Guy Laroche overleden usie tussen Justitie onderzoekt het werk 1MB Bank ;n Postbank :aat door van Rushdie op godslastering Grootste Autogebeuren in Zeelan II//LASER UNIEKE KANS VOOR PROCESOPERATORS. anDijke GEEN ULTIMATUM AAN WERKGEVERS de PZC vandaag week-uit week-in iJSfti** IN DE ZEELANDHAL TE GOES I Vrije dagen Donderdag 16 - Vrijdag 17 en Zaterdag 18 februari 150 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE Uitgestelde betaling mogelijk .Financiering ter plaatse groot nieuws De gevangenen van het systeem Overwegend zonnig VERHUUR Maassluis bonden Golfsport Beker 23, 24 en 25 Febr. a.s Garage Van Strien B V. Wisselend bewolkt en slechts enkele buien. De krachtige westelijke wind neemt langzaam af. Temperatuur 6 graden. \232e jaargang no. 42 [Zaterdag 18 februari 1989 Kampeerauto's, caravans en vouwwagens Kleine en grote bestelwagens Personenbusjes Gesloten en open aanhangwagens Speciale tarieven voor langere termijn huren Hoek Rijksweg-Ringbaan West Un-60-H440- GOES I PROVINCIALE ZEEUWS Massale acties van e bouwvakkers )EN HAAG (GPD) Ruim 21.000 bouwvakkers hebben gistermiddag na de schaft hun werk Neergelegd om een van de negentien demonstratieve bijeenkomsten van de Bouwbonden CNV Ln FNV verspreid over het hele land te bezoeken. De opkomst was veel hoger van de bonden zelf Widen verwacht. Vrijwel overal ontstonden problemen om de mensen in de gehuurde zalen bnder te kunnen brengen. In het Feyenoordstadion in Rotter- ham moest de bijeenkomst zelfs wor- Hen verplaatst van de kantine naar de Eretribune, omdat er in plaats van de Lerwachte 700 zo'n 3500 bouwvakkers kwamen opdagen. pok Zeeuwse bouwvakkers hebben rijdagmiddag massaal gehoor gege ten aan de oproep van de gezamenlij ke bouwbonden het werk neer te leg- ten. Ruim zevenhonderd werknemers bezochten vrijdagmiddag een demon stratieve bijeenkomst in Heinkens- land. Tijdens die bijeenkomst werd cuidelijk, dat ook in de Zeeuwse bouw nijverheid hardere acties vrijwel on vermijdelijk zijn, indien de bouwwerk- bevers maandag niet tegemoet komen pan de eisen van de bouwbonden. De bouwwerken ondervonden door de jacties nauwelijks vertraging, omdat Let, werk op vrijdag toch eerder stil jtomt te liggen. Ondanks de volle zalen neldde de werkgeversorganisatie AVBB overigens dat de opkomst bij de Vergaderingen veel lager moet zijn ge weest dan de bonden zeggen. 1 De bouwvakkers protesteerden tegen 1de houding van de bouwwerkgevers Mn de moeizaam verlopende cao-on- |erhandelingen. Voornaamste knel- unt daarbij is dat de werkgevers Jier verplichte vakantiedagen rond We kerst willen inruilen voor vier |oos(('rvrije dagen. bat lijkt nauwelijks een actie waard, Jaaar de bonden vrezen dat de bouw- JaJtkers door deze wisseltruc vier vrije |agen kwijtraken. In de praktijk is het li de bouw, zeker bij kleine bedrijven, jeel moeilijk om tussendoor vakantie dagen op te nemen, met als gevolg dat aan het eind van het jaar vaak in leid worden uitbetaald. Volgens de werkgevers is er meer flexi biliteit in de vrije dagen nodig. De be drijven zouden daar volgens hen grote behoefte aan hebben. De vaste roos- tervrije dagen kosten teveel arbeids- produktiviteit. De bonden noemen die bewering in tegenspraak met cijfers die de werkgevers zelf geven. Daaruit blijkt dat 90 procent van alle bedrijven zich strikt houdt aan de bouwvak en de vooraf centraal vastgestelde roos- tervrije dagen, hoewel ze daar volgens de cao niet toe verplicht zijn. Oorspronkelijk wilden de bonden gis teren al meteen een ultimatum aan de werkgevers sturen dat vanaf 27 februa ri acties in de bouw te verwachten zou den zijn. Daar is vanaf gezien, omdat dat juridische problemen geeft zolang de onderhandelingen nog lopen. Maandag wordt er verder gepraat over de nieuwe cao, maar de bouwvakkers werden tijdens de bijeenkomsten al gewaarschuwd zich vanaf begin vol gende week paraat te houden voor ac ties. (zie ook pagina 9) PARIJS (AFP/RTR) - In de nacht van donderdag op vrijdag is in de Franse hoofdstad Parijs de bekende modeko ning Guy Laroche overleden aan de gevolgen van een langdurige ziekte. Hij werd 66 jaar. Laroche genoot grote vermaardheid wegens zijn 'prêt-a-porter' mode tegen betaalbare prijzen. Hij werd geboren in de westelijke havenstad La Rochel- Ie maar toog al voor de Tweede We reldoorlog naar Parijs, waar hij van 1949 tot 1955 in de leer was bij de mo de-ontwerper Jean Dessès. Na zijn opleiding opende hij zijn eerste boetiek onder eigen naam in het cen trum van Parijs, om zich in 1961 te ves tigen in één van de 'dure' van die stad, de Avenue Montaigne waar hij de toenmalige Perzische keizerin Soraya tot zijn eerste klanten mocht rekenen. Vanuit zijn hoofdkwartier ontplooide hij nieuwe activiteit en werd hij één van de allergrootsten op het gebied van mode en parfum. Dit was hem me de mogelijk gemaakt door de financië le steun die hij vanaf 1968 ontving van de Franse industrieel baron Bich. La- roche's imperium omvatte uiteinde lijk onder meer 50 boetieks, waarvan 20 in de Verenigde Staten. AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse fotograaf David C. Turnley heeft de World Press Photo wedstrijd 1989 gewonnen. Zijn foto, die tot beste persfoto van 1988 werd gekozen, laat een begrafenis zien van een slachtof fer van de aardbeving die in december 1988 Armenië trof. De uitslag is vrijdag in Amsterdam bekendgemaakt. Turnleys' foto werd gekozen uit 10.197 inzendingen van 1287fotografen uit 62 landen. Er wa ren 10 procent meer inzendingen dan vorig jaar. Ook twee Nederlandse fotografen vielen in de prijzen. Frans Lanting kreeg een eerste prijs in de categorie nature stories" voor een fotoserie genomen op Madagascar die lemurs aapachtigentoont. In categorie „nature" kreeg hij een derde prijs. ANP-fotograaf Cor Mulder kreeg een derde prijs in de categorie humor. AMSTERDAM (ANP) - De Amrobank heeft als eerste bank besloten de op slagrente voor debetsaldi in reke ning-courant te verhogen met een half procent tot één procent. De verhoging gaat vandaag in. Naar verwacht zul len de andere banken snel volgen. De maatregel betekent dat rood staan bijde bank duurder wordt. Als reden voor de maatregel geeft de Amrobank de ontwikkeling op de geldmarkt op. De ABN Bank verhoogt de tarieven van de hypotheken met ingang van maandag met 0,2 tot 0,4 procent. Zo gaat het tarief van hypothecaire le ningen voor woonhuizen met gemeen tegarantie en het percentage vijfjaar vast van 7,3 procent naar 7,6 procent. Het tarief met een vast percentage ge durende tien jaar met gemeente garantie gaat van 7,6 procent naar 7,8 procent, aldus de ABN Bank. De scheepvaartautoriteiten hebben nog veel vragen bij het vergaan van de 'Maassluis'. PAGINA 3 IMSTERDAM (GPD) - De fusie tus- lende Postbank en de NMB Bank gaat loor. De voorzitters van de raden van lestuur van beide banken hebben Irijdag in Amsterdam bekendge maakt dat onderzoek heeft uitgewe- p dat de bundeling tot stand kan ko pen. Petwee instellingen zullen vooralsnog loeddeels zelfstandig blijven opere- Ten. Zij worden beide werkmaatschap pijen van een bij de fusie op te richten loudstermaatschappij die de aande- tn van de twee banken in bezit krijgt, lostbank en de NMB Bank maakten leptember vorig jaar bekend dat zij Jen onderzoek naar samenwerking laren begonnen. fan de kant van de Staat zijn er geen lelemmeringen. Minister van finan- liën Ruding kwam al in november met len wetsvoorstel waarin de relatie van je staat met de Postbank nader werd ■eregeld. De Staat bezit op het ogen- Ijik alle aandelen van de Postbank nv pe verzelfstandigde combinatie van je voormalige Postcheque- en Giro diensten de Rijkspostspaarbank). Het Jas van meet af aan de bedoeling dat jen groot deel van de aandelen aan particuliere beleggers zou worden ver- jocht. De Staat bezit van het aande lenkapitaal van de 7 procent. fe vakbonden hebben van de direc ties de garantie gekregen dat de sa menvoeging niet tot gedwongen ont- lagen leidt. Volgens Ton de Leeuw |en Bouter, bestuurder van de Dien- I bond CNV, zou slechts minder lroei in werkgelegenheid worden [erwacht. De Leeuw zegt in principe ■m'"6' 'eSen<>ver de fusie te staan, r er bestaan nu grote verschillen a arbeidsvoorwaarden tussen beide P.nken. Integratie daarvan kan wat P'J betreft niet met gesloten beurzen. I aar dat is nu net wat de nieuwe com- P'iatie in gedachten heeft". Pe Dienstenbond FNV zegt ook posi- ie'tegenover de fusie te staan. ,,De kud n vu"en elkaar goed aan. De F® heeft veel ervaring in de effecten- Pandel en het zakelijke bankverkeer, r Postbank is vooral sterk als parti- I ®re bank. Een combinatie tussen F NMB en bijvoorbeeld de Amro f' ou ongelukkiger zijn, omdat die Iee, banken elkaar volledig overlap- n aldus bestuurder Dick Hama- DEN HAAG (GPD/ANP) - Het minis terie van Justitie bekijkt of in het boek 'The Satanic Verses' (Duivels Verzen) van Salman Rushdie sprake is van „smadelijke godslastering". In dien dit zo is, wordt overwogen de verspreiding van het, vooral door Iraanse islamieten gewraakte, boek in ons land te verbieden. Premier Lubbers maakte dit gisteren Advertentie De Zeelandhal is geopend: donderdag 16 februari 14.00-22.00 uur vrijdag 17 februari 10.00-22.00 uur (dus ook 's avonds) zaterdag 18 februari 10.00-18,00 uur bekend na afloop van het kabinetsbe raad. Op smadelijke godslastering staat maximaal een boete van 5000 gulden of een gevangenisstraf van drie maanden. Ook degene die het boek verspreidt, tentoonstelt, aanbiedt of in voorraad heeft, kan aangepakt wor den. De minister-president gaf te kennen dat maandag de EG-ministers van buitenlandse zaken in Brussel bijeen komen om stappen tegen Iran te be spreken. Lubbers sprak van „niet te aanvaarden verschijnselen" en over „een vlam van intolerantie" die door de wereld schiet. De moslimgroeperingen in Nederland spraken zich vrijdagavond tegen het boek van Rushdie uit, maar zij keuren de oproep van Khomeini de schrijver te vermoorden ten sterkste af. Uitgeverij Veen besloot gisteren het boek vooralsnog niet te verspreiden. De Nederlandse vertaling van het boek werd dit najaar verwacht. De president van Iran, Ali Khamenei, heeft vrijdag gezegd dat de Iraanse leider Khomeini en de islamieten in de wereld de schrijver Rushdie moge lijk vergeving schenken, als deze zijn excuses aanbiedt en toegeeft dat hij een fout heeft gemaakt door hun reli gie te beledigen. Dit heeft het Iraanse persbureau IRNA. De regering in Bonn riep vrijdag de Westduitse zaakgelastigde in Teheran terug terwijl de Iraanse ambassadeur in Bonn op het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken te horen kreeg dat de regering het doodsvonnis van Khomeini zeer hoog opneemt. zie ook pagina 21 De Zeeuwse staten willen meer ruimte voor de golfsport in deze provincie. PAGINA 11 LONDEN (ANP) - Marianne Rushdie verlaat haar huis in Londen om zich bij haar echtgenoot te voegen, die op een geheim adres woont, waar hij door gewapende agenten wordt bewaakt. Haagse supporters zijn in het bezit gekomen van 'Zeeuwse' kaartjes voor het bekerduel in Vlissingen. PAGINA 39 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 38 en 39 Het werk van Salman Rush die, de afvallige Eigenzinnig romandebuut van M. M. Schoenmakers Charlotte Mutsaers levert kunstmatig proza Geschiedschrijving volgens prof Von der Dunk Droomsteden van de film in Gent verzameld Paul de Leeuw en Jack Spijkerman in de filmbusiness Karei Prior te gast in zijn eigen program ma. PAGINA 21, 23, 25 en 27 Computer plus modem plus on line-dienst: de wereld staat voor je open Zeelands jonge gasten vragen een bijzondere aanpak Heimwee naar Am- bon De koningin van de zes tig meter houdt van show Co Adriaanse over het 'produkt' FC Den Haag Denksporten en puzzel. PAGINA 29, 31, 33, 35 en 37 Advertentie v. d. Spiegelstraat 92 Goes, tel. 01100-14840 (Advertentie) HILVERSUM (ANP) - De VPRO-televisie herhaalt morgen, zondag, het inter view dat Adriaan van Dis 29 januari had met de schrijver Salman Rushdie. Het gesprek wordt integraal uitgezonden op Nederland twee van 23.15 uur tot 23.45 uur, na het laatste journaal. De auteur is door Iran bedreigd met de dood in verband met zijn boek „The Satanic Verses", waarin hij de islam kritisch bena derd. De schrijver is daarom ondergedoken in Groot-Brittannië. Advertentie Personal Computer bel voor dokumentatie: 071-410801 Over de verhouding tus sen 'de burger en zijn bestuur' in Nederland wordt veel geklaagd en gemop perd. Talloos zijn de goedbe doelde pogingen om daarin verbete ring te brengen; maar bijna even zo vaak komt daarvan niets of weinig te recht. De oorzaken van deze ver krampte relatie werden gisteren ont leed op een PZC-symposium in Mid delburg, waar vooral de oud-nationale ombudsman prof. dr. J. F. Rang vlijm scherpe kritische kanttekeningen plaatste bij het gebrek aan inlevings vermogen onder politici en ambtena ren als het gaat om de burger in een doorgaans van de overheid afhankelij ke positie. Rang - redenerend vanuit zijn vijf jaar lange ervaring als eerste directeur van het 'klachtenbureau van de rijksoverheid' - vindt het hoog tijd worden dat het politieke bedrijf en de ambtelijke wereld in Nederland zich de diepere achtergronden bewust wor den van de vaak verstoorde omgang met de burger. Zelfheeft hij de conclu sie getrokken dat veel van het kwaad schuilt in het gegeven dat de politicus en de ambtenaar beiden de 'gevange ne van hun systeem' zijn. In het geval van de bureaucratie spreekt dat vol gens Rang uit een vaak volstrekt on begrip voor wat de burger mateloos ir riteert: veel tijd nemen om brieven te beantwoorden (of dat gewoon achter wege laten), haperend dienstbetoon, kille bejegening van de burger aan het loket. Politici worden vooral gewan trouwd omdat ze 'niet recht door zee' zijn, misstanden niet durven aanpak ken, geen schuld willen erkennen voor eigen falen. Analyses zoals deze uua-nationale ombudsman uit de praktijk van de klachtenbehandeling in Nederland ontwikkelt, sporen precies met-wat je zou kunnen noemen - het publieke ge voel dat burgers overhouden van (te) veel gevallen van direct contact met de overheid. Het gaat niet eens zozeer om de manier waarop de inspraak is georganiseerd en werkt, niet om com missies die al vergaderend moeten proberen om bestuurders, ambtena ren en burgers zinvoller met elkaar te laten communiceren, niet om wéér een stelsel van regeltjes en voorschriften waardoor de burger (misschien) toe gang krijgt tot ambtelijke stukken. Een simpele opmerking vanuit de zaal tijdens dit PZC-symposium raakte de kern. „Mondige burgers in dit land wil len maar één ding: serieus genomen worden met algemeen aanvaarde vor men van beleefdheid". Rang heeft op grond van objectief onderzoek vastge steld dat de burger in het algemeen ge sproken wél vertrouwen stelt in de 'rechter, maar niet in de politiek. Het overheidsapparaat, in het verlengde van de politiek, deelt in die slechte beeldvorming onder de burgers. Dat moet natuurlijk te denken geven, maar daarvan is onvoldoende sprake. In 'het bestuur' bestaat nog te weinig besef van wat de burger zo vaak dwars zit in die troebele wederzijdse verhou ding. Klachten daarover worden niet zelden afgedaan met een beroep op de overbelasting van de ambtelijke in stanties en - tegenwoordig - de bezui nigingen. Alibi's, die voorbijgaan aan wat er in de relatie burger-bestuur nu echt mis is. Er zou daarom al veel mee gewonnen zijn wanneer politici en ambtenaren de moed zouden opbren gen om juist die oorzaak van veel fru stratie bij de burgers over het functio neren van de overheid eens frank en vrij onder ogen te zien. Dus: zonder het op voorhand als flauwekul te bestem pelen. Zoals de praktijk van alledag vaak vooruit loopt op de wetgeving in dit land, zo hobbelt het bestuur met zijn mentaliteit en opstelling naar bui ten achter de snelle veranderingen in de maatschappij aan. Pikant voor beeld daarvan is de regelgeving voor de openbaarheid van bestuur. Het tempo waarin en de manier waarop de inmiddels tien jaar oude wet (WOB) is veranderd, die de burger toegang tot overheidsdocumenten moet geven, vallen nog in de categorie van bestuur lijke angsthazerij. De burger heeft vol gens deze wet in principe recht op in formatie over alles waarmee de over heid bezig is. Maar op dat recht zijn zo veel voorbehouden en uitzonderingen van toepassing dat er niet zelden een moedeloos makend gevecht voor no dig is om te weten te komen watje als burger wilt. Afgelopen week heeft de Tweede Kamer over dit stiefkind van de openbaarheid gediscussieerd. Een debat dat maar beter snel vergeten kan worden, want het resultaat ervan is typerend voor de terughoudendheid van het bestuur in de verhouding tot de burger. Zolang politici en ambtena ren niet nadrukkelijker dan tot nu toe beseffen dat zij wel degelijk een bood schap hebben aan de vraag of de bur ger het bestuur ook serieus neemt, - zolang zal het nog wel tobben blijven met die ongemakkelijke relatie. vdM Advertentie Zlr PAG 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1