almanak Produktietak PZEM in '90 naar de EPZ Vroege lente, vroege jongen Tamils in Vlissingen duiken sneller onder Vergunning golfbaan in Kop Schouwen onterecht Antwerpen verwerpt Westerschelde DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 Vrije doorvaart Vijftal bekent :eeks inbraken, temielingen en landstichting WBÊmmm MEER BEVOEGDHEDEN DIRECTIE NA TU URBESCHERMINGSRAAD: Grondwater Geen papieren zeeland (Van onze verslaggever ANTWERPEN - Antwerpen verzet zicht met hand en tand te en een vaste Westerschelde-oeververbinding indien die ordt uitgevoerd in de vorm van een brug. De Antwerpse ge- neenteraad stelde zich gisteravond, tijdens de behandeling an de stedelijke begroting, keihard op. Over een WOV in de orm van een tunnel spreekt de raad zich niet uit. De bouw van een Scheldebrug is uit- doorvaart op de Westerschelde, dat in 1839 door België en Nederland werd afgesloten. Volgens dit verdrag mag 'geen enkele obstakel' voor de scheep- esloten omdat deze hoogtebelemme- end en nautisch kwetsbaar zou zijn", legde de raad vast in een vrijwel tnaniem ondersteunde verklaring. Al- een de groene fractie, Agalev, maakte :en voorbehoud. Uitwerpen geeft de Belgische regering e verstaan dat geen toestemming l worden gegeven voor de bouw -an een brug, ook niet in ruil voor Ne- lerlandse toegevingen bij de onder- landelingen over de verdieping van de festerschelde. De zaak is 'zo belang- ijk en absoluut', aldus de gemeente rad, 'dat geen enkele toegeving kan jorden gedaan'. dit standpunt schaart het Ant- rerps gemeentebestuur zich achter de van Overleg voor de haven van Antwerpen, waarin stadsbestuur, on- lernemers en vakbonden vertegen- toordigd zijn. Die gaf eerder eenzelfde terklaring uit. De raad sprak zich uit op verzoek van lavenschepen J. Devroe. Dat gebeur- ie zonder een woord van discussie. De (iermansfractie van Agalev had geen moeite met de motie, maar wilde deze niet steunen omdat de milieu-aspec- i er niet in waren meegenomen. Antwerpen heeft geen bezwaar tegen de aanleg van een WOV, mits niet strijdig met het verdrag over vrije 10ES - De gemeentepolitie van Goes «ft met de arrestatie van vier jeug- verdachten uit Goes en één uit lotterdam een einde gemaakt aan en reeks diefstallen, inbraken en ver delingen. De jongeren hebben inmid- lels bekend. Van de buit, bestaande lit levensmiddelen en stereo-appara- uur, is een deel teruggevonden. De emeentepolitie sluit meer aanhou- lingen niet uit. )e politie kwam de diefstallen op het poor toen zij tijdens een routine-con- role op maandag 13 februari in de Toege ochtend een personenauto taande hield. De bestuurder en diens lassagier kozen het hazepad. Na een lorte achtervolging kon de 17-jarige 1. J. de K. uit Rotterdam worden aan- lehouden. Diezelfde dag arresteerde ie politie de 18-jarige A. P. van de B. in ijn woning in Goes. Uit een onderzoek ileek dat het duo in de nacht van zon- maandag twee personenauto's ïad gestolen in de Goese Polder. De twee bleken samen of met anderen meer op hun kerfstok te hebben. In de loop van vorige week arresteerde ie politie J. K. (20), G. J. van de B. (20) H. C. K. (22), allen uit Goes. Zij be kenden onder meer de diefstal van een aantal autoradio's, gepleegd rond car naval. Uit het verhoor kwam verder naar voren dat het vijftal ook inbraken in sportkantines in Goes, Yerseke en Kloetinge en in een Goese supermarkt l®d gepleegd. Twee van hen gaven te nens toe brand te hebben gesticht in ie kantine van de voetbalvereniging Does in de nacht van 1 op 2 januari. Bet clubhuis werd geheel verwoest. De 21-jarige P. H. de B. uit Kamperland wrd in de loop van vorige week ver- bord op verdenking van het vervoe ten en verbergen van de gestolen spul- Alle diefstallen en inbraken had- fa plaats in de maanden januari en februari. rwee van de verdachten zitten nog hst in het politiebureau van Goes. De overige zijn na verhoor naar huis ge stuurd. vaart worden opgeworpen. Een brug zoals die nu door één van de twee as pirant bouwers is ontworpen, wordt door Antwerpen als een dergelijk ob stakel beschouwd. Het gaat om een brug met een door- vaarthoogte van 55 meter. Ook al be vindt zich daarin een uitneembaar ge deelte, dan nog moet zo'n constructie van de Antwerpse gemeenteraad 'ab soluut worden verworpen'. Immers, (Slot zie pagina 11 kolom 2) Optimist Dat mopje over het verschil tussen een optimist en een pes simist. Precies: een optimist roept, als-ie een half gevulde fles je never ziet staan: 'fijn, die fles is nog half vol', de pessimistist roept in een dergelijke situa tie: 'jammer, die fles is al half leeg'. De drie-jarige Serge uit Vlis- dngen kent dat mopje niet. Poch kwam-ie met een aardige variant, toen hij van de week een kaalhoofdig heer binnen zijn gezichtsveld kreeg. '■Kijk mama, die meneer heeft meer hoofd". Geen twijfel mogelijk. Serge dient tot de optimisten Wrekend te worden. MIDDELBURG - De produktiesector van het Zeeuwse energiebedrijf PZEM moet per 1 januari 1990 overge heveld zijn naar de NV Elektriciteits- Produktiemaatschappij Zuid-Neder land (EPZ). Dat is uitgangspunt voor de onderhandelingen die het dage lijks bestuur van PZEM gaat voeren met het bestuur van EPZ. De raad van bestuur van PZEM keurde maandag officieel goed dat besprekingen over fusie worden begonnen. In juni '88 viel al het besluit om over samengaan met EPZ te praten. Sinds die tijd is er informeel gepraat tussen dagelijks bestuur/directie van PZEM en EPZ. Over de onderwerpen voor het fusie-overleg is nu overeen stemming bereikt. Het is de bedoeling dat nog voor de zomer resultaten aan de besturen worden voorgelegd. Onderwerpen waarover duchtig moet worden onderhandeld zijn onder meer de positie van de kernenergiecentrale Borssele; het overgaan van personeel van PZEM naar EPZ; de financiële vergoedingen die over en weer betaald moeten worden voor de produktiemid- delen. Momenteel is EPZ eigendom van de elektriciteitsbedrijven van Noord- Brabant (PNEM) en Limburg (PLEM). De raden van commissarissen van bei de vennootschappen moeten ook met het aangaan van fusiegesprekken met Zeeland instemmen. PNEM heeft dat al gedaan, PLEM beslist begin maart. Over de fusie als zodanig bestaat geen verschil van mening. Die wordt als het ware dwingend voorgeschreven op grond van de nieuwe elektriciteitswet. De onderhandelingen zullen met name gaan over de voorwaarden. De PZEM zal na het afstoten van de produktietak als distributiebedrijf verder gaan. Dat zal maar korte tijd als zelfstandig nutsbedrijf zijn. Er komt namelijk een samengaan met de NV Watermaatschappij Zuid-West-Neder land (WMZ) to teen openbaar nutsbedrijf, de NV Algemeen Nutsbe drijf Zuidwest-Nederland (ANZ). Ook na de samenvoeging van PZEM met WMZ blijft de distributie overheersen. Voor het allemaal zover is, wordt de organisatievorm van de PZEM nog herzien. De naamloze vennootschap (Slot zie pagina 11 kolom 1) DOMBURG/ZIERIKZEE - Vroege lenteboden in deze wonderlijke winter, ze zijn sinds enkele dagen onder meer te zien in de buurt van het Domburgse bejaardentehuis Ter Mantelinge en op de kinder boerderij De Punt in Zierikzee. Bewoners van Ter Mantelinge die de eenden in de tuin regelmatig iets te eten geven, ontdekten dat een van de eenden moeder is geworden. Veer tien jonge eendjes scharrelden een paar dagen geleden met Ma in de tuin. Maar intussen is een aantal van de jongen verdwenen. De vroege overblijvers houden de faam van fe bruari '89 als een voorjaarsmaand overeind. Op de foto's: een jong eendje, dat bij Ter Mantelinge wordt vertroeteld door bewoonster mevrouw Patte- nier, en twee van de drie verse bokjes in Zierikzee. Jong dierenleven sinds de tweede helft van vorige week ook op de Zie- rikzeese kinderboerderij De Punt. Daar werden de afgelopen dagen drie dwerggeitjes geboren. Vorige week beviel een van de dwerggeitjes, Prinses, van een bokje, Bennie. Zijn moeder weigerde hem te accepteren en het bokje wordt nu vier keer per dag met de fles gevoed. Maandag kwamen er twee jongen bij.Moeder Hellen wierp aan het begin van de middag eerst het bruine bokje Do nald en een kwartiertje later kreeg Donald een zwart zusje, Claire. Er zijn op De Punt nog meer jonge dieren in aantocht. Vier dwerggeitjes en zeven melkgeiten zijn drachtig. In het weekeinde verwacht beheerder Piet Wijnen de geboorte van lam metjes van drie schapen. Binnen een paar maanden bevallen ook de koe en de ezelin van de kinderboerderij. Het gebied in de Kop van Schouwen waar de golfbaan zou moeten worden aangelegd. BURGH-HAAMSTEDE - De minister van landbouw en visserij heeft ten on rechte een vergunning verleend voor de aanleg van een deel van een golf baan in het beschermd natuurmonu ment Kop van Schouwen. De be zwaarschriften die tegen die vergun ning zijn ingediend moeten dan ook gegrond worden verklaard. Dat is de conclusie van de Natuurbescher- mingsraad in een advies aan de Raad van State. In dat advies, een zogenaamd ambts bericht, schrijft de Natuurbescher- mingsraad dat de golfbaan-plannen strijdig zijn met het doel van de aan wijzing van de Kop van Schouwen als beschermd natuurmonument. De voor de aanleg van de golfbaan voorgeno men ingrepen en het daarop volgende gebruik van de baan zullen ernstig af breuk doen aan de aanwezige natuur wetenschappelijke en landschappelij ke waarden van het gebied, schrijft de raad. Juist in de huidige situatie, aldus het ambtsbericht, blijft de mogelijk heid bestaan om tot herstel van aange taste waarden en verdere ontwikke ling van potentiële waarden te komen, als daar beheersplannen worden opge steld. „Aanleg van de golfbaan en de daarmee samenhangende werkzaam heden die in het gebied worden uitge voerd, zoals ophoging, grondwateront trekking en aanleg van paden en par keergelegenheid, zullen de mogelijk heden voor natuurontwikkeling in dit gebied ten zeerste beperken of zelfs il lusoir maken", staat in het ambtsbe richt. In het advies aan de Raad van State wordt uitvoerig ingegaan op het be lang van het betrokken gebied. Op de plaats van de voorziene golfbaan is nog een grotendeels gave overgang aanwezig van droge duingraslanden met vochtige laagten naar de achter liggende polders. Een dergelijke situa tie is zeer zeldzaam geworden in Ne derland, waar vrijwel overal overal in de binnenduinrand vergravingen zijn uitgevoerd. De natuurbeschermingsraad stelt verder vast dat nog veel onzekerheid bestaat over de schade die ontrekking van grondwater in het beschermd na tuurgebied kan aanrichten. Provin ciale Waterstaat heeft daar onderzoek naar gedaan, maar dat is volgens de Natuurbeschermingsraad niet vol doende. De exploitanten van de golf baan willen het grondwater gebrui ken voor beregening van de banen. Dat kan leiden tot een geringe daling van de grondwaterstand in het be schermd natuurgebied. En dat stuit op veel weerstanden, om dat de waterhuishouding in het na- S lot zie pagina 11 kolom 1 VLISSINGEN - Tamils zitten op hete kolen in Nederland. Ze lopen sinds be gin februari meer kans teruggestuurd te worden naar Sri Lanka. De situatie in dat land is, volgens rechter mr R. Gisolf in Alkmaar, veilig. Vluchtelin genwerk Nederland betwijfelt dat. Tamils worden op deze manier ge dwongen onder te duiken, aldus coor dinator C. W. A. Betram van vluchte lingenwerk Walcheren. Hij verwacht ook dat een aantal de wijk zal nemen naar Canada of de Verenigde Staten. Nederland ontving vanaf 1983 ruim 3.600 Tamils. Zij ontvluchtten hun land vanwege de burgeroorlog die er woedde tussen Tamils en Sri Lanke- zen. Van die eerste golf asielzoekers zijn er nog ongeveer 1.100 over. Een kwart heeft een verblijfsvergunning gekregen of de vluchtelingenstatus. De rest wacht op een definitief besluit over hun asielverzoek of moet het land uit. Vlissingen biedt 11 Tamils onder dak. Eén wordt waarschijnlijk binnen kort het land uitgezet. Vijf van hen mo gen in Nederland wachten op een defi nitieve beslissing over hun asielaan vraag. In eerste aanleg is hun verzoek afgewezen. Ze moeten dan officieel het land uit, maar via een kort geding heb ben zij dat weten uit te stellen. Sinds de rechterlijke uitspraak in Alk maar is het zeer de vraag of hen dat nog lukt. Hun zaak moet nog voorko men in kort geding. 'Kort' betekent in het geval van de vluchtelingen twee jaar. Minister van justitie mr F. H. Korthals Altes wil de komende jaren enkele tientallen miljoenen guldens extra beschikbaar stellen om die pro cedure te versnellen. Anderhalfjaar is het streven. De Vlissinger Betram vindt dat een goede zaak. Over de don kere wolken die zich boven de hoofden van de Tamils samenpakken, is hij on tevreden. Tamils lopen naar zijn me ning en die van vluchtelingenwerk nog steeds veel gevaar in Sri Lanka. Dat is gewoonlijk voldoende reden een vluchteling in Nederland te houden en hem hier te laten wachten op een defi nitieve beslissing over zijn asielaan vraag. Tamils die in Nederland verblijven, beschikken volgens Betram niet meer over officiële papieren. Als ze terug komen in de Sri Lankese hoofdstad Colombo, moeten zij daar wel over be schikken. De vluchtelingen kunnen alleen een paspoort krijgen als ze een geboortebewijs kunnen tonen. Ze zijn veelal afkomstig uit het noorden van Sri Lanka en moeten dus reizen. Dat kan in dat land niet zonder legitima tiepapieren, anders word men snel voor terrorist aangezien. ,,'t Wordt op deze manier een kwestie van de kip of het ei", geeft coördinator Betram aan. Tamils worden, volgens Betram, door het Nederlands asielzoe kersbeleid gedwongen weer te vluch ten of onder te duiken. Vlissingse Ta mils gaan daar wat sneller toe over, omdat zij meer opvallen dan in de Randstad. In 1987 vonden twintig Tamils in Vlis singen onderdak. Elf zijn er nog over. Waar de negen anderen heen zijn ge gaan, is Betram niet bekend. Als een asielzoeker juridisch op dood spoor zit, zegt de politie hem aan het land te ver laten. De vraag is of zij dat vrijwillig doen of niet. Als ze vrijwillig verdwij nen, worden ze niet tot de grens bege leid. Niemand controleert waarheen ze zijn vertrokken. De voor Bouterse ge vluchte Surinamers bevinden zich in eenzelfde situatie als Tamils. Zij kun nen teruggestuurd worden omdat de toestand in Suriname is genormali seerd, zo is de redenering. Van de drie gevluchte Surinamers die tijdelijk in Vlissingen waren ondergebracht, is er één teruggekeerd. „Hij heeft het moei lijk", zegt Betram, „maar loopt geen gevaar". Eén van hen is gehuwd met een Nederlandse. De derde wacht af. Betram is teleurgesteld in het Neder landse vluchtelingenbeleid. Dat is naar zijn idee te hard. Hij voorspelt dat het nog harder wordt als eind 1992 de binnengrenzen van de EG-lidsta- ten opener worden. De strenger be waakte buitengrenzen maken het, stelt hij vast, voor vluchtelingen moeilijker asiel te vragen in een land dat behoort tot de Europese Gemeen schap. C. W. A. Betram, coördinator vluchte lingenwerk Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11