kleintjes Operatie zeehond voor Deltawateren Beperking studiebeurs weer met jaar uitgesteld Gevaar van botsing tanker met boorplatform geweken Oproep Khomeini om Rushdie te doden [LOPJACHT OP ONTVOERDERS Deetman voelt niets voor derde ministerstermijn «//LASER Overe^^ gesprok#1- Federatie Wegvervoer valt uiteen Regen en wind 132e jaargang no. 39 /oensdag 15 februari 1989 Vendex Onderwijs I Klachten Indoor ^Imonella-bacterie init Nederland via ïtse hennen binnen Goed behandeld BONUS EXACTE LERARENOPLEIDING Bonus SLEEPBOTEN BIJ STUURLOOS SCHIP Olietanker "Alexandros" met 75000 Itr ruwe olie aan boord op drift. LASTERLIJKBOEK TEGEN ISLAM Zeeuws onderwijs is het spuugzat In de ochtend veel bewolking en af en toe regen. Vanmiddag opklaringen. In de avond gevolgd door enkele buien. Stormachtige zuidwestelijke wind, la ter west. Temperatuur 9 graden. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWS OES - De mens gaat de natuur een handje toesteken om terugkeer van zeehonden in het Nederlandse Deltage- ed te bevorderen. Voor het eerst in de vaderlandse ge- hiedenis zal een grootscheepse operatie in gang worden mzet, waarbij gezonde dieren uit het Waddengebied naar Zeeuwse wateren worden overgebracht. Binnenkort Iordt de eerste groep dieren verwacht. De datum van re- htriëring staat nog niet vast. De zeehonden - twee man- tjes, drie vrouwtjes - worden in de Oosterschelde ge- 'aatst. feite gaat het om een terugkeer van zeehonden, die eer- r vanuit Zeeland naar het opvangcentrum in Pieterbu- ren werden gebracht en in de chrèche van Lenie 't Hart I herstelden van een ziekte of op krachten kwamen. De repa- 1 trianten zullen in het Deltagebied zorgvuldig worden bege- f leid en beschermd. De nationale zeehondendeskundige dr a P. J. H. Reijnders, verbonden aan het Rijksinstituut voor' "j Natuurbeheer te Texel, wordt hierbij ingeschakeld. Terugplaatsen van zeehonden gebeurt al enige tijd elders, j maar niet op dergelijke schaal en met uitvoerige begelei- J ding. Het natuurlijke zeehondenbestand in de Delta ver- j toont, na een dieptepunt in het begin van de jaren tachtig, I de laatste jaren een licht herstel. (Zie ook pagina 13) Boeynants voor miljoen vrij Van onze correspondent) IUSSEL - De op 14 januari ontvoerde Belgische oud-premier Paul Vanden Boeynants is laandagavond laat vrijgelaten nadat zijn familie voor hem een losgeld van 63 miljoen frank |,5 miljoen gulden) heeft betaald. De politie is een klopjacht op de ontvoerders begonnen. Zij In waarschijnlijk naar Frankrijk gevlucht. 69-jarige Vanden Boeynants ver- lert in een naar omstandigheden lede gezondheid, maar is erg moe en ffirk vermagerd. De oud-premier is cies een maand gevangen gehou- waarschijnlijk ergens in Noord- nkrijk. ontvoerde werd maandagavond rand half elf vrij gelaten vlakbij het sta- n van Doornik, 75 kilometer ten jdwesten van Brussel en dichtbij de nse grens. Daar nam hij een taxi .r Brussel, waar hij rond midder- ihtbij zijn woning aankwam. Daar- Iwaarschuwde zijn echtgenote pas politie. fcntvoering is vrijwel zeker het werk van 'gewone' criminelen geweest. Het gast om drie mannen, mogelijk Fran- •eti Er waren geen politieke motieven nhetspel. De opeising in diverse brie- ®ri door de Socialistische Revolutio- ire Brigade (BSR) was een rookgor- van de ontvoerders, ïoe de overhandiging van het losgeld s 'gegaan is nog onduidelijk. Vast itaat dat Vanden Boeynants familie jds 2 februari met de ontvoerders on- handelde zonder dat de politie pre- op de hoogte was van het verloop. |t gebeurde nadat zoon Christian via tv had aangeboden te onderhande- Topman Van der Zwan stapt op bij het V endex-concern. PAGINA 3 Arbeiderskinderen hebben nog steeds een grote achter stand in het onderwijs. PAGINA 5 Zeeuwen doen vaker hun be klag over hun medische be handeling. PAGINA 9 I Nelli Cooman jaagt op de vijf- 1 de titel bij het Europees Kam- I pioenschap Indoor in Den I Haag. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: en 5 Opinie en achtergrond: 4 I Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 15 Sport: 16 en 17 HAAG (GPD) - De salmonella- ene die in Engeland mogelijk al e miljoen mensen heeft besmet, is Nederlandse pluimveesector '"'«gedrongen. '-)e bacterie via van fokhennen uit Groot-Bril- ons land binnengekomen en a' tientallen kippen besmet, neer niet snel maatregelen wor- getroffen, zullen ook de oen "an ge tast. zei de microbioloog S. Notermans rijksinstituut voor volksge- eid en milieu-hygiene (rivm) Qagavond in Tros-Aktua tv. De ontvoerders namen daarop zowel per telefoon als schriftelijk contact op met 'kringen rond de familie'. De onderhandelingen begonnen nadat de ontvoerders het bewijs hadden gele- BRUSSEL (AP) - Vanden Boeynants, vlak na zijn aankomst in Brussel. verd dat zij Vanden Boeynants inder daad vasthielden en dat hij nog in le ven was. Volgens substituut-procureur des ko- nings Andre Vandoren heeft de familie „grotendeels onafhankelijk heeft ge werkt". Dat gebeurde in de grootste geheimhouding. De politie was glo baal op de hoogte, maar in overleg met de familie werd afgesproken niet tus senbeide te komen om het leven van Vanden Boeynants niet in gevaar te brengen. De ontvoerders dreigden Vanden Boeynants om te brengen als iets over de onderhandelingen in de pers zou komen. „Zij leven stond voor ons voor op", aldus Vandoren. Hij vond niet dat justitie door de familie buitenspel is gezet. Volgens hem is het losgeld a! eind vorige week overgemaakt naar Zwitserland. Vanden Boeynants heeft verklaard redelijk goed behandeld te zijn. Hij kreeg op zijn verzoek vegetarisch eten, kreeg medicijnen die hij nodig heeft voor een hartkwaal, mocht zich elke twee tot drie dagen wassen en kreeg zelfs op de dag van zijn vrijla ting een pijp, wat als zijn handels merk wordt beschouwd. De laatste weken is gesuggereerd dat hij de ontvoering zelf in scene gezet kan hebben. Hij kwam de laatste jaren herhaaldelijk in opspraak. Met een ge fingeerde ontvoering zou Vanden Boeynants onderzoek naar malversa ties hebben willen ontlopen. Maar vol gens Vandoren is er geen enkele reden om dit aan te nemen. „Volgens wat wij nu weten is hij echt ontvoerd". (Zie ook pagina 4: Nog veel raadsels rond ontvoering) DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman „acht de kans heel gering" dat hij in een volgend kabinet terugkeert als minister van Onderwijs. Deetman vraagt zich af of het verstandig is dat een minister aan een derde kabi netsperiode op hetzelfde departement begint. De bewindsman zei dat gisteren voor de televisie. Deetman zei nog niet uitgekeken te zijn op de nationale politiek. Dat betekent volgens hem niet meer of minder dan dat hij op de kandidatenlijst voor de verkiezingen in 1990 wil staan. Of Deetman zijn politieke carrière in toekomst op een an der departement wenst voort te zetten, zei hij niet. Zijn herhaalde dreigement af te zullen treden wanneer nog meer bezuinigd moet worden op onderwijs wordt volgens Deetman nu beter begrepen. De protesten tegen de bezuinigingen geven aan dat „we aan de grens zitten, en die zorg heb ik ook", aldus de minister. De hoge golven veroorzaakten veel duinafslag, zoals hier bij Neeltje Jans. Op de achtergrond zijn de contouren van het Topshuis te zien. VLISSINGEN/NEELTJE JANS - De duinen op Schou- wen-Duiveland en Neeltje Jans hebben veel te lijden ge had van de noordwesterstorm die in de nacht van maandag op dinsdag woedde. Volgens een woordvoer der van rijkswaterstaat is de duinafslag, die tevens het gevolg was van de hoge waterstand, de laatste tien jaar niet zo ernstig geweest. De hoge waterstand 3.17 meter boven NAP) noopte tot het sluiten van de schuiven in stormvloedkering in de Oosterschelde. De dubbeldeksveerboot Prinses Juliana kon door de hoge waterstand de fuik in Breskens niet binnenvaren en in Terneuzen liep een binnenschip aan de grond. De reddingboot Prins Hendrik kon dinsdagmorgen de bemanning van een voormalige Engelse sleepboot, de Hunter, veilig naar de buitenhaven van Neeltje Jans brengen. De Hunter was door de storm afgedreven en dreigde vast te lopen achter de zandbanken voor de Kop van Schouwen. De ramen van het schip waren op dat moment al door de golven ingeslagen, waardoor de vierkoppige bemanning in grote problemen was ge raakt. De storm beperkte zijn verwoestende werk niet tot Zee land: de westkust van Texel werd meters smaller en ook elders aan de kust was sprake van duinafslag. (Zie ook pagina 9) DEN HAAG (GPD/ANP) - De beper king van de studiebeurs voor studen ten die aan een tweede studie zijn be gonnen, is opnieuw een jaar uitge steld. Minister Deetman (onderwijs) heeft de universiteiten en hogescho len laten weten dat de omstreden Har monisatiewet op z'n vroegst op 1 sep tember 1991 volledig van kracht wordt. Studenten die voor het studie jaar 1988/'89 aan een tweede studie zijn begonnen behouden daardoor niet alleen dit jaar hun recht op stu diefinanciering maar ook in de stu diejaren 1989/'90 en 1990/'91. De maatregel kost Deetman 133 mil joen gulden, die vrijwel geheel door de universiteiten en hogescholen zelf moet worden opgebracht. Vorig jaar verklaarde de Haagse recht bankpresident Wijnholt een deel van de Harmonisatiewet in strijd met het Statuut van het Koninkrijk. Volgens hem was beperking van de studiefi nanciering tot maximaal zes jaar voor studenten die al met een tweede studie waren begonnen, in strijd met de rechtszekerheid. Deetman ging egen die uitspraak in cassatie bij de Hoge Raad, maar deze doet pas in april uit spraak. Minister Deetman (onderwijs) wil studenten aan een eerstegraads-lera renopleiding in exacte vakken met in gang van het studiejaar 1989/'90 als bonus een jaar collegegeld schenken. De bewindsman hoopt zo een drei gend tekort aan docenten in wiskun- Advertentie Personal Computer bel voor dokumentatie: 071-410801 de, natuurkunde, scheikunde, biolo gie, algemene economie of bedrijfs economie tegen te gaan. Deetman schrijft dit dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer. De bestaande regeling voor studenten in een technisch vak aan de Pedago gisch Technische Hogeschool Neder land (PTHN) in Eindhoven wordt met een jaar verlengd. Ook wil de minister de toeloop naar le rarenopleidingen met een dreigend te kort bevorderen door bestaande oplei dingen voort te zetten, zelfs bij geringe studentenaantallen. Voorts moet het vak aantrekkelijker worden gemaakt door onder meer verbetering van de in komens en ruimer studieverlof. Deetman voelt weinig voor beperking van lerarenopleidingen tot 10 a 12 pe dagogische faculteiten, zoals bij de be grotingsbehandeling door de WD werd voorgesteld. De uitspraak van de Hoge Raad is van groot belang, omdat daarmee zal ko men vast te staan of de rechter een wet mag toetsen aan het Statuut. Het ka binet vreest een stroom van rechtsza ken tegen allerlei beleidsmaatregelen, wanneer de Hoge Raad het vonnis van mr. Wijnholt volgt. J m/ ROTTERDAM (GPD) Het gevaar dat een dinsdag in stormweer stuurloos geraakte tanker met 71.000 ton ruwe olie aan boord op de Noordzee het Britse olieplatform Dan Earl ten noord westen van Den Helder zou rammen, was Windsnelheid: 9 tot 10 Beaufort Produktieplatform I DAN EARL I ontruimd. GROOT BRITTANNIË Noordzee 100 km gisteravond geweken. Deskundigen berekenden dat de tanker, de Alexandros, minstens zeventien mijl uit de buurt van het platform zou blijven. Twee schepen, de sle pers Maashank en Smit Lloyd 120, van het Rotterdamse bedrijf Smit Internationale hebben de tanker rond mid dernacht bereikt en zouden vannacht proberen aan te ha ken. Onbekend is nog waar de tanker naar toe wordt ge sleept. Het schip is eigendom van een Britse reder. Het grootste deel van de bemannning van het olieplatform Dan Earl was gistermiddag al geëvacueerd. Hoewel de tan ker naar verwachting pas rond middernacht bij het plat form zou aankomen, werden de 48 bemanningsleden uit veiligheid met helikopters van het platform gehaald. Acht bemanningsleden zijn achtergebleven en zouden in dien nodig later worden geëvacueerd. Onder de beman ningsleden bevindt zich een onbekend aantal Nederlan ders. De Nederlandse Aardolie Maatschappij gebruikt de Dan Earl voor gaswinning. De Alexandros kwam gisterochtend in moeilijkheden. Het dreef gistermiddag rond vier uur op ongeveer 28 mijl ten oosten van het boorplatform, dwars op de golven. Aan boord bevonden zich toen nog alle 28 opvarenden. De Ale xandros was van Noord-Schotland op weg naar Londen. (Van onze correspondent) LONDEN - De Iraanse geestelijke leider Ruhollah Khomeini heeft dinsdag zijn aanhangers opgeroe pen Salman Rushdie, auteur van het boek 'Satanic Verses' (Duivels verzen) te executeren. Hij zei in een door radio Teheran uitgezonden boodschap dat Rushdie 'wegens godslastering' ter dood is veroor deeld. De auteur heeft om extra po litiebescherming gevraagd. „Ik wou dat ik nog veel kritischer geschreven had over de islam. Na wat er nu weer gebeurd is heb ik het gevoel dat fundamentele islamie ten best wat kritiek kunnen gebrui ken", zo reageerde Rushdie op de oproep. Rushdie ontkent overigens dat zijn boek godslasterlijk is. Hij wil toch zoveel mogelijk het pro motieprogramma voor het boek af werken. Als onderdeel daarvan ver scheen hij ook op een receptie in Londen, waar een boek over kanni balisme van zijn vrouw Marianne Wiggins ten doop werd gehouden. Grote consternatie ontstond toen met een luide knal een tafel vol champagneflessen tegen de grond sloeg en overal veiligheidsagenten opdoken. Niemand onderschat de dreiging yoor Rushdie en degenen die bij de publicatie van zijn boek betrokken zijn. Khomeini heeft ook opgeroe pen de medewerkers aan het boek ter dood te brengen. Hij zei dat de genen die zijn opdrachten uitvoe ren zich kunnen beschouwen als martelaren. Niet alleen in Iran, ook in tal van an dere landen zols in Pakistan age ren moslims. Vooral passages zoals die waarin eigenaren van een bor deel besluiten prostituées de na men te geven van vrouwen van de wel zeer aardse profeet Mahound wekken hun woede. Volgens de moslims, die in Mahound de grote profeet Mohammed zien, is dit een uiterste belediging in de vorm van godslastering. Sayed Abdul Quddus, secretaris van de Britse Raad van Moskeeën steunde de oproep van harte. „Rushdie heeft de moslimwereld gepijnigd. Hij moet daarvoor de prijs betalen en verdient het opge hangen te worden". Andere islami tische leiders in Groot-Brittannië riepen hun volgelingen echter op om zich vooral te onthouden van extreme acties. Salman Rushdie den boek. met zijn omstre- TT et onderwijs komt in op- Xj. stand vandaag. Het protest vanuit Zeeland kan rekenen op een breed draag vlak, want meer dan hon derd basisscholen (inclusief de 'achter ban' van ouders) en het volwassenen onderwijs lopen te hoop tegen het har de en tegelijk chaotische bezuinigings beleid van minister Deetman. De scherpe actie in Zeeland (en de drie noordelijke provincies) is eerst en vooral gericht het voornemen van de bewindsman om de slopershamer klaar te zetten bij de kleine scholen op het platteland. Plannen om zo een be drag van 100 miljoen gulden aan uitga ven op zijn onderwijsbegroting te schrappen mogen dan in de Tweede Kamer zijn 'gehalveerd', - de kleine scholen in Zeeland zijn er nog lang niet mee uit de gevarenzone. Aangespoord door het succes dat de politie met haar acties heeft weten te bereiken gaan de ze week veel scholen plat en in protest. Het onderwijs wil met eenzelfde soort actiewapen een poging ondernemen om een eveneens in de Tweede Kamer aanvaarde kortingsmaatregel, dit maal van Deetman, ongedaan te ma ken. En Zeeland is nu eenmaal een pro vincie met veel bedreigde, want kleine scholen. Vandaar. Interessant wordt dus de vraag hoe de minister en hoe politiek Den Haag (of in omgekeerde volgorde) zullen reageren nu opnieuw het actiewezen in de volle lengte over een eenmaal genomen beslissing heen valt. Toch wil het onderwijsprotest méér vertolken dan verzet tegen de be wuste 50 miljoen-maatregel. Aan de bezuinigingen in het onderwijs lijkt geen eind te komen. Een nieuwe ronde is in aantocht en opnieuw vrezen voor al de marginale scholen drastische in grepen. De opstand van onderwijsge venden, leerlingen en ouders in de Ne derlandse plattelandsprovincies is be doeld om de minister ervan te door dringen dat hij bezig is een ravage aan te richten. Een ravage in juist die scho len, waar sinds de invoering van het basisonderwijs in 1985 al zoveel aan personeel en aan onderwijsmogelijk heden is weggehaald. Samenvoeging van kleuter- en lager onderwijs is door de Haagse beleidsmakers en de onder wijsdeskundigen lang verkocht als een operatie tot verbetering van de kwali teit. In de praktijk heeft Deetman de scholen min of meer gedwongen om de waardevolle kanten van het kleuter onderwijs om hals te brengen. Wat de minister wilde bereiken met zijn sane ring in de onderste laag van het onder wijs is grotendeels mislukt; buiten de deur van zijn departement liggen de brokken opgestapeld. De onrust daar over heeft een uitlaatklep gevonden in de acties op de scholen deze week. Het moet voor de minister te denken geven dat juist in Zeeland en in het noorden de actie-bereidheid zo groot is. Want het platteland is doorgaans moeilijk voor zoiets te mobiliseren. Gebeurt het wèl, dan is er echt iets aan de hand. Het behoort tot Deetmans manier van politiek bedrijven dat hij zich lang afsluit voor de schade die zijn fi nancieel kap- en hakwerk in 'het veld' aanricht. Op voorhand heeft de minis ter dan ook niet meer gedaan dan de komende onderwij sac ties veroordelen met het formele argument dat het niet aangaat om 'in het onderwijs te staken of leerlingen thuis te houden'. „Want daarmee is geen leerling gediend", voegde hij er nog aan toe op een CDA- bijeenkomst in Amersfoort. Het is dui delijk dat zijn verhaal hier niet kan eindigen. Deetman heeft de laatste tijd een- en andermaal laten doorsche meren dat zijn eigen bezuinigingsbe leid hem politiek begint op te breken. Hij ziet kennelijk in dat het bij allerlei financieel interessante ingrepen ont breekt aan een behoorlijke onderwijs kundige onderbouwing. Zijn departe ment heeft vorig jaar 30 miljard gulden uitgegeven aan onderwijs, meldt hij graag, vergelijkingen trekkend met het niveau en het voorzieningenpeil van het onderwijs in ons omringende landen. Maar juist in zo'n situatie in grijpen vergt een zorgvuldiger aanpak dan deze minister nogal eens heeft toe gepast. Beter overleg, meer inlevings vermogen van de consequenties, en vooral geen zig-zag-beleid. Protesten van een omvang en een breed karakter als de komende dagen in en rondom het onderwijs zijn te verwachten kun nen de minister en de Tweede Kamer niet achteloos naast zich neerleggen. vdM. DEN HAAG (ANP) - De Federatie Weg vervoer, waarin de organisaties van beroepsgoederenvervoerders KNVTO, NOB Wegtransport, KVO en PCB samenwerkten, is uiteengeval len. Dat gebeurde al op 27 januari, zo deelde directeur W. Hallmans van de NOB dinsdagavond mee. Op die dag liet de KNVTO, de organi satie van grote transportonderne mers, weten een gereedliggende over eenkomst voor nauwere samenwer king niet te willen ondertekenen. Doel daarvan was het omvormen van de Fe deratie Wegvervoer van een advies- tot een beleidsorganisatie, die bindende cao-afspraken zou kunnen maken. De KNVTO stelde aan het einde van de cao-onderhandelingen de overige organisaties een ultimatum, waardoor deze min of meer werden gedwongen een nachttoeslag in de cao te accepte ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1