PZC Rust komt naar Nederland Alleeiistaaiïcléii yechtén afschaffing toeslag aan NCW wil voor de hogere ambtenaraen aparte cao Emigratie naar Nieuw- Zeeland weer populair Sint-Radboudziekenhuis probeert nieuwe medicijnen op mensen uit Kamminga: deeltijd geen wonderformule binnen- en buitenland TT ANGST VOOR BURGEROORLOG EXPERIMENT MET GEZONDE VRIJWILLIGERS 5 Moszkowicz tot tien maanden veroordeeld laadsman wil ilaagrecht (oor arts BELONING MARKTSECTOR BETER VOLGEN emier België wil Europese regering Baby's besmet met aids in ziekenhuis Politie begeleidt geldtransporten in Lelystad Militair personeel in buitenland krijgt Nederlands kenteken ZATERDAG 28 JANUARI 1989 ASHINGTON - De Amerikaanse minister James Baker van ïitenlandse zaken heeft besloten de Amerikaanse ambassa- in Afghanistan te sluiten. Dat houdt verband met de toene- ende vrees in de VS voor escalatie van de burgeroorlog in fghanistan. besprekingen ei :AANDIJK (GPD) - Matthias Rust, die in 1987 de aan- acht van de wereld trok door met zijn sportvliegtuigje ,p het Rode Plein in Moskou te landen, komt naar Neder- and. Op uitnodiging van de Stichting Verenigde Interna- jonale Samenwerking (VIS) geeft hij vrijdag 17 februari n lezing in Zaandam. S wil door het optreden „een gedachtenwisseling op ng brengen tussen talentvolle Zaanse jongeren en Rust", lus directeur Vens vrijdag. „Ik hoop dat Zaanse jongeren i punaise in hun kont krijgen door de ontmoeting en ereind komen." Dat moet initiatieven opleveren die de ernationale samenwerking ten goede komen, ist ontmoeten is volgens Vens een kwestie van volhar- Ambassade van VS n Afghanistan sluit ding en doordouwen. „Die jongen wordt zo belaagd door allerlei mensen van over de hele wereld die hem willen spre ken en uitnodigen; je kunt prins Bernhard makkelijker te spreken te krijgen. We hebben er drie maanden werk aan gehad." Rust, die in Rusland gevangen zat onder meer wegens schending van het luchtruim, heeft volgens Vens niets af keurenswaardigs gedaan. Integendeel, Vens vindt Rusts actie „een waardevol initiatief' en herkent er iets in van zijn eigen gedrag als jongeling, zegt hij. „Toen voer ik in mijn kano het IJsselmeer over en werd door de politie ach terna gezeten. Tegenwoordig nemen ze een vliegtuig, maar de verhoudingen zijn gelijk. Ik weet dat de meeste Russen er net zo over denken. ROERMOND (ANP) - De rechtbank in Roermond heeft vrijdag ex-advocaat mr Baruch Moszkowicz (35) tot tien maanden gevangenisstraf veroor deeld. De veroordeling betreft be drieglijke bankbreuk, het onttrekken van goederen aan inbeslagleggingen, valse aangifte van diefstal en overtre ding van de opiumwet. Officier van justitie mr H. Droesen had een lagere straf geëist: negen maan den gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. De vader van de ver dachte, mr Max Moszkowicz, had de rechtbank gevraagd zijn zoon mild maar rechtvaardig te straffen. De tweede verdediger, mr R. Verbunt, drong aan op dienstverlening in plaats van gevangenisstraf, temeer omdat psychiater prof dr J. Bastiaans de ver dachte volledig ontoerekeningsvat baar noemde. Volgens hem is bij de ex-advocaat sprake van een tweede- generatieprobleem, waarmee steeds meer kinderen van oorlogsslachtoffers te maken hebben. De laatste dagen zijn uit de Sovjetunie grote voorraden meel en brandstoffen overgevlogen naar Afghanistan. Advertentie Van onze correspondent) Amerikanen hebben al een zeer be- rkte diplomatieke aanwezigheid in ibul, de hoofdstad van Afghanistan, nder dan tien diplomaten plus vei- heidspersoneel zijn er werkzaam. )k die zullen nu Afghanistan verla- 1. it heeft alles te maken met het feit t de Sovjetunie van plan is, per 15 iruari, al haar troepen uit het land ug te trekken. De Amerikanen voor- n dat, op het moment dat de Sovjets t het land zijn, er een enorme strijd losbranden tussen het rebellenle- van de Mujaheddin, en de Mos- iu-gezinde regering van Afghanis- D. ilen in en buiten Afghanistan ver- ichten dat de rebellen spoedig Ka il zullen belegeren. De burgemeester n Kabul zei deze week, dat er in de iofdstad voor drie maanden aan leef- cht aanwezig is. De Sovjets hebben afgelopen dagen grote hoeveelhe- n meel en brandstof naar Kabul ergevlogen. erder al liet het Amerikaanse minis- ■rie van buitenlandse zaken weten at Amerikanen wordt ontraden naar Afghanistan te reizen. Aan de circa 'intig Amerikaanse staatsburgers ie in het land wonen, is verder het ad- les gegeven Afghanistan te verlaten. bezoek aan Pakistan, voor besprekin gen over de kwestie-Afghanistan. In Moskou heeft vrijdag een onder houd plaatsgevonden tussen de Sov- jetrussische onderminister van bui tenlandse zaken, Aleksandr Bess- mertnych, en de ambassadeur van Pa kistan in Moskou, Abdul Sattar. Volgens het Pakistaanse ministerie in Islamabad heeft Sjevardnadze zelf het initiatief voor het bezoek genomen. Het zal de eerste keer zijn dat Sjevard nadze een bezoek brengt aan Pakis tan, het land waar een deel van het Af ghaanse verzet zijn bases heeft. De aangekondigde datum van het be zoek ligt twee weken voor 15 februari, de dag waarop de Sovjetunie krach tens het Geneefse akkoord over de kwestie-Afghanistan al haar militai ren dient te hebben teruggetrokken. Volgens Islamabad zal Sjevardnadze spreken met zijn Pakistaanse ambtge noot, Yaqub Khan, en met de premier, mevrouw Benazir Bhutto. Ijle Sovjetrussische minister van bui- llenlandse zaken, Edoeard Sjevard- ladze, brengt komende week een kort jlRUSSEL (ANP) - De Belgische pre mier, Wilfried Martens, is voor een Europese regering „met beperkte, Inaar essentiële bevoegdheden op ge- lieii van buitenlandse betrekkingen, monetair beleid en defensie-poli- liek." Ineen lezing voor de Kring voor Inter nationale Betrekkingen in Leuven pleitte de Belgische premier ook voor Jen Europese centrale bank en een Eu ropese munt. Maar de Europese een- leid moet volgens hem verder gaan Jan louter economische en fiscale as- lecten. |,De gemeenschappelijke soevereini teit moet geleidelijk worden uitge- Jreid tot andere domeinen als milieu, luitenlandse betrekkingen en ten lotte defensie- en veiligheidsbeleid, Jat een waarborg is voor de politieke Jiafhankelijkheid," aldus de premier. ITRECHT (ANP) - De Bredase advo- laat mr P. A. M. M. Dingemans vindt (at er een klachtrecht moet komen [oor artsen als hun patiënten niet leewerken aan de behandeling. Hij Pst in het artsenblad Medisch Con- jact dat de balans anders teveel door peigt te slaan naar de rechten van de latiënt. pij noemt als voorbeeld een beroeps- Jianist met een kromtrekkende vin- Ier, die eerst lang wachtte met het on- Pi'gaan van de geadviseerde behan deling, vervolgens allerlei afspraken liet nakwam en ook de voorgeschre ven intensieve fysiotherapie liet schie- Tn Na een toen nodig geworden ope- f tie liet hij het bij de revalidatie afwe- jen. Hij wendde zich tot een andere iPecialist en diende bij een tuchtcolle ge een klacht in tegen de eerste. folgens Dingemans hebben artsen in Benemende mate te maken met pa tenten die hun verplichtingen niet of Involdoende nakomen, waardoor be- landelingen kunnen mislukken. Hij [lndt dat de arts is zo'n geval een sanc- lemogelijkheid moet hebben. Daar- |m stelt hij voor klachten van artsen lver patiënten te registreren, bij de Ifts zowel als bij het ziekenhuis en een Inafhankelijke derde. I's een patiënt weet dat het niet nako- Jtn van zijn verplichtingen wordt ge- Fgistreerd, kan dat volgens de advo- Nt preventief werken. Bovendien Pkt de arts zich dan op tijd en uit- l'ukkelijk in tegen mogelijke latere Joblemen en de patiënt wordt zich eer bewust van zijn plichten. DEN HAAG (ANP) - De alleenstaan- denorganisatie CISA zal na de invoe ring van de herziene belastingwetge ving volgens 'Oort' (1990) alleenstaan den oproepen de belastingverzwaring die voortvloeit uit het schrappen van de alleenstaandentoeslag aan te vech ten. Volgens het Centrum Individu en Sa menleving biedt het verdrag inzake burgerlijke en politieke rechten (Bupo) basis om de belastingverzwa ring aan te vechten. Het CISA zal al leenstaanden bij de rechtsgang bege leiden, zo laat de organisatie vrijdag premier Lubbers per brief weten. CISA-voorzitter drs L. de Zwaan he kelt de gang van zaken rond de toe slag, die sneuvelde nadat minister Ru- ding in feite het onaanvaardbaar uit sprak tegen handhaving. Dat was voor de VVD aanleiding om de toeslag, die in coalitie met de PvdA werd bepleit, alsnog te laten vallen. Nu het kabinet via politieke druk de afschaffing van de toeslag in feite tegen de wens van een kamermeerderheid in toch reali seert, beschouwt het CISA dit als een ondemocratische daad. De Zwaan ves tigt haar hoop nog op de Eerste Ka mer, die de wetsvoorstellen nog moet toetsen. Er bestaat een goede kans dat er wel een overgangsregeling van een jaar komt, die moet voorkomen dat alleen staanden met inkomens rond de 26.000 gulden er tot zes tientjes in de maand op achteruitgaan. Bovendien wil de VVD de zaak van de toeslag tij dens de Kamerverkiezingen van 1990 en de vorming van een nieuw kabinet weer aan de orde stellen. MOSKOU (AFP) - In een ziekenhuis in de Sovjetunie zijn 27 baby's en vijf vrouwen met het aidsvirus besmet. Volgens de vooraanstaande Sovjet- aidsdeskundige Valentin Pokrovski zijn de patiënten in het ziekenhuis van Elista, in de Kalmukse autonome republiek ten noordwesten van de Kaspische Zee, besmet na te zijn ge prikt met niet gesteriliseerde naal den. Dit meldde het blad Troed vrij dag. Prokovski, die tevens hoofd is van de Sovjet-academie voor Geneeskunde, zei dat de eerste aids-gevallen zich in november vorig jaar hebben voorge daan en dat de ziekte zich waarschijn lijk snel heeft kunnen verspreiden door gebrek aan hygiëne en het her haaldelijk gebruik van besmette injec tiespuiten in het kinderziekenhuis. AVIMORE <AP) - In het Schotse Avimore was het dit weekeinde de bedoeling de wereldkampioenschappen sledehondenrennen te houden...op sneeuw. Een record aantal van 102 teams schreef zich in voor de wedstrij den maar moet de slee thuislaten. Een driewielige fiets zonder trappers lijkt een goed alternatief voor de slee. Ook in de Schotse hooglanden is het voorjaar erg vroeg begonnen en ligt er dus geen vlokje sneeuw. De huskies (de sledehonden) kunnen een weekeindje ravotten in de sneeuw wel vergeten. DEN HAAG (ANP) - De christelijke werkgevers willen de inkomensposi tie van de hogere ambtenaren verbe teren door ze uit de ambtenaren-cao te lichten. Directeur Sociale Zaken D. Cnossen van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond bepleitte vrijdag op een studiedag in Utrecht een speciale dienst voor een kleine groep van hogere ambtenaren. Hun arbeidsvoorwaarden zouden de ont wikkelingen van vergelijkbare werk nemers in de marktsector moeten vol gen via een trendsystematiek. Het zelfde systeem kan worden gehan teerd voor politie en militairen, zo zei Cnossen. Topambtenaar H. Pont lanceerde don derdag de idee de cao in tweeën te knippen (vanaf inkomens rond 60 a 70.000 gulden), waardoor er meer ruim te ontstaat om de arbeidsvoorwaar den van hogere ambtenaren in over eenstemming te brengen met die in het bedrijfsleven. De hogere ambtelij ke inkomens lopen fors achter bij die in de markt, waardoor de positie van de overheid in de slag om voldoende en goed personeel sterk is uitgehold. De centrale van hogere ambtenaren CMHA adviseerde begin deze maand de leden hun heil te zoeken bulten de overheid, „die haar personeel niets meer te bieden heeft". Onderzoek wees onlangs uit dat hoger opgeleide star ters op de arbeidsmarkt ook niets voor de overheid voelen. NCW-directeur Cnossen noemde het geen goede ontwikkeling dat het hoger personeel zich massaal van de over- LELYSTAD (ANP) - Geldtransporten binnen de bebouwde kom van Lely stad krijgen een politie-escorte. De politie, die dit vrijdag heeft meege deeld, is hiertoe overgegaan na een verzoek van de transportbedrijven, zo is vrijdag bekendgemaakt. De escortes hebben een voorlopig ka rakter. „We hebben de vervoerders duidelijk gemaakt dat het gewone po litiewerk voorrang blijft houden. We zullen opnieuw met de bedrijven om de tafel moeten gaan zitten als de es cortes een permanent karakter krij gen", aldus politiewoordvoerder A. Mastenbroek. Binnen twee weken zijn de geldtrans portbedrijven tweemaal met een ge welddadige overval geconfronteerd. Daarbij was eén dode te betreuren. DEN HAAG (ANP) - De auto's van Ne derlands militair personeel in het buitenland krijgen Nederlandse ken tekenplaten. Dit om mogelijke aan slagen, zoals gebeurd is met Britse militairen, te voorkomen. Woordvoerder Visser van de ACOM, de CNV-bond van militairen, heeft dit donderdagavond bekendgemaakt. heid afkeert. Door hogere ambtenaren uit de verstarrende cao voor iedereen van hoog tot laag te halen (in het be drijfsleven zijn aparte cao's voor hoger personeel en zogenoemde niet-cao- werknemers een normaal verschijnsel) kan de overheid echt als werkgever gaan optreden. Voor de rest van het personeel zouden dan gewone cao-on derhandelingen kunnen worden ge voerd, zo zei hij. Cnossen wees herstel van de volledige koppeling tussen lonen in de markt en de inkomens van ambtenaren (zoals die tot eind jaren zeventig gold) af: „Waarom terugkeren naar een situatie die ons economisch aan de rand van de afgrond heeft gebracht? DEN HAAG (ANP) - De belangstelling voor emigratie naar Nieuw-Zeeland neemt dit jaar weer toe. Enkele hon derden mensen hebben om informatie gevraagd over emigratie naar dat land bij het Gemeenschappelijk Emi gratiekantoor in Den haag. Dat heeft stafmedewerker J. Loos vrijdag mee gedeeld. De telefoon staat roodgloeiend bij het Emigratiekantoor naar aanleiding van berichten dat Nieuw-Zeeland min stens duizend Nederlanders op wil ne men. Die moeten wel jonger zijn dan 45 jaar en een voltooide beroepsopleiding hebben, bijvoorbeeld als accountant, elektriciën, verpleegkundige, compu terprogrammeur of econoom. Nieuw-Zeeland kampt met economi sche teruggang en heeft een groeiende behoefte aan goed opgeleide mensen. Dat vooral Nederlanders welkom zijn, komt door de goede reputatie van de 30.000 tot 40.000 geëmigreerde Neder landers sinds het emigratieverdrag in 1951 van kracht werd. Het verschil in opnamebeleid van emi granten met andere landen als Canada en Australië, is dat die landen een pun- tenstelsel hanteren waarbij wordt ge keken naar veel meer zaken bij de aspi rant-emigrant, zoals talenkennis, hui dige beroep en persoonlijke bezittin gen. „Mensen willen meer zich ontplooien, ze voelen zich in Nederland in hun mo gelijkheden geremd", verklaart Loos de belangstelling voor Nieuw-Zeeland. Ook de toenemende criminaliteit, de drugsproblematiek en angst voor een atoomoorlog worden als reden voor emigratie gegeven. Verder trekt Nieuw-Zeeland door het schone mi lieu. Loos erkent dat de levensstandaard in Nieuw-Zeeland lager is dan in Ne derland. „De mensen zullen er niet meteen hetzelfde verdienen als hier, maar normaal gesproken zit je na een half jaar tot een jaar op hetzelfde ni veau als in Nederland." DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Kamminga van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV) vindt deeltijdarbeid geen 'wonderformule' in de strijd tegen de werkloosheid. Nu arbeidstijd verkorting praktisch failliet is, mag de aandacht niet naar deel tijdarbeid worden verlegd, zo waarschuwde hij vrijdag in Den Haag tijdens de presentatie van een onderzoek naar deeltijdwerk in het industriële midden- en klein bedrijf. „Deeltijdarbeid moet dienstbaar zijn aan het goed functioneren van het bedrijf en mag nooit tot doel worden verheven", vindt Kammin ga. Volgens het onderzoek, dat on der toezicht stond van de SER-com- missie voor onderzoek van bedrij ven, verricht een kwart van de be roepsbevolking arbeid in deeltijd. Het gaat om 1,27 miljoen mensen, van wie 80 procent vrouw is. In het industriële midden- en klein bedrijf (minder dan 100 werkne mers) heeft deeltijdarbeid nauwe lijks wortel geschoten. Slechts acht procent van de betrekkingen wordt in deeltijd verricht en dan gaat het om kantine- en schoonmaakwerk en eenvoudige administratieve ar beid. Kamminga verwachtte echter ook bij dit type bedrijven (voeding-, tex tiel-, lederwaren-, metaal- en machi nebranche) een bredere invoering van deeltijdfuncties. Hij wees daar bij op de voordelen, met name op de versoepeling van de bedrijfstijden die met deeltijdwerk kan worden bereikt, waardoor pieken en dalen in de bedrijvigheid beter kunnen worden opgevangen. Andere voordelen zijn de mogelijk heid de bedrijfstijd te verlengen (twee werknemers die elk vijf uur werken, kunnen meer produceren dan één werknemer die acht uur werkt) en de loonkosten te druk ken. Dat laatste kan gebeuren in si tuaties waarin veel overwerk voorkomt. (Advertentie) NIJMEGEN (ANP) - Het Sint-Radboudziekenhuis in Nijmegen start binnenkort een experiment met het toedienen van medicijnen op gezonde vrijwilli gers. Dat heeft het academisch ziekenhuis vrijdag bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis is het Radboud het eerste ziekenhuis in Nederland waar op deze manier experimenten met mensen worden gedaan. Nieuwe geneesmiddelen die nog niet zijn geregistreerd worden toegepast op vrijwillgers om de effecten te bestuderen. Zij worden voor het on derzoek drie tot acht dagen in het ziekenhuis opge nomen. Volgens het Radboudziekenhuis passen de experi menten in het zogenoemde fase-l-geneesmiddelen- onderzoek. Daarbij wordt een potentieel nieuw ge neesmiddel onder intensieve controle voor het eerst toegediend aan mensen. Het gaat om medicijnen die volgens de industrie in de handel gebracht zou den kunnen worden, maar waarvan de effecten op mensen nog niet geheel bekend zijn. De vrijwilligers die zich voor de experimenten opge ven krijgen daarvoor een vergoeding. Bovendien te kenen ze een contract waarin staat dat ze zich be wust zijn van de experimenten. Het ziekenhuis ver zekert de vrijwilligers tegen eventueel ongewenste gevolgen van de experimenten. Tijdens het onderzoek is er een optimale medische controle. De manier waarop de experimenten wor den uitgevoerd en gecontroleerd moet worden goed gekeurd door de commissie voor experimenten met mensen (ceom). Deze ziekenhuiscommissie beoor deelt veiligheid en welzijn van de vrijwilligers en spreekt zich uit over de ethische toelaatbaarheid van de experimenten. Voor elk onderzoek heeft het ziekenhuis tien tot vijftien gezonde vrijwilligers no dig. De eerste experimenten beginnen in april met het toepassen van geneesmiddelen tegen psychische aandoeningen en verhoogde bloeddruk. Volgens de woordvoerder van het Radboudziekenhuis is er in Nederland nog geen wet die medische experimen ten op mensen nauwkeurig regelt. Wel is sprake van een ontwerp-wet. De experimenten in het Nijmeeg se ziekenhuis komen overeen met de voorwaarden in de ontwerp-wet, aldus de woordvoerder. Hij benadrukt dat in Nederland al langer experi menten met medicijnen op gezonde vrijwilligers worden uitgevoerd. Maar het is voor het eerst dat daarvoor in een ziekenhuis een aparte afdeling met speciale voorzieningen wordt ingericht. Bovendien is het uniek dat de vrijwilligers worden opgenomen. Tot nu toe kregen zij de medicijnen poliklinisch toe gediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5