Vlissingen stormt naar kwartfinale Handel in mensenhoofden fantasie issingse ontslagen uit Spaanse cel Ongekend vertrouwen in economie bestond alleen in week-in week-uit el eetn Êlll LASER VERJAGEN DICTATOR STROESSNER I Musea doorgangshuis Dhislag m aids* besmettiag van tóiöeren In ziekenhuis WV Zeeland: EIGENAAR BETROKKEN BIJ TWEE KRO-UITZENDINGEN Betalingen Personal Computer Bomber en nevelig |e jaargang no. 30 irdag 4 februari 1989 Galabal \Succes \Wonen I Radio, tv en kunst: 2 I Binnen- en buitenland: 3, 5 I Opinie en achtergrond: 4 I Financiën en economie: 6 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 34 en 35 Asiel in Chili Nepfiguur Lamp v. d. maand Halogeen vloerlamp incl. dimmer met kantalbare reflector In zwart en wit In messing IAdvertentie Goes: Dé Leupen, Lange Vorsfstr. 89 Tel. 01100-16070. Zierikzee: Dé Leupen, Dam 23 Tel. 01110-12119. LAMPEN GRATIS OPHANGEN (bij besteding boven 100,-) MOSKOU (RTR) - De directeur van het ziekenhuis in Elista in het zuiden van de Sovjetunie waar vorige week 27 kinderen besmet raakten met het aids-virus is ontslagen. Dat heeft het dagblad Komsomolskaja Pravda vrij dag bericht. De kinderen kregen het virus in hun lichaam doordat de verpleegsters in jectienaalden gebruikten die niet wa ren gesteriliseerd. Vijf kinderen had den het virus ook op hun moeder over gedragen. Inmiddels is het ziekenhuis begonnen de 12.000 inwoners van de streek rond het stadje te onderzoeken op het aids-virus. Een topambtenaar van het ministerie voor volksgezondheid zei echter te genover het dagblad Izvestia dat er twijfel bestaat over de vraag hoe de kinderen geïnfecteerd raakten. Ook als het juist is dat het virus werd overgedragen door vuile injectienaal den is infectie op zo'n grote schaal on realistisch, aldus de functionaris. De ambtenaar, die zei in contact te staan met het aids-onderzoekscentrum in Zwitserland, verwacht dat de zaak binnen enkel dagen kan worden opge lost. De Vlissingse doelpuntenmakers Paul Schipper flinks) en Ronald van Oeveren kunnen hun geluk niet op. Zij schoten Telstar uit het bekertoernooi van de KNVB en Vlissingen in de kwartfinales. VELSEN - De voetbalclub Vlissingen schreef gister avond geschiedenis in Velsen door zeer verrassend door te dringen tot de kwartfinale van de KNVB-beker. Een van de met elf bussen aangevoerde supporters van Vlissingen kreeg gelijk. Hij dichtte: „Na De Graafschap en Den Bosch nu ook Telstar de klosDe Zeeuwen had den er weliswaar een verlenging voor nodig, maar ver sloegen inderdaad na De Graafschap en Den Bosch nu ook Telstar. Paul Schipper en Ronald van Oeveren zorgden tenslotte voor de sensationele 2-0-zege op de Noordhollandse profs. Er ivas Vlissingen ook in Velsen weer veel aan gelegen duidelijk te maken, dat het verschil tussen de beschei den semiprofs en de omhoog kijkende amateurtop te verwaarlozen is. Een technisch ovenvicht van Telstar bestond wel, maar was lang niet voldoende om de ba lans te verstoren. De thuisclub kwam ivel eens voetbal lend op een idee, van een redelijke uitvoering, laat staan uitwerking kioam nimmer iets. De opdracht van Vlissingen was simpeler, maar in po tentie zeker zo effectief. De Zeeuwen bezondigden zich niet aan hoogstandjes, werkten, hard en transporteer-' den iedere bal opportunistisch via de korste weg naar spits Peter van Vossen, het snel startende en snelheid houdende Kees Kist-type, dat door veel clubs uit het be taald voetbal zeer wordt begeerd. Met een schitterende lob leidde Van Vossen het eerste doelpunt in. Bij Vlissin gen speelde doelman Ruud Pennings ook nu weer een hoofdrol. Voor Vlissingen is het een uiterst belangrijke zege. De club is opnieuw een stap dichter bij het betaald voetbal gekomen en door dit nieuwe succes in de bekerstrijd zul len er ongetwijfeld nog meer sponsors de weg naar de Zeeuwse hoofdklasser weten te vinden. De stichting Provinciale VVV Zeeland blijft een doorgangshuis. Meestal geen waarmerk voor con stante kwaliteit. Het vertrek van de huidige algemeen directeur A. C. Bontenbal brengt de stichting - die al jarenlang tobt met de eigen organi satiestructuur en de personele bezet ting van de staf - opnieuw in een lastig parket. En dat is wel ongeveer het laat ste waarop toeristisch Zeeland zit te wachten. Sinds het aantreden van Bontenbal zijn verwoede pogingen on dernomen om een systeem op te zet ten, waarbinnen de totale toeristische promotie over Zeeland gestalte zou moeten krijgen. Een doortimmerd sa menwerkingsverband tussen de pro vincie Zeeland en het toeristisch be drijfsleven moest daarvan het funda ment worden. Maar die opzet maakte niet echt een kans. Er werd van weers kanten onvoldoende vertrouwen in geïnvesteerd, nodig om de promotio nele activiteiten te financieren en te sturen. Sterker nog: het tegendeel van wat bestuur en top van Provinciale VVV Zeeland wilden bereiken gebeur de. Het mankeert nog steeds aan een centrale planmatige aanpak om het Zeeuwse toeristische produkt in al zijn veelvormigheid naar buiten te verko pen. En intussen is de versnippering van activiteiten in deze sfeer alleen maar toegenomen: regionale en plaat selijke promotiestichtingen verrijzen in hetzelfde tempo als hobbyclubs. En Bontenbal trekt aan de kuiten. De zoveelste personele aderlating binnen VVV Zeeland kan onmo gelijk als een incident worden be schouwd. Het is eerder een venijnig signaal dat het niet goed gaat met de organisatie, die geacht wordt om over koepelend werk te verrichten in het belang van toerisme en recreatie in de ze provincie. Vijfjaar geleden is de on rust begonnen, toen een Utrechts on derzoeksbureau werd ingeschakeld om het functioneren van de WV als or ganisatie en van de staf door te lichten. De uitkomsten daarvan resulteerden in een beleid van 'nieuwe bezems ve gen schoon', waarin de huidige VW- voorzitter (tevens gedeputeerde voor recreatie) Ventevogel een centrale rol heeft gespeeld. Toenmalig VVV-direc- teur De Regt moest in deze vernieu wingsdrang het veld ruimen, maar in tussen is ook een hele reeks nieuwe functionarissen al weer van het toneel verdwenen. Het zou de bestuurlijke top van Provinciale VVV Zeeland niet misstaan wanneer ze bij het vertrek van de huidige directeur eens aan enig zelfonderzoek zou toekomen. Bijvoor beeld om antwoord te vinden op de vraag of er misschien andere oorzaken zijn dan personele, die WV in wezen toch zo vleugellam houden. soon IJ. en de man van de hoofden in een Amsterdams cafe. Na een gesprek gingen ze naar het huis van de 45-jari- ge om de hoofden te zien. De hoofden werden vorige week bij een motel gebracht en daar uitgepakt. Brandpunt toonde daarvan opnamen. „Daarna werd 1100 gulden betaald aan IJ. De 45-jarige kreeg daar 500 gul den van", aldus Wilting. Over de 45-ja- rige wil de politie verder geen mede delingen doen, naar IJ. wordt nog ge zocht. De twee verslaggevers van Brandpunt zijn donderdag gehoord op verdenking van heling. Van een KRO-medewerker heeft de politie de schoenen in beslag geno- Slot zie pagina 3 kolom 7) Advertentie Scherpe prijzen Uit voorraad leverbaar Informeer vandaag nog tussen 9.00 en 16.00 uur, vraaq dhr. Viqqo Mulders. Bekijk onze advertentie onder de zakenkleintjes FlLL-A AUTOMATISERING Statenhove I 27 4336 CA Middelburg Veel van de problemen, waarin de organisatie steeds weer vastloopt, zijn terug te voeren naar het oorspron kelijke karakter van het VW-wezen: een vrijwillige bundeling van allerlei regionale en plaatselijke - soms sterk individueel gerichte - belangen. Over leg en samenwerking is in VVV-land sinds de oprichting het sleutelwoord geweest voor de opzet van gezamenlij ke activiteiten. Wie een dergelijke or ganisatie meer slagkracht wil geven en op moderne leest wil schoeien, zal in de beleidsvisie voldoende ruimte moeten laten aan overleg met alle belangheb benden en samenwerking tot in de kleinschaligheid. De provincie Zee land en het ver vertakte toeristische bedrijfsleven in Zeeland hebben el kaar op dit punt binnen VW-verband nog onvoldoende gevonden. In het Middelburgse provinciehuis - richting WV opererend volgens het principe 'wie betaalt, bepaalt' - is waarschijn lijk te weinig beseft dat juist een diri gistische mentaliteit averechts werkt in zo'n organisatie met heel andere wortels. WV-Zeeland zou, gezien de ervaringen van de laatste vijf jaar, in bestuur en staf wel eens meer behoefte kunnen hebben aan duizendpoten dan aan een gezelschap sterke mannen. vdM. Kampeerauto's, caravans en vouwwagens Kleine en grote bestelwagens Personenbusjes Gesloten en open aanhangwagens Speciale tarieven voor langere termijn huren Hoek Rijksweg-Ringbaan West Cl 100-14561) (tst fi) gofZI Veel bewolking en nevelig weer met een kans op mist in de ochtend. Een A akke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Middagtemperatuur circa 3 I aden. PROVINCIALE ZEESJiSE COURANT wmÊÊÊÊÊmm—ÊKmÊmmmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊKÊmÊmmmmÊ—ÊmmmmÊÊÊÊÊÊmÊmm JIZA - De 21-jarige Germaine R. uit Vlissingen, die sinds ilfl tili gevangen zit op het Spaanse eiland Ibiza op ver ing van betrokkenheid bij twee overvallen, is vrij- jgfi ond op vrije voeten gesteld. Vrijdagmidag oordeel- cj'ji rechter in Palma de Mallorca dat Germaine kan on len vrijgelaten. e J rtvocaat van Germaine en haar vrienden - de 18-jarige iel ard B. en de 19-jarige Michiel K„ die verdacht worden an ivervallen op een taxichauffeur en een werknemer van 4 iegtuigmaatschappij Iberia - heeft goede hoop dat de al tegen de twee jongens binnen drie weken voor de rech- r li Palma de Mallorca komt. er] naine heeft altijd verklaard op de dagen waarop de 'e vallen plaatsvonden, continu in het gezelschap van aal vrienden te zijn geweest. Reden voor de Spaanse justi- m haar ook op te pakken. De vrijheid van Germaine kwam binnen handbereik nadat haar advocaat in een be roepschrift voor invrijheidstelling van het drietal had ge pleit. Volgens hem zitten in de telastelegging te veel fouten en ontbreekt voldoende bewijs. Nu Germaine vrij is, gaat ze niet terug naar Nederland. „Zo lang Richard en Michiel nog vastzitten kan ik hier nog niet weg". Ze wil de komende weken gebruiken om meer getui gen te vinden voor het bewijzen van de onschuld van haar vrienden. Nu Germaine zelf op vrije voeten is gesteld, kan ze in elk geval zelf voor de rechtbank een verklaring afleg gen waaruit blijkt dat de twee jongens op het moment van de overvallen op andere plaatsen waren. Toen vrijdagmiddag bekend werd dat ze spoedig vrij zou komen, kon Germaine beginnen haar spullen te pakken. „In eerste instantie was ik niet eens blij. Als de rechter vindt dat ik onschuldig ben, waarom moet het dan zeven maanden duren voordat ze me vrijlaten". oep in Paraguay m de democratie Colorado-partij verklaarden dat Stroessner 12 uur had gekregen om Paraguay te verlaten. Volgens militaire woordvoerders in de hoofdstad Asuncion heeft de staats greep het leven gekost aan naar schat ting 100 mensen, het merendeel mili tairen en politie-agenten. Na het weg sterven van de salvo's van het door de rebellen gebruikte tankgeschut en de honderden mitrailleurs, lagen er vrij dagmorgen voor het regeringspaleis in de Paraguayaanse hoofdstad een der tigtal lijken. In Washington is de coup verwel komd, onder het voorbehoud dat de veranderingen snel tot invoering van democratie leiden. De onder Stroess- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Sneeuwgebrek in de Alpen: I dat wordt dringen in het lioog- I gebergte Boerenbolwerk in 1 de politiek De arts zonder I grenzen kan wat dóen Solda- I tenlaarzen vertrappen de Chi- I leense democratische droom 1 Uiterst-rechts Duitsland feest Ina zege in Berlijn Canadese I Susan is het nieuwe Zeeuwse I schaatsmeisje Het laatste I wereldkampioenschap van. J Yvonne van Gennip. PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33 DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van de bevol king in de economie is sinds 1972 niet meer zo groot geweest als nu. Dat heeft het ministerie van econo mische zaken vrijdag verklaard. Het departement baseert deze constatering op gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek CBS. Het CBS is in 1972 begonnen met maandelijkse on derzoeken naar de mening van de consument over de eigen financiële situatie en over de economische situatie in het algemeen. In januari is het indexcijfer van dat consumentenvertrouwen met tien punten gestegen van 105 naar 115. Een sprong van tien pun ten in één maand is nog nooit voorgekomen. Index 100 wil zeggen dat er evenveel mensen met een posi tieve mening zijn als met een negatieve. De index ligt nu zeventien punten hoger dan in ja nuari 1988. Dat het vertrouwen van de bevolking in de financiële positie van het eigen huishouden en van het land in het algemeen nu zo groot is, kan vol gens het ministerie te maken hebben met de uitver koop in januari. Op de vraag of men nu kostbare zaken als een nieu we televisie, ijskast, wasmachine of auto zou willen/ kunnen kopen, antwoordde 31 procent met „ja". Dat was in december nog negentien procent. Het percentage dat vindt dat de eigen financiële si tuatie in de laatste twaalf maanden verbeterd is, steeg van december op januari van 18 naar 24. Bijna even groot is de groep die verwacht dat de financiële positie de komende twaalf maanden zal verbeteren. In december bedroeg dat percentage nog achttien procent. Het galabal in de Weense ope- I ra is op een ware veldslag uit- I gelopen PAGINA 3 I Het succes begint het CDA nu I op te breken. PAGINA 4 IEen groter deel van het inko- I men moet aan wonen worden I besteed. PAGINA 5 landelaar Hen sponsoractie moet een ïmiddeleeuwse kandelaar voor Zeeland redden. PAGINA 9 |De Zeeuwse musea kunnen op Iproef ook in het weekeinde de \deuren openen. PAGINA 11 en 7 I# In de rij voor de schilderijen I van Paul Gauguin De I sneeuwpop anno 1511 9Marko Ifondse vertaalt Majakovski I Brieven van Anna Blaman Vargas Llosa, schrijver en po- I litiek dier Van Goghmuseum Imikt op hoger rendement De I ster van Film Rotterdam ver- I bleekt %ute Lemper, de Duitse I Streisand. PAGINA 19, 20, 21 en 23 (Van onze correspondent JNCION De val van Alfredo Stroessner, de oudste dictator van Latijns-Amerika, is vrij- Jin de straten van Paraguay met luid gejubel begroet. Oppositiepartijen hebben de nieuwe ïiler van het land, generaal Andres Rodriguez, opgeroepen om garanties te geven inzake het louwen van een democratie. riguez, een berucht drugssmokke- [en tot voor kort de rechterhand I Stroessner, is vrijdagavond offi- beedigd als voorlopig staats- Hij heeft herstel van de demo- beloofd en respect voor de de mensenrechten en de ka- kerk. Rodriguez zal hij in mei van plaatsmaken voor Juan Ra- Chavez. Deze politicus zal op- worden benoemd als de leider van de regerende Colorado-partij. An derhalf jaar geleden had Stroessner Chavez en zijn traditionele vleugel binnen de partij opzij gezet. Die breuk was het gevolg van de plannen van Stroessner om zijn zoon Gustavo als zijn opvolger te benoemen. De Chileense minister van defensie, admiraal Patricio Carvajal, maakte vrijdagavond bekend dat zijn land po litiek asiel aan de afgezette dictator zal verlenen. Stroessner werd van nacht nog vastgehouden door troepen van generaal Rodriguez. Woordvoer ders van de traditionele vleugel van de Alfredo Stroessner. ASUNCION (ANP) - Inwoners van de Paraguayaanse hoofdstad trekken juichend door de straten. De man maakte een laboratoriumop stelling, zorgde voor gekleurd water en pillen vitamine C. In dat laborato rium zijn volgens zijn verklaring de opnamen gemaakt over peppillen die Brandpunt 13 januari uitzond. De man die als maker van de pillen was te zien, was volgens de politie echter een medewerker van Brandpunt die zich als zodanig voordeed. Volgens de politie hoorde verslaggever Frequin bij de opnamen dat de man van het laboratorium ook nog hoofden bezat. Frequin zou toen tegen hem hebben gezegd: „Wat hoor ik. je hebt ook nog hoofden, daar kunnen we wel wat mee doen en dan krijg jij van mij 500 gulden". Half januari, aldus politiewoordvoer der Wilting, ontmoetten Frequin en eindredacteur Ton Verlind tussenper- het illegaal fabriceren van peppillen, die drie weken geleden werd uitgezon den. De politie werd op het spoor gezet door een oud-docent van het inmiddels ge sloten instituut, die zich het verhaal herinnerde van een student. Deze had in 1987 in Leiden een geprepareerde foetus gekocht. De verkoper vroeg of hij interesse had in vijf hoofden, waar voor hij 750 tot 1000 gulden vroeg. De politie kon de student achterhalen en die wist de buurt aan te wijzen waar de 45-jarige man woonde. Recher cheurs troffen de man aan en vonden in zijn woning een laboratorium en witte dozen, die in de uitzending van Brandpunt zijn gebruikt. De man slaagde er niet in de hoofden te verkopen tot hij vorig jaar met een geïnteresseerde in contact kwam. De ze man, door de politie aangeduid als IJ., vroeg de 45-jarige of hij 500 gulden wilde verdienen met het opstellen van een laboratorium, waarin zogenaamd de peppil is gefabriceerd. Dit was no dig voor een Brandpunt-uitzending. Andres Rodriguez. AMSTERDAM (GPD) Er is in ons land geen sprake van handel in men senhoofden. De hoofden die vorige week door de KRO-televisie werden getoond, zijn zes jaar geleden gestolen toen het Anatomisch Embryologisch Instituut in Amsterdam verhuisde naar het Academisch Medisch Cen trum in de hoofdstad. Een 45-jarige medewerker van het be drijf dat was belast met de verhuizing, wordt ervan verdacht de hoofden te hebben meegenomen en via een tus senpersoon aan de KRO te hebben aangeboden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De man was ook betrokken bij de reportage van Brandpunt over

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1