i Man krijgt in Duitsland verloren portemonnee na 45 jaar terug Zilveren knip voor schrijfster Schmidt :ÉÊn! HÉM estetner ill Deetman neemt het op w® voor homo-onderzoek Gijzeling in rechtbank Utrecht goed afgelopen BIETJES EN HAMBURGERS [keukens de vandaag [AMBASSADEURS TERUG UIT IRAN SCHELPHORST Gesprekken cao bouw vastgelopen Wë' groot nieuws Hard EG-signaal aan Khomeini Zonnig 232e jaargang no. 44 {Dinsdag 21 februari 1989 BRUSSEL/DEN HAAG (GPD/ANP) - De twaalf landen van de [EG zullen op zeer korte termijn hun ambassadeurs in Iran |voor overleg terugroepen uit protest tegen de oproep door de [iraanse leider Khomeini om de Britse schrijver Rushdie te vermoorden. Ook zullen alle diplomatieke en politieke bezoe ken over en weer worden opgeschort. De Iraanse geestelijk- |heid heeft laten weten dat haar houding door de opstelling van I de EG niet wordt gewijzigd. Verzuring zonder hoge kosten met helft te verminderen uitnodiging demonstratie Digitale Copier Beperkingen WwÊMÊbé., 23, 24 en 25 Febr. a.s Garage Van Strien B V. ^Gekookte bietjes, schaal 500 gram Hamburgers ongepaneerd, 100 g 1491.2911 QH kilo 1339 11.Z/U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijr» Finkers Auto Pesticiden Brug Achterstand Kanaal Russen Wolkenvelden, maar ook zon. Er is een kleine kans op een lokale bui. De zuid westelijke tot westenwind is matig en neemt vanavond toe tot vrij krachtig. jSlpC jSnljk m zo los te knippen of k. uit de krant te halen PROVINCI ZEEUWSE COURAN I DELFT (GPD) De Delftenaar N. Kouwenhoven had na 45 i jaar niet verwacht ooit nog eens iets van zijn portemonnee i terug te zien, tot hij kort geleden een bericht uit het Duitse i plaatsje Pöttlingen kreeg. Daar verloor hij in 1944 zijn geld i en persoonsbewijs in een danszaal, waar hij met nog twin- I tig Nederlanders was ondergebracht. Kouwenhoven werd I in de oorlog opgepakt en in Pöttlingen te werk gesteld. i De Delftenaar is er nooit achter gekomen of zijn portemon nee was gestolen of dat hij hem gewoon verloren had. Zoekacties leverden toentertijd niets op. Eind vorig jaar kwam alles tijdens een verbouwing van de danszaal boven water: geld, persoonsbewijs, rijbewijs en waardepapieren. Een eveneens in Pöttlingen te werk gestelde Brabander hoorde van de vondst toen hij het Duitse plaatsje bezocht. Hij lichtte vervolgens Kouwenhoven in, die de papieren en de portemonnee nu weer in zijn bezit heeft. AMSTERDAM (ANP) - De Zilveren Knip 1989 is toegekend aan de schrijf ster Annie M.G. Schmidt. De RAI kent deze onderscheiding ieder jaar toe aan een persoon of instelling die zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor de Nederlandse consument. De RAI heeft dit maandag bekendgemaakt. De jury zegt de keuze op de schrijfster te hebben laten vallen omdat ze al jaren „op consequente wijze op zowel kritische als humoristische wijze maatschappelijke gebruiken, verworvenheden en ontwikkelingen onder woorden weet te brengen voor een breed publiek en vele leeftijdsgroepen. Situaties rond het huis en het huishouden zijn daarbij vaak het uitgangs punt", aldus de jury. Europa eensgezind tegen Khomeini loe ministers van Buitenlandse Zaken |van de EG-landen spraken maandag lin Brussel een scherpe veroordeling i uit aan het adres van Teheran. „Er be- I staat grote eensgezindheid in de af- 1 schuw over en veroordeling van de op- I roep voor een goed betaalde moord op lRushdie", aldus de Nederlandse mi- Vrvister Van den Broek. Ivolgens de minister was een scherpe lstellingname nodig omdat de beginse- Wlen van onze rechtsorde in het geding Jzijn. „We willen de moslimwereld dui- r delijk maken dat wij hun godsdienst (respecteren, maar dan ook van Iran 1 verlangen dat het de elementaire en (fundamentele rechten van de mens (respecteert". jcda, PvdA en VVD hebben met in- stemming gereageerd op het besluit Ivan de EG. VVD-woordvoerder llVeisglas zei: „Het terugroepen van leen ambassadeur is een zwaar middel (dat als nadeel heeft dat de communi- Icatie met het desbetreffende land er (onder lijdt.". Dat de raad van minis ters het besluit toch genomen heeft, (onderstreept volgens de VVD'er de (buitengewone ernst van de situatie. [den HAAG (ANP) - Zonder al te in- grijpende maatregelen is binnen tien (jaar een halvering mogelijk van de (verzuring van de lucht. Het aanvul lende pakket maatregelen gaat twee (miljard gulden per jaar kosten. (Tot deze slotsom komt de Stichting (Maatschappij en Onderneming (SMO) (inhaar rapport „Een nationaal beleid (tegen de verzuring". Het kwam tot (stand in overleg tussen het bedrijfsle ren, de overheid en de milieubewe- (ging. (Er zijn voldoende en betaalbare tech- nische middelen om de luchtverontrei- (niging door raffinaderijen, energiecen trales en fabrieken met de helft te ver- minderen. Het gebruik van zwavelar- me brandstof, maximaal gebruik van (wind- en zonne-energie kunnen even- loens bijdragen aan een vermindering van de verzuring. (Een jaarlijks bedrag van 340 miljoen (gulden moeten landbouw en veeteelt (opbrengen. De uitstoot van ammo- niak en stikstof kan in deze sector wor- 1 ben verminderd door onder meer ver anderingen in het veevoer, afdekking (van de mestopslag, mestverwerking (endoor het vee 's nachts op stal te zet- (ten. Advertentie Middelburg - llllllllnlllllllllilll' "1180-2 91 01 Advertentie 28 febr. 10-22 uur Zeelandhallen Goes 50-80% kostenbesparing Reserveer bel 013-634445 Van den Broek zei dat zonder duidelij ke reactie de oproep van Khomeini een situatie dreigt waar in de toe komst ook anderen, zoals diplomaten en journalisten, het slachtoffer van kunnen worden. Wat de EG doet als Rushdie toch wordt vermoord is door de ministers nog niet besproken. „Wij DEN HAAG (ANP) - De onderhande lingen over een nieuwe bouw-cao zijn in de nacht van maandag op dinsdag vastgelopen, nadat die rond midder nacht al dreigden te mislukken. De bonden hadden al eerder het ultima tum gesteld dat er vöör vrijdag 24 fe bruari overeenstemming moet zijn over die nieuwe cao. Is die er dan niet, dan dreigen vanaf volgende week maandag acties. stellen prijs op een constructieve rela tie met Iran, maar dat kan alleen als het deze vormen van abject geweld niet langer propageert", zei minister Van den Broek. Er is overwogen om als aanvullende maatregel aan Iraanse diplomaten in de EG dezelfde beperking van de be wegingsvrijheid op te leggen die wes terse diplomaten in Iran ondervin den. Die mogen niet verder dan 60 ki lometer van Teheran komen. Maar volgens Van den Broek stuitte een dergelijk besluit in de EG op prakti sche bezwaren. De Iraanse mullah maadi Karrubi heeft laten weten dat het besluit van de EG geen invloed heeft op het stand punt van de moslems. Karrubi's on derstreping van Khomeini's oproep was maandag te horen op radio Tehe ran. Tevoren had de mullah in de Ja- maran moskee in Teheran een gesprek gehad met Khomeini, zo meldde het Iraanse persbureau IRNA. Een Iraanse groep in Groot-Brittan- nië waarschuwde maandag „al wat Brits is op de korrel te zullen nemen, van pubs tot politici, als Rushdie niet tevoorschijn komt". De groep die zich de „Bewakers van de Islamitische Re volutie" noemt stelde zich enige maanden geleden verantwoordelijk voor de aanslag op de Boeing van Pan American in december boven Schot land. Pagina 3: Geen druk Buitenlandse Zaken op uit gever. Het nieuwe deel vmi de Van Brienenoordbrug wordt ?iaast het oude gevaren. ROTTERDAM (ANP) - De tweede Van Brienenoord brug is maandagavond tussen de pijlers gevaren. Dat maakte een woordvoerder van rijkswaterstaat maan dagavond bekend. De brug werd maandag slechts enkele honderden me ters verplaatst, nadat zij vorige week al van Grootint in Zwijndrecht, waar zij werd gebouwd, naar de plaats van de oude brug werd gesleept. Maandag is het brugdeel met behulp van sleep- en duwboten voor de pijlers ge legd. Daarna werd de brug met kettingen door drijven de bokken tussen de pijlers getrokken. De brug lag bij het invaren op ongeveer zeven meter hoogte en moet naar een hoogte van 24 meter. De pon tons zullen weggesleept worden zodra de Van Brie- nenoord II daarvan loskomt. De Nieuwe Maas wordt weer vrijgegeven voor scheep vaartverkeer zodra de ankerkettingen waarmee de brug tussen de pijlers werd getrokken zijn verwijderd. Ver wacht werd dat dat rond één uur afgelopen nacht het geval was. Een andere bezienswaardigheid bij de Van Brie nenoordbrug vormde maandagochtend een omgeval len heistelling. De stelling blokkeerde de drie rijstroken van de A16 in de richting van Breda. Volgens de Rotterdamse politie werden twee auto's zwaar beschadigd en raakte een per soon lichtgewond. Al snel ontstond bij de brug een file van 13 kilometer. Het verkeer in de richting Breda werd omgeleid via de Beneluxtunnel, waar ook een file ontstond. Omstreeks kwart over tien was de rijbaan weer vrijgemaakt. De 31-jarige D. v. wordt na zijn gijze lingsactie in een auto naar het politie bureau gebracht. DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) vindt niet dat hersenspecialist prof. Swaab onzorgvuldig heeft gehandeld bij de presentatie van zijn onderzoek van de hersenen van homoseksuele mannen. Evenmin is sprake van een eenzijdige medische theorievorming, aldus de minister. Deetman antwoordt dit op vragen van PPR-Kamerlid Lankhorst. Deze wilde onder meer weten of het wetenschap pelijk verantwoord is uitspraken te doen op grond van onderzoek van vijf tien aan aids overleden mannen. Deetman zegt dat een minister van on derwijs geen oordeel geeft over de we tenschappelijkheid van onderzoek. De minister wijst erop dat het onder- Advertentie bij v. d. Spiegelstraat 92 Goes, tel. 01100-14840 zoek van Swaab de menselijke hypo- tholamus (deel van de tussenherse- nen) in relatie tot ontwikkeling, verou dering en dementie betreft en al sinds 1981 wordt gehouden. „Sedertdien is er regelmatig over gerapporteerd. In hoog aangeschreven internationale wetenschappelijke tijdschriften, tij dens internationale congressen en na tionale bijeenkomsten", „Van eenzijdige medische theorievor ming is geen sprake. Prof. Swaab heeft in dit verband nergens over een medische afwijking gesproken en steeds benadrukt dat hij geen enkel vooroordeel heeft over welke vorm van seksualiteit dan ook". Opmerkelijk eensgezind hebben de twaalf EG- landen gisteren besloten om Teheran van repliek te die nen vanwege het doodvon nis dat de Iraanse geestelijk leider Khomeini heeft uitgesproken over Salman Rushdie, de schrijver van het boek The Satanic Verses. Alle twaalf lidstaten van de Europese Gemeen schap zullen hun ambassadeurs terug roepen uit Teheran; de Britten zelfs hun hele diplomatieke staf. De sponta ne solidariteit achter deze vergaande stap in het internationale verkeer is van vitaal belang. Ze laat zien dat de mocratische landen een dergelijke vorm van staatsterrorisme niet over hun kant laten gaan. Bovendien is het signaal vanuit de EG een flinke rugge steun voor de Britten, tegen wie de ac tie van ayatollah Khomeini recht streeks is gericht. In één klap is zo een eind gekomen aan alle voorzichtige pogingen van de laatste tijd om de we derzijdse betrekkingen tussen Iran en de westerse wereld geleidelijk aan te normaliseren. Met de jongste officiële oproep tot moord op een schrijver in een ander (vrij) land heeft Iran kenne lijk besloten om het zelf gekozen inter nationale isolement - waarin het sinds de Golfoorlog verkeerde - voort te zet ten. Dat stempelt de positie van het land. Voor de helderheid van de interna tionale discussie over deze inmid dels hoog opgelopen affaire is het van belang dat nu eens precies kan worden vastgesteld waar landen, die de inter nationale rechtsorde willen handha ven, de grenzen trekken als het gaat om de bescherming van een groot goed als de vrijheid van meningsuiting. De Nederlandse auteur Harry Mulisch wees gisteren nog eens op de barbaar se benadering vanuit Iran. „Het ex cuus van Rushdie wordt in Teheran voor kennisgeving aangenomen, maar tegelijkertijd wordt ook niet-islamie- ten een geldelijke beloning in het voor uitzicht gesteld voor het vermoorden van de schrijver; dat geeft de onderwe reld van Amsterdam ook een kans om het te doen". In dit geval gaat het niet om verkapte dreigementen met de be doeling een publicatie, die als beledi gend wordt opgevat, tegen te houden (iets wat twee jaar geleden gebeurde rondom uitzending van een fragment uit een Duitse Rudi Carell-show voor de VARA-televisie). Hier heeft de Iraanse geestelijke leider een grens overschreden, die alleen maar met een ondubbelzinnige internationale te genactie kan worden beantwoord. Met gevoelens van respect voor welke godsdienst dan ook, wordt anders om gesprongen dan Iran in deze kwestie doet. Zoals vaak lijkt ook deze affaire-bui- ten-alle-proporties bedoeld om de internationale aandacht af te leiden van een interne machtsstrijd die in Iran aan de gang is. Kenners van de politieke situatie in Teheran zien in het doodvonnis over Rushdie aanwij zingen van de splijtzwam die het Iraanse bewind begint aan te tasten. De zogenaamde pragmatici, die betere betrekkingen willen opbouwen met het westen, zijn in de slag met de revo lutionaire voorstanders van de harde lijn onder aanvoering van Khomeini. De thans 88-jarige patriarch, die na het vertrek van de sjah onder uitzinnige vreugde uit Franse ballingschap werd teruggehaald, is zich meer en meer als de leider van de islamitische wereld gaan beschouwen. De oorlog tegen Irak was daartoe een kruistocht. Maar de wapenstilstand van vorig jaar na een reeks nederlagen aan het front heeft de gematigden in Teheran meer krediet gegeven; daartegen zetten de strenge islamitische fundamentalis ten - juist bij het tienjarig bestaan van de Iraanse revolutie - zich nu fel af. Ex port van die revolutie via een prijs van miljoenen dollars op het hoofd van een schrijver in een ander land? Verweer daartegen kan niet solidair genoeg zijn. vdM. PZC Advertentie UTRECHT (ANP) - Een gijzeling in de Utrechtse rechtbank is maandagmid dag goed afgelopen. De 31-jarige D. V. uit Utrecht gijzelde gedurende vier uur zijn ex-vrouw, haar echtgenoot, een advocaat, een gezinsvoogdes en een griffier. De man wilde met zijn ac tie een nieuw onderzoek naar een be zoekregeling met zijn kinderen. Het gesprek voor de kinderrechter ver liep in eerste instantie rustig. Toen de rechter echter een bezoekregeling af wees, trok V. een vuurwapen en schoot in het plafond. De kinderrechter, mr Abbema, wist de zaal te ontvluchten, de vijf anderen werden onder schot ge houden. De griffier werd na enige tijd vrijgelaten om als boodschapper te fungeren tot telefonisch contact ge legd kon worden met de politie. V. eiste van de politie dat opnieuw naar zijn kant van de zaak geluisterd werd. Een speciale onderhandelaar van de politie sprak enige keren met de man en V. kreeg ook afschriften van het dossier over zijn zaak. Even na drie uur maandagmiddag werd de gijzeling beëindigd. Op een persconferentie na afloop van de gijzeling verklaarde de politie dat aan de eisen van V. is toegegeven. „Dat kan, zolang het niet gaat om het pu bliekelijk capituleren voor onzinnige eisen", aldus hoofdcommissaris mr. J. Wiarda. De parketpolitie bij de Utrechtse rechtbank was vrijdag op de hoogte gesteld dat V. het plan had met een pi stool zijn zin bij de kinderrechter af te dwingen. Er werden echter geen maat regelen genomen. Volgens Brouwer zei de dienstdoende parketwachter tegen hem dat „de soep nooit zo heet wordt gegeten als- ie wordt opgediend". Hoofdofficier van justitie mr. R. Berger, zei maan dagavond niets af te weten van de waarschuwing. „Ik laat dit onmiddel lijk uitzoeken", aldus een licht ver bouwereerde officier. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Herman Finkers is geen compli ment voor de smaak van het pu bliek. PAGINA 2 Het gebruik van de eigen auto voor dienst- en zakenreizen wordt voor de werknemer onaantrekkelijk. PAGINA 3 Voor het jaar 2000 moeten de mees te in de land- en tuinbouw gebruik te bestrijdingsmiddelen worden vervangen. PAGINA 5 Antwerpen verzet zich met hand en tand tegen een vaste oeververbin ding indien die wordt uitgevoerd in de vorm van een brug. PAGINA 9 Surinaamse vrouwen hebben een driedubbele achterstand, aldus emancipatiewerkster G. Ritoe. PAGINA 10 De aanleg van een Baalhoekka- naal is een volslagen achterhaalde zaak. PAGINA 11 Het internationale peloton be roepsrenners heeft de debutanten uit de Sovjetunie niet met applaus begroet. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Kunst en cultuur: 6 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,10,11,12 en 13 Sport: 14 en 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1