PZC Geen inzamelvergunning voor Kole Kloetinge bv Actie Bangladesh in Reimerswaal slaat aan Dader lozen gasolie Schelde-Rijnkanaal niet achterhaald RAI beëindigt de autoverkoop na klachten dealers Welkom op de Na-RAI Auto-Show bij Van Strien! Garage Van Strien B.V. streek Landbouw moet Europese milieuregels vóór zijn DE ROVER 800 FASTBACK V.A. 47500,- >20 REINIGINGSDIENST HOUDT VASTE PARTNER CHEQUE 25 MILLE EERSTE RESULTAAT STANKHINDER IN THOLEN Tevredenheid Politie constateert 14 overtredingen l snelheidscontrole Bedrijfsvoetbal 's-Gravenpolder Intrede E. Wind gereformeerde kerk Nieuwdorp De herkenbare Engelse stijl in luxe, comfort sportiviteit. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 SPECIALIST LANDBOUWSCHAP VOOR CBTB GOES KATS WISSENKERKE 'S-GRAVENPOLDER GOES: Autobedrijf Alckermans, Fruitlaan 12,Tel. 01100-32150/30338. RAI-primeur in onze showroom! RAI-primeur in onze showroom! RAI-primeur in onze showroom! RAI-primeur in onze showroom! Belangrijk! KRUININGEN - De actie 'Op de bres voor Bangladesh' in Reimerswaal slaat aan. Scholen, bedrijven, vereni gingen en instellingen in de gemeente hebben sinds april vorig jaar in ruime mate ingehaakt op de activiteiten die de werkgroep ontwikkelingssamen werking Reimerswaal onder dit mot to op touw heeft gezet. Het eerste re sultaat van de actie is woensdag avond overgedragen. Penningmees ter J. W. Hasman overhandigde de Bengalees M. Hassan in het gemeente huis te Kruiningen een symbolische cheque van 25.000 gulden. Hassan is medewerker van een parti culiere ontwikkelingsorganisatie in Bangladesh, het BRAC. Deze organi satie stelt zich ten doel de levensom standigheden van de landlozen en de kleine boeren te verbeteren. Het BRAC strijdt tegen de economische afhankelijkheid van deze armste be volkingsgroep van grootgrondbezit ters, tegen onwetendheid (80 procent van de bevolking is analfabeet) en te gen politieke afhankelijkheid. Er zijn scholingsprojecten en er worden kre dieten verstrekt tegen aanzienlijk la gere rente dan de woekertarieven die grootgrondbezitters plegen te hante ren. Reimerswaal heeft het BRAC-project in Bangladesh geadopteerd via de Ne derlandse organisatie voor internatio nale ontwikkelingssamenwerking No- vib. Het gaat er niet alleen om geld in te zamelen; met de actie wordt even zeer beoogd de bevolking van Rei merswaal voor te lichten en te informe ren over ontwikkelingssamenwerking. Dat laatste gebeurt onder meer door KAPELLE - Nederland moet de mi lieuproblemen in de landbouw snel en zelfstandig oplossen. Afwachten betekent dat het landelijk beleid wordt ingelopen door Europese mi lieuregels. Brussel, dat de milieupro blematiek koppelt aan de huidige overproduktie, propageert een exten sievere landbouw. Volgens milieuspecialist ir J. Gerrit sen van het landbouwschap zal Neder land met zijn intensieve grondgebruik en specialistische teelten daarvan de dupe worden, wanneer milieuknelpun ten schoorvoetend worden aangepakt. Hij roept agrarisch Nederland op het nationaal milieubeleidsplan - „als dat tenminste redelijk is" - te steunen. De secretaris van de milieustaf van het landbouwschap betoogde dit woens dag in Kapelle tijdens een vergadering van de kring Noord- en Zuid-Beveland van de Christelijke Boeren- en Tuin ders Bond (CBTB). Hij maakte even wel duidelijk dat het landbouwschap niet zonder meer alle aangekondigde maatregelen slikt. Hij hekelde met name de voorgenomen heffing op het gebruik van kunstmest. Het land bouwschap, liet hij weten, zal de hef fing afwijzen, onder meer omdat er geen bestemming is genoemd voor die Ouderenbond De afdeling Goes en omstreken van de Protestants Christelijke Ouderenbond komt van daag, donderdag, bijeen in de Wester- kerk in Goes. De vergadering begint om 14.30 uur. De heer A. Katsman uit Wolphaarts- dijk vertelt na de pauze over het onder werp 'Buren, de parel van de Betuwe'. Hij gaat in op de invloed die het huis van Oranje had in de geschiedenis van deze plaats en illustreert een en ander met dia's. Amnesty De werkgroep Goes van Amnesty International houdt dinsdag 28 februari een schrijfavond van 20 tot 22 uur in het informatiecentrum aan de Albert Joachimikade 5 in Goes. Vrijdag 3 maart is een schrijfochtend van 10.15 tot 11.30 uur in de openbare bibliotheek te Goes. Er worden brie ven geschreven aan mensen uit Gha na, Syrië en Indonesië die om hun ge- loofs- of politieke overtuiging in de ge vangenis zitten. Feestavond De Sportvereniging Kats houdt morgen, vrijdag, de jaar lijkse feestavond in De Vriendschap, aanvang 21.00 uur. Het Delta Trio speelt dansmuziek, 's Middags vanaf 16.00 uur zijn er Oudhollandse spelen voor de kinderen. Cabaretavond De cabaretgroep 't Is mè oe a-je 't ziet" van de Noord- bevelandse plattelandsjongeren treedt zaterdag op in het dorpshuis van Wissenkerke. Het cabaret brengt, met dertien spelers, een zowel speels als serieus avondvullend programma. Regisseurs, tevens schrijvers, zijn Kees van Boven en Kees van Damme. De voorstelling begint om 19.0*)uur. gelden. Het 'schap' vindt verder dat èen dergelijke heffing moet worden be nut om de bron van het milieupro bleem aan te pakken: Ook kringvoor zitter A. Sandee was slecht te spreken over het voorstel. „Het water staat veel akkerbouwers aan de lippen. Een algemene heffing op kunstmest komt dan hard aan". Milieuspecialist Gerritsen bereidde het agrarisch gehoor voor op toekom stige - verstrekkende - ge- en verbo den, die voor een groot deel uit Brus sel zullen komen. Hij liet er geen mis verstand over bestaan dat de EG vooral de gewasbeschermingsmidde len streng aan banden wil leggen. Ir Gerritsen distilleerde uit de nota 'mi lieucriteria bij toelating van bestrij dingsmiddelen' een tendens naar stringent beleid. Hij hield de zaal voor dat bestrijdings middelen zich - op termijn - niet meer mogen ophopen in de bodem en ook niet mogen uitspoelen naar het grond water. „Als je die maatregel nu zou toe passen, mag zeventig tot tachtig per cent van de huidige hoeveelheid stof fen niet meer worden gebruikt. Met name grondontsmettingsmiddelen zijn dan uit den boze. Dit soort berich ten maakt veel los in de landbouw", al dus ir Gerritsen. Voor de akkerbouw biedt wat hem be treft de geïntegreerde teelt, waarbij de boer zich beperkt tot een minimum aan gewasbeschermingsmiddelen, geen afdoende oplossing. Het mest overschot, de verzuring en de toene mende stroom afval uit met name de glastuinbouw wilde hij absoluut niet bagatelliseren, maar hij achtte de te rugdringing van bestrijdingsmiddelen het moeilijkste milieuvraagstuk in de landbouw. de vervaardiging van lesmateriaal voor de basisscholen en lezingen voor verenigingen. De werkgroep ontwik kelingssamenwerking is verder een vaste deelnemer aan braderieën, dorpsfeesten en dergelijke. Playback- shows, filmvoorstellingen, een zwem- vierdaagse, puzzeltochten en dergelij ke zijn enkele van de fondswervende activiteiten. In dit verband is ook de inzameling van buitenlandse munten erg succesvol geweest. Op zeven scho len hebben de kinderen de doorgaans moeilijk in te wisselen munten meege bracht, die van een buitenlandse vakantie waren overgebleven. Een bank bleek bereid dat geld tegen een gunstige koers te kopen. De werk groep probeert dit onderdeel van de actie na de komende zomervakantie nog uit te breiden. Het gemeentebestuur van Reimers waal stelt voor de actie 'Op de bres voor Bangladesh' jaarlijks 25 cent per inwoner (in totaal bijna 5000 gulden) beschikbaar. Het college van burge meester en wethouders meende dat naar een opbrengst van één gulden per inwoner per jaar (een kleine 20.000 gul den) dient te worden gestreefd. Dat doel is in het eerste jaar ruimschoots gehaald. Tien maanden na het begin van de actie kon al 25.000 gulden wor den overgedragen. KERKWERVE - Transportbedrijf Kole Kloetinge bv krijgt geen inza melvergunning voor bedrijfsafval op Schouwen-Duiveland. Een meerder heid van de raad van bestuur van de reinigingsdienst Schouwen-Duive land heeft dat woensdag besloten. De weigering de vergunning te verle nen, was hoofdzakelijk gegrond op het feit dat de reinigingsdienst momenteel al contractueel gebonden is aan een ander particulier inzamelbedrijf, reini- gingsbedrijf Boon. Directeur Kole van het gelijknamige transportbedrijf uit Kloetinge meent dat er op deze wijze onterecht een monopoliepositie in stand wordt gehouden. Teleurgesteld laat hij weten de afwijzing te zullen aanvechten en in beroep te zullen gaan bij de Raad van State. Drie leden van de raad van bestuur wa ren het er overigens niet mee eens dat het Kloetingse bedrijf niet de kans werd gegeven zich op Schouwen-Dui veland een concurrerende positie te verwerven. Zij onderschreven het ad vies van een ad hoc-commissie Trans portbedrijf Kole, zij het onder voor waarden, een tijdelijke vergunning te verlenen voor de periode van één jaar. Na afloop van dat proefjaar kan dan bekeken worden of er inderdaad spra ke is van een ondoelmatige situatie, zoals dagelijks bestuur en de meerder heid van de raad van bestuur zich voor ogen houden. Kanttekening van de adviescommissie hierbij was overi gens dat, wanneer Kole naast reini- gingsbedrijf Boon aan de slag zou mo gen gaan, moeilijk nog een inzamelver gunning aan eventueel andere bedrij ven geweigerd kan worden. De meeste leden van de raad van be stuur onderschreven echter het standpunt van het dagelijks bestuur, namelijk dat de dienst zich moeilijk kan ontrekken aan de verplichting ten opzichte van reinigingsbedrijf Boon. Zeker niet omdat de werkzaam heden tot tevredenheid worden uitge voerd, zo werd daarbij aangetekend. „En waarom zouden we er dan nog een ander bedrijf bij halen?" Daaren tegen lieten A. J. Padmos (Wester- schouwen), R. J. van der Wekken (Brouwershaven) en J. J. Geleijnse (Zierikzee) de weegschaal groten deels in het voordeel van de Kloe tingse inzamelaar doorslaan. Zij ko zen ervoor Kole althans voor een proefjaar in aanmerking te laten ko men. Voorzitter W. den Boer en de dagelijk se bestuursleden C. Slabbekoorn en T. C. Hekman waren vierkant tegen het inschakelen van een tweede reini gingsbedrijf. Hun oordeel luidde: „Als THOLEN-In het Schelde-Rijnkanaal bij Tholen is dinsdagavond een grote hoeveelheid brandstof geloosd. Het gaat vrijwel zeker om gasolie, die naar alle waarschijnlijkheid door een tanker is geloosd. De rijkspolitie te water is het spoor naar de dader - on danks nachtelijk onderzoek - bijster. Inwoners van Tholen meldden dins dagavond bij de rijkspolitie en het meldpunt van de milieudienst stan koverlast en een zichtbare walm. Voor de rijkspolitie te water betekenen der gelijke klachten dat sprake moet zijn van meer dan een ton brandstof, wat wijst op lozing door een tanker. Bij na vraag bij de Kreekraksluizen bleek dat twee tankers voor de vervuiling van het kanaal verantwoordelijk zouden kunnen zijn. De milieu-afdeling van de havenbrigade uit Antwerpen bericht te na onderzoek dat één van deze vaar tuigen, die richting België voer, van verdenking is uitgesloten. De politieboot die in de nacht van, dinsdag op woensdag de andere tan ker - die richting Rotterdam voer - aan een inspectie wilde ondérwerpen, mis te deze. Twee bunkerschepen in de Thoolse vluchthaven hebben volgens de rijkspolitie te water, zo is uit onder zoek gebleken, niets met de lozing te maken. De gasolie vervuilde een strook van ongeveer drieëneenhalve kilometer van de vluchthaven bij Tholen tot de brug over het Schelde-Rijnkanaal bij de stad. Volgens een bij het onderzoek betrokken medewerker van de rijkspo litie te water levert de gasolie in het ka naal geen gevaar op en breekt de vluchtige stof vanzelf af. we de inzameling van bedrijfsafval op Schouwen-Duiveland gaan versnippe ren zijn we totaal verkeerd bezig". Om dat zich een duidelijke meerderheid af tekende voor het standunt van het da gelijks bestuur de gevraagde inzamel vergunning te weigeren, liet de voor zitter het niet op een stemming aanko men. Tijdens de openbare vergadering van de raad van bestuur in het kantoor van de dienst te Kerkwerve maakte af gevaardigde Padmos van Wester- schouwen zich sterk voor een regiona le rattenbestrijdingsactie. Voorzitter Den Boer had echter naar voren ge bracht daar, gelet op signalen uit de landbouw, momenteel geen belang wekkende redenen voor te zien. Vol gens Padmos echter is er hier en daar echter wel degelijk sprake van 'over last' van de oprukkende bruine rat in het werkgebied van de reinigings dienst. De dienst stelt overigens vergif, in de vorm van lokspijs, op aanvraag beschikbaar aan boeren die individu eel de strijd met het ongedierte aan binden. Overigens zegde voorzitter Den Boer toe het rattenprobleem zo nodig volgende winter met een groot scheepse regionale actie te zullen aan pakken. Welzijn ouderen - De stichtij Welzijn voor Ouderen Borsele (SWoi houdt dinsdag 28 februari een verj dering in het verenigingsgebouw OS Dorpsleven in 's-Gravenpolder. Op c agenda staat onder meer de stand v| zaken rond het substitutieproject oi derenzorg op de Bevelanden en deelverordening ouderenwerk. De ve gadering begint om 16.00 uur. ZIERIKZEE - Op de Elkerzeesc! weg in Scharendijke heeft de rjkspo tie Schouwen-Duiveland dinsda middag een snelheidscontrole geho den. Van de 140 gecontroleerde voertuig overtraden veertien automobilist de ter plaatse toegestane snelheid vi 50 kilometer per uur. De hoogst geil ten snelheid bedroeg 78 kilometer dp uur. 'S-GRAVENPOLDER - In de bedrijfs voetbalcompetitie in sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder veegde TMZ de vloer aan met Willibrordcol- lege 11-1. PZZ won met 5-2 van WMZ en TO Nisse verloor met ruime cijfers (0-5) van slagerij Krijger. Het Anker bleef Op Weg met 6-3 de baas en Jum bo verloor ruim (6-0) van Toreador. Het programma voor 24 februari: 19.00 uur Happy Garden - Toreador; 19.40 Will.college - Slagerij Krijger; 20.20 ZBWM - Autofit Goes; 21.00 WMZ - gem.politie Goes; 21.40 TMZ - gebr. vd Dries en 22.20 uur TO Nisse - Druk- k.Jumbo. NIEUWDORP - De heer E. Wind uit Apeldoorn zal zondag intrede doen als pastoraal assistent (part-time) in de gereformeerde kerk in Nieuwdorp. De dienst, waarin hij tevens bevestigd wordt door de plaatselijke hervormde predikant S. M. Roozenboom, begint om 14.30 uur in de gereformeerde kerk. Evert Wind, die 26 mei 1936 in Ensche de werd geboren, studeerde aan het Nederlands Bijbelinstituut, eerst in Doorn, later in Den Dolder. Hij is le raar godsdienst geweest in Apeldoorn. DE NIEUWE ROVER 800 FASTBACK STAAT VOOR U KLAAR BIJ DE ROVER DEALER De zeer elegante luxe Audi V8. Over dpoomwagens gesproken; de nieuwe Audi Coupé. Voor alle kinderen een leuke verrassing. door Martijn Koolhoven AMSTERDAM, donderdag Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse Personenauto-RAI zullen op de komende beurs in februari geen auto's meer worden verkocht. Dit hebben de Nederlandse importeurs, verenigd in de Nederlandse Ver eniging De Rijwiel- en Automobiel-Industrie (RAI), onder druk van hun dealers in bet geheim met elkaar afgesproken. In voorgaande jaren werden tijdens de Per-*" sonenauto-RAI tienduizenden wagens vlot ver kocht. Aanleiding voor deze drastische koerswij zing is het reeds jaren bestaande ongenoegen bij de dealers over het feit dat hun importeurs tijdens de RAI allerlei toezeggingen doen over levertijden, uitrusting, afleverings-condities en inruilwaarden. De Golf Manhattan, de nieuwste van alle Golf uitvoeringen. De geruchtmakende Volkswagen Corrado. Alle Volkswagen en Audi modellen met schone motoren die tijdens de show besteld worden leveren wij tegen de oude prijs! Al het nieuws van Volkswagen en Audi voor'89 kunt u bij ons nog eens rustig en gezellig bekijken van 23 tot en met 25 februari. Niets kwaads over de afgelopen Personenwagen RAI. Maar als u al het nieuws van Volkswagen en /^udl op uw gemak wilt bewonderen dan bent u van harte welkom tijdens onze speciale Na-RAI-Show in onze eigen showroom. Met een plezierige en ontspan- /p nen sfeer en persoonlijke aandacht voor uw vragen en wensen. Onder het genot van een gezellig glaasje en hapje. En dan nog wat: tijdens de RAI was er wèl veel te zien, maar geen auto te koop. Welnu: tijdens onze Na-RAI-Show geven wij u heel wat extra „beurs"- redenen om uw nieuwe Volkswagen of Audi bij ons te kopenI Let u even op de speciale openingstijden van onze showroom? Donderdag 23 februari van 10.00 tot 22.00 uur, vrijdag 24 februari van 10.00 tot 22.00 L uur en zaterdag 25 februari van 10,00 tot 17.00 uur. v.d. Spiegelstraat 92, 4461 LN Goes. Telefoon 01100-14840. Penningmeester J.W. Hasman van de werkgroep ontwikkelingssamenwerking Reimerswaal overhandigt een symboli sche cheque van 25.000 gulden aaii de heer M. Hassan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 30