Vrouwen verdedigen zichzelf Timman welgemoed naar Antwerpen week-in ZATERDAG 28 JANUARI 1989 Rammen Onbehagen Knietje Opmerkelijk Zelfverdediging, v., verdediging van eigen lijf, eerbaarheid of goed, noodweer: uit zelfverdediging iemand verwonden; - ook oneig.: zelfverdediging tegenover een hem toen reeds bekruipende angst voor het verlies van de volledige beheersing over zijn geest (G. Knuttel); Cursusleider Johan van Schaik (rechts) en zijn assistent Tonnie Kruysse worden in de mangel genomen. Zo hard mogelijk wegrennen is de beste verdediging... Vooral de edele delen moeten het ont gelden. Trappen, slaan of desnoods hard knijpen. Wee degene, die het ooit waagt één van de deelneemsters aan de cursus zelfverdediging lastig te vallen. Voor hem is in het gunstigste geval niet meer weggelegd dan de rol van sopraan in een mannenkoor. „Daar moet je hem ra ken", roept cursusleider Johan van Schaik, terwijl zijn assistent Tonnie Kruysse wijdbeens voor hem staat. Het 'daar' laat zich gemakkelijk raden. Het is de plaats waarop de 'aanvaller' het kwets baarst wordt geacht. Van Schaik, die op treedt als verdediger, gaat dan plotseling in het offensief. Hij doet een schijnaanval en Kruysse valt jodelend ter aarde. Een enkele cursist giechelt hoorbaar. Johan van Schaik 50), judo- en jiu jitsu-le- raar in Oost-Souburg, heeft bij het opzet ten van de cursus zelfverdediging voor vrouwen zijn fantasie af en toe de vrije loop gelaten. Met beperkte middelen pro beert hij de werkelijkheid te benaderen. Om dat te bereiken wordt het licht in de zaal van de judovereniging Kiai een enke le keer gedimd, omdat van aspirant-aan randers wordt verondersteld dat zij er in het duister op uit trekken. „En in het don ker is het gelijk een stuk moeilijker om je te verdedigen", verklaart Van Schaik. Coby Janse (54) uit Middelburg, die de cursus al voor de vijfde keer volgt, weet zelfs te vertellen dat de groep ooit naar buiten gestuurd werd in de veronderstel ling dat het een trainingsrondje betrof. „Maar plotseling werden we aangevallen door een paar mannen en dan moet je maar zien dat je je redt". Haar trainings partner Addle van Schaik (45): „Want ze vertellen natuurlijk niet wat ze van plan zijn...". Uitgaande van slechte bedoelingen kun nen de heren aanvallers rekenen op een koekje van eigen deeg. In voorkomende gevallen zullen de dames er flink op los rammen, al heeft geen van de deelneem sters de oefeningen van Van Schaik ooit in de praktijk hoeven te brengen. „Je zoekt het niet op ook natuurlijk", merkt Addie van Schaik gekscherend op. „Je moet niet denken dat ik 's avonds donkere, afgele gen weggetjes zoek en daar wacht tot er een vent uit de bosjes komt. Het is gewoon een geruststellende gedachte dat je die cursus gevolgd hebt. Je kunt jezelf red den". Cursusleider Johan van Schaik: „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de vrou wen, die hier geweest zijn, thuis moeten gaan zitten met alle deuren en ramen open. Ik zeg ook altijd: de beste verdedi ging is zo hard mogelijk wegrennen. Maar je kunt natuurlijk wel eens in de omstan digheid komen dat wegrennen niet kan". Het gevoel je te kunnen verdedigen geeft zelfvertrouwen. Coby Janse durft nu op de flets naar de cursus, terwijl ze in het begin uit veiligheidsoverwegingen koos voor de auto. Johan van Schaik geeft ook voor beelden van vrouwen, die amper alleen thuis durfden te zijn als hun man de deur uit was. „Zelfvertrouwen", zegt Johan van Schaik, „is bepalend voor je hele leven. Je kunt aan alles merken of iemand zelfver trouwen heeft of niet. Je ziet mensen tij dens de cursus (drie maanden, red.) veran deren. Als je je bewust wordt van wat je met je lichaam kunt doen, waartoe je in staat bent, dan verander je". Dinie Langebeeke (26) uit Middelburg be aamt dat. Ze is bezig aan haar tweede cur sus en heeft van haar allereerste sessies al veel profijt gehad. „Ik durf nu meer voor mezelf op te komen. Ik durf sneller iets te zeggen en thuis zit ik een stuk rustiger. Als ik vroeger 's avonds alleen thuis was, brak het zweet me uit". Haar schoonzus Corneli Langebeeke (19) loodste haar mee naar de cursus. Ze nam het initiatief, omdat ze buitenaf woont. Dat gaf een gevoel van on behagen. „Bij ons is het zo donker, er zijn geen lantaarnpalen en ik wilde mezelf kunnen redden, mocht ik ooit lastiggeval len worden". Johan van Schaik en Tonnie Kruysse doen de oefeningen levensecht voor. „Kom", moedigt Van Schaik zijn cursis ten aan, „geef er eens een schreeuw bij". Compleet met oerkreten wordt assistent Kruysse die avond voor de zoveelste keer geveld. Het wordt dan inderdaad wat ru moeriger in de hal, maar het gegiechel voert nog steeds de boventoon. Coby Jan se en Addie van Schaik zijn duidelijk een stuk verder dan de overige cursisten. Zij gaan elkaar onvervaard te lijf en schrik ken soms van hun eigen agressie. „Die mannen", grapt Johan van Schaik, doelend op de enige twee toeschouwers in de zaal, „zijn speciaal nu gekomen, omdat dit nog maar de tweede les is. Na vijf les sen durven ze hier niet meer binnen". Toch proberen Van Schaik en Kruysse de zaken zo serieus mogelijk te benaderen. „Ik vertel ze in het begin altijd dat ik wel van een geintje hou, maar dat ik wel ver wacht dat er gewerkt wordt. Een uur is tenslotte zo om". De fors gebouwde Tonnie Kruysse werpt zich week in week uit op als aanvaller en dus als 'slachtoffer', want in de cursus van Johan van Schaik komt de verdediger al tijd als winnaar uit de strijd. Kruysse laat zich keer op keer gewillig vloeren door de cursisten-in-het-nauw. „Hij benadert de realiteit goed", zegt Van Schaik. „De da mes rammen soms lekker door en dan krijgt hij wel eens een klapje". Toch is Van Schaik nog steeds niet tevre den. Hij wil de werkelijkheid nog dichter benaderen en daarom ontwerpt hij op dit moment een pak voor assistent Kruysse, waar voldoende bescherming in zit om 'echte' dreunen op te vangen. „Die meiden moeten eens een knietje, of een echte trap, tussen de benen kunnen plaatsen", ver klaart Van Schaik. Hij heeft inmiddels een studiereis ondernomen naar Roosendaal, waar in sportcentrum Leysdream ijshoc key gespeeld wordt. „Ik denk aan een soort bescherming zoals bij het ijshockey, maar ik ben er nog niet helemaal uit, het heeft nog wat tijd nodig. Maar ik hoop dat pak bij de net gestarte cursus nog te kun nen gebruiken". Tegen die tijd is het afgelopen met de in gehouden trappen en slagen. Dan kunnen de dames voluit gaan en alle agressie op de assistent van Johan van Schaik botvie ren. „Ik moet ze nu steeds duidelijk ma ken dat ze op tijd moeten stoppen. Anders krijgen we ongelukken. Maar dan vraagje je wel af, wat ze zouden doen als ze echt in zo'n situatie terecht zouden komen. Dan moeten ze doorrammen en dan moet het in één keer gebeurd zijn...". Van Schaik is inmiddels bezig aan de vijf de cursus. Elke cursus duurt drie maan den en omvat twaalf lessen. Hij heeft naar zijn eigen schatting al ongeveer 150 meis jes en vrouwen de eerste beginselen van de verdedigingskunst bijgebracht. Ze ko men in alle leeftijden variërend van 16,17 jaar tot in de 50. „Ik houd in principe reke ning met mensen, die nog nooit aan sport hebben gedaan. Als ik van meet af aan als een gek tekeer zou gaan, dan zou ik bin nen veertien dagen iedereen kwijt zijn. Het gaat er af en toe natuurlijk fel aan toe. Je hoort wel eens een gilletje, maar ze hoe ven echt niet in met een mitella naar huis". Van Schaik en Kruysse demonstreren ver volgens een nieuwe oefening. De cursisten van die avond trachten het voorbeeld met Zwitserse precisie te kopiëren. „Doe het nou ook eens van rechts", maant Van Foto Lex de Meester Schaik zijn leerlingen, ,je kunt straks moeilijk iemand vragen: kunt u mij niet van links aanvallen, want van rechts heb ik het nooit geleerd". „De oefenstof moet simpel, hard en effec tief zijn", verklaart Van Schaik. „Het be langrijkste is het verrassingseffect. De aanvaller verwacht een gewillig slachtof fer. Omdat je bang bent, sla je meestal dicht. Daarom is je opstelling al belang rijk. Je kunt vol zelfvertrouwen laten zien datje er niet van gediend bent. Dat maakt de aanvaller onzeker". Addie van Schaik: „Ik zal nu echt niet stil blijven staan als ik aangevallen word. Ook al komt er iemand met een mes op me af, dan weet ik nog hoe ik het beste kan reageren". Coby Janse: „Voordat ik deze cursus had gedaan, zou ik dichtgeslagen zijn, maar nu weet ik wat ik moet doen". Afgezien van het nut van de cursus vindt het gros van de cursisten het belangrijk om „lekker bezig te zijn". Coby Janse: „Eén cursus is niet voldoende, je zou de cursus een paar keer moeten doen. Wij vinden het zó leuk dat we doorgaan tot er niemand meer komt en de cursus niet meer bestaat". Van Schaik: „Sommigen krijgen ineens de smaak te pakken en be sluiten dan om door te gaan. Aan de ande re kant zie je er ook wel eens vrouwen tus sen die talent hebben. Van die echte sport- meiden, die het na één cursus wel voldoen de vinden en weer iets anders gaan doen". „Eigenlijk is het natuurlijk jammer dat er zo'n cursus gegeven moet worden, maar het is noodzakelijk. Je merkt aan veel din gen dat vrouwen zich vaak niet meer vei lig voelen. Ook scholen hebben inmiddels belangstelling getoond. De drempel blijkt trouwens nogal hoog te zijn. Dat merk je ook als je een nieuwe groep hier binnen krijgt. Er wordt dan snel gelachen, maar dat is meestal gauw weer over", aldus Van Schaik. De cursusleider laat vervolgens nog even een arm-overstrekking zien met Kruysse weer als lijdend voorwerp. Voor de verandering wordt de actie bekroond met een nekslag. De noodkreet van Kruysse klinkt als een waarschuwing aan het adres van aanranders-in-spé. Koen Mijnheer De weg naar de wereldtitel schaken is uiterst smal, heel glibberig en zit vol valkuilen. Jan Timman heeft het al vele keren ondervonden. De Amsterdamse grootmeester strandde keer op keer in zijn streven om de uitdager te worden van 's werelds beste schaker. Nederland se zwartkijkers (realisten?) menen dat Timman de klasse mist om zich serieus te mengen in de strijd tussen Karpov en Kasparov. De sterkste speler van het va derland legt zich echter niet neer bij de ogenschijnlijke suprematie van de twee K's. Ongeveer een jaar geleden ontdeed Tim man zich in het Canadese Saint John van de Sovjetrus Valeri Salov. Voor de vol gende hindernis hoeft hij het vliegtuig- niet in. Antwerpen is op 31 januari de lo catie waar de kwartfinale begint tussen Timman en de Hongaar Lajos Portisch. Beide spelers hebben een teleurstellend jaar achter de rug. Zowel Timman als Portisch kende één hoogtepunt. De schaker uit de hoofdstad won met onge kende overmacht het toernooi van Lina res, terwijl Portisch tijdens de vorige maand gehouden Olympiade prima voor de (iag kwam. De uitschieter van Portisch ligt heel wat verser in het geheugen, maar Timman meent dat daaraan geen conclusies kun nen worden verbonden. „Nee, zo'n match als in Antwerpen staat op zichzelf. Het gaat veel meer om de specifieke voorbe reiding. Waar liggen de zwakke en sterke punten bij je tegenstander? Je kunt echt niet zeggen dat Portisch favoriet is om dat hij net in Thessaloniki zo goed heeft gespeeld". In Griekenland deed de uitgeweken Rus Boris Spasski een opmerkelijke uit spraak. De momenteel voor Frankrijk uitkomende schaker meende dat Por tisch In vorm kansloos is zelfs wanneer Timman niet in goeden doen zou zijn. „Ik heb dat inderdaad ook vernomen", aldus Timman. „Ik weet dat Spasski mij nog steeds de beste westerse speler vindt. Toch is het een beetje een krasse uit spraak. Kennelijk heeft Spasski niet zo'n hoge dunk van Portisch. De meeste insi ders denken dat ik licht favoriet ben. We zullen het allemaal we) zien in België. In totaal hebben Portisch en ik ongeveer dertig keer tegenover elkaar gezeten. De balans slaat op dit moment iets uit in mijn voordeel". De Engelse topschaker Tony Miles daarentengen schat de kan sen van Jan Timman uiterst laag In: „Portisch is een realist, die bovendien momenteel veel beter In vorm is dan Timman", zo oordeelde de Brit. Timman is de eerste om toe te geven dat 1988 een teleurstellend jaar is geweest voor hem. „Het is heel moeilijk om pre cies aan te geven hoe dat komt. Mis schien heeft het wat te maken gehad met mijn overladen programma. In Linares ging het geweldig, terwijl het Worldcup- toernooi in Belfort desastreus verliep. Daarna heb ik me wel weer wat hersteld, maar de topvorm is niet meer gekomen. Of die nederlaag tegen Tal in de KRO- tweekamp lang heeft doorgewerkt? Het was vervelend en onnodig. Onnodige verliespartijen zijn over het algemeen een bron van ergernis. Je raakt dat nare gevoel echter eerder kwijt dan bij een kansloze nederlaag. Die kunnen weer na delige gevolgen hebben voor je ego". De match tegen Portisch omvat zes par tijen. Eigenlijk een te korte tweekamp, meent ook Timman. „Ik zou veel liever over tien partijen spelen. Een eventuele achterstand is nu bijna niet meer te repa reren. Je zag het vorig jaar in Saint John. Alleen Kortsjnoj heeft toen een achter stand kunnen wegwerken. Voor de rest gold: wie voor kwam, won de match. Na tien onderlinge duels vind ik dat je een eerlijker beeld hebt van de krachtsver houdingen". Timman zal in Antwerpen terzijde wor den gestaan door twee oude bekenden: Ulf Andersson en Vlastimil Hort. De laat ste moest in verband met trombose in het been verstek laten gaan tijdens het Hoogovens-toernooi, maar is inmiddels voldoende hersteld om als secondant op te treden in Vlaanderen. De openings partij in Antwerpen wordt op 31 januari om 15.00 uur gespeeld. Om 19.00 uur is de eerste tijdscontrole, twee uur later de tweede. De tweede tot en met de zesde ronde vallen op 1, 3, 4, 6 en 8 februari. Plaats van handeling is het Pullman Park-hotel. Mocht Timman zich plaat sen voor de halve finale, dan is de Brit Jonathan Speelman zijn volgende oppo nent. Speelman schakelde ruim een half jaar geleden zijn landgenoot Nigel Short uit. Gijs Moerman Timman en Portisch kennen elkaar al sinds jaar en dag. Vorig jaar speelden ze nog samen in het Interpolistoernooi in Tilburg. Timman (links op de achter grond) be,kijkt de partij tussen Portisch (rechts) en Karpov. mwm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31