M Oudste inwoonster van Frankrijk met 114 jaar een uitzonderlijk geval Mededelingen premier Lubbers over boek Rushdie onverstandig DEETMAN ZOEKT ALTERNATIEF KORTHALS ALTES IN KAMER NVM Honderden bijenvolken verdwenen Bush achter EG-actie VANDAAG IN 1 DEZE KRANT De minister van lege handen Eerst zon, later regen 232e jaargang no. 45 Woensdag 22 februari 1989 Prijs Paspoort Gifbelten Winkeltijden Terug Werklozen Boer Wereldbeker VVD Regering Canada wil ozonlaag-schadelijke stoffen terugdringen CDA blij ABOP Analyse Weinig kans Het grote autonieuws vindt u deze week bij Garage Van Strien B.V. In de middag toenemende bewolking. Tegen de avond regen. Geleidelijk toe nemende zuidenwind. Temperatuur 7 graden. 1 4 PAGINA'S ONROEREND GOED RIJllfEI A AD INFORMATIE EN AANBIEDINGEN LAm tl PROVINCIALE ZEEUWS ROGGEL, EDE (GPD) - Op raadsel achtige wijze zijn de afgelopen maan den in Nederland honderden bijen volken spoorloos verdwenen. Giste ren kwamen op het centrale meld punt voor bijenziekten in Ede de eer ste onheilstijdingen binnen. ,De meldingen kwamen uit alle delen van Nederland. Wel blijkt de klacht van de verontruste imkers dezelfde: het wintervoer is onaangeroerd, het broed dood en het bijenvolk spoorloos verdwenen", aldus drs Jan Veenhof, een imkerende dierenarts die de meid- post in Ede bemant en die de meldin gen aan de Veeartsenijkundige Dienst in Den Haag heeft doorgegeven. Kenners sluiten niet uit dat de sterfte een direct of indirect gevolg van de varroamijt is. Evenmin sluit men een virusinfectie uit. ARLES (AP) - „Ik ben doof, ik zie niet goed, maar ik ben zeer ge zond," zei Jeanne Cal- ment, de oudste inwoon ster van Frankrijk dins dag op haar 114de ver jaardag. Mevrouw Calment ge flankeerd door twee da mes in traditionele kle ding. Mevrouw Calment, die op 21 februari 1875 werd geboren in Arles, woon de de officiële opening bij van een nieuw verzor gingstehuis dat naar haar is genoemd. Mensen in de omgeving van mevrouw Calment staan verbaasd over haar uitstekende fysieke en geestelijke gesteld heid. Haar arts, Dr Vic tor Lebre, zei: „Zij is een uitzonderlijk geval. Zelfs haar skelet is nau welijks verkalkt." Me vrouw Calment staat ie dere dag met het och tendgloren op en rookt iedere dag twee sigaret ten en drinkt een glaasje port. Gezien haar leef tijd moet mevrouw Cal ment de Nederlandse schilder Vincent van Gogh nog gekend heb ben. Hij woonde tot mei 1889 ruim een jaar in Arles. Nog kansje voor kleine scholen PZC De Nederlandse film 'Mijn va der woont in Rio' heeft de eer ste prijs gewonnen in Berlijn. PAGINA 2 De ontwikkeling van een nieuw fraudebestendig pas poort zal nog enkele jaren in beslag nemen. PAGINA 3 Bewoners van gifbelten voelen zich miskend, ze vinden geen gehoor voor hun zorgen en problemen. PAGINA 4 Een kamermeerderheid blijft voorstander van ruimere win keltijden om werkenden meer kans te geven boodschappen te doen. PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman van Onderwijs gaat op zoek naar een alternatief voor de bezuiniging van 50 miljoen gulden op de personeelssterkte van kleine scholen. Dat is de uitkomst van een extra overlegronde van de bewindsman met de onderwijsvakorganisaties. Toontje van der Steen is terug in het peloton, de concurrentie is dus gewaarschuwd. PAGINA 23 De vakbeweging vreest voor een ongelijke behandeling van werklozen in Zeeland. PAGINA 13 De Nederlandse boer is be paald niet bang voor high-tech op zijn bedrijf. PAGINA 15 Het Nederlandse damkwartet heeft in Cannes de wereldbe ker veroverd. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 11 Provincie: 13, 15, 16, 17, 18 en 19 Sport: 21 en 23 De bonden noemen de opstelling van Deetman 'positief. ,Maar zolang de bezuinigingsmaatregel niet definitief van tafel is, gaan de voorbereidingen voor landelijke stakingsacties gewoon v door", aldus een gezamenlijke verkla ring van de vier bor.den. De VVD is woedend. Volgens de libera len strookt de jongste toezegging van Deetman niet met de besluitvorming van het parlement. De Tweede Kamer ging in december akkoord met de be zuiniging. ,,Een uiterst merkwaardige gang van zaken. Verder doe ik er het zwijgen toe", aldus een getergde OTTAWA (RTR) - Canada heeft maandag aangekondigd de komende tien jaar het gebruik van chemicaliën die de ozonlaag aantasten, drastisch te gaan terugdringen tot 15 procent van het huidige niveau. In Ottawa vindt momenteel een inter nationale conferentie plaats over de bedreiging van de ozonlaag en het toe nemend risico van huidkanker. Tach tig milieudeskundigen uit 25 landen zijn uitgenodigd. De Canadese rege ring deed maandag op de eerste dag van de drie dagen durende conferentie een beroep op andere landen ook zo snel mogelijk tot maatregelen te ko men en niet alleen te kijken naar eco nomische groei. Franssen, onderwijsspecialist van de liberalen. Volgens hem wordt de 'wel overwogen' en,'zorgvuldige' besluit vorming in het parlement nu terzijde geschoven. De CDA-fractie daarentegen is blij. „Wij waren toch al van plan de bezui nigingen op de kleine scholen op nieuw aan de orde te stellen", aldus het CDA-kamerlid Hermes. Volgens Deetman is het 'in beginsel mogelijk' een alternatieve bezuiniging op de onderwijsbegroting te vinden waar ook de bonden vrede mee kun- m hebben. Hij denkt daarbij aan be zuinigingen op de arbeidsvoorwaar den. Voor de bonden is dat echter vol strekt onaanvaardbaar en moet de be zuiniging helemaal van tafel. De Alge mene Bond voor Onderwijzend Perso neel (ABOP) acht het niet uitgesloten dat er buiten de onderwijsbegroting geld gevonden wordt. Oorspronkelijk wilde de minister 100 miljoen bezuinigen op de personeels sterkte van kleine scholen. Tijdens de begrotingsbehandeling dwong het parlement een halvering van dat be drag af. De ABOP meent dat Deetman zelf heeft bijgedragen aan het succes van de acties door in een interview te ver klaren dat er onmogelijk verder be zuinigd kan worden op onderwijs. „Laat maar eens zien datje dat werke lijk meent, hebben veel mensen ge dacht", aldus Vogelaar van de ABOP. DIEREN (ANP) - Bij de Gazelle Rijwielfabriek in Dieren is dinsdagmid dag de zeven miljoenste fiets van de montageband gekomen. De Gelderse commissaris van de koningin M. de Bruyne legde de laatste hand aan deze fiets door het monteren van een zadel. De fiets is vervolgens geschonken aan de Gelderse afdeling van het Wereld Natuur Fonds, die het rijwiel als prijs in een loterij gaat gebruiken. Gazelle Rijwielfabriek bestaat 97 jaar. Tot 1973 werden er drie miljoen fietsen gemaakt. Daarna is dat aantal spectaculair gestegen. Woordvoer der C. van Wijk van Gazelle: „Door de oliecrisis en de autoloze zondag is er een hausse in wat wij noemen 'after-dinner' fietsen ontstaan. Daarnaast hebben wij in de laatste zestien jaar drie Nederlandse rijwielfabrieken (Juncker, Locomotiv en Simplex) overgenomen, waardoor ons marktaan deel belangrijk is vergroot". Volgens Van Wijk ziet de toekomst voor Ga zelle er zonnig uit. DEN HAAG (GPD) - Minister Kort hals Altes (justitie) meent dat pre mier Lubbers er niet verstandig aan heeft gedaan te melden dat Justitie het boek 'De duivelsverzen' aan een onderzoek zou onderwerpen. De me dedeling van de minister-president heeft tot 'misverstanden' geleid, al dus Korthals Altes. Hij verklaarde eerst gisteren opdracht voor een on derzoek te hebben gegeven, naar aan leiding van een brief van enkele mos lemorganisaties in Nederland. De premier zei afgelopen vrijdag dat op het departement van justitie on derzocht werd of in het boek sprake is van 'smalende godslastering'. PvdA'er Kosto interpelleerde Kort hals Altes daarover gisteren in de Tweede Kamer. Volgens Kosto is voor de overheid als uitvoerende macht geen taak weggelegd bij de beoorde ling of sprake is van smalende gods lastering. Dat oordeel is aan de rech ter, zo betoogde hij. Minister Korthals Altes Korthals Altes was het met die stel ling eens en zette uiteen dat op zijn de partement afgelopen vrijdag alleen met 'een analyse' is gestart van het boek. Dat gebeurde na een discussie in de ministerraad over de mogelijke gevolgen van publikatie van de Ne derlandse vertaling van het boek. De analyse werd uitgevoerd op eigen ini tiatief van het kabinet, niet op grond van een duidelijke klacht uit de sa menleving. Premier Lubbers heeft het besluit tot een analyse vertaald in een besluit tot een onderzoek. De minister gaf pas opdracht tot een onderzoek na ontvangst van een brief van enkele moslemorganisaties in Ne derland, omdat hij daarmee een duide lijke reden voor een onderzoek had. Die brief werd hem aangereikt door premier Lubbers. In de brief worden de passages uit het boek van de Britse au teur Salman Rushdie die de moslems als grievend beschouwen, op een rij ge zet en van commentaar voorzien. Korthals Altes zei gisteren overigens niet te geloven dat een beroep op sma lende godslastering een kans maakt bij de rechter, maar hij beklemtoonde dat dat oordeel niet aan hem is. Nu is op het departement van justitie DEN HAAG (GPD) - De Bouw bonden FNV en CNV zullen bun leden volgende week tot stakingen oproepen. Acties zijn onvermijdelijk gewor den, nu de onderhandelingen over een nieuwe bouw-cao in de nacht van maandag op dinsdag om half twee, na ruim vijftien uur praten, stuklie pen. Breekpunt was de eis van de werkge vers dat vier verplichte vakantiedagen in de kerstvakantie moesten worden omgeruild voor vier roostervrije da gen. De werkgeversorganisatie AVBB kan een ultimatum van de bonden ver wachten dat vrijdag om drie uur af loopt. Daarna zullen in het hele land acties beginnen. De bonden hebben nog wel op een compromis aangestuurd. Ze waren uiteindelijk bereid twee van de ge vraagde vakantiedagen in te wisselen voor roostervrije dagen. Na afloop toonden ze zich zeer verbolgen over de starre houding van de AVBB. FNV-on- derhandelaar Roel de Vries omschreef die als 'zeer arrogant'. De Vries was volkomen verbijsterd dat de werkgevers het compromis van twee dagen niet hebben geaccepteerd. „Ik vind het volstrekt onbegrijpelijk datje zo dicht bij een akkoord staat en werkgevers dan willens en wetens ac ties accepteren". Volgens CNV-onder- handelaar Freek van der Meulen heb ben de werkgevers „het onmogelijke gevraagd". Werkgeversonderhandelaar De Fouw noemde zijn eindbod vannacht 'een prachtbod'. Volgens hem is het gebo den pakket het beste van de afgelopen vijfjaar. Zijn voorstellen behelzen on der meer 1,25 procent loonsverhoging (volgens de bonden slechts een pro cent). Bovendien gaan de werkgevers akkoord met het behoud van de prijs compensatie. (Advertentie) v. d. Spiegelstraat 92 Goes, tel. 01100-14840 Als ooit een bewindsman letterlijk met lege han den heeft gestaan, dan was het gisteren in de Tweede Kamer minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Hij kwam daar vertellen dat de Neder landse burger voorlopig een fraudebe stendig paspoort naar Europees mo del wel kan vergeten. Wie in het bui tenland of voor legitimatie een pas poort nodig heeft, zal het tot ver in de jaren '90 moeten (blijven) doen met het oude 'zwarte vod' of misschien - opper ste noviteit - met dat oude document in een rood Europees kaftje (meteen al gedoopt als het 'rode vod'). Het is een politieke afgang van grotesk formaat geworden, - dat onbegrijpelijke avon tuur met de aanmaak van een nieuw paspoort in Nederland. Gisteren speel de zich in de Tweede Kamer - naar het lijkt - de voorlopig laatste akte van het drama af. Een minister van buiten landse zaken, die helemaal terug is bij 'af'. Jaren van competentiekwesties tussen Haagse departementen, zinloze technische research, een onmogelijke produktiestructuur, ambtelijk en poli tiek geklungel, onvoldoende controle op de gang van zaken, een parlemen taire enquête, het vertrek van een mi nister en een staatssecretaris, bijna een kabinetscrisis: het is er allemaal aan voorafgegaan. En wat er overbleef: niets. Sterker nog, vele tientallen mil joenen guldens verspild. Nu zullen afgelopen nacht maar weinig mensen hebben wakker ge legen van minister Van den Broeks jongste mededelingen, gisteren, over de nog jaren durende onzekere toe komst van het paspoort. Het is natuur lijk mooi dat de overheid grote be zorgdheid toont over de toegenomen omvang van misbruik en vervalsingen van zoiets als een paspoort en tegen dat euvel iets wil ondernemen. Het ge tuigt van ambitie en van grote aspira ties om meteen een technologisch hoogstandje te willen maken met het ontwerp en de produktie van een pas poort, dat absoluut van fraude is ge vrijwaard. Maar het is natuurlijk niet meer met goed fatsoen uit te leggen hoe zo'n onderneming zo volledig de mist kan ingaan als na jaren van tob ben nu is gebeurd. Geen enkele (toe komstige) paspoortbezitter heeft op verspilling van zoveel belastinggeld en zoveel moeite zitten wachten. Eigen lijk is het een opluchting te vernemen dat Van den Broek de zaak nu dan toch definitief heeft afgeblazen en zich niet in nieuwe, roekeloze avonturen gaat storten. De staat heeft de laatste jaren al zoveel geprivatiseerd en daar mee toegegeven dat veel dienstverle nende activiteiten in andere handen beter uit de verf komen. Bij al die bre vetten van onvermogen valt de mis lukking van het nieuwe paspoort nog nauwelijks op. In Europees verband heeft Neder land zich met de paspoort-affaire overigens onsterfelijk belachelijk ge maakt. Vooral vanwege de hoge inzet met de fraudebestendigheid ervan. Er is in het ons omringende buitenland de laatste jaren - toen het debacle in het internationale nieuws begon door te dringen - heel wat af gegniffeld over het Nederlandse politieke drama-in- zakformaat. Tenslotte waren er bin nen de EG afspraken gemaakt over de geleidelijke invoering van een uniform Europees reisdocument voor alle twaalf deelnemende landen. Bij de op heffing van passencontrole aan de grenzen in jaar 1992 zou dan voor de gehele gemeenschap eenzelfde pas poort als persoonlijke identificatie van de Europese burger kunnen gelden. Voorop liep Nederland niet met het tempo van invoering. Maar het wilde dat wél als het ging om kwaliteit en waarborg tegen misbruik van het do cument. Daarom werd met meer dan gewone belangstelling naar de Neder landse excercities bij de aanmaak van dit produkt gekeken. Het vaderlandse prestige heeft inmiddels een flinke deuk opgelopen. Want in plaats van kwaliteit te leveren moet Van den Broek het nu volledig laten afweten. vdM. slechts sprake van een 'oriënterend onderzoek', aldus de bewindsman. Maar „ik geloof niet dat je ook maar in enige mate kunt stellen dat het de schrijver te doen was om het kwetsen van een bevolkingsgroep". Met Kosto stelden CDA en D66 dat het kabinet de schijn op zich heeft geladen te bezwijken voor externe druk. Van een wijken voor dreigementen kan geen sprake zijn, verklaarde Korthals Altes. Het moet duidelijk zijn dat „met de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van drukpers niet valt te mar chanderen". Schutte (GPV) begreep niet „hoe het kabinet erbij komt dat sprake zou kunnen zijn van smalende godslaste ring". In 'De duivelsverzen' zou im mers de profeet Mohammed worden beledigd en niet Allah, de God van de islam. SGP en RPF stelden dat het ka binet „met twee maten meet". Nu is immers tot een onderzoek besloten, terwijl dat niet is gebeurd bij de verto ning van de film 'The last temptation of Christ'. Korthals Altes antwoordde daarop dat tegen de film al een civiel rechtelijke procedure was gestart en het kabinet derhalve het oordeel van de rechter afwachtte. George Bush WASHINGTON - President Bush van de VS staat achter de EG- maatregelen tegen Iran. De Ameri kaanse regering heeft zelf echter nog geen besluit genomen over eventuele strafmaatregelen tegen Iran, als reactie op de oproep van Ayatollah Khomeini om de schrij ver Salman Rushdie te doden voor zijn boek 'The Satanic Verses'. Bush zei niets over eventuele ver dere sancties, maar zei wel te ver wachten dat het onderwerp ter sprake zal komen als hij later deze week in Tokyo praat met onder an dere de Franse president Mitter rand. Bush zei het besluit van de EG-landen om hun ambassadeurs uit Iran terug te trekken, te steu nen. Verder over de zaak-Rushdie sprekend, zei hij dat „het oproepen tot moord en het aanbieden van be loningen daarvoor de normen van beschaafd gedrag verre overschrij den". Iran heeft gisteren al zijn gezanten en ambassadeurs in de landen van de Europese Gemeenschap giste ren teruggeroepen. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1