Bowie trouwt met danseres loonkosten nieuwe cao's IDE LAAGSTE I BRISTOL De kunst van het goed verzekerd zijn. Lubbers bezorgd over I Londen waarschuwt zwangere vrouwen voor zachte kaas Westelijke WOV-routes van de baan Grafici voor gesprek uitgenodigd Nijpels dient klacht in tegen EG A.G. verzekeringen. Meesters in zekerheid. koppejan telekommunicatie l Het (on)gelijk van Ron Barbé Ir US (AFP) - David Iwie treedt zaterdag I het eiland Moustique I het Caribische gebied A/eek-uit Perioden met zon |32e jaargang no. 36 Saterdag 11 februari 1989 Geen spoor MEER VOOR SOCIALE PROGRAMMA'S Overwinning Rente 9 Verdere stijging van de rente in de wereld is volg ens minister Ruding niet uitgesloten. Katten Scholen Klaarheid Reactie Democraten Zitcomfort I in de ochtend wolkenvelden, daarna I zonnige perioden. Tot matig toene- mende zuidwestenwind. Middagtem- peratuur ongeveer 9 graden. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vri'dagavond koopavond waarmee u alle kanten op kunt. Ook op maat gemaakt. Advertentie) °e veilig autotelefoon van MOTOROLA inclusief Hand-Free 3630,- excl. btw. Fax, diverse merken huur vanaf 65,- p. mnd. officieel dealer voor zeeland Grote Kade 40, Goes Tel. 01100-21293 b g g. 01100-21295 MIDDELBURG - De westelijke routes voor een vaste Wester- schelde-oe ver verbinding zijn van de baan. De kleinst mogelij ke statenmeerderheid zette gis teravond een streep door de tra cés Hoofdplaat-Borssele. Dat ge beurde na een verbeten debat, dat resulteerde in een stemmen verhouding: 24-23. De VVD, die zich tot voor kort sterk maakte voor handhaving van tenminste één westelijk tracé, speelde de afgelopen weken een doorslag gevende rol in het besluitvor mingsproces. Anderhalve week geleden al lie ten de twee WD-gedeputeerden de lokatie Hoofdplaat-Borssele vallen. Fractieleider J. I. Henne- keij kon niet voorkomen dat gis teren uiteindelijk ook een libe raal statenlid uit de boot viel. CDA, SGP en RPF/GPV bleven gisteren bij hun standpunt dat het verpilde moeite is de weste lijk tracés nog langer mee te la ten doen. Financieel onhaalbaar, luidde hun oordeel. Slechts één van de CDA-ers bleek er uitein delijk een andere mening op na te houden. Het statenbesluit betekent dat nu nog drie WOV-tracés in de race zijn. zie ook pagina 9 voor wat betreft listeria is het risico zo klein dat er voor hen geen reden is om dat niet meer te doen", zo werd meegedeeld. In Groot-Brittannië overleden vorig jaar blijkens de statistieken 61 men sen aan listeriosis. In dit cijfer is een aantal miskramen begrepen. Listeria kan zich vermenigvuldigen in groenten, vlees en kaas, ook al be vinden deze zich in de koeling, maar kan worden gedood door koken. Donderdag hadden de Japanse auto riteiten gewaarschuwd voor zeven soorten Franse zachte kaas en Ne derlandse Kernhem. De Japanse regering heeft het Neder landse ministerie van Landbouw gis teren overigens meegedeeld geen im portstop te overwegen op Neder landse Kernhemkaas. Wel heeft de Japanse overheid opdracht gegeven iedere zending Kernhemkaas geheel te controleren. Donderdagmiddag verzocht het Aholdconcern „voor de zekerheid" de Kernhemkaas uit de Albert Heijn-filialen te halen tot onderzoek naar het eventueel voorkomen van de bacterie zou zijn afgerond. Vrij- ïush geeft minder dagmiddag kwam de kaas terug in de winkels, omdat geen spoor van de bacterie gevonden kon worden. Een Ahold-woordvoerder zei desge vraagd met het uit de handel nemen van de kaas juist geen paniek te wil len veroorzaken. „Integendeel, we kunnen nu met een gerust hart de kaas blijven verkopen". Donderdag verzekerde het Neder lands Zuivelbureau al dat de bacte rie niet bij de bereiding kan ont staan. „Wel kan er besmetting op treden wanneer de kaas op koele, vochtige plaatsen wordt opgesla gen". De staten van Zeeland hebben gesproken. Met de kleinst mogelijke meer derheid - 24 tegen 23 stem men - hebben zij vrijdagmid dag een blokkade opgeworpen voor een zo westelijk mogelijke Wester- schelde-oeververbinding. Als er ooit een brug-tunnel tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en Midden-Zeeland komt, zal deze op zijn best even westelijk van Terneuzen liggen. West-Zeeuwsch- Vlaanderen rechtstreeks met de 'over kant' verbinden is er niet bij. Ja of nee een westelijk tracé voor een Wester- schelde Oeververbinding (WOV) in het voortgezet onderzoek te laten meelo pen, bepaalde gisteren in belangrijke mate het met veel spanning tegemoet geziene statendebat over de voorlopi ge tracékeuze. Uiteindelijk vonden drieëntwintig Zeeuwse volksvertegen woordigers dat gedeputeerde staten het westelijke tracé - in de wandeling tracé-2 west geheten; tussen Hoofd plaat en Borsele - een tweede kans moesten geven, maar vierentwintig statenleden konden zich daarin niet vinden. Zij onderschreven de lijn-Bar- bé: voor de tweede beoordelingsronde moet het westelijk tracé afvallen, om dat nu al vaststaat dat het onbetaal baar en derhalve onhaalbaar is. uit aan defensie I het huwelijk met Me- Isa Hurley, een Ameri- lanse danseres. II wordt de tweede hal dat de inmiddels ïjaar oude 'Thin White Me' trouwt. Uit zijn l'ste huwelijk, met de ingeres Angela Bar- nett, heeft hij een zoon, de inmiddels 17 jaar oude Zowie. Bowie leerde zijn aan staande twee jaar gele den kennen tijdens zijn 'Glass Spider Tour'. Gasten bij de huwelijks partij zijn onder meer Mick Jagger en zijn vriendin Jerry Hall, Tina Turner, Eric Clap ton en prinses Margaret. I LONDEN, DEN HAAG (RTR/UPI/ GPD) - De Britse medische inspectie heeft zwangere vrouwen vrijdag ge- Iwaarschuwd geen zachte kaas, zoals Camembert, Brie of geitekaas, te eten. Dit kan leiden tot infectie door de listeria-bacterie. De bacterie kan ook het kind be smetten en leiden tot een miskraam, een doodgeboren kind of zware ziek te van de pasgeborene, j l De waarschuwing geldt ook voor ;'j mensen met verzwakte immuunsys- II temen, zoals kanker-, transplanta- I tie- en aidspatiënten. I„Maar alle andere mensen kunnen deze kaas gewoon blijven eten, want Twee schorsingen aan het slot van het debat, beide keren aange vraagd door het CDA, accentueerden de politieke betekenis van de tracé keuze. Naarmate het beslissende mo ment naderde, werd de discussie feller. De christen-democraten voelden ge durende het gehele debat de hete adem van de fel opererende oppositie, bestaande uit de éénmansfractie van de PPR, de twee leden tellende fractie van D66, de Partij van de Arbeid en een meerderheid van de WD. Zij allen wilden dat een westelijk tracé de twee de beoordelingsronde zou halen, maar zij stuitten daarbij op hevig verzet van gedeputeerde Ron Barbé, die van geen wijken wist. Zelfs de wetenschap dat voor een westelijk tracé, zeker zolang het de onderzoeksfase betreft, een groot maatschappelijk draagvlak te vinden is, kon deze gedeputeerde niet tot een andere zienswijze brengen. Barbé had gisteren het tij mee. Aan vankelijk was zijn fractie sterk ver deeld - zes leden wilden met de twee centrale tracés en het tracé Kruinin- gen-Perkpolder óók het tracé-2 west in de volgende beoordelingsronde mee nemen - maar uiteindelijk bleef nog maar één dissident over. Dat bleek ge noeg om samen met de stemmen van SGP (vijf) en RPF (twee) de beslissing te forceren. De houding van de WD, zo viel in de wandelgangen te beluiste ren, had ten slotte toch in het voordeel van de CDA-meerderheid gewerkt. Het feit dat de twee liberale gedepu teerden in de afgelopen weken van standpunt veranderd waren - zij zagen plotseling niets meer in een westelijk tracé - was het keerpunt geweest voor vijf van de zes potentiële CDA-dissi- denten. Ron Barbé had er zijn Pyrrus overwinning (24 tegen 23) aan te dan ken. DEN HAAG, RIJSWIJK (GPD) - Pre mier Lubbers heeft „zorgen" over de loonsverhogingen die vakbeweging en werkgevers afspreken in cao's. Die loonsverhogingen zijn „aan de stijve kant", aldus de premier vrijdag. Hij reageerde daarmee ondermeer op het akkoord dat werkgevers en werkne mers vrijdagmorgen vroeg bereikten over de cao in het wegtransport. Daar kwam een onregelmatigheids toeslag uit de bus van 1 procent van het functieloon voor chauffeurs die tussen 20 uur 's avonds en 6 uur 's och tends moeten werken, plus een alge mene loonsverhoging van 1,5 procent per 1 januari en van 1 procent per 1 juli. Verder is een aanvulling overeengeko men op de WAO tot 80 procent in het eerste jaar en een verhoging van de VUT-premie. De roostervrije dagen zullen in de toekomst vrij opneembaar zijn. Lubbers stelde zich uiterst terughou dend op ten aanzien van de ontwikke lingen aan het cao-front. „Het zijn vrije onderhandelingen. Ik heb aarzelingen, zorgen. Maar het gaat om stijging van de loonkosten", en niet alleen van de lonen. De wegtransport-cao komt vlak na die van Hoogovens met een verhoging van de lonen met 1,5 en 0,5 procent. Het ka binet rekende in de Miljoenennota voor 1989 nog op een gemiddelde stij ging van de loonsom met 1,25 procent. De Vervoersbonden FNV en CNV be schouwen het bereikte resultaat in Advertentie het wegtransport als een duidelijke overwinning. Hun leden hebben vrij dag met instemming gereageerd op het bereikte principe-akkoord, zo hebben de woordvoerders van de ac tiecentra van beide bonden gemeld. De acties worden voortgezet tot de chauffeurs zich dit weekeinde hebben uitgesproken over het akkoord. Zo wel bonden als werkgever zullen het principe-akkoord met een positief ad vies aan hun achterbannen voorleg gen. Aanvankelijk leek het er totaal niet op dat de onderhandelingen tot resulta ten zouden leiden. Even na het begin van de vergadering donderdagavond vroegen de werkgevers om schorsing om onderling te overleggen. Pas rond vier uur 's nachts konden de echte on derhandelingen beginnen. Daarna was in een uur het akkoord rond ROTTERDAM - Chauffeurs horen in Restaurant Engels in Rotterdam van het akkoord in het wegvervoer. (Advertentie) I vlotte instapper met soepele sterke zool Modekleuren zwart en bruin. Maten 40 - 45 Adviesprijs 49.95 alléén vandaag slechts BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond I Het gehele debat overziende kan men zich afvragen wat de diepere overwegingen waren van Barbé om zó afwijzend te blijven staan tegenover een westelijk tracé. Materieel was er weinig te winnen, ook al wilde de gede puteerde het doen voorkomen alsof de WOV staat of valt met een verder on derzoek naar de mogelijkheden van een vierde tracé, het tracé-2 west dus. Als dat al het geval is dan zou de be sluitvorming rond de oeververbinding op drijfzand zijn gebouwd. Geen sta tenlid die dat gelooft. Het ging giste ren om heel wat anders: het politieke prestige van de CDA-gedeputeerde stond op het spel. Zo langzamerhand heeft Barbé zich volstrekt vereenzel vigd met het wel en wee van de oever verbinding. Niet onbegrijpelijk, want er staat heel wat op het spel. Een oe ververbinding tussen Vlissingen-Oost en de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone is een 'must' voor de toekomstige ont wikkeling van Zeeland. Die overtui ging draagt Barbé met verve uit. Daar uit spreekt een betrokkenheid, die in vele gevallen positief uitvalt, maar die een enkele keer - zoals gisteren bij voorbeeld - een nare smaak achterlaat. Een 24-23 beslissing moet pal staan voor een democratische besluitvor ming, maar in het geval van de WOV tracé 4 west zou enige meegaandheid de CDA-gedeputeerde niet hebben misstaan. Barbé haalde zijn gelijk, maar het ongelijk was aan zijn kant. Dim AMSTERDAM (GPD) - De grafische werkgevers willen weer gaan praten met de vakbonden over een nieuwe cao. Dat heeft onderhandelaar J.S. Dienske van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO) desgevraagd meegedeeld. Het KVGO streeft ernaar de bonden maandagmiddag uit te nodigen voor een nieuw gesprek. Of in die brief con crete voorstellen op het gebied van lo nen, vut of werktijden worden gedaan, kon hij niet zeggen. Daarover wordt in het weekeinde nog intern beraad ge pleegd. Wel zal het verbond, de enige onderhandelingspartner aan werkge verszijde, de bonden vragen wat ze precies willen. PAGINA 3 Terneuzense dierenartsen wij zen op aids bij katten, maar de ze kattenziekte is niet besmet telijk voor mensen. PAGINA 9 Ondanks aandrang van de provincie houdt Middelburg de basisscholen open. PAGINA 11 Dit voorjaar moet er klaarheid komen over het al of niet in richten van een dagrecreatie park op Neéltje Jans. PAGINA 13 Marco Vermandei keerde te rug naar zijn oude liefde: het turnen. PAGINA 35 Gene Pitney terug uit de ver getelheid Reed-muziek is poëzie Filosofie volgens Lu ciano de Crescenzo 5000 co- lums van Louis Paul Boon Tor Seidler schets een fascine rende rattensamenleving Toneelmarathon onder regie van Guy Joosten Getekende Sovjet-satire in Amsterdam Waar bleef pater Leopold Ver hagen? Fransen moeten va ker naar de film. PAGINA 21, 22, 23 en 25 Kwetsbaar milieugoed op de Zuidpool in gevaar Onver kwikkelijkheden rond de uit gifte van aandelen DSM Leo Visserhet ziet er prettig uit Bobo Stanley Franker is ver slaafd aan tennis 0 Denkspor ten en puzzel. PAGINA 29, 31, 33 en 35 Radio, tv en kunst: 2 Birnien- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,15,16 en Sport: 37 en 39 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Minder voor defensie, meer voor sociale pro gramma's en in vier jaar tijds een eind aan het federale begro tingstekort. Dat is de kern uit de eerste begroting van presi dent Bush, zoals hij die aan een gezamenlijke vergadering van het Amerikaanse Congres presenteerde. Democratische Con gresleden reageerden gisteren enigszins afstandelijk. Er was geen sprake van onmiddellijke verwerping, maar er was ook weinig enthousiasme. Bush zei dat zijn regering het begro tingstekort voor het jaar 1990 met 72 miljard dollar wil terugbrengen. Het tekort zou daarmee volgend jaar onder de 100 miljard dollar komen. De Ame rikaanse begroting omvat een uitga- venpakket van in totaal 1.160 miljard dollar (2.320 miljard gulden). Bush wil dat de defensie-uitgaven vol gend jaar gelijke tred blijven houden BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse re gering heeft de Europese Commissie wegens machtsmisbruik in de strijd rond de schone kleine auto's aange klaagd bij het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg. Minister Nijpels van milieu vindt dat Brussel hem op ontoelaatbare wijze dwarsboomt in zijn streven om de aan schaf van kleine auto's met een gere gelde drieweg-katalysator 1.700 gul den goedkoper te maken. Brussel on derzoekt sinds vorige week formeel of de Nederlandse wet bepaalde autofa brikanten bevoordeelt. Zolang dat on derzoek nog loopt kunnen de maatre gelen niet in werking treden. Nijpels heeft de president van het Hof ook gevraagd er via een voorlopige maatregel voor te zorgen dat hij de premies toch kan uitkeren. De Neder landse autodealers blijven op het ogenblik zitten met schone wagens, omdat de klanten op de premies willen wachten. met de inflatie. Dat levert 2,6 miljard dollar aan bezuinigingen op. Maar, zo waarschuwde Bush, dat is maar voor één jaar. Voor de volgende jaren wil hij zich weer aan de meerjaren-plannen voor defensie houden, die uitgaan van een reële groei van enkele procenten. Bush laat het SDI-programma ('star wars') verder ongemoeid. Het geld dat Bush bezuinigt op defen sie, plus 2,5 miljard dollar uit andere bronnen, wil hij onder meer gebruiken voor een aantal programma's van so ciale aard. Meer geld moet naar milieuzorg, met name het opknappen van de ernstige vervuiling rond Amerika's kernwa penfabrieken, en naar onderwijs. Voor de strijd tegen drugs zei Bush een miljard dollar extra te willen uit geven. Hij zei bij de strijd tegen het escalerende drugsgebruik - 23 miljoen Amerikanen gebruikten vorig jaar verdovende middelen - ook de militai ren te willen inschakelen. Aan onderzoek rond en voorlichting over aids wil de nieuwe regering 1,6 miljard dollar meer uitgeven. Meer, 2,4 miljard dollar, zal ook naar Amerika's ruimtevaartprogramma gaan. Een andere verkiezingsbelofte nako mend, zei Bush de belastingen niet te zullen verhogen. Een belasting - die op de winst uit de verkoop van aandelen en andere investeringen - wil hij zelfs verlagen. Jim Wright, de Democratische voor zitter van het Huis van Afgevaardig den, maakte gisteravond duidelijk meer voor milieu, onderwijs en drugs bestrijding te zullen vragen. Het lijkt verder wel zeker, dat de Democraten verder op defensie zullen willen be zuinigen. Advertentie De één maakt van de kunst z'n vak, de ander van zijn vak een kunst. A.G. verzekeringen in Utrecht verstaat de kunst van goed verzeke ren als geen ander. Door meer dan 150 jaar ervaring zijn wij meesters in schade- en levensverzekeringen. Uw assurantie-adviseur ként ons. Pallas Athenedreef 10 Postbus 9888 3506 GW Utrecht Telefoon (030)643911 WASHINGTON - Bush neemt het applaus in ontvangst voor hij aan zijn begro tingsrede begint. Achter hem vice-president Dan Quayle (links) en voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Jim Wright.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1