Nog niet genoeg geld voor WOV Examinatoren eisten verwijdering protestborden Schouwse lesauto's Uitbreiding Shell-station uit den boze NIJPELS BIJ START CAMPAGNE Statenfractie PvdA bezoekt Vlissingen ioud ons schoon Reclamestunt Strenger Vergadering van PvdA Zeeland Man zwaar gewond in Cokesfabriek Brug Energieprijs Staartje Windmolens Mannen uit Sluis aangehouden voor bezit vuurwapens Z.-VLAANDEREN Bodemvervuiling aangemeld bij informatiepunt milieudelicten bak er een vanl BERGEN OP ZOOM - Minister drs E. H. T. M. Nijpels van mi lieubeheer heeft het idee dat het met de waterkwaliteit van de Zeeuwse jachthavens de goede kant op gaat. Naar zijn mening is er geen sprake van dat het in de meeste havens een rommel tje is doordat pleziervaarders hun afval niet kwijt kunnen. De tewindsman zei dat woensdag in Bergen op Zoom waar hij het sartsein gaf voor de landelijke campagne 'Houd ons water choon, maak er een sport van'. iijpels vertelde dat zijn ministerie vorig jaar een intensieve campagne heeft gevoerd onder exploitanten van jachthavens. Zij werden gevraagd op de wal voldoende voorzieningen te treffen, zodat watersporters huishou delijk afval, olie, verfresten en de in houd van toiletten op een verantwoor de manier kwijt kunnen raken. Aan die actie deden 320 van de 750 jachtha vens in ons land mee. Het aantal Zeeuwse deelnemers bedroeg 22. „De ze havens beschikken inmiddels over voldoende voorzieningen of zullen die binnenkort aanleggen," reageerde de minister desgevraagd op het onder zoek waarin de inspectie milieuhygië ne Zeeland vorig jaar de hygiëne in de Zeeuwse jachthavens veroordeelde. Nijpels voegde er nog aan toe dat deze 22 niet de, enige zijn die over goede voorzieningen op dit gebied beschik ken. i iiMiiiiMiiii m— in i— F.en gouden kans, flitste het door het hoofd van de Vlis- singse zakenman. En met een tevreden zucht vouwde hij de krant dicht. Het treffen tussen de amateurs van de VC Vlissingen en de profs van FC Den Haag zou een massale volksoploop ont ketenen, zo had-ie uit de kran- teberichten begrepen. Dat bood fraaie perspectieven om eens flink wat tam-tam voor de eigen nering te maken. Dus snel een reclamevliegtuig- je gehuurd, dat - met een wer vende tekst voor de Vlissingse onderneming op de sleep - een aantal malen boven het druk bevolkte voetbalveld aan de Irislaan moest cirkelen. Vol verwachting nam de vin dingrijke ondernemer zondag middag tussen het duizend koppige publiek plaats op de tribune. Ook zo genoten van de wed strijd? Van één toeschouwer weten we in ieder geval zeker, dat-ie na afloop hevig teleurgesteld het sportpark verliet. Dat was die ene man op de overdekte tribune, die ander half uur lang uitsluitend naar het lege luchtruim zat te sta ren. Met een stijve nek is-ie naar huis gegaan. Om daar te vernemen, dat Vlis singen de wedstrijd kansloos verloren had en de piloot ver dwaald was geraakt en braaf z'n rondjes had gedraaid bo ven een veldje even verderop. Tot troost: bij de drie toeschou wers van de wedstrijd RCS 8 - Bal op 't Dak 7 is de reclame boodschap van de Vlissingse zakenman duidelijk overgeko men. Op de inhoud van het onderzoek naai de hygiëne in de Zeeuwse havens wilde Nijpels niet ingaan. H. G. Bomhof van de milieu-inspectie Zeeland bevestig de de indruk van de minister. Ook hij zei van oordeel te zijn dat de situatie sinds 1987 - toen werd het onderzoek uitgevoerd - is verbeterd. Bomhof: „Maar precies weten we dat niet, om dat we sinds die tijd geen onderzoek meer hebben gehouden. Door gebrek aan mankracht zit een vervolgonder zoek er voorlopig ook niet in." De overheid, zo kondigde Nijpels in Bergen op Zoom aan, gaat strenger optreden tegen de waterverontreini ging in jachthavens. Het gebruik van uiterst giftige aangroeiwerende ver ven wordt op 1 januari 1990 verboden. Verder zullen jachthavens binnen niet al te lange tijd moeten beschik ken over een minimum aantal voor zieningen, zodat pleziervaarders hun afvalstoffen verantwoord kwijt kun nen. De campagne 'Houd ons water schoon, maak er een sport van' is een landelij ke voorlichtingsactie, gericht op bezit ters en opvarenden van recreatiesche pen. Doelstelling is de verontreiniging in jachthavens terug te dringen. De campagne heeft drie speerpunten: te gengaan van lozingen uit onderwater toiletten, bevorderen van gebruik van niet schadelijke verven en stimuleren dat chemisch afval en afgewerkte olie GOES - Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid houdt zaterdag 4 maart een gewestelijke vergadering in de Prins van Oranje aan de Nieuw- straat te Goes. Daar wordt gesproken over 'Europa 1992 en de Derde Wereld'. Daarnaast komt de ontwerp-kandidatenlijst voor het Europees Parlement aan de orde. De vergadering begint om 10.15 uur en zal tot ongeveer 12.30 uur duren. Minister Nijpels gaf gistermiddag in Bergen op Zoom het startsein voor de landelijke campagne 'Houdt ons ivater schoon. Maak er een sport van'. Waterkwaliteit in jachthavens beter op een milieu-vriendelijke manier wor den afgevoerd. In het vorig jaar augustus bekend ge maakte resultaat van het een jaar eer der gehouden onderzoek naar de hy giëne en veiligheid in de jachthavens in het Deltagebied, stelde de milieu inspectie vast dat de toepassing van aangroeiwerende verven hand over hand toenam. Vanaf 1 januari volgend jaar mogen die verven, op basis van organotinverbindingen, niet meer worden toegepast. Het verbod geldt voor schepen kleiner dan 25 meter. Jachthavenexploitanten, zo kondigde Nijpels aan, die niet vrijwillig voor de nodige voorzieningen zorgen, zullen worden gedwongen hun accommoda tie aan te passen. De Tweede Kamer buigt zich nog voor de zomer over de Wet openluchtrecreatie. Daarin wordt bepaald welke voorzieningen in een jachthaven aanwezig dienen te zijn. De minister kon niet aangeven wan neer deze wet precies van kracht zal worden. SLUISKIL - Bij een bedrijfsongeluk in de Cokesfabriek te Sluiskil is giste ren de 28-jarige C. J. R. uit Zegge (NB) zwaar gewond geraakt. R. werkte aan een betonbekisting voor de nieuwbouw van de ontzwavelings afdeling. Hij kreeg een 500 kilo zware bekistingsplaat over zich heen. Met zware inwendige verwondingen is hij opgenomen in het ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. VLISSINGEN - De PvdA-statenfrac- tie brengt vrijdag 3 maart een bezoek aan Vlissingen. De visite draagt een breed karakter met een accent op de ontwikkeling van de Vlissingse bin nenstad. J. C. Th. van der Doef, burgemeester van Vlissingen, geeft om tien uur 's morgens een toelichting op de infra structuur van de stad; de economie en de havens, het kernwinkelgebied waaraan in de binnenstad druk wordt gesleuteld, de toeristisch-recreatieve potenties van de Vissershaven en om geving, volkshuisvesting én onder wijs. De provinciale PvdA'ers maken 's middags een rondrit door Vlissingen. MIDDELBURG - Het Zeeuws pro vinciebestuur moet opnieuw bij mi nister Smit-Kroes te biecht om de fi nanciering van een vaste Wester- schelde-oeververbinding mogelijk te maken. Die verwachting sprak het hoofd van Provinciale Water staat, ir. T. G. van der Meer gisteren uit na gesprekken met de twee par ticuliere maatschappijen die elk azen op de bouw en exploitatie van de WOV. „Het zal erop neerkomen", aldus Van der Meer, „dat er toch wat knel punten blijven in de financiële sfeer". Van der Meer leidt de provin ciale delegatie die moet proberen een voorlopige overeenkomst te slui ten met één van de twee exploitatie maatschappijen. Gisteren vond een eerste onderhandelingsronde plaats nadat de exploitatiemaatschappijen vorige week maandag elk een schrif telijke reactie inleverden op een con cept-overeenkomst die hen door de provincie was voorgelegd. Er liggen nu, aldus Van der Meer, 'krappe arrangementen' op tafel. Hij denkt dat hij half maart uitonder handeld is. Nu al gaan de partijen er vanuit dat het dagelijks provinciebe stuur zal moeten besluiten om aan minister Smit-Kroes een wat ruime re rijksbijdrage te vragen. Zoals be kend wil de minister niet verder gaan dan 30 miljoen gulden per jaar, slechts voor de helft meegroeiend met de inflatie. Er ligt echter nog een uitspraak van de Tweede Kamer op tafel die mogelijkheden opent voor wat meer financi/ele speelruimte. Aangenomen wordt dat de kwestie onderwerp van bespreking zal zijn tijdens 'regulier overleg' tussen de provincie en de minister over de rijksbijdrage voor de Westerschel- de-veren. Dat overleg vindt plaats op 2 mei. WOV-gedeputeerde drs R. C. E. Bar- bé wil voorlopig nog niet al te zwaar tillen aan het onaanvaardbaar dat de Antwerpse gemeenteraad afgelo pen maandag uitsprak over de bouw van een WOV in de vorm van een brug. Antwerpen heeft zich met name gekeerd tegen het WOV-plan van de Tolbrug Exploitatie Maat- Gedeputeerde Barbé schappij dat voorziet in een 55 me ter hoge hangbrug. Hoewel die brug een uitneembaar gedeelte bevat, vindt Antwerpen dat dit plan 'abso luut moet worden verworpen'. Zo'n brug, aldus Antwerpen is lang niet hoog genoeg en veel te kwetsbaar. Over het tunnel-brugplan van de Exploitatiemaatschappij Wester- schelde sprak de gemeenteraad zich niet uit. Barbé heeft goede hoop dat de Belgi sche regering ervan kan worden overtuigd dat de brug geen belem mering betekent voor de vaart op Antwerpen. De kwestie is momen teel onderwerp van 'consultaties' op regeringsniveau. Die consultaties zouden komend voorjaar tot eind conclusies moeten leiden. Ook projectleider G. P. M. van Os van de Tolbrug Exploitatie Maat schappij ziet het resultaat van de Ne derlands-Belgische besprekingen met vertrouwen tegemoet. Zijn brug- plan, zo houdt hij vol, is in geen enkel opzicht strijdig met het in 1839 door Nederland en België gesloten ver drag over vrije doorvaart op de Wes- terschelde: het uitneembaar gedeel te van de brug kan in drie uur tijd worden weggenomen en herplaatst; de brugpijlers worden omgeven door 'land' en kunnen dus niet worden aangevaren. De afgewaaide wiek kwam op zo'n zestig meter van de windmolen terecht; dankzij de gunstige windrichting bleven de bedrijfsgebouwen van Flus hing Coldstorage gespaard. VLISSINGEN - Het koel- en vries huis Flushing Coldstorage in het industriegebied Vlissingen-Oost stopt met windenergie. Onlangs is een wiek van de windmolen aan de Engelandweg afgewaaid. Dat heeft voor directeur J. E. Kloosterboer de deur dichtgedaan. De windmo len, gefabriceerd door Holec, heeft sinds de installatie in 1983 meer niet dan wel gedraaid. Het gevaar te wordt vandaag, donderdag, ont manteld door de fabrikant. De af gewaaide wiek is 10 meter lang en weegt 3,5 ton. Kloosterboer sprak woensdag avond van geluk dat de wind niet in de richting van zijn vlakbij de mo len gelegen koelhuizen stond. De ramp was dan volgens hem niet te overzien geweest. De wiek zou dan een gat in het dak van één van zijn panden hebben geslagen. Het ding kwam nu op zo'n zestig meter af stand van de windmolen terecht op een stuk grasland naast de bedrijfs panden. De directeur van Flushing Coldstorage noemde de windmolen - ooit de grootste van Nederland - een 'rampmolen'. De wieken zijn eens vervangen door nieuwe. De oude vertoonden haarscheurtjes. De verzekering dekt de schade. Flushing Coldstorage kocht de windmolen van type WPS-30 in 1982 van Holec. De hoge energie prijs van 18 cent per kilowatt was de drijfveer achter de investering. De molen moest, garandeerde de le verancier, een vermogen halen van 300 kilowatt per uur. In de loop der jaren heeft zij dat nooit gehaald. De molen lag vaker in de mottenbal- len dan dat zij werkte. Sinds begin oktober 1988 leken de problemen verholpen. De wieken draaiden bijna constant, (Slot zie pagina 15 kolom 7) ZIERIKZEE - De protestborden die de Schouwen-Duivelandse rijscholen op hun lesauto's plakten, hebben gis teren geleid tot problemen bij het af nemen van de rij-examens in Zierik- zee. De drie examinatoren van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) weigerden in auto's met de protestborden te rijden. Op die borden geven de rijscholen aan dat ze het niet eens zijn met een ver huizing van de examens van Zierikzee naar Goes. Gisteren werden 27 exa mens vanuit de sporthal Onderdak in Zierikzee afgenomen. Na de nodige discussie met de drie ex aminatoren zijn uiteindelijk de borden verwijderd, omdat de rijschoolhou ders de examen-kandidaten niet in problemen wilden brengen. De exa mens verliepen verder normaal. Rijschoolhouder J. F. van Uden uit Zierikzee liet echter wel weten dat deze zaak nog een staartje zal hebben. Hij wil met zijn collega's overleggen en acht het niet uitgesloten dat het CBR schriftelijk om opheldering wordt gevraagd. Toen de eerste examenkandidaten met hun rij-instructeurs woensdag morgen bij sporthal Onderdak voor hun rijexamen aankwamen, stuitten ze daar op de drie weigerachtige exa minatoren. Een van de CBR-medewer- kers, N. van Katwijk, verklaarde aan het eind van de dag dat hij en zijn colle ga's het niet konden maken om in au to's rond te gaan rijden met daarop teksten die lijnrecht indruisen tegen het beleid van hun werkgever, het CBR. „Wij vonden dan ook dat die bor den verwijderd moesten worden, an ders zouden we niet rijden. Dat vergde enige discussie, maar op den duur gin gen ze er af', aldus Van Katwijk. Hij voegde er overigens aan toe dat hij best kan begrijpen dat de rijschool houders problemen hebben met de verhuizing van het praktische deel van de examens naar Goes. Van Uden liet weten dat hij en zijn col lega's de magnetische borden onder protest van de deuren van hun auto's hebben verwijderd. „Na de examens gingen ze er meteen weer op, dat be grijp je. Voor ons was het een princi piële kwestie. De examinatoren von den de borden opruiend, maar daar waren wij het niet mee eens. Ze waren toch niet tegen een bepaalde persoon gericht. Het gaat ons om het beleid van het CBR". Zaterdag voeren de rijschoolhouders van Schouwen-Duiveland actie tegen de CBR-plannen. Dan houden ze een protest-tocht over het noord-Zeeuwse eiland. VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen moet als lid van de LOTA (lagere overheden tegen apartheid) geen me dewerking verlenen aan uitbreiding van het Shell-benzinestation op de hoek Singel - Paul Krugerstraat. De Werkgroep Zuidelijk Afrika uit Mid delburg wrijft de gemeente dit ver wijt onder de neus. Burgemeester en wethouders staan positief tegenover uitbreiding van het tankstation. De Werkgroep Zuidelijk Afrika wijst in haar bezwaarschrift op de verantwoor delijkheden van de gemeente als lid van de LOTA. Vlissingen zou in strijd handelen met resolutie 1, die in de eer ste ledenvergadering van de LOTA is aanvaard. In deze resolutie staat dat alle overheden de plicht hebben met alle beschikbare middelen ondersteu ning te geven aan het verzet tegen apartheid en de slachtoffers daarvan. In de ogen van de werkgroep betekent verzet tegen apartheid ook het boycot ten van Shell. „Alhoewel Shell het te gendeel beweert, blijft de apartheid mede door de aanwezigheid van de oliegigant in Zuidafrika in stand", zegt de Vlissinger P. C. van Zalen namens de werkgroep. Van Zalen stelt dat de slachtoffers van de apartheid door middel van organi saties als het ANC, het UDF en de Co- satu om een boycot van Shell vragen. „De zwarte bevolking moet worden ge steund en dat kan door de uitbreiding van het benzinestation niet toe te staan". De verantwoordelijke wethouder, T. R. K. Meijers (vvd), onderschrijft de bezwaren van de Werkgroep Zuidelijk Afrika niet. Hij is van oordeel dat de aanvraag van L. van Liere, eigenaar van de tankstation, inhoudelijk moet worden beoordeeld. „Wanneer we de aanvraag zouden afwijzen op de gron den die de werkgroep aandraagt, zou ons besluit worden vernietigd. Dat heeft de praktijk uitgewezen in de ge meente Hilversum die niet langer brandstof van Shell wilde afnemen". Met deze jurisprudentie in het achter hoofd hebben burgemeester en wet houders van Vlissingen besloten me dewerking te verlenen. Volgens Meij ers heeft het college wel degelijk stilge staan bij de betrekkingen tussen de multinational en Zuidafrika. „Maar Shell steunt de apartheid niet; is er zelfs tegen. Daarnaast heeft het colle ge zich aan de wet te houden. Bij afwij zing zouden we door de kroon zijn te ruggefloten". Meijers vond het ook niet het probe ren waard. Hij staat een reëel beleid voor. „Een gemeente moet niet als een Don Quichotte tegen windmolens vechten. Daarmee zou Vlissingen haar geloofwaardigheid verliezen". Desondanks is de wethouder van ruimtelijke ordening van mening dat het lidmaatschap van de LOTA zin heeft. Voorheen waren de gemeente- SLUIS - De rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee inwoners van Sluis aangehouden in verband met verboden vuurwapenbe zit. Het gaat om de 23-jarige C. C. en de 28- jarige B. C. Naar de herkomst van de vuurwapens wordt een onderzoek in gesteld. De politie wilde verder geen mededelingen doen. lijke acties tegen apartheid in zijn ogen ongecoördineerd. „Door de han den ineen te slaan, kunnen we meer gewicht in de schaal leggen". L. van Liere wil zijn bedrijf verbeteren met een overkapping van 10 bij 20 me ter en acht nieuwe pompen. De ver bouwing is volgens hem noodzakelijk, omdat het station niet meer voldoet aan de huidige normen. Vanwege de uitbreiding in de gewenste noordelijke richting moet de verkeerssituatie op het kruispunt veranderen. Ongeveer zeventig omwonenden heb ben bezwaar gemaakt tegen Van Liers plannen. Ze vrezen dat onvoldoende parkeergelegenheid overblijft in de buurt en dat de verkeersveiligheid wordt aangetast. Bovendien zijn ze bang voor stankoverlast, brandgevaar en waardedaling van hun huizen. TERNEUZEN - De vervuiling van de Zeeuws-Vlaamse bodem met industrieel afval is aange meld bij het CLIN, het Centraal Landelijk Informatiepunt voor Milieudelicten. Het Milieubij standsteam dat in dergelijk ge vallen wordt ingeschakeld om de daders op te sporen, is echter niet ingeschakeld. Minister E. Nijpels van VROM heeft dat gis teren geantwoord aan het PPR- Tweede Kamerlid P. Lankhorst. Lankhorst stelde in december vorig jaar schriftelijke vragen aan Nijpels over de vervuiling van de bodem aan de Noorddijk in Hoek, de Quaak in Axel en de Bontepolder, Othene en de Klei ne Huissenspolder nabij Terneu zen. Dit naar aanleiding van be richten in de pers over een nieu we anonieme tipgever die zich tot het Terneuzense raadslid en milieu-activist A. A. P. van Him- me had gewend. Het kamerlid wilde van de minis ter weten waarom het Milieubij standsteam nog niet was inge schakeld. Dat is niet gebeurd, antwoordt Nijpels, omdat de eventuele strafbare feiten in het begin van de jaren zeventig zijn gepleegd. Inmiddels zijn ze ver jaard. In elk geval neemt het CLIN de gegevens van deze vervuiling en de beschuldigingen van de tipge ver, gericht tegen Dow Benelux en een transportondernemer, op in zijn archief. Dat archief wordt indien nodig gebruikt door poli tie, justitie en de landsadvocaat. Lankhorst wenste een diepgra vend onderzoek naar de betrok kenheid van Dow bij één of meer van deze stortingen. De minister herhaalde de belofte van een on derzoek in het kader van de Inte- rimwet Bodemsanering. Dit was al eerder door het provinciebe stuur van Zeeland en zijn minis terie toegezegd. Dat onderzoek is op verschillende lokaties al in gang gezet. Dow hoeft in deze ge vallen niet meer voor straf te vre zen, gezien de verjaring van de mogelijke feiten. Wel kan Dow ci vielrechtelijk aansprakelijk wor den gesteld voor de vervuilingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 25