PZC Universiteiten onderzoeken problemen grensarbeiders Laboratorium Zeeuw» waterschappen op termijn naar Sluiskil Handtekeningen tegen terrein ultralicht vliegen Brouwershaven Surinaamse vrouwen hebben een driedubbele achterstand provincie RAAD MIDDELBURG AKKOORD Vierhoek-magie POGING OPIMSSINGEN TE VINDEN PRINCIPE-BESLUIT GENOMEN INITIATIEF INWONERS EMANCIPATIEWERKSTER G. RITOE: Plannen Wennen Onaanvaardbaar Begrip DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 Diefstal kabels van bouwplaats Jongelui staken parasol in brand Twijfel nut stedelijke knooppunten groeit Geld gestolen bij inbraak PZZ Zeeuws Rundvee Syndicaat bijeen Meer schade dan buit bij inbraken Provincie in studiegroep stadsgewest MIDDELBURG - De provincie Zeeland stelt een 'zware' func tionaris van de Provinciale Planologische Dienst beschikbaar voor het projectteam, dat de ontwikkelingskansen van het ste delijk kerngebied Middelburg/Vlissingen gaat onderzoeken. Volgens burgemeester mr Chr. G. J. Rutten van Middelburg bewijst dit dat ook de provinciale overheid - na een aanvanke lijk wat afhoudende reactie - de plannen voor een hechtere samenwerking van de twee Walcherse buurgemeenten nu vol ledig onderschrijft. De Middelburgse gemeenteraad ging maandagmiddag als eerste akkoord met een intentieverklaring, waarin de beide gemeenteraden het streven naar een concentratiekern of stadsgewest van 85.000 inwoners vastleggen. Ook het onderzoek naar de ontwikkelings kansen van het samenwerkingsver band door een team wetenschappers kreeg de instemming van de raad. Het stuk moet dienen als 'breekijzer' om in Den Haag de agglomeratie erkend te krijgen en extra subsidiestromen rich ting Zeeland te buigen. Rutten herhaalde dat het niet de be doeling is dat Middelburg en Vlissin- gen één gemeente worden of dat er een nieuwe bestuurslaag komt. De ge meenteraden kunnen op ieder ge wenst moment van de samenwerking af, al vindt de eerste burger van de Zeeuwse hoofdstad dat er om te begin nen sprake moet zijn van 'wederzijds vertrouwen'. Op vragen van raadsleden naar de toekomst van het werkgelegenheids- fonds, waaruit Middelburg nieuwe bedrijven subsidieert, antwoordde Rutten dat Vlissingse ondernemingen die uitsluitend om dié reden naar de buurgemeente willen verhuizen, niet meer op geld hoeven te rekenen. Als tegenprestatie heeft de Scheldestad beloofd om bij grondprijzen niet lan ger gebruik te maken van de 'trucen doos'. Beide gemeenteraden krijgen daarover binnenkort aanvullende voorstellen. Alleen de WD toonde maandag enige reserve bij het aanvaarden van het nieuwe samenwerkingsverband. Het fractielid J.M. van Dijk-Sturm sprak in dit verband van 'schroom' en kondig de aan, de ontwikkelingen 'op zeer kri tische wijze' te zullen volgen. Fractie voorzitter mevrouw C. Koster plaatste kanttekeningen bij het onderzoek naar de ontwikkelingskansen. Dat kost weliswaar slechts f 30.000 ('een vriendenprijs', vindt Rutten) maar zou wel eens kunnen uitlopen op duurdere vervolgstudies. De burgemeester ont kende dat laatste. Een aanpak 'in afle veringen' ondermijnt juist het nut van het project, vinden ook de leiders van het onderzoek, professor Drewe van de Technische Universiteit Delft en dr. Goedman van het in Middelburg ge vestigde adviesbureau Metropolis. De PvdA'er ir. N. Oskam wees de ideëen voor een samenwerkingsver band binnen de vierhoek Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen van de Goese wethouder De Leeuw af. „Dit lijkt me een uithangbord, dat veel be looft, maar weinig voorstelt. Ook het rijk zal ontdekken, dat achter veel magie nep schuilt", waarschuwde hij, doelend op de term 'magische vier hoek', die De Leeuw had gebruikt. Volgens het PvdA-raadslid maakt de concentratiekern-in-wording een goede kans op extra geld van het mi nisterie van wvc voor de controle op naleving van milieuwetten. CDA-fractievoorzitter mr J A R M Douwes benadrukte opnieuw de 'posi tieve houding' van de Middelburgse christen-democraten. Alleen al het feit, dat de beide Walcherse steden el kaar tot dit punt hebben gevonden noemde hij 'pure winst'. Drs W Ovaa (d66) ging als enige uitvoerig in op de vele 'downs' die de verhouding tussen Vlissingen en Middelburg hebben ge kenmerkt. Als grapje rekende hij voor dat opgaan in één gemeente 'Den Haag' minstens 10,7 miljoen bespaart. Rutten, droogjes: „Je kunt wel merken dat u nooit aan den lijve hebt meege maakt wat een herindeling inhoudt. VLISSINGEN - In het afgelopen weekeinde is van een bouwplaats tus sen de wijken Westerzicht en Bossen- burgh in Vlissingen een aantal ha spels en kabels gestolen. De vijf ha spels en 1300 meter kabel hebben een waarde van 10.000 gulden en zijn ont vreemd van een nieuw te bouwen La gere Technische School. Uit een woning aan de Toutenburg in Vlissingen is zondagnacht een stereo toren meegenomen. Om binnen te ko men forceerden de inbrekers een raam. ZIERIKZEE - Op het Havenplein in Zierikzee hebben jongelui zaterdag avond uit baldadigheid een parasol in brand gestoken. De groep jongeren had de parasol van elders meegenomen en stak het ding op het Havenplein in brand. Vervol gens gooiden zij de brandende parasol op een geparkeerd staande auto. De ei genaar van de auto, L. V. uit Nieuwer- kerk, deed aangifte van lakschade van ongeveer duizend gulden aan het voer tuig. Dan zou u weten dat zo'n samenvoe ging alleen maar geld kóst". Overigens hield hij de raadsleden voor dat de ver beterde contacten tussen Vlissingen en Middelburg voor een flink deel steu nen op initiatieven van het bedrijfsle ven in beide steden. Zij komen al een aantal maanden bijeen in werkgroe pen, die binnenkort zullen rapporte ren. Stedelijke samenwerkingsver banden elders in de provincie juicht de burgemeester van harte toe, waarbij hij een 'as' Goes-Kapelle-Borsele met name noemde. Burgemeester mr Chr. G. J. Rutten Ir N. Oskam (pvdai GRONINGEN (ANP) - Bij leden van de tweede kamer bestaat een steeds grotere twijfel over het nut van het begrip stedelijk knooppunt. Deze Kamerleden vragen zich met name af wat het oplevert voor gemeenten wan neer zij worden uitgeroepen tot stedelijk knooppunt en of deze gemeenten dan wel iets krijgen wat ze nog niet hebben. Ook is het de vraag of er wel een serieus onderscheid valt te ma ken tussen gemeenten die net wel en gemeenten die net niet in aanmerking komen voor het pre dikaat stedelijk knooppunt. Dat stelde maandagmiddag in Gro ningen het tweede kamerlid D. Tommei (d66). Hij bracht samen met de andere leden van de vaste kamercommissie voor volks huisvesting en ruimtelijke orde ning een werkbezoek aan Gro ningen. Deze gemeente is, evenals Zwol le, aangewezen als stedelijk knooppunt. Leeuwarden, waar de kamerleden maandagmorgen op bezoek waren, wordt volgens het regeringsvoorstel geen stede lijk knooppunt. De commissie bracht een bezoek aan het noor den ter voorbereiding van de ka merbehandeling van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. Volgens Tommei leeft de twijfel over het nut van het begrip ste delijk knooppunt bij een meer derheid in de tweede kamer. „Ik zie deze twijfel met het uur groter worden", aldus het kamerlid. Een beslissing over het al dan niet handhaven van het begrip stedelijk knooppunt is volgens Tommei door de kamerleden echter nog niet genomen. Een busje met grensarbeiders in Sas van Gent na gedane arbeid op weg naar huis. MIDDELBURG - Het laboratorium van de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen verhuist, wanneer alles volgens plan verloopt, begin jaren negentig vanuit Terneu zen naar Sluiskil. Het algemeen be stuur van de dienst ging maandag in principe akkoord met de aankoop van het gebouw van het Streeklaborato- rium daar en onderhandelingen over details kunnen nu beginnen. De dienst had al een optie op het ge bouw in Sluiskil, dat eind dit jaar leeg komt. De technologische dienst zit nu in een gehuurde ruimte bij het kantoor van de watermaatschappij WMZ. Dat pand zou dringend verbouwd moeten worden, wil het laboratorium van de technologische dienst in de toekomst aan alle kwaliteitseisen kunnen blij ven voldoen. De ruimte is eigenlijk ook GOES - Bij een inbraak in het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland aan de Oostmolenweg in Goes is het afgelo pen weekeinde een bedrag van 2600 gulden gestolen. De insluiper(s) kwa- m(en) binnen na het forceren van een schuifraam. Het geld zat in een bu reaula. Hetzelfde weekeinde werd bij een ga ragebedrijf in Goes-Zuid een aantal auto-radio's ontvreemd. In het pand werd een ruit vernield. De waarde van de geluidsapparatuur bedraagt enkele duizenden guldens. MELISKERKE - Het Zeeuws Rund vee Syndicaat houdt woensdag 1 maart een algemene vergadering. Op de agenda staat onder meer een in leiding van ing. W. Fleurer over kenge tallen in de rundveehouderij. De bij eenkomst, in Ons Huis in Meliskerke, begint om 13.00 uur. te krap en het huurcontract gel steeds voor een beperkte periode. Het dagelijks bestuur van de techno gische dienst heeft daarom onderzo laten doen naar de mogelijkheden e eigen pand te verwerven en aanvanl lijk werd naar een nieuwbouwloka gezocht. Nieuwbouw viel echter e duur uit en zou zeker 1,5 miljoen den kosten. Toen dan ook bekend werd dat het| bouw van het Streeklaboratorium v kwam, omdat dat verhuist naar 1 nieuwe ziekenhuis van Terneuzen,; het bestuur van de technologist dienst een mooie kans. Verbouw verwerving van dat gebouw kost v gens de raming slechts ruim 700.( gulden. De technologische dienst i voor dat bedrag toch in een goed uit rust laboratorium kunnen zitten. Het algemeen bestuur van de diei moet, na maandag het principe-t sluit genomen te hebben, in de lo van dit jaar het definitieve aankoopl sluit nog bekrachtigen. ZIERIKZEE - In het afgelopen wei einde is op verschillende plaatsen Schouwen-Duiveland ingebroken. Op het parkeerterrein aan de Moss boomgaard in Zierikzee werd de ai ter ruit van de auto van M. van de V. Zierikzee vernield. De eigenaar v miste niets uit de auto. Dieven force den in de nacht van zaterdag op zi dag de garagedeuren van P. O. aan Lange Reke in Renesse. Daar trachtten zij de radio-cassetterecori uit de in de garage staande auto te 1 len. Dit mislukte, maar wel vernield zij de geluidsapparatuur. Uit de v ning van D. K. aan de Van Kloost weg in Renesse werd diezelfde nai een fototoestel ontvreemd ter waar van 300 gulden. De daders kwamen 1 huis binnen door een raam. BROUWERSHAVEN - Het gemeente bestuur van Brouwershaven krijgt vandaag ongeveer tachtig handteke ningen aangeboden tegen het vliegen met ulv's (ultra-lichte vliegtuigen) in de gemeente Brouwershaven. De ini tiatiefnemers, N. van de Luitgaren- Thorsen en C. J. Visser, keren zich met name tegen de storende geluidshin der en het landschapsontsierende ka rakter van de ulv's. De vliegclub Brouwershaven maakt sinds vorig jaar mei gebruik van een terrein aan de Zuidernieuwlandweg, net buiten Brouwershaven. Het gaat om een proef. Vergunning is verleend tot 23 maart. Verlenging is mede af hankelijk van de resultaten van een onderzoek door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, dat de effecten op mens en dier onderzoekt. Het onder zoek is evenwel nog niet klaar. De MIDDELBURG - „Surinaamse vrou wen hebben een driedubbele achter stand". Aan het woord is mevrouw G. Ritoe, emancipatiewerkster van de stichting voor Surinamers, Antillia^ nen en Arubanen (Surant). Mevrouw Ritoe wil de Surinaamse vrouwen in Zeeland duidelijk maken dat zij eerst binnen hun gezin moeten emancipe ren, voordat ze in Nederland een bete re positie kunnen gaan innemen. „Ze hebben een lange weg te gaan. De rangorde is als volgt: de Nederlandse man, de Nederlandse vrouw, de Suri naamse man en pas als laatste de Su rinaamse vrouw". De stichting Surant besteedt dit jaar aandacht aan vrouwenwerk. De toe kenning van een half-time formatie plaats voor een periode van twee jaar is hiervan het begin. Mevrouw Ritoe is aangesteld om de Surinaamse vrou wen in Zeeland professioneel te onder steunen. Het project vrouwenemanci patie richt zich dit jaar vooral op het stimuleren van vrouwen tot gemeen schappelijke activiteiten, die zich bui ten het gezin afspelen. In het tweede deel van 1989 zou dit moeten leiden tot de bewustwording van de eigen moge- lijk- en onmogelijkheden. Middelburg opgezet. De cursus begint 28 februari en duurt ongeveer tien we ken. Er hebben zich inmiddels twaalf Surinaamse vrouwen vanaf achttien jaar aangemeld. Mevrouw Ritoe over het doel van de cursus. „We willen vrouwen helpen erachter te komen wat ze met hun leven willen. De oriën tatie moet uitwijzen of de vrouwen wil len werken of studeren, wat hun handi caps zijn en hoe ze daartegen voor zorgsmaatregelen kunnen nemen. De vrouwen kunnnen aan het eind van de cursus zien wat de mogelijkheden zijn voor een vervolgcursus of baan. We streven naar de bewustwording van de Surinaamse vrouw". Voor minderheden is het vaak moeilijk wennen 'in Nederland. De vrouwen hebben er dikwijls nog het meeste moeite mee. Mevrouw Ritoe hierover: „De Nederlandse vrouw is in hun ogen zo vrij, terwijl zij zelfs binnen hun eigen cultuur voor een betere plaats moeten vechten. De Surinaamse man is de baas in huis, het hoofd van het gezin. De kinderen krijgen op school een op voeding mee die thuis niet in goede aarde valt". Met andere woorden: de Surinaamse vrouw weet niet waar ze aan toe is. In samenwerking met Vrouw en Werk Zeeland heeft Surant daarom een ba nen- en beroepen-oriëntatiecursus in Mevrouw Ritoe beseft dat de twintig uur die zij besteedt aan het vrouwen werk weinig is. „Een halve formatie plaats voor alle Surinaamse vrouwen in heel Zeeland is eigenlijk niets. We kunnen dan ook maar één stap tege lijk nemen. De cursus moet goed draaien en dat betekent dat we voor andere zaken geen tijd hebben. Jam mer, want we hebben plannen genoeg. Maar het heeft geen zin om te klagen. We gaan flink aanpakken en doen ons best". De stichting Surant bestaat sinds 1981 en probeert de positie van Surinamers, Antillianen en Arubanen in Zeeland te verbeteren. Coördinator C. Romney: „We willen voor Surinamers een ni veau bereiken dat vergelijkbaar is met die van de autochtone bevolking". Be halve de provinciale stichting zijn er in de gemeenten Goes, Vlissingen, Mid delburg en Terneuzen zelforganisa ties, die de sociaal-culturele activitei ten voor hun rekening nemen. Het plan om buurtgroepen, waar mensen binnen kunnen lopen voor een praatje, op te zetten in de grote Zeeuwse ge meenten is gestagneerd. De stichting wacht op financiële middelen van de gemeente. Mevrouw G. Ritoe is de emancipatiewerkster van de Stichting Surant. overheden overleggen momenteel! de proefperiode zal worden verlengi Gedeputeerde staten, de Zeeuwse 1 lieufederatie, de Schouwse natuur- vogelwacht en enkele particuliei hebben in het verleden bezwaari getekend tegen de vergunning die gemeente voor aanleg van het ulv-l rein heeft verleend. Bij deze protest heeft zich nu een aantal inwoners v Brouwershaven en de omliggende k nen gevoegd. De intitiatiefnemers v de handtekeningenactie hebben gebruik gemaakt van de officiële zwarentermijn. Van de Luitgar Thorsen: „Ik dacht toen nog dat 1 vanzelf wel weer zou verdwijnen, mi dat blijkt niet het geval". Sterker nog, het lawaai ging stel meer irriteren: „Aan het eind van de| zomer ging het opvallen, het storeiT gebrom dat de ulv's verspreiden. A sjiJ in de tuin zit is dat bijzonder onpretj Het geluid is voortdurend om je hef heel anders dan bijvoorbeeld dat j bussen en auto's. Die veroorzaï steeds maar éven lawaai". Een bl aan het college van burgemeester ei wethouders leverde Van de Luitgarej niet veel op. Het gemeentebestuur, de toestemming voor het gebruik j het terrein zonder slag of stoot hi gegeven, legde slechts uit hoe de J cedure in zijn werk zou gaan. Sari met Visser besloot ze een handta ningenactie op touw te zetten. .Aai vankeljk stuurden ze brieven ter pn dertekening aan de bewoners vanffl zuidkant van Brouwershaven, Toe bleek dat ook in de polder klachj waren gerezen, werd de brief daar bezorgd. De kritiek van de schrijvers vanjdej brief richt zich op drie punten.M| geluidsoverlast is onaanvaardbr^ zeker gezien het feit dat de vliegcf naar hun zeggen wenst uit te breid zodat alleen maar nóg meer lawaaitj verwachten is. De inititatiefnefl vrezen daarnaast dat het ulv-terj rustzoekende toeristen afschrikt.^^ als gevolg minder geld en min^B werkgelegenheid; een economisch® deel. Ten derde vinden Van de Luw ren en Visser dat de ulv's in het lfl schap misstaan. En vogels dreH verdreven te worden, schrijven za| In dat laatste lijken ze in ieder geval gelijk te krijgen. F. Jansen van degg tuur- en vogelwacht Schouwen-Diffl land meldt dat de vogelwacht een .op vallende teruggang' van de kljffl zwaan heeft geconstateerd. „Overal oj Schouwen is huh aantal toegenomen en juist in het gebied waar de <Mj vliegen niet. De zwanen zijn heel OT geobserveerd. Andere oorzaken het ulv-terrein zijn nauwelijks te lin den". Ook vermoedt de vogelw®| dat de vermindering van het Ba',ze bestand - gesproken wordt 0V®'J terug van 2500 naar 1500 - te wijten aan de ulv's. Jansen heeft goede hoop dat de reeds ingedienae bezwaarschriften worden geh^ggj rccrd De initiatiefnemers van de handtelre- ningen-actie hebben het idee daji®a handtekeningen kunnen bijdraj aan het 'totaalprotest' dat de organisaties, de provincie en nu o g veer 80 bewoners tegen het ulv-tei aantekenen. „We hopen", ^zegge „dat het doorslaggevend is". De vliegclub vindt publiciteit momen teel ongewenst, zo liet een woon» der maandag weten. VLISSINGEN - Er komt een uitge breid universitair onderzoek naar de problematiek van grensarbei ders. De studie richt zich vooral op grensarbeiders in het grensgebied tussen Zeeland en de aangrenzende Belgische provincies. Het onder zoek wordt verricht door de Eras mus Universiteit Rotterdam en de Rijks Universiteit Gent. Dat ge beurt in samenwerking met de Commissie Universitaire Contac ten (CUC) in Zeeland. Volgens voorzitter drs A. J. H. M. Mutsaers van de Commissie Univer sitaire Contacten (een commissie van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen) is het voor het eerst, dat op universi tair niveau een onderzoek naar de grensarbeidsproblematiek wordt uitgevoerd. Via het onderzoek hoopt men alle problemen waar grensarbeiders tegenaan lopen, in kaart te brengen en daarvoor oplos singen aan te dragen. Bij de grensarbeid treden sinds jaar en dag grote knelpunten op, die vooral het gevolg zijn van verschil len in nationale wetgeving en socia le zekerheid. Die verschillen leveren voor de grensarbeiders vaak belang rijke nadelige gevolgen op. Het gaat hier om zaken van belastingtechni sche aard (zoals dubbele belasting heffing) en inkomensverlies door wisseling van geldkoersen. Daar naast doen zich ook veel problemen voor op het gebied van arbeidsrecht en sociale zekerheid: pensioenen (waaronder VUT en AOW), werk loosheidsuitkeringen, kinderbij slag, ziekte en invaliditeit, recht op geneeskundige verzorging, studiefi nanciering en bedrijfsopleidingen. Het aantal knelpunten neemt nog steeds toe, omdat de stelsels van wetgeving en sociale zekerheid in de verschillende landen door voortdu rende wijzigingen op nationaal ni veau onderling verder uit elkaar groeien. Het onderzoek vloeit voort uit het symposium 'Over de grens', dat in september '87 onder de vlag van de Commissie Universitaire Commis sie te Sas van Gent werd gehouden. Met name de Zeeuwse en Belgische vakbonden hebben bij die gelegen heid aangedrongen op een gedegen onderzoek naar de oplossing van knelpunten die zich voordoen bij grensarbeid. De bonden hopen, dat ze straks - met de onderzoeksresul taten in de hand - bij de betrokken overheden meer begrip kunnen kweken voor de problemen van de grensarbeiders. In vakbondskringen wordt vaak de klacht geuit, dat politici nauwelijks enige belangstelling tonen voor de problemen waarmee grensarbeiders te maken hebben. Er zijn in het re cente verleden weliswaar enkele re gelingen getroffen die geleid hebben tot een betere positie van de grens arbeiders, maar dat zijn - aldus drs Mutsaers - 'slechts verbeteringen in de marge'. De Commissie Universitaire Con tacten is erin geslaagd de vakgroe pen Sociaal Recht van de universi teiten van Gent en Rotterdam voor de grensarbeidersproblemen te in teresseren. Volgens gegevens van het CBS zijn ongeveer 1000 Zeeuwen als grensarbeider in België werk zaam. In Zeeland werken ongeveer 800 Belgen. Het werkelijke aantal grensarbeiders is vermoedelijk ech ter veel groter. Het onderzoek zal in de eerste plaats gericht zijn op het zoeken van creatieve oplossingen voor de bestaande problemen in het Zeeuws/Belgisch grensgebied; pro blemen die niet of nog onvoldoende zijn opgelost door het ontbreken of gebrekkig toepassen van wettelij ke voorschriften, bilaterale over eenkomsten, richtlijnen en EG- maatregelen. Er zou bijvoorbeeld gestreefd kunnen worden naar meer bevoegdheden van overheden en uitvoeringsinstanties in de grensregio's, waardoor de dage lijks optredende moeilijkheden ge makkelijker kunnen worden opge lost. CUC-voorzitter Mutsaers acht het echter niet uitgesloten, dat het belang van het onderzoek ver over de Nederlandse grens zal reiken. De verwachting is immers, dat na de voltooiing van de Europese binnen markt in 1992 het verschijnsel grensarbeid toeneemt. Volgens de CUC is het noodzakelijk, dat snel wordt gewerkt aan een har monisatie van de nationale wetge- vings- en sociale zekerheidsstelsels, opdat de werknemers die zich straks binnen de EG verplaatsen, voldoen de rechtsbescherming en rechtsze kerheid kan worden gegarandeerd. Vrijdag is in Middelburg een ge sprek tussen vertegenwoordigers van de betrokken universiteiten, de Nederlandse en Belgische vakbewe ging en de Commissie Universitaire Contacten. Tijdens dat gesprek zal de te volgen 'marsroute' worden uit gezet. Voor het secretariaat-gene raal van de Benelux is een advise rende rol weggelegd. Mogelijk (Mut saers: 'maar nu sla ik een slag in de lucht') liggen de onderzoeksresulta ten eind van dit jaar op tafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 12