COURAN Pakistan blijft verzet in Afghanistan steunen Verzoenende woorden op conferentie in Polen ANDIJVIE EN SLAVINKEN VOORSTEL VAN KNVTO I Aanhoudend zacht prestaties |a betoging Chili Bush komt banken te hulp Historica Tuchman overleden Dl 2 le jaargang no. 32 Dinsdag 7 februari 1989 LAATSTE RUSSEN OP WEG VA Jt HUIS Joegoslavische politicus dood in kantoor In Afghanistan regeert ellende i 1 tig. 01184-84321 Timman Bezuinigingen \Belasting Prijzen Fraude Acties Brug ^STERDAM WT&ÊË Voorwaarde MÊHt Geert gesprek Vertrek Andijvie, kilo Slavinken, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Droog met af en toe zon. Maximum temperatuur rond 10 graden. Wind I zuidwest, eerst vrij krachtig ofkrach- ilig. later op de dag afnemend tot ma- Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL I Jan Timman heeft zich in de voorlaatste partij tegen Por- tisch op een miraculeuze wijze gered. PAGINA 15 Ook. in de volgende kabinets- periode zal er voorzichtig be- I groot moeten worden. PAGINA 3 Wat merkt de belastingbetaler I van het nieuwe regiem-Oort. PAGINA 4 lEr zit vaak een verschil van \honderden guldens tussen rei- penvan de verschillende orga nisaties naar dezelfde vakan tiebestemmingen. PAGINA 5 De schade die jaarlijks wordt veroorzaakt door computer- I fraude bedraagt tussen de één en tien miljard gulden. PAGINA 7 De stakende chauffeurs in Zeeuwsch-Vlaanderen willen vandaag dinsdaghun acties verhevigen. PAGINA 9 De Van Brienenoordbrug blijft tot medio 1992 een ergenis voor automobilisten. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Kunst en cultuur: 6 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,10,11,12 en 13 Sport: 14 en 15 MNTIAGO (REUTER) - De Chileense Hjitie heeft bij het hoofdkwartier 18* een mensenrechtengroepering van de katholieke kerk betogers uit- Hgedreven met traangas en water- Bonnen. Zij verrichtte 30 arresta- zo is uit politiebronnen verno men. ^demonstranten waren bij het ge bouw bijeengekomen om te proteste ren tegen een uitspraak van het hoog- l^chtshof dat een militaire rechter Be medische gegevens in beslag mag B>en van Solidariteit, een katholie- Borganisatie voor mensenrechten. Advertentie wmïnp10"17 en 19"22 uur. Fntr A EN z°NDAG 10-17 uur. °KANG F13,-, 'S AVONDS F10,-. J PENDELDIENST: VOLG BORDEN P RAI |REIN TOEGANGBILJETTEN BIJ NS-STATIONS Woensdag overleg vervoer DEN HAAG (GPD) De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO) wil de onderhande lingen over de cao voor het beroepsgoederenvervoer woens dag hervatten. De organisatie van grote transportonderne mingen zal de overige drie werkgeversorganisaties een „con structief voorstel doen om uit de impasse rond de cao te ko- men". Dit heeft de woordvoerder van de KNVTO maandagavond meegedeeld na afloop van de ledenvergadering in Nieuwegein. Hij wilde niet zeggen wat de inhoud van het voorstel is, omdat de zusterorganisaties NOB, PCB en KVO nog niet waren ingelicht. Als de organisaties akkoord gaan met het voorstel, kunnen wat de KNVTO be treft de onderhandelingen woensdag- midag worden hervat. Na ruim een week van stakingen en an dere acties in het wegvervoer is de KNVTO de eerste werkgeversorgani satie die een initiatief neemt om de patstelling te doorbreken. De Vervoersbonden CNV en FNV zei den eerder op de avond niet bereid te zijn opnieuw met de werkgevers in het wegvervoer aan de tafel te gaan zitten, als die vooraf eisen dat de bon den de verlangde onregelmatigheids toeslag laten vallen. Woordvoerders van CNV en FNV zeiden dat gisteren in reactie op werkgeversvoorstellen in die richting. Toch bestaat er bij de bonden enige ruimte voor nieuwe onderhandelin gen. „Alleen maar willen praten over een dictaat van ons heeft natuurlijk ook geen enkele zin", aldus woord voerder Bert Duijm van de Vervoers- bond FNV. Volgens werkgeverswoord voerder Coen Sleddering moeten bei de partijen de opdrachten van hun achterban opzij schuiven en open naar elkanders voorstellen luisteren. „Wij erkennen dat het onregelmatige werken een probleem is. Maar volgens ons zijn er andere mogelijkheden om dat aan te pakken, bijvoorbeeld een betere ATV-regeling of uitbreiding van de tijd-voor-tijd". Ongeveer tweehonderd actievoerende vrachtwagenchauffeurs hebben giste ren minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) in een petitie gevraagd er bij de werkgevers op aan te dringen dat zij 'hun onverzoenlijke houding' la ten varen. Dat gebeurde in het Gro ningse Wedde, waar de minister een werkbezoek bracht. Ondertussen zijn de acties in het weg vervoer gisteren gewoon doorgegaan. Bij zo'n kleine veertig bedrijven werd gestaakt. WEDDE - Minister Smit-Kroes luistert naar een vrachtwagench Nieuweschans actie voeren, trokken naar Wedde om de minisj~ .'ie de petitie voorleest. De chauffeurs, die bij tulp te vragen. (Van onze correspondent) SINGAPORE - Pakistan en de Sovjet unie zijn het erover eens dat een poli tieke regeling noodzakelijk is voor Afghanistan, maar de Pakistaanse lei ders hebben geweigerd om de militai re steun aan de Mujahiddien-rebellen te stoppen. Dat is het resultaat van tweedaagse besprekingen van de Rus sische minister van buitenlandse za ken, Eduard Sjevardnadze, in Islama bad met zijn Pakistaanse ambtge noot, Yacoub Khan, president Ghu- lam Ishaq Khan en premier Benazir Bhutto, die voor een officieel bezoek aan de Sovjetunie is uitgenodigd. Voor zijn vertrek uit de Pakistaanse hoofdstad zei de Russische bewinds man op een persconferentie, dat „Mos kou en Islamabad zich hebben ver plicht om een vreedzame regeling te vinden voor Afghanistan". Sjevard nadze noemde dit een „grote stap voorwaarts". Sjevardnadze zei dat hij in zijn be sprekingen met de Pakistaanse lei ders duidelijk had gemaakt dat „Mos kou er op staat dat het huidige regiem in Kabul vertegenwoordigd wordt in een toekomstige regering". De Af ghaanse verzetsbewegingen hebben dit tot dusver geweigerd. De Russi sche minister verliet Pakistan zonder de in Islamabad vergaderende Muja- hiddien-leiders te ontmoeten. Een woordvoerder van de rebellen ver klaarde, dat zij alleen met de Russi sche minister wilden praten als er te voren een agenda was opgesteld. Eind deze week komen de rebellenleiders bij elkaar om de toekomstige leider en regering voor Afghanistan te kie zen. WASHINGTON (RTR) - President Bush heeft een voorstel gedaan om de noodlijdende spaarbanken in de Ver enigde Staten van de ondergang te redden. De president zal het Congres vragen in te stemmen met een nieuw fonds dat moet worden gevormd uit de opbrengst van de uitgifte van vijf tig miljard dollar aan staatsobliga ties die dertig jaar lopen. Met het geld moeten de noodlijdende spaarbanken onder de arm worden genomen. „We willen het verzekeringssysteem voor spaartegoeden weer helemaal ge zond maken en de spaarders hun te goeden garanderen", aldus Bush. Bij de plannen om de spaarbanken weer op de been te krijgen zal rekening wor den gehouden met „onverantwoorde risico's, fraude en regelrechte misda digheid" waarvan in het verleden spra ke is geweest, zo liet de president we ten. De naar schatting 350 insolvente spaarbanken in de VS zullen onder de hoede komen van overheidsinstanties. GREENWICH (AP) - Barbara Tuch man, een Amerikaanse geschiedkun dige die twee keer de Pulitzer heeft gewonnen, is maandag op 77-jarige leeftijd overleden. Tuchman, die in Greenwich, Connec ticut woonde, overleed 's middags in het ziekenhuis aan complicaties die na een beroerte waren opgetreden. Tuchmans laatste boek, 'The First Sa lute', over de Amerikaanse revolutie en de Tachtigjarige Oorlog waarin de Nederlanden zich bevrijdden van de Spaanse heerschappij, staat al ruim negen weken op de beststellerlijst in New York. Ze kreeg de Pulitzerprijs voor geschie denis voor 'The Guns of August' in 1962 en voor "Stilwell and the Ameri can Expierence in China" in 1971. In 1978 kreeg ze de Gouden Medaille voor de Geschiedenis van de Ameri kaanse Academie en Instituut voor Kunsten en Letteren. Ze heeft 22 ere doctoraten gekregen. Bekende werken van Tuchman zijn voorts 'The Proud Tower' over het Eu ropa van voor de Eerste Wereldoor log, en 'A Distant Mirror', over de 14de eeuw. WARSCHAU - De Poolse minister van binnenlandse zaken, generaal Czeslaw Kiszcak (links) schudt voorzitter Lech Walesa van Solidariteit de hand voor het begin van de rondetafelconferentie. (Van onze correspondent) WARSCHAU Verzoenende taal, maar ook waarschuwingen mar keerden gisteren de opening van de Ronde-Tafelconferentie (RTC) tus sen de Poolse regering en de onaf hankelijke vakbeweging Solidari teit. De twee delegatieleiders, mi nister van binnenlandse zaken Czeslaw Kiszczak en Lech Walesa, benadrukten beiden het belang van deze „historische onderhandelin gen" voor de toekomst van Polen. Maar Kiszczak waarschuwde met een dat er geen sprake kan zijn van terugkeer van de „anarchie en cha os" uit de legale periode van Soli dariteit, in 1980 en '81. Walesa op zijn beurt onderstreepte dat er geen verzoening kan zijn zonder ophef fing van het verbod op Solidariteit. „Wij eisen dat, we hebben er recht op", aldus Walesa. Kiszczak stelde voor een 'nationale raad of commissie van overleg' in te stellen. Daarin zou zitting kunnen worden genomen door mensen uit alle geledingen van de Poolse sa menleving, die zich dan zouden kun nen uitspreken over voorstellen van regeringszijde voor economische en politieke hervormingen, Kiszczak meende dat het verbod op Solidariteit onmiddellijk kon wor den opgeheven, wanneer de RTC aan de bevolking weet duidelijk te maken dat er verzoening en een stemmigheid is bereikt zowel over politieke en economische hervor mingen als, zoals hij het noemde „verkiezingen die niet in het teken van confrontatie" staan. Dat laatste is een van de belangrijke twistpun ten tijdens de onderhandelingen, die naar verwacht wordt ongeveer zes weken zullen duren. De Poolse regering wenst in juni parlementsverkiezingen te houden, waarbij de verdeling van de zetels al van tevoren vaststaat. Binnen de partij wordt gedacht aan 60 pet voor de communisten en 40 pet voor de oppositie en de al bestaande Boeren- en Democratische partij. Solidariteit is hier echter huiverig voor, vooral ook omdat de regering wenst dat alle kandidaten op een nationale lijst komen te staan om zo de verzoening tussen partij en oppositie te illustreren. Solidariteit is ook huiverig voor het aanbod, gisteren nog eens door Kiszczak herhaald, om een coalitie regering te vormen, waarin ook plaats is voor leden van de vakbewe ging. Vooralsnog menen de advi seurs rond Walesa dat een dergelijke coalitie, die uniek zou zijn in Oost- Europa, weinig kans van slagen heeft zolang de communisten er de meerderheid in hebben en het beleid bepalen. Intussen heeft Radio Moskou maan dagochtend in een op Azië gerichte, Engelstalige uitzending bekendge maakt dat de „laatste Russische sol daat gisteren uit de hoofdstad Kabul is vertrokken". Maar volgens journa listen worden de luchthaven en enkele strategische punten naar de hoofdstad nog bewaakt door een kleine 500 Rus sische soldaten. Sovjet transportvliegtuigen vliegen af en aan op Kabul met grote hoeveelhe den voedsel en wapens om het regiem van president Najibullah op de been te houden. In het westelijke deel van Af ghanistan zijn nog naar schatting 20.000 Russische soldaten die zich in colonnes in de richting van de Russi sche grens bewegen. Voor 15 februari moeten allle Russen weg zijn uit Af ghanistan, dat zij negen jaar en tien maanden hebben bezet. Alle westerse diplomaten hebben de hoofdstad ver laten. De Britse zaakgelastigde, Ian Mackly, die naar New Delhi is uitgewe ken, verklaarde dat de beste oplossing voor Afghanistan is dat president Naji bullah het land verlaat. BELGRADO (Reuter) - Een politicus van de onrustige provincie Vojdvodi- na in Joegoslavië is maandag opge hangen in zijn kantoor aangetroffen, aldus de politie. In een politieverklaring staat dat de 35-jarige Miladin Visekrun, leider van een communistische partijafdeling in de hoofdstad Novi Sad van Vojvodina en afgevaardigde in het Joegoslavi sche parlement, waarschijnlijk zelf moord heeft gepleegd. Nog maar even en de laat ste Sovjet-soldaat heeft Afghanistan verlaten. De wereld heeft lang moeten wachten op dat moment. Ne gen jaar geleden trokken de eerste Russische konvooien Kabul, de hoofd stad van het islamitische buurland binnen. Zogenaamd 'te hulp geroepen' door de toenmalige communistische regering. Negen jaar heeft Moskou ge probeerd om het bewind van deze ma rionetten in het zadel te houden. Maar het Sovjet-avontuur is op een falikan- te mislukking uitgedraaid. De oorlog in Afghanistan heeft het Rode Leger grote verliezen aan mensenlevens ge kost, het was één grote, geldverslin dende operatie en internationaal viel er alleen maar prestigeverlies mee te noteren. De aftocht van de Russische troepen - nog sneller dan vorig jaar bij het akkoord van Genève afgesproken - is minstens zo moeilijk geweest als de jarenlange strijd tegen de voorname lijk fundamentalistische rebellen in het ruwe Afghaanse bergland. De hardnekkige guerrilla achtervolgt de bezetters bijna tot aan de grens. Om zich de komende tien dagen op te ma ken voor de grote klap, waarmee het communistische regiem in Kabul moet worden weggevaagd. Want dat laatste is het doel van het niet eensge zinde, maar wel sterke Afghaanse mos- limverzet, dat van het begin af heeft geweigerd om zaken te doen met de communisten. De vrede in Afghanis tan is dan ook nog lang niet binnen be reik. e nederlaag van de Russische troepen tegenover het tot de tan den bewapende Afghaanse verzet heeft veel overeenkomst met de ma nier waarop zo'n vijftien jaar geleden de Amerikanen de strijd in Vietnam moesten opgeven. Saigon destijds en Kabul nu: een omsingelde stad, het beeld van onzekerheid, de naderende val van een kunstmatig op de been ge houden bewind, overhaaste ontrui ming van ambassades, afgesneden be voorrading en een bevolking in angst. De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben beide veel leergeld moeten be talen voor de overmoedige beslissing, dat zij ongrijpbaar opererende verzets- haarden wel even met groot militair machtsvertoon zouden neerslaan. Maar de burgeroorlog, die al sinds 1973 woedde in het barre Afghanistan, bleek veel ingewikkelder in elkaar te zitten dan de kopstukken in het Krem lin veronderstelden, toen zij in 1978 een communistische staatsgreep hiel pen regisseren en het land een jaar la ter onder de voet liepen. Na negen jaar is in feite niets bereikt. Een miljoen Af- ghanen heeft het leven gelaten, miljoe nen anderen zijn naar het naburige Pa kistan gevlucht, het land is één groot slagveld geworden. Kortom, hij het vertrek van de Russen blijft een uitgemergeld en ontvolkt land achter, is de toekomst van Afghanistan ui terst ongewis en is het risico aanwezig dat - na nog veel bloedvergieten - een religieuze dictatuur naar het patroon van Khomeyni in Iran de macht zal overnemen. In de internationale machtsverhou dingen tussen oost en west is de te rugtrekking van de Russische bezet ting' in Afghanistan steeds beschouwd als de proef op de som voor de ontspan- ningspolitiek van Gorbatsjov. Zelf heeft de Russische leider het avontuur in dit onherbergzame buurland on langs nog als een 'vergissing' bestem peld. En daarmee erkent hij, ook in ei gen land, de politieke en militaire blunder van deze affaire. Vorig jaar, kort na de ondertekening van het ak koord over Afghanistan dat via VN-be- middeling werd bereikt, was er nog veel argwaan of de Russen wel in de praktijk zover zouden gaan om al hun belangen in dit land op te geven. De laatste weken speelt kennelijk in Mos kou nog maar één doel: zo snel mogelijk weg uit dit wespennest. De Russische minister van buitenlandse zaken Shevardnadze heeft de laatste dagen nog een uiterste poging onder nomen om met Pakistan een politieke regeling te bereiken over de kwestie- Afghanistan, maar hij is daar niet in geslaagd. Het gezichtsverlies voor de Sovjetunie bij deze aftocht is groot. Toch zal, nu dit recente hoofdstuk van Russische militaire agressie is afgeslo ten, Gorbatsjov meer de handen vrij hebben om de nieuwe relatie met Ame rikanen en Chinezen verder inhoud te geven. Alleen is het voor de Afghaanse bevolking te hopen dat ze nu niet aan haar lot wordt overgelaten. Want voor lopig regeert in dat land de ellende. vdM. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees ju inde aanbieding 100gL^1.2911 OH kilo®9®®13^ell.i7U albert heijn t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1