kleintjes Den Haag-supporters massaal bij bekerduel Politie valt binnen in huis Winnie Mandela NS reed langste trein ter wereld PZC Shevardnadze spreekt Arens in Cairo Belgen zoeken in Brabant naar ontvoerders Vanden Boeynants vandaag DOODVONNIS BLIJFT VAN KRACHT Verbod van Duivelsverzen niet doel onderzoek groot nieuws N.V. Nederlandse Spoorwegen. I 01184-84321 232e jaargang no. 43 Maandag 20 februari 1989 Later opklaringen ARRESTATIE VIER LEDEN VAN LIJFWACHT Vijf Deense vissers vermist na aanvaring 23, 24 en 25 Febr. a.s Garage Van Strien B V. Moord Financiën Shamir Pas Milieubeleid Visvangst Lijsttrekker Nelli Hoek Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Eerst nog bewolkt en regenachtig. Vanmiddag enkele opklaringen. Van avond opnieuiv veel bewolking. Vrij krachtige zuidwestelijke wind draai end naar west, afnemend matig. NICOSIA (AFP/RTR/UPI) - De Iraanse leider Khomeini heeft zondag laten weten dat hij de ïritse schrijver Salman Rushdie ondanks zijn spijtbetuiging geen vergiffenis schenkt. Vol gens de ayatollah is het de plicht van iedere moslim om ervoor te zorgen dat Rushdie in de hel ;erechtkomt. Die verklaring is volgens Ima een reac tie op de spijtbetuiging van de Britse schrijver. Die liet zaterdag via zijn uit gever weten het te betreuren dat hij met zijn boek „oprechte volgelingen van de islam" heeft gekrenkt. Volgens Khomeini hebben „de imperialisti- PerKianng van net oureau van sche media ten onrechte de indruk ge- llah. wekt dat het doodvonnis zou worden ingetrokken als de schrijver spijt zou betuigen. Dit wordt, voor honderd pro- li cent, ontkend". .Zelfs als Salman Rushdie spijt be- ,uigt en de vroomste man aller tijden wordt, is het de plicht van iedere mos lim om alles wat hij heeft, zijn leven en ijkdom, in te zetten om hem naar de iel te sturen", aldus een door het offi- iële Iraanse persbureau Irna ver- tpreide verklaring van het bureau van ayatollah. verplicht om een beloning in ruil voor die daad te betalen". Een Iraanse liefdadigheidsorganisatie stelde donderdag een beloning van ruim zes miljoen gulden in het vooruit zicht voor de Iraniër die het doodvon nis uitvoert en ruim twee miljoen gul den als een buitenlander Rushdie om brengt. VLISSINGEN - Maar liefst duizend FC Den Haag-aanhangers kwamen zon dag af op de bekerwedstrijd tussen Vlissingen en FC Den Haag. Zij verkeer den op het sportveld aan de Irislaan in het gezelschap van vierduizend Zeeuwse voetballiefhebbers. De vijfduizende toeschouwers zagen Vlissingen met 3-0 verliezen in éénzijdige wedstrijd, die zonder noemenswaardige inci denten verliep. Ongeveer 130 man politie en ME keken tijdens de wedstrijd verschillende keren lijdzaam toe hoe honderden FC Den Haag supporters bezit namen van het speelveld nadat er een Den Haag-doelpunt was gescoord. Het waren praktisch de enige onrechtmatigheden bij het duel dat FC Den Haag ver diend een plaats in de halve finale van de strijd om de KNVB-beker oplever de. (zie ook pagina 9) VLISSINGEN - Een werkonder breking bij de PZC, in het kader van de cao-onderhandelingen voor het grafisch personeel, kan tot gevolg hebben dat deze maandag-editie in verschillen de delen van de provincie ver laat bezorgd wordt. De grafische bonden van FNV (Druk Papier) en CNV hebben tijdens een nachtvergadering in het PZC-produktiebedrijf te Vlis singen hun leden ingelicht over de stand van zaken bij die onder handelingen en de te voeren kor te termijn-strategie. {zie ook. pagina 7). Irna duidt hiermee op uitlatingen van de Iraanse president, Ali Khamenei, die vrijdag speculeerde op vergeving voor Rushdie als die zijn excuses zou aanbieden. Na de verklaring van Rushdie liet Irna in eerste instantie weten die die onvoldoende was, daar na dat de schrijver toch was vergeven om ten slotte die tweede, naar het heette slechts op een persoonlijke me ning van een Irna-redacteur steunen de verklaring in te trekken. Volgens Khomeini kan een niet-isla- miet rekenen op een beloning als hij eerder dan een gelovige erin slaagt Rushdie te executeren. „Moslims zijn Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken toon de zich „zeer bezorgd" over de verkla ring van Khomeini. Hij voegde eraai toe dat de EG-ministers van buiten landse zaken zich vandaag zullen bui gen over de kwestie. De Britse zaakgelastigde in Teheran Nicholas Browne, klopte zondag aai bij de Iraanse onderminister van bui tenlandse zaken, Mohammad Larija ni, om uitleg na de tegenstrijdige be richten van Irna. Volgens de woord voerder in Londen noemde Larijan Rushdie's spijtbetuiging positief maar wilde hij geen uitsluitsel geven over de vraag of het doodvonnis daar mee was ingetrokken. 'Stompie' Mokhetsi Seipei DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Korthals Altes van justitie verwerpt ie kritiek op het kabinetsbesluit om ten onderzoek in te stellen naar het omstreden boek Satanic Verses van Salman Rushdie. Het is niet de bedoe ling de uitgave van het boek in ons land te verbieden, zei de bewindsman het afgelopen weekeinde. Het onder- wek richt zich alleen op mogelijke overtreding van het 'godslastering'- artikel in het Wetboek van Strafrecht. 066 betreurt het tijdstip waarop het kabinet ongevraagd besloot tot onder- wek. „De schijn mag niet worden ge wekt dat de procedure onder druk staat van terroristische dreigemen ten", aldus fractievoorzitter Van Mier- Hij riep de twaalf EG-landen op voor Rushdie te gaan staan „om dui delijk te maken dat de terrorist die hem raakt, ons allemaal in het hart taakt". De Stichting World Islamic Mission Nederland blijft ondanks de spijtbe tuiging van Rushdie voor een verbod van zijn boek. Westduitse schrijvers zijn bereid in ei sen beheer de roman van Rushdie uit te geven. Dat verklaarde de schrijver Hans Magnus Enzensberger Advertentie GILZE RIJEN (ANP) - Tot op de rails stonden de men sen zondagmiddag in Gilze Rijen om de langste reizi gerstrein ter wereld langs te zien komen. Honderddui zenden mensen keken naar het 1601.58 meter lange ge vaarte dat probleemloos in ruim anderhalf van het bij Zwijndrecht gelegen rangeerterrein Kijfhoek naar het NS-station Eindhoven Beukenlaan reed. NS zal nu wor den vermeld in het Guiness Book of Records. Het record stond op naam van Australië. De trein bestond uit een elektrische locomotief uit de serie 1600 met 60 Intercity-rijtuigen. Het gevaarte telde 244 assen en woog 2597 ton. Een kaartje kopen voor de trein zat er niet in. Slechts een klein aantal genodigden mocht de rit meemaken. De trein werd gereden door de Rotterdamse machinis ten Arie Wander en Cor de Rijke. Twee wethouders uit Breda en Eindhoven reden mee als officiële getuigen. Zij zullen met een notaris de geslaagde poging op pa pier vastleggen. NS-medewerkers schatten dat er langs het traject tussen de twee- en driehonderdduizend toe schouwers stonden. „Het was ongelooflijk. Viaducten stonden afgeladen met auto's. Alles stond vol", aldus de woordvoerder. Van onze correspondent JOHANNESBURG - Vier leden van Winnie Mandela's persoonlijke lijf wacht, beter bekend als het 'voetbal team' Mandela United, zijn zondag door de Zuidafrikaanse politie gear resteerd in verband met de moord op de 14-jarige acivist 'Stompie' Mokhet si Seipei. Volgens een woordvoerder van de politie is een van de gearres teerden de 'coach' van het voetbal team, de 41-jarige Jerry Richardson. Richardson heeft eerder tegenover journalisten toegegeven betrokken te zijn geweest bij de mishandelingen van 'Stompie' voor zijn dood eind de cember vorig jaar. De arrestaties vonden plaats in het luxe huis van Winnie Mandela in de HOEK VAN HOLLAND (GPD) - Het is vrijwel zeker dat vijf Deense vis sers, die sinds zaterdagmorgen wor den vermist nadat hun schip, de Esb- jerg II, werd overvaren door de Britse tanker British Beach, zijn omgeko men. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Hoek van Holland, ongeveer twintig mijl uit de kust, in vrij zware zee en bij regenachtig weer. Het is niet duidelijk hoe het vissers vaartuig in de koers van de tanker is gekomen. Er wordt rekening gehou den met een motorstoring. (Advertentie) bij V. d. Spiegelstraat 92 Goes, tel. 01100-14840 Soweto-wijk Diepkloof. De inval in het huis van Winnie Mandela begon rond vier uur zondagmorgen en duurde tot een uur of tien in de ochtend. In een van de huisjes op het erf, waar Winnie Mancela's lijfwacht heeft ge woond, werden kisten met kleding in beslag genomen evenals persoonlijke papieren, knuppels en stokken, een bebloed mes, en andere voorwerpen. Sommige kledingstukken en schoe nen zaten onder het bloed en ook op een van de muren werden bloedspat- ten aangetroffen. Tussen ander belastend materiaal werd volgens de politie ook de identi teitspapieren en kleding van Maxwell Madondo gevonden. Madondo werd een week geleden door onbekenden vermoord, waarschijnlijk uit wraak, omdat hij lid was van de Mandela Uni ted. Later op de dag maakte de politie be kend, dat er ook twee personen zijn gearresteerd in verband met de moord, drie weken geleden, op de po pulaire dokter Abu-Baker Asvat. As- vat was de persoonlijke dokter van Winnie Mandela en zijn dood wordt in verband gebracht met de controver ses rond Winnie Mandela en haar lijf wacht. De politie weigerde te zeggen of er een relatie bestaat tussen deze gearresteerden en het voetbalteam Mandela United. Zaterdagavond hield de secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC), dominee Frank Chikane een druk bezochte persconfe rentie na afloop van wat hij een 'pasto raal' bezoek aan Winnie Mandela noemde. Chikane zei dat Winnie Man dela hem had verzekerd, dat haar lijf wacht nu definitief ontbonden zal wor den en dat haar man, ANC-leider Nel son Mandela, aan wie zij woensdag een bezoek bracht in de Victor Verster-ge vangenis te Paarl, haar opdracht heeft gegeven om alle jongeren in haar huis ergens anders onder te brengen. Zaterdag reageerde ook het ANC van uit de Zambiase hoofdstad Lusaka voor het eerst officieel op de kwestie- Winnie Mandela. In tegenstelling tot het UDF en de vakbondsfederatie Co- satu, die donderdag Winnie Mandela hard lieten vallen en zeiden niets meer met haar te maken te willen hebben, riep het ANC op om haar niet in de steek te laten. Exploitatierayon West-Brabant en «eland biedt haar verontschuldiging aan voor de overlast aan de reizigers die op vrijdagochtend 17 februari tus sen Kruiningen-Yerseke en Bergen op «om door technische mankementen aan het materieel vrij forse vertragin- 9en opliepen. Regio-directeur Zuid-West P.I.M. Evers (Van onze correspondent) TEL AVIV (GPD) - Israels minister van buiten landse zaken, Moshe Arens, zal naar wordt ver wacht vanavond in Cairo overleg voeren met zijn Sovjet-collega Edoeard Shevardnadze in aanwezigheid van president Moebarak. Het is het tweede gesprek binnen een maand van Arens met Shevardnadze. Enkele weken gele den ontmoette hij Shevardnadze in Parijs. De Russische uitnodiging en het feit dat de bij eenkomst in Cairo wordt gehouden heeft in Is raël de indruk versterkt dat de Sovjetunie zich serieus gaat inspannen voor het op gang brengen van een vredesproces in het Midden-Oosten. Egypte zou daarbij een belangrijke bemiddelen de rol kunnen spelen. Ook de VN zou bij het vre desproces moeten worden ingeschakeld. Dat Arens is gevraagd naar Cairo te komen wordt ge zien als een eerste teken van Russische steun aan de Israëlisch-Egyptische vrede. Tot nu toe zagen de Russen het verdrag tussen de twee lan den als een door Amerika ontworpen inbreuk op pogingen een alomvattende vredesregeling te bereiken. Volgens regeringsvertegenwoordigers in Jeruza lem willen de Russen profiteren van de voldoe ning in de Arabische wereld over de terugtrek king van de Sovjet-troepen uit Afghanistan en van de omstandigheid dat de nieuwe Ameri kaanse regering nog geen initiatieven heeft ge nomen. Russen en Egyptenaren zijn benieuwd te horen of de nieuwe Israëlische regering een vredesini tiatief wil nemen. Premier Shamir heeft her haaldelijk laten weten dat hij niets voelt voor een internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten met deelname van alle betrok ken partijen en onder toezicht van de Verenigde Naties. Hij zou wel bereid zijn in te stemmen met supervisie door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Israëlische regeringsvertegen woordigers verwachten niet dat de Sovjetunie in dit stadium met concrete voorstellen komt. De rondreis van Shevardnadze door het Mid den-Oosten zou in de eerste plaats zijn bedoeld om duidelijk te maken dat Moskou zich niet minder dan Washington in staat acht een be middelende rol te spelen. De Russische minister heeft de afgelopen dagen bezoeken gebracht aan Syrië en Jordanië. Oud-ministers nemen geen mond. van financiën blad voor de PAGINA 2 De huidige pas krijgt een rode Europese jas. PAGINA 3 D66 heeft de financiering van het milieubeleid voorrang bo ven alle andere zaken. PAGINA 3 De beperking van de visvangst zal zeker nog tien jaar gelden. PAGINA 5 J. Bertens verslaat Zeeuws sta tenlid J. Boogerd in de race voor het lijsttrekkerschap van D66. PAGINA 5 Nelli Cooman heeft dit week einde in Den Haag de Europe se indoortitel op de 60 meter veroverd. PAGINA 11 Hoek is een serieuze kandi daat voor de titel in de tweede klas van het zaterdagvoetbal na de 5-0-zege op SSC. PAGINA 13 IREDA (GPD) - Speciale Belgische politieteams observe- ■en op verschillende plaatsen in West-Brabant panden en nertsen in de hoop zo een spoor te vinden van de ontvoer- iers van de Belgische oud-premier Paul Vanden Boey- mnts (VDB). De Belgische justitie is ervan overtuigd dat er •ontacten zijn tussen de ontvoerders en Westbrabanders. Dat heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie in Irussel bevestigd. De observatie vorige week van een pand n Etten-Leur door de Belgische anti-terreureenheid Diane nas al succesvol. Door vanaf die plaats een vriendin te vol len kwamen de anti-terreuragenten dinsdag in het Noord- ranse Metz op het spoor van de Belgisch-Joegoslavische ■jaagster Basri 'Tosca' Bajrami (33). Hij had voor een be trag van 200.000 gulden aan Zwitserse franken op zak. Het osgeld voor de vrijlating van VDB is onder meer in die nuntsoort betaald. Politiecommissaris C. Holleman van het korps in Etten- )eur bevestigde dat er woningen worden geobserveerd. „We hebben het begin van een draadje te pakken en hopen dat we mensen kunnen aanhouden. Het gaat om een grote zaak. Het lijkt op een evenpool van de Bende van Nijvel." De Belgische autoriteiten hebben al aan hun Franse colle ga's de uitlevering van Bajrami gevraagd. Die heeft inmid dels een overval op een Belgische geldtransport bekend. Daarbij viel een dode. De Belg werd vorig jaar juni bij ver stek veroordeeld tot 1 Ojaar cel. Allerlei aanwijzingen bren gen hem nu echter ook in verband met de Bende van Nijvel, die tussen 1983 en 1985 in België een hele reeks overvallen pleegde, waarbij 28 mensen werden vermoord. De Franse politie ontdekte zaterdag in Le Touquet aan de Noordfranse kust het huis waarin Vanden Boeynants vrij wel zeker heeft opgesloten gezeten. Na een tip van omwo nenden deed de politie een inval. Er werden kranteknip sels over de ontvoering, handboeien, geneesmiddelen en levensmiddelen gevonden. Ook was in het huis een kamer die beantwoord aan de beschrijving die de oud-premier van zijn verblijf heeft gegeven. Khomeini accepteert knieval Rushdie niet De FC Den Haag-supporters bevolkten met honderden het gebied naast één van de doelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1