l\\\ Tasjesroof in het groot Greenpeace vreest grote milieuramp bij Zuidpool De Klerk waarschijnlijke opvolger president Botha ROHÊ VROUWENRIJSCHOOL: PZC IER SPECIALE RECHTBANKEN S beperken »efeningen in Europa vandaag eubelfabriek jjlisterwijk De Stille Kracht Van Rotan. Europese rel om de 'schone' auto Droog en nevelig |;2e jaargang no. 29 rijdag 3 februari 1989 nieuw initiatief in mannenbastion vrijdagkrant I )TTERDAM GPD- De Rotterdamse politie heeft meer n vijftig diefstallen van tasjes opgelost door het aanhou- l?i van de 33-jarige R.T. De man hield zich vooral in het Xntrum van Rotterdam bezig met het op grote schaal ro- In van tasjes. Dat deed hij bij voorkeur in restaurants of \nkels. Ook uit kinderwagens stal hij tassen. Werklozen Homeopathie Europa VVV Breedte Hagenaar bekent HET KLEURRIJKE MEUWE WONEN... Kom nu naar Meubelfabriek Oisterwijk en ontdek het verrassend nieuwe wonen. In kleur, met onze nieuwe collecties Provence en Manor House. Maar natuurlijk ook met onze traditionele Oisterwyck- collectie. Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43. 01640-65641. De nog aamvezige mist zal oplossen. Het blijft nevelig met veel bewolking. De matige zuidwesten ivind neemt aan de kust toe tot vrij krachtig. De tempe- ratuur is 4 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN D politie vond in zijn huis een groot aantal tasjes, pas poorten, rijbewijzen, giropassen en en andere ivaardepa- pieren. Het meeste kon aan de eigenar ent essen) worden teruggegeven. De man verkocht de cheques. In dat verband is de 27-jarige Rotterdammer M.W. gearres teerd. Hij inde zelf geld als hij over pasjes en cheques be schikte. Miste hij het pasje dan schreef hij de cheques uit op de namen van vrienden en familieleden. Die inden dan het geld en kregen er een deel van. at is één van de onderdelen van de euwe Vreemdelingenwet die minis- r Korthals Altes en staatssecretaris orte-van Hemel van justitie donder- naar de Kamer stuurden. Uit- ngspunt is de rechtspositie en toela- ng van vreemdelingen zoveel moge- k bij wet te regelen. De Vreemdelin- nwet van 1965 moet daarom worden rvangen door een op de hedendaag- situatie toegesneden versie, de wet komen voor buitenlanders ie verblijfsvergunningen: één voor rte tijd (drie maanden, toerisme), n voor bepaalde tijd (maximaal drie jaar, voor studie, geneeskundige be ndeling, tijdelijk werk) en één voor [bepaalde tijd (bij gezinshereniging, asiel, bijzondere banden met Neder- ■d). Ize vergunningen kunnen worden in trokken bij bijvoorbeeld een mis- ijf, maar hoe langer iemand in Ne- rland woont, hoe moeilijker dit WASHINGTON (DPA) - De Verenigde jtaten zullen de omvang van hun oe feningen met troepenverplaatsingen jaar Europa verkleinen. Dit heeft het Imerikaanse ministerie van defensie levestigd. ■oigens de Amerikaanse krant The tos Angeles Times zei defensie-woord voerder Mei Sundin dat nieuwe oefen- Rethoden en een beter gebruik van de beschikbare financiële middelen de verklaring vormen voor het besluit. Ie maatregel betekent dat de voor ®ptember van dit jaar aangekondigde Sanoevre ..Reforger" naar 1990 wordt 3frschoven. In plaats daarvan zou een einere oefening onder de naam ,,Ca- van Guard" moeten plaatsvinden. wordt. Na tien jaar verblijf in Neder land is het verblijfsrecht vrijwel on aantastbaar, aldus Justitie. Iemand die tot ongewenste vreemde ling wordt verklaard kan na vijfjaar PZC Het CDA wil werklozen ver plichten een baan aan te ne men. PAGINA 3 Homeopatische medicijnen komen per 1 mei in het zieken fondspakket. PAGINA 5 Het Europa van de toekomst: als er iets moet worden uitge hold. laten we dan de provincie nemen. PAGINA 13 Directexir A.C. Bontenbal van de VVV Zeeland vertrekt naar Brabant. PAGINA 15 De ploeg Priem is vooral in de breedte sterker. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 7,8,9,10 en 11 Provincie: 13, 15,17 en 19 Sport: 21, 22 en 23 ANTARCTICA iANP) - Een helikopter van Greenpeace hing donderdag boven een Japanse walvisjager bij in het Zuidpoolgebied met een span doek waarop de tekst 'Staak de bloedige walvisjacht' roas geschilderd. Japan is zeer verbolgen over de acties. Een topambtenaar van het jniniste- rie van landbouw, bosbouw en visserij in Tokyo. Junichoro Okamoto, be schuldigde Greenpeace donderdag in een krante-interview zelfs van „ter rorisme op volle zee". Twee diplomaten van de Japanse ambassade hebben donderdag het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag gepolst of Nederland stap pen overiveegt tegen Greenpeace. De Gondwana, een in Nederland gere gistreerd actieschip, kwam dinsdag in aanvaring met een walvisjager toen deze walvissen bij een fabrieksschip wilde afleveren. De schade viel mee, maar de vloot zag zich genoodzaakt de jacht tijdelijk te staken. De diplomaten kregen te horen dat Den Haag eerst de feiten moet kennen voordat bepaald kan worden of Nederland stappen kan dan wel zou moe ten nemen. De diplomaten hebben daarop beloofd schriftelijk materiaal te overleggen. abinet wil nieuwe reemdelingenwet lEN HAAG (ANP/GPD)-Het kabinet wil vier aparte kamers bij rechtbanken instellen die zich Bezig zullen houden met het behandelen van vreemdelingenzaken. Deze vreemdelingenka mers moeten komen in Den Haag, Haarlem, Zwolle en Den Bosch. Speciale rechters zullen (aar beslissen over uitzetting van asielzoekers en de verblijfsvergunningen van buitenlanders Nederland. vanuit het buitenland om opheffing hiervan vragen. Na tien jaar vervalt de ongewenstverklaring automatisch (Slot zie pagina 3 kolom 7 KABUL (AP) - De bemanningen van Russische tanks wuiven bij hun vertrek uit de omgeving van de Af ghaanse hoofdstad Kabul. De troepen maken hun terugreis naar de Sovjetunie via de Salangweg, die onder het vuur ligt van de guerrilla strijders. De leider van de Hezb-i-Islami, een belangrij ke Afghaanse verzetsgroep die zijn hoofdkwartier heeft in de Pakistaanse grensplaats Peshawar, heeft donder dag voorspeld dat de Afghaanse regering spoedig na et vertrek van de Russische troepen zal instorten. De ver zetsleider Gulbaddin Hekmatyar zei dat het verzet geen groot offensief tegen de belangrijkste steden hoeft te be ginnen, omdat deze vanzelf de strijd zullen opgeven. Hekmatyar verzekerde ook de verzetsstrijders geen gro te offensieven op de steden willen, omdat dit veel bur gerslachtoffers zou eisen. Het Afghaanse bewind van president Najib zal volgens de verzetsleider „binnen we ken" vallen. President Najib zelfheeft donderdag gezegd dat zijn re gering het aanstaande vertrek van het Sovjet-leger zal kunnen overleven. Hij zei dat zijn regering de situatie volledig onder controle heeft, ondanks de „moeilijkhe den". De president gaf onder het gedonder van artille rievuur rond Kabul een twee uur durende persconferen tie in een onverwarmde ruimte van het ministerie van buitenlandse zaken. De afgelopen weken zijn de rebel len er verschillende malen in geslaagd de toevoer van voedsel en brandstof naar de Afghaanse hoofdstad af te snijden. De Sovjet-troepen moeten volgens afspraak uiterlijk halverwege deze maand uit Afhghanistan zijn vertrok ken, maar zullen hun aftocht mogelijk al voor die datum hebben voltooid. BUENOS AIRES (DPA/ANP) - Het zinken van het Argentijnse bevoorra dingsschip Bahia Paraiso, dat bijna een miljoen liter dieselolie vervoer de, kan leiden tot de ernstigste mi lieuramp die zich ooit net Zuidpool gebied heeft voorgedaan. Dat heeft de milieuorganisatie Greenpeace don derdag gemeld. Volgens Greenpeace hebben ooggetui gen geconstateerd dat een twaalf zee mijlen lang olie-tapijt een bedreiging vormt voor beschermde vogelgebie- den. De autoriteiten in Argentinië zeg gen dat de gevolgen van de ramp, die zich vorig weekeinde voordeed, niet ernstig zijn. Deskundigen menen dat met het vergaan van het schip het re sultaat van twintig onderzoeksjaren teniet is gedaan. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak heeft contacten met de Ar gentijnse autoriteiten over het lossen van de lading van de Bania Paraiso. Dat heeft woordvoerder D. Kaakebeen donderdag meegedeeld. Smit Tak zegt over voldoende technische kennis en hulpmiddelen te beschikken om onder extreme koude het lossen van de la ding en de berging van de tanker met succes aan te pakken. De Bahia Paraiso zou geheel onder de waterspiegel zijn verdwenen. Vol gens Greenpeace is 1.000 ton olie uit het schip gestroomd. De Argentijnse marine noemt dat onmogelijk, omdat het schip slechts 800 ton olie aan boord zou hebben gehad. Niettemin berichtte de Engelstalige Argentijnse krant Buenos Aires He rald dat een Amerikaans militair transportvliegtuig van het type Gala xy inmiddels in Chili stond. Het toe stel zou 52 ton speciale apparatuur aan boord hebben voor het oplossen van gelekte olie. De olie is volgens Greenpeace een rechtstreekse bedreiging voor het le ven van dieren en planten bij Anvers- eiland, waarop de Amerikaanse basis Palmer is gevestigd. Met name de vo gels en krill, een grote garnalensoort die de basis vormt voor diverse voed selketens op Antarctica, kunnen grote schade oplopen. (Advertentie) ROHE staat voor 'n unieke kollektie rotanmeubelen. Door topontwerpers vormgegeven en handmatig geproduceerd. Dat garandeert uitstekend zitcomfort! Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond Als het Europese milieu beleid van de toekomst moet worden afgemeten aan de weerstand tegen het Ne derlandse besluit om het ko pen van 'schonere' auto's aan te moe digen, dan zijn de vooruitzichten maar somber. De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG in Brus sel) heeft het minister Nijpels namelijk verboden om auto's met een katalysa tor in een goedkoper belastingtarief te laten vallen. En deze wil nu op zijn beurt via kort geding een uitspraak van het Europese Hof van Justitie over dit conflict, want het gaat om veel méér dan een premie op milieubewus ter gedrag voor de Nederlandse auto mobilist. In wezen is de vraag aan de orde of straks in het verenigd Europa zonder slagbomen doelgerichte maat regelen tegen verdere verpesting van onze leefomgeving kunnen worden ge dwarsboomd door het traagste en ge- makzuchtigste land. Blijkt dat inder daad het geval, dan zijn alle prachtige kathederverhalen over de grootste voorrang die een Europees milieube leid moet krijgen niet meer dan een rookgordijn. Een land dat eindelijk wil doorstoten naar de kern van het mi lieuprobleem en maatregelen wil ne men die echt effect sorteren, kan dan geen kant op. De Europese moeilijkheden waar Nijpels tegenop loopt bij zijn (voorlopige) éénmansactie om auto's in Nederland sneller voor het milieu schoner te krijgen, zijn overigens niet uitzonderlijk. 'Brussel' heeft in het af gelopen jaar meer landen op de vin gers getikt voor milieumaatregelen die op de Europese markt concurren tievervalsend zouden werken. Want daar zit 'm namelijk de kneep: de Eu ropese Commissie opereert vanuit een dubbelhartige positie. Aan de ene kant moet ze enthousiast zijn over ie dere maatregel waarmee het milieu kan worden verbeterd; daartegenover moet ze optreden tegen landen die be zig zijn om met eenzijdige maatregelen de EG-regels van de vrije markt te on dergraven. Nijpels heeft met zijn be sluit over het belastingvoordeeltje aan de automobilist die een auto met een katalysator koopt, de kippen in het Europese hok flink opgejaagd. Want de verdeeldheid over zijn maatregel is groot. Juist landen met een invloedrij ke auto-industrie, zoals Frankrijk en Italië, vrezen nadeel van de Neder landse maatregel. Ze zeggen dat ze hun autoproduktie niet zo snel kun nen omschakelen, voelen zich daarom vals beconcurreerd en zetten de Euro pese Commissie onder zware druk. Krijgt Nijpels gelijk, dan is de herrie pas compleet. En de Europese eenwor ding was nu juist zo rustig en veelbelo vend op weg... Toch is het principe de nieuwe her rie zeker waard. De kwestie tussen 'Brussel' en Nijpels is de proef op de som of het met een Europees milieube leid echt iets wordt. Of dat EG-lidsta- ten zich bij zelfstandige beslissingen om de eigen leefomgeving leefbaar te houden moeten richten naar iets ge meenschappelijks dat alleen maar slap en halfslachtig is. Totnogtoe zijn in het Europa-van-de-twaalf milieube langen ondergeschikt gemaakt aan commerciële belangen. De artikelen in het Europese verdrag die de vrije han del beschermen zijn ijzersterk en wor den in Brussel door de Europese Com missie met argusogen bewaakt. Zel den of nooit kwam het in het verleden tot strijdigheid met Europese milieu wetgeving, doodeenvoudig omdat die nog maar in de kinderschoenen stond. Enkele landen, die nu voorop lopen met milieubewuster gedrag - Neder land, Denemarken, Ierland - onder vinden de laatste tijd in toenemende mate tegenwerking van andere EG- lidstaten waar het allemaal wat kal mer aan gaat. De uitspraak van het Europese Hof over Nijpels' belasting wetje voor schone auto's wordt daar om maatlat voor de politieke wil om in het Europa van straks grote schoon maak te houden, - of om het er verder maar bij te laten zitten. vdM. LELYSTAD (ANP) - De 19-jarige Ha genaar J. L. heeft tegenover de politie bekend dat hij vorige week donder dag bij een overval in een Albert Heijn-winkel in Lelystad een geldlo- per heeft doodgeschoten. L. was al kort na de overval in de bossen bij Le lystad gearresteerd maar ontkende aanvankelijk. Advertentie Van onze correspondent) KAAPSTAD - De Zuidafrikaanse president P.W. Botha is gisteren on verwachts teruggetreden als 'hoofd leider' van de regerende Nationale Partij (NP). Een stemming onder alle 130 leden van de NP-fractie in de blan ke volksraad liet vervolgens een lich te voorkeur zien voor de NP-leider van de provincie Transvaal, F.W. de Klerk, als diens opvolger. Hoewel Bo tha voorlopig aan zal blijven als pre sident van Zuidafrika, kan uit de aan wijzing van De Klerk als nieuwe NP- leider worden geconcludeerd, dat de ze ook de nieuwe president van Zuid afrika wordt. Het aftreden van Botha als partijleider kwam ook voor zijn meest bevriende collega's als een grote verrassing. Drie weken geleden werd Botha weliswaar door een lichte beroerte getroffen, maar de algemene verwachting was, dat zijn aftreden als president en als politieke leider pas NP later in hetjaar een feit zou worden. Bij de eerste stemronde kreeg de meest populaire Afrikaanstalige poli ticus, de minister van buitenlandse za ken, Roelof 'Pik' Botha slechts 16 stemmen. In de tweede ronde viel ook de waarnemend president en minister van grondwettelijke hervorming, Chris Heunis af. Uiteindelijk werd Fre- derik Willem de Klerk met 69 tegen 61 gekozen, terwijl zijn verrassende te genkandidaat, de jeugdige en 'verlich te' minister van financiën Barend du Plessis 61 stemmen wist te behalen. Op een persconferentie benadrukte De Klerk dat het aftreden van Botha als partijleider op zich geen grondwet telijke gevolgen heeft en dat Botha als president zal aanblijven, totdat zijn termijn van vijf jaar op 3 september aanstaande afloopt. Volgens de Zuidafrikaanse grondwet wordt de president voor een periode van vijf jaar gekozen door het hele driekamerparlement. Omdat de rege rende NP daarin een absolute meer derheid heeft, beslist de NP-fractie dus ook over de aanwijzing van de presi dent. Direct nadat Botha door een be roerte werd getroffen, werd al aange nomen, dat hij niet lang meer als presi dent zou aanblijven en dat De Klerk de meest waarschijnlijke kandidaat was om hem op te volgen. F.W. de Klerk is in de huidige regering minister van nationale opvoeding. De 52-jarige De Klerk wordt als een gema tigd verlichte NP-er beschouwd, die overigens zal verdergaan met het door Botha gevolgde beleid. Het verrassend nieuwe wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1