kleintjes Kkeukens Vrouw stal uit het Rijksdepot twee kostbare schilderijen Koningin jarig Leger dreigt met ingrijpen Joegoslavië Principe-akkoord cao metaalnijverheid Vandaag voortzetting acties in wegvervoer SPRUITEN EN ZUURKOOLSPEK i de PZC vandaag schelfhorst HOUDING BANKEN GEEFT DOORSLAG Somberder !32e jaargang no. 26 )insdag 31 januari 1989 Lee Towers Genen Jachten Protest Specialisten Geen steun Reagan mogelijk als getuige in proces North DEELNAME MINDER DAN VERWACHT Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spruiten, QQ net± 750 gram Zuurkoolspek, vacuüm verpakt, QQ 100 gram Irfö 0*7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Op veel plaatsen mist en laaghangen de bewolking. Middagtemperatuur 5 graden. Vanmiddag mogelijk wat zon. Een zwakke ivind uit zuidelijke rich tingen. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Een Sovjetdelegatie is onder de indruk geraakt van Lee To wers. PAGINA 2 Oproepen voor deelname aan een genenonderzoek zaaien onrust. PAGINA 3 De export van Nederlandse jachten is vorig jaar met 7 pro cent gestegen. PAGINA 5 - De scholen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen gaan na de kro kusvakantie uit protest één dag dicht. PAGINA 9 Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland blijft bij het plan voor 106 specialistische eenheden. PAGINA 10 Een toekomstige profvoetbal club in Vlissingen hoeft niet te rekenen op geld van de provin cie Zeeland. PAGINA 15 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Loskade 45 - Middelburg - 01180-2 91 Ol WASHINGTON (AP) - In de VS gaat vandaag het proces van start tegen overste Oliver North wegens zijn betrokken heid in de Iran-Contra zaak. Dè kolonel hoeft zich slechts te verantwoorden op 12 min der zware aanklachten, nadat de juridische manoeuvres van zijn advocaten ertoe hadden geleid dat de belangrijkste be schuldigingen werden inge trokken. De rechter, die de zaak behan delt, liet maandag weten dat de kans bestaat dat ex-presi dent Reagan zal worden opge roepen om te getuigen en dat mogelijk ook de persoonlijke notities die Reagan van de Iran-Contra-affaire bijhield bij het proces nodig zullen zijn. Rechter Gesell ging daarmee in op een verzoek van North, die Reagan desnoods wil laten dagvaarden om te getuigen en hem van alle blaam te zuive ren. North wordt er onder meer van beschuldigd in 1985 het Con gres te hebben voorgelogen, toen dat een onderzoek instel de naar de voortgaande steun aan het Nicaraguaanse verzet op een moment dat die verbo den was. Sinds de luitenant-kolonel van de marine afgelopen maart in staat van beschuldi ging werd gesteld, zijn vier aanklachten ingetrokken. Daaronder zijn de belangrijk ste die betrekking hebben op het via een netwerk van Zwit serse bankrekeningen in han den spelen van de Contra's van de verdiensten uit de ge heime wapenleveranties aan Iran. DEN HAAG (GPD) - De twee schil derijen van Rembrandt en Jan van Goyen, die uit een depot van de Rijksdienst Beeldende Kunst in Den Haag waren gestolen, zijn te recht. Een ex-medewerkster van de dienst heeft bekend de schilderij en, die een gezamenlijke waarde van ongeveer vijf miljoen gulden vertegenwoordigen, te hebben ge stolen. Ook gaf zij de diefstal toe van een doek van Co Westrik uit een ander depot. Dat schilderij is nog zoek. De ontvreemding van de twee olie verfschilderijen ('Man met baard' van Rembrandt en 'IJsgezicht' van Van Goyen) werd op 20 januari ont dekt na een inventarisatie van het depot aan de Kazernestraat in Den Haag. Omdat er geen braaksporen waren, werden de daders in eigen huis gezocht. De 22-jarige oud-me dewerkster en haar 23-jarige huis genoot werden maandag op verden king van de diefstal gearresteerd. Na aanvankelijke ontkenning gaf de vrouw in de loop van de middag toe de schilderijen te hebben gesto len. Dat was al op 14 april vorig jaar gebeurd, vlak na de vorige inventa risatie. Het was de bedoeling de doeken te verkopen, maar dat lukte niet omdat de meesterwerken te be kend waren. De schilderijen werden enkele weken geleden bij een ken nis in Den Haag ondergebracht. Deze kennis raakte in paniek, toen hij via de radio van de arrestatie hoorde. Hij verborg de meesterwer ken in de kofferbak van een geleen de auto, waarmee hij naar Rotter dam reed. Daar parkeerde hij de wa gen en ging terug naar huis, waar hij inmiddels werd opgewacht door de politie. Op zijn aanwijzing trof de Haagse politie de twee doeken on beschadigd aan. De vrouw bekende ook de diefstal van 'De Pols', een olieverfschilderij uit 1981 van Co Westrik. Dat doek, dat een waarde vertegenwoordigt van 100.000 gulden, had zij in maart van het vorig jaar uit een ander de pot van de Rijksdienst Beeldende Kunst gestolen. De ontvreemding van dat schilderij was tot gisteren niet bekend. Zij verkocht het schil derij van Westrik voor 2000 gulden aan een 29-jarige Hagenaar, die eveneens is aangehouden. De man ontkent elke betrokkenheid. Het schilderij is niet bij hem thuis aan getroffen. De vier verdachten zijn in verze kerde bewaring gesteld. De vrouw, die slechts drie maanden als admi nistratief medewerkster bij de Rijksdienst heeft gewerkt, wordt verdacht van de diefstal; haar vriend en huisgenoot van mede plichtigheid. De twee andere Hage naars zijn ingesloten op verden king van heling. DEN HAAG - Een rechercheur toont de teruggevonden werken. BELGRADO (RTR/DPA) - Een hoge Joegoslavische militair heeft de lei ders van de Joegoslavische communistische partij maandag gewaar schuwd dat het leger ingrijpt als het land verscheurd raakt door politie ke twisten. Het Centraal Comité van de Joegoslavische partij kwam maandag bijeen om over de politieke tegenstellingen in het land te pra ten. Admiraal Petar Simic, de enige militair in het 23 leden tellende Politburo, leverde kritiek op „verblinde groepen en personen die op de macht uit zijn en Joegoslavië willen opdelen". Hij waarschuwde dat het leger het met alle middelen waarover het de beschikking heeft zal opnemen tegen iedereen die gevaarlijke spelletjes wil spelen met de verworvenheden van de vrij heidsstrijd en de socialistische revolutie". Hoewel het af en toe toe felle woordenwisselingen kwam tussen de verte genwoordigers van de verschillende deelrepublieken, verliep de eerste dag van de zitting, die door sommige kranten als de slag om Joegoslavië was aangekondigd, rustiger dan de meeste waarnemers hadden verwacht. RIJSWIJK (ANP) - Werkgevers en stapt van de 'nullijn' voor de lonen en bonden hebben maandagavond een het voor rekening van de werknemer principe-akkoord bereikt over de invoeren van twee wachtdagen in de nieuwe cao voor de metaalnijverheid, Ziektewet, verdwenen maandag ook met 270.000 werknemers de grootste de omstreden voorstellen over werken bedrijfstak in de marktsector. op zaterdag zonder toeslag en het af- tT kopen van roostervrije dagen. In over- Het akkoord over de eenjarige cao leg met de bonden wordt het mogelijk voorziet in een loonsverhoging van 15 vier d van 9 5 uur tg werken5 procent per 1 april, een eenmalige uit- Qok VOOrstellen om werknemers tij kering van 0,4 procent 1 procent dens ziekte of dienstplicht te ont- loonsverhoging voor de laagste sala- slaan zijn van de baan De heffi nsgroepen en verlenging van de vut- voor scholing van langdurig werki0 regeling voor 59-jarigen. zen bliift bestaan Dit hebben werkgevers en vakbonden meegedeeld na afloop van de vijfde on derhandelingsronde in Rijswijk. De metaalnijverheid is de eerste grote sector waar dit jaar overeenstemming over de arbeidsvoorwaarden is be reikt. In onder meer de bouw (250.000 werknemers), het wegvervoer (70.000 werknemers) en bij Hoogovens (17.000 werknemers) zijn de onderhandelin gen vastgelopen op de eisen voor ver dere arbeidstijdverkorting en loons verhoging. Nadat de werkgevers in de metaalnij verheid vorige week al waren afge- AMSTERDAM (ANP) - Vrachtwagens en chauffeurs in discussie blokkeerden maandagmorgen de poort van de Amster damse Skandia-terminal in het westelijke havengebied. Advertentie UTRECHT (GPD) - De acties in het wegvervoer gaan vandaag verder. Bij een aantal bedrijven waar al sinds zondagavond wordt gestaakt, zullen de chauffeurs ook vandaag het werk neerleggen. Ook de actie bij de grens overgang Nieuweschans wordt voort gezet. Verder zullen in een aantal an dere bedrijven acties beginnen. Hoe wel het aantal chauffeurs dat gisteren aan acties meedeed, beduidend lager lag dan verwacht, spreken de bonden toch van een groot succes. „Dit is de grootste actie in het wegvervoer tot nu toe", aldus voorzitter Ruud Vree man van de Vervoersbond FNV. In het totaal waren zondagnacht en gisteren 2500 chauffeurs bij de acties betrokken, terwijl de bonden op 5000 stakers hadden gerekend. Volgens be stuurder Jaap Wienen is het tegenval lende aantal onder meer te wijten aan het feit dat een groot aantal bedrijven zijn wagens afgelopen weekeinde bui ten bereik van de chauffeurs heeft ge bracht: „Daar is zelfs kantoorperso neel voor ingeschakeld". In alle bedrijven (ongeveer 15) waar de bonden tot staking opriepen, is daar volgens Wienen gehoor aan gegeven. Maar de acties bij de pleisterplaatsen langs de weg liepen beneden alle ver wachting. Volgens woordvoerder Bert Duijm van de Vervoersbond FNV vra gen dergelijke acties een te grote inzet van de individuele chauffeur en zullen de pleisterplaatsen alleen nog worden gebruikt bij gezamenlijke acties. De Federatie Wegvervoer, de over koepelende werkgeversorganisatie, concludeert uit de tegenvallende op komst dat de actiebereidheid onder de chauffeurs niet zo groot is. Volgens Wienen proberen de werkgevers met dergelijke uitspraken te provoceren: „Maar daar moeten ze vooral lekker mee doorgaan, want dat mobiliseert onze leden alleen maar. Naar aanlei ding van die uitspraken hebben tien tallen chauffeurs ons gebeld of we ook bij hun bedrijf in actie gaan". Volgens werkgeversonderhandelaar Bergmans zou inwilliging van de vak- bondseisen zo kostenverhogend werken, dat de bedrijven de concur rentieslag met het buitenland verlie zen. De werkgevers dreigen inmiddels met een tijdperk zonder cao. Volgens FNV-woordvoerder Bert Duijm zou dat niet alleen voor de chauffeurs, maar ook voor de grote bedrijven een zeer slechte zaak zijn: „Dan zullen de slechtsten, de struikrovers, daar ge bruik van maken door met hele slechte lonen en arbeidsvoorwaarden de goe den eruit te beconcurreren". Het huidige conflict duidt volgens Duijm in wezen op een tegenstelling „tussen de grote professioneel geleide bedrijven die deze situatie helemaal niet willen en de broddelaars die het meeste garen zouden spinnen bij een cao-loos tijdperk". Zie ook pagina's 9 en 11 (Advertentie) huismerk zonder zwoerd, pe oo m 'rS Staatsdrukkerij uit paspoor t-pr oj eet DEN HAAG (ANP) - De Staatsdrukkerij stapt uit het paspoort-project. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dit de Tweede Kamer maandagavond meegedeeld. De bijna drie weken geleden getekende intentieverklaring tussen de Staat en de Staatsdrukkerij is door de drukkerij opgezegd. m Aanleiding voor de Staatsdrukkerij om uit het project te stappen is de wei gering van de banken (de financiers van de aanvankelijke fabrikant KEP) om de Staatsdrukkerij in de gelegen heid te stellen het door KEP ontwik kelde procédé te onderzoeken. De Staatsdrukkerij zou zich moeten kun nen informeren over het functioneren van de machines en apparaten die van het KEP-produktieprocédé deel uit maken. .Het is niet mogelijk om zonder de ver- /angde informatie en medewerking tot de overtuiging te geraken dat het door Kep ontwikkelde procédé geschikt is voor het opzetten van een produktie- proces", aldus de Staatsdrukkerij. Van den Broek zegt in zijn brief dat de Staatsdrukkerij „op een zorgvuldige wijze" uitvoering wilde geven aan de inhoud van de intentieverklaring. De gegevens zouden, zo meent hij, stellig ook van belang zijn geweest voor de oordeelsvorming van de Staat over de vraag of de Staatsdrukkerij in staat zou zijn om de opdracht met succes uit te voeren. Uit de brief blijkt dat de ban ken zich inmiddels beraden op de nu ontstane situatie. In politiek Den Haag is geschokt ge reageerd op de jongste ontwikkelin gen in het drama. PvdA-woordvoer- der De Visser meent dat het gehele proces terug is bij af. Het vorige week reeds aangevraagde mondeling over leg met Van den Broek is, zo zei hij desgevraagd, nu meer nodig dan ooit. De Visser wil volledige opening van zaken op het overleg, dat is geagen deerd op donderdag 23 februari. Het CDA-Kamerlid Gualthérie van Weezei zegt begrip te hebben voor de houding van de Staatsdrukkerij. Hij noemt het frappant en ongelooflijk dat minister Korthals Altes (justitie) op dezelfde dag dat Van den Broek een brief zendt aan de Kamer, met plan nen komt voor invoering van een iden titeitskaart. Een reactie uit VVD-kring was maandag niet beschikbaar. KEP-curator mr. J. van Rootselaar sloot de mogelijkheid niet uit dat hij en zijn mede-curator nu rechtstreeks met de Staatsdrukkerij gaan onder handelen. „Misschien kunnen we het KEP-procédé ook gaan slijten aan mi nister Korthals Altes, die vandaag plannen bekendmaakte over een iden titeitsbewijs", aldus Van Rootselaar. DEN HAAG (ANP) 51e verjaardag. - Koningin Beatrix viert vandaag tiaar (Van onze correspondent) ONDEN Een groep leden van het Britse Lagerhuis ïeeft premier Margaret Thatcher een brief geschreven, aarin haar dringend wordt verzocht het besluit te her- ien om prins Philip naar de begrafenis van de Japanse leizer Hirohito af te vaardigen. De oppositie tegen het be- luit is in Engeland verder toegenomen door de publika- ;ie in Australië van een geheim oorlogsrapport over kan- ïibalisme onder Japanse bewakers van geallieerde rijgsgevangenkampen. brief, die namens een aantal lagerhuisleden van alle "f jartijen is opgesteld door de gerespecteerde socialistische ifgevaardigde Greville Janner, volgt direct op de bekend- naking van het rapport, dat in 1943 door de opperrechter an Queensland, sir William Webb, werd samengesteld. W( ng ba I hi eai In dat rapport schreef Sir William dat de Japanse militai ren opdracht hadden gekregen hun rantsoenen aan te vul len met vlees van dode Australische en Amerikaanse ge vangenen. Het rapport, dat al die jaren geheim is gehouden met het oog op de gevoelens van de nabestaanden, ver meldt verder een hele reeks van andere gruwelijke Japanse oorlogsmisdaden. In de gezamenlijke brief stelt Janner dat ook zonder deze nieuwe onthullingen, allang de zekerheid bestaat dat Ja pan zich tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft schuldig ge maakt aan oorlogsmisdaden van de zwaarste soort. „Het is afstotend en verkeerd dat prins Philip de begrafenis bij woont van de man in wiens naam deze verschrikkelijke oor logsmisdaden zijn gepleegd." Pagina 3: Van den Broek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1