een slibberging p Rammekensschor Libië? Hebben we nog geen potlood geleverd! Zeeuwse kamerleden stemden tegen gratie Onze nieuwe medewerker staat dag en nacht voor u klaar. Amro Bank 11 Dodewaard wil geld voor slecht imago 'WAARWEGEND ADVIES RIJKSWATERSTAAT: Vishandelaar blijft in arrest m ZATERDAG 28 JANUARI 1989 Sieuwe aanvraag JOHN BRAVENBOER EN DE GIF GAS-AFFAIRE Nog één keer Zeeuwse missie binnenkort naar Waddengemeenten GEVOELSMATIGE OVERWEGINGEN Leverancier van drugs aangehouden in Vlissingen Worsteling zeeland IlIDDELBURG - De weg over de Oesterdam tussen Zuid- Jjeveland en Tholen is nog niet echt bekend bij automobi listen. Uit cijfers van provinciale waterstaat blijkt dat de laatste twee maanden van 1988 'slechts' 1338 auto's de Testerdam passeerden. De weg over de compartimente- fingsdam werd medio september officieus opengesteld Lor het verkeer. Provinciale waterstaat stelde in het be- lin van de jaren tachtig een prognose op van 1140 voertui- len (zakelijk en personen) per dag. Bit de recente tellingen van provinciale waterstaat komt laar voren dat ruim driekwart van alle automobilisten uit polen verder rijden richting Zuid-Beveland. Het overige verkeer heeft Noord-Brabant als bestemming. Van de auto mobilisten die via Zuid-Beveland over de Oesterdam naar Tholen rijden, gaat ongeveer veertig procent naar het stad je Tholen. Het overgrote percentage verspreidt zich verder over het eiland. De tellingen zijn zowel aan de Bevelandse als aan de Thool- se kant uitgevoerd. Daaruit is onder meer gebleken dat rond de honderd auto's de Thoolse kant niet bereiken. Deze automobilisten maken rechtsomkeert op de dam of (Slot zie pagina 11 kolom 7) |)IIDDELBURG - Er gloort een sprankje hoop voor het Ram- lekensschor. Het Havenschap Vlissingen wil - met steun van liet provinciaal bestuur - dit allerlaatste zoute getijdenschor pp Walcheren volstorten met vervuild slib uit het Sloegebied. Us het aan directeur ir H. Engel van rijkswaterstaat Zeeland ligt, wordt daar een stokje voor gestoken. In een advies aan de Birecteur-generaal van rijkswaterstaat, stelt Engel dat het perzoek van het havenschap niet moet worden ingewilligd. gunning hiervoor is per 1-1-1989 afge lopen. Omdat het ernaar uitziet dat voor een definitieve beslissing over inpoldering van het Rammekens schor nog veel tijd nodig zal zijn, heeft het havenschap toch maar een nieuwe vergunning voor dumping in de Wes- terschelde aangevraagd. Directeur J. van Konijnenburg zegt ij vindt dat gezocht moet worden aar andere stortplaatsen, die plano logisch en milieukundig gelijkwaardig 'if beter zijn en die kunnen rekenen op :en breed maatschappelijk draagvlak. >e uitspraak van de hoogste baas van ■ijkswaterstaat in Zeeland is van bij onder belang. Rijkswaterstaat advi- :eert namelijk minister drs N. Smit- roes van verkeer en waterstaat over et al dan niet verlenen van een con- :essie aan het havenschap, voor het in- olderen van het Rammekensschor. et 'nee' van rijkswaterstaat is van rote invloed op de beslissing van de ewindsvrouw. Ze zal niet gauw tegen e raad van haar eigen dienst ingaan, 'eliswaar houdt Engel nog een diplo- atieke slag om de arm (zijn 'nee' is roorshands), maar uit de toonzetting an zijn advies blijkt duidelijk dat hij 'et Rammekensschor voor het nage- lacht wil bewaren. let Havenschap Vlissingen en het irovinciaal bestuur willen het schor ebruiken voor de berging van ver- uild slib uit de havens in het Sloege- lied, omdat deze smurrie van rijks- vaterstaat niet langer in de Wester- chelde mag worden gestort. De ver dat het havenschap nog niet direct met de vingers tussen de deur zit, om dat eind 1988 nog gebaggerd is en de volgende ronde pas eind 1989 op het propgramma staat. „We hebben wel even tijd. Aan de andere kant kunnen we niet blijven wachten en moeten we onze maatregelen nemen," aldus Van Konijnenburg. Hij laat weten dat de onderhandelingen met rijkswater staat over een nieuwe vergunning al bezig zijn. In zijn advies herinnert Engel onder meer aan de grote bezwaren die tegen inpoldering van het schor gerezen zijn, onder meer bij het gemeentebestuur van Vlissingen, diverse natuur- en mi lieu-organisaties, het dorpscomité (Slot zie pagina 11 kolom 1) De vrijheid van drukpers, waarmee ons goede Nederland gezegend is, heeft tot gevolg dat vrijwel dagelijks nieuwe krantjes worden opgericht. Er kan geen clubje in het leven worden geroepen of er ver schijnt een periodiek dat geïn teresseerden van bedoelingen, voortgang en wederivaardig- heden op de hoogte houdt. Men moet daarom zo langzamer hand over een onbegrensde creativiteit beschikken om nog een originele naam voor zo'n orgaan te kunnen bedenken. Zo bezorgde de post ons giste ren het eerste nummer van een nieuw Zeeuws krantje met een titel waarover zeer lang moet zijn nagedacht: de HANZ- krant. Indachtig de goede ge woonte in deze provincie om al sprekend de letters h en g te verwisselen, kwam de gedach te bij ons op dat hier om een ini tiatief van natuurvrienden ging. Maar een begeleidend schrij ven haalde ons snel van dit dwaalspoor af. Het meldde dat het een personeelsorgaan be trof, een gezamenlijke uitgave van het bedrijf dat deze provin cie van drinkwater voorziet en van de onderneming die ons stroom, gas en televisiebeelden levert. Zij onderzoeken sinds enige tijd de mogelijkheid om met elkaar een fusie aan te gaan. De HANZ-krant, zo lazen wij, is bedoeld om de personeelsle den met enige regelmaat over dit proces te informeren. Van daar ook de titel. Men dient die te beschouwen als een handza me samenvatting van wat bei de bedrijven momenteel zo hardnekkig bezig houdt: de Haalbaarheid van een Alge meen Nutsbedrijf Zuid-West Nederland. Een titel dus, zo moesten wij concluderen, die het resultaat is van een ongemeen creatiej denkproces. En dat geeft ons goede hoop dat er, als het ooit tot een fusie tussen beide be drijven mocht komen, geen gas uit onze waterleiding zal stro men. SEROOSKERKE (W) - Toen Leo Willebroordse uit het Walcherse Serooskerke in de nacht van donderdag op vrijdag in de Bui tenhaven van Vlissingen aan het werk was, zag hij plotseling een grote vis boven water komen. Het dier was versufd, waar schijnlijk door de klap van een scheepsschroef. Willebroordse pakte een touw, maakte er een strop in en samen met collega Kees Traas bracht hij het beest op het droge. Al snel bleek dat het ging om een flink uit de klui ten gewassen kongeraal, ook wel zeepaling genoemd. De aal is 1.49 meter lang, heeft een omtrek van 48 centimeter en weegt tussen de vijftien en zes tien kilogram. Willebroordse: „Het was nog een heel karwei om die vis uit het wa ter te krijgen. Maar het lukte en nu ligt ie bij mij op een plank in de schuur. Een vishandelaar heeft er al een bod van vijftig gul den op gedaan. Ik denk dat ik de aal aan hem geef, dan kan hij het dier in de etalage leggen". Dat er een kongeraal in de Vlis- singse haven zwom is op zich niet zo heel bijzonder. Een mede werkster van visverwerkingsbe- drijf Van de Gruijter in Middel burg zei gisteren: „Ze komen met honderden voor in de haven van Zeebrugge en deze was mis schien verdwaald. Maar het aparte van dit exemplaar is zijn omvang. Zo groot kom je ze maar zelden tegen". De foto toont Kees Traas (links) en Leo Willeboordse met hun bij zondere vangst. John Bravenboer: „Je naam wordt volkomen ten onrechte te grabbel gegooid". TERNEUZEN - Van z'n stuk ge bracht is John Bravenboer (52) ze ker niet. Eerder verbeten. Als direc teur van de Bravenboer Scheers Holding in Terneuzen probeert hij nu alweer een paar weken aan jour nalisten van binnen- en buitenland se kranten, maar vooral ook aan za kenrelaties duidelijk te maken hoe de vork in de steel zit. Een kwestie van eindeloos herhalen: steeds weer dat verhaal van die levering van 500 ton tiodiglycol door de werkmaatschappij KBS-Holland bv aan Irak. Een verhaal dat da teert van '83-'84, maar door de affai re rond de gifgasfabriek in Libië plotseling weer actueel werd. Waarom er nu verbanden worden gelegd tussen die levering van 500 ton tdg in '83 aan Irak en de affaire- Libië is Bravenboer een volslagen raadsel. „Dan komt die kwestie rond Libië in de krant en direct denken een paar journalisten: hé, wacht even...KBS- Holland...zou dat niks zijn. Volko men onzin. Ik heb nog nooit zaken gedaan met Libië, nog geen potlood geleverd. Met Iran ook niet. Maar het wordt wél gezegd. Ik heb Buiten landse Zaken in Den Haag nu, om eindelijk eens van al dat geduvel af te zijn, gevraagd om een schriftelij ke verklaring. Bewijsmateriaal, zwart-op-wit, dat KBS-Holland zich niet inlaat met dit soort praktijken. Ik heb ruggesteun nodig, ook vanuit 'Den Haag', want dit soort affaires is dodelijk". Een paar weken geleden verschenen de eerste publicaties. Een Neder landse firma zou - hadden bronnen binnen de Amerikaanse CIA laten doorschemeren - betrokken zijn bij leveranties van chemicaliën aan Li bië. Het spoor leidde aanvankelijk naar Kruijff Bunker Service (KBS) in Den Helder, maar de directeur van dat bedrijf haastte zich te ver klaren dat er een misverstand in het spel moest zijn: KBS-Holland bv in Terneuzen, dat moest het zijn. En dus stond vanaf dat moment de tele foon in het hoofdkantoor van Bra venboer Scheers aan de mr Haar- manweg in Terneuzen niet meer stil. Directeur Kruijff van KBS-Den Hel der had er dan wel bijgezegd dat dat bedrijf naar zijn weten in '83 eens za ken had gedaan met het Midden- Oosten en dat hij verder ook niet van nieuwe praktijken wist, maar het kwaad was geschied. Bravenboer: „Terwijl het dus heel" duidelijk om een ouwe zaak ging. Ik zal het nog één keer uitleggen. Een jaar of 16 geleden hebben we KBS- Holland opgericht. Een klein beetje idealistisch aanvankelijk; we had den wat werk in het buitenland. We zijn begonnen met twee projecten in Jordanië en daar hebben we pompt een vermogen op verloren. Dus wat doe je dan? Je gaat verder en je probeert je geld terug te ver dienen. Er ontstond een duidelijke exportactiviteit, zonder veel risi co's. Wat deden we? We richtten complete scholen in, werkplaatsen. Dat doen we nu in het Midden- en Verre Oosten trouwens nog steeds". „In '83 kregen we van een firma in Irak, waar we al jaren zaken mee de den, een aanvraag voor chemica liën. Wel, die hebben we geleverd. Dat was die 500 ton thiodiglycol, af komstig van het Belgische bedrijf Philips Petroleum. Dat spul wordt volgens de chemische encyclopedie gebruikt als oplosmiddel voor vet, basis- en zuurkleurstof en ook wordt het toegepast in landbouwchemica- liën, maar vooral voor het bedruk ken van textiel en het verven van nylon garen. Die levering was hele maal legaal. Maar toen verschenen dus die berichten in de kranten over het mogelijke gebruik door Irak van tdg als grondstof voor strijdgassen. We hebben nogeens bij een bedrijf hier in Terneuzen gecheckt of dat in- (Slot zie pagina 11 kolom 7) UÊÊÊÊÊÊIÊÊIÊÊKtÊKÊÊIÊÊÊÊÊÊIKÊÊÊIÊÊÊKÊÊÊÊKKKÊÊIÊÊÊÊÊÊIÊKÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtUKaÊÊÊllÊIÊÊÊSÊÊÊIÊÊÊaÊÊÊÊÊBm MIDDELBURG - De van fraude ver dachte groothandelaar in vis, C. A. de R. uit Arnemuiden, blijft voorlopig in arrest. Hij werd gisteren aan dé rech- ter-commissaris in Middelburg voor geleid. Die zag geen aanleiding hem in vrijheid te stellen. De verdachte zit nu vast in het Huis van Bewaring te Middelburg. De R. werd afgelopen dinsdag gearres teerd in Brussel, waar hij sinds novem ber woonde. Zijn aanhouding vond plaats op verzoek van justitie in Mid delburg die hem verdenkt van vals heid in geschrifte. Hij zou gerommeld hebben met douaneformulieren om il legaal aangevoerde vis op de markt te kunnen brengen. Tegelijk met de arrestatie vonden dinsdag op verschillende adressen op Walcheren en in België huiszoekingen plaats. De papieren die daarbij in be slag werden genomen worden momen teel door de Algemene Inspectie Dienst (AID) aan een onderzoek on derworpen. Dat gebeurt in het politie bureau te Goes. YERSEKE - De gemeentebesturen van Reimerswaal, Zierikzee en Brui- nisse reizen binnenkort af naar de Waddengemeenten om te bespreken welke mogelijkheden er zijn voor de mosselcultuur in de Waddenzee. De mosselsector dringt aan op vervan gende, stabiele percelen in het ooste lijk deel van het Wad. De precieze da tum van de missie is nog niet vastge steld. De Reimerswaalse burgemeester A. Verbree deelde dat vrijdag mee tijdens het jubileumfeest van de Vissersver eniging Yerseke. De verplaatsing van mosselpercelen van het westelijk naar het oostelijk deel van de Waddenzee is momenteel een heet hangijzer. De noordelijke gar- nalenvissers zijn tegen verplaatsing, omdat beide bedrijfstakken niet te combineren zouden zijn. Bovendien blijkt uit het ontwerp-streekplan van de provincie Friesland voor de Wad denzee dat minister ir G. J. Braks van landbouw en visserij geen toestem ming zal geven voor de 'verhuizing'. Het CDA-kamerlid drs H. Eversdijk heeft de minister daar al eerder schrif telijke vragen over gesteld. Hij wil on der meer weten of minister Braks het zelfde standpunt huldigt als de provin cie Friesland. Burgemeester Verbree zei vrijdag in Yerseke, waar minister drs E. H. T. M. Nijpels van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu verstek liet gaan en werd vervangen door staatsse cretaris drs D. Dees, dat de mosselcul- tpur geen mestoverschot, hormonen én bestrijdingsmiddelen met zich mee brengt. Verbree: „De minister zou zo'n visserij moeten koesteren". En vervol gens tot directeur visserijen ir W. L. A. G Tacken. „Als u dat nou eens vertelt aan die goeie man". Ook voorzitter J. van den Bos van Zevibel, de belangen vereniging van de Zeeuwse visserij, on derstreepte de noodzaak van meer sta biele percelen, omdat de westelijke gronden vaak stormschade oplopen. „De produktie heeft het afgelopen sei zoen geen natuurlijk peil bereikt, waardoor bedrijven verstoken blijven van hoge besommingen". Advertentie VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft in samenwerking met de politie in België en Engeland een al enkele jaren bestaande drugslijn opgerold. De 31-jarige Vlissinger J. A. de R., die woensdag in,verband met de zaak is aangehouden, wordt gezien als de le verancier van de verdovende midde len vanuit Nederland. De R. is in be waring gesteld. De zaak is enkele maanden geleden aan het licht gekomen door de aan houding in Engeland van een koerier en vlak daarna de arrestatie van twee Belgische drugsvervoerders. De poli tie heeft tientallen kilo's hasjiesj en een hoeveelheid amfetamine en cocaï ne in beslag genomen. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De vier Zeeuwse Twee de Kamerleden Te Veldhuis (VVD), Li- lipaly (PvdA), Eversdijk en Beinema (beiden CDA) hebben zich vrijdag bij de afronding van het debat over de twee van Breda unaniem tegen vrijla ting van de oorlogsmisdadigers uitge sproken. Tijdens de - hoofdelijke - stemming ga ven de Kamerleden steun aan een door mevrouw Haas-Berger (PvdA) 'inge diende motie waarin de regering werd gevraagd af te zien van het verlenen van gratie aan Fischer en Aus der Fün- ten. Beinema behoorde tot de mede ondertekenaars. De motie, die verder van een handtekening werd voorzien door de leden Wiebenga (VVD), Van den Berg (SGP), Tommei (D66), Lank- horst (PPR) en Leerling (RPF), werd door een Kamermeerderheid verwor pen. Desgevraagd verklaren de Zeeuwse volksvertegenwoordigers dat gevoels matige overwegingen een doorslagge vende rol speelden bij hun stemgedrag aan het slot van het indringende de bat. Jan te Veldhuis vindt dat de motive ring van de regering juridisch voldoen de is onderbouwd. Maar hij voegt er aan toe dat in dit bijzondere geval ook „minder formele staatsrechtelijke be ginselen" meegewogen moesten wor den. De jurist Te Veldhuis zegt het „grootste begrip" te hebben voor men sen die het standpunt van het kabinet steunden om de twee van Breda vrij te laten omdat gevangenschap geen in onze strafrechtspleging erkend doel meer zou dienen. Ook is hij onder de indruk van de verdediging in de Ka mer door minister van justitie Kort hals Altes, vrijdagmorgen. „Maar op emotionele gronden steun ik de rege- Lilipaly Beinema Te Veldhuis Eversdijk ring niet." De afgelopen dagen is Te Veldhuis persoonlijk benaderd door veel oud-verzetsmensen en oorlogs slachtoffers of hun nabestaanden. Zij hebben hem op het hart gedrukt dat het uit ons land wegzenden van de twee van Breda in ieder geval in strijd is met de rechtsstaat die de oorlogsge troffenen voor ogen stond toen zij in 1940-1945 tegen het nationaal-socialis- me streden. Te Veldhuis is het met die visie eens. „Je mag de slachtoffers niet bruuskeren." John Lilipaly is „zeker door 30 a 35 mensen" telefonisch benaderd. Hij spreekt van de moeilijkste beslissing in zijn politieke carrière. „Ik kon me nu niet verschuilen achter een partij standpunt. Ik moest het alleen doen en het was een worsteling." Na vergelijking van de „ongelijke grootheden" rechtsstaat en rechtsge voel besloot de socialist tenslotte aan het rechtsgevoel de hoogste waarde toe te kennen. „Je kunt niet twee oor logsmisdadigers vrijlaten terwijl je te gelijk een grote groep oorlogsslachtof fers in hun verleden gevangen houdt", aldus Lilipaly. „Zij voelen nog steeds de pijn van het leed dat hen is aange daan.". De Zeeuwse christendemocraten Mar ten Beinema en Huib Eversdijk horen bij het handjevol CDA'ers dat zich te gen vrijlating uitsprak. De overgrote meerderheid van de CDA-fractie steunde het voornemen tot gratieiïng van de oorlogsmisdadigers. Beinema zegt dat hij het ene onrecht - voortzetting van de gevangenschap van de bejaarde nazi's - moest afwegen tegen het andere - vergroting van het leed onder slachtoffers door vrijlating. Uiteindelijk koos hij voor het eerste. Het Middelburgse Kamerlid kritiseert de suggestie in de brief van het kabi net, dat de negentien prominente Ne derlanders die vorig jaar voor vrijla ting pleitten, de gevoelens v.an het hele voormalige verzet vertolkten. Vice-fractievoorzitter van het CDA Huib Eversdijk vertelt dat zijn stand punt vanaf het begin duidelijk is ge weest. „Ik heb niet geaarzeld. Niet de juridische, want dan zou je moeten besluiten tot vrijlating, maar de emo tionele argumenten gaven voor mij de doorslag. Ik heb gekozen voor het be lang van de slachtoffers omdat die ei genlijk ook levenslang hebben. Wat zij meegemaakt hebben raken ze nooit meer kwijt." Ook buiten kantooruren kan de Amro Bank u nu van dienst zijn. Want Amromatic, ons elektronisch geldgemak, geeft u extra service. Dit in de vorm van een handige geld automaat, die dag en nacht voor u klaarstaat. Pasje invoeren, PEM-code intoetsen en u hebt binnen 30 seconden uw geld. Zelfs als u cliënt bent van een andere bank kunt u bij de Amro Geldautomaat terecht. U vindt een geldautomaat in ons kantoor: Markt 7, Middelburg. DODEWAARD (ANP) - De kerncen trale in Dodewaard heeft zo'n negatie ve uitstraling dat het de gemeente geld kost. Daarom wil Dodewaard een extra vergoeding uit het Gemeente fonds. Dodewaard is van plan om met de gemeente Borssele te overleggen om tot een gezamenlijk verzoek aan het Rijk te komen. Het geld zou onder meer een compensatie moeten zijn voor misgelopen investeringen door het bedrijfsleven. Dat heeft de gemeentesecretaris van Dodewaard, J.J. Dijkman vrijdag mee gedeeld. Volgens Dijkman is het ver lies op industrieterreinen opgeiopen tot 500.000 gulden. De Gelderse com missaris van de koningin ing M. de Bruijne heeft inmiddels toegezegd het verzoek van de gemeente Dodewaard te willen steunen. Volgens de gemeentesecretaris leidt de aanwezigheid van een kerncentrale tot een negatief beeld van de gemeen te. Daardoor worden investeerders af geschrikt en is er in Dodewaard sprake van veel onverkocht industrieterrein en onverkoopbare grond voor vrije sectorwoningen. Een extra bijdrage van het Rijk zou dat verlies moeten goedmaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 37