Vrijlating Twee van Breda doet vraag om hulp enorm toenemen nieuws urr zuid-engeland Onenigheid werkgevers wegvervoer WENS VAN DEES: PER 1 JULI I Hele vermogen Raad Welzijn verdwenen Compromis in vleesoorlog vrijdagkrant Top Design In Rotan! Wereldhavens worden nerveus Zonnige perioden 232e jaargang no. 35 Vrijdag 10 februari 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Populair i1Ongelukken Profijt Proef Vlissingen Verkoopverbod Ultimatum AMSTERDAM WTGÊM In de ochtend enkele mistbanken. Daarna zonnige perioden, maar in de middag meer bewolking. Een matige 1 zuid tot zuidoosten wind. Middagtem- peratuur circa 8 graden. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 PROVINCIALE ZEEUWS den haag (GPD) - De wettelijke verplichting dat een we nemer niet langer dan 8,5 uur per dag mag werken, ■Iet worden opgeheven. Dat aantal uren moet worden oiLebreid. Tegelijk zal er echter een strakkere norm moe- komen voor het aantal uren dat per maand of per jaar jlverkt mag worden. (fflderzoekers van de Rijksuniversiteit Nijmegen zeggen djin een rapport dat zij op verzoek van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) hebben gemaakt. De bewindsman zïde aanbevelingen van de onderzoekers voorleggen aan de SER, de Emancipatieraad, de Raad voor het jeugdbe- leic en de ambtenarenbonden. Dit in het kader van een ad viesaanvrage over een nieuwe Arbeidstijdenwet. De huidige Arbeidswet dateert van 1919. Daarin is opgeno men dat werknemers niet langer dan 8,5 uur per dag mogen werken. In het overleg tussen werkgevers en vakbonden over een nieuwe wet is al geopperd om de norm te verhogen tot 9 a 12 uur. Er zou dan een limiet van 42,5 tot 45 werkuren per week moeten worden ingevoerd. De vakbonden willen daarnaast een jaarlimiet van 1850 te werken uren. Volgens de onderzoekers kan ons land niet zonder arbeids tijdenwet, omdat de vakbonden vrij zwak zijn. Slechts 40 procent van de werknemers is georganiseerd. Naast een ruimere norm voor het aantal uren dat per dag gewerkt mag worden, achten de onderzoekers een strakkere norm voor werkuren per maand of jaar nodig als een vorm van compensatie. Roken verboden in openbaar gebouw rU'J Chiel Montagne vindt zich een jongen van het volk en geen tv-shoiumaster. PAGINA 2 Benen breken tijdens het skiën Jdoen ze haast niet meer, het 1zijn nu meer gescheurde knie- banden. PAGINA 3 De hogere inkomensgroepen profiteren het meest van de subsidies die de overheid ver strekt. PAGINA 5 Het arrondissement Middel burg wordt landelijk proefge bied voor een project rond hulp aan slachtoffers van mis drijven. PAGINA 13 Vlissingen won de belangrijke voetbalwedstrijd tegen Wau- bach maar verloor Ronald van Oeveren in een bikkelhard duel. Ronald van Oeveren PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiert: 6 Provincie: 13, 15, 17, 18 en 19 Sport: 21 en 23 PAGINA 7, 8, 9,10 en 11 op gericht om het roken volledig uit te bannen, zo meldt het ministerie. Er zijn nu eenmaal mensen die roken. Als zij anderen met hun gerook maar niet storen zijn ze zelf verantwoordelijk voor de schade die zij zichzelf toebren gen, aldus een toelichting op het ont- werp-besluit. De maatregelen zijn een uitvloeisel van de nieuwe Tabakswet. Daarin wordt erkend dat de maatregelen ter bescherming van de niet-roker steeds klemmender worden. DEN HAAG (GPD) - In een groot aantal openbare gebouwen moet op 1 juli een rookverbod van kracht worden. Staatsscre- taris Dees (Volksgezondheid) heeft dat in een ontwerp voor een algemene maatregel van bestuur vastgelegd. Het rookver bod zou gaan gelden in alle gebouwen van de overheid, instel lingen van gezondheidszorg, maatschappelijk en sociaal-cul tureel werk, bejaardenoorden, gesubsidieerde sportinrichtin gen en alle onderwijsinstellingen. Ook de verkoop van tabaks- produkten wordt verder aan banden gelegd. In loketruimten, wachtruimten, ver gaderzalen, leslokalen, kantines en re creatieruimtes zal het rookverbod in principe van kracht moeten zijn, aldus de staatssecretaris. De beheerder van het gebouw kan onder bepaalde om standigheden uitzonderingen maken. Maar dat mag alleen wanneer de niet- rokers geen hinder ondervinden van het roken en wanneer het grootste deel van de ruimten rookvrij is, aldus Dees. Hij wil van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid advies over zijn plannen. Het verkoopverbod op tabaksproduk- ten zal ook moeten gelden voor inrich tingen van gezondheidszorg, maat schappelijke dienstverlening, sport en onderwijs. Een uitzondering op dat verkoopverbod wordt gemaakt voor verpleegtehuizen, revalidatiecentra, psychiatrische ziekenhuizen, zwak zinnigeninrichtingen, bejaardenoor den en tehuizen voor gehandicapten. De bewoners daarvan zijn vaak aan gewezen op een huiswinkel, aldus Dees. Het ontwerp-besluit van Dees is er niet RIJSWIJK (ANP) - Het vermogen van de per 1 januari opgeheven Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn is verdwenen. Het gaat om een bedrag van ruim 1 miljoen gulden dat was be legd in effecten. Volgens het NRMW-bestuur heeft diens compagnon vrijwel het hele ver mogen medio 1988 in contanten opge nomen bij een bank in Luxemburg. De effecten waren daar onderbracht. In middels heeft de commissionair het nog resterende bedrag van 20.000 gul den naar de NRMW overgemaakt, zei donderdag penningmeester J.A. Gro tenhuis. De Raad was een landelijke koepel voor het welzijnswerk, waarin 40 welzijnsorganisaties waren ver enigd. Grotenhuis zei dat (nog) geen aangifte bij de politie is gedaan. Volgens hem ging het bij het belegd vermogen niet om geld van rijksubsidies. „Het geld bestond uit giften van een aantal fondsen, waaronder het Koningin Julianafonds". Afghaanse strijders beivaken de plaats waar deze bijeenkomst vanaf vandaag wordt gehouden MOSKOU (AFP) - Terwijl binnen een paar dagen de laatste Sovjet-soldaat uit Afghanistan zal zijn vertrok ken, is in de Sovjetunie een discussie op gang gekomen over de oorlog daar. Tijdens een door het Sovjet-comi té voor de vrede organiseerde bijeenkomst in Moskou waren journalisten, Afghanistan-veteranen en verte genwoordigers van het ministerie van defensie het woensdag eens over de noodzaak om „de witte bladzij den te openen" van een oorlog die aan circa 15.000 Sov jet-soldaten het leven heeft gekost. In Afghanistan hebben verzetsstrijders hun aanvallen op de hoofdstad Kabul en andere steden opgevoerd en stellingen betrokken langs de vitale noordelijke route naar de Russische grens, waar de terugtrekkende Sov jet-troepen bezig zijn hun posities over te dragen aan de regeringstroepen. De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen is van plan binnen twéé weken medische teams naar Afghanistan te sturen, zo heeft de organisatie donderdagavond in Amsterdam bekendgemaakt. De evangelische hulporganisatie Tear Fund heeft haar vijf werkers in Afghanistan verzocht het land zo snel mogelijk te verlaten, omdat hun veiligheid nu niet kan worden gegarandeerd. In de Pakistaanse grensstad Peshawar is het woensdag tot gevechten gekomen tussen voor en tegenstanders van de voormalige Afghaanse koning, Zahir Shah. De gevechten komen aan de vooravond van de bijeen komst in Rawalpindi van de 'shura', de consultatieve raad van de verzetsbewegingen, die de nieuwe interim regeringen zal benoemen. MEER - Schaakfans op weg naar Antwerpen gebruiken het oponthoud door chauffeurs acties bij de grensovergang Meer om in de middenberm een partijtje te spelen. (Advertentie) OEGSTGEEST (GPD) - Centrum 45 in Oegstgeest, de kliniek voor oorlogs slachtoffers, heeft na het vrijlaten van de 'Twee van Breda' een geweldi ge toeloop van patiënten te verwer ken gekregen. Die hoeveelheid is zo groot, dat er zelfs met wachtlijsten moet worden gewerkt. Directeur Schreuder van Centrum 45 meldt zich overrompeld te voelen. De stormloop waarvan nu sprake is, had hij nooit verwacht. Hoeveel oorlogs slachtoffers uiteindelijk voor een lang durige behandeling in aanmerking ko men weet hij pas over een week of zes. Om de mensen die op de wachtlijst staan zo snel mogelijk te kunnen be handelen, overweegt Schreuder om extra hulp in te zetten. De directeur zegt dat na het verlenen van gratie aan de 'Twee' Centrum 45 ten minste achthonderd telefoontjes te verwerken heeft gekregen van slachtoffers die nog altijd niet van hun oorlogstrauma zijn verlost. In totaal zijn er bij drie instellingen in Neder land (Centrum 45, Icodo en de joodse geestelijke gezondheidszorg) enkele duizenden telefoontjes binnengeko men. Schreuder had een heftige reactie ver wacht, maar zeker niet in deze hoe veelheid. Het frappeert hem dat vooral de afgelopen week de vraag om hulp enorm is toegenomen. Dat heeft ertoe geleid om over te gaan tot het instellen van een wachtlijst. De directeur: „Na de allereerste reac ties verwacht je dat het afneemt. Maar het gaat nog altijd door. Nu krij gen we te maken met mensen die echt aan een behandeling toe zijn. We pra ten dan over enkele tientallen patiën ten. Na het overlijden van Hirohito en het pensioen van de NSB-weduwe komt de vrijlating van de 'Twee van Breda' als een druppel die de emmer heeft doen overlopen. Centrum 45 moet echt alle zeilen bijzetten om snel en vooral goed hulp te kunnen bie den". De deskundigen konden in de meeste gevallen met één of soms twee ge sprekken de beller goed helpen. Af spraken maken op langere termijn wil Schreuder per se niet, omdat er sprake is van acute nood. Daarom denkt hij aan het inzetten van extra hulp. RIJSWIJK (GPD) - De onderhande lingen over de cao voor het wegtrans port dreigden gisteravond stuk te lo pen op onenigheid tussen de werkge vers onderling. Tien minuten na het begin van de besprekingen vroegen de werkgeversorganisaties om een schorsing. Een kwartier later verliet het KNVTO, de organisatie van de grootste ondernemingen, de vergade ring om intern te overleggen. Het overleg was gisteravond rond mid dernacht nog niet hervat. Eerder op de dag had de KNVTO de cao-partijen opgeroepen om 's avonds tot een akkoord te komen. Toen de bonden aan het begin van de onder handelingen om nadere uitleg over die oproep vroegen, werd de vergadering onmiddellijk geschorst. Voor de werkgevers waren de onderlin ge problemen reden om nog dezelfde avond over een nieuw mandaat met hun achterban te overleggen. Het KNVTO heeft al eerder laten weten eventueel bereid te zijn apart met de bonden over een cao te onderhande len. Cao-coordinator Ger Ros van de Ver- voersbond FNV liet gisteravond weten dat idee in principe niet af te wijzen. Maar dan moet de werkgeversorgani satie wél bereid zijn mee te werken aan een onregelmatigheidstoeslag. Daar op heeft de KNVTO-delegatie zich voor beraad teruggetrokken. Uit de peilingen die de bonden giste ren onder hun leden hebben gehou den, blijkt dat die een akkoord zonder onregelmatigheidstoeslag totaal af wijzen. Advertentie Advertentie ROHE staat voor 'n unieke kollektie rotanmeubelen. Door topontwerpers vormgegeven en handmatig geproduceerd. Dat garandeert uitstekend zitcomfort! Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond GEOPEND 10-17 EN 19-22 UUR. ZATERDAG EN ZONDAG 10-17 UUR. TOEGANG F13,-, 'S AVONDS F10,-. GRATIS PENDELDIENST: VOLG BORDEN P RAI TREIN TOEGANGBILJETTEN BIJ NS-STATIONS -pi otterdam en Antwer- XVpen, ooit onbedreigde wereldhavens aan de Noord zee, worden in het zicht van het grenzenloos Europa na 1992 wat zenuwachtig over de toene mende concurrentie, vooral vanuit de zeehavens in de zuidflank van de EG. Min of meer tegelijkertijd hebben zij toekomstgerichte beleidsnota's uitge bracht. Daarin wordt met zoveel woor den vastgesteld dat overheid en be drijfsleven hun activiteiten in de zee havens beter op elkaar zullen moeten afstemmen om zodoende samen slagvaardiger te kunnen optreden. Rotterdam is bezig een plan te ontwik kelen om het (huidige) gemeentelijk havenbedrijf om te vormen tot een or ganisatie die zelfstandiger kan optre den, minder 'gehinderd' door politieke bemoeienis. Antwerpen moet nog wennen aan de (sinds 1 januari) nieuwe situatie dat het zeehavenbeleid in Bel gië is overgeheveld van de nationale (Brusselse) overheid naar het federale Vlaamse gewest. De Antwerpse Ge meenschap voor de Haven (AGHA) - het verzamelde havenbedrijfsleven dus - heeft daar zo haar zorgen over. Uit de toon van de twee nota's valt te beluisteren dat Rotterdam en Antwer pen beide grote verwachtingen heb ben van de Europese vrije markt, maar dat het echt niet allemaal vanzelf zal gaan. Opvallend is daarbij dat vooral de Antwerpenaren pleiten voor meer samenwerking tussen de zeehavens in het Benelux-gebied en voor een betere verstandhouding tussen België en Ne derland, juist over allerlei zaken die in het Scheldebekken spelen. Er is een duik in de geschiedenis naar het begin van de jaren '70 voor nodig om vurige pleidooien voor stevige samenwerking tussen de Noordzeehavens van België en Neder land terug te vinden. In die tijd raakte het oorlogje op zijn eind waarin Rot terdam en Antwerpen elkaar bestook ten met concurrerende vestigings voorwaarden tegenover de internatio nale industrie, op zoek naar bedrijfs terreinen aan diep vaarwater. Haven promotors als burgemeester Thomas sen (Rotterdam) en schepen Delwaide (Antwerpen) speelden in die slag een centrale rol. Van weerskanten werden pogingen ondernomen om invloed en medewerking voor de eigen expansie drift te verwerven in het tussenliggen de deltagebied van Zuidwest-Neder land. Die felle competitie, het grove af- troefwerk en de overbieding met steeds wijdere toekomstperspectieven gingen door totdat zelfs Antwerpen en Rotterdam begonnen in te zien dat er op een aantal punten in de Noordzee havens gezamenlijke belangen speel den. Uit dat besef is het Benelux-zee- havenoverleg geboren, een platform waar de havenbeheerders en de natio nale overheden van België en Neder land een poging konden ondernemen om tot concrete afspraken te geraken over zaken die eerder gediend zijn met een akkoord dan met ruzie. Toch heeft dat Benelux-zeehavenoverleg niet ge bracht wat ervan werd verwacht. De concurrentie won het nog altijd van de samenwerking, het waren steeds op nieuw erg vrijblijvende sessies. In Antwerpse havenkringen - de nota van AGHA is daar onthullend eer lijk over - begint intussen de gedachte te rijpen dat nieuw leven in het Bene lux-zeehavenoverleg wel eens als stro- vuur zou kunnen dienen om beweging te krijgen in de volledig vastgelopen waterwegenkwesties tussen Neder land en België. Al bijna twee jaar zijn de onderhandelingen over de water problemen van Maas en Schelde opge schort. Nederland stelt eisen waaraan België niet wil tegemoetkomen. De na delen van die vertraging beginnen zichtbaar te worden. Antwerpen kan niet vooruit in de haven. Nederland wil goede wegaansluitingen naar het zuiden. Zeeland heeft de Belgen nodig voor de Westerschelde-oeververbin- ding. „Wij denken niet dat Antwerpen en Rotterdam morgen tot één Delta haven zullen samensmelten", veron derstelt AGHA. Maar met een schuin oog naar Europa 1992 en in de weten schap dat beide havens samen een marktaandeel van 57 procent in het Europese transport hebben, vindt het bedrijfsleven van Antwerpen dat er een eind moet komen aan de situatie dat buren eikaars belangen dwarsbo men. In de Rotterdamse haven zal er niet veel anders worden gedacht. Want ook daar heerst enige nervositeit over de eigen positie op de straks open Eu ropese markt. Alleen: zo'n bezinning op de noodzaak van samenwerking blijft idealistische gepraat als er niet óók een daad wordt gesteld. En daar toe hebben de Antwerpse havenbaron nen eerst bij hun eigen nationale en (fe deraal) Vlaamse overheid nog enig grondig missiewerk te verrichten. vdM. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse re gering werkt aan een compromis in het geschil met de Europese Gemeen schap over hormoonvrij vlees. Dat meldt de New York Times van giste ren. Volgens de krant is het Amerikaanse ministerie van landbouw voorstellen aan het bestuderen, waarbij de over heid garanties zou geven over de afwe zigheid van hormonen in rundvlees. Precies daarom heeft de EG altijd ge vraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1