Meeste pesticiden voor 2000 vervangen Geringer banenverlies bij de belastingdienst Drie miljoen mensen lopen kans op tbc Kraak-bestendige 'smart card' voor decoderen van tv-signalen binnen- en buitenland EIND DIT JAAR VOORSTEL BRAKS MOEDERBEDRIJF SKY CHANNEL START PRODUKTIE €6-91122330 Dochter vraagt contactverbod voor moeder Politieteam lost elf overvallen op banken op Louvre is tot 30 maart dicht Klacht tegen reclame voor 06-lijnen Inzicht VOOR PLAN- OORT 400 AMBTENAREN NODIG Sofi-nummer ARTS WAARSCHUWT DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 Veel stoffelijke overschotten van tanker onvindbaar Actiegroep snijdt bij Shell-station slangen door ANPNIEUWSTELEFOONS AVEBËï Aardappelteelt in gevaar door verbod bestrijdingsmiddelen Strenge beveiliging Schiphol na vertrek vliegtuig ingetrokken Verhoging van hypotheekrente PEN HAAG (GPD) - Voor het eerst gaat een groepering aan de Europese verkiezingen meedoen, die niet is gebon den aan enige nationale partij én die over de landsgrenzen heenreikt. „De eerste echte Europese politieke partij," jegt vice-voorzitter Rikstra Oosterhuis (25) in Den Haag. pe pas afgestudeerde historicus is met geestverwanten in heel Europa vier jaar bezig geweest met het opzetten van ge organisatie. Velen van hen komen voort uit een interna tionale studentenorganisatie. posterhuis vat het programma van het Initiatief voor een Democratisch Europa in hoofdlijnen samen: „Steeds meer verliezen de nationale regeringen en parlementen be voegdheden aan Europese instanties. Daar staan echter geen krachtig Europees parlement en geen gekozen Euro- hese regering tegenover. Dat komt door het ontbreken van Europese partijen. Je kunt nu alleen maar stemmen op Eu roparlementariërs die gebonden zijn aan de nationale par tijen. In Straatsburg gaan de socialisten uit de EG-landen dan bij elkaar zitten en de christen-democraten bij de an dere christen-democraten, maar de kiezer weet niet bij voorbaat welke Europese politiek die fracties nu eigenlijk voorstaan. Daar zijn de fracties te verdeeld voor, want de leden staan vooral voor nationale belangen. Zo bereiken we nooit een verenigd Europa. Zo'n verdeeld parlement kan ook nooit een Europese regering kiezen, laat staan wegstemmen." IDE gaat in elk geval meedoen aan de Europese verkiezin gen in ons land, Frankrijk, Spanje en waarschijnlijk in België, Italië en Westduitsland. In de hele EG heeft de or ganisatie ongeveer 5000 leden. DEN HAAG (GPD) - Voor het jaar 2000 moeten de meeste in de land- en tuinbouw gebruikte bestrijdingsmiddelen worden vervangen. Minister Biraks van Landbouw komt tegen het eind van dit jaar met een voorstel, waarin de normen worden vermeld waar bestrijdingsmiddelen in de toekomst aan moe ten voldoen. Momenteel zijn al 120 deskundigen bezig met het vaststellen van de voorwaarden voor ieder gewas en bestrij dingsmiddel. januari 1992 wel vervangende midde len zouden hebben gevonden. Wel zal per 1 januari 1990 het zeer ge vaarlijke onkruidbestrijdingsmiddel Dinoseb worden verboden. Met dit middel spuiten in het najaar de aard appeltelers het loof dood. Braks zei dat in de praktijk is gebleken, dat het heel goed mogelijk is het aardappelloof dood te maaien. Alle fracties in de Tweede Kamer Jtlaagden er gisteren over dat het zo veel tijd in beslag neemt voordat een iieuw middel zonder schadelijke wer king wordt goedgekeurd. Braks zei en kele maatregelen in overweging te hebben, waardoor de toelatingsproce dure wordt versneld. Er viel niet meer te tornen aan Braks' voornemen het gevaarlijke methyl bromide per 1 januari 1992 definitief te verbieden. „Er is al sinds 1980 over jen verbod gesproken. Er zijn de afge lopen jaren genoeg alternatieven ivoor dit grondontsmettingsmiddelen gevonden", zei hij. Braks erkende dat enkele tuinbouwteelten, zoals rozen, nog niet zonder methylbromide kun nen. Hij dacht dat die sectoren na 1 ROTTERDAM (ANP) - De rederij iNedltoyd houdt er ernstig rekening Lefrat veel stoffelijke overschotten '/^opvarenden van de chemicaliën- tanker Maassluis nooit gevonden zul len worden. Het aantal aangespoelde lijken is vooralsnog beperkt gebleven lit vier, waarvan er twee zijn geïden- lificeerd. Dat heeft directeur G. van Maanen van Nedlloyd Rederijdien sten maandag meegedeeld. Als gevolg van het geweld waarmee de Maassluis vorige week in een storm te gen de pier van de Algerijnse haven stad Skikda te pletter sloeg zijn veel jpvarenden overboord geslagen. Bo- lendien zijn opvarenden waarschijn- iijk bekneld geraakt tussen het schip in de havenpier. Inmiddels hebben iuikers van het bergingsbedrtijf Smit Tak geconstateerd dat de kans dat er log stoffelijke overschotten in het schip aanwezig zijn minimaal is. (an Maanen heeft maandag met iracht de berichten tegengesproken ils zou de Maassluis door de storm ver ast zijn, omdat de kapitein te beperk- informatie over de weersontwikke- ingen zou hebben geraadpleegd. Vol lens Van Maanen zijn alle schepen in iet betreffende gebied door de gewel- lige storm verrast. Braks benadrukte, dat land- en tuin bouw zelf alle baat hebben bij een niet vervuilde bodem en schoon grond- en oppervlaktewater. Gelukkig heeft de gehele agrarische sector nu ingezien dat het voortbestaan van de teelten afhangt van een schone bodem en schoon oppervlaktewater. Toch wil hij het agrarische bedrijfsle ven tot het jaar 2000 de tijd geven om vervangende middelen te zoeken voor die chemische bestrijdingsmiddelen die of worden verboden of waarvan het Advertentie gebruik wordt beperkt. De PvdA zei dat andere sectoren dan de agrarische op dezelfde manier moeten worden be handeld. Gevraagd werd om het ge bruik van methylbromide niet alleen in de tuinbouw, maar zeker ook in de havens te verbieden. Daar wordt het gevaarlijke ontsmettingsmiddel bij voorbeeld op graan gespoten om onge dierte te vernietigen. GRONINGEN (ANP) - Wanneer het plan van de regering om binnen vijf jaar de meeste bestrijdingsmiddelen te verbieden, doorgaat, dan komt de gehele teelt van fabrieksaardappelen op de tocht te staan en daarmee de werkgelegenheid voor 5000 boeren en 2000 werknemers. Dat stelde maandagmiddag in Gro ningen drs A. Mak, voorzitter van de hoofddirectie van het aardappelzet- meelconcern Avebe. Hij sprak tijdens een hoorzitting van de Vaste Kamer commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening die een werkbe zoek bracht aan de provincie Gronin gen. Mak zei er als burger begrip voor te hebben dat een aantal gewasbestrij dingsmiddelen zal moeten verdwij nen. Hij pleitte er bij de Kamerleden echter voor om maatregelen alleen in Europees verband op te leggen zodat de concurrentiepositie niet wordt ge schaad. Een groep Tamils demonstreert voor het gebouw van de UNHCR in Den Haag. DEN HAAG (ANP) - Westerse regeringen sturen voor lopig geen groepen Tamils meer terug naar Sri Lanka. Bij het uitzetten van individuele Tamil-asielzoekers wordt bovendien de grootst mogelijke voorzichtig heid in acht genomen. Dat is afgelopen weekeinde overeengekomen in Genève tijdens overleg tussen diverse Europese landen (waar onder Nederland) en het Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN (UNHCR). De uitkomst van dit over leg is maandag bekend gemaakt tijdens een demonstra tie van ongeveer 250 Tamils in Den Haag. Voor het kantoor van de UNHCR protesteerden zij te gen de dreigende uitzetting van afgewezen Tamil-asiel zoekers. In een gesprek met de vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, drong een delegatie van de „Solidarteitsgroepen Tamils Neder land" aan op een duidelijker standpunt van deze VN-or- ganisatie over het uitzetten van Tamils naar Sri Lanka. De groep bood de UNHCR-vertegenwoordiger tevens een petitie aan. DEN HAAG (GPD) - Bij de belasting dienst moeten over de periode 1988- 1992 1775 mensen verdwijnen. Dat is 400 minder dan tot nu toe werd veron dersteld. De oorzaken van dit geringe re aantal zijn wijzigingen die de Tweede Kamer heeft aangebracht in de wetsvoorstellen-Oort: de belas- AMSTERDAM (ANP) - De actiegroep Blij dat ik snij" heeft in de nacht van londag op maandag een aantal slan- !cn van pompen van een Shell-tank- itation aan de Europaboulevard in Amsterdam doorgesneden. De actie was bedoeld als protest tegen de aan wezigheid van Shell in Zuidafrika. We van de actievoerders, twee vrou wen en een man, werden volgens de po litie op heterdaad betrapt tijdens het ioorsnijden van de slangen. "e drie actievoerders weigeren hun identiteit bekend te maken of aan het Politieonderzoek mee te werken, aldus ie woordvoerder van de politie. Op het pompstation werden mutsen, hand schoenen met benzinelucht, ijzerzaag- es en drie heren- en twee damesfietsen 'ongetroffen. 'CHIPHOL (ANP) - De verscherpte ""'igheidsmaatregelen op Schiphol 11 verband met een bedreiging van 'en vliegtuig van El Al, zijn om- heeks zeven uur maandagochtend Wrokken. maatregelen werden ingetrokken 'Eetvertrek van het El Al-toestel, al tos de woordvoerder. „De situatie op schiphol is weer genormaliseerd.", zo een woordvoerder van de rijkspoli- 'c.Wel zal zij alert blijven. -'erijkspolitie zal in nader overleg met ie Binnenlandse Veiligheidsdienst B*D) bezien in hoeverre de dreiging betrekking heeft op andere maat- Eappijen. Al wilde maandagmorgen niet rea- 'eren op de bedreiging die aan de ccatschappij zou zijn geuit. P Schiphol zelfheeft de actie weinig J'criast bezorgd. „Op het moment van c actie was er weinig in- of uitgaand 'cgverkeer", zo zei een woordvoerder de luchthaven maandagmorgen, c actie heeft niet tot noemenswaardi- 1 vertragingen geleid. TOKYO (RTR) - Journalisten en fotografen mochten maandag een kijkje nemen bij de werkzaamheden aan het graf van de overleden Japanse keizer Hirohito. Het Tama-mausoleum ligt in een buitenwijk van Tokyo. Japanse regeringsfunctionarissen hebben gezegd trots te zijn op het grote aantal regeringsleiders en staats hoofden dat vrijdag de teraardebestelling zal bijwonen van keizer Hirohito. Een ambtenaar vertelde verslaggevers dat vertegen woordigers van 154 landen de laatste eer zullen bewij zen aan de Japanse keizer. Onder hen bevinden zich 55 staatshoofden, veertien leden van koninklijke families en elf premiers. De ceremonie zal bijna vier uur gaan duren. Onder de slachtoffers van de oorlog met Japan en hun nabestaanden is behoefte om uiting te geven aan de ge voelens die worden opgeroepen door de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito. Dat meldt de Stichting Peli- ta, een instelling die materiële en immateriële hulp aan deze mensen biedt. De stichting zegt van diverse kan ten signalen te hebben ontvangen. Pelita zal vrijdag tot middernacht telefonisch bereikbaar zijn. tinghervorming en -verlaging vanaf 1990. Een en ander blijkt uit een brief van staatssecretaris Koning (Financiën) aan de Kamer. De afslanking van de dienst, waar 30.000 mensen werken, gaat gepaard met een reorganisatie. De belastingdienst wil daardoor klant gerichter en efficiënter gaan werken. Koning meldt dat het sociaal plan voor de operatie bij de belastingdienst nog niet klaar is. Het plan gaat uit van een wachtgeldgarantie, ontheffing van sollicitatieplicht voor ouderen boven 55 jaar, rijksbijdrage voor om- her- en bijscholing, bemiddeling bij herplaat sing buiten de rijksoverheid, een rijks hypotheekgarantie voor belasting ambtenaren die moeten verhuizen, ZWOLLE (ANP) - Een 23-jarige vrouw uit Wageningen wil dat haar in Zwol le wonende moeder wordt verboden in contact met haar te treden. Zij eiste dat maandag in een kort geding voor de rechtbank in Zwolle. Op overtre ding van het verbod zou een dwang som van duizend gulden per keer moe ten worden betaald. De vrouw heeft het kort geding aange spannen omdat zij vindt dat zij sinds de dood van haar vader in 1976 onder mentale en emotionele druk is gesteld. Die druk zou als mishandeling ervaren zijn. In 1985 kwam zij in een pleeggezin, waarna behandelingen bij het RIAGG en groepstherapie volgde. Door de on dervonden druk zou het haar niet ge lukt zijn haar studie af te maken. Van af volgende maand zal de vrouw een behandeling in een primal-dagzieken- huis ondergaan. Die zal een half jaar tot maximaal vier jaar duren. Het con tactverbod voor haar moeder zou voor die tijd moeten worden opgelegd. Uitspraak 27 februari. vergoedingen voor kosten van reizen en verplaatsing en mogelijke afkoop van wachtgeldrechten. De minister raad moet over dit alles, kosten 60 mil joen gulden, formeel nog een besluit nemen. De bewindsman geeft aan dat de in voering van het Sofi-nummer (so ciaal-fiscaal nummer voor elke belas tingplichtige en sociaal verzekerde) 130 man extra bij de belastingdienst vergt. Het sneller afdoen van be zwaarschriften in combinatie met de mogelijkheid om bij een eerste belas tingaanslag al een boete op te leggen (voorstellen van adviescommissies waar het kabinet formeel nog over moet beslissen) kost 200 man extra. Door het wegvallen van de investe ringssubsidie voor bedrijven (WIR) kan de belastingdienst met 50 man minder toe. Het overhevelen van de werkzaamheden rond de onroerend- goedbelasting naar gemeenten scheelt 650 mensen. Wel zal de belastingdienst waardeschattingen voor onroerend goed blijven maken. De opleiding van nieuw personeel bij de belastingdienst vergt in de toekomst 100 'onderwijzers' minder. De plannen om in 1990 de grenzen te laten wegvallen tussen de Benelux, Duitsland en Frankrijk zijn bijge steld. Dat jaartal blijkt niet volledig haalbaar. De besparing bij het perso neel van de belastingsdienst (de doua ne) is daardoor ook minder; geen 500 maar 150 man. ARNHEM (GPD) - Met de aanhou ding van twee verdachten heeft een vanuit Arnhem opererend landelijk rechercheteam elf bankberovingen opgelost. Bij die overvallen is een to taalbedrag van circa twee miljoen buitgemaakt, waarvan slechts een klein deel weer terecht is. De overvallers gingen bij alle elf over vallen - verspreid over het hele land - steeds op dezelfde wijze te werk. Onder bedreiging van vuurwapens en met toepassing van fysiek geweld en inti midatie werden bankpersoneel en be zoekers gedwongen op de grond te gaan liggen. Daarna maakten de twee overvallers zich in een gereedstaande, gestolen auto uit de voeten. Het 18 man tellende rechercheteam heeft met hun aanhouding bankover vallen opgelost in Apeldoorn, Arnhem, Oegtstgeest, Nijmegen, Alkmaar, Weert, Deventer, Leiden, Koog aan de Zaan en twee in Amersfoort. Uit getuigenverklaringen is volgens de politie gebleken dat de overvallers tel kens gebruik maakten van valse snor ren, baarden, pruiken en brillen. Kort na de beroving van een bankfiliaal in Arnhem, gingen de verdenkingen van de politie in de richting van een 29-jari- ge Brabander en diens 28-jarige kame raad, die enkele weken daarvoor was ontsnapt uit de gevangenis in Breda. Het duo werd aangehouden op vlieg veld Zaventem bij Brussel en had een bedrag van 47.000 gulden op zak, waaronder twee biljetten van dui zend gulden, die waren buitgemaakt bij een overval in Koog aan de Zaan. De politie heeft het geld in beslag ge nomen. PARIJS (AFP) - Vooi het eerst in zijn geschiedenis als museum sluit het Louvre gedurende een maand zijn deuren om een nieuwe inrichting aan te brengen en de laatste hand te leg gen aan een monumentale hoofdin gang in de vorm van een glazen pira mide. Het museum is gisteren dicht gegaan. De Franse president, Fran cois Mitterrand, zal het Louvre op 30 maart officieel heropenen. Een zegsman zei dat de werkzaamhe den in maart de eerste fase afsluiten van het ruim 600 miljoen gulden kos tend renovatieplan van het voormali ge paleis. De tweede fase wordt later gestart en behelst het restaureren en schoonmaken van de gevel en het her plaatsen van de kunstwerken, zei hij. Volgens de zegsman zal het Louvre in 1995, als de modernisering is voltooid, met ruim 70.000 vierkante meter twee maal zoveel expositieruimte hebben als nu. Daarnaast zal in dat jaar 80 pro cent van de kunstwerken een andere plaats hebben gekregen. DEN HAAG (GPD) - Het centrum voor verslaafden De Hoop in Dordrecht heeft een klacht ingediend bij de Re clame Code Commissie tegen reclame voor 06-praatlijnen. Volgens De Hoop vormen deze lijnen een grote bedrei ging voor de geestelijke volksgezond heid. Daarom moet reclame voor deze lijnen, net als voor tabak, van televi sie en radio worden geweerd. Directeur T. Stortenbeker vindt dat de telefoonlijnen verslavend werken en grote schulden veroorzaken; „De hoogste praatlijn-telefoonrekening die bekend is, bedraagt bij voorbeeld 82.000 gulden over vier maanden". In het magazine van De Hoop roept Stortenbeker de lezers op ook een brief naar de codecommissie te sturen. „Het is niet zo onschuldig als het lijkt. LONDEN (ANP) - News International, het moeder bedrijf van Sky Channel, begint in de zomer met de produktie van een smart card voor het decoderen van televisiesignalen. De kaart, die dezelfde afme tingen heeft als een credit card, wordt omschreven als een draagbare computer, die vrijwel niet te kra ken is. De kaart kan, behalve voor televisiesigna len, ook worden toegepast als bankkaart of als per soonlijk opslaggebied voor medische gegevens. News International wil binnen een jaar de produktie hebben opgevoerd tot twee miljoen stuks, zo deelde Andrew Neil, president-directeur van Sky Channel, maandag mee op een satellietsymposium van de Fi nancial Times in Londen. Volgens Neil is de kaart ontwikkeld door het Israëli sche bedrijf News Data Corporation, op basis van de ontwikkelingen op dit gebied bij het Franse elektro nicabedrijf Thomson. NDC, zo bleek uit een toelich ting van Neil, is voor zestig procent in handen van News International. De kaart zal in joint-venture tussen Thomson en News International worden ge produceerd in Groot-Brittannië. Thomson en het Nederlandse bedrijf Philips zullen worden ingeschakeld bij de produktie van de deco derdoos, die in de televisie moet worden ingebouwd. De smart card is de sleutel die de doos opdracht geeft gecodeerde televisiesignalen te decoderen. Neil zei te verwachten dat de produktie van deze kaart meer geld zal gaan opleveren dan de program ma's van Sky Channel. De kaart, die de naam Video Crypt heeft meegekre gen, moet ervoor zorgen dat abonneetelevisie, met name voor filmkanalen, economisch haalbaar wordt. De gangbare decoders, zoals die voor Film- net en het Franse Canal Plus worden gebruikt, zijn door specialisten vrij snel te kraken. Volgens Neil lijdt Canal Plus door deze piraterij een verlies van om en nabij dertig procent op zijn omzet. Sky Channel wil de kaart, die in totaal zes program ma's aankan, gebruiken als decodersleutel voor zijn filmkanalen op de Astra-satelliet: Movie Channel en Disney-channel. Beide programma's zullen eind van het jaar van een code worden voorzien. Een proef met een prototype van de kaart in Frankrijk leverde een positief resultaat op, aldus Neil. Een ander voordeel van de kaart is dat hij zowel voor signalen in de bestaande televisietransmissie- techniek PAL als voor het toekomstige gedigitali seerde DMac bruikbaar is. Ook kunnen ouders die niet willen dat hun kinderen naar bepaalde films kij ken, de kaart gewoon meenemen als zij uitgaan. De abonnee krijgt elke drie maanden een nieuwe kaart toegestuurd, waardoor piraterij onmogelijk wordt. Zodra de (maandelijkse) betaling achterwe ge blijft, kan op elk gewenst moment de code op de kaart buiten werking worden gesteld, aldus Neil. De kosten van de kaart zullen naar verwachting rond 1 pond liggen. DORDRECHT (GPD) - De ziekenhui zen in Nederland moeten veel meer dan nu bedacht zijn op tbc-gevallen. Zo'n drie miljoen mensen in Neder land zijn besmet met de tbc-bacil, waardoor de ziekte latent aanwezig is. Deze 'noodkreet' komt van de in tu berculose gespecialiseerde arts me vrouw J. J. Heij, districtsarts bij de provinciale vereniging ter bestrij ding van TBC in Dordrecht. Naar aanleiding van de 'tbc-affaire' in het Dordtse Refaj a-ziekenhuis vertel de Heij dat sommige medicijnen de ba cil kunnen activeren, waardoor tbc kan ontstaan. Met een simpele test kan dit volgens haar vroegtijdig wor den ontdekt. In Refaja zijn vermoedelijk veertig ex- patiënten en enkele honderden mede werkers besmet. Er was iemand opge nomen, die later tbc bleek te hebben. Volgens Heij heeft de patiënt medicij nen gehad waarvan bekend is dat zij de tbc-bacil kunnen activeren. Zij is dan ook van mening dat alle patiënten die dergelijke medicijnen krijgen, re gelmatig moeten worden onderzocht op tbc. Daarnaast valt te overdenken om al direct vanaf het begin van de be handeling uit voorzorg medicijnen te gen tbc te geven. Volgens Heij zijn bijna alle mensen 'van voor de oorlog' besmet met de tbc-bacil. Zij zijn naar de huidige maatstaven gemeten nooit goed be handeld. Deze groep van drie miljoen Nederlanders loopt volgens mevrouw Heij elk moment de kans de ziekte te krijgen. Ook maakt de arts zich zorgen over het toenemend aantal jonge men sen in Nederland dat op het ogenblik aan tbc lijdt. Belangrijkste oorzaak is volgens haar het toenemend aantal reizen naar exotische oorden. Dit alles maakt het noodzakelijk om alert te blijven. In Nederland worden er jaarlijks cir ca 1400 gevallen van tbc geregi streerd. In 300 gevallen gaat het om de zeer besmettelijke open TBC. AMSTERDAM (ANP) - Amro Bank en Rabobank hebben de hypotheekrente voor woningen verhoogd. De ABN ging daartoe eerder over. Hoogstwaarschijn lijk volgen ook nog andere ban ken. De Amro Bank maakte maandag bekend de variabele tarieven verhoogd te hebben met 0,4 pro cent, de 2 en 5 jaar vaste tarie ven met 0,3 procent en de 7,10 en 15 jaar vaste tarieven met 0,2 procent. Rabobank Nederland heeft de aangesloten banken geadviseerd de rente voor nieuw af te sluiten hypotheken te verhogen met eveneens 0,2 tot 0,4 procent. Deze bank maakte bovendien bekend dat de rente voor een aantal spaarvormen verhoogd is met 0,25 tot 0,75 procent. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7