Contract getekend voor basiskaart Sas van Gent Geluidswal puinbreker Axel roept bezwaren op Supermarkt Breskens mag definitief niet naar de Ringlaan Streek DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 ZA K#6#« TRliwll Rimpeltje KAMERLID OOMEN VOOR CDA-VROUWENBERAAD: COMMISSIE ADVISEERT TOCH POSITIEF Vrouw en Geloof houdt bijeenkomst Voorwaarde Kampioenen van hengelvereniging Op goede weg *6" De CDA-vrouiven verkennen het terrein van Dow Chemical in Terneuzen. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent neemt vanaf maandag offi cieel deel aan de vervaardiging van grootschalige basiskaarten voor haar grondgebied. De Sasse burgemeester mevrouw J. van Rest en directeur A. Faas van het Zeeuwse kadaster zetten hun handtekeningen onder de over eenkomst. Even later tekende Faas ook de vervaardigings- en bijhoud- contracten met directeuren van de openbare nutsbedrijven PZEM, WMZ en PTT. Met de nutsbedrijven werden dezelfde overeenkomsten gesloten voor de gemeente Sluis en de ruilver kaveling Sluis-Oostburg. Op de grootschalige basiskaarten zijn alle leidingen van de genoemde nuts bedrijven terug te vinden. Ook andere leidingen (van bijvoorbeeld kabeltele visie-exploitanten en waterschappen en gemeentelijke rioleringen) en de preciese ligging van gebouwen worden op de kaarten aangegeven. Van Rest vroeg in een speechje lachend om spe ciaal voor Sas van Gent ook rekening te houden met 'de onderaardse gangen van onze voormalige vestingwerken'. De burgemeester verklaarde dat Sas zoveel voordeel van deelname aan het kaartproject verwacht te hebben dat de 'toch niet geringe kosten weer wor den terugverdiend'. Bovendien wordt aan de grote basiskaart direct een door het Terneuzense architechtenbu- reau Bravenboer en Scheers ontwik keld beheersplan voor de groenvoor ziening gekoppeld. „Op die manier kunnen wij de automatisering direct gebruiken", stelde Van Rest. Gedeputeerde mevrouw E. Maris-Kos- ter, voorzitter van de Provinciale Kaarterings Commissie, was blij dat Sas van Gent als eerste 'iets kleinere gemeente' meedoet aan de vervaardi ging van de kaarten. Grote gemeenten als Vlissingen, Middelburg, Goes, Ter- neuzen en Oostburg toonden zich al eerder bereid om financieel deel te ne men. Van de kleinere gemeenten wa ren echter nog geen toezeggingen bin nen. Mevrouw Maris hoopte dat na Sas meer kleinere gemeenten over de brug zouden komen. De gemeente Sluis heeft voorlopig de boot afgehouden. Vandaar dat het kadaster voor dit ge bied alleen overeenkomsten met de drie openbare nutsbedrijven afsloot. Volgens het Sluisse hoofd gemeente werken J. Naeye is het rendement bij deelname voor zijn gemeente te klein. „Je moet een afweging maken. Waar hebben wij de kaarten op kortere ter mijn voor nodig. Daar komt bij dat wij dik tien jaar terug al zeer gedetailleer de kaarten van bijvoorbeeld Sint An na ter Muiden hebben laten maken. De behoefte is bij ons gewoon niet zo groot", zei Naeye. Hij voegde daaraan toe dat Sluis de komende jaren op elk gewenst moment alsnog aan het kaartproject kan gaan deelnemen. Dat werd door een woordvoerder van het kadaster bevestigd. Directeur Faas van het kadaster toon de zich tevreden over de voortgang van het project met de grootschalige basiskaart. Over een jaar of tien moet heel Zeeland in kaart zijn gebracht. De gemeente Sas moet binnen een jaar over alle gegevens kunnen beschikken verwachtte hij. Voor gemeenten die op langere termijn in kaart gebracht moe ten worden, zag hij een paar pro bleempjes. Het is moeilijk om het aan tal uit te voeren 'foto-vluchten' op tijd rond te krijgen en het kadaster moet voldoende financiële middelen bin nenkrijgen. „Een groot deel van onze inkomsten komt uit de verkoop van onroerend goed. En juist in Zeeland zien we de laatste tijd een lichte terug gang in die verkopen. Misschien is dit echter niet meer dan een rimpeltje", hoopte Faas hardop. Aan de andere kant hoopte de direc teur van het Zeeuwse kadaster dat ook waterschappen, de PPD en Pro vinciale- en Rijkswaterstaat finan ciële bijdragen zullen leveren. „Met het waterschap De Drie Ambachten overleggen we al, maar de andere in stellingen schijnen niet in te zien dat zij ook voordeel van de kaarten heb ben". Op langere termijn zag Faas nog een geïnteresseerde. De bouwers van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. „Die kunnen goed kaartmateriaal natuurlijk prima ge bruiken", zei hij lachend. Loco-burgemeester J. van Rooijen tri ingesprek met het diamanten echtpaar Schieman-Koster in Hoek HOEK - „In huis doen we nog alles zelf dus we zijn best gezond", aldus Cornelis Schieman. „Maar een ding wil ik erbij vertellen. Ik heb al 41 jaar suikerziekte. Gerekend aan twee spuiten per dag komt dat neer op ongeveer 30.000 in totaal". De la chende wijze waarop de 79-jarige Schieman dit vertelt geeft aan dat hij altijd op zichzelf heeft gepast en beslist niet heeft geleden onder de suikerziekte. Het diamanten paar Cornelis Schie- man-Frangoise Koster stapte op 20 februari 1929 te St. Jansteen in het huwelijksbootje, dat nog een jaar 'afgemeerd' bleef bij de woning van de bruid. Daarna verhuisden zij naar de gemeente Sas van Gent om in de Sint Pieterspolder te gaan boe ren. Daar zouden zij 25 jaar blijven. De oudste zoon nam toen zijn intrek in de boerderij te Sas terwijl de ou ders naar de Mosselpolder togen. Daar bleven zij nog drie jaar om uit eindelijk naar de Noordstraat in Hoek te verhuizen. De tweede zoon Arjaan nam de boerderij over. Schieman bleef nog wel hand- en spandiensten op beide bedrijven verrichten, volgens zijn zeggen 'voor een peperkoek'. In de Noordstraat staat nog steeds de woonstee van beide echtelieden, waar de nu 80-jarige Frangoise het huishouden doet en Cornelis zijn tijd verdeelt tussen allerhande kar weitjes en zijn hobby: biljarten. Het echtpaar Schieman-Koster heeft twee zoons en een dochter, ze ven kleinkinderen en acht ach terkleinkinderen. Burgemeester J. van Rest van Sas van Gent, gedeputeerde E. Maris-Koster en directeur A. Faas van het Zeeuwse kadas ter (v.l.n.r.) zetten samen met andere betrokkenen hun handtekening onder de contracten voor de grootschalige basis kaart van Sas van Gent. SAS VAN GENT - Het ziet er niet naar uit dat de gemeenteraad van Sas van Gent donderdag zal instemmen met de installatie van een puinbreekin- stallatie in de Dekkerspolder op de Axelse Vlakte. In de commissie ruim telijke ordening had niemand maan dagavond bezwaar tegen de installa tie zelf. Een aantal commissieleden vond wel de aanleg van een geluids wal van elf meter hoog (nu vijf meter) 'onoverkomelijk'. Hoewel de meeste commissieleden (vier raadsleden en zeven 'burgerle den') zich aan het eind van de discussie al dan niet schoorvoetend achter het voorstel van b en w schaarden, bleven vier mensen pertinent tegen. Onder hen R. de Mul en J. van Hecke. Zij ver tegenwoordigen respectievelijk het CDA en de PvdA in de commissie en samen hebben deze partijen een meer derheid in de Sasse gemeenteraad. De Mul verklaarde dat hij 'nog met zijn fractie moet overleggen', maar toonde zich de hardnekkigste tegenstander van het plan. Commissievoorzitter burgemeester mevrouw J. van Rest verdedigde het collegestandpunt dat de wal 'een aanvaardbaar gegeven' in het landschap zou vormen. De Mul kon kot niet einders zien sis 'een sto~ rend element'. De socialist Van Hecke wilde direct BRESKENS - De werkgroep Vrouw en Geloof Zeeuwsch-Vlaanderen houdt donderdag 2 maart een infor matie-avond in Breskens. De aanvang is om 20.00 uur. Het doel van de avond is vrouwen ken nis te laten maken met het doel en de motivatie van de groep. Centraal tij dens de avond staan: de ervaringen van vrouwen op het gebied van gelo ven; zelf zoeken naar antwoorden, pro beren opnieuw inhoud te geven aan ge loven, wat hebben vrouwen uit de his torische geschriften te betekenen voor de vrouwen van nu. De groep staat open voor alle vrouwen. De avond wordt gehouden bij Riet de Boer, De Hullustraat 5 in Breskens. 'groen licht' voor de puinbreker geven. Tenslotte kan niemand tegen een ap paraat zijn dat afval van beton en as falt weer geschikt maakt als grondstof voor wegen en funderingen, meende hij. Hij eiste wel dat de installatie op een lager gedeelte van het terrein ge bruikt zal worden. De exploitant, de Centrale Vuilverwerkende Industrie (CVI), wil dit gedeelte van het grondge bied echter reserveren voor de verwer king van afvalstoffen. Burgemeester Van Rest slaagde er niet in Van Hecke te overtuigen van de noodzaak van die indeling van het terrein. Commissielid W. Garskamp verbond aan zijn jawoord een andere uitdruk kelijke voorwaarde. Hij wil dat het nu gestorte afval in elk geval van het terrein aan de Dekkerspolder ver dwijnt. Van Rest verzekerde dat in '92 alle niet te verwerken afval naar de aangewezen centrale vuilstort, de Terneuzense Koegors, gaat. Gars kamp was niet overtuigd. Hij bleef be vreesd voor 'een fundament van oud afval waarop de bedrijvigheden plaatsvinden'. Alleen M. Weemaes ging geheel zonder voorwaarden akkoord met het college voorstel. De fractieleider van Gemeen tebelangen Groot Sas vindt dat CVI een 'fantastisch bedrijf is, waar zeer goed en verantwoord wordt gewerkt'. Een excursie met alle commissieleden naar het bedrijf leek hem een prachtig idee. Verschillende ander commissie leden lieten echter weten minstens zo goed op de hoogte te zijn van de situa tie bij het vuilverwerkingsbedrijf en oordeelden een excursie niet nodig om een verantwoord standpunt te bepa len. BRESKENS - De supermarkt van A. Lohman aan de Langeweg te Bres kens mag definitief niet verhuizen naar de voormalige broodbakkerij aan de Ringlaan te Breskens. De Raad van State heeft dit beslist. Lohman wilde verhuizen, omdat hij aan de Langeweg te weinig winkel- en maga zijnruimte heeft. Op het terrein aan de Ringlaan lig echter de bestemming bedrijfsterrein. Dat houdt in dat er geen detailhandel mag worden geves tigd. Naast de broodbakkerij is echter wel een supermarkt gevestigcj, waarvoor het bestemmingsplan ook niet werd gewijzigd. Maar de gemeenteraad heeft toch besloten dat Lohman geen toestemming krijgt voor verplaatsing. In de visie van de gemeente moet het winkelgebeuren in Breskens zich con centreren rond het Spuiplein, de Dorpsstraat, de Mercuriusstraat en het Oranjeplein. De Bressiaander ging tegen de beslissing van de gemeente raad in beroep. Maar ook de Raad van State stelt Lohman in het ongelijk. Ook al werd er eerder toestemming ge geven aan een andere supermarkt om zich op het betreffende terrein te vesti gen, dit was voor de Raad van State geen reden om daar nu nög eens toe stemming voor te geven. Bovendien, zo meent de Raad van State, heeft Lohman nog ruimte om uit te breiden naast zijn winkel. Lohman, die giste ren nog geen afschrift had van de uit spraak, meent dat er op deze manier sprake is van wildgroei in Breskens. „De gemeente moet één lijn trekken", stelde hij. Sa de uitreiking van de bekers werden if jubilarissen in het zonnetje gezet. Uit handen van secretaresse H. de Haan, konden de heren J. Helmendag, H.M. Meeuwsen (penningmeester) en ff H. Koole (huidige voorzitter) een herinneringsbord in ontvangst nemen. Zij waren alle drie 40 jaar lid van Sport tn Genoegen. Ergerlijke stand TERNEUZEN Geboren: Nicky, zv J. A. Strijdonk en te Wieske; Jimmy, zv P. van de Vel- J en E. van Wijck; Ruud, zv A. Wil- ®lm en S. Simons; Danny, zv J. G. broekhoven en M. Hamelink; Anne dv W. L. A. Verhoeven en J. A. W. Sent; Lieke, dv H. E. Cijsouw en I. telpaert; Nathalie, dv A. J. P. Moor- thamer en A. van Gelderen; Maria J. t' Nederveen en E. C. van Langevel- ;e: Eveline, dv J. F. Begijn en G. M. Gaurijs; Wouter, zv R. E. A. van Acker ®M. J. Dieleman; Ellen dv J. A. Jobse A. den Exter; Marjolein J. M. dv C. M. Somers en K. M. M. Tacq; Thier- zv J. C. S. van Dorsselaer en F. de Keizer; Esther, dv J. C. M. Snijders en J M. Sekeet; Milja M. J. dv H. C. L. de «beten C. M. A. de Cock; Roy, zv L. F. Jteaut en G. H. Hamelink. ""Hertrouwd: P. Scheele, 30 jr. en S. ff Molegraaf, 23 jr.; R. P. N. Engel- ®echt, 20 jr. en J. M. Hamelink, 20 jr.; G Neels, 21 jr. en A. Colijn, 20 jr.; J. de «amer, 31 jr. en C. de Feijter, 21 jr. "etrouwd: Geen. ^rieden: M. R. Theenaart, 79 jr. geh sew met E. de Bakker; O. C. D. De Hul- 'ters, 88 jr.; A. B. M. van Dorsselaer, 61 ff M. E. Cappaert, 73 jr.; J. V. M. Ver ben, 69 jr. geh gew met R. J. C. eyen; p. Th Brouwers, 59 jr.; P. A. I^J-toorn, 73 jr.; J. A. van Gremberg- ™jr.; R. C. van Waterschoot, 65 jr.; I A Adriaansens, 91 jr.; G. C. M. Mat- weuWs 84 jr Chr ,t Gilde 87 jr M «ker, 7i jr geh met J. Munter. Chemie moet rekenen op scherpere milieu-eisen TERNEUZEN - Als het aan de CDA- fractie in de Tweede Kamer ligt moet Dow Chemical in Terneuzen erop re kenen dat de normen voor stikstofo- xyde-u'itstoot fors worden bijgesteld. 1 Daarnaast wordt, waar het CDA eco- logisfhe verplichtingen hand in hand I wil 'aten gaan met het economisch functioneren, een nog zwaardere ver- lanwoordelijkheid voor het milieu op liichemiegigant in Terneuzen gelegd. HOEK De hengelsportvereniging Sport en Genoegen uit Hoek hield de jaarlijkse ledenvergadering in café De Instuif in Hoek. Naast de bestuursverkiezingen, de he ren J. F aas en J. de Pooter werden una niem herkozen als bestuurslid, stond ook het beleid van het bestuur ten op zichte van het vandalisme aan de kreek door vissers op de agenda. Daarna werden de bekers uitgereikt (Junioren) Eerste op de kreek werd Martin Geelhoed met 144 punten; 2 Serge Zegers, 63 pnt. Eerste bij de zeewedstrijden werd eveneens martin Geelhoed met 189 punten. Hij nam daarmee zijn vierde kampioensbeker in ont vangst; 2 R. Koster, 96 pnt. De beker voor de beste dame bij de zeewed strijden ging naar mevr. De Putter, 264 pun ten; 2 mevr. Van de Berge 195 pnt; 3 mevr. De Haan 187 pnt. De beste dame op de kreek was mevr. Meeuwsen, 195 punten; 2 mevr. Van de Ber- Se 190 pnt; 3 mevr. De Haan 184 pnt. Bij de heren ging de beker voor de kreek naar W. H. Koole, 191 punten en twee T. de Jonge die ook 191 punten had; 3 J. Faas 189 pnt. De beste heer op de kreek was J. de Ruiter met 300 punten; 2 J. harms 293 pnt; 3 A. Bui- se 292 pnt. Dit vertelde mevrouw M. G. H. C. Oo- men-Ruiten, tweede-kamerlid en CDA-kandidaat voor het Europese parlement, maandag tijdens een stu diedag over het milieu, die gehouden werd bij Dow Chemical. De dag was georganiseerd door het CDA-vrouwenberaad Zeeland en had als motto 'Multina:ionals, milieu-pi- neut of lachende derde'. De dag paste in het kader van het jaarthema milieu en werd tevens gehouden met het oog op de Europese verkiezingen. Mevrouw Oomen gaf in haar inleiding aan dat er gauw prioriteiten moeten worden gesteld op het gebied van de milieuwetgeving. Zo moet volgens haar de ecologie boven de hinder ko men, moeten die problemen eerst wor den aangepakt waar dat snel en rela tief goed kan en moet er meer interna tionaal overleg en grotere inzet in Eu ropees verband komen. Wat de finan ciering betreft denkt mevrouw Oomen aan grotere bijdragen: van het be drijfsleven via strengere produktie-ei- sen en van de burger via heffingen en duurdere produkten. Het rijk zou een bijdrage moeten leveren voor stimule ring van milieutechnologie, het oprui men van oude problemen en voor een betere controle. Mevrouw Oomen noemde Dow een in teressant bedrijf voor een milieube- zoek. Het concern heeft met vrijwel alles op het gebied van milieuwetge ving te doen. Een ander argument om juist Dow voor een bezoek uit te kie zen, is volgens haar het interne mi lieuzorgsysteem van Dow. Ze noemde het opzetten van zo'n systeem niet eenvoudig, zeker niet voor een groot bedrijf dat met talloze milieufacetten heeft te maken. „Het systeem moet ook nog goed func tioneren. Daarvoor moet iedereen die er mee te maken heeft, van hoog tot laag, overtuigd zijn van het belang er van. Blijkbaar is Dow erin geslaagd om de boodschap in heldere taal aan de mensen binnen het bedrijf over te brengen". Toch moet ook Dow nog be hoorlijk aan de weg timmeren, aldus Oomen. „Ik constateer dat met name de luchtverontreiniging nog een groot probleem vormt". Zij haalde in dit ka der de vluchtig-organische stoffen aan, die tot verzuring leiden, de uit stoot van stikstofoxyden en de CFK's. De vraag of multinationals de pineut zijn of de lachende derde was voor me vrouw Oomen gemakkelijk te beant woorden. „De lachende derde zullen de bedrijven niet worden, de tijd ligt ver achter ons dat de industrie alleen geïnteresserd was in de mazen in de milieuwetgeving. Ik denk dat wij allen de pineut zijn. Bedrijf en burgers, wij hebben niet gebruikt, maar ver bruikt". H. Spaas, hoofd milieu Dow Benelux, stelde dat Dow met zijn milieubeleid op de goede weg is. Een systematische milieuzorg met een planmatige aan pak, vergaande procesverbeteringen en doeltreffende bronmaatregelen, zijn volgens Spaas vooral in het ge slaagde afvalwaterbeleid terug te vin den. Maar ook op het gebied van ener gie-opwekking en de luchtverontreini ging vervult Dow met onder andere het 'Koolwaterstoffen 2000-program- ma' een voortrekkersrol. Directeur R. Ruules ging in zijn toe spraak vooral in op de behoefte van het bedrijfsleven aan technisch per soneel. Volgens Ruules moeten in de toekomst steeds meer vrouwen voor techniek kiezen. De Dow-topman pleitte er dan ook voor om meisjes zo vroeg mogelijk, liefst al op kleuter leeftijd, voor techniek en exacte vak ken te interesseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31