PZC rdp vakantie rubriek Pax Christi Kinderhulp zoekt Zeeuwse gastouders Nieuw contract project Maïsbaai Middelburg provincie PVDA-STATENLID ROODENBURG: PZEM Golfbaan Antwerpen verwerpt brug Sluiskil NA RUZIES ARCHITECTEN EN BELEGGERS DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen Aliekruiken gestolen uit loods Wemeldinge Sterren gestolen Instructieschip Prinses Christina in Middelburg Westerschouwse raad deelt zorgen over onderwijsbezuiniging Meisje (10) gewond bij botsing Aanlegsteiger in het Veerse Meer ergert buurvrouw voor informatie en reservering VND-RDP/072-196222 DREISCHOR - De Stichting Pax Christi Kinderhulp is in Zeeland op zoek naar gastgezinnen voor kinde ren uit West-Berlijn. Het ligt in de bedoeling dat de kinderen vier we ken in Zeeland, of elders in het land, bi] een gezin verblijven. „Om eens kennis te maken met totaal an dere omstandigheden dan waarin ze thans verkeren", aldus Betty Blikman-Ruiterkamp te Dreischor, contactvrouw van Pax Christi Kin derhulp voor de provincie Zeeland. Pax Christi Kinderhulp is een alge mene, niet politiek of religieus ge bonden club van enthousiaste vrij willige medewerkers, vertelt me vrouw Blikman. Behalve voor West- berlijnse kinderen werkt de vakan tiehulporganisatie óók voor kinde ren uit Noord-Ierland. De stichting bestond in 1986 25 jaar. Tot dat jubileumjaar was PCK hoofdzakelijk werkzaam en bekend in Brabant en in het oosten van het land. Maar de laatste tijd probeert met name Betty Blikman het werk voor het eerst óók in Zeeland van de grond te krijgen. De familie Blikman was - met man en kinderen - in Gelderland vele ja ren gastgezin voor een meisje uit West-Berlijn. Een belangrijke reden om nu vanuit Dreischor naar Zeeuwse gastouders op zoek te gaan is mede het langzamerhand optre dende tekort aan gastgezinnen in Brabant. Daarom heeft de stichting mij benaderd hiervoor in Zeeland het voortouw te nemen, aldus me vrouw Blikman. Zij vertelt dat de kinderen die door Pax Christi voor een vakantie in Zeeland worden uitgenodigd vooral uit sociaal zwakkere gezinnen en 'gespleten' gezinnen in West-Berlijn afkomstig zijn. Het gaat om kinde ren in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. „Het kost de gastouders alléén enige moeite om de jongen of het meisje in Goes of Middelburg van de trein te halen", aldus Betty Blik man. „En het is al helemaal niet no dig om met het kind allerlei bijzon dere dingen te ondernemen. Ge woon laten meedraaien in het eigen gezin en de nodige gezelligheid bie den. Daar heb ik zélf altijd de beste ervaringen mee gehad. Aan het be zoeken van een pretpark heeft zo'n jongen of meisje geen behoefte." Volgens mevrouw Blikman is het vooral de bedoeling het kind uit West-Berlijn kennis te laten maken met een plekje op de wereld waar de toestand stabiel is. „Een stukje rust, en ruimte om te spelen." Stichting Pax Christi Kinderhulp, 28 jaar geleden begonnen als een werkgroepje van de vredesbewe ging Pax Christi in Oost-Gelder land, werkt al meer dan 20 jaar sa men met de West-Berlijnse stadsre gering. Volgens Betty Blikman zijn er voor gastouders vrijwel geen di recte praktische problemen ver bonden aan het verlenen van gast vrijheid aan een kind uit West-Ber lijn, en evenmin op het gebied van de taal en wat de financiën betreft. Vanuit Pax Christi Kinderhulp wordt erop gewezen dat de muur tussen Oost en West in Berlijn voor een realistische splitsing zorgt. Ook het feit dat Berlijn als een eiland in de DDR ligt, legt een psychische be lasting op de mensen en de kinde ren. De aandacht van de hulporga nisatie gaat voornamelijk naar de jeugd die vlakbij de muur woont. Pax Christi Kinderhulp wil dit jaar een aantal West-Berlijnse kinderen een Zeeuwse vakantie aanbieden, in de periode van 26 juli tot 28 augus tus. Baalhoekkanaal is achterhaalde zaak Leerkrachten en bestuursleden van het Delta-College achter de nieuwe computerapparatuur. MIDDELBURG - De Middelburgse scholengemeenschap het Delta- College heeft sinds gisteren, naast een al bestaand lokaal voor de MBO-afdeling, ook een computerlo kaal voor haar LBO-leerlingen. De in totaal elf computers zijn volledig betaald door de Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord-Zee land. Het Delta-College is één van de achttien Zeeuwse scholen die deel uitmaken van het zognaamde Nivo- project. Dit project wil - in samen werking met bedrijven - scholen be ter laten aansluiten op de dagelijkse praktijk in het bedrijfsleven. Om dit te bereiken worden computers, pro gramma's en informatica-cursussen voor docenten aan scholen ver strekt. In totaal is in Zeeland onge veer 600.000 gulden met het project gemoeid. De helft hiervan betaalt het bedrijfsleven, 120.000 gulden komt van de provincie en het reste rende bedrag is voor rekening van de Nivo-fondsen. De leerlingen van de tweede klas van het LBO zullen met ingang van volgend schooljaar kennis kunnen maken met het toetsenbord. In de bovenbouw van het lager econo misch administratief onderwijs (LEAO) leren de scholieren omgaan met de tekstverwerker en worden de voordelen van het gebruik van een computer in een grossierbedrijf ver duidelijkt. Zowel op LEAO als op la ger handelsonderwijs (LMO) wordt dit jaar al, in het oude lokaal dat ei genlijk bestemd is voor de MBO-af- deling, tijdens de stage- en examen tijd gewerkt aan computerboekhou- den. „Goede contacten tussen onderwijs en bedrijfsleven zijn van levensbe lang", zei de voorzitter van de Ka mer van Koophandel drs C. Hartog gisteren bij de overdracht van de computers. „Ik heb niet lang getwij feld toen mij gevraagd werd dit ini tiatief te steunen. En dan kunnen we natuurlijk gaan dicussiëren of finan ciering van dergelijke projecten ei genlijk niet de taak van de overheid is. Ik vind dat een dergelijke discus sie nu niet moet worden gevoerd. We hebben dit blijkbaar met z'n allen zo belangrijk gevonden dat het doel is bereikt: voor zes ton computers schenken aan algemeen vormend onderwijs en lager beroepsonder wijs". Betty Blikman: „Kinderen laten meedoen in het eigen gezin". kanaal en industriegebied combineer den. Hij meende dat de staten bij mo tie die uitspraak zonodig maar moeten intrekken. De commissie demonstreerde grote eensgezindheid over een snelle aan pak van het verkeersknelpunt Sluis kil. De brug over het kanaal Terneu- zen-Gent vormt voor het wegverkeer een groeiend obstakel. Er dient zo spoedig mogelijk een tunnel te wor den aangelegd. Dat staat los van de eventuele komst van een Westerschel- de-oeververbinding, aldus de com missie. „Aanpak van het knelpunt moet ook gezien worden in het kader van milieu besparing," merkte J. L. A. Boogerd- Quaak (d66) op. „Heel veel mensen uit Terneuzen rijden via Perkpolder om naar Walcheren, om de brug te vermij den". Gedeputeerde De Voogd zegde toe dat bij de minister van verkeer en water staat 'met grote hardheid' op een op lossing zal worden aangedrongen. Hij meende dat de noodzaak voor een tun nel overduidelijk is aangetoond. WEMELDINGE - Een doos aliekrui ken wordt vermist na een inbraak in een loods van de firma D. uit Wemel dinge. Bovendien is een bedrag aan geld gestolen en zijn verschillende kantoorartikelen ontvreemd. TERNEUZEN - Van twee Mercedes- sen in Terneuzen zijn in de nacht van zaterdag op zondag de sterren op de motorkap gestolen. Gedupeerd wer den de Mercedesbezitters J. G. en A. L. P., beiden uit Terneuzen. Advertentie {Slot van pagina 9) moet wegens wettelijke eisen worden omgezet in een zogeheten structuur- XV. Dat betekent méér bevoegdheden voor de directie, minder uitvoerend werk voor het bestuur. Dat krijgt een meer toezichthoudende functie. De al gemene vergadering van aandeelhou ders (met vertegenwoordigers van provincie en gemeenten) heeft het laatste woord. In de statencommissie economische zaken werd aan de omzetting in een structuur-NV uiteraard niet getornd. Wel waren er vragen over de democra tische controle, de bevoegdheden van de aandeelhouders en de inspraak van provinciale staten. A. Schuiling (pvda) pleitte voor tenminste twee aandeel houdersvergaderingen per jaar. J. Ra- mondt (cda) drong aan op zoveel mo gelijk bevoegdheden voor de vergade ring van aandeelhouders. M. Dijke Isgp) constateerde dat de taak van de huidige raad van bestuur wordt uitge hold. Hij wenste behandeling van de begroting van de PZEM in de staten. Gedeputeerde W. Don (pvda) beklem toonde dat de aandeelhouders meer bevoegdheden krijgen dan nu het ge val is. Hij noemde de behandeling van de jaarrekening en de beoordeling van het financierings- en investeringsplan. .Daar zit de begroting in. Men hoeft zichniet bezorgd te maken". Don vond lat* PZEM in de toekomst volop on- ü?werp van gesprek in de staten kan Mjren. „Maar door de staten benoem de commissarissen zijn geen verant- ttoording meer verschuldigd aan de ■aten". Hij zegde in elk geval twee tandeelhouders vergadering per jaar toe. Slot van pagina 9) tuurgebied een van de wezenlijke kenmerken van het beschermd na tuurmonument Kop van Schouwen is. Volgens de Natuurbeschermingsraad zou zelfs voor verdere natuurontwik keling en herstel van verdroogde de len een verhoging van de grondwater stand nagestreefd moeten worden. In het ambtsbericht wordt ook inge gaan op het stuk van de golfbaan dat niet binnen het beschermd natuurmo nument valt. De Natuurbescher mingsraad vindt dat daarvoor ook een vergunning in het kader van de Na tuurbeschermingswet moet worden verleend. De gevolgen van de activitei ten op dat terrein zijn namelijk zo van invloed op de beschermd natuurge bied, dat die twee delen van de golf baan niet los van elkaar te zien zijn. Het aanbrengen van rasters en vijf me ter hoge netten op de golfbaan ziet de Natuurbeschermingsraad ook niet zit ten. Die worden aangebracht uit vei ligheidsoverwegingen voor de men sen, maar ze beperken de migratiemo gelijkheden van kleine zoogdieren. De Natuurbeschermingsraad laat zich in het ambtsbericht verder kritisch uit over het kappen van delen van de elze- meten en houtwallen die als waarde volle beplanting worden aangemerkt. MIDDELBURG - De aanleg van een Baalhoekkanaal is een volslagen achterhaalde zaak. Uit oogpunt van Belgische eco nomische belangen hoeft het kanaal er volstrekt niet te ko men. Het kanaal is destijds opgevoerd omdat het Nauw van Bath een obstakel voor de scheepvaart vormde. Dat probleem bestaat allang niet meer. Dus is ook de noodzaak verdwenen om een Baalhoekkanaal te graven. Als België toch de linker- Schelde-oever verder toegankelijk wil maken, dan kan dat ruim oostelijk van het Verdronken Land van Saeftinghe, op Belgisch grondgebied. Deze visie legde PvdA-statenlid J. Roodenburg maandag op tafel in de statencommissie verkeer en water staat. Hij beklemtoonde dat aanleg van het kanaal uit het nieuwe nationa le Structuurschema Verkeer en Ver- MIDDELBURG - Het instructievaar tuig Prinses Christina van de be roepsopleiding voor de Rijn- en Bin nenvaart ligt vandaag (dinsdag) afge meerd in Middelburg. Wie belangstel ling heeft voor deze vorm van lager beroepsonderwijs kan het schip op de ligplaats aan de Loswal van 19 tot 20.30 uur bezichtigen. In Nederland zijn scholen voor de Rijn en binnenvaart gevestigd in Amster dam, Delfzijl, Harlingen, Mook en Rot terdam. De vierjarige opleiding sluit aan op het basisonderwijs. Om prak tijkervaring op te doen varen de leer lingen enkele weken op een instructie vaartuig. Na afloop van de opleiding liggen er beroepsmogelijkheden in de binnenvaart of het baggerbedrijf. Ook kan voor een vervolgopleiding worden gekozen op de Middelbare School voor de Rijn- en Binnenvaart of de Middel bare School voor het Baggerbedrijf. voer (SVV) geschrapt moet worden. Roodenburg wees erop dat de Belgen tegen beter weten in vasthouden aan het graven van het kanaal. Volgens hem doen ze dat om over een extra troef te kunnen beschikken in de on derhandelingen over de zogenaamde waterverdragen met Nederland. Een kanaal als wisselgeld achtte het PvdA-statenlid onaanvaardbaar. Het dagelijks provinciebestuur vindt dat, als het Baalhoekkanaal onver hoopt een gegeven wordt, er industrie langs moet komen. Roodenburg acht te vanuit Zeeland een dergelijke op stelling uit den boze. „Ook een indus trieterrein is een achterhaalde zaak. Er is in Zeeland industriegrond ge noeg. We mogen blij zijn als Sloe en Kanaalzone vol komen". Hij betoogde dat provinciale staten zich niet alleen moeten uitspreken tégen een Baal hoekkanaal, maar ook tegen de koppe ling met een industriegebied. Zijn zienswijze werd in grote lijnen on derstreept door de woordvoerders van andere statenfracties. „Bijkans dertig jaar worden we geconfronteerd met een Baalhoekkanaal. We willen het niet," zei G. J. de Jager (cda). M. M. Markusse (sgp) pleitte voor een scher pe reactie anti-Baalhoekkanaal in de richting van minister van verkeer en waterstaat. Gedeputeerde J. D. de Voogd (vvd) herinnerde eraan dat pro vinciale staten destijds zélf aanleg van (Slot van pagina 9) zo'n brug betekent 'én voor de scheep vaart, èn voor de industrie., èn voor het wegverkeer een hinder en een be perking'. Antwerpen meent zich ook nog te kun nen beroepen op het Internationaal Waterwegenstatuut van Barcelona uit 1912. Dit garandeert eveneens 'onbe lemmerde doorvaart èn qua diepte èn qua hoogte'. De havenstad erkent dat België zelf een hoogspanningsleiding over de Schelde heeft gespannen, maar wijst erop dat die zich 90 meter boven de waterspiegel bevindt. Het gemeentebestuur benadrukt dat concurrent Rotterdam heeft geëist dat een waterkering in de Nieuwe Wa terweg niet hoogtebelemmerend is. Antwerpen verwacht van Nederland dat voor een WOV 'dezelfde argumen tatie wordt toegepast als voor de Nieu we Waterweg'. In de Antwerpse motie wordt nog eens opgesomd: - dat zeer onlangs zeer hoge construc ties langs de Schelde vanuit België naar de zee zijn afgevoerd, onder meer de boortoren Yatze met een hoogte van 90 meter; - het passagiersschip Europa was 63 meter hoog; - met name de containerschepen wor den steeds hoger. Bovendien, aldus de Antwerpse motie, 'een brug is zeer kwetsbaar voor aan varing van de pijlers en vatbaar voor zware beschadiging door het wegver keer op de brug'. Dat zou een 'langdu rige belemmering voor het scheep vaartverkeer' tot gevolg kunnen heb ben. Antwerpen doet een beroep op de Bel gische regering om deze zienswijze 'in de internationale contacten te verde digen', zoals de regering dat al eerder gedaan zou hebben in diplomatieke nota's. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeen teraad van Westerschouwen deelt de (orgen van ouders en leerkrachten "ver het bezuinigingsbeleid van mi- lister Deetman. Maandagavond be sloot de raad een hen door het perso neel van de openbare scholen aange boden petitie met instemming door te staren naar het ministerie. Het raads- BdJ. van den Berge wilde graag geno teerd zien dat het ging om 'bezorgd heid' en niet om protest. Tegen dat laatste heeft zijn reformatorische tak principiële bezwaren. ®°ordat de vergadering begon bood het onderwijzend personeel het colle- °e van burgemeester en wethouders en de raadsleden de petitie aan die na mens de schoolteams ondertekend *as door de vier schooldirecteuren, tarecteur A. Damman van De Kirre- Jeiein Burgh-Haamstede zei te hopen ®t de tekst op de omslagmap - 'straks Sat het licht uit' - niet op de scholen Sn toepassing zal worden. tijdens de rondvraag bleek dat de ge- j'e raad zich achter de brief kon stel ten. Daarin wordt de vrees geuit dat de bezuinigingen de kwaliteit van het on derwijs schaden. Burgemeester J. L. emantsverdriet-Leenheer vond het lammer dat de Tweede Kamer de be- ■tainiging op kleine scholen van oor spronkelijk 100 miljoen slechts heeft «tanen halveren. „Minister Ruding ta' wel over de brug moeten komen ""orde laatste 50 miljoen", meende de ®rgemeester. 1 MIDDELBURG - De Middelburgse PvdA-wethouder van stadsvernieu wing G. B. Schoenmakers is maan dagmiddag hardhandig in botsing ge komen met zijn fractie bij een voor stel om de samenwerkingsovereen komst voor het prestigeplan Maïs baai te veranderen. Pas nadat de PvdA'ers zich tot twee keer toe had den teruggetrokken voor nader be raad en de wethouder vervolgens dreigde dat uitstel van het contract de tweede fase van de Maïsbaaiplan- nen in gevaar zou brengen, legde de fractiespecialist volkshuisvesting, J. Korstanje, zich bij de feiten neer. Aanleiding tot de nieuwe overeen komst zijn de slaande ruzies tussen de architecten voor de Maïsbaai en de bouw- en beleggerscombinatie, die het nieuwbouwproject uitvoert. Om de prijs te drukken werden de woningen door de opdrachtgevers zover 'uitge kleed', dat niets meer dreigde terecht te komen van de stedebouwkundige hoogstandjes die de gemeente Middel burg voor ogen heeft. Om problemen in de tweede fase van het stadsvernieuwingsgebied te ver mijden, willen burgemeester en wet houders de architecten in dienst ne men van de gemeente. Een door Mid delburg aan te wijzen - en te betalen - calcultatiebureau zou in de toekomst de bouwplannen moeten begroten. Eventuele meningsverschillen worden voorgelegd aan een arbitragecommis sie, waarna de bouwcombinatie alsnog - en nadat de gemeente een bepaald bedrag heeft vergoed - van het project af kan. De PvdA'er Korstanje had vooral be denkingen tegen de bepaling dat bou wers en beleggers ook in de toekomst het programma van eisen en het taak stellend budget voor de woningen le veren. Arbitrage in conflictsituaties wordt zo „een lege doos", omdat scheidsrechters altijd naar deze be voegdheden zullen verwijzen. Ook is het raadslid bang dat de nieuwe opzet de gemeente aanzienlijke bedragen kost. „Het architectenhonorarium per TERNEUZEN - Bij een botsing op de kruising van de Bellamystraat en de Zuidlandstraat in Terneuzen is maan dagmorgen de tienjarige J. D. zodanig gewond geraakt dat ze naar het zie kenhuis De Honte moest worden ge bracht. Het meisje kwam met de fiets uit de Bellamystraat en wilde linksafslaan. Dat werd niet tijdig opgemerkt door de automobiliste E. van V. uit Terneu zen. Een botsing was het gevolg. Het meisje liep een gescheurde kruis band op. deed de omschrijvingen in het raads voorstel af als „verbloemend taalge bruik". Hij concludeerde: „Het ging kortom gewoon niet goed met de sa menwerking in de eerste fase van het project". Hij wil dat Middelburg het plan na afloop nog eens grondig met de raad doorspit, „om er lering uit te trek ken voor de toekomst". Drs W. Ovaa van D66 constateerde dat ook het centrum voor beeldende kunst inmiddels wel erg lang op zich laat wachten. Het schetsontwerp dreigt „een schertsvertoning" te worden. Wethouder Schoenmakers gaf toe dat de tijd dringt, „al is het uur 'u' nog niet gepasseerd". Supervisor Aldo van Eyck, die het plan op papier moet zet ten, wil pas aan de slag als er zicht is op de resterende bebouwing. „Maar dan tekent hij het binnen enkele weken, heeft-ie me verteld", aldus Schoenma kers. J. Korstanje (pvda): „Nieuwe contract toetsen op juridische voetangels en klemmen." woning is 5000,-. Dat loopt bij hon derd huizen al op tot een half miljoen", rekende hij voor. Volgens wethouder Schoenmakers - die daarin later werd gesteund door burgemeester mr Chr. G. J. Rutten - heeft Middelburg juist méér zeggen schap gekregen over de uiteindelijke vormgeving van de Maïsbaai. „Als wij niet akkoord gaan met het plan, kan er niet worden gebouwd. Nog helemaal afgezien van onze betrokkenheid via de supervisor". Het opstellen van pro gramma's van eisen en taakstellende budgetten hoort bij de rechten van aannemer en/of belegger, hield hij het fractielid voor. De architectenhonora ria worden verwerkt in de bouwkos ten. Wél moet Middelburg zo'n 60.000,- betalen aan (voor)calculatie- kosten. Korstanje bleef echter van mening dat de positie van de gemeente in het nieuwe contract aanzienlijk was ver zwakt. Hij vond voorts dat de stads advocaat het stuk moest toetsen op juridische voetangels en klemmen. Volgens de wethouder lag het alle maal „aanzienlijk minder drama tisch" en stonden de omstreden bepa lingen ook in de oude overeenkomst. Nieuw uitstel zou de tweede fase van het Maïsbaaiplan wel eens in gevaar kunnen brengen, waarschuwde hij. Om voor subsidie in aanmerking te komen moeten de woningbouwpro jecten in juni bij volkshuisvesting lig gen. Overigens hadden ook CDA, SGP RPF/GPV en D66 bezwaar tegen de gang van zaken in het stadsvernieu wingsgebied. De CDA'er P. Bruinooge DEN HAAG/KORTGENE - Een aan legsteiger met twee zitbanken en een hek in het Veerse Meer is mevrouw Lont uit Eindhoven, die in Kortgene een tweede woning heeft, een doorn in het oog. Daarom drong zij maandag voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State aan op erkenning van haar bezwaren tegen de bouwvergun ning voor de steiger door het gemeen tebestuur van Kortgene. Mevrouw Lont meent dat de steiger, die eigendom is van L. Meulmeester, niet gebruikt wordt voor het afmeren van boten. Door het dichtslibben van de vaargeul zou de steiger ook niet meer door boten bereikt kunnen wor den. De acht meter brede steiger zou in de zomer dienen als zonneterras. „Als iedereen dit doet zou dat een beschadi ging van het unieke karakter van de kustlijn langs het Veerse Meer beteke nen", aldus de advocaat van mevrouw Lont. Volgens de gemeente is er geen sprake van beperking van het uitzicht omdat het terras van mevrouw Lont hoger ligt dan de steiger. Het plaatsen van de twee banken en de heg zou niet in strijd zijn met de bestemmingsplan, omdat het de gebruiker vrijstaat de steiger in te richten zoals hij wil. De woordvoerder van de gemeente vroeg zich zelfs af of het nodig was geweest voor de steiger een vergunning af te ge ven. Eigenaar Meulmeester zei dat de stei ger wel bedoeld was voor het afmeren van een schip. De afdeling rechtspraak gaat nu toetsen of een steiger met bank en hek een bij het water beho rend bouwwerk is. De afdeling rechtspraak doet van daag, dinsdag, uitspraak. PvdA-statenlid J. Roodenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13