PZC Zware industrie meer concentreren Zeg,wat dacht u van Griekenland... Middelburgse kerk in beroep tegen afwijzen kandidaat Industrie moet uitstoot giftige stoffen beperken Provinciale VVV is druk doende met 'interne zending' Museum voor schilder Francois Rijckhals in zijn geboortehuis BELEIDSPLAN Rabobank provincie DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 1 5 Molen Geen behoefte aan interim directeur Minister Bukman in Kamperland Examenkandidaten MDGO verzorgen modepresentatie Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Hoge kant Kolencentrale Monogram JOOP BUMA 'BEZETEN' MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur vindt dat de zwa re industrie geconcentreerd moet worden. Sloegebied en Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de bes te plaatsen. In het komende pro vinciale milieuplan zal die concen tratie als wenkend perspectief worden aanbevolen. Dit vertelt ge deputeerde G. de Vries-Hommes (pvda, milieu). Ze zegt dat met name de petrochemische industrie niet mag uitwaaieren. Het gaat haar daarbij niet alleen om milieuhygiënische overwegin gen, maar ook om de veiligheid. Ze zegt dat vooral de veiligheid in de toekomst meer nadruk zal krii- gen. Dat komt door richtlijnen van de Europese Gemeenschap, opge steld naar aanleiding van het ern stige ongeval in een chemische fa briek in het Italiaanse Sevezo. „In het verleden hebben we hier en daar nogal wat plukjes industrie toege staan. Dat kan nu niet meer. In het milieubeleidsplan komt concentra tie als uitgangspunt te staan. Wo nen en werken moeten sterker ge scheiden worden dan thans het ge val is", aldus De Vries-Hommes. Ze hoopt dat het beleidsplan eind 1989 kan verschijnen. „We hebben het dringend nodig om het beleid aan te geven en de gevolgen van dat beleid te verduidelijken". Advertentie VVV streeft naar groei van drie pet VLISSINGEN - De provinciale VVV wil voor de naaste toe komst streven naar een groei van de toeristisch-recreatieve sector in Zeeland met minimaal drie procent. Dat blijkt uit een voor een periode van drie jaar vastgesteld beleidsplan. Rekening houdend met de stijgende concurrentie zal daarvoor een gezamenlijke krachtsinspanning nodig zijn, te richten op verbetering van produkt, marketing, promotie, informatie voorziening en boekingssysteem. Volgens de provinciale VVV zal de vraag naar mogelijkheden voor (ne- venivakanties buiten het toeristisch hoogseizoen toenemen. Dat geldt eveneens voor de omvang van de zoge naamde 55 plus-markt. Een van de essentiële taken van het WV-wezen is het geven van toeris tisch-recreatieve informatie. Dat krijgt onder meer inhoud met de uitga ve van een lawine aan gidsen. Nieuw is daarbij de uitgave van de 'Zeeland-an ders-krant' die dit voorjaar uitkomt. Deze uitgave zal minder bekende as pecten van Zeeland onder de aan dacht van het publiek brengen, zoals natuur, kunst, folklore, sportieve re creatie, cultuur en cultuur-historische waarden. Tegelijk met de ontwikke ling van een zowel plaatselijk als op provinciaal niveau functionerend be middelingssysteem rond de verhuur van vakantieverblijven zal - zo is de bedoeling - in 1990 één bungalowgids voor heel Zeeland worden uitgebracht. MIDDELBURG - Het bestuur van de Provinciale WV Zeeland heeft - voor zover gisteren viel na te gaan - geen gebruik willen maken van het aanbod van se cretaris mr A. van Fraassen om als interim-directeur op te tre den voor de tijd dat een opvol ger wordt gezocht voor de ver trekkende algemeen directeur A. C. Bontenbal. De suggestie van Van Fraassen stond gisteren op de agenda van de vergade ring van het bestuur van de Pro vinciale VVV. Na afloop van de besprekingen was niemand voor commentaar bereikbaar. Secretaris Van Fraassen, die de vergadering we gens bezigheden elders voortij dig moest verlaten, zei woens dagavond te hebben begrepen dat de medewerkers van het pro vinciale WV-kantoor zich zoda nig positief en actief zullen op stellen, dat de periode zonder tij delijk directeur kan worden overbrugd. „Des te beter", aldus Van Fraas sen. „Ik heb alleen willen helpen vanuit een duidelijke betrokken heid. Ik wil niemand voor de voe ten lopen of iets opdringen. Als het niet nodig is, wie ben ik: ik vermaak me wel". Binnen de sector produktontwikke- ling van de provinciale VVV zal, zo meldt het beleidsplan, een apart Overlegplatform Overheid-Bedrijfs- leven worden ingesteld. Daarin heb ben vertegenwoordigers van het toe- ristisch-recreatief bedrijfsleven en de overheid zitting. De taak van dit over legplatform is advies uit te brengen over toeristisch-recreatieve zaken die te maken hebben met de onderlinge verhoudingen tussen overheid en be drijfsleven. De commissie Produkt- ontwikkeling, die tot op heden ook de platformtaak uitoefende, zal zich bin nen een kleine kern vanuit een produ- centgerichte invalshoek gaan bezig houden met belangrijke Zeeuwse toe ristische zaken. Volgens het beleidsplan zal er een uit breiding en verfijning tot stand moe ten komen van het systeem Zeeland Z.I.E.N In dit systeem worden logies- informatie en toeristische informatie geautomatiseerd en geïntegreerd aan geboden en voor zowel baliemedewer kers als klanten eenvoudig toeganke lijk gemaakt. Er wordt onder meer ge streefd naar een snellere invoering van mutaties in het logies-informatiege- deelte. Voorts wordt gedacht aan uit breiding van het aantal terminalhou- ders en publieksraadpleegpunten. KAMPERLAND - Tijdens de CDA-bij- eenkomst van de afdeling Wissenker- ke/Kamperland maandag 27 februari zal minister P. Bukman (ontwikke lingssamenwerking) spreken over ac tuele politieke zaken. De bijeenkomst wordt gehouden in het Casembroothuis in Kamperland en begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - De afdeling mode en kleding van het MDGO in Vlissingen presenteert woensdag 1 maart de nieuwste mode volgens de prognose van de eindexamenkandidaten. In het schoolgebouw aan de Troelstraweg worden nieuwe modellen en bestaan de kleding die aangepast is aan de laatste modelijn geshowd. Bij de modeshow zijn alle derdejaars leerlingen van de afstudeerrichtingen commercie, realisatie en presentatie betrokken. De show vormt hun eind presentatie na de opleiding. De mode presentatie wordt om 14.30 en om 19.30 uur gehouden. Zonnig in Zomervakanties hoopt de Drentse kandidaat al per 1 maart op de kansel te zien. Hij heeft zijn opleiding gehad aan de Theologi sche Hogeschool van de christelijk ge reformeerde kerk in Apeldoorn. Sche- nau zelf wilde na zijn studie ook wel in Middelburg aan de slag. De toetsings commissie die hem bij zijn toelatings examen tot het ambt over zijn per soonlijke geloofsbeleving en roeping moest ondervragen, gooide echter on verwacht roet in het eten. Schenau is momenteel niet bereid ver der op de zaak in te gaan. Hij verwijst voor commentaar door naar de Mid delburgse kerkeraadsvoorzitter W. van der Stel. Die noemt het beroep op de particuliere synode 'een gebruike lijke huishoudelijke gang van zaken' bij een dergelijk meningsverschil. „We zullen dit met elkaar door moeten pra ten", zegt hij. MIDDELBURG - De kerkeraad van de christelijke gereformeerde kerk in Middelburg is in conflict met een toet singscommissie uit die gemeenschap, over de toelating tot het predikant sambt van kandidaat J. Schenau uit Valthermond (Drenthe). De kerke raad wil de man graag als dominee, maar de commissie, bestaande uit vijf Zuid-Hollandse predikanten, liet Schenau (28) onlangs in de laatste fa ses van zijn toelatingsexamen vallen. De kerkeraad van Middelburg legt zich niet bij dat oordeel neer en de zaak is voorgelegd aan een hoger or gaan in de kerkelijke rangorde, de par- De provinciale Zeeuwse VVV verwacht een groei van de toeristisch-recreatieve sector door onder meer te mikken op de ticuliere synode. Nog niet bekend is 55 plus-markt. wanneer het conflict daar behandeld wordt. De Middelburgse kerkgemeenschap, die al ruim een jaar vacant is, had ge- 1152060? Het fabriekscomplex van Péchiney in het Sloegebied. (Luchtfoto Ruben Oreel MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur wil dat bedrijven de uitstoot aan giftige stoffen beperken. Gelet op de alarmerende toestand waarin het milieu verkeert, bepaald geen over bodige luxe. Volgens milieugedepu teerde G. de Vries-Hommes (pvda) zijn er al enkele succesjes geboekt. Ze noemt het verminderen van de zwa- velvervuiling door de cokesfabriek in Sluiskil tot vèr onder de wettelijke norm 'een mooi voorbeeld'. De gede puteerde erkent wel dat het om een moeizame operatie gaat: bedrijven moeten vrijwillig meewerken. De Vries zegt dat de verbetering van het milieu slechts stapvoets gaat. „Maar met een heleboel kleine stapjes krijg je op den duur toch één grote. Dat is beter dan een te grote stap willen doen, die mislukt". Ze beklemtoont dat het provinciaal bestuur sterk af hankelijk is van het rijksbeleid, waar voor minister drs E. Nijpels eerstve rantwoordelijk is. Strenger zijn dan het rijk, is er voor de provincie niet bij - meldt de gedeputeerde met spijt in haar stem. „Als wij zwaardere eisen stellen gaat een bedrijf prompt in be roep. Dan maar liever maatregelen op basis van vrijwilligheid". Vanzelfsprekend moet een bedrijf vol doen aan de spelregels van de wet alge mene bepalingen milieuhygiëne, be toogt De Vries-Hommes. „We contro leren dat ook. Daarnaast proberen we in overleg met de bedrijven te komen tot een lagere uitstoot. Dus of men vrij willig bereid is emissies te beperken". Ze meldt dat het overleg goed loopt: bedrijven kiezen meer en meer eieren voor hun geld. „Een bedrijf - zeker in de grensstreek - heeft er alleen voor deel bij om de vervuiling zo klein mo gelijk te houden. Dan zit men ten aan zien van de concurrentie in een voor- sprongpositie. De normen worden ook in het buitenland strenger. Absoluut. Ook in België heerst de overtuiging dat er wat moet gebeuren". Het is niet allemaal vrijheid-blijheid, verduidelijkt De Vries. Het provin ciaal bestuur is bezig voor alle bedrij ven de emissieplafonds naar beneden te brengen. In het kader van het anti- verzuringsbeleid wordt in de eerste plaats naar de zwaveldioxyde geke ken, omdat dit gas ernstig bijdraagt aan de vorming van zure neerslag. „In het algemeen zit men nu in een te ruim jasje. We willen het emissieplafond ba seren op de werkelijke uitstoot. De be drijven kunnen dan minder gemakke lijk diverse brandstoffen gebruiken en ze moeten zich meer inspannen om met betere technische maatregelen de emissie te beperken," stelt de gedepu teerde. De Vries-Hommes wacht met enige smart op strengere rijksnormen. „De huidige normen zijn nog steeds aan de hoge kant, dat vindt minister Nijpels zelf ook. Ik begrijp best waar ook hij tegenaan loopt. Je zit met de giganten. Enorme fabrieken en als die wegtrek ken betekent dat een grote klap voor de werkgelegenheid. Verscherping van de normen moet in overleg. Ik vind wel dat Nijpels best wat harder kan gaan. En als ik zie dat er verschil lende normen zijn voor overheidsin- stallaties en particuliere fabrieken, dan is dat belachelijk. Je moet voor het particuliere bedrijfsleven net zo streng zijn als voor de overheid". De gedeputeerde geeft toe dat de uit stoot door Zeeuwse fabrieken - met name in Sloegebied en Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen - in de afgelo pen jaren is gestegen. Die stijging was niet te voorkomen, meent ze gedeci deerd. „Nee. Om de doodeenvoudige reden dat we hier geen mogelijkheden hebben om een bedrijf te weigeren of om uitbreidingen zonder meer tegen te gaan. Als men voldoet aan de wettelij ke normen, dan hebben we maar ak koord te gaan. We willen best scherpe eisen stellen, maar als men weigert, dan heeft de provincie geen been om op te staan. Vandaar dat ik een beroep doe op het milieugevoel van de bedrij ven. Als ik zie dat bijvoorbeeld Dow Chemical een uitgebreid veiligheids programma heeft opgezet, dan ben ik daar blij mee". Ondanks het beleid tot beperking van de uitstoot van vervuilende stoffen, wil het provinciaal bestuur het bedrijf Pé chiney in het Sloegebied toestaan méér zwaveldioxyde de lucht in te bla zen. Door de ingebruikname van een nieuwe oven stijgt de uitworp van 200 naar 206 kilo/uur. Het bedrijf voorziet de komende jaren een verdere verho ging. De werknemers van Péchiney en de Zeeuwse Milieu Federatie hebben al tegen deze gang van zaken geprotes teerd. Gedeputeerde De Vries laat we ten dat het provinciaal bestuur in deze de tering naar de nering zet. Weliswaar neemt de uitworp van zwaveldioxyde toe, maar er staat tegenover dat de gif tiger polycyclische aromatische kool waterstoffen (PAKs) flink dalen. In de huidige situatie gaat er aan PAKs 245 kilo per jaar het Péchiney- complex uit, voornamelijk het kan kerverwekkende benzo(a)pyreen. Dat wordt 150 kilo. Het zuiveringsresul taat stijgt van 35 naar 90 procent. Voor het bereiken van die situatie heeft De Vries enige stijging van de zwavelvervuiling over. „Het is geven en nemen. Aan de reductie van de PAKs hechten we grote waarde". Ze wijst erop dat onder meer de kolen centrale van de PZEM veel onvrien delijker is met de uitstoot van zwa veldioxyde dan Péchiney (1600 kilo/ uur). Het aluminiumbedrijf moet wel voor het stoken van de oven milieuvriende lijker kolen gaan gebruiken. De Vries: „Het zwavelgehalte van de kolen moet omlaag. Nu is maximaal 3 procent voorgeschreven. We streven naar 1,5 procent. Dan gaat de uitstoot van zwa veldioxyde ook omlaag. Péchiney is ■niet onwillig daar met ons overleg over te plegen". Per saldo is het resultaat voor het milieu beter, aldus de gedepu teerde. „We winnen meer dan we ver liezen". MIDDELBURG - Hij is 'helemaal be zeten van de zeventiende-eeuwse schilder Francois Rijckhals' en kocht een jaar geleden diens geboortehuis aan de Dam 71 in Middelburg. Johan nes Herman Buma - in de wandeling Joop - heeft zijn inmiddels aardig uit gebreide collectie met schilderijen (geen originele) en voorwerpen uit de tijd van Rijckhals op de benedenver dieping van het immense pand uitge stald. Francois Rijckhals werd even na 1600 geboren. „De exacte datum is niet bekend, omdat alle archieven in de tweede wereldoorlog zijn ver brand. Hij overleed in 1647, ook in Middelburg. Niet op de Dam maar in het Zusterstraatje", weet Joop Buma. „Het is heel gek gegaan met die be langstelling voor Rijckhals. Ik zag een advertentie waarin het pand aan de Dam te koop werd aangeboden. Ging kijken en vond het bijzonder interes sant. Ik heb er vervolgens over ge droomd en het was net of ik iets met dat huis had. Toen ik van de gemeen te-archivaris hoorde dat het ook nog het geboortehuis was van Rijckhals, heb ik het gekocht. Toen ben ik gaan speuren en kwam tot de ontdekking dat er in musea in Boedapest, Praag, Karlsruhe, Brussel, Leningrad en ook in Nederland werk van de schilder hing. Ik heb overal dia's van zijn werk opgevraagd, daarvan foto's laten ma ken op originele grootte en die inge lijst". Ze hangen in de kamer en in de gang. een tijdje na zijn dood door vrijwel niemand meer herkend werd. Zijn werk is lange tijd toegeschreven aan Frans Hals jr. Pas in 1917 werd de naam van Rijckhals herontdekt". Joop Buma wil nu anderen laten mee genieten van alles wat met Rijckhals te maken heeft. Hij richtte al een Fran cois Rijckhals-Fonds op. „Maar ik wil ook een stichting in het leven roepen. Als er dan genoeg geld binnenkomt, hoop ik daarmee een échte Rijckhals te kunnen aankopen en ten toon te stellen". Voorlopig blijft het bij het museum dat Joop Buma zelf opent. Dat gebeurt op zaterdag 4 maart, 's middags om vier uur. Buma zal dan het een en ander over Rijckhals uit de doeken doen en zijn voordracht wordt vocaal omlijst door het Middelburgse kwartet 'Kwartone'. Tot slot zegt de 'Rijckhals-kenner'; „In het buitenland wordt die schilder geloofd en geprezen en in Middelburg is er nauwelijks iets over hem bekend. Maar dat gaat ver anderen: ik wil die man hier laten her leven". Buma heeft echter ook een enorme verzameling van oude potten, krui ken en munten. „Het grappige is dat veel van dat aardewerk ook is terug te vinden op de schilderijen van Rijck hals. Die is trouwens ontzettend stom geweest. Hij signeerde zijn werken met een eigenaardig monogram, dat (Slot van pagina 13) tot de laatste klap. Automatisch sloeg het gevaarte af. Voor de Vlissingse on derneming betekent het verlies van de windmolen in elk geval geen al te grote strop. Holec heeft een garantie voor het behalen van een bepaald vermo gen gegeven. Het bedrijf past in geld het aantal niet geleverde kilowatt uren bij. Voor Kloosterboer is voorlopig het tijdperk van de windenergie gesloten. De huidige energieprijzen van onge veer 11 a 12 cent per kilowatt maken, volgens hem, de installatie van een nieuwe windmolen niet meer renda bel. Advertentie Brother naaimachine VX 511. Lichtgewicht, vrije arm naaimachine. Geschikt voor rechte- en zig-zagsteken. Apart instelbare steeklengte en breedte. Incl. stofkap. 349r Aanbieding geldig t'm za 4 maart 1989 of zolang de voorraad strekt MIDDELBURG - De provinciale WV is al enige tijd druk bezig om de 'dramatische problematiek in de relatiesfeer' waarvan secretaris mr A. van Fraassen in de krant van woensdag gewag maakte aan te pakken door aandacht te besteden aan de interne zending binnen het WV-wezen in Zeeland. In het bijgestelde nieuwe beleids plan voor de komende driejaar wor den verschillende initiatieven opge somd die moeten leiden tot een goe de en directe communicatie met de regionale en lokale VVV's, zowel op bestuurlijk als op uitvoerend ni veau. Zo zal er maandelijks een nieuws brief uitkomen voor bestuurders en medewerkers van de Zeeuwse VVV's. Deze nieuwsbrief bevat prak tijkgerichte informatie en nieuws van het kantoor. In het beleidsplan wordt voorts aangekondigd, dat vanaf dit voorjaar eenmaal per kwartaal een VW Zeeland-info zal worden verspreid in de kring van het toeristisch-recreatief bedrijfsleven, dat via het kwartaalblad op de hoogte wordt gehouden van belang rijke ontwikkelingen binnen het Zeeuwse WV-wezen. De VW Zee- land-info zal ook aan alle VVV's wor den toegezonden. Nieuw is de instelling van een pro vinciale Werkvergadering voor de eerstverantwoordelijke uitvoerende medewerkers van de Zeeuwse WV's. Deze Werkvergadering heeft tot doel te komen tot een onderlinge informatie-uitwisseling. Tevens dient de bijeenkomst als voorberei ding van adviezen in de richting van de landelijke Werkvergadering van de overkoepelende organisatie ANVV. Daarnaast is het de bedoe ling nog dit voorjaar een symposium voor VVV-bestuurders te houden. Secretaris Van Fraassen van de stichting Provinciale VVV liet woensdag weten, dat zijn kritische opmerken over het ontbreken van ëen goede interne communicatie te maken hebben met de situatie van de afgelopen vijftien jaar. „Tot op de dag van vandaag zijn er voortdu rend dingen kapot gelopen op een ontbrekende interne pr. Gelukkig staat er nu het een en ander op de rails". Joop Buma hoopt nog eens een echte Rijckhals te kunnen tonen in zijn museum aan de Dam 71 in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 15