kleintjes Stormweer speelt radio parten Laatste Sovjets uit Afghanistan n Zeeuws onderwijs rouwt om bezuinigingsplannen Deelman Iran zet miljoen dollar op hoofd van auteur Rushdie Grootste Autogebeuren in Zeeland. )LECHTS 2 OVERLEVENDEN IN ALGERIJE de PZC vandaag «//LASER EVEN NAAR JAC. HERMANS ANDIJVIE Mini-prus&Maxi-keus IN DE ZEELANDHAL UITVERKOOP 50 korting BIJOU Lange Delft 44/ 1 kilo SCHRIJVER SATANIC VERSES DUIKT ONDER Donderdag 16 - Vrijdag 17 en Zaterdag 18 februari 150 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE Uitgestelde betaling mogelijk JFinanciering ter plaatse Losprijs op een schrijvershoofd Meer partijen in Hongarije jbesprofegfiÊ- Overwegend zonnig 232e jaargang no. 40 donderdag 16 februari 1989 1 7indkracht 10 Letterenprijs Wegvervoer Uitdaging Voorkeur Brood Naerebout Bekersensatie Jaffa SHAMOUTI HANDSINAASAPPELEN IMPORT 'Krater' dieper in ozonlaag boven Noordpool Wisselend bewolkt en slechts enkele buien. De krachtige ivestelijke wind neemt langzaam af. Temperatuur 6 graden. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EN HAAG (ANP) - Het stormachtige weer heeft woensdag an het eind van de middag de middengolfzenders van Ra tio 1 en Radio 5 uit de ether geblazen. Rond half vijf zagen •lonteurs steekvlammen schieten uit de antennes in het \enderpark in Flevoland. Daarop werden de zenders uitge- chakeldDoor weersinvloeden en ijsafzetting bleek een solator het te hebben begeven, aldus een PTT-woordvoer- \er. Even na vijf uur kon Radio 5 weer in de ether komen via een noodzender in Lopik. Een uur later waren beide zenders weer in de lucht, maar nu via slechts één antenne. Daar door kan de ontvangst in delen van het land wat minder zijn. Vandaag worden verdere reparaties aan de zenders uitgevoerd waarna de uitzendingen weer via twee anten nes lopen en de ontvangst in heel Nederland weer normaal moet zijn. Maassluis vergaat: vermist (Van onze verslaggevers) {.OTTERDAM - Bij een ramp voor de Algerijnse kust met de Nederlandse chemicaliëntanker Maassluis van rederij Nedlloyd in Rotterdam zijn, zo wordt gevreesd, 27 van de 29 beman- lingsleden omgekomen. Twee Indonesische bemanningsleden wisten zwemmend het vaste and te bereiken en zijn met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. )e Algerijnse autoriteiten meldden [isteravond dat het schip in stukken is ebroken en in de golven is verdwe en. Op dat tijdstip waren nog geen Slachtoffers geborgen, ie bemanning van de Maassluis be lfond uit zestien Indonesiërs en der den Nederlanders. Onder de opvaren- [en bevonden zich de 50-jarige hoofd- achinist C. A. de Bruine en zijn even- [ude echtgenote, afkomstig uit Kou- lekerke. Het is echter niet uitgesloten lat zich onder de vermisten nog meer (eeuwen bevinden. Op de beman- ngslijst staan de namen van nog :ns drie bemanningsleden die in Zee- tnd (Breskens, Vlissingen, Middel- Ltg) zijn geboren. Over hun huidige ionplaats was woensdagavond geen isolute duidelijkheid te verkrijgen. De dichter Gerrit Kouwenaar is onderscheiden met de Prijs der Nederlandse Letteren. PAGINA 2 De cao voor het wegvervoer staat op springen: er is ondui delijkheid over de onregelma tigheidstoeslag. PAGINA 3 Van der Zwan heeft zich op de uitdaging verkeken. PAGINA 4 De krijgsmacht geeft aan vrou wen de voorkeur. PAGINA 5 Lois Lane heeft een eigen pla tenlabel: er is geen droog brood te verdienen in de pop wereld. PAGINA 9 De storm verjaagt de dopers van de nieuwe Frans Naere bout. PAGINA 13 Willem II wipt een machteloos keyenoord uit de beker. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 de eerste keer contact op met het hoofdkantoor in Rotterdam met de mededeling dat de ankers gingen SPANJE Menofca Maltorca^ Sardinië J Ibiza Chemicaliëntanker 'MAASSLUIS' losgeslagen van ankers en op een pier gelopen. anp TUNESIE 250 km krabben. In het laatste contact met Rotterdam meldde Rutten omstreeks half drie 's nachts dat de bemanning van boord zou gaan. De twee overlevenden sprongen van het voorschip en wisten zich zo, on danks de hevige zeegang, te redden. De overige bemanningsleden bevon den zich op het achterdek. Volgens Nedlloyd-directeur G. H. O. van Maan- en blijkt uit berichten dat het toen nog enkele uren heeft geduurd voor het schip in de golven verdween. Het feit dat de bemanning zich op het achter dek bevond maakt het volgens Van Maanen waarschijnlijk dat zij de sprong in de kolkende golven en de be tonblokken van het havenhoofd niet konden maken. Van Maanen baseert (Slot zie pagina 3 kolom 7) ie produkten/chemicaliëntanker aassluis (38.000 brt) is in de nacht Jan dinsdag op woensdag bij wind- Jracht 10 op de Middellandse Zee los geslagen van haar ankers op de rede au Skikda in Oost-Algerije en op het averihoofd geslagen. De tanker was n ballast aangekomen uit de Verenig- e Staten en zou woensdag de haven an Skikda binnenvaren om lading an boord te nemen. kapitein Rutten van de Maassluis am omstreeks middernacht in de acht van dinsdag op woensdag voor ROTTERDAM (ANP) - Archieffoto van de chemicaliëntanker Maassluis. TERMEZ (RTR/AFP) - Gezeten op een tank passeerde woensdag even voor 12 uur 's ochtends luitenant-generaal Boris Gromov de stalen brug over de grensrivier Amoe Darja tussen Afgha- nisatn en de Sovjetunie. Zo verliet precies op de afgesproken datum de laatste Sovjet-militair Afghanistan. Het communistische bewind in Kabul zal nu alleen het hoofd moeten bieden aan de door het Westen gesteunde op standelingen. Naar schatting hebben een miljoen mensen de dood gevonden in de oor log. Onder hen zijn minstens 15.000 Sovjet-militairen. Zij sneuvelden om dat Sovjet-leider Brezjnev in decem ber 1979 meende het wankelende com munistische bewind te hulp te moeten komen. De interventie heeft weinig succes gehad: na negen jaar zijn de vooruitzichten van het regime-Naji- bullah slecht. De grote vraag is hoe nu lang hij het zonder Sovjet-steun kan uithouden. De toestand in Afghanistan wordt door Sovjetrussische en Afghaanse zegslieden als rustig omschreven. Maar journalisten in de belegerde hoofdstad Kabul melden dat zowel overdag als 's nachts kanongebulder te horen is. Op straat wordt er streng gecontroleerd door militairen. De vei ligheidspolitie kamt wijken uit op zoek naar mujaheddin die de stad zijn binnengedrongen om de regering van binnenuit met sabotageacties te on dermijnen. (Advertentie) Aanbiedingen geldig van do. 16t/mza. 18 februari 1989 en alleen in filialen meteen groenteafdeling. Op het schoolplein van de Inspecteur Leenhoutsschool in het Zeeuws-Vlaamse Waterlandkerkje werd het onder wijs symbolisch ten grave gedragen. MIDDELBURG Het Zeeuwse basisonderwijs wil zich niet ten grave laten dragen. Dat werd woensdag tijdens een massaal protest op 120 basisscholen duidelijk ge maakt. Vele ouders hielden hun kinderen thuis of weer den leerkrachten uit de scholen. Zestig onderwijsgeven den gingen zelf in staking. Het protest is bedoeld om de onderhandelingen tussen het ministerie van onderwijs en de onderwijsvakorga nisaties onder druk te zetten. Woensdag werd in Zoeter- meer de eerste ronde van het overleg over de beperking van het aantal leerkrachten afgebroken. De vier onder wijsbonden en de Algemene Vereniging van Schoollei ders wilden eerst over de voorgestelde bezuiniging van 50 miljoen gxdden praten, voordat een eventueel sociaal plan aan de orde werd gesteld. Minister Deelman acht de inkrimping van het aantal formatieplaatsen op scholen met minder dan 125 leerlingen geen onderwerp van overleg, omdat de Tweede Kamer al met die maat regel heeft ingestemd. De vakorganisaties weten zich gesteund door het ad vies van de Commissie Albeda. Deze commissie voor ge schillen in ambtenarenzaken vindt dat de minister geen open en reëel overleg met de bonden heeft gevoerd, en dat hij met sociale maatregelen had moeten komen voor leerkrachten die door de bezuinigingen met ont slag worden bedreigd. De bezuiniging treft de perso neelssterkte van de kleinere scholen, die de afgelopen vier jaar toch al 1,3 formatieplaats hebben moeten inle veren. De nieuwe korting betekent dat scholen een dag per week met een leerkracht minder rond moeten ko men. Zie ook pagina 13 en 19 gBaBHgaBBBBMBWWHBMHHHBBMBBBBMWaBMHBMMgSBHBBBBBSWMBBMMMMBBBI WÊÊtÊmÊÊÊtÊÊÊÊÊÊBÊÊmmmmÊrnKmtÊmmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊttÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmm NICOSIA (RTR/GPO) - Een Iraanse or ganisatie voor liefdadigheid, de Stichting 5 juni, heeft woensdag een beloning van één miljoen dollar uit geloofd voor eenieder die de Britse auteur Salman Rushdie doodt. Dit zei een hoge geestelijke Hassan Sa- nei die is verbonden aan de stichting, zo werd gemeld door de Iraanse staats televisie. Eén miljoen dollar komt overeen met rond twee miljoen gulden. De auteur, die in Noord-Londen woont, is inmiddels ondergedoken en spoorloos verdwenen. Zijn woning is dichtgetimmerd en wordt zwaar be waakt door de politie. De Iraanse Revolutionaire Garde ver klaarde woensdag klaar te staan om Rushdie te doden wegens zijn boek „The Satanic Verses". Khomeini heeft Rushdie volgelvrij verklaard. In Tehe ran betoogden woensdag tienduizen den mensen voor de Britse ambassa de. Zij schreeuwden „Dood aan Groot-Brittannië" en „Dood aan Ame rika." Iran drong er woensdag in een verkla ring aan het Vaticaan bij de paus op aan publikatie van het boek te voorko men Volgens de Iraanse president Ali Kha menei hebben alle moslims de taak om de „verdorven huurling" (Rush die) te doden. Hij zei dat Khomeini's oproep in overeenstemming is met de islamitische regels ten aanzien van beledigingen van het geloof. Het boek werd vorig jaar uitgegeven door Viking Press en is inmiddels in de meeste moslimlanden verboden. De Franse uitgever Christian Bourgois besloot woensdag publicatie op te schorten. Salman Rushdie (41) is geboren in een Indiaas moslimgezin in Bombay. Of schoon ondergedoken, ging hij woens dag uitvoerig in op de kwestie, en wel TORONTO (UPI) - De 'krater' in de ozonlaag boven de Noordpool die in 1986 was ontdekt heeft zich uitge diept. Dit is woensdag meegedeeld door Ca nadese deskundigen. Boven de Zuidpool is de ozonlaag al jaren zo dun dat men van een gat spreekt. De laag beschermt de aarde tegen ul traviolette straling van de zon. Het ge volg van het dunner worde is vergrote kans op huidkanker en schade aan ogen en gewassen. Oorzaak is chloorfluorkoolwaterstof, dat wordt gebruikt als drijfgas in spuitbussen, voor reiniging van elek tronische apparatuur in een vraaggesprek dat verscheen in het Britse dagblad The Guardian: „Ik weet waarover ik spreek want ik heb zelf een islamitische achtergrond. Ik bestrijd de mening dat wat ik beweer, in strijd met 'de' Islam zou zijn." Twij fel is volgens Rushdie het belangrijk ste kenmerk van deze tijd. In de 20e eeuw zijn bijna alle zekerheden wegge vallen. De moslim-geestelijken heb ben nu een heilige oorlog tegen deze manier van denken uitgeroepen." De Utrechtse uitgeverij Veen heeft 'voor alle zekerheid' beschermende maatregelen genomen. De uitgeverij gaat door met het vertalen van het boek. Volgens plan verschijnt de Ne derlandse uitgave op 15 oktober. Advertentie De Zeelandhal is geopend: donderdag 16 februari 14.00-22.00 uur (dus ook's avonds) vrijdag 17 februari 10.00-22.00 uur (dus ook 's avonds) zaterdag 18 februari 10.00-18.00 uur Golven van fanatisme slaan de laatste week door de islamitische wereld als protest tegen de inhoud van het boek 'The satanic verses' van de Britse auteur Salman Rushdie. En natuurlijk komt de felste reactie weer uit Iran, waar ayatollah Khomeini al de doodstraf over de schrijver heeft uitgesproken en nu zelfs een losprijs van een miljoen dollar op diens hoofd heeft gezet. Minister Van den Broek van buitenlandse za ken - inmiddels genezen van zijn voor nemen om op bezoek te gaan in Iran - heeft deze reacties vanuit Teheran gis teravond terecht bestempeld als 'een oproep tot internationale terreur', want dat is ze, niet meer en niet min der. In de Arabische wereld ontstaat van tijd tot tijd'opwinding wanneer el ders dingen gebeuren die daar worden gezien als een rechtstreekse aanval op het moslim-geloof, in dit geval van het gewraakte boek als godslastering. De boekverbrandingen, de rellen, de sta kingen en de uitingen van rouwbeklag als protest tegen Rushdie's voorstel ling van zaken van de islam zijn tot op zekere hoogte nog te vergelijken met de heisa rondom de film 'The last temptation', vorig jaar zomer in de Verenigde Staten en elders. Maar de manier waarop de islamitische funda mentalisten door de Iraanse geestelij ke leiders en regeringsautoriteiten worden aangezet om de Britse schrij ver in zijn eigen land een kopje kleiner te maken, is een griezelige grensver legging van het geweld. Ze slaat in be dreiging en intimidatie alle reacties vanuit Teheran bij eerdere affaires in het buitenland in de sfeer van 'beledi ging van de moslimregligie'. Het von nis dat Khomeini heeft uitgesproken over Salman Rushdie en de oproep om het te voltrekken zullen de internatio nale betrekkingen tussen Iran en het westen opnieuw extra bemoeilijken. De afstand is en blijft oneindig groot. Begint het 'ijzeren gordijn' - een be grip dat wat uit de mode is ge raakt - nu werkelijk in stukken uiteen te vallen? De aankondiging van de Hongaarse partijleider Karoly Grosz dat komende zomer in zijn land meer politieke partijen dan de communisti sche officiële status zuilen krijgen, duidt daarop. Het is de onverbloemde erkenning dat het monopolie van de eenheidspartij in Oost-Europa zijn tijd heeft gehad omdat het op instorten staat. Hongarije - en de laatste tijd ook Polen - geven bij deze opvallende koersveranderingen de toon aan. Want opvallend zijn ze natuurlijk. Lang ondenkbaar zelfs voor wie nog even terugschakelt naar de brute me thodes waarmee in 1956 Russische tanks in Budapest de Hongaarse volksopstand onder leiding van Imre Nagy te lijf gingen. De Hongaren - murw geslagen - hebben in de dertig jaar daarop de straatstenen laten zit ten. Maar langs de weg van de geleide lijkheid brachten ze een hervormings proces op gang, dat per saldo het fail liet van de één-partij-staat heeft aan getoond. Het revolutionaire denken van de druppel die de steen holt, heeft de samenleving doordrenkt en lang zaam ook het staatsapparaat en de po litieke top van de communistische partij aangevreten. Al onder Grosz' voorganger, de veteraan Janos Kadar, begon Hongarije als eerste land van het Oostblok de in het moeras gelopen economie marktgerichte, westerse trekjes mee te geven. Toch viel de cri sis, die veel verder reikte, alleen daar mee niet te bedwingen. De tegenstel lingen tussen de hervormingsgezinde communisten en de stalinisten ver zandden niet, maar resulteerden in het - uit de nood geboren - besef dat er méér moest gebeuren. De burger kon niet langer worden zoet gehouden met westerse speeltjes en met een beroep op zijn gezonde verstand dat er offers moesten worden gebracht. Er zou ook politieke vrijheid en grotere medezeg genschap moeten komen. De beslis sing daarover is nu gevallen en mooi verpakt. Ze is ontvangen met hoop en argwaan, maar ze betekent hoe dan ook een doorbraak. vdM Advertentie Personal Computer bel voor dokumentatie: 071 - 410801 (Advertentie) LAATSTE WEEK tot 18 februari a.s. op een groot deel van onze collectie Middelburg Lange Delft Segeersstraat 4a A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1