te wil len doen. Dat was voor hen dit jaar wat makkelijker te doen, omdat Kerstmis gunstig valt en er slechts drie in plaats van vier vrije dagen voor nodig zijn om de vrije week vol te maken. Eerder was al overeenstemming be reikt over het behoud van de prijscom pensatie, over 1,25 procent loonsver hoging en speciale maatregelen voor jongeren en werklozen. Verder Is over eengekomen dat er met ingang van 1 januari volgend jaar in de bouw geen gebruik meer zal worden gemaakt van asbest en teer. In de omgeving van het Centraal Station werden autobanden in brand gestoken. AMSTERDAM (GPD) - Een korte demonstratie tegen drugsoverlast heeft het verkeer in de Amsterdamse binnenstad donderdagavond rond het spitsuur voor een groot deel lamgelegd. Bewoners en ondernemers uit de binnenstad hadden het Amsterdamse gemeente bestuur de oorlog verklaard. Zij zijn het wachten op maatregelen tegen de drugsoverlast meer dan zat. Zo'n duizend demonstranten blokkeerden de omgeving van het Centraal Station en staken autobanden in de brand. Burgemeester Van Thijn verklaarde na afloop „de boodschap te hebben begrepen". Al de avond voor de demonstratie zegde Van Thijn in een briefde buurtgroe- pen een openbaar ordeteam met minimaai zestig agen ten toe (de bewoners willen ruim het dubbele) en een uitbreiding van het dijkverbod. Volgens de demon stranten zijn de aangekondigde maatregelen volstrekt onvoldoende om de overlast van drugs tegen te gaan. Rond kwart voor zes werd de blokkade opgeheven en begaven de demonstranten zich naar het vertrekpunt van de demonstratie, de Oude Kerk. Daar werd de de monstratie op rustige wijze ontbonden. DEN HAAG (GPD) - Een ruime meer derheid van de bevolking (64 procent) is voorstander van het plan van de Nationale Gezondheidsraad om een verplichte, anonieme aids-test in te voeren. Eenendertig procent is erte gen en 5 procent heeft er geen mening over. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau Interview donderdag heeft gehouden. Van alle Nederlanders is 97 procent voor aids-onderzoek wanneer de on derzochte personen vooraf toestem ming hebben gegeven, zo is verder dui delijk geworden uit het onderzoek. Twee procent is daar tegen en 1 pro cent heeft geen mening. Frits Bom. Marcel van Dam. DEN HAAG/HILVERSUM (GPD) - Vara-voorzitter Marcel van Dam zal juridische maatregelen nemen tegen Frits Bom naar aanleiding van diens bewering dat Van Dam met een ern stig alcoholprobleem te kampen heeft en daardoor slecht functioneert. Voor Bom was dit aanleiding om zijn ont slag bij de Vara in te dienen. Het bestuur van de Vara heeft inmid dels besloten het programma 'De Kon sumentenman' (tijdelijk) te stoppen. Aanleiding daarvoor is, aldus de Vara, dat het bestuur, 'ondanks herhaalde pogingen', onvoldoende inzicht kan krijgen in de aard en de omvang van de nevenactiviteiten die Bom, als voorzit ter van de Stichting Konsumentenin- formatie, heeft verricht. Volgens het Vara-bestuur zijn de nevenactiviteiten van Bom en diens presentatie van 'De Konsumentenman' niet met elkaar te verenigen. directeur van 'Konsumenteninforma- tie'. Het vertrek van Bom bij de Vara is ze ker geen klap voor de omroep, zo zei Van Dam. 'We hebben nu een pro bleem minder. De wijze waarop Frits Bom de zaak in de publiciteit heeft ge bracht noemt Van Dam 'ziekelijk'. Dat hij aan een 'ernstig alcoholprobleem' zou lijden noemt de Vara-voorzitter onzin. 'Ik drink wel eens een glas, maar ik heb zeker geen drankprobleem. Ik heb überhaupt weinig problemen en als ik ze al heb dan vormen ze maar een fractie van die van de heer Bom,' aldus Van Dam. Volgens Van Dam liggen er aan de for se controverse geen andere oorzaken ten grondslag dan de grote menings verschillen over Boms voorzitters- schap van de Stichting Konsumen- teninformatie. In zijn brief aan de Raad van Toezicht van de Vara ver wees Bom naar zijn kandidaatstel ling voor de ondernemingsraad van de omroep, vorig jaar. Volgens Bom dreigde Van Dam, 'in dien die kandidatuur gehandhaafd bleef op te stappen als Vara-voorzit ter. Van Dam ontkende donderdag middag dat hij ooit dergelijke dreige menten had geuit. De medisch aids-consulent van het Academisch Ziekenhuis Utrecht, G. Borleffs, is van mening dat nu de aids- epidemie toeneemt het noodzakelijker wordt maatregelen te nemen om de verspreiding van de ziekte in kaart te brengen. Als voldaan wordt aan be paalde voorwaarden is een verplichte aids-test aanvaardbaar. BREMEN/WITTMUND (DPA) - De Westduitse succesauteur Hans Hell- mut Kirst is donderdag na een lang durige ziekte in Bremen gestorven. Doodsoorzaak was hartstilstand bij de schrijver die 74 geworden is. Niet minder dan twaalf door hem geschre ven boeken haalden een oplage van meer dan een miljoen exemplaren. Eind vorig jaar zei hij in een vraagge sprek dat zijn romans met de titel 08/ 15, die ook verfilmd zijn, voor zijn ge voel niet het echte schrijverssucces ge vormd hebben. Dat hij als schrijver ge slaagd was, werd hij zich pas gewaar na het maken van de boeken Pabrik der Offiziere en Die Nacht der Genera le. Hans Hellmut Kirst was op 5 decem ber 1914 in Osterode in het toenmalige Oost-Pruisen geboren. Van 1933 tot 1945 was Kirst beroepsmilitair. Nadat Duitsland de oorlog verloren had, was hij achtereenvolgens straatveger, tuinman en auteur van zijn eerste lite raire probeersels. Het eerste deel van de latere trilogie 08/15 maakte hem in 1954 in één klap beroemd. Zijn collega in het AZU, de anesthesio loog professor Smalhout, zou nog ver der willen gaan. Hij wil een verplichte aids-test bij ie dere patiënt en meldingsplicht zoals voor tbc het geval is. Het COC wijst een anoniem bevol kingsonderzoek naar aids af. Een der gelijk onderzoek levert geen wezenlij ke bijdrage aan het bestrijden van de HIV-epidemie. In een reactie op het advies van de aids-commissie van de Gezondheids raad zegt het landelijk bestuur van het COC, de belangenorganisatie voor homoseksuelen, zich vooralsnog te kunnen vinden in het minderheids standpunt van de Gezondheidsraad. Daarin toont men zich voorstander van onderzoek onder de Nederlandse bevolking op basis van vrijwilligheid en met informatie vooraf (informed consent) over mogelijke nadelige ge volgen van het onderzoek. De wereld staat vandaag aan het graf van de Ja panse keizer Hirohito. Staatshoofden, prinsen, re geringsleiders - en een enke le minister van buitenlandse zaken - van meer dan 160 landen zijn naar To kio gevlogen om de begrafenis bij te wonen van deze even omstreden als wereldvreemde keizer. En ze zijn daar tegelijk getuige van de bijzetting van een Japans tijdperk: de 'Shoa'-perio- de. Want onder die naam, Shoa ('ver lichte vrede') gaat de op 7 januari over leden keizer de geschiedenis in. Een lange periode is het geweest, waarin het gezicht van de Japanse natie naar de buitenwereld enkele malen ingrij pend is veranderd. Maar dat van de keizer is altijd hetzelfde gebleven. Sinds 1926 heeft Hirohito onafgebro ken op de Japanse 'chrysantentroon' gezeten. Als opperbevelhebber van een agressief militair apparaat dat ja renlang heel Azië grof beheerste. Ver volgens als verliezer van de oorlog, die in dit deel van de wereld met de eerste atoombommen moest worden beëin digd. En tenslotte, als staatshoofd van een economische supermacht. Al die tijd gold hij als het (min of meer heili ge) symbool en tegelijkertijd als de verpersoonlijking van de eenheid van de staat en het volk, het middelpunt van de cultus in wie alle Japanse deug den werden geacht zich te weerspiege len. Van die ondoorgrondelijke god- keizer van alle Japanners nemen land en volk en de verzamelde vertegen woordigers van de rest van de wereld nu afscheid. De internationale drukte rondom deze staats- en in hoge mate ook rituele begrafenis van keizer Shoa ma ken één ding duidelijk: wat Japan tij dens de donkere oorlogsjaren in Zijn doorluchtige naam aan oorlogsmisda den heeft bedreven, wordt hem vanuit een groot deel van de wereld niet tot in zijn graf in de keizerlijke Shinjuku-tui- nen van Tokio nagedragen. In feite be perkt het (zelfs nog ingehouden) pro test tegen het oorlogsverleden van Hi rohito zich tot landen als Nieuw-Zee- land, China en Nederland. In Japan zelf verdwijnt met de dood van deze 87 jaar oud geworden keizer de pijnlijke, nog altijd tastbare herinnering aan de afloop van de Tweede Wereldoorlog. Een nieuw tijdperk breekt aan, dat van het moderne keizerschap onder Akihito, zoon en opvolger van de vorst die vandaag wordt begraven. Op de ochtend na het overlijden van zijn va der heeft hij zich aan het Japanse volk en aan de rest van de wereld gepresen teerd als het symbool van het nieuw geboren Japan. Keizer Akihito is min der geïsoleerd opgegroeid, is niet zo streng opgevoed in de shintoïstische en confucianistische opvattingen en mythologieën als zijn vader, wekt de verwachting een meer eigentijds sym bool voor zijn land en volk te kunnen worden. Toch blijft het ook na het moment van de overgang van de Shoa-pe- riode naar het Heisei-tijdperk ('vrede en eendracht') gissen in welke richting het economisch ijzersterke Japan zich op het internationale toneel zal ont wikkelen. Zal het een leidende rol voor zich opeisen in de wereldpolitiek en uit welk hout zal die gesneden zijn? Van de nieuwe keizer wordt verwacht dat hij de democratische beginselen is toe gedaan. Zijn eerste toespraak getuig de van de wil om het vredesimago van Japan uit te dragen. Maar zo'n breuk in de tijd als deze is niet vrij van het risico dat ook de uiterst rechtse krach ten - die nationalisme, militarisme en discriminatie in het vaandel voeren - aan invloed winnen en de verheerlij king van de symboliek rondom de kei zer zullen aangrijpen om hun positie te versterken. Het is lang niet zeker of het verzet tegen zo'n herlevend verlangen naar de terugkeer van feodale structu ren - opgehangen aan een ander soort keizerverering - sterk genoeg is. In ie der geval maakt vandaag heel de we reld dat moment van overgang in Ja pan van dichtbij mee. vdM. (Advertentie) zaterdag 25 februari 9.00 -17.00 uur (Advertentie) In een brief aan Marcel van Dam liet Frits Bom weten ontslag te nemen bij de Vara 'omwille van het drankpro bleem' van de Vara-voorzitter. 'Dat ontslag had hij anders gekregen,' zei Van Dam donderdagmiddag in Den Haag kort voor het overleg tussen mi nister Brinkman (WVC) en de voprzit- ters van de Vara, de NCRV en de KRO over commerciële televisie. Volgens Van Dam was Frits Bom al enige tijd op de hoogte van het feit dat hij door de Vara zou worden ontslagen wegens zijn belangen in de Stichting Konsu- menteninformatie. Van Dam verwees daarbij naar het directeursschap van Boms echtgenote bij de Stichting. Bom zelf wordt per 1 mei de nieuwe Het verrassend nieuwe wonen. Advertentie ROHE staat voor 'n unieke koilektie rotanmeubelen. Door topontwerpers vormgegeven en handmatig geproduceerd. Dat garandeert uitstekend zitcomfort! Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 011 12-1318 Vrijdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1