Actie tegen onverzekerd rijden Rijkspolitie: fors tekort dwingt tot inkrimpen Naam Winnie Mandela genoemd in moordzaak Bomalarm Molukkers hindert beraad en Brinkman PREI EN SPEKLAPJES 150 lCTIES GRAFICI WEEK OPGESCHORT II//LASER L FNV: Zorg voor milieu kost deel van welvaart WERKGROEP WIL VACATURES ONVERVULD LATEN GEMEENTEHUIS VUGHT ONTRUIMD Cocaïne-smok kei vanuit Suriname E 1 Wisselvallig 232e jaargang no. 38 Dinsdag 14 februari 1989 PZC" Grafische sector Duivelsverzen Kookkunst Steunpunt Tour Prei, Speklapjes met zwoerd, 500g4^53.75/2/|Q albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. I Wisselend bewolkt en in de vroege och tend nog kans op een bui. Tot hard af- nemende noordwestelijke wind, van middag west, vrij krachtig. Middag- I temperatuur 7 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN m SN HAAG (ANP) - De 500.000 zonder WA-verzekering rij ende automobilisten en bijna 8.000 ondernemingen met ttaal 130.000 personenauto's die eveneens onverzekerd In, krijgen twee weken de tijd om aan te tonen dat zij wél \emie hebben betaald. Lukt dat niet, dan volgt een boete minimaal 400 gulden. Het ministerie van verkeer en aterstaat heeft dit maandag aangekondigd. let centraal bureau motorrijtuigenbelasting heeft vastge- leld dat 630.000 tot 650.000 auto's niet zijn opgenomen in Éit verzekeringsregister. Dat heeft het ontdekt door auto's fotograferen en de kentekens te vergelijken met zijn ei- In gegevens. Daarnaast heeft de rijksdienst voor het weg- Irkeer alle Nederlandse kentekens vergeleken met de ge- Ivens in het verzekeringsregister. Dat heeft een computer „even in het weekeinde" gedaan, aldus een woordvoerder van het ministerie. Daarbij is komen vast te staan dat ook bedrijven onverzekerde auto's op de weg hebben. In april gaat de overheid daadwerkelijk bekeuren. Een boete van 400 gulden is het minimum. Wie al eerder is be trapt op onverzekerd rijden, krijgt een „veel hogere" boete. In zo'n geval kan Justitie een auto-eigenaar voor de rech ter dagen, die ook een gevangenisstraf kan opleggen of het rijbewijs tijdelijk kan intrekken. De minister verwacht dat het onverzekerd autorijden in de komende periode vrijwel geheel de kop zal worden inge drukt. Als alle aan te schrijven autorijders daadwerkelijk onverzekerd blijken te zijn, levert dat de staat 250 miljoen gulden op. tv struikelblok op eg naar bouw-cao BOERDEN (ANP) - De werkgevers in de bouwnijverheid (250.000 werknemers) houden voor- I snog vast aan een meer flexibele vorm van arbeidstijdverkorting. Zij willen vier snipperda- I ;n rond de Kerst ruilen voor roostervrije dagen, waardoor de bedrijven minder onderbrekin- lin hebben. De werkgevers willen de overige twaalf roostervrije dagen ongemoeid laten, al- I is AVBB-secretaris mr. P. van Rooij gisteravond tijdens een schorsing van het cao-overleg in Boerden. HOTEN (ANP) - Met algen begroeide autowrakken langs het Amsterdam-Rijnkanaal. Een bergingsvaartuig van Rijkswaterstaat heeft in de afgelopen weken al rond de 130 auto's in een dergelijke staat uit het kanaal getakeld. Het gaat vrijwel zeker om gestolen wagens. Dat geldt uiteraard ook voor de brandkasten die inmiddels zijn opge vist. Schoonmaak van de vaarweg is hard nodig omdat de scheepvaart steeds meer hinder ondervindt van de wrakken en andere spullen. vc T| it nu toe wilden de werkgevers ook ij roostering van deze dagen ter dis- ij ssie stellen, maar ze zien daar nu ij n af om de bonden tegemoet te ko rtten, aldus Van Rooij. De bonden zijn orshands niet bereid concessies te jen op gebied van de roostervrije da- Ze zijn bang dat loslating van de _ectieve roostervrije dagen nadeli ge gevolgen heeft voor de herbezetting van vrijgekomen arbeidstijd. Flexibilisering is voor de bonden al leen bespreekbaar als de werkweek (nu 37,3 uur) verder wordt verkort, maar daar willen de werkgevers niet Rn Verdere atv werkt volgens de werkgevers averechts omdat bouwbe- ijven dan steeds vaker zouden moe- b sluiten. Op andere punten lagen de standpun- f ten maandagavond minder ver uit el- mar. De werkgevers bieden voor dit |j|ar een verhoging van de garantielo on met 1,5 procent minus eventuele jjscompensatie. De bonden willen Kaast een loonsverhoging van 1 pro nt inbouw van een prestatietoeslag jan 2 procent. Ook voortzetting van de lidige vut-regeling met drie jaar lijkt gffien probleem, je werkgevers zijn verder bereid dit jar 2.000 langdurig werklozen te scho- die daarna twee jaar gegarandeerd rk krijgen. De bonden willen de rkloosheidsuitkering de eerste acht ken tot 80 procent aangevuld zien de wao-uitkering ook in het derde [ar tot 75 procent. acties in de grafische industrie pn, althans deze week, van de baan. i grafische bonden van FNV en CNV pnvaarden maandag de uitnodiging ?n de grafische werkgevers om ko- jende vrijdag de cao-onderhandelin- jp te hervatten. Dat heeft een woord- werster van Druk en Papier FNV Jeegedeeld. De bonden zien in de brief geen directe tegemoetkoming aan de cao-eisen, maar willen vrijdag opheldering vra gen over de exacte standpunten van de werkgevers. Zo is het voorstel om andere toeslagen voor ploegendienst volgens Druk en Papier nog steeds aan de orde, terwijl de werkgevers maan dag zeiden het voorstel te hebben inge trokken. De werkgeversorganisatie KVGO/ FGE zegt er geen moeite mee te heb ben de voorstellen van de bonden te bespreken. „Discussie daarover moet echter wel mogelijk zijn", aldus de or ganisatie maandag. Uitgever Veen zal ondanks is lamitische protesten het boek 'De duivelsverzen' van Salman Rushdie op de markt brengen. PAGINA 3 De Britse premier Thatcher wil eerherstel voor grootmoeders kookkunst. PAGINA 4 JOHANNESBURG (AP) - Een lid van een actiegroep voor de mensenrech ten hield maandag in Johannesburg dit bord omhoog. Het opschrift luidt 'Hongerstaking: sterven voor de vrijheid'. De president van de Hervorm de Wereldraad van Kerken, dominee Allan Boesak heeft zich maandag aangesloten bij de 300 politieke gevangenen in Zuidafrika, die al drie weken in hongerstaking zijn (zie pagina 3) UTRECHT (ANP) - Het Korps Rijks politie moet het jaarlijkse tekort op de begroting van zo'n 60 miljoen gul den wegwerken door huidige en toe komstige vacatures niet meer te ver vullen. Daardoor zou de sterkte met zo'n zeshonderd mensen verminde ren, zo luidt het advies van een inter ne werkgroep aan de algemeen in specteur van het Korps Rijkspolitie. Het structurele tekort op de begroting is ontstaan door onverwacht hoge kos ten voor inconveniëntenregeling, au tomatisering, materieel en gebouwen. Behalve het niet meer vervullen van vacatures beveelt de werkgroep aan het aantal honden en paarden te be perken, de verkeersgroepen in de dis- ticten af te slanken en surveillance door één in plaats van twee personen te laten uitvoeren. Ook standaardisa tie van het wagenpark, verdergaande automatisering, besparingen op lan delijke diensten (Algemene Verkeers dienst, Dienst Luchtvaart en Rijkspo litie te Water) en op voorzieningen voor het personeel zijn nodig om het begrotingstekort weg te werken. Deze maatregelen zijn echter niet toe reikend. De werkgroep verwacht de komende jaren nog een „gat" van 14 tot 21 miljoen gulden. De minister van justitie zou als korpsbeheerder dit verschil kunnen bijpassen of de Rijks politie zou af moeten van de verplich ting tot exploitatie en inrichting van de vele honderden gebouwen. Met de exploitatie en inrichting van gebouwen is jaarlijks 14,7 miljoen gul den gemoeid, zonder dat de Rijkspoli tie daarvoor extra geld heeft gekregen. Vroeger was de Rijksgebouwendienst belast met exploitatie en inrichting. Door het niet meer vervullen van vaca tures bestaat het gevaar dat de vergrij zing binnen het korps verder zal toene men. Om een evenwichtige leeftijdsop bouw te bereiken, zou volgens de voor zitter van de werkgroep, kolonel J. de Wijs, jaarlijks zes miljoen gulden extra nodig zijn. „Hieruit mag worden ge concludeerd dat het terugdringen van de organieke sterkte zeker op langere termijn geen oplossing biedt", aldus De Wijs. De werkgroep zal de komende maan den nog afzonderlijke rapportages op stellen over onder meer het verbeteren van de efficiency in de bedrijfsvoering. De algemeen inspecteur van het Korps Rijskpolitie, generaal W.F.K.J.F.Frackers, heeft aangekon digd de voorstellen evenwichtig te zul len behandelen en niet overhaast in te voeren. AMSTERDAM (GPD) - Zorg voor het milieu zal onvermijdelijk ten koste van de welvaartsgroei en de koopkracht van de burger gaan. Het is echter ver keerd om nu al te stellen dat werknemers hun looneisen moeten matigen om daarmee milieumaatregelen te kunnen bekostigen. Dat zei FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg maandag na afloop van de federatieraad van de FNV. het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en Vol- wa$seneneducatie dreigt te verdijnen. PAGINA 9 Theunisse en Rooks komen met aan de start in de Giro: al- kaarten worden op de Tour gezet. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 «innen- en buitenland: 1 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Kunst en cultuur: 6 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 kport: 16 en 17 VUGHT (ANP) - Een kleine honderd Molukkers, bewoners van het woonoord Lunetten, hebben maandagavond in al lerijl het gemeentehuis in Vught verlaten nadat een bom melding was binnengekomen. De Molukkers waren naar het gemeentehuis gekomen om met minister Brinkman (wvc) te overleggen over zijn plannen Lunetten te sluiten. Voor de bewoners is in de Vughtse wijk Vijverhof een aantal nieuwe huizen gebouwd. De meeste bewoners van Lunet ten voelen echter niets voor verplicht verhuizen. Op dit mo ment loopt daar nog een aantal rechtszaken over. Het was de bedoeling dat de minister eerst achter gesloten deuren overleg zou voeren met een afvaardiging van de kampraad en enkele andere organisaties van de Moluk kers. Daarna zou hij in een openbare zitting overleggen met alle bewoners. Rond acht uur arriveerde Brinkman bij het politiebureau, —aar naar uitgeweken was. Voor de ingang stonden in de stromende regen tientallen Molukkers. De minister werd via de garage binnengeloodst. Even later mochten twee vertegenwoordigers van de Molukkers naar binnen. De rest moest buiten blijven omdat er binnen geen plaats zou zijn. De bewoners wilden met echter z'n allen een gesprek met minister Brinkman. Ze waren speciaal daarvoor allemaal benoemd tot lid van de kampraad. Brinkman wilde alleen overleg met een kleine delegatie. T. Latuhihin, voorzitter van de kampraad, heeft dit maandagavond meegedeeld. Hij heeft op het politiebureau van Vught overigens niet zelf met de minister gesproken. Het overleg werd gevoerd via burgemeester De Graaf. Brinkman heeft wel overleg ge voerd met de Panitia, een andere groepering uit het woon oord. „Deze organisatie wilde alleen aanhoren wat Brink man te vertellen had", aldus Latuhihin. Volgens hem is het vrijwel uitgesloten dat de kampraad nog een gesprek zal hebben met Brinkman. De minister toonde zich na afloop van het gesprek met een delegatie van de Panitia tevreden. Hij zei niet te weten welk deel van de bevolking van het woonoord door de Pani tia wordt vertegenwoordigd. Volgens ingewijden gaat het om ongeveer 40 Molukkers. In het woonoord wonen nog 260 mensen. Brinkman zei het te betreuren dat de kampraad afhaakte. Volgens burgemeester De Graaf was het onmogelijk alle Molukkers te ontvangen. „De ruimte in het politiebureau is beperkt. Daarom besloot ik de ontmoeting met alle bewo ners te schrappen. Daarop besloot de kampraad weg te blij ven", aldus De Graaf. In het gemeentehuis is overigens niets gevonden. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Krish Naidoo, de advocaat voor Winnie Mandela heeft maandag laten weten, dat hij haar niet langer meer wil vertegen woordigen. Hoewel Naidoo „persoon lijke redenen" aanvoerde voor deze beslissing, twijfelt niemand er in Jo hannesburg aan, dat deze ingegeven is door de aanhoudende controverse rond Winnie Mandela's betrokken heid bij ontvoeringen, mishandelin gen en mogelijk moord. De bekendmaking van Naidoo volgde onmiddellijk na persberichten, dat Winnie Mandela gerechtelijke stappen overweegt tegen twee Zuidafrikaanse kranten, die de afgelopen dagen over de beschuldigingen aan haar adres hebben gepupubliceerd. Deze kranten - de Sunday Star en de Weekly Mail - citeerden ooggetuigen, die haar ver antwoordelijk stellen voor de ontvoe ring van vier zwarte jongeren eind de cember vorig jaar uit een opvangcen trum in Soweto. Deze jongens werden vervolgens mis handeld door leden van haar lijfwacht, beter bekend als het „voetbalteam Mandela United". Winnie Mandela zou hierbij een zweep hebben gehanteerd. Een van de vier jongens slaagde erin te ontsnappen, twee anderen werden la ter onder druk van burgerleiders in So weto door Winnie Mandela vrijgelaten, maar de vierde, de 14-jarige Stompie Mokhetsi is nog altijd spoorloos en aangenomen wordt dat hij dood is. Advocaat Jeffrey Budlender beves tigde maandag voor het eerst over beedigde verklaringen van de drie jongens te beschikken, die Winnie Mandeia's betrokkenheid bevestigen. (Advertentie) Personal Computer bel voor dokumentatie: 071-410801 Ook wordt de naam van Winnie Man dela en die van haar lijfwacht nu open lijk in verband gebracht met de moord op de populaire dokter Abu-Baker As- vat twee weken geleden. Asvat heeft als laatste Stompie Mokhetsi medisch onderzocht heeft, een dag voordat hij werd doodgeschoten door twee onbe kende zwarte jongeren. Duidelijke bewijzen ont breken nog, maar er ko men steeds sterkere aanwij zingen dat er een bedrijvige cocaïne-lijn tussen Surina me en Nederland bestaat. Duidelijke bewijzen ontbreken nog, maar de ver denking groeit dat bij de bedoelde drugssmokkel ook Surinaamse mili tairen betrokken zijn. Het kabinet- Lubbers maakt zich ernstige zorgen over deze bedenkelijke ontwikkeling. Op Schiphol is de laatste tijd een toe nemend aantal cocaïne-zendingen on derschept. Er lijken ook lijnen via de haven van Rotterdam te lopen. De ver moedens stapelen zich op dat het tra ject Suriname-Nederland vitaal on derdeel is in een compleet netwerk van produktie, handel en doorvoer van hard drugs tussen Zuidamerika en Eu ropa. Het Tijdschrift voor de Politie bracht vorige week ook de naam van de Surinaamse legerleider Bouterse in verband met de grootscheepse smok kel van verdovende middelen. En dat tilt de hele affaire op een niveau, waar ze rechtstreeks van invloed kan wor den op de - op zijn zachtst gezegd - ge voelige verhouding tussen Nederland en Suriname. Naar verwachting komt de kwestie vandaag in de Tweede Kamer aan de. orde, wanneer VVD-leider Voorhoe ve het kabinet zal vragen alle beschul digingen en aanwijzingen tot op de bo dem uit te zoeken. Voorhoeve heeft meteen al een voorschot genomen op eventueel te nemen maatregelen: hij •wil de ontwikkelingshulp aan Surina me (opnieuw) opschorten, wanneer zou blijken dat de legerleiding daar op een of andere manier betrokken is bij de eocaïne-smokkel. Bij de VVD be stonden erg lang aarzelingen om tot volledige normalisering van de betrek kingen met Suriname en hervatting van de ontwikkelingssamenwerking met dit land over te gaan. Het vertrou wen in het herstel van de democratie in Suriname is bij de liberalen nog al tijd niet erg groot. Ze vinden dat Bou terse en zijn militaire top nog veel te veel touwtjes in handen hebben; dat de burgerregering niet werkelijk kan doen wat ze wil; dat er onvoldoende garanties zijn voor zorgvuldige aan wending van de Nederlandse hulpgel den in Suriname. De deining over het bestaan van een cocaïne-lijn en moge lijke betrokkenheid van de hoogste militairen hebben de terughoudend heid bij de VVD alleen nog maar ver sterkt. Voorhoeve trekt op voorhand al scherpe consequenties. r is voor Nederland alle reden om grondig te onderzoeken in hoever Suriname als doorvoerstation geldt voor hard drugs en hoe ernstige vor men deze smokkelroute inmiddels heeft aangenomen. Aanwijzingen voor contacten van Suriname (en Suri naamse militairen) met de Zuidameri- kaanse drugswereld dateren al van zes jaar geleden. Ze werpen een schril licht op de sfeer van waaruit de aanstich ters van de Surinaamse 'revolutie' hebben geopereerd. Waar het om gaat is dat wordt opgehelderd of de militai ren met hun nog altijd ver reikende ge zag overheidskanalen hebben mis bruikt voor dit soort criminele praktij ken of controle op smokkel van dit ka liber hebben verhinderd. Bij de bezoe ken die de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Bukman (ont wikkelingssamenwerking) het afgelo pen jaar aan Suriname hebben ge bracht met de bedoeling weer tot her stel van de wederzijdse relatie te ko men, is nadrukkelijk vastgesteld dat Nederland geen zaken doet met de Su rinaamse militairen en dat geen ont wikkelingsgelden naar het leger vloeien. De kwestie van de cocaïne-lijn onderstreept het belang van die af spraak nog eens. Het kabinet-Lubbers moet aannemelijk maken dat de Suri naamse regering zich aan die regel houdt. Het gaat te ver om de Suri naamse bevolking te straffen voor wat de militairen uitspoken. Tenzij blijkt dat Bouterse en de zijnen in dit land nog volledig de lakens uitdelen. vdM. (Advertentie) Gisteren op TV Vandaag leverbaar GEMEENTEWAPENS IN NEDERLAND gebonden: f 85,- exclusief verzendkosten ISBN 90322 2560 X VNG-Uitgeverij Telefoon (070) 738888 Ook verkrijgbaar via de boekhandel (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo kilo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1