PTT moet aan telefoonabonnees elf miljoen gulden terugbetalen Centimeterwerk bij transport tweede Van Brienenoordbrug VN-operatie Namibia goedgekeurd Zekerheid over dood van 27 opvarenden Maassluis ROHË fP/LASER vandaag DOODSESKADERS NAAR ENGELAND fömmiste Autogebeuren in Zeeland. IN DE ZEELANDHAL TE GOES JS&S"* wov )eetman bang voor nislukken overleg tudielening banken Commerciële tv groot nieuws Natuurlijke Charme Mag! Donderdag 16 - Vrijdag 17 en Zaterdag 18 februari 150 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE Uitgestelde betaling mogelijk Financiering ter plaatse in het moeras D, Door storm oude scheepswrakken aan oppervlakte Eerst nog zonnig 232e jaargang no. 41 Vrijdag 17 februari 1989 Speurtocht Acties Alcohol 23, 24 en 25 Febr. a.s Garage Van Strien B V. Te pletter In de ochtend zonnig, in de middag toenemende beivolking en in de avond kans op regen. De zioak tot matige zuidelijke wind neemt toe tot vrij krachtig. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JEN HAAG (GPD) Het te snelle tikken van de telefoon etter bij ruim 6 miljoen abonnees gaat PTT Telecom geld .osten. De rechtbank in Den Haag bepaalde gisteren dat le telefoondienst in totaal 11 miljoen gulden moet terughe den aan haar klanten. Ie rechters verwijten Telecom dat zij tussen januari en eptember 1987 een wanprestatie" heeft geleverd door te )eel in rekening te brengen voor lokale gesprekken. De nocedure was aangespannen door de Algemene Neder- andse Bond voor Ouderen Anboen de Consumenten- wnd. De fout ontstond bij de invoering van een nieuw systeem voor het berekenen van lokale telefoongesprekken. Voor deze gesprekken gold tot dan toe een vast bedrag per ge sprek; met ingang van 1987 moeten abonnees echter 15 cent per 5 minuten betalen en 's avonds en in weekeinden 10 cent per 5 minuten. Hoe de terugbetaling zal worden geregeld, wordt nog uitge zocht. De bedragen verschillen nogal per abonnee. De uit- zoekerij stelt PTT Telecom voor niet onaanzienlijke proble men. PTT Telecom zal met de Consumentenbond en de Anbo overleggen. Londen neemt zaak hoog op LONDEN (RTR/DPA/UPI) - De betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Iran zijn onder zware druk komen te staan door de oproep van de Iraanse geestelijk leider ayatollah Ruhollah Kho meini om de schrijver Salman Rushdie wegens zijn boek „The Satanic Verses" te vermoorden. De Britse minister van buitenlandse zaken, Geoffrey Howe, noemde de oproep donderdag „vol strekt onaanvaardbaar". )oodseskaders zouden intussen van- lit Iran en Pakistan onderweg zijn. ;en anonieme extremist heeft ge- Ireigd met het opblazen van Britse rliegtuigen. In Iran is de prijs op het ïoofd van Rushdie verhoogd tot 10,4 niljoen gulden (400 miljoen rials), dimster van buitenlandse zaken owe zei dat de Britse zaakgelastigde n Teheran de Iraanse regering om op heldering over de dreigementen had ;evraagd, maar dat de reactie „niet be- redigend" was. Daarop heeft het Fo reign Office de Iraanse zaakgelastigde ontboden. Howe zei dat Londen de formalisering van de betrekkingen niet voortzet, omdat Iran weigert de nternationaal geaccepteerde om- angsregels te aanvaarden". rroot-Brittannië was aanvankelijk an plan de staf van de ambassade in eheran, die in december vorig jaar eer open ging, binnenkort uit te brei en. Verder zouden de twee landen ok weer ambassadeurs uitwisselen. >e Iraanse ambassadeur bij het Vati- .PZC De nieuwe serie Kanjers biedt een seksuele speurtocht voor de jeugd. PAGINA 2 De verpleegkundigen kondi gen nieuwe acties aan. PAGINA 3 Rotterdam wil de WOV alsnog in het westen. PAGINA 17 De voorlichting over alcohol in het verkeer moet veel gerichter en harder. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Kinnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 9, 11, 13,14 en 15 Provincie: 17,18,19 en 21 sPort: 22 en 23 Kijlage over toerisme: 25, «,29 en 31 caan, hodjatoleslam Salman Ghaffari, verklaarde zich donderdag in een vraaggesprek met een Italiaanse krant bereid de opdracht van Khomei ni persoonlijk uit te voeren. Radio-Te- heran meldde dat er een bankrekening is geopend waarop mensen geld kun nen storten voor de beloning voor het uitvoeren van de „heilige taak" Rush die te doden. De Indiase autoriteiten verscherpten de bewaking op de luchthavens en bij kantoren van Britse luchtvaartmaat schappijen nadat een persbureau een anoniem telefoontje had ontvangen waarin gedreigd werd met aanslagen op Britse vliegtuigen. De man, die zei te spreken namens de „Iraanse gardis ten", zei dat de aanslagen zouden doorgaan „tot Rushdie uit zijn schuil plaats komt". Het Europese parlement riep de EG- Slot zie pagina 3 kolom 7) OETERMEER (GPD) - Minister )eetman van Onderwijs houdt ern- tig rekening met de mogelijkheid dat et overleg met de banken over de pri- atisering van de studieleningen paak loopt. „Alles is te koop, maar ls de weg alleen begaanbaar is via en zeer hoge prijs, voor zowel over bid als studenten, moeten we ons af- ragen of we die weg nog in moeten laan", aldus de minister gisteravond ijdens het overleg met de studenten- irganisaties. Deetman wil het overleg met de stu denten pas voortzetten als de impasse in de onderhandelingen met de ban ken is doorbroken. Hij wil bovendien de mening van het parlement peilen alvorens toezeggingen te doen. De stu denten noemden het spijtig dat geen conclusies konden worden getrokken. ROTTERDAM (ANP) - De drijvende tweede Van Brie nenoordbrug was donderdagavond hard op weg naar zijn oudere 'broer', die in de A16 ligt. De twee pontons met daarop de 45 meter hoge en bijna 300 meter lange nieuwe Van Brienenoordbrug passeerden rond half ne gen, een uur later dan het schema aangaf, de Spijkenis- serbrug. Tot vlak bij de brug zag het zwart van de men sen. Rond half tien nam de Van Brienenoord twee ook de Botlekbrug. Met aan de bovenkant een gaatje van uit eindelijk 30 centimeter schoven de vier slepers, met hulp van duwboten, de boog langs de brugwanden. Een maal de brug voorbij, overheerste een gevoel van triomf aan boord van de schepen die hadden meegewerkt aan het klaren van deze precisieklus. Het moeilijkste deel van het transport was na elf uren inspanning achter de rug. Kort na het passeren van de Botlekbrug draaide het konvooi de Nieuwe Maas op. Daarna restte in de kleine uurtjes nog de nauwe passage door de Koninginnebrug en kort daarna de Spoorbrug. Die twee stonden op het schema tussen twee en drie uur in de afgelopen nacht. Vanmorgen vroeg wordt de tweede Van Brienenoord brug vlakbij de eerste afgemeerd in de bocht van de Nieuwe Maas. Donderdagmorgen kort na half elf vertrok het konvooi uit de Develhaven bij bouwer Grootint in Zwijndrecht. Boten van Rijkswaterstaat maakten de weg vrij. Zij hielden de andere scheepvaart, zoals nieuwsgierige schippers van plezierbootjes, op afstand en sleepten lastige boeien opzij. Het transport kon pas donderdag vertrekken en niet afgelopen maandag zoals de bedoeling was. De wind was toen te hard en de waterstand te hoog. Het risico werd daaróm te groot. Onder de Botlekbrug is namelijk maar veertig centimeter ruimte over. Langs de oevers van de Oude Maas en verder langs de route keken duizenden mensen hun ogen uit naar het spektakel. De wegen rond de route waren overvol. Maar volgens de politie was er aan het begin van de avond geen sprake van een verkeerschaos. Transport 2e boog NEW YORK (RTR/AFP/UPI) - De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties is donderdag akkoord gegaan met het plan dat voorziet in de overgang naar onafhankelijkheid van Namibia. In de resolutie die is aangenomen zijn de aanbevelingen opgenomen van VN- secretaris Javier Perez de Cuellar, die het door Zuidafrika bestuurde Nami bia op 1 april 1990 een zelfstandige na tie wil laten zijn. Een VN-troepenmacht moet onder meer toezien op de organisatie van vrije en eerlijke verkiezingen SKIKIDA (AP) - Het wrak van de Maassluis op de rotsen bij Skikda. (Advertentie) ROTTERDAM (ANP) - Rederij Nedl- loyd heeft donderdagavond laten we ten dat er geen hoop meer is op overle venden van de ramp met de chemica- liëntanker Maassluis. De ondergang van de 38.000 ton metende Maassluis in de nacht van dinsdag op woensdag voor de kust van Algerije is wat be treft het verlies aan mensenlevens de grootste Nederlandse scheepsramp sedert de Tweede Wereldoorlog. De oorzaak van het vergaan van de on geladen tanker was een zeer zware storm met orkaankracht die zich 's nachts zeer snel ontwikkelde. Het schip lag aan de ankers op de rede van Skikda, waar het de volgende dag in de haven geladen zou worden. Na de eer ste verwarrende berichten die in de loop van woensdag vanuit Algerije binnenkwamen kreeg de eigenaar van de Maassluis, de Rotterdamse rederij Nedlloyd, pas in de loop van donder dag een duidelijk beeld van de gebeur tenissen. Volgens directeur G. van Maanen van Nedlloyd Rederijdiensten werd de be manning volledig verrast door de storm. De kapitein, een ervaren gezag voerder die al zes jaar op de Maassluis voer, verzamelde alle opvarenden, on der wie ook de echtgenotes van twee officieren, op de brug. Vier beman ningsleden kregen de opdracht de an kerkettingen op de voorplecht los te maken. Twee keerden behouden terug op de brug. Twee anderen sloegen door de golven overboord. Later bleken dit (Advertentie) bij v. d. Spiegelstraat 92 Goes, tel. 01100-14840 de enige overlevenden van de ramp te zijn. De laatste mededeling die Nedl loyd om half drie 's nachts van de kapi tein ontving luidde dat men zich op maakte het schip te verlaten. De zwalkende tanker was niet meer onder controle te krijgen en sloeg te pletter op het havenhoofd van Skik da. Het plotselinge opsteken van de storm was de reden dat de kapitein geen kans meer zag de beschutting van een haven op te zoeken. Doordat de storm ook de telefoonverbindin gen tussen Skikda en Algiers had ver nield, duurde het meer dan twaalf uur voordat bij Nedlloyd de omvang van de ramp bekend was. Het waaide donderdag nog zo hard dat duikers niet in de buurt van het wrak konden afdalen om de situatie in ogen schouw te nemen. Het bergen van de lichamen van de slachtoffers heeft voor Nedlloyd voorrang. Een aantal li chamen is donderdag aan de kust aan gespoeld. De familie van de omgeko men 13 Nederlanders en 14 Indone siërs is in de loop van woensdag en donderdag ingelicht. Volgens een op gave van de rederij bevinden zich on der de slachtoffers vier Zeeuwen. Dat zijn, behalve hoofdwerktuigkundige C. A. de Bruine en zijn echtgenote J. A. de Bruine-van de Vreugde uit Koude- kerke, de 40-jarige engineer P. C. de Klerck uit Middelburg en de 35-jarige derde stuurman A. J. van Roosmaalen uit Vlissingen. Intussen is een bergingsploeg van vijf man, drie medewerkers van Nedlloyd en twee van Smit Tak, in Algerije gear riveerd. Voorlopig is het wachten ech ter op rustiger weer waardoor de dui kers hun werk kunnen doen. (Advertentie) ROHE staat voor 'n unieke kollektie rotanmeubelen. Door topontwerpers vormgegeven en handmatig geproduceerd. Dat garandeert uitstekend zitcomfort! De Zeelandhal is geopend: donderdag 16 februari 14.00-22.00 uur (dus ook 's avonds) vrijdag 17 februari 10.00-22.00 uur (dus ook 's avonds) zaterdag 18 februari 10.00-18.00 uur Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 01 I 12-1318 Vrijdag koopavond Namibia, een land ter grootte van Frankrijk en de Bondsrepubliek sa men, is het enige land in Afrika dat nog niet onafhankelijk is. VN-Resolutie 435 uit 1978, voor de on afhankelijkheid van het land, is nooit eerder ten uitvoer gebracht. e besluitvorming over '(eventuele) invoering van commerciële televisie in Nederland zakt steeds diep er in het moeras. De tegen stellingen tussen de twee regerings partijen CDA en VVD over de vraag of aan de ATV-combinatie van omroe pen en grote uitgevers vergunning moet worden verleend om haar ambi tieuze plannen in daden om te zetten, nemen eerder toe dan af. Al dat gehar rewar zou er wel eens op uit kunnen draaien dat er in deze kabinetsperiode helemaal geen beslissing meer valt over dit tamelijk omstreden vraag stuk. De heilige belofte in het regeer akkoord van het tweede kabinet-Lub- bers daarover dreigt zo te verschrom pelen tot een vrijblijvend zinnetje op wit papier. Feit is in ieder geval dat het politieke topberaad (van de meest be trokken ministers, de CDA- en VVD- fractieleiders en -mediaspecialisten) de zaak deze week geen steek verder heeft gebracht. Voor een deel omdat er aan de met veel fanfare aangekondig de en met even luidruchtige argumen ten verdedigde plannen voor invoe ring van commerciële omroep in Ne derland nogal wat scherpe doorntjes zitten. Belangrijke vragen zijn na al die jaren van gepalaver over deze kwestie namelijk nog steeds niet beantwoord. Hoeveel bestaansrecht zullen in Nederland commerciële om roep en publieke omroep naast elkaar hebben? Hoeveel beter zal de kwaliteit van de programma's aan weerskanten worden tegenover wat nu op het scherm wordt geboden? Premier Lubbers heeft een maand geleden politiek Den Haag en de omroepwereld in rep en roer gebracht door openlijk te verklaren dat hij geen voorstander is van commerciële tele visie, tv dus waarbij er in de eerste plaats winst moet worden gemaakt. Hij vindt Nederland ook te klein voor twee naast elkaar opererende omroep systemen en ziet de behoefte aan com merciële tv afnemen, omdat met uit breiding van de STER-reclame ruim schoots kan worden voldaan aan het advertentieaanbod op de buis. Met die opvatting legde hij in feite een blokka de tegenover de plannen van de ATV- initiatiefnemers en« schopte hij rege ringspartner VVD stevig tegen de schenen. De liberalen immers willen dat commerciële televisie er zo snel mogelijk komt, ze houden vast aan wat daarover in de mediaparagraaf van het regeerakkoord is afgesproken en eisen dat er nu een beslissing wordt genomen over de ingediende plannen. De politieke ruzie over Lubbers' ge ruchtmakende opmerkingen is inmid dels naar de binnenkamers verwezen, maar de discussie over het toekomstig omroepbestel heeft er wel een nieuwe wending mee gekregen. Het CDA heeft eigenlijk duidelijk gemaakt dat het zich niet meer zo gebonden voelt aan de afspraken van drie jaar geleden. Daarmee zijn de kansen voor een zen der, zoals AVRO, TROS, Veronica en de grootste uitgevers van dit land zich voorstellen, flink gedaald. Elegant is anders, maar het schept meer duide lijkheid dan er totnogtoe bestond. Wie het veld probeert te overzien kan alleen maar tot de conclusie komen dat alle deelnemers aan dit krampachtige spel met als inzet het Nederlandse omroepbestel van de toe komst, terug zijn bij 'af. Op zichzelf niet zo ongezond, want er werd meer met bluf en met troefkaarten gespeeld dan dat er een heldere strategie te her kennen viel en bewuste keuzes werden gemaakt. Omroepbeleid en omroepbe stel in Nederland zijn vanouds terrei nen met veel voetangels en klemmen, maar vooral de laatste tijd worden ze nog beheerst door verwarring en be sluiteloosheid. In zo'n omgeving kun nen alleen maar halve of slecht door dachte dingen gebeuren. En daarmee is niemand gediend. CDA en WD heb ben in het regeerakkoord afspraken gemaakt over commerciële televisie in de geest van: we zien wel hoe het bal letje rolt. Dat is vragen om problemen en misverstanden. Condities, waarop plannen in die richting zouden moeten voldoen, zijn nauwelijks geformuleerd. Met als gevolg dat de echte problemen en consequenties nu pas zichtbaar worden. Dat partijen er op die manier niet uitkomen hoeft dan ook niet eens zo erg te verbazen. vdM TEXEL (ANP) - Op Texel zijn enkele kilometers ten noorden van het na tuurreservaat De Slufter drie eeu wenoude houten scheepswrakken aan de oppervlakte gekomen. Dat is gebeurd na de laatste storm, waar door het strandniveau is verlaagd. Twee schepen zijn circa 25 meter lang. De rompen zijn nog grotendeels intact. Het derde wrak ligt gedeeltelijk onder het zand maar is waarschijnlijk van ge lijke grootte. (Advertentie) Personal Computer bel voor dokumentatie: 071-410801

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1