Tweede fase Schelphoek stuit op natuurbezwaren Toren rk-kerk Goes wordt gerestaureerd Klucht na 19 jaar weer op de planken Commissie zoekt leerlingen voormalige HBS en Lyceum Reiskosten probleem voor volgen speciaal onderwijs Jaarlijkse uitvoering Witte van Haemstede streek ZATERDAG 28 JANUARI 1989 16 Broedgebied REÜNIE ZEEMANLYCEUM ZIERIKZEE COMMISSIE ONDERWIJS ZIERIKZEE Tekort ONDERSCHEIDING VOOR JUBILARISSEN Verordening MILIEUFEDEREA TIE: 'NOODZAAK ONTBREEKT' ZONNEMAIRE PvdA Zierikzee houdt forum over werkgelegenheid Goesenaar bekent insluipingen in tientallen woningen ZIERIKZEE - De Zeeuwse milieufe deratie en de natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland hebben bij de Raad van State bezwaar gemaakt te gen een versnelde uitvoering van de tweede fase van het recreatiegebied Schelphoek. Ze hebben zowel bezwa ren tegen de gevolgde procedure als tegen de opzet van de tweede fase. Het bezwaarschrift richt zich tegen een De toren van de Maria Magdalenakerk in Goes: Stenen liggen los, balken zijn verrot, scheuren worden steeds talrijker en het voegwerk is er slecht aan toe. GOES - De toren van de rooms-katho- lieke Maria Magdalenakerk in Goes gaat eind maart in de steigers voor een grondige restauratiebeurt. Ste nen liggen los, balken zijn verrot, scheuren worden steeds talrijker en het voegwerk is er slecht aan toe. Ook de peer op de punt van de toren moet eraf. De operatie kost ruim vier ton. Daarvan is meer dan een kwart bij eengebracht door de parochianen. De toren dateert van 1907. Sindsdien is aan het markante bouwwerk niets ver spijkerd. Een grondige inspectie van de gehele kerk heeft echter gebreken aan het licht gebracht. Niet alleen de toren is in slechte staat, ook de aan het schip grenzende platte daken zijn aan vervanging toe. Bovendien is het ijzer van verschillende ramen behoorlijk geoxydeerd, maar de restauratie daar van wordt financieel teveel van het goede. „We laten ze voorlopig gewoon zitten, anders lopen we vast", ver klaart pastoor D. Kempers. Vanaf 1983 spaart de parochie voor de torenrestauratie. Dat heeft tot nu toe een ton opgeleverd. Een halve ton is binnengekomen door acties zoals een rommelmarkt, sponsorloop, kerstvei ling en kerstmarkt. Giften van kloos ters, instellingen en particulieren zijn gezqpienlijk goed voor tachtig mille. De gemeente Goes draagt op haar beurt een ton bij, omdat de toren in niet onbelangrijke mate de horizon van Goes meebepaalt. maanden. Dan kan de toren nog voor de bouwvakantie uit de steigers wor den bevrijd. beslissing van het college van burge meester en wethouders van Wester- schouwen om gebruik te maken van de zogenaamde artikel 19-procedure van de Wet op de ruimtelijke orde ning. In het schrijven aan de Raad van State wordt er op gewezen dat het helemaal niet nodig is om de tweede fase ver sneld aan te leggen. Vrijdag 10 februari behandelt de Raad van State bezwa ren tgen het bestemmingsplan Schelp hoek. Daardoor kan het plan op niet al te lange termijn een feit zijn en dan is er geen enkele aanleiding om nog ge bruik te maken van een versnelde pro cedure in het kader het bewuste arti kel 19. De tweede fase omvat de aanleg of bouw van een botenloods/werkplaats nahij de anwezige trailerhelling, een voudige trekkerhutten met een maxi mum van 20 verblijfseenheden, een toeristisch kampeerterrein met maxi maal 60 standplaatsen, een douche- en toiletgebouw voor het kampeerter rein, de logiesaccommodaties en de passanten in de haven, een voorlich- tings- en educatiecentrum, een restau rantvoorziening en een aanliggend ter ras. een beheerderswoning en parkeer gelegenheid met groenvoorziening. S Wat de inhoudelijke bezwaren betreft verwijst de ZMF naar een eerder inge diend bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan Schelphoek. Daarin staat onder meer dat het plan geen recht doet aan de actuele en potentiële natuurwaarden van de Schelphoek en dat de recreatieve bestemmingen een bedreiging vormen voor de natuur waarden van het Oosterscheldege- bied. De slikken (intergetijdegebied), die nu nog resteren dienen volgens de ZMF gereserveerd te worden voor de daar fouragerende vogels. De Schelp hoek vormt bovendien een potentieel broedgebied voor kustgebonden vo gelsoorten. De adviseur van de Raad van State komt in een zogenaamd ambtsbericht voor een belangrijk deel tegemoet aan de bezwaren van de ZMF en de na tuur- en vogelwacht. De ZMF verwijt het college van b en w van Wester- schouwen dan ook een gebrek aan be stuurlijk fatsoen: „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de gemeente een negatieve uitspraak van de Raad van State wil vermijden. We kunnen u meedelen bijzonder ont stemd te zijn over deze gang van za ken, dat niet getuigt van enig bestuur lijk fatsoen." Plattelandsvrouwen - De afde ling Noordgouwe en omtreken van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt maandagavond de jaarvergadering in het Dorpshuis in Zonnemaire. Na het huishoudelijk ge deelte met onder meer de bestuursver kiezing zal de heer L. Meerman uit Zie- rikzee een lezing houden over zijn expeditie met het schip 'Plancius' naar de Noordpool. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Een scène uit de na 19 jaar weer op de Oosterlandse planken gebrachte klucht 'Het hing in de lucht'. OOSTERLAND - De klucht 'Het hing in de lucht' werd vrijdag avond opgevoerd tijdens de feest avond van de Duivelandse afdeling van de vereniging voor openbaar onderwijs (voo) in Oosterland. Het komische toneelstuk - over het wel en wee van een studentenpaar - be zorgde menig bezoeker een vrolijke avond. Negentien jaar geleden werd het stuk al eens op de Oosterlandse planken gebracht. Mevrouw S. van Almenkerk-Stoutjesdijk, vrijdag avond was zij tante Sjaan Doreland, speelde ook toen al mee. Maar in een andere rol. Bij het lezen van een tiental toneelstukken, kwam de klucht van Bert Peets weer als zeer geschikt uit de bus. Op aanraden van mevrouw Van Almenkerk beslo ten de acht toneelspelers het stuk andermaal voor het publiek te spe len. Want. zo meende mevrouw Van Almenkerk. wie zou zich de opvoe ring negentien jaar geleden nog her inneren? Mevrouw van Almenkerk speelt al 27 jaar voor de VOO. Vorig jaar was zij regisseuse, maar dat werk liet ze dit jaar graag over aan A. Drijgers. Spelen vindt ze toch leuker dan re gisseren. De volgens mevrouw Van Almenkerk 'gekke, dwaze, crazy' klucht viel bij de volle zaal in het dorpshuis goed in de smaak. De Del ta Birds hielden die stemming vast tijdens het aansluitende bal. ZIERIKZEE - De reüniecommissie van de rijks HBS/Prof Zeemanlyceum in Zierikzee is op zoek naar oude anekdotes en aardige voorvallen uit het verleden van de school. Verder wil de commissie graag oude foto's van de school en haar leerlingen le nen. Dit materiaal wordt gebruikt voor een reünie die zaterdag 27 mei wordt gehouden. Voor die reünie zijn al 1100 oud-leerlingen van de school aangeschreven, maar dat zouden er in totaal 1420 moeten zijn. De commissie zoekt dan ook nog naar een aantal adressen. De anekdotes en aardige voorvallen worden verzameld voor een samen te stellen anekdotenboek. Daar is een speciale commissie voor opgericht. Verder wordt gewerkt aan het inrich ten van een tentoonstelling over de ou de school. Eén van de aardige stukken zal daar bijvoorbeeld een oud straf hoek zijn. Deze tentoonstelling wordt ingericht in het huidige gebouw van de rijksscholengemeenschap. Een directe aanleiding voor de reünie is er niet. Dat is pas in 1992 het geval, als de school 125 jaar bestaat. De bij eenkomst is bedoeld voor leerlingen die nog het HBS of lyceum-examen hebben gedaan. In 1972 ging de laatste lichting met een HBS-diploma op zak naar huis. De eerste aandacht van de deelnemers aan de reünie zal uitgaan naar het schoolgebouw aan de Manhuisstraat, het voormalige onderkomen van het -Zierikzeese lyceum. Tegenover dat ge bouw, in de Nieuwe Kerk, komen de reünisten samen. Dat gebeurt om 14.00 uur. Daarna volgen een ont vangst en presentatie van het anekdo tenboek. Om 16.00 uur gaat het gezel schap naar naar het oude gebouw aan de Manhuisstraat, dat gedeeltelijk toegankelijk is voor belangstellenden. Tevens staat daar een schoolfotograaf die de oude klassen nog eens op de ge voelige plaat vastlegt. Deze foto's zijn dezelfde dag nog gereed. Na 16.00 uur gaat het gezelschap naar het Hatfieldpark waar het nieuwe schoolgebouw staat. Daar volgt een wat ongedwongen samenzijn waar dan gelegenheid bestaat de fototen toonstelling te bekijken. Vervolgens is er een koud buffet, waarna om 20.00 uur het avondprogramma begint. Dat programma is nog niet definitief inge vuld. Er wordt aan gewerkt om oud leerlingen bijdragen te laten leveren in de vorm van muziek of cabaret. Zondag 29 januari Nederlands-Hervormde Kerk. Bri nisse 10 ds. Bos, 17 ds. De Boo; Buri 10 ds. Ten Have; Dreischor 9.30 Jonker; Eikerzee (Scharendijkel 9 ds. Mulder; Haamstede 10 (HAi Kerssen, 19 ds. Mulder; Kerkwerve ds. Mulder; Nieuwerkerk 10 ds. Wi terneng; Noordgouwe 11 ds. Jonki Noordwelle 11 ds. Bregman; Oosti land 10 ds. Boer, 18 ds. v. d. Weerd; 0| werkerk 10 dhr. Rouw; Renesse ds. Bregman; Serooskerke 10 ds. W: senaar; Sirjansland 10 kand. Emai 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthui kerk 9.30 ds. De Boo, 11 ds. Hendrik: 18.30 ds. De Boer; Zonnemaire 9.30 Schneider. Gereformeerde Kerk. Brouwershavel 10 ds. v. Zoelen, 18.30 ds. Kamerman! Bruinisse 10 ds. Weerman, 17 ds. Ma se; Haamstede 10 ds. De Vries (HAi, avondgebed; Nieuwerkerk en Oostel land 17 dhr. v. Westen; Scharendijlf 10 ds. Kamermans, 19 ds. v. Zoele! Zierikzee 10 ds. Hiensch, 18.30 ds. k| ker. Gereformeerde Gemeente. Haamst de 10 leesdienst, 18.30 ds. Harinc Nieuwerkerk 9.30 (HA) en 15.30 d Beens; Oosterland 10,14.30 leesdien: 18.30 ds. Beens. Oud-Gereformeerde Gemeente. Bru nisse 10 en 17 leesdienst; Oosterlan 9.30, 14 en 18 leesdienst. Christelijk-Gereformeerde Ken Haamstede 10, 17 ds. Aarnoudsi Kerkwerve 10, 18 ds. v. d. Sluys; Zii rikzee 10. 18 ds. De Graaf. Gereformeerde Gemeente in Nede land. Bruinisse 10 en 17 leesdiens Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdiens Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heïls. Zierikzee 10 samen komst. Rooms-Katholieke Kerk. Haamsted 11.30 dienst; Zierikzee 9.30 dienst, za 19 dienst. Pinkstergemeente. Zierikzee (Mee straat) 10, woensd. 20 samenkomst ZIERIKZEE - De PvdA-afdeling Zie rikzee houdt donderdag 2 februari et forumdiscussie over het thema 'weit gelegenheid op Schouwen-Duiv land'. Met die bijeenkomst hoopt d PvdA een beeld te krijgen van d werkgelegenheidssituatie op het land. Inleiders zijn P. Schotte, directeur vai Zeelandia in Zierikzee, H. Pastoor, di recteur van het arbeidsbureau in Zie rikzee, H. van Essen, voorzitter van d christelijke federatie van overheid personeel te Zierikzee, A. Drijgers w de Provinciale Planologische Diens in Middelburg en als voorzitter burgi meester mr J. J. P. M. Asselbergs va. Zierikzee. De leden van het forum zullen iedei een aspect van het onderwerp toelich ten. Na de pauze volgt, aan de ham van enkele stellingen, een discussii met de aanwezigen. De bijeenkoms wordt gehouden in de Graanbeurs ti Zierikzee en begint om 20.00 uur. Concreet is nu 3,3 ton binnen. Maar het bisdom Breda zal dat bedrag nog aanvullen met twee kwartjes voor el ke gulden die de parochie met acties binnenhaalt. Dit betekent dat ook toe komstige activiteiten - zoals een gro te rommelmarkt in mei - vanuit 'Bre da' worden gesponsord. Pastoor Kem pers verwacht zo dik boven de vier ton uit te komen. „Dat is nog niet ge- noe om zowel de toren als de daken te herstellen. Dat vergt meer dan vijf ton. We zullen voor het tekort een le ning moeten sluiten". De pastoor laat zich lovend uit over de offerbereidheid van de parochianen. „Ze hebben erg veel bijgedragen. En ondanks de spaaractie zijn de gewone parochiale bijdragen zelfs gestegen. Dat, en ook het enthousiasme waar mee de acties op touw zijn gezet, toont de betrokkenheid bij de restauratie". Er is indertijd geprobeerd de ruim tachtig jaar oude kerk op de monu mentenlijst te krijgen, waarmee deu ren naar rijks- en provinciale subsidie normaliter opengaan. Dat lukte niet. Inmiddels staat de kerk wel op de lijst voor jonge monumenten, maar ondui delijk is of dat voorlopig slechts een papieren erkenning blijft. De restaura tie van de toren gebeurt nu zonder steun van rijk en provincie. Aannemer Wattel-Geschiere en loodgietersbe- drijf Jobse uit Middelburg gaan nog voor Pasen aan de slag. Als alles op rol letjes loopt, duurt het karwei drie De jeugddrumband van Witte van Haemstede tijdens zijn optreden. BURGH-HAAMSTEDE - Vele mu ziekliefhebbers uit de Schouwse Westhoek woonden vrijdagavond in dorpshuis De Schutse te Burgh- Haamstede de jaarlijkse uitvoering van de koninklijke muziekvereniging Witte van Haemstede bij. Het pro gramma bood tal van muziekgenres. Tot vorig jaar nog werden de jaarlijk se uitvoeringen van Witte van Haem stede afgewisseld met een toneelpre sentatie. Het bestuur besloot echter daarvan af te stappen. „De tijd lijkt aangebroken voortaan alléén te bie den waar het Witte van Haemstede met name om begonnen is: muziek", aldus voorzitter P. M. Kuzee. De jeugdgroep van Witte van Haem stede, bestaande uit jonge muzikan ten. van wie de meesten al in de fanfare hun partijtje meeblazen, gaf het muzi kale startsein. De Fanfare Witte van Haemstede. onder leiding van dirigent Jaap Knuist, leverde zowel voor als na de pauze een belangrijk aandeel aan het programma. De drumband trad voor het voetlicht met een viertal nummers. In de plaats van de traditionele toneel- bijdrage was gekozen voor een optre den van Interscaldis Pipes en Drums, onder leiding van 'Pipe Major' L. Job se. De leden van Interscaldis komen uit verschillende delen van Zeeland. Zij beoefenen de originele Schotse doedelzakmuziek. Als verrassing was er een gezamenlijk optreden van In terscaldis en de Schouwse drumband. De broers M. A. en A. M. van der Weele zitten ieder al meer dan 65 jaar in de Haamsteedse muziekvereniging. In het verleden zijn zij al enkele malen ge huldigd voor hun opmerkelijke trouwe lidmaatschap. Na afloop van de uit voering mochten ze uit handen van voorzitter Kuzee andermaal een on derscheiding in ontvangst nemen: een mouw-insigne met het cijfer 65. ZIERIKZEE - De verordening leer lingenvervoer die in de gemeente Zie rikzee wordt gehanteerd vormt voor verschillende kinderen een belemme ring voor het bezoeken van (voortge zet) speciaal onderwijs buiten Zierik zee. Dat heeft het bestuur van de stichting samenwerkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden in Zeeland aan gekaart bij het gemeentebestuur van Zierikzee. Het gaat om de eigen bij drage die ouders moeten betalen wan neer de reisafstand tussen woning en HEINKENSZAND - De rijkspolitie van Borsele heeft afgelopen maandag de 45-jarige J. W. uit Goes gearres teerd. De man heeft bekend enkele tientallen insluipingen in woningen te hebben gepleegd. Een inwoner uit Heinkenszand kwam maandag om 20.00 uur thuis en trof een onbekende man aan. Met behulp van een buurman heeft hij deze in be dwang gehouden tot de politie kwam. Hierna bekende de man een twintigtal insluipingen in woningen te Borsele en Goes. De man was in bezit van een kleine honderd sleutels, die hij gedurende de afgelopen anderhalfjaar had weggeno men op momenten dat de mensen niet in huis aanwezig waren. Later ging hij naar de huizen terug om geld, cheques, sieraden en bankpasjes weg te nemen. Enkele bankpasjes en cheques heeft hij vervalst, waarna hij er geld mee op nam of aankopen deed. De politie schat de totale waarde van de diefstal op meer dan 10.000 gulden. De meeste sieraden en een bedrag van 7.000 gulden zijn teruggevonden. De meeste bezitters daarvan hebben geen aangifte van diefstal gedaan, omdat zij dachten deze zelf te hebben verloren. Na verhoor is de man voorgeleid aar de officier van justitie en de rechter commissaris. Het onderzoek duurt voort. school meer dan 20 kilometer be draagt en het belastbaar inkomen van de ouders meer is dan 27.000 gulden. Het schoolbestuur zou graag zien dat deze eigen bijdrage gebonden wordt aan een maximum bedrag, omdat voor sommige ouders de kosten de pan uit rijzen. Veel ouders, duidt het bestuur aan, hebben er moeite mee dat hun kind toch al in een uitzonderingsposi tie zit met het volgen van het speciaal onderwijs. Als daar dan ook nog eens evenredig hoge kosten bijkomen stuit dit op problemen. In Zierikzee wordt een verordening gehanteerd die overeenkomt met een model dat de vereniging van Neder landse gemeenten heeft vastgesteld. In de regeling is een bepaling opgeno men dat voor leerlingen die scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs aan moeilijk lerende kinderen en aan kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden bezoeken, een eigen bijdrage door de ouders moet worden betaald. Dat geldt als hun belastbaar inkomen hoger is dan 27.000 gulden per jaar. Deze eigen bijdrage is 200 gulden per leerling. Daarnaast is nog een eigen bijdrage verschuldigd als de reisafstand tussen school en woning meer dan 20 kilome ter bedraagt en het belastbaar inko men hoger is dan 27.000 gulden. Met name die laatste bijdrage levert pro blemen op. De raadscommissie die zich in Zierikzee met onderwijszaken bezighoudt vergadert woensdag 1 fe bruari over dit onderwerp. Dat ge beurt in een bijeenkomst die in het stadhuis wordt gehouden en om 20.00 uur begint. Dan komt ook een voorstel van het col lege van burgemeester en wethouders aan de orde om geen subsdie te ver strekken aan de stichting begelei dingscentrum gereformeerd schoolon derwijs te Ridderkerk. Deze stichting wil subsidie voor de Zierikzeese kinde ren die de ds J. Bogermanschool in Oosterland bezoeken. B en w zeggen dat ze al geld beschikbaar stellen voor de schoolbegeleidingsdiensten in Zie rikzee en ze vinden het dan ook geen taak voor het gemeentebestuur va die stad om ook diensten voor hui werk buiten Zierikzee te gaan betalen SCHOUWEN-DUIVELAND 28 en 29 januari 1989 ALARMNUMMER 01184-14444 Artsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: V.' Bontkes, Zierikzee, tel. 01110-12280 Spreekuur voor spoedgevallen vai 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vrij 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119 1280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer kerk: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. Pel Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. 01113-1281 Dierenartsen (Vanaf. zat. 9.00 uur): E. Wondergen) Zonnemaire, tel. 01112-1880. Tandartsdiensten Spreekuren voor spoedgevallen zat. ei zon. 16.30-17.00 uur: H. A. Boom-df Keizer, Westerenbanweg 14, Burgli Haamstede, tel. 01115-3103. Apotheek: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel 01110-12906, geopend zat. van 9 12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zon. van 12.00-12.30 uur en van 18.00- 18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: via tel.nl 01184-14444.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 42